M.UHER:V ateliéri mám otcov obraz na výstrahu, aby som videl, ako sa to má robiť

Poprad/Zlín 26. januára (TASR) – Architekt Michal Uher, syn slávneho sochára Rudolfa Uhera, sa popri architektonickým návrhom venuje aj maliarskej tvorbe, ktorá je okrem jeho profesie do značnej miery inšpirovaná aj dielom jeho otca. Michal Uher sa narodil v roku 1945 v Trenčíne, pred 20 rokmi sa však presťahoval na Moravu. Žije v obci Lukoveček neďaleko Zlína v dome, ktorý si sám navrhol a má v ňom i svoj vlastný ateliér. V minulom roku sa mu podarilo dokončiť výstavu pri príležitosti nedožitej storočnice jeho otca. Práve s jeho dielom je spojený odjakživa, už ako malý chlapec sa pohyboval v otcovom ateliéri a v súčasnosti spravuje jeho diela. Aj o týchto témach Michal Uher hovoril v rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti, tváre, myšlienky.

-Aké boli vaše začiatky?-

"Najprv som skúšal ísť na akadémiu na maľbu, to sa mi nepodarilo, tak som šiel na architektúru, na techniku. Architektúru som skončil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, bolo to výborné, pretože tam bola fajn atmosféra, dobrí pedagógovia a tá architektúra človeka naučí určité základné danosti, ktoré spočívajú v nejakej podstate disciplíny a musia sa dodržať, inak tá stavba padne. To bol taký dobrý základ, potom som veľmi krátko pracoval ako kreslič u jedného výborného architekta, ale to mi šlo na nervy. Odišiel som na voľnú nohu, a tak som prežil v podstate celý život, až na krátku epizódu, keď som robil vedúceho ateliéru dizajnu na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe. Nebol som však kompatibilný s tým procesom, ktorý na tej škole bol, takže som odtiaľ vycúval."

-Čomu konkrétne sa v oblasti umenia venujete?-

„Od začiatku stále maľujem, dnes už len maľujem, avšak produktívnu časť svojho života som strávil navrhovaním výstav, veľtrhov, komerčných výstav grafického dizajnu. Čiže veci, ktoré boli blízke tomu, o čo som sa snažil v tej maľbe, ale dávali mi slobodu, nemusel som sa nejakým spôsobom prispôsobovať. Tá maľba ostala mimo toho výmenného procesu práce za peniaze. Nikdy som nemal pocit, že musím robiť niečo preto, aby som z toho žil. Motám sa trošičku cez tú maľbu až do priestoru, čo je svojim spôsobom logické, keďže niektoré veci sa dajú vyriešiť v ploche, pri niektorých treba ísť do priestoru. Takže by sa dalo povedať, že aj nejaké sochy mám za sebou. Je to fajn, je to práca s hmotou, práca s plochou, je to zaujímavé, baví ma to, nikomu to nevnucujem. Raz za rok to vyvediem na nejakú výstavu, aby som zistil, či tie obrazy majú nárok na život, no a potom ich zase zabalím a odveziem domov. Je to taká skúška správnosti, ako sme robili kedysi v škole.“

-Ako by ste zhodnotili svoje pôsobenie za tých mnoho rokov?-

Tá robota bola krásna, videl som celý svet, od Japonska až po Kanadu, kedy som robil zaujímavé výstavy v zaujímavom prostredí.

-Prečo ste sa rozhodli presťahovať zo Slovenska do Českej republiky?-

V roku 1992, keď sa delilo Československo, som sa z takých osobných dôvodov rozhodol, že sa presťahujem na Moravu, už tu žijem 20 rokov. Ale dá sa povedať, že je to kúsok od hranice a tá hranica je taká smiešna čiara na mape, ktorú ja vôbec neakceptujem, hranice sú syntetické, ľudia sú ľudia. Ja žijem v podstate v Československu, tam, kde som sa aj narodil.

-V ateliéri vo svojom dome máte okrem iného aj obraz svojho otca. Tvrdíte, že na výstrahu, aby ste videli, ako sa to robí. Dá sa povedať, že otec bol vašim vzorom?-

Tých vzorov má človek veľa, sú ľudia, ktorých si vážim a zdá sa mi, že som pochopil, o čo im išlo a znamenajú pre mňa veľmi veľa. Pre mňa je takým vzorom v maľbe Václav Boštík, on je pre mňa absolútne sólo nedostižná kategória a raz som povedal, že keby sa pán Boh rozhodol, že bude maľovať, tak bude maľovať ako Boštík. No a samozrejme to bol aj môj otec, lebo s tou jeho robotou som prežil vo veľmi intímnom kontakte dlhú etapu môjho života. Áno mám tu jeden obraz otcov, ktorý mám ako také memento, že takto by sa to nejako asi malo robiť. Kedysi dávno, keď som získal jeden obraz od Václava Boštíka, ktorý je doteraz pre mňa totálny klenot, tak som v ateliéri zvesil všetky svoje obrazy a zavesil som tam naprostred steny ten jeho. Visel tam sám štyri roky. Bolo to čisto kvôli tomu, aby som vedel, ako sa to má robiť. To boli také dobré vzory, hoci nie je to o tom, že by som chcel maľovať, ako Boštík, či môj otec.“

-V čom je špecifická vaša umelecká tvorba?-

To je veľmi ťažké takto povedať, pretože svojim spôsobom je základný problém, že keby som to vedel povedať, tak to nemusím maľovať. Dosť ťažko sa o tom hovorí, dalo by sa povedať, ako keď varíte čaj a máte tam kopec tých byliniek a lístkov a vzíde vám taká esencia toho, čo všetko do tých byliniek vsadila tá príroda. Cítim sa byť takým filtrom, ktorý všetko, čo zažil, prefiltruje a pokúša sa to dostať do nejakej zjednodušenej formy. Do všetkých tých vecí sa snažím dostať tú energiu, o ktorej si myslím že jej ešte nejaké zvyšky mám. Na základe skúseností s ľuďmi viem, že to funguje, že tá energia v tých veciach tam je, záleží len ako sa naladíme s tými našimi mozgovými prostriedkami či sme schopní ju prijímať. Ak sme toho schopní, tak je to absolútne obohatenie.

-Čo vo svojej kariére považuje za najväčší úspech?-

To je relatívne. V hmotnej predstave by som povedal, je to tá kamenná fontána pred hotelom Diplomat v Prahe, čo je naozaj veľká socha, ktorú som robil ako poctu otcovi. Ale tá hmota zase neznamená, že aj to čo je veľké, je aj dobré, ale napriek tomu si myslím, že tá fontána sa podarila. Čo sa týka tých plošných vecí, každý obraz, keď človek namaľuje a má z neho pocit, že sa mu tam podarilo dostať trošku z toho, čo chcel, je úspechom. Pokiaľ sa to nepodarilo, tak ten obraz premaľujem.

-Často premaľúvate obrazy?-

Áno často. Navrství sa to, keď to nefunguje, tak to opravím, skúsim to urobiť nejako ináč, skúsim tú predstavu korigovať, na niektorých obrazoch sú dve, tri vrstvy, keď už to je fyzicky neúnosné a nedá sa to premaľovať, tak to chytím a zlikvidujem. Skrátka keď máte ráz predstavu a tá sa nezhoduje s tým, čo nakoniec vzniklo, tak to treba nejakým spôsobom fyzicky skorigovať, alebo zlikvidovať, lebo ináč je to len popatlané plátno. Ono je to aj tak popatlané plátno v podstate, ale možno trošku zmysluplnejšie, keď sa to podarí.“

-S akými názormi na svoje diela ste sa stretli?-

Je úplne jedno, čo mi kto o mojom obraze povie. Pokiaľ ja si myslím, že sa niečo málinko z toho, čo som tam chcel dostať podarilo zrealizovať, tak som viac alebo menej spokojný. A je mi úplne jedno, keď mi niekto povie, že je to dobré. Ak si ja myslím, že to tak nie je, tak to zlikvidujem. Mám tú autokorektúru, kde si poviem, že to nie je, čo som chcel. Pokiaľ mám predstavu, ktorá nejakým spôsobom nájde odozvu v tom obraze, je mi úplne fuk, že niekto povie, že sa to nedá, že tak sa to nemôže. Keď ja mám ten svoj pocit, tak ho odložím, nikomu ho nevnucujem, tu je v regáli. Ten obraz má podľa mňa nárok na život vtedy, keď sa mi tam podarilo dostať niečo z toho, čo som chcel.

-Ktorý obraz si možno najviac ceníte, že by ste sa ho nikdy nedokázali vzdať?-

Keby ste mali desať detí, ktoré dieťa budete mať najradšej? To takto nefunguje. Mám veci, o ktorých si myslím, že sa tam podarilo dostať viac, než do iných, tak samozrejme k nim mám bližší vzťah. Mám tu kopec vecí, ktoré by som nikdy nikomu nedal, a už vôbec nevymenil za peniaze. Ale to je tajné, to je také moje. Mám tie veci okolo seba, potom, keď už nebudem, nech si s nimi robí kto chce, čo chce.“

-Aké sú témy, s ktorými sa zaoberáte?-

Ja mám väčšinou rok, rok a pol také obdobie, keď sa snažím nejakú tému, ktorú si definujem, vyčerpať ako studňu. Vybrať z toho všetko, čo si myslím, že sa dá. Keď už cítim, že tá téma mne neposkytuje ďalšie možnosti, tak ju opustím a idem na inú tému.

-Skúste vymenovať tie, ktoré sú vám najbližšie.-

Bola taká celkom zaujímavá vec, ten cyklus sa volal Tam a tam bolo inde než tu a bolo to o prestupe do inej dimenzie, ktorá sa odohráva na prahu spánku, alebo prebúdzania, alebo prechodu niekam. Pôsobilo to na mňa mysticky. Chvíľu som sa zaoberal témou Stopy, bolo to o tom, čo po ľuďoch ostáva. Je to od základov nejakých pravekých stavieb až po odtlačok nohy v piesku, až kým nepríde prvá vlna a tú stopu zmietne, sú to také stopy miznúce. Ale v zásade všetko zanecháva nejakú stopu. Predposlednú tému, ktorú som sa tak dosť vyčerpávajúcim spôsobom pokúšal robiť bola gravitácia, ten cyklus sa volal G=9,81, čo je konštanta gravitačného zrýchlenia na našej rovnobežke. Je to vlastne symbol sily, ktorá nás drží na Zemi, ktorú musíme prekonať, keď vstaneme ráno z postele, ktorú prekonáva strom, keď rastie a vták, keď letí. Všetci to berieme tak, že o nič nejde, ale pritom všetci s tým musíme žiť a treba si to snáď nejako uvedomiť. To sú také moje súkromné problémy, ktoré si takto riešim a keď k tomu niekto príde a nájde v tom nejakú odozvu, ktorá mu niečo hovorí, tak som rád.

-Robíte obrazy na zákazku?-

Nie, absolútne nikdy, v žiadnom prípade to ani neuznávam. Ja si riešim svoje problémy tým maľovaním a pokiaľ sa niekto na ne naladí a nájde tam nejakú vnútornú odozvu, tak mi nerobí žiaden problém mu obraz darovať, vlastne mu darujem kus zo seba. Vymieňať tieto veci, ktorú sú totálne intímne a súkromné za peniaze, sa mi zdá také brutálne.

-Kde všade ste svoje obrazy vystavovali?-

Najväčšiu svoju výstavu som mal v Bratislave na Dostojevského rade, čo je bývalý pavilón tzv. umeleckej besedy, zároveň podľa mňa najkrajší výstavný priestor na Slovensku. Tam som mal výstavu, ktorá sa volala 27 hodín, bola prístupná 27 hodín, preto sa tak aj volala. V zásade nešlo ani o to až tak prezentovať sa smerom von, ale skôr, aby ja som zistil, že či tie obrazy, ktoré robím sú schopné tento priestor nejakým spôsobom udržať a že by som sa nemusel nejako prepadnúť pod zem od hanby. Mal som pocit, že to ustáli. To bola taká moja satisfakcia. Množstvo vecí mám v zahraničí, ale ako kompletná výstava to nikdy nebolo robené vo veľkom. Ja to skôr beriem tak, že vezmem tie obrazy vyvenčiť. Nemám nejaký vnútorný pocit, že by som potreboval do toho zamontovať nejakých cudzích ľudí, pred ktorými sa tou výstavou duševne obnažím, takže ten pocit vystavovať nemám.

-Čomu ste za posledné obdobie venovali najväčšiu pozornosť?-

Minulý rok som venoval dosť energie výstave môjho otca, ktorý má nedožitú storočnicu a to sa podarilo vcelku dobre. Práve teraz prebieha výstava v galérii Nedbalka v Bratislave, ktorá sa volá Hlavy, som spokojný s tým, ako je to urobené, ten priestor je krásny.

-Čo vás ešte čaká?-

Viete čo, v mojom veku ma už nečaká nič také prudko dobré. Nehodlám však ešte skončiť, teraz mám taký cyklus, ktorý sa volá Zatvárame, ten zostane pravdepodobne ešte nejakú chvíľu otvorený, pretože človek má za sebou upratať predtým, že zavrie.“

Rozhovor s Michalom Uherom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE : TASR vydá k správe fotoreportáž a zvukový záznam.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Zahraničné obchodné komory volajú po reformách školstva, zdravotníctva a justície

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene "Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za…

Minsk obvinil Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru

0 icon

Kyjev 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik/Stringer)   Bielorusko v nedeľu obvinilo Ukrajinu z narušenia svojho vzdušného priestoru. Podľa vyhlásenia bieloruského ministerstva obrany vrtuľník ukrajinskej armády v sobotu vletel asi kilometer do vnútra bieloruského územia. Ministerstvo uviedlo, že si predvolalo ukrajinského vojenského atašé, ktorému predložilo protestnú nótu. Obvinenie, ktoré zaznelo v čase…

Súdna rada SR vyhlásila voľby prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súdna rada bude 20. januára 2022 voliť prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Voľby na začiatku decembra vyhlásil podpredseda súdnej rady Miloš Kolek. Súdna rada SR o tom informuje na svojej stránke Návrh na kandidáta môže Súdnej rade podať člen…

Generálna prokuratúra hľadá desiatky nových právnych čakateľov prokuratúry

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil začiatkom decembra výberové konanie na funkciu právnych čakateľov prokuratúry. Potrebné je obsadiť 35 voľných miest na okresných prokuratúrach po celej krajine. Generálna prokuratúra (GP) SR o tom informuje na svojej stránke Záujemcovia musia splniť viaceré požiadavky. Podmienkou je…

Pred Špecializovaný trestný súd sa má postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš Ferus

0 icon

Banská Bystrica 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa má v stredu (8. 12.) v Banskej Bystrici postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš F. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní, pojednávať sa má aj vo štvrtok Hlavné pojednávanie s Ľubošom F. sa na ŠTS…

Milanová: 500-eurové očkovacie poukazy pre seniorov pomôžu aj kultúre

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Päťstoeurové očkovacie poukazy pre seniorov sú pomocou aj pre kultúru. Uviedla to na sociálnej sieti ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Vysvetlila, že 500 miliónov eur, ktoré sú na toto opatrenie vyčlenené, sa vráti späť do „najviac ubolených“ sektorov slovenskej ekonomiky a kultúry „Mrzí…

V nedeľu ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 74 ľudí

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V nedeľu 5. decembra odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 3 020 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 7 971 odberov. Počet hospitalizovaných stúpol o jedného pacienta, v nemocniciach tak aktuálne leží 3 419 ľudí s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň pribudlo 74…

V januári sa bude Špecializovaný trestný súd zaoberať prípadom „otcovraždy”

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Špecializovaný trestný súd vytýčil na 17. januára na pracovisku v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s obžalovaným Imrichom J. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na neho ešte vo februári podal obžalobu pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy Podľa orgánov činných v trestnom konaní sa Imrich J.…

Van Rompuy: CoFoE by mala zmierniť mieru odcudzenia medzi občanmi a politikmi

0 icon

Brusel 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yves Logghe,Pixabay)   Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) by mala vyústiť do pocitu občanov, že majú väčší dosah na riadenie vecí verejných, a to aj na tej najvyššej, celoeurópskej úrovni. Uviedol to Herman Van Rompuy, historicky prvý predseda Európskej rady a bývalý premiér Belgicka Van Rompuy…

Goggiová víťazným hetrikom v Lake Louise napodobnila Vonnovú z roku 2015

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Marco Trovati)   Talianska zjazdárka Sofia Gogggiová predviedla na severoamerickom kontinente málo vídaný kúsok. Počas troch dní v kanadskom Lake Louise triumfovala v troch pretekoch Svetového pohára, postupne ovládla dva zjazdy a napokon aj superobrovský slalom. Rovnaký počin predviedla v rovnakom zimnom stredisku Američanka Lindsey Vonnová…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zahraničné obchodné komory volajú po reformách školstva, zdravotníctva a justície

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene "Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za…

Minsk obvinil Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru

0 icon

Kyjev 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik/Stringer)   Bielorusko v nedeľu obvinilo Ukrajinu z narušenia svojho vzdušného priestoru. Podľa vyhlásenia bieloruského ministerstva obrany vrtuľník ukrajinskej armády v sobotu vletel asi kilometer do vnútra bieloruského územia. Ministerstvo uviedlo, že si predvolalo ukrajinského vojenského atašé, ktorému predložilo protestnú nótu. Obvinenie, ktoré zaznelo v čase…

Súdna rada SR vyhlásila voľby prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súdna rada bude 20. januára 2022 voliť prísediacich sudcov disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Voľby na začiatku decembra vyhlásil podpredseda súdnej rady Miloš Kolek. Súdna rada SR o tom informuje na svojej stránke Návrh na kandidáta môže Súdnej rade podať člen…

Generálna prokuratúra hľadá desiatky nových právnych čakateľov prokuratúry

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil začiatkom decembra výberové konanie na funkciu právnych čakateľov prokuratúry. Potrebné je obsadiť 35 voľných miest na okresných prokuratúrach po celej krajine. Generálna prokuratúra (GP) SR o tom informuje na svojej stránke Záujemcovia musia splniť viaceré požiadavky. Podmienkou je…

Pred Špecializovaný trestný súd sa má postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš Ferus

0 icon

Banská Bystrica 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa má v stredu (8. 12.) v Banskej Bystrici postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš F. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní, pojednávať sa má aj vo štvrtok Hlavné pojednávanie s Ľubošom F. sa na ŠTS…

Milanová: 500-eurové očkovacie poukazy pre seniorov pomôžu aj kultúre

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Päťstoeurové očkovacie poukazy pre seniorov sú pomocou aj pre kultúru. Uviedla to na sociálnej sieti ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Vysvetlila, že 500 miliónov eur, ktoré sú na toto opatrenie vyčlenené, sa vráti späť do „najviac ubolených“ sektorov slovenskej ekonomiky a kultúry „Mrzí…

V nedeľu ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 74 ľudí

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V nedeľu 5. decembra odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 3 020 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 7 971 odberov. Počet hospitalizovaných stúpol o jedného pacienta, v nemocniciach tak aktuálne leží 3 419 ľudí s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň pribudlo 74…

V januári sa bude Špecializovaný trestný súd zaoberať prípadom „otcovraždy”

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Špecializovaný trestný súd vytýčil na 17. januára na pracovisku v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s obžalovaným Imrichom J. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na neho ešte vo februári podal obžalobu pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy Podľa orgánov činných v trestnom konaní sa Imrich J.…

Van Rompuy: CoFoE by mala zmierniť mieru odcudzenia medzi občanmi a politikmi

0 icon

Brusel 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yves Logghe,Pixabay)   Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) by mala vyústiť do pocitu občanov, že majú väčší dosah na riadenie vecí verejných, a to aj na tej najvyššej, celoeurópskej úrovni. Uviedol to Herman Van Rompuy, historicky prvý predseda Európskej rady a bývalý premiér Belgicka Van Rompuy…

Goggiová víťazným hetrikom v Lake Louise napodobnila Vonnovú z roku 2015

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Marco Trovati)   Talianska zjazdárka Sofia Gogggiová predviedla na severoamerickom kontinente málo vídaný kúsok. Počas troch dní v kanadskom Lake Louise triumfovala v troch pretekoch Svetového pohára, postupne ovládla dva zjazdy a napokon aj superobrovský slalom. Rovnaký počin predviedla v rovnakom zimnom stredisku Američanka Lindsey Vonnová…

Podkasty

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

TOP15 dôvodov, prečo sa jednoducho nedá nemilovať Slovensko

0 icon

Veríš v lásku na prvý pohľad? Ak áno, tak potom by si mal čítať ďalej. Možno sa to bude zdať neuveriteľne, no tieto fotografie boli nafotené na Slovensku, v samotnom srdci Európy. Naša krajina má skutočne čo ponúknuť, príroda odhaľuje krásu všade, kam sa pozrieme. Či už si spravíš výlet medzi majestátne…

Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v Anglicku, v ktorej sa oficiálne nachádzajú duchovia

0 icon

Malá a krásna dedinka s počtom obyvateľov približne 1000, ktorá sa nachádza v blízkosti Ashford v Kente. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to typická anglická dedinka podobná všetkým iným, nedaj sa oklamať. Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v celom Anglicku. Samotná obec je naozaj krásna a obklopená je…

Reálna podobizeň historických osobností: Tak vyzerali Bach či Nefertiti!

0 icon

V dobe, keď ešte neexistovali fotoaparáty, sa ľudia nechávali zvečniť maliarom na plátno. Nie každý maliar bol však natoľko talentovaný, aby dokázal človeka zobraziť do detailov presne. Alebo sa len ponáhľal alebo mal radšej abstraktné diela. Možno dostal príkazom obraz trocha vylepšiť. Doteraz sme podobizeň slávnych historických osobností mohli vidieť…

Čo ste nevedeli o jedle? Tepelná úprava jedál na 6 spôsobov

0 icon

Teplo vyvoláva v jedlách chemické a fyzikálne zmeny, vďaka ktorým sa stávajú mäkšími a stráviteľnejšími a zároveň sa z nich ľahšie uvoľňujú živiny. Pri tepelnej úprave potravín sa však niektoré živiny rozkladajú. Viete prečo a akým spôsobom sa jedlá tepelne upravujú? Pozrite sa na na prvý pohľad samozrejmé veci trošku…

Armádny Magazín

Rusko má odpoveď na tanky NATO. Je to Chryzantéma-S

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM, Sputnik) – Najnebezpečnejším tankovým smerom je pre Rusko ten západný. Na rast počtu tankov je logické reagovať vyzbrojením novými sys

Posledná vojna NATO

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Čím viac Západ vybičováva hystériu okolo údajne blížiacej sa ruskej invázie na Ukrajinu, tým intenzívnejšie sa sami západní politici začínajú vrtieť na svojich mäkkých stoličkách.   Ako informovali nórske noviny „Verdens Gang“, vláda kráľovstva sa zrazu postavila proti rozmiestneniu vojenských

Kto si je istý, že pozná históriu generálov Lukina, Vlasova, Jefremova?

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Rusi majú nielen maršalov a generálov víťazstva, ale aj ústupov. Kam by ste zaradili generálov Michaila Fjodoroviča Lukina, Andreja Andrejeviča Vlasova a Michaila Grigorieviča Jefremova? Ako by ste oceňovali ich bojové schopnosti? Lebo na Veľkú vl

Ukrajina presunula na Donbas už 125-tisíc vojakov. Všetci obyvatelia Donecka dostanú ruské pasy

0 icon

Doneck, 6.december 2021 (AM) – Prezident Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin povedal, že všetci obyvatelia separatistami kontrolovaných území Doneckej oblasti na Ukrajine dostanú ruské pasy. Podľa Pušilina, ktorý v nedeľu vystúpil v Moskve, už viac ako 350 000 obyvateľov „DĽR“ dostalo ruské občianstvo. "Každý ho dostane," povedal separatistický vodca o p

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali