Michelko: Po voľbách hrozí až ústavná väčšina agresívnej progresívnej koalície. Čakajú nás aktivistické rozhodnutia súdov, koniec slobody slova, prenasledovanie za názor a snaha o profesijnú či mediálnu likvidáciu

Bratislava 24. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Prinášame vám rozhovor pre Hlavné správy s Romanom Michelkom podpredsedom strany Vlasť, politológom, spisovateľom a vydavateľom

Na snímke Roman Michelko

HS: Roky ste pôsobili ako politológ, publicista a znalec domácej politickej scény. Čo Vás primälo k tomu, aby ste vstúpil priamo do politiky?

R.M:  Ako ste spomenuli, verejným priestorom som sa naozaj zaoberal veľmi dlhodobo a systematicky, no a po rokoch naakumulovaných znalostí a vedomosti prišla, verím,  reálna šanca ich naplniť.   Strana Vlasť  je mi hodnotovo a programovo najbližšia. Je hodnotovo jasne konzervatívna, ale  má aj silný sociálny program. Zároveň som v tomto subjekte mal možnosť byť zásadným spolutvorcom ekonomickej, sociálnej a mediálnej časti programu, takže vznikla ideálna kombinácia okolností. Za týchto podmienok by som musel poprieť všetko, čo som dosiaľ hlásal, ak by som pred takouto výzvou cúvol.

 

HS: Vo svojich vystúpeniach však stále komentujete aj politiku. Akoby sa Vám celkom  nepodarilo prekročiť tu hranicu medzi politológom a politikom. Niekoho to vyrušuje, máte aj vy takúto spätnú väzbu od voličov?

R.M: Uvedomujem si to, ale ja som jednoznačne vyšiel s farbou von. Dal som vyhlásenie, že vstupujem do politiky a netvrdím, že som neutrálny politológ. Ale je pravdou, že pri vystúpeniach na verejnosti  majú moje prejavy akoby dve časti. V prvej  sa zväčša venujem všeobecnej politickej situácii a v druhej  programu a riešeniam, ktoré ponúka strana Vlasť. To isté je v prípade môjho youtube kanálu Veci Verejné.  Pokračujem v pravidelných zhodnoteniach týždňa, ale mám aj sériu špeciálov, ktoré sú venované straníckemu programu alebo náhlym politickým aktualitám. No a čo sa týka toho, či je vôbec prínosom,  ak politológ vstúpi do politiky, myslím,že je to profesia, ktorá je na to priam najideálnejšia . Poznám do hĺbky, ako funguje systém, ako sa prijímajú rozhodnutia, viem, aké je to prostredie. Nevstupujem teda do neznámeho prostredia. Nehovorím  tým však, že ma už nič nedokáže prekvapiť, či zaskočiť, ale som na to asi viac pripravenejší než niekto, kto sa politikou dlhodobo nezaoberal a je to preňho len snahou niečo si dokázať. Mimochodom, ak už politológovia vstúpia do politiky, zväčša  sú úspešní, je o nich počuť a majú perspektívu. V politike pôsobia bývalý  politológ Martin Klus či Ľuboš Blaha, v Čechách je dokonca Petr Fiala  predsedom ODS. Nebudem hodnotiť ich názory a vnímanie  verejnosťou, ale ani jeden z nich  nezapadol, nie sú to žiadne šedé myšky, je ich dobre vidieť a počuť a dosť zásadne ovplyvňujú politiku. Verím, že sa to podarí aj mne.

 

HS: Volebná kampaň pred týmito voľbami je veľmi ostrá, hovorí sa o prelomových voľbách. Vnímate to tiež tak?

RM: Ja túto kampaň vnímam ako vrcholne pokryteckú. Politickí marketéri vsadili na to, že kampaň postavia na  tanci na hroboch Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Problémom však bolo, že už v tom čase bola opozícia tak zdiskreditovaná, že iniciatívu prebrala akási skupinka Za slušné Slovensko. Ako sa neskôr ukázalo, réžia bola vždy z prezidentského paláca. A vykľulo sa šidlo z vreca, keď sa hovorca tejto iniciatívy Juraj Šeliga stal podpredsedom Kiskovej strany Za ľudí! Každopádne, politickí marketeri začali rozohrávať hru, že na Slovensku je   skrz-naskrz skorumpované prostredie. Tomuto pohľadu veľmi napomohlo zverejnenie komunikácie z Kočnerovej Threemy. Tam sa skutočne ukázalo, že časť policajtov, prokurátorov, sudcov a politikov dlhé roky držalo ochrannú ruku nad takýmto indivíduom. Na druhej strane média cudne mlčali o tom, že Marian Kočner nie je produktom posledných štyroch rokov, ale že tu fungoval ako pochybný lobista celých tridsať rokov. Svoje postavenie si budoval trvalo a systematicky a, takpovediac, napriek všetkými garnitúrami. Chvíľu boli médiá i opozičná rétorika nastavené na to, že oni sú tí dobrí a tí, čo dnes vládnu, sú, naopak, skrz-naskrz prerastení korupciou. Realita je pritom taká, že korupcia v rokoch 1998 – 2006 bola rádovo väčšia, než je dnes. Vtedy sa priam zločinne privatizovali strategické podniky a dôsledky tej doby pociťujeme dodnes. Nakoniec Gorila nastavila zrkadlo týmto praktikám. No a minimálne  stará  opozícia, teda SaS a OĽANO, to vedela a nijako ju to nevyrušovalo. Táto skutočnosť bola všeobecne známa, ale naplno to povedal Tom Nicholson, keď  v rozhovore pre denník SME jasne povedal, že on osobne dal prepis Gorily lídrom vtedy novej opozície Richardovi Sulíkovi a Igorovi Matovičovi. Tam sa naplno prejavil cynizmus dnešných bojovníkov proti korupcii. Nevadilo im, že sú vo vláde s „gorilami“ – s Ivanom Miklošom, Mikulášom Dzurindom či Annou Bubeníkovou. Vedeli presne, ako funguje korupčný mechanizmus, súhlasili s menovaním hlavnej výkonnej páky korupcie Anny Bubeníkovej na post šéfky Fondu národného majetku (FNM). Stačilo, že sa za ňu zaručil Ivan Mikloš. Pozor, toto nie je veta z absurdnej hry, to je citát zo Sulíkovho blogu z roku 2012. Radičovej vláda totálne ignorovala akúkoľvek etiku. Bola postavená na cynickom kalkule,  stačilo, že presadili rovnú daň, zníženie daní pre najbohatších, to všetko prekrylo akúkoľvek  korupciu.  Nakoniec sa stali karikatúrou samých seba.

 

HS: To znamená, že nakoniec sa zmenila téma kampane.

RM: Áno, napriek svorke najatých presstitútov ich obraz čoby morálnych autorít bol čoraz viac spochybňovaný. Tak si našli nový objekt – Kotlebovci – Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽS NS)  a nové heslo – Zastavme fašistov! Pritom práve médiá a opozícia vytvorili ideálne prostredie pre  nárast ich preferencií. Na jednej strane tu bola akože krajne skorumpovaná opozícia, na strane druhej po čase už veľmi morálne  spochybnená  nová a stará opozícia.  Pre frustrovaného voliča tak vytvorili akoby jedinú stranu, ktorá na jednej strane neparticipuje na moci, a teda nemôže mať kauzy, na strane druhej nemá ani kauzy z minulosti, ani fatálne zlyhania jej lídrov, čo sa  nedá povedať o Michalovi Trubanovi a kauze 5 g bieleho, o Andrejovi Kiskovi a jeho daňových a pozemkových podvodoch, o Miroslavovi Beblavom čoby „gorilím mláďaťom. V tejto situácii potom  logicky Ľudová strana Naše Slovensko išla hore. Keď si to uvedomili, tak sa toho zľakli a začali tomu čeliť tým najhorším spôsobom – rozbíjaním ich  mítingov. Dlho som rozmýšľal, či sú naozaj tak hlúpi, alebo je ich cieľom posilniť ĽS NS na úkor Smeru, pretože silné ĽS NS im vyhovuje viac ako silný Smer.

 

HS: Kde sa v tejto politickej hre nachádza strana Vlasť?

RM: Strana Vlasť je nechceným dieťaťom pre všetkých. Nedá sa totiž ovládať, nestoja za ňou utajení sponzori,nie je teda vydierateľná. Bola založená na základe voličského dopytu, ktorý sa jasne ukázal už v prezidentských voľbách. Slovenskí voliči hľadali stranu, ktorá by bola garantom tradičných normálnych konzervatívnych  hodnôt, silne sociálna a autenticky protikorupčná. Tieto atribúty jednoznačne strana Vlasť spĺňa, ale jej vstup na scénu by značne skomplikoval mnoho pripravených scenárov. Aj preto od prvej chvíle čelí množstvu totálne vyfabulovaných a ľahko vyvrátiteľných pseudo káuz. Hlavne na sociálnych sieťach sa pokúšali oživiť x-krát vyvrátenú kauzu  , keď videli, že to nepomáha, skúšali kauzu rehoľníka Cyrila Bystríka Janíka. Ale aj tá bola jasne vyvrátená, oslobodzujúci rozsudok okresného súdu s podpisom Štefana Harabina je zverejnený a nevyvrátiteľný. Skúšajú spochybňovať naše financovanie a množstvo ďalších vecí.  Takže hádzanie špiny je jedna stratégia a druhá je mediálne vytesnenie. Početnosť našich kandidátov v médiách sa okrem lídra strany limitne blíži nule. Ak aj vyjde nejaká informácie, je takmer vždy negatívna. Máme minimálnu šancu prezentovať program, musíme sa spoliehať len na osobný kontakt s voličmi, skrátka ani náhodou tu nefunguje „rovnosť zbraní“. Za takýchto okolností nemožno voľby považovať za férové, ale tak je nastavený systém a musíme urobiť všetko pre to, aby sme aj tieto handicapy prekonali.

 

HS: Aké riešenia ponúka strana Vlasť pre voličov?

RM: V sérii programových videí sú veci pomenované podrobne, ale aspoň telegraficky. Vlasť garantuje hodnotovo  normálne Slovensko, bez Istambulského dohovoru, bez homosexuálnych partnerstiev, bez gender výchovy na školách,  bez nechutnej a nevkusnej propagácie homosexuálneho správania či životného štýlu. Zároveň budeme presadzovať hmotnú zodpovednosť politikov, proti politickým mimovládkam prijmeme zákon FARA,ktorý je v Maďarsku či Rusku. Čo prejde, neviem, ale aspoň sa všetci politici a všetky strany vyfarbia. No a, samozrejme, máme aj silný sociálny program. Podpora rodín za prvé dieťa sedem tisíc eur, za druhé pätnásťtisíc eur a za tretie dvadsaťpäťtisíc eur, budeme pravidelne zvyšovať najnižšiu mzdu, zavedieme sektorové dane pre banky, technologické giganty a poisťovne, ale aj pre telekomunikačných operátorov, ak sa nezačnú správať s rešpektom k naším občanom. Zavedieme masívnu a dostupnú bytovú výstavbu a množstvo ďalších prepracovaných vecí. Zrušíme diskrimináciu pri udeľovaní investičných stimulov s tým, že nie výška, ale kvalita investície bude rozhodovať o výške stimulu. V zdravotníctve  zakážeme zisk poisťovní, postavíme v každom krajskom meste novú nemocnicu a zrušíme doplatky na lieky pre dôchodcov a deti. Je toho veľmi veľa, kto chce, môže si to nájsť.  Podstatné je, že strana Vlasť je národná a sociálne orientovaná strana, ktorá naozaj myslí na obyčajných ľudí a jej cieľom je zabezpečiť slušný a dôstojný život pre všetkých.

 

HS: Vráťme sa k najhorúcejším novinkám. V ostatných  dňoch zamiešali  predvolebnými kartami  videá, ktoré usvedčujú Andreja Kisku z veľmi neetického až kriminálneho konania.

RM: Rozborom týchto videí som sa venoval na svojom kanály Veci verejné, tak to nechcem dopodrobna opisovať, poviem len niekoľko poznámok. Po zverejnení troch videí je každému súdnemu človeka jasné, že Andrej Kiska  veľmi dobre vedel, že kupuje od bieleho koňa kradnutý pozemok. V mafiánskych deväťdesiatych rokoch to asi pod Tatrami bolo bežné, a asi by mu to aj prešlo, ak by nešiel do politiky, ale on išiel. Absurdné je, že mu to prešlo. Teraz však, zdá sa, narazil. Dokonca až tak, že to nemôžu žehliť ani jemu naklonené médiá Denník N či aktuality.sk .  Ak ma v tejto kauze niečo prekvapilo, tak to nebola ani totálna absencia jeho sebareflexie, ale skôr krajne slaboduché zdôvodnenie. Prvé bolo, že za všetkým je Smer, čo, samozrejme, nič nehovorí o obsahu nahrávky. Druhé bolo krajne trápne a ľahko vyvrátiteľné tvrdenie, že nahrávka bola zostrihaná.  Už pár hodín po zverejnení Ľuboš Hrica jasne a nevyvrátiteľné  dokázal, že nič nebolo zostrihané. Kiskova vina tak bola úplne jasná a jednoznačná. Preto som s pobavením sledoval, ako z toho vykorčuľuje Veronika Remišová, kam až v mene svojej kariéry klesne, akú mieru trápnosti a smiešnosti dokáže na seba prevziať, len aby  poslúžila svojmu skorumpovanému lídrovi. A naozaj , nečakal som  veľa, ale po tom, keď celý národ videl a počul nahrávku, povedať, že pán Andrej Kiska má dobré srdce, a preto nemienil podvodníka, rozumej bieleho koňa, ktorý ho údajne podviedol,  neťahal po  súdoch, tak  takéto tvrdenie ma naozaj dostalo do kolien. V podstate ju však ľutujem. Až u Kisku sa dokonale prejavila jej falošnosť, oportunizmus,  schopnosť extrémneho hodnotového relativizmu a kariérizmu. Ak k týmto atribútom pridáme ešte  afektovanosť, tak sa z nej stáva poľutovania hodná obskúrna figúrka, ktorá stratila akúkoľvek vážnosť.

 

HS: Všimol som si, že okrem strany Vlasť  sa takmer nikto nepodujal, aby Andreja Kisku naplno demaskoval. Čím to je?

RM: Neviem, či je to nejaká tichá dohoda, alebo všetci na všetkých niečo majú a navzájom sa kryjú a na nás už vystrieľali všetky patróny, ktoré nakoniec aj tak boli slepé, ale sám sa to pýtam, no odpoveď neviem. Možno sa ju však dozvieme už tesne po voľbách.

 

HS: Môžu tieto kauzy zlomiť strane Za ľudí väz?

RM:  Ak by boli voliči súdnia kritickí, tak áno, ale oni takí nie sú. Samozrejme,tejto strane to „pustí žilou“, na prvenstvo v pelotóne opozície môže Andrej Kiska nadobro zabudnúť. Maximálnym úspechom by bolo tretie miesto za OĽANO a PS/Spolu, ale možno ho predbehne  aj SME RODINA – Boris Kollár či KDH.  Určite by si Andrej Kiska zaslúžil, aby  stiahol svoju stranu pod päť percent, ale, bohužiaľ,  o súdnosti  voličov nie som celkom presvedčený. Verejne však vyhlasujem, že ak sa tak stane a Kiskova strana nebude v parlamente, veľmi rád  a verejne sa ospravedlním, že som im neveril.

 

HS: Čo hrozí po týchto voľbách ? Aké možne scenáre môžeme čakať?

RM:  Politické veštenie je veľmi nevďačná disciplína, ale v zásade hrozí až ústavná väčšina agresívnej  progresívnej koalície. Symptómy tejto moci už dnes vidíme na každom kroku. Absurdné aktivistické rozhodnutia súdov, koniec slobody slova, prenasledovanie za názor, snaha o profesijnú či mediálnu likvidáciu ľudí, ktorí  si dovolia ten prepych, že si aj naďalej uchovajú normálne názory. Toto je dennou realitou už dnes. Čo bude nasledovať, ak  tieto sily naplno uchopia moc? Bude nasledovať legislatíva likvidujúca alternatívne názory, príjmu sa zákony proti fake news, no a, samozrejme, v rámci euro a natohujerstva tu môžeme veľmi skoro mať vojenské základne NATO,  postupne sa tu bude zavádzať juvenilná justícia, školy budú vystavené sústredenému tlaku gender ideológie  a nechce sa mi ani domýšľať, čo ešte nám hrozí.

 

HS:  Existuje voči tomu nejaká stratégia?

RM:  Existuje, musíme sa snažiť o to, aby neprepadol ani jeden hlas, ktorý by mohol toto šialenstvo zastaviť. Smer-SD a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko to majú isté, tí v parlamente budú. Hrá sa však o tých osemnásť, dvadsať, možno až dvadsaťpäť mandátov, ktoré môžu, ale nemusia doniesť Vlasť a SNS.  Ak budú  voliči hrať na istotu, Smer a ĽS NS možno porastú o jeden a pol, dve percentá, spolu teda získajú maximálne štyri až päť mandátov, ale dvadsať tým stratia. To potom môže rezultovať až do ústavnej väčšiny, a tomu musíme za každú cenu zastaviť. Máme šancu aj na pat, ale voliči musia voliť nielen srdcom, ale aj rozumom a naopak. Musia voliť tak, aby všetky  relevantné subjekty prešli cez päťpercentnú hranicu. Ak sa to podarí, nebude to katastrofa, ak nie,  bude to veľmi zlé.

HS:  Ďakujem za rozhovor

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Mikulec: Evidujeme 803 priestupkov v prípade dodržiavania karantény

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Polícia SR doteraz zaevidovala 803 priestupkov v prípade dodržiavania karantény, 218 porušení zákazu otvorenia reštauračných zariadení, dvakrát šírenie poplašnej správy a trikrát šírenie nákazlivej choroby. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) Deklaruje, že…

V nedeľu budú predajne zatvorené, výnimkou sú pohotovostné lekárne i veterinári

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajne potravín pre dojčatá a malé deti i na osobitné lekárske účely. Rovnako aj predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, predajne novín a tlačovín i predajne s krmivom pre zvieratá zostanú v nedeľu zatvorené…

86. časť Neznáme slovenské dejiny: Spravodliví medzi národmi

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Nemci považovali „riešenie židovskej otázky“ za vec naliehavú a neodkladnú. 31. júla 1941 maršal Hermann Göring prikázal urobiť prípravy na „celkové a konečné riešenie židovskej otázky na všetkých územiach pod nemeckým vplyvom“. Slovákom mal pri tom pomáhať Dieter Wisliceny, od 1. septembra 1940 poradca pre…

V Belehradskom výstavnom centre otvorili dočasnú nemocnicu pre pacientov chorých na koronavírus

Belehrad 29. marca 2020 (HSP/Foto: covid19.rs)     V Európe podnikajú stále rozsiahlejšie opatrenia v boji proti koronavírusu. Vo viacerých krajinách otvárajú ďalšie a ďalšie zdravotnícke zariadenia, aby dokázali efektívne diagnostikovať a liečiť ľudí. Na tieto účely využívajú priestory športových, kultúrnych a iných zariadení Napríklad v Srbsku využili výstavne centrum v hlavnom meste republiky. V Belehradskom výstavnom…

Na Slovensku pribudlo ďalších 22 prípadov ochorenia COVID-19, celkovo ich je 314

Bratislava 29. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Na Slovensku pribudlo počas soboty (28. 3.) 22 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 314. V nedeľu to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že počas soboty bolo vyšetrených celkovo 720 vzoriek. Negatívne…

VideoDaily Mail: Katastrofa v USA sa začala, v New Yorku zažívajú biblické peklo. Každých 17 minút na koronavírus Covid-19 umrie jeden Newyorčan

Washington 29. marca 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Alvaro Barrientos)   Peklo dorazilo do USA. Britský žurnalista Keith Griffith na portáli dailymail načrtáva pochmúrny obraz vírusom zasiahnutých USA, kde sa pandémia prudko šíri najmä v New Yorku. V posledných hodinách sa pocit nakazených prudko zvýšil, prevyšuje počet 100 tisíc a americkému zdravotníckemu systému v…

Kollár zvoláva na budúci týždeň zasadnutie parlamentu

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolá na budúci týždeň zasadnutie Národnej rady SR. Chce totiž, aby boli pretavené do zákonov prvé rýchle opatrenia na pomoc ekonomike pre pandémiu nového koronavírusu. Kollár to oznámil v nedeľu na tlačovej konferencii "Všetci musíme ťahať za…

Hesenského ministra financií našli mŕtveho, mal spáchať samovraždu

Berlín 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:CDU Fraktion Hessen Twitter)   Ministra financií nemeckej spolkovej krajiny Hesensko Thomas Schäfera našli v sobotu mŕtveho. Informoval o tom na svojej stránke denník Tagesspiegel Polícia vo Wiesbadene vo večerných hodinách oznámila, že okolo 10.20 h bolo na trati rýchlovlaku ICE pri Hochheime objavené bezvládne telo…

Harabin: Koronavírus ukázal, že stredobodom pozornosti EÚ nie je človek, ale zisk

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ako vidí súčasnú situáciu slovenský právnik, bývalý sudca Najvyššieho súdu SR, bývalý podpredseda vlády a minister spravodlivosti, bývalý volebný líder strany Vlasť Štefan Harabin? Podľa neho sledovanie telefónov občanov pod zámienkou ochrany pred koronavírusom na Ústavnom súde nemôže prejsť Hlavné správy: Podľa nového…

Magazín New Yorker priniesol zaujímavú reportáž z Talianska aj o tom, prečo tam neumierajú žiadni čínski prisťahovalci

Rím 29. februára 2020 (HSP/newyorker.com/Foto:HSP)   Prvá významná vlna čínskych prisťahovalcov pricestovala do priemyselnej zóny okolo mesta Prato, ktoré leží pätnásť kilometrov severozápadne od Florencie, v 90. rokoch minulého storočia. Takmer všetci prišli z Wenzhou, prístavného mesta južne od Šanghaja V Toskánsku sa obchodný život točil okolo malých vzájomne prepojených firiem. Oblasť…

Exministerka kultúry Laššáková sa pýta, prečo teraz médiá nespochybňujú odbornosť jej nástupkyne Milanovej z OĽaNO

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bývalá ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) sa koncom týždňa vyjadrila na sociálnej sieti k jej nástupkyni Natálii Milanovej, ktorú na post šéfky rezortu kultúry nominovalo hnutie OĽaNO. Laššáková píše, že výmenou vlády sa na Slovensku nevymenilo len politické zoskupenie, ale podľa nej…

Členovia vlády majú do 3. apríla predložiť svoje návrhy na Programové vyhlásenie vlády

Bratislava 29. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Národná rada SR)   Členovia vlády majú do 3. apríla predložiť svoje návrhy na Programové vyhlásenie vlády, z ktorých bude vypracovaný konečný návrh. Vláda je povinná do 30 dní po svojom menovaní predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť jej svoj program a požiadať o vyslovenie dôvery.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Monopoly pre dospelých – Srbsko II – Lajčák osobitým zástupcom pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou

Tento článok je akýsi informačný UPGRADE prvej časti Monopoly pre dospelých – Srbsko, kde neboli uvedené dnešné informácie. V čase písania prvej časti som ich nepokladal za dôležité a dĺžka článku aj bez nich, presahovala štandardný rámec. Ale situácia na Balkáne sa rýchlo mení a spomínané informácie dostávajú nový rozmer. Pokúsim sa zhrnúť…

Ľudstvo čaká kríza akú zatiaľ nepoznalo.

Ekonómovia predpovedajú krízu ktorej príčinou vraj bude koronavírus. Ide o nezmysel. Koronavírus bude len jej spúšťačom ale nie príčinou. Príčinou je ekonomická podstata kapitalistickej spoločnosti a jej veľkosť spôsobuje fakt, že sa jej obsah akumuluje vo svete a osobitne v USD mene, už od 70-tých rokov minulého storočia. Pre pochopenie…

Keď nás Ján Pavol II. nabádal, aby sme sa nebáli, myslel aj na koronavírus?

Fakty nepustia. Ktorási z našich nemocníc má pripravených 300 lôžok pre napadnutých koronavírusom. Ale teraz, na sklonku 26. marca 2020, nakazených na celom Slovensku máme len 226. A nikto nie je mŕtvy. Všade ľudia umierajú, len tu nik. Čo s tým? Budeme teda testovať viac a možno ich bude viac? Tak radí…

Strach: záruka mieru a národnej suverenity. Napĺňa sa proroctvo?

Celosvetový strach sa stal univerzálnym spojencom ľudstva a národov v úsilí o mier a pri presadzovaní národných suverenít. Lebo to je výsledok. Národné hranice sú uzatvorené. Nepomáhajú spojenci, pomáhajú údajní nepriatelia. Nezačínajú sa vojny. Zrušené sú svaly napínajúce a vojnu provokujúce vojenské cvičenia. Bruselskí diktátori vybľakujú svoje výzvy na jednotu, v skutočnosti na ochranu svojich privilégií.…

Pán premier Matovič, prestaňte nariekať, podávam dve tretsné oznámenia, na dvoch podozrivých Blaha verzus Matovič, verejnosť má právo vedieť kde je Pravda a NAKA má povinnosť to preskúmať.

Iste mi dajú čitatelia za pravdu, že my občania a voliči máme právo vedieť na ktorej strane je PRAVDA, buď pôjde sedieť Blaha za ohováranie Matoviča prostredníctvom videa a jeho statusov alebo má pravdu Blaha, ale potom by mal isť sedieť Matovič za podvody vo svojej firme a špekulatívne prevody…

Keď sa Matovič hrá na krízového manažéra

Nezmyselné tlačové konferencie novej vládnej koalície, na ktoré osobne dohliada sám principál Matovič namiesto toho, aby poskytoval nevyhnutné informácie pre obyvateľstvo, sa takmer vždy zvrhnú na frašku a emocionálne výlevy, ktorých "leitmotívom" sú útoky na Pellegriniho krízový štáb. Na všetky jeho opatrenia, ktoré ešte teraz plnia svoju úlohu a úspešne…

TopDesat

Nápady dizajnérov na týchto fotografiách si nemôžeš nechať ujsť

0

Ľudská fantázia nepozná hranice. Dnes sme si pre teba pripravili nápady dizajnérov, ktoré sa podarilo zachytiť na tieto skvelé fotografie. Všetko na tomto svete sa vyvíja a napreduje. Dôležitú úlohu v našom živote zohráva aj dizajn. Niektoré nápady dizajnérov sú poriadne pritiahnuté za vlasy. Dnešný príspevok však venujeme dizajnu, ktorý…

Mohli by ľudia žiť v podvodných mestách? Budeme ich raz potrebovať?

0

Hladina morí a počet populácie neustále stúpa a začíname míňať priestor na súši. Niektorí priekopníci si myslia, že v budúcnosti môžeme premýšľať aj o podvodných mestách. 75-ročný francúzsky architekt Jacques Rougerie navrhol počas svojej kariéry desiatky podmorských biotopov. Na lodenici Bordeaux ležia prvé puzzle do skladačky jeho najnovšej myšlienky: SeaOrbiter, plávajúca výskumná…

Vesmír, Červie diery a pohon warp – 2. časť

0

V prvej časti článku sme sa pozreli na túžbu ľudí od nepamäti cestovať naprieč vesmírom. V súčasnosti to však nie je možné a enormné vzdialenosti doposiaľ nevieme prekonávať. V hre je kopec otázok, na ktoré potrebujeme nájsť odpovede. Vitajte pri druhej časti článku venovanému každému človeku, ktorého fascinuje vesmír minimálne tak, ako nás. Je…

COVID-19: Vedci a odborníci zdieľajú poznatky

0

Vedci a odborníci zdieľajú poznatky o koronavíruse v úplne novom špeciáli na kanále DISCOVERY CHANNEL. Relácia "PANDÉMIA: COVID-19" má premiéru v stredu 5. apríla o 20:00 hod. Rýchle rozšírenie novej formy koronavírusu COVID-19 sa stalo určujúcou globálnou zdravotnou krízou našej doby. Zdanlivo cez noc tento vírus zmenil naše každodenné životy aj…

Prečo je more slané, keď sa doňho vlievajú sladkovodné rieky?

0

Keby sa všetka soľ z morí rovnomerne rozložila po pevnine, vytvorila by vrstvu vysokú vyše 150 metrov — siahala by približne do výšky 45. poschodia. Odkiaľ všetka táto soľ pochádza, zvlášť keď berieme do úvahy, že do oceánov sa vlieva mnoho potokov a riek so sladkou vodou, pričom moria aj oceány zostávajú slané? Jedným zo zdrojov…

Ani celebrity to nemali v živote ľahké. Tu je 10 krátkych inšpiratívnych príbehov

0

Trápenia je súčasťou života každého z nás a ani celebrity nie sú výnimkou. Je však dôležité si uvedomiť, že zlé časy netrvajú naveky. Koľkokrát, keď si sa cítil pod psa, si si povzdychol, že by si radšej mal život niekoho iného? No svetlé a temnejšie momenty sa striedajú v živote každého…

Vo svete IT

Vyzlečte svoj smartfón „donaha“. Pozrite sa na špecifikácie Vášho zariadenia, o ktorých ste ani netušili

0

Naše smartfón sú bezpochyby zariadeniami, ktoré svojim výkonom a špecifikáciami prekonávajú počítače či notebooky z pred niekoľkých rokov. Častokrát výrobcovia reklamujú len tie hlavné špecifikácie, akými sú procesor, niektoré vlastnosti displejov, kamera a prípadne podpora rýchleho nabíjania. Nižšie Vám preto prinášame niekoľko aplikácií a šikovných tipov, ako sa môžete pozrieť…

Známa hostingová služba, ktorá hosťovala tisíce webov na Dark Webe, končí po tom, ako bola hacknutá

0

Náš „bežný“ internet je nástroj, ktorý používame takmer neustále. Web hostingy ponúkajú služby svojim klientom, ktorí si môžu na ich serveroch založiť svoje stránky. Rovnaký princíp funguje aj pri dark webe, až na jednu výnimku. Web hostingové spoločnosti nie sú renomované a nedokážu si zaplatiť bezpečnostných odborníkov, píše portál hackread.com…

Nekroplanetológia: Vedný odbor študujúci časť vesmíru, ktorá nám môže veľa prezradiť

0

V roku 2015 vedci našli niečo zvláštne. Išlo o bieleho trpaslíka, 570 svetelných rokov od našej planéty. Hviezda „tmavla“ v netradičných intervaloch. V časovom rozmedzí okolo 5 hodín sa jej jas zmenšil, zakaždým o inú hodnotu. Ďalšou zvláštnosťou bolo, že sa v atmosfére nachádzali prvky, ktoré bežne nájdeme na skalnatých…

Bezdrôtový strojček na vlasy Xiaomi Enchen Sharp aktuálne kúpiš s kopou príslušenstva už za menej ako 18 eur

0

Aktuálna prísna karanténa, ktorá zahŕňa aj uzatvorenie prevádzok ako holičstvá a kaderníctva, prináša viacero prekážok, s ktorými väčšina z nás nepočítala. Niektorí z nás nestihli spomínané prevádzky navštíviť tesne pred ich uzatvorením a veľká časť s nás už v týchto dňoch cíti, že ich strih by potreboval mierne vylepšenia. Ak…

Xiaomi predstavilo viacero gadgetov vrátane novej chytrej televízie Mi TV 4S 65’’

0

Čínsky výrobca dostupnej elektroniky, stále viac a viac populárna spoločnosť Xiaomi, predstavila počas včerajšej exkluzívnej premiéry smartfónov zo série Mi 10 hneď niekoľko zaujímavých gadgetov a elektronických doplnkov do domácnosti, po ktorých fanúšikovia z našich končín „volajú“ už niekoľko mesiacov. Nižšie Vám prinášame menší prehľad nových produktov Xiaomi, ktoré sa…

Slovenské a české aplikácie: Mathman – matematika hravou formou. Vysvetlí, zabaví a aj naučí

0

Niekto si s matikou rozumie, ako by sa s ňou narodil, a niekto jej nepríde na chuť po celý život. Mathman je aplikácia, ktorú ocení hlavne druhá skupina ľudí. Ide totiž o aplikáciu, ktorá Vás „neunudí“ dlhou a nezáživnou prednáškou, ale naučí Vás matematiku o niečo zábavnejšou formou. „Mathman vs…

TopSpeed

Správy, že rodinné MPV Alhambra končí sú nepravdivé, tvrdí Seat

0

Trh priestranných rodinných minivanov, známych aj ako MPV pomaly vymiera. Ešte pred 20 rokmi boli v Európe mimoriadne obľúbené, no ich miesto zaujali SUV. Napriek ich nesporným výhodám, ktoré nám v redakcii dokazuje Alexová Alhambra, sú tieto autá už dnes miernym prežitkom. Uvedomuje si to aj Volkswagen Group a zdá…

Ako by dopadol drag race raketové auto vs Bugatti Chiron vs F1?

0

Aktuálna pandémia ohľadom koronavírusu Covid-19 spôsobila, že veľké množstvo ľudí je doma. Chránime tak nie len seba, ale aj ostatných. No po viac ako dvoch týždňoch už ľuďom dochádzajú nápady ako sa zabaviť a zabiť čas. Povedzte, napadlo vám niekedy, ako by dopadol drag race: raketové auto vs Bugatti Chiron…

Čo sa stane s diskami, ak z nich začneme odrezávať lúče?

0

Skutočne skvelou vlastnosťou Youtube je to, že jeho algoritmus vám častokrát ponúkne odpovede na otázky, ktoré vás nikdy netrápili. Presne tak dopadlo aj moje neskoré večerné brázdenie internetom. Schválne, zamysleli ste sa niekedy, koľko lúčov môžete odrezať z diskov bez toho, aby sa disk rozpadol? Čo sa stane, ak s…

Video Toyota RAV4 Hybrid 4x4 test

2

Toyota RAV4 je kompaktné SUV, ktoré nie je na trhu nováčikom. Prvá generácia prišla už v roku 1994 a odvtedy si RAV4 získala sympatie veľkého množstva ľudí. Je najpredávanejším SUV na svete. Od prvej generácie je v ponuke ako predokolka, aj ako štvorkolka. Dnes sa pozrieme na variant s pohonom všetkých kolies vo…

Kolo na Nürburgringu s Rolls-Royce Ghost. Na zadnom sedadle

1

Rolls-Royce patrí k tým najluxusnejším značkám sveta. Modely za niekoľko 100-tisíc eur, v ktorých sa ale väčšinou budete voziť na zadnom sedadle. Veď kto má na Rolls-Royce, má aj na osobného šoféra. Tieto autá boli vyrobené pre maximálny komfort, luxus a ničím nerušenú jazdu na zadnom sedadle, ktorú si užívajú…

Tesla Model Y ukazuje svoje brutálne zrýchlenie

18

Tesla si svoje meno v podstate vybudovala na ohromnom zrýchlení. Šprinty, v ktorých poráža mnohonásobne drahšie superautá, obleteli svet a stali sa virálnymi. Najnovší prírastok, ktorý uzatvára základný modelový rad S3XY (Model S, Model 3, Model X a Model Y) je crossover. Aktuálne najobľúbenejší karosársky variant si osvojil už aj…

KAMzaKRÁSOU

Ako zamaskovať odrastené korienky vlasov: Prinášame 5 tipov!

0

Ako zamaskovať odrastené korienky vlasov, keď nemôžete ísť k vašej kaderníčke? Nezúfajte! Máme pre vás päť skvelých tipov. Nech sa páči.

Recept na kakaovo-tvarohové rezy: Každý si po nich prsty oblíže!

0

Hrnčekové recepty patria medzi najjednoduchšie a najžiadanejšie, preto si určite obľúbite aj tento recept na kakaovo-tvarohové rezy. Určite sa po ňom zapráši!

Recept na pečené zemiaky v rúre, ktoré nebudú utopené v oleji!

1

Podarilo sa vám už niekedy pripraviť tie najlepšie pečené zemiaky v rúre, z ktorých netiekol olej potokom, ale krásne chrumkali? Ak nie, tak tieto skúste!

Nezničiteľná izbová rastlina: Táto prežije, aj keď ju zabudneš poliať!

0

Lopatkovec má rád vlhké prostredie a pravidelnú zálievku. Počas leta je vhodné rastlinu poriadne zaliať jeden až dva razy týždenne, počas zimy jej postačí zálievka raz za sedem dní. Je vhodné substrát udržiavať primerane vlhký. Vyhnite sa však tomu, aby v kvetináči stála voda. Platí totiž, že lopatkovec oveľa lepšie…

Naozaj to funguje?! Terapeuti prezradili recept na šťastné manželstvo!

0

 Tí z vás, ktorí nosia snubný prsteň už nejaký ten piatok vedia, o čom je reč. Romantické randenie sa časom zmení na manželskú rutinu, k čomu prispieva spoločné bývanie a dlhé roky v manželskom zväzku. Každý ďalší rok je tak výzvou, ktorú musia manželia dennodenne prekonávať. Hlavou mnohých manželských párov…

5 podceňovaných destinácií, ktoré jednoznačne stoja za návštevu

0

5 podceňovaných destinácií, ktoré sa netešia veľkej popularite však ponúkajú tajomné zákutia, jedinečné miesta, kultúrne pamiatky, skvelú kuchyňu.

Svetlo sveta

Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

0

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských…

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Trnavský arcibiskup vyzýva k účasti na požehnaní Urbi et Orbi

0

Z láskavého poverenia Štátneho sekretariátu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých veriacich a kresťanov iných konfesií na území Trnavskej arcidiecézy, aby sa v piatok 27. marca duchovne spojili so Svätým Otcom Františkom na modlitbe, po ktorej udelí zúčastneným požehnanie Urbi et Orbi. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých…

Svätý Otec vymenoval za spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša

0

Svätý Otec František vymenoval za pomocného biskupa Spišskej diecézy vdp. Jána Kuboša, ktorý je členom kňazského zboru spomenutej diecézy a momentálne pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku. Svätý Otec mu pridelil titulárne sídlo Quiza. Mons. Ján Kuboš má 54 rokov. Narodil sa 28. februára 1966 v Trstenej. Kňazskú vysviacku prijal…

Biskupi prijali pozvanie pápeža, veriacich volajú k modlitbe Otčenáš

0

Európski biskupi prijali pozvanie pápeža spojiť sa v stredu 25. marca napoludnie v modlitbe Otčenáš a prosiť za odvrátenie pandémie. Predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) janovský arcibiskup kardinál Angelo Bagnasco reagoval, že sa bude v Janove o dvanástej hodine modliť v spojení so Svätým Otcom, a prosí, aby sa…

Arcibiskup Ján Orosch o polnoci udeľuje eucharistické požehnanie

0

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch každú noc, pravidelne o polnoci, udeľuje eucharistické požehnanie veriacim a ostatným obyvateľom mesta Trnava a celej Trnavskej arcidiecézy. Prvý raz udelil trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch toto požehnanie o polnoci zo soboty 21. marca na nedeľu 22. marca, teda na 4. pôstnu nedeľu. Úmyslom eucharistického…

Armádny Magazín

Pilot Andrej Krasnoperov posúdil výhody ruského stíhacieho lietadla Su-35 v porovnaní s americkým F-16

0

[caption id="attachment_2101529" align="alignnone" width="640" class="article-image"]

Prvá vesmírna spoločnosť vyhlásila bankrot kvôli epidémii Covid-19

0

Veľká Británia, 29. marca 2020 ( Sputnik ) - Britská spoločnosť OneWeb, ktorá vypúšťa družice z kozmodrómov Vostočnyj a Bajkonur, vyhlásila bankrot. "Spoločnosť On

Ruské podvodné loďstvo: sovietske dedičstvo a ponorky piatej generácie

0

Rusko, 28. marca 2020 ( Sputnik ) - Rusko vykonáva modernizáciu ponoriek postavených v 80. a 90. rokoch a vybavuje ich modernými zbraňami. Súčasne sa pracuje na ponorkách budúcej generácie. Bude to stačiť k ochrane námorných hraníc kraj

Rusko a Sýria informovali o amerických plánoch doviezť do Rukbanu dodávky materiálu pre islamských militantov

0

Sýria, 28. marca 2020 ( Sputnik ) - Medzirezortný koordinačný štáb Ruska a Sýrie oznámil, že Spojené štáty plánujú na pozadí pandémie koronavírusu odovzdať sýrskym militantom dodávky pod rúškom humanitárnej pomoci pre utečenecký tábor Rukban.   "Americká strana sa cy

Oficiálne vyhlásenie členov núdzového samitu G20 o výzve COVID-19

0

Irak, 28. marca 2020 ( AM. TASS ) - Krajiny, ktoré sa zúčastnili núdzového summitu G20 o koronavíruse, prijali záverečné vyhlásenie: Nevídaná pandémia COVID-19 je presvedčivou pripomienkou našej prepojenosti a zraniteľnosti. Tento vírus nerozpoznáva hranice. Boj proti tejto pandémii vyžaduje prijatie transparentných,

Prvý let modernizovaného transportného lietadla An-225 Mrija

0

Ukrajina, 29.marec 2020 ( AM, topcor ) - V stredu 25. marca 2020 vzlietlo po

Tvoja Svadba

Svadobné noviny: Novinka, ktorá poteší hostí, snúbencov aj rodičov!

0

Svadobné tlačoviny sú aktuálne veľkým trendom na svadbách. Svadobné noviny by mali vyrozprávať váš príbeh lásky, ale mali by byť aj poďakovaním. Pre koho?

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Skvelé nápady na svadbu, ktoré ju spravia nezabudnuteľnou

0

Skvelé nápady na svadbu, ktoré dokážu premeniť klasickú svadbu na výnimočnú udalosť, na ktorú budete nielen vy, ale i vaši hostia dlho spomínať. Inšpirujte sa!

Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

0

Zrušená svadba kvôli vírusu je v súčasnej dobe horúcou témou medzi mladými pármi, ktoré sa plánovali v najbližších mesiacoch vziať. Ako postupovať?

Žltá svadobná výzdoba: 31 inšpirácii, ktoré rozžiaria tvoj deň D!

0

Hľadáte jednu farbu, ktorá by bola ideálna na jarnú alebo letnú svadbu? Našli ste ju! Žltá svadobná výzdoba očarí každého hneď, ako vojde do sály!

Bohémska svadba v prírodnom duchu: Necháš sa aj ty inšpirovať?

0

Bohémsky štýl tvorí oku lahodiaca kombinácia prvkov prírody, dávky romantizmu a kreatívnej individuality. Vo svete je tento štýl známy aj ako boho-chic či hippie-chic, ktorý čerpá zo slobody ducha a kultúry hippie. Vitaj kvetinová koruna a vzdušné čipkované šaty! Boho svadby začleňujú do dizajnu eklektickú zmes prírodných, rustikálnych a historických detailov.…

Tvoje Zdravie

Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?

0

Ako si doplniť vitamín C prirodzene a prostredníctvom pestrej stravy? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré potraviny je dobré zaradiť do jedálnička!

Prečo je káva z čakanky zázračným nápojom? Inú už piť nebudete!

0

Viete, vďaka čomu je slávna káva z čakanky a prečo si ju mnohí obľúbili? Ide o zdravý nápoj, vďaka ktorému si tiež môžete zdravotne polepšiť.

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špenát: Nie je len zdrojom železa!

0

Ak budete pravidelne konzumovať špenát, urobíte niečo pre svoje srdce a cievy. Napríklad vďaka draslíku prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny krvného tlaku. Taktiež je vhodnou súčasťou stravy, ktorá napomáha udržiavať úroveň cholesterolu v norme. Špenát navyše obsahuje i kyselinu listovú, ktorá má rovnako priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev.…

Poznáte účinky huby reishi? Podporí imunitu a zvládne toho ešte viac!

0

Účinky huby reishi sú v azíjských kultúrach známe už celé tisícročia. I dnes sa však jej vplyvom venujú mnohé štúdie a vedecké práce. Napríklad v Číne či Japonsku je táto huba schválená ako podporná liečba rakoviny a zároveň aj preventívny prostriedok. Práve v prevencii mnohých zdravotných problémov býva reishi nápomocná. Obsahuje esenciálne…

TOP recepty z byliniek pre zdravé dýchacie cesty: Čo odporúčajú bylinkári?

0

Medzi liečivé bylinky, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest, patrí aj šalvia lekárska. Táto rastlinka s typicky fialovomodrými kvetmi a plstnatými listami pôsobí protizápalovo aj baktericídne a okrem toho zbavuje telo nadbytočnej vody. Môže byť užitočným podporným prostriedkom pri liečbe zápalov horných dýchacích ciest aj pri pľúcnych chorobách. Pripraviť si z nej môžete…

Ako sa stravovať pri dne? Aké sú príčiny a príznaky ochorenia?

0

Ako sme načrtli vyššie, v obdobiach, kedy sa lámka výraznejšie neprejavuje, by mal pacient myslieť hlavne na prevenciu. Dôležitý je dostatočný pitný režim, dostatok pohybu aj udržiavanie si vhodnej telesnej hmotnosti. Veľmi dôležitá je však hlavne úprava stravy. Pacient by mal dôsledne dodržiavať odporúčania lekára. Vo všeobecnosti je však odporúčané znížiť príjem…