Turkey Sweden NATO Erdogan Ulf Kristerson

NAŽIVO

Stovky študentov umeleckých odborov a ďalších zástupcov kultúry dnes dopoludnia protestovali na pražskom Malostranskom námestí. Následne išli pred ministerstvo kultúry. Protest bol namierený proti šéfovi rezortu Otovi Klempířovi a plánovaným škrtom v rozpočte ministerstva.

Praha protest kultúra
Na snímke protest pred českým ministerstvom kultúry proti šéfovi rezortu Otovi Klempířovi a proti škrtom v rozpočte pre jeho rezort, ktorý zorganizovala iniciatíva Stojíme za kultúrou! v Prahe 11. marca 2026 / Foto: TASR-Barbora Vizváryová
Včera 19:53

Za útok raketou Tomahawk na iránsku dievčenskú školu v meste Mínáb v prvý deň vojny na Blízkom východe sú zodpovedné Spojené štáty.

Ako píše denník New York Times tragédiu spôsobila chyba v zameriavaní.

Včera 19:50

Prokuratúra oznámila, že požiar autobusu v meste Kerzers na západe Švajčiarska mohol spôsobiť “psychicky narušený” muž, ktorý sa zapálil.

Kerzers požiar autobus
Na snímke príslušníci záchranných služieb zasahujú pri zhorenom autobuse v meste Kerzers vo Švajčiarsku v utorok 10. marca 2026 / Foto: TASR/AP-Kantonspolizei Freiburg via Keystone via AP
Včera 19:46

Nórska polícia oznámila zadržanie troch bratov. Tí sú podozriví z teroristického bombového útoku na americkú ambasádu v Osle.

Ako uviedol policajný prokurátor Christian Hatlo podozriví bratia sú nórskymi občanmi irackého pôvodu a zadržali ich v Osle.

Christian Hatlo
Na snímke policajný prokurátor Christian Hatlo / Foto: TASR/AP-Lise Aserud/NTB Scanpix via AP
Včera 19:43

Josého Antonia Kasta slávnostne uviedli do úradu prezidenta Čile.

José Antonio Kast
Čilský prezident José Antonio Kast máva svojim podporovateľom pri odchode z Kongresu po slávnostnom zložení prísahy vo Valparaiso v Čile v stredu 11. marca 2026 / Foto: TASR/AP-Gustavo Garello
Včera 19:40
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Maďarský faktor

Posledná severská krajina, ktorá sa  chce pripojiť k Severoatlantickej aliancii, stále čaká, kým jej cestu uvoľnia Turecko a Maďarsko. Informuje Euronews

Turkey Sweden NATO Erdogan Ulf Kristerson
Na snímke z 10. júla 2023 turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) si podáva ruku so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom (vpravo), zatiaľ čo generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa pozerá na neho pred stretnutím pred summitom NATO vo Vilniuse v Litve
❚❚
.

Švédsko sa v utorok priblížilo k vstupu do NATO po tom, ako Výbor pre zahraničné veci tureckého parlamentu dal zelenú protokolu o vstupe severskej krajiny do vojenskej aliancie.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas júlového summitu NATO stiahol svoje námietky voči členstvu Švédska, ale trvalo niekoľko mesiacov, kým poslal návrh zákona parlamentu na ratifikáciu, a niekoľko týždňov, kým parlamentný výbor vyslovil súhlas.

Dlho odkladaný protokol teraz musí schváliť celé valné zhromaždenie a uvidíme, ako rýchlo sa touto otázkou bude zaoberať parlament.

.

Švédsko a Fínsko sa vzdali svojej desaťročia trvajúcej neutrality a usilovali sa o členstvo v NATO v súvislosti so zvýšenými obavami o bezpečnosť po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022.

Fínsko sa začiatkom tohto roka stalo 31. členom NATO po tom, ako turecký parlament ratifikoval jeho žiadosť.

 

Prečo došlo k odkladu?

Nesúhlas Turecka so švédskym členstvom v NATO pramenil z jeho presvedčenia, že severská krajina je príliš mäkká voči podporovateľom kurdských militantov a ďalších skupín vo Švédsku, ktoré Ankara považuje za bezpečnostné hrozby.

Patria k nim ľudia spojení so Stranou kurdských pracujúcich alebo PKK, ktorá v Turecku vedie 39 rokov povstanie, a ľudia údajne napojení na pokus o prevrat proti Erdoganovi v roku 2016. Ďalšími sú kritici tureckého vodcu.

.

Niektorí pozorovatelia varovali, že ustúpenie požiadavkám Ankary by mohlo narušiť suverenitu Švédska, ako aj práva osôb, ktoré chce Erdoğan vydať do Turecka.

Turecko, Švédsko a Fínsko dosiahli minulý rok dohodu o riešení bezpečnostných obáv Ankary a Štokholm následne prijal opatrenia na sprísnenie svojich protiteroristických zákonov, na základe ktorých sa podpora extrémistických organizácií trestá až ôsmimi rokmi väzenia.

Séria protitureckých a protiislamských protestov v Štokholme, z ktorých niektoré zahŕňali pálenie Koránu, však rozhnevala Erdoganovu vládu a tureckú verejnosť. Zatiaľ čo švédska vláda demonštrácie odsúdila, Turecko kritizovalo Švédsko, ktoré má prísne zákony na ochranu slobody prejavu, za to, že umožnilo protimoslimské prejavy.

 

Čo sa zmenilo?

Zatiaľ čo Švédsko posilnilo svoje protiteroristické zákony aby reagovalo na bezpečnostné obavy Ankary, NATO súhlasilo so zriadením osobitného koordinátora pre boj proti terorizmu a vymenovalo do tejto funkcie asistenta generálneho tajomníka Toma Goffusa.

.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na júlovom samite aliancie uviedol, že Švédsko súhlasilo s “aktívnou podporou úsilia o oživenie prístupového procesu Turecka do EÚ”.

Štokholm oznámil, že sa bude usilovať o zlepšenie colných opatrení a podnikne kroky na zavedenie bezvízového styku s Európou pre tureckých občanov.

Rozhovory o členstve Turecka v EÚ sa v roku 2018 zastavili kvôli ústupu krajiny od demokracie a zlým výsledkom v oblasti ľudských práv.

Začiatkom tohto mesiaca Erdoğan otvorene spojil členstvo Švédska v NATO so snahou Ankary nakúpiť americké stíhačky F-16. Vyzval tiež Kanadu a ďalších spojencov NATO, aby zrušili zbrojné embargo voči Turecku.

Niektoré západné štáty zakázali vývoz zbraní do Turecka v roku 2019 po jeho vojenskom vpáde do severnej Sýrie proti kurdským milíciám.

Počas utorkovej rozpravy v parlamentnom výbore opozičný zákonodarca Oguz Kaan Salici položil otázku, či vláda dostala od Spojených štátov záruky týkajúce sa predaja stíhačiek F-16.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena podporuje tureckú žiadosť o F-16, ale mnohí členovia amerického Kongresu sú dôrazne proti predaju zbraní Turecku, ktoré chce kúpiť 40 nových stíhačiek F-16 a modernizačné súpravy pre svoju existujúcu flotilu.

 

Čo bude nasledovať?

Schválenie parlamentným výborom otvára cestu k prerokovaniu a ratifikácii prístupového protokolu Švédska vo valnom zhromaždení. Potom ho bude musieť podpísať Erdoğan, aby vstúpil do platnosti.

Nebolo jasné, kedy bude o návrhu zákona rokovať celé zhromaždenie.

.

Erdoğanova vládnuca strana AK a jej spojenci majú v 600-člennom parlamente väčšinu. Turecký prezident však uviedol, že rozhodnutie je na zákonodarcoch. Nacionalistickí spojenci jeho vládnucej strany sú naďalej znepokojení členstvom Švédska a obviňujú členov NATO z ľahostajnosti voči hrozbe PKK pre Turecko.

Tento týždeň sa kurdskí militanti pokúsili preniknúť na tureckú základňu v severnom Iraku a počas dvojdňových zrážok zabili 12 vojakov.

Islamistické strany, frustrované tým, čo vnímajú ako mlčanie západných krajín k vojenským akciám Izraela v Gaze, môžu hlasovať proti návrhu zákona.

 

Maďarský faktor

Maďarsko, ktoré je jediným ďalším členom NATO, ktorý sa zdržal hlasovania o Švédsku, neoznámilo, kedy by mohlo dôjsť k ratifikácii v tejto krajine.

.

Maďarská vládna strana Fidesz – vedená  premiérom Viktorom Orbánom, ktorý je všeobecne považovaný za jedného z mála spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina v EÚ – od júla 2022 zastavila kandidatúru Švédska do NATO a tvrdí, že švédski politici povedali “zjavné lži” o stave maďarskej demokracie.

Orbán ani jeho vysokí predstavitelia však neuviedli, akú nápravu požadujú od Štokholmu, aby zmiernili svoje výhrady voči vstupu Švédska do vojenskej aliancie.

Niektorí kritici tvrdia, že Maďarsko využíva svoje potenciálne právo veta v súvislosti s pristúpením Švédska ako nástroj na získanie ústupkov od Európskej únie, ktorá zmrazila Budapešti miliardové finančné prostriedky pre obavy týkajúce sa práv menšín a právneho štátu.

Maďarskí predstavitelia opakovane uviedli, že ich krajina nebude posledným členom NATO, ktorý podporí švédsku kandidatúru. Krok Turecka smerom k ratifikácii však naznačuje, že čas na ďalšie zdržiavanie sa možno končí.

Niektorí opoziční politici v Maďarsku – ktorí sa zasadzovali za okamžité schválenie švédskej ponuky – sa domnievajú, že Orbánova strana sa riadi časovým harmonogramom Turecka a bude hlasovať za schválenie, keď sa bude zdať jasné, že Turecko v dohľadnej dobe urobí to isté.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Ministerstvo vnútra SR otvorilo v Prievidzi informačnú kanceláriu pre obete trestných činov

Ministerstvo vnútra SR rozširuje svoju pomoc pre obete trestných činov do vybraných okresných miest. V Prievidzi na okresnom úrade v…

11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump tvrdí, že vojna s Iránom sa môže čoskoro skončiť, vraj už niet na čo útočiť

Americký prezident Donald Trump v stredu naznačil, že vojna s Iránom by sa mohla čoskoro skončiť. Podľa jeho slov už…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ: Reforma samosprávy nesmie byť záťažou pre malé obce

O pripravovanej reforme územnej samosprávy, financovaní obcí a možnostiach zapojenia malých samospráv do budúceho programového obdobia Európskej únie rokovali v…

11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Emmanuel Macron nemá potvrdené, že Irán kladie míny v Hormuzskom prielive

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu uviedol, že nemá potvrdené správy o tom, že Irán kladie námorné míny v strategickom…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

FBI varuje pred útokmi Iránu na západné pobrežie USA

FBI v posledných dňoch varovalo policajné riaditeľstvá v Kalifornii, že Irán môže vyslať bezpilotné lietadlá na západné pobrežie USA, informuje…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Erik Majercak

Rastislav Vasilišin

Michal Durila

.
.

Ďalší predstaviteľ Kyjeva sa vyhrážal Orbánovi a jeho rodine

„Vieme, kde ste vy a vaši blízki“ – generál SBU vo výslužbe sa otvorene vyhráža maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Orbán bezprostredne…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

V noci Kyjev opäť útočil na ruské plynovody s cieľom odstaviť dodávky pre Európu

V noci na 11. marca kyjevský režim s cieľom zastaviť dodávky plynu európskym spotrebiteľom podnikol ďalší útok s použitím úderných…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Donald Trump odmietol zodpovednosť za masaker v iránskej škole

Prezident USA odmietol komentovať správy o tom, že USA zaútočili na školu v Iráne, a vyhlásil, že o tom nič…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšími cieľmi raketových útokov Iránu sú americké IT giganty

Ďalšími cieľmi raketových útokov Iránu sú kancelárie Amazonu a Googlu na Blízkom východe, informuje iránske vydanie Shargh Daily

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina nepustí pozorovateľov k ropovodu Družba. Považuje ich za turistov

Ukrajina dala arogantne najavo, že úradníkom z Maďarska nedovolí kontrolovať ropovod Družba

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako nestarnúť. Vedecké poznatky o starnutí a chronických ochoreniach, ktoré vám zlepšia život

Keď sa Dr. Michael Greger, medzinárodne uznávaný lekár, odborník na výživu, zakladateľ NutritionFacts.org a autor bestsellerov Ako nezomrieť a Ako…

11. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ak naša a maďarská vláda zablokujú 90 miliárd pre Kyjev, pobaltské a škandinávske štáty sa zariadia inak

Ak Maďarsko a Slovensko budú naďalej blokovať 90-miliárdovú pôžičku Ukrajine, Európa bude môcť prideliť tretinu tejto sumy

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec stratégie 2023. Ako vojna v Iráne mení vojnu na Ukrajine

Vojna v Iráne, ak bude predĺžená, by sa mohla stať zlomovým bodom vo vojne na Ukrajine, rovnako ako udalosti z…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Gedra pre HS: Skončila sa vláda mimovládok. A my sa tohto hesla držíme

Ústavný súd koncom minulého roka stopol zákon, ktorý novelizoval právnu úpravu mimovládnych organizácií. Vláda to rešpektuje, ale nesúhlasí s tým

11. 03. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

Počas atentátu na Alího Chameneího utrpel zranenia aj jeho syn, novovymenovaný ajatolláh

Ajatolláh Modžtabá Chameneí, ktorý sa od svojho vymenovania minulý víkend neobjavil na verejnosti, utrpel zranenia v dôsledku úderu, pri ktorom…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Irán a Izrael odmietli vyhlásenie Trumpa, že vojna sa čoskoro skončí

Irán a Izrael odmietli vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vojna sa čoskoro skončí

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kéry: Dvojitý meter a nehorázne klamstvá progresívcov nás stoja energetickú bezpečnosť

Poslanec a predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry ostro kritizuje nielen správanie našich susedov z Ukrajiny a rozklad medzinárodného…

11. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Irán predložil USA tri požiadavky na rokovania

Teherán predložil Washingtonu tri požiadavky na obnovenie rokovaní, informoval Al Mayadeen

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prezident: Vláda robí všetko pre zbrzdenie rastu cien pohonných látok

V tejto chvíli robí vláda všetky kroky, nielen na domácej, ale aj zahraničnej scéne, aby čo najviac zbrzdila potenciálny rast…

11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Irán bol na vojnu pripravený lepšie, ako čakala Trumpova administratíva

Podľa denníka The New York Times bolo vo vojne s Iránom poškodených najmenej 17 amerických zariadení na Blízkom východe

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V spore Blaha vs. Eset bude musieť mestský súd rozhodnúť znovu

Krajský súd v Bratislave zrušil ako nesprávny a nezákonný rozsudok Mestského súdu Bratislava IV, ktorým ten zamietol žalobu spoločnosti Eset…

11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Politico: V europarlamente stúpa averzia voči von der Leyenovej

V Európskom parlamente rastie nespokojnosť s Ursulou von der Leyenovej, ktorá by mohla viesť k jej rezignácii, informuje Politico s…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Médiá tvrdia, že Kremeľ mal zosnovať plán na udržanie Orbána pri moci

Kremeľ mohol schváliť plán dezinformačnej kampane, ktorá má pomôcť maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi udržať sa pri moci. S odvolaním sa…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Útok ukrajinskej armády na Brjansk má všetky základné znaky vojnového zločinu

Rusko, 11. marca 2026 - Ministerstvo zahraničných vecí Ruska vydalo vyhlásenie v súvislosti s raketovým útokom ukrajinskej armády na Brjansk.…

11. 03. 2026 | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Vojna sa pre kaviareň nezačína prvou bombou, ale prvým zrušeným letom

Príbeh jednej pokazenej dovolenky ukázal selektívny súcit, slepotu voči príčinám vojny. Rozbil ilúziu, že americká ochrana prináša len bezpečie, nie…

11. 03. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

K možnému nasadeniu pozemných síl USA v Iráne: „Som vystrašený ako nikdy predtým,“ reagujú senátori

„Som vystrašený ako nikdy predtým“: úplný komentár demokratického senátora Blumentala k možnému nasadeniu pozemných síl USA v Iráne po brífingu…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lesk a bieda…. a čo ďalej?

Po uverejnení môjho posledného príspevku sa objavili komentáre, že zase mlátim prázdnu slamu, že popisujem veci, ale nepredkladám žiadne riešenia.…

11. 03. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson: Vojna USA a Izraela proti Iránu má teologický charakter

USA, 11. marca 2026 - Zničenie obj

11. 03. 2026 | 0 komentárov

Vodiči, ktorí by nemali sedieť za volantom

Vodiči dokážu niekedy na cestách vytvoriť situácie, ktoré sú nielen nebezpečné, ale aj úplne nepochopiteľné. Hoci sú autá bežnou súčasťou…

11. 03. 2026 | 0 komentárov

Dodávka prerazila bezpečnostné zátarasy pri Bielom dome, polícia uzavrela okolité ulice

Washingtonská polícia uzavrela okolie Bieleho domu po tom, ako v stredu nadránom prerazilo dodávkové vozidlo bezpečnostnú zábranu v blízkosti sídla…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Deravé rešeto namiesto štítu: Západné systémy protivzdušnej obrany neochránia pred rojom lacných dronov

USA, 11. marca 2026 - Americký bezpečnostný dáždnik na Blízkom východe sa zrazu stal deravým ako rešeto. Zatiaľ čo Pentagon…

11. 03. 2026 | 0 komentárov

Na zmene voľby zo zahraničia ešte nie je v koalícii dohoda, pripravujú ju v Smere

Na zmene spôsobu hlasovania zo zahraničia pri voľbách do Národnej rady SR zatiaľ v koalícii nie je oficiálna dohoda. Povedal…

11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Stovky študentov umeleckých odborov a ďalších zástupcov kultúry dnes dopoludnia protestovali na pražskom Malostranskom námestí. Následne išli pred ministerstvo kultúry. Protest bol namierený proti šéfovi rezortu Otovi Klempířovi a plánovaným škrtom v rozpočte ministerstva.

Praha protest kultúra
Na snímke protest pred českým ministerstvom kultúry proti šéfovi rezortu Otovi Klempířovi a proti škrtom v rozpočte pre jeho rezort, ktorý zorganizovala iniciatíva Stojíme za kultúrou! v Prahe 11. marca 2026 / Foto: TASR-Barbora Vizváryová
Včera 19:53

Za útok raketou Tomahawk na iránsku dievčenskú školu v meste Mínáb v prvý deň vojny na Blízkom východe sú zodpovedné Spojené štáty.

Ako píše denník New York Times tragédiu spôsobila chyba v zameriavaní.

Včera 19:50

Prokuratúra oznámila, že požiar autobusu v meste Kerzers na západe Švajčiarska mohol spôsobiť “psychicky narušený” muž, ktorý sa zapálil.

Kerzers požiar autobus
Na snímke príslušníci záchranných služieb zasahujú pri zhorenom autobuse v meste Kerzers vo Švajčiarsku v utorok 10. marca 2026 / Foto: TASR/AP-Kantonspolizei Freiburg via Keystone via AP
Včera 19:46

.

Fínsky útočník čelí kritike za odmietnutie dúhového LGBTI dresu. Ako jediný si ho neobliekol

Koncom minulého roka sme informovali o ruskej hviezde Alexovi Ovečkinovi, ktorý v NHL odmietol LGBT akciu svojho klubu Washington Capitals…

11. 03. 2026 | 0 komentárov

Špecializovaný trestný súd sa neobráti v kauze Kuciak s prejudiciálnou otázkou na Súdny dvor EÚ

Špecializovaný trestný súd v Pezinku sa neobráti na Súdny dvor EÚ s prejudiciálnou otázkou súvisiacou s prípustnosťou dôkazov extrahovaných zo…

11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Aktualizované 11. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Erdogan: Vojnu treba zastaviť, skôr než spáli celý Blízky východ

Vojnu, ktorá zachvátila veľkú časť Blízkeho východu, treba zastaviť, skôr než zasiahne celý región a ešte viac poškodí svetovú ekonomiku,…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Ukrajine sa má „deanonymizovať“ Telegram

Najvyššia rada zajtra prerokuje návrh zákona o deanonymizácii telegramových kanálov, oznámila poslankyňa Iryna Heraščenko po príslušnom rozhodnutí zmierovacej rady

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Grendel robí poplach: Čaká nás stav ohrozenia?

Opozícia tvrdo reaguje na vystúpenie prezidenta s ministrom obrany a náčelníkom generálneho štábu. Kto však reálne maľuje čerta na stenu?

11. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Erik Majercak

Rastislav Vasilišin

Michal Durila

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov