Medzitým došlo k najväčšej zmene politickej paradigmy. Vy ste si ju všimli? Uvedomujete si ju?

Bratislava 6. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR / AP Photo/Virginia Mayo)

 

Zmenu bolo cítiť vo vzduchu už dlho. Bola tu. Ale bola tak ťažko uchopiteľná. Bola totiž tak veľká, že úplne búrala základy, rámce, v ktorých sme doteraz o politike uvažovali. Preto nám unikala, aj keď bola všade. Preto bola pre nás tak ťažko uchopiteľná a unikala nám

Ilustračné foto

Ale postupne, tápajúc, sme ju začali odkrývať. Spočiatku len intuitívne. Cítili sme ju, ale nevedeli sme ju pomenovať. Postupne boli jej znaky stále viac zrejmé, viditeľné a definovateľné.

Dnes je táto zmena úplne jasne viditeľná a konečne aj pomenovaná najvyššími autoritami svetovej politiky. Keď si ju všetci uvedomíme, nebude nám môcť ďalej unikať a neviditeľná si robiť svoje a pretvárať potajomky náš svet.

Pokúsim sa ju teraz opísať a myslím si, že na konci článku si všetci poviete, že ste to aj vy cítili a teraz vám pred očami vyvstal úplne konkrétny a jasný obraz.

Doteraz sme boli zvyknutí deliť stany na ľavicové a pravicové, na liberálne a konzervatívne. Medzi týmito štyrmi protiľahlými bodmi sa pohybovalo naše vnímanie a hodnotenie politiky. Ale už dlhšie musel každý z nás cítiť, že toto hodnotenie prestáva fungovať. Že strany, ktoré by sa podľa zaužívaných pravidiel mali profilovať určitým spôsobom, sa tak vôbec neprofilujú, práve naopak, pôsobia úplne opačne, pretláčajú úplne opačné hodnoty, ako by mali.

Niečo bolo zlé.

Len sme nevedeli pomenovať, čo to je a hlavne prečo.

Mnohé „konzervatívne“ strany prichádzali s liberálnymi návrhmi a hájili ich pod šialenými zdôvodneniami. Pravicové strany zas navrhovali sociálne opatrenia často vo väčšom rozsahu, ako samotné ľavicové strany. Všetko bolo pomiešané. Ako keby už na ničom nezáležalo.

Do iného svetla sa však všetky tieto počiny dostanú, ak si uvedomíme, že veci prestali fungovať a dostávali sa z nášho pohľadu do chaosu, lebo pravidlá boli zmenené. Áno, pravidlá boli zmenené, preformátované bez toho, aby sme si to všimli. A samozrejme, ak sa zmenia pravidlá, celý systém sa začne správať inak, inak fungovať.

V čo teda spočíva táto neviditeľná zmena, prečo tradičné delenie a fungovanie politiky a celého nášho sveta už nefunguje?

Lebo je tu nové delenie. Toto nové delenie vyprodukovali nové záujmy.

Zatiaľ čo dosiaľ riešila politika, ako má fungovať štát a aké pravidlá v ňom budú platiť, dnes rieši politika úplne odlišnú otázku a to: či má existovať štát.

Politika sa rozdelila na globalistov a národovcov. Dnes je toto zásadná línia politiky. Hovoril o tom aj prezident USA Donald Trump vo svojom prejave na valnom zasadaní OSN.

Prezident Trump uviedol: „Je to rozpor medzi tými, ktorých hlad po kontrole druhých vedie k tomu, že si namýšľajú, že sú predurčení aby vládli druhým a tými ľuďmi a národmi, ktorí chcú rozhodovať o sebe sami.

Jeho prejav však zostal nepovšimnutý médiami. Médiami, ktoré sú dnes hlavným nástrojom pretvárania národných štátov na územné celky tak, ako si to predstavujú globalisti.

Tak, ako to pomenoval Trump, globalistov vedie hlad po kontrole druhých. Hlad po kontrole všetkých. Ich nezaujímajú národné štáty a neustále problémy s ich kontrolou podľa toho, ako sa v nich práve zmení moc.

Chcú národné štáty zlikvidovať, postupne rozpustiť. Najlepšie vo väčších útvaroch, kde sa z nich stanú iba administratívne celky. Dnes ešte si národné štáty volia svoje vlády ale väčšie útvary riadia úradníci, ktorých si vyberajú globalisti. Proces dostania národných štátov pod kontrolu napríklad v Európe veľmi zdarne prebieha. Národné štáty disponujú stále menšími kompetenciami, zatiaľ čo nevolení úradníci stále väčšími.

Ale Európska únia je iba príklad. Tento boj prebieha všade po svete a má také formy, aké je možné v daných oblastiach etablovať. Prebieha aj v USA a Trump vo svojom prejave hovorí o svojom boji s globalistami o Spojené štáty.

Aby globalisti dosiahli svoje ciele a deštruovali národné štáty, musia vykoreniť ich potrebu. Musia vykoreniť vzťah k národu, čo sa premieta do ich boja proti rodine. Kto nemá žiaden vzťah k svojej rodine, nemá analogicky už vôbec žiaden vzťah k svojmu národu – štátu.

Preto ten drakonicky útok na tie najzákladnejšie piliere spoločnosti. Už ani nie na civilizáciu, ale úplne na to najzákladnejšie čo tvorí spoločnosť a ľudské bytie.

Preto ten útok na sexualitu, teda na elementárnu vnútornú integritu každého človeka. Preto ten útok na rodinu, preto ten útok na všeľudské hodnoty.

Všetko zrelativizovať, vytvoriť chaos a napätie každého s každým. V jednom sa zhodnete, ale už v druhom aby ste sa nezhodli. Aby ste nijako nevedeli držať spolu, aby ste nemali nič, čo by vás držalo pokope, spájalo, nič o čo by ste sa mohli oprieť.

Tam, kde sú momentálne národne orientovaní vodcovia ako Trump v USA alebo Putin v Rusku, bránia existenciu svojich štátov. A globalisti nevedia dôjsť a fyzicky ich vyhodiť z Bieleho domu alebo Kremľa. Môžu však zničiť hodnoty a spôsob uvažovania, ktorý tam týchto ľudí drží a ďalší takíto ľudia sa na vrchné stoličky už nedostanú.

Aj slovenská politika je dnes takto rozdelená, aj keď si myslím, že si to väčšina aktérov ani neuvedomuje. Taký Hlina neopúšťa hodnoty, ktoré by ako predseda konzervatívnej strany mal hájiť preto, že chce pomôcť globálnym procesom. On jednoducho baží po moci a keďže sa mu zdá, že k tejto sa vie dostať ľahšie s liberálmi, ide tam. Intuitívne cíti, že liberálnejšia rétorika mu otvorí cestu do mianstreamových médií atď. A že tým napomáha likvidácii svojho národa, je iba vedľajší produkt.

Aj slovenská politická scéna, myslím si však, že iba úplne intuitívne, podľa osobných preferencií lídrov, bez uvedomenia si problému, sa rozdelila na tých, ktorým na národnom štáte, na Slovensku a jeho existencii záleží a tých, ktorí si jeho existenciu neželajú, alebo im na nej nezáleží alebo jednoducho momentálne sa im zdá, že svojej záujmy takto dosiahnu ľahšie.

Základná paradigma politiky sa zmenila, už nie napravo alebo naľavo, už nie liberál alebo konzervatívec, ale byť ako národ alebo nebyť, to je to, o čo sa tu zvádza zatiaľ tak zle pozorovateľný zápas.

Dnes nie je na ekošialenstve zaujímavé to, či bude uhlíková stopa za lietadlom alebo komínom taká alebo hentaká, ale či sa táto otázka bude riešiť na globálnej úrovni. Lebo ak sa bude riešiť na globálnej úrovni, budú potrebné globálne opatrenia. Globálne opatrenia môže zavádzať iba orgán, ktorý má takéto globálne kompetencie (aj Európska únia vznikla z jednoduchej dohody dvoch štátov o uhlí a oceli).

Takisto to, či je niekto za homo alebo nie je, nevypovedá o tom, či majú mať nejakí členovia spoločnosti isté nadpráva alebo nemajú, ale o tom, či chcem rozvracať vzťahy, ktoré našu spoločnosť držia pokope a chcem jej zánik a transformáciu na inú spoločnosť s inými pravidlami a vzťahmi, alebo som proti týmto nadprávam, lebo chcem zachovať národ, chcem zachovať súčasnú štruktúru spoločnosti, chcem zachovať status quo.

Takto je to aj s ostatnými, dnes problémovými otázkami.

Preto je dnes potrebné úplne zmeniť pohľad na politiku a jej aktérov a hlavne na to, čo presadzujú. Dnes sa bude musieť každý rozhodnúť, či chce aby slovenský národ, Slovensko ako štát ďalej fungovalo alebo nie a podľa toho voliť.

Nesmieme sa nechať vtiahnuť do riešenia rôznych pseudoproblémov a zástupných tém. Nesmieme sa nechať nimi pomýliť.

Každý z nás si musí odpovedať na jednu zásadnú otázku skôr, ako hodí lístok do urny. Dávam tento hlas človeku, ktorý bude brániť našu existenciu v tomto transformujúcom sa svete, alebo ju dávam do rúk niekomu, kto nás odovzdá na milosť a nemilosť iným.

Toto je najdôležitejšia otázka nadchádzajúcich volieb. Rozhodnutie o nej v dlhodobom horizonte zásadným spôsobom ovplyvní osud slovenského národa. Náš osud.

Karol Kalapik

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Tisíce ľudí odmietajú zaplatiť za povinnú štátnu karanténu. Ministerstvo vnútra: „Toľkoto nám dlžíte!“

0 icon

Bratislava 19. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Poplatok za pobyt v štátnom karanténnom zariadení ešte neuhradili všetci občania. Ministerstvo vnútra (MV) SR stále priebežne vystavuje faktúry. Dlžná suma predstavuje aktuálne viac ako 674.600 eur z celkovej výšky pohľadávok vyše 1,4 milióna eur. Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru…

Švédsko, ktoré nechalo koronavírusu voľný priebeh, dnes slávi úspech. Čo si myslí švédsky infektológ o opatreniach, aké sú aj u nás? „Je to ako zabíjať muchu kladivom“

0 icon

Štokholm 19. septembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Andres Kudacki)   Švédsko bolo zo začiatku pandémie kritizované za svoj "laxný" prístup ku koronavírusu. Dnes sa však ukazuje, že zrejme ich stratégia vyšla na jednotku. Kým iné krajiny zažívajú obrovský nárast počtu nových prípadov koronavírusu, vo Švédsku sa udržuje na minimálnych číslach Počas prvej vlny…

Píšu koaličným poslancom návrhy zákonov mimovládky? Alebo niekto iný?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Médiá možno 12. schôdzi Národnej rady venujú uprostred jesennej demokratickej a koronovej smršte relatívne menšiu pozornosť, ale to neznamená, že sa tam nedejú zaujímavé veci. Rozprávali sme sa o nej s poslancom Národnej rady Dušanom Jarjabkom (Smer-SD) Hlavné správy: O čom je aktuálna…

Na Slovensku v piatok pribudlo 290 pozitívnych na koronavírus. Premiér: Situácia je kritická, už aj medzi rozumnými pribúda výrazne „tých druhých,“ ktorí sa nenechajú „obmedzovať“. Dôležitý odkaz občanom

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Na Slovensku v piatok (18.9.) pribudlo 290 nakazených novým koronavírusom; ich celkový počet tak stúpol na 6546. Laboratóriá otestovali 5750 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 129 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom nepribudlo žiadne úmrtie, počet úmrtí je 39. Informuje o…

Prehlasujú štáty bažiace po sankciách ostatné krajiny EÚ? Von der Leyenová žiada väčšinové hlasovanie. Čo si o tom myslia naši europoslanci a poslanci NR SR?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto: archiv: M. Radačovský, TASR/AP-Yorgos Karahalis, SITA-Branislav Bibel, TASR - Jaroslav Novák, TASR - Martin Baumann, Screenshot:video)   Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu prejav o stave únie. Predstavila v ňom priority EK pre nasledujúcich 12 mesiacov.…

Cichanovská požiadala USA, aby nenarušovali suverenitu Bieloruska. USA súhlasia: My budeme len radi

0 icon

Minsk 19. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sviatlana Tsikhanouskaya campaign office, TASR-Michal Svítok)   Bývalá kandidátka na funkciu prezidenta Bieloruska Svetlana Cichanovská požiadala USA, aby nezasahovali do suverenity republiky, Washington tento prístup zdieľa, uviedol v piatok zástupca námestníka ministra zahraničia USA George Kent "Nemáme v úmysle narušovať suverenitu Bieloruska. Svetlana Cichanovská, keď sme…

Krv nevinného volá do neba o pomstu. Diskusiu treba presunúť na inú úroveň

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:SITA/AP-Fernando Llano, TASR-Michal Svítok, Jaroslav Novák, Pixabay)   Anna Záborská so svojím návrhom zákona o potratoch opäť rozvlnila hladinu politického rybníka v našej republike. Teda nie je to žiadne ohromujúce vlnobitie. Záborská neprináša žiadne drakonické opatrenia, ani drastické, radikálne a plošné zákazy, ktoré by zvrhlú prax…

Dnes bude jasno až polojasno s teplotami do 24 stupňov

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto: SITA-KR PZ Banská Bystrica)   Dnes bude jasno až polojasno, postupne sa miestami oblačnosť zväčší. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 19 do 24 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami môže byť ojedinele…

Zástupcovia koaličných strán diskutovali o spôsobe výberu priorít pre plán obnovy

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavol Zachar)   Zástupcovia koalície počas týždňa rokovali o spôsobe výberu najpodstatnejších oblastí a reforiem, ktoré zaradia do finálneho plánu obnovy a na ktoré budú žiadať príspevok z fondu obnovy. Zástupcovia OĽANO, SaS a Za ľudí hovoria o rôznych modeloch. V otázke priorít sa…

Stredisko tmárskej politiky či neochotná lekáreň? Je to inak! Predsedníčka Prvých lekárnických odborov vysvetlila uplatňovanie výhrady vo svedomí i register svedomiu repugnantných liečiv

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer/lzz)   Aktuálne prebieha na Slovensku diskusia týkajúca sa pomoci ženám v snahe znížiť počet potratov cez novelu zákona. Napriek tomu, že novela neznižuje hranicu týždňov, kedy je u nás možné potrat vykonať, čelí značnej kritike a útokom zo strany liberálov. S témou…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Kdo by tady zasloužil?

0icon

V České republice se kvapem blíží volby. A tak vláda ANO a sociálních demokratů s podporou od komunistů, jak je již dobrým zvykem, korumpuje voliče. I když je vlastně jedno, že se volby blíží, protože by tato vláda voliče korumpovala, i kdyby byly volby daleko za horami. A jestli se dá něco…

Štefan Harabin

Je, alebo nie je aj Fico riadený ambasádou USA?

0icon

Fico len nedávno hlasoval v parlamente za vyslanie slovenských vojakov na ruské hranice. Uvádzam v tejto spojitosti na ilustráciu ďalšie nesporné Ficove zrádzania záujmov Slovenska v praxi: https://www.infovojna.sk/article/parlament-odsuhlasil-pritomnost-americkych-vojakov-na-slovensku-za-hlasovali-aj-poslanci-ficovho-smeru-sd-a-pellegriniho-hlasu-sd https://www.youtube.com/watch?v=wBq4Y7HvfMY&t=1s https://www.youtube.com/watch?v=Vk

Peter Švec

Ako sme zachránili leteckú školu a zabránili plánovanej likvidácii? 8. časť seriálu.

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. V procese preformátovania systému formovania dôstojníkov pred spustením profesionalizácie, bolo nutné doriešiť a často vymyslieť spôsob výcviku a prípravy niektorých skupín úzkych špecialistov, ktorí boli dovtedy pripravovaní „zdedeným“ spôsobom. Celý balík problémov…

Peter Lipták

Obráťte sa na svojho praktického lekára so žiadosťou o pomoc

0icon

Ak trpíte Vy, Vaše deti, rodičia, starí rodičia zdravotnými následkami z nosenia rúška obráťte sa na svojho praktického lekára a požiadajte ho o vystavenie potvrdenia.

Gabriel Dragon

Monopoly pre dospelých - Srbsko III - Slovenský preklad Washingtonskej dohody Srbska a Kosova

0icon

Po nedávnych rokovaniach srbského prezidenta Alexandra Vučiča, kosovského Hotiho a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo Washingtone, sa situácia vo vzťahoch Srbsko-Kosovo dostáva do inej roviny. Dohoda, ktorá bola srbskej a kosovskej strane predložená prináša posun skôr v hospodárskych otázkach a po podrobnejšom preštudovaní je výhodnejšia pre Srbsko /ak neberieme do úvahy, že toto…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ dôkazov, že ľudská hlúposť naozaj nepozná hranice

0 icon

Všetci máme tie okamihy, kedy sa náš rozum s logikou vyberú na spoločnú dovolenku. Výsledkom je krátkodobá debilita, ktorú si ale väčšinou rýchlo uvedomíme a robíme veci tak, ako by sa mali. No tento dočasný stav nie je to isté, čo permanentná ľudská hlúposť.  Einstein mal pravdu. Už sme to poznamenali…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

Svet a konšpirácie - 2. časť

0 icon

Čo sú vlastne tie konšpiračné teórie? V rámci druhej časti článku sa spoločne pozrieme na konšpiračné teórie trochu z iného uhla. Samotné slovo konšpirácia pochádza z latinského slova conspirare, čo doslova znamená „dýchať spolu“. V skutočnosti to označuje dvoch alebo viac ľudí, ktorí spriadajú plány, o ktorých nikomu inému nehovoria. Takýto plán mohol byť teoreticky…

Hlboké fotografie, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Aj bežná fotografia ťa niekedy môže vyviesť z rovnováhy a prinútiť ťa pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu. Pretože s okolitými situáciami zaobchádzame ako s bežnými udalosťami, neprikladáme im väčšiu váhu a neuvedomujeme si ich dôležitosť pre náš život. Často považujeme našu prácu za nudnú a za zlé počasie…

TOP10: Zdravotné triky, ktoré neuveriteľne zlepšia tvoj život!

0 icon

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pitie kávy spôsobuje spavosť. Aj napriek tomu, že existuje veľa známych zdravotných trikov, mnohé triky sú stále relatívne neznáme a na prvý pohľad sa zdajú neúčinné. Aby bol tvoj život úžasný, zozbierali sme pre vás tieto menej známe triky v dnešnom príspevku. Niektoré sa môžu zdať neuveriteľné,…

Vo svete IT

Pre ktoré Samsung smartfóny a kedy môžeme očakávať One UI 3.0 v kombinácii s Androidom 11?

0 icon

Predstavenie Androidu 11 sa odohralo relatívne nedávno. Konkrétne 8. septembra. Spolu s jeho predstavením používatelia smartfónov sa logicky začali pýtať, kedy a pre koho bude dostupný. Nie tak dávno sme sa venovali Xiaomi, či Huawei smartfónom, tentokrát sme sa pozreli na Samsung zariadenia vrátane nadstavby One UI 3.0, ktorá bola…

Ako Elon Musk mení svet, v ktorom žijeme? #1

0 icon

Elon Musk, šéf automobilovej spoločnosti Tesla a súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, je muž s jasnou víziou. Okrem plánu kolonizovať Mars prináša aj zariadenie Neuralink, ktoré by mohlo byť „liekom“ pre ľudí trpiacich paralýzou, rôznymi závislosťami a podobne.  Jeho spoločnosti prinášajú revolučné inovácie v oblastiach využitia energie, cestovania, či komunikácie. Dnes…

Môže byť Venuša lepšou planétou na kolonizáciu, ako Mars?

0 icon

Dnes sa často spomína cesta prvých ľudí na Mars. Pre americkú vesmírnu agentúru NASA bude táto výprava, po misii Artemis, ďalším veľkým míľnikom. Svoje plány má aj šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorý sníva o kolonizácii červenej planéty, pomocou svojej novej rakety, Starship. Zatiaľ čo sa všetky oči upierajú…

Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom

0 icon

Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite…

Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov?

0 icon

Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života. „Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na…

Armádny Magazín

Prichádza doba keď americká armáda bude musieť doháňať druhých

0 icon

USA, 19. september 2020 (AM) - Otázka modernizácie Amerického námorníctva a vôbec jeho objemu sa dostáva na pretras na tie najvyššie miesta. Len samotný počet 355 lodí, ktoré chce Donald Trump poslať na vodu nebude stačiť Čínskej presile. Minister ozbrojenýc

Úspech českého letectva: Stíhačka L-39NG získala typový certifikát

0 icon

Česko, 19. september 2020 (AM) - Lietadlo L-39NG získalo typový certifikát. Na základe pozitívnych výsledkov pozemných a letových certifikačných skúšok ho vydal Odbor dohľadu nad vojenským letectvom Ministerstva obrany ČR.   Jedná sa o zavŕšenie 13 rokov pôsobenia Penty v najväčšom českom leteckom výrobcovi Aero Vod

Boj o Arktídu: Spojené štáty hrozia Rusku na Aljaške stovkou stíhačiek F-35

0 icon

USA, 20. september 2020 (AM)  - \"USA dajú jasne najavo, že budú spochybňovať právo Ruska na ovládnutie Arktídy. Na Aljaške môžeme umiestniť až 100 stíhačiek F-35.\" uviedol republikánsky senátor Dan Sullivan v podcaste Medzinárodného vedeckého centra Woodrowa Wilsona. Podľa jeho slov, budú F-35 koexistovať s F-22, ktoré sú dlho v služ

Politológ Satanovskij: Krym v očiach USA už bol vojenskou základňou NATO

0 icon

Rusko, 19. september 2020 (AM) - Nedávno si americké úrady mädlili ruky v očakávaní, ako „berú Rusko pod krk“ a v ich očiach bol Krym už základňou NATO, ale plány amerického vedenia boli zničené rozhodnou reakciou Moskvy. Toto stanovisko týkajúce sa vzťahov medzi oboma krajinami vyslovil vedec a ekonóm Jevgenij Satanovskij -…

Osvedčené nemecké samopaly Heckler & Koch neuspeli v domácom tendri - vyhral východonemecký Haenel

0 icon

Nemecko, 19. september 2020 (AM) - Prekvapivým krokom je, že Nemecko plánuje vyradiť svoju pušku Heckler & Koch G36 v prospech novej zbrane od menej známeho miestneho výrobcu C.G. Haenel. Rozhodnutie o budúcej útočnej puške zverejnilo 14. septembra 2020 nemecké ministerstvo obrany počas rokovania v berlínskom federálnom parlamente.   Zbraňou

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA