Ľudia, ktorí mysleli v čase krízy racionálne, sa mali lepšie

Ľudia, ktorí mysleli v čase krízy racionálne, sa mali lepšie

Bratislava 14. júna 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

 

Ľudia, ktorí v období krízy korigovali svoje prežívanie racionálnym myslením, sa mali lepšie. Pre agentúru SITA to povedal psychológ Martin Miler. Emócie vo vypätých situáciách často prevážia nad rozumom, preto racionalizovať si veci v ťažkých časoch môže človeku podľa odborníka priniesť len úľavu

Ilustračné foto

„My ľudia zďaleka nie sme takí racionálni, ako by sme si mysleli, sme viac emocionálni. Potvrdzujú to aj výskumy Daniela Kahnemana. Robil ich za predpokladu, že človek je racionálny, rozhoduje sa racionálne, a vlastne zistil opak – sme tvory omnoho viac emocionálne. Je to dané už evolučne, pocity majú svoju úlohu, bez nich by sme nedokázali prežiť. V momentálnej dobe to znamená jedno: Ak máte strach, obavy či úzkosť, pozrite sa na vaše emócie z nadhľadu,“ uviedol Miler.

Reklama

Keď človek vo vypätej situácii prijme svoju emocionálnu stránku a obráti pozornosť k faktom, zvyčajne sa mu uľaví. „Stačí, keď si uvedomíte, že ‘Aha, tak toto sú nejaké moje pocity a tu sú racionálne dáta, dôveryhodné informácie, o ktoré sa môžem oprieť.‘ Netvrdím, že to zafunguje stopercentne každému, no určite to môže byť aspoň taká malá pomôcka. V dnešnej dobe máme už oveľa viac informácií a môžeme sa spoľahnúť na naozaj korektné dáta, čo môže, aspoň do istej miery, korigovať naše znepokojenie,“ skonštatoval Miler. „A úľavu môže priniesť aj uvedomenie, že všetko má svoje opodstatnenie a že to, čo robíme, nerobíme pod nátlakom, ale vlastným zvolením,“ dodal.

Každý podľa neho obdobie pandémie koronavírusu prežíval inak. Niektorí boli znepokojenejší, iní menej a rovnako je to i dnes, v čase, keď už sa život pomaly vracia do normálu. „Prežívanie krízy bolo u každého trošku iné, zaznamenali sme veľmi širokú variabilitu. Boli medzi nami ľudia nie úplne zodpovední, ktorí opatrenia tak trochu podceňovali, pre tých nie je návrat do normálu žiadnym problémom. Potom je tu veľká časť tých, ktorí opatrenia dodržiavali, pretože im prišli zmysluplné a chceli chrániť seba a svojich blízkych. Aj táto časť populácie sa podľa mňa vráti do normálu celkom bez problémov a tretia skupina, to sú tí extrémne vydesení, ktorí sa báli najviac, mali pocit, že opatrenia neboli dostatočné, že mohli byť ešte reštriktívnejšie, tak tejto časti populácie bude trvať návrat do normálu asi najdlhšie, aj keď je otázkou, čo pre túto časť populácie znamená normál. Často sú to totiž ľudia celkovo úzkostnejší a obávajú sa aj ďalších vecí,“ vysvetlil psychológ.

Reklama

Ak však budú výsledky testov dlhodobo dobré, väčšina spoločnosti by sa podľa neho mala v horizonte niekoľkých mesiacov celkom upokojiť. „Iná vec je, že očakávame nárast posttraumatických prípadov. Z výskumov vieme, že akákoľvek karanténa so sebou prináša postraumatické fenomény, ktoré prichádzajú s odstupom času, niekedy aj mesiacov, keď už je dobre a všetko sa zdá byť v poriadku. To nás ešte asi čaká. Bol by som rád, kebyže nie, no vedomosti, ktoré máme z minulosti, napovedajú, že sa to dá predpokladať,“ podotkol.

Počas karantény stúpol nielen počet úzkostných a depresívnych prípadov. Popri nich sa totiž na odborníkov v oveľa väčšej miere začali obracať aj ľudia, ktorí síce prežívali nejaký nepokoj, no v konečnom dôsledku na tom neboli tak zle. Podľa Milera k tomu prispel fakt, že ľudia mali viac času zahĺbiť sa do seba a uvedomiť si, že niečo v ich živote nie je celkom v poriadku. „Aj ja som mal takých klientov, nemali vážne problémy, no kríza ich primäla k tomu, aby sa zastavili, museli to urobiť, inak to nešlo a na základe toho im začali vyskakovať rôzne veci. Často hovorili, že k tomu, že za mnou prišli, prispela aj tá doba. Je fajn, že si ľudia vo väčšej miere začali uvedomovať svoje prežívanie a emócie. Ten rýchly spôsob života, ktorý praktizujeme za bežných okolností, nás od seba a od nášho vnútra vzďaľuje,“ uviedol psychológ. „Obdobie karantény sme mohli využiť práve na nejaké zahĺbenie sa a pohľad do seba, oddýchnuť si a možno urobiť veci, na ktoré sme predtým nemali čas. Ten čas bol o veľkej tvorivosti a vystúpení zo stereotypu a tí, ktorým sa to podarilo takto uchopiť, si z neho zrejme neodnesú nijakú traumu, práve naopak, budú naň zrejme spomínať ako na celkom zaujímavý,“ usúdil.

Mierne spomalenie a nové návyky, ktoré si ľudia počas karantény vypestovali, sa podľa Milera budú dať aplikovať aj na obdobie po kríze, chce to len disciplínu. „Záleží od toho, ako sa človek nastaví, či si povie, že ‘Dokelu, veď to nebolo také zlé, toto by som si chcel podržať…‘ Ak sa rozhodnete, dá sa čokoľvek, treba si byť len vedomý toho, čo chcete,“ ozrejmil Miler. Zapracovanie nových stereotypov do každodenného režimu nie je podľa neho vždy ľahké, ľuďom v tom však môže pomôcť viacero techník. „Teraz to bude vyznievať možno triviálne alebo motivátorsky, ale existujú výskumy, ktoré hovoria o tom, že ľudia, ktorí si to, čo chcú realizovať, napíšu, majú oveľa väčšiu tendenciu tie veci nasledovať, ešte duplom, keď si ten zoznam nechajú cez deň niekde na očiach, vtedy je to najúčinnejšie. A pomáha tiež, keď si to, čo chcú zmeniť, sformulujú pozitívne, keď si nehovoria, čo už nebudú a nesmú robiť, ale opačne, napríklad ‘budem viac športovať‘, ‘budem viac s rodinou‘… A následne má zmysel hľadať konkrétne kroky, čo presne môžu pre dosiahnutie ich cieľa urobiť,“ vymenoval odborník. Ako zároveň zdôraznil, netreba sa nechať odradiť neúspechom. „Ak z toho, čo chcete, vypadnete, treba si to len uvedomiť a opäť sa k tomu vrátiť, pokračovať v tom. Tieto zmeny sa nedejú zo dňa na deň, na to, aby nastali aj na neurofyziologickej úrovni, to nejaký čas trvá. Musia sa totiž vytvoriť nové nervové spojenia. No ak je človek dostatočne dôsledný, tak v horizonte približne troch mesiacov by tá zmena mohla byť možná. Za tento čas sa obvykle z nových činností stane rutina a potom už idú oveľa ľahšie,“ prezradil.

Skúsenosť s koronavírusom podľa Milera priniesla popri náraste pacientov s úzkostnými poruchami i viacero pozitív. Ľudstvo podľa neho totiž vyslovene potrebovalo spomaliť. „Toto sa mi potvrdilo, a potrebujeme spomaliť celkom výrazne. V tej rýchlosti človek na seba často zabúda a veľa vecí si ani nemá kedy uvedomiť, vonkajší stresor nás tlačí robiť veci stále rýchlo, a pritom keď zrazu spomalíte, zistíte, že sa nič také strašné nestalo. Nehovorím teraz o ekonomike, no aj tá by sa možno mohla začať orientovať trošku iným smerom, nie len na ten neustály rast a výnosy, ale mohla by trochu viac zohľadňovať, ako sa ľudia popri práci majú, ako fungujú. Bolo by fajn, keby sme dokázali v našej modernej spoločnosti vytvoriť lepšie podmienky pre našu dušu. V materiálnom svete sa nám podarilo dosiahnuť už azda aj vrchol – čo sa materiálnych podmienok týka, žijeme asi v najlepšej dobe, v akej ľudia vôbec žili. V duševnom svete však máme veľké rezervy a som presvedčený o tom, že by sa dali veci zariadiť tak, aby sme mohli byť aj v tomto smere viac v pohode,“ uzavrel.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Včera 17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

Včera 14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

Včera 14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

Včera 13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

Včera 13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Včera 13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

Včera 12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali