Košice 2. mája (TASR) – Premiérou komédie Zvonkohra o košickej Urbanovej veži sa v piatok 3. mája slávnostne predstaví divákom zrekonštruované Bábkové divadlo v Košiciach. Veselý príbeh je "o zvonici bez zvona a zvonárovej dcére bez vena". Známy rozprávkar Ján Uličiansky ho napísal pre malých i veľkých špeciálne pri príležitosti aktuálneho titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013.
"Ponuka z divadla na hosťovanie prišla v roku, keď sú Košice EHMK. To sa nedalo odmietnuť," hovorí Uličiansky. "Keď som sa potom zamýšľal nad tým, s akým titulom, tak som si povedal, že to musí byť titul výsostne o Košiciach a pre Košice. Tak vznikla Zvonkohra."
K veži stojacej vedľa dómu sv. Alžbety na Hlavnej ulici sa viaže legenda, podľa ktorej v roku 1556 požiar roztavil jej zvon, pričom zahynul zvonár Urban. Príbeh Zvonkohry sa začína tam, kde stará povesť končí. "Košice si zaslúžia minimálne takú peknú legendu, ako má Trenčiansky hrad so studňou lásky. Tak som si povedal, že my budeme mať zvon lásky, že ten nový zvon, ktorý sa pre Košice odlial, nebol len tak, ale že tam bola aj láska, ktorá musí byť všade, lebo inak by to bolo veľmi smutné," povedal Uličiansky.
Inscenácia s pesničkami a tancom čerpá z tradície klasickej komédie dell’arte, čiže talianskej komédie masiek. Má pritom niekoľko vrstiev, pričom na svoje si prídu najmenšie deti i dospelí. "Herci sú prispôsobení na to, aby vytiahli práve tú vrstvu pre diváka, ktorý hru sleduje," dodal. Zvonkohra je určená pre novú scénu, ktoré divadlo získalo vonku v átriu. Uličiansky dúfa, že počas piatkovej premiéry bude večer pekne. Ak by pršalo, divadlo sa presunie do sály Jorik.
Ján Uličiansky, ktorý hru aj režíruje, vníma Košice za svoje. Pripomína, že sa síce narodil v Bratislave, kde aj žije, ale v Košiciach vyrastal od troch rokov. "Chodil som tu do školy na Základnú školu Ferka Urbánka, ktorá ma doživotne v dobrom poznačila, keďže som tam chodil do bábkarského súboru a to ma nasmerovalo až na kariéru bábkového režiséra," povedal.
Premiéra Zvonkohry bude v piatok o 19.00 h, druhá premiéra v nedeľu 5. mája o 16.30 h.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.