Kto je zodpovedný za sabotáž Sputnika V? Kým iné krajiny sa o vakcíny bijú, my o ne kvôli sabotérom prídeme? Americkí jastrabi a ŠÚKL-isti sú v tom až po uši

Bratislava 9. apríla 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Vladislav Vodnev,SITA-Úrad vlády SR)

 

To, čo predvádzajú niektorí politici a kvázi odborníci skutočne hraničí so sabotážou. Ak prídeme na základe ich geopolitickej hry o 2 milióny vakcín Sputnik V – ktoré môžu zachrániť stovky až tisíce ľudských životov, je na mieste aj trestno-právne konanie voči týmto sabotérskym živlom

vakcína Sputnik V
Na snímke vakcína Sputnik V

Prídeme o Sputnik ?

Kým iné krajiny sa o vakcíny doslova „bijú“, Slovensko zrejme bude musieť kvôli neschopnosti a v niektorých prípadoch aj kvôli účelovosti rôznych aktérov, vrátiť vakcíny Sputnik V späť ruskému výrobcovi.

Nechutná geopolitcká hra, ktorú niektorí politici aj kvázi odborníci rozohrali okolo vakcíny Sputnik V by sa mala riešiť aj v trestno-právnej rovine.

Niektorí aktéri tejto frašky povýšili záujmy Spojených štátov Amerických nad záujmy a životy občanov Slovenskej republiky. Západné vakcíny totiž výrazne meškajú a Sputnikom by do júna mohlo byť zaočkovaných až 1 milión Slovákov. Na Slovensku je navyše o Sputnik obrovský záujem.

Podľa rôznych prieskumov je Sputnik V druhá najpopulárnejšia vakcína na Slovensku, ktorou by sa chcelo zaočkovať vyše 50 % ľudí. A približne 500 000 Slovákov sa chce zaočkovať iba Sputnikom. Inak sa zaočkovať vôbec nedajú.

Kvôli nielen politickým sabotérom však možno o ruské vakcíny prídeme a stovky, možno až tisíce ľudí kvôli tomu môže zomrieť, keďže ich skolí ochorenie Covid-19.

 

Kto za túto situáciu nesie zodpovednosť?

1.marca tohto roku bolo na Slovensko dovezených 200 000 kusov vakcíny Sputnik V. Zazmluvnených ich bolo až 2 milióny, ktoré sme mali dostať do konca júna.

Samozrejme, vtedajší premiér Igor Matovič si ako marketingový mág neodpustil vítanie ruskej vakcíny na letisku v Košiciach. To sa mu ale nakoniec vypomstilo.

Okamžite sa zaktivizovali tzv. americkí trolovia v stranách Za ľudí a SaS, ktorí uprostred koronakrízy spustili aj ďalšiu krízu. Tentokrát vládnu. Okamžite začali vypúšťať bludy o tom, že vakcína Sputnik V je hybridná zbraň Ruska.

Zatiaľ nevieme či túto vládnu krízu rozohrali na popud americkej ambasády, alebo z vlastnej vôle – tzv. užitoční idioti USA. Ich rusofóbne správanie a odmietanie vakcíny Sputnik V nepriamo zapríčinilo, že nám Sputnik už vyše mesiaca leží na sklade v Šarišských Michaľanoch.

Na Igora Matoviča bol v tom čase totiž zo strany jastrabov vyvíjaný enormný tlak. Najprv musel odstúpiť minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý udelil výnimku na očkovanie Sputnikom. Už to zapríčinilo chaos. Situácia bola neprehľadná a nevedelo sa čo so Sputnikom. Neskôr musel odísť aj premiér Igor Matovič, ktorý prekvapivo kapituloval bezpodmienečne.

Špekuluje sa preto, či za tým nie je aj niečo v pozadí, čím bol premiér vydieraný. Nie je totiž v jeho povahe, aby sa takto vzdal bez toho, aby to svojim súperom – v tomto prípade SaS a Za ľudí, nedal „vyžrať.“

 

Krajčí dal Sputnik preveriť Baťovej ŠÚKLu – veľká chyba

Riaditeľka ŠÚKLu, Zuzana Baťová sa už skôr vyjadrovala – samozrejme pre zapredaný denník N, o ruskej vakcíne Sputnik V v negatívnom zmysle. Tvrdila tiež, že ŠÚKL nemá kapacity na to, aby posúdil ruskú vakcínu, a že to môže jedine Európska lieková agentúra (EMA).

Marek Krajčí
Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí

Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí napriek tomu dal tomuto nedôveryhodnému a zrejme aj zaujatému ústavu pod vedením kontroverznej Baťovej – ktorej manžel je známy rusofób a exporadca exprezidenta Kisku, preveriť či je ruská vakcína v poriadku.

Očkovať sa v skutočnosti mohlo prakticky okamžite. Na Sputnik bola udelená výnimka ministra zdravotníctva a preto nebolo potrebné žiadne iné schválenie či posúdenie.

Krajčí a jeho stranícky šéf Matovič teda urobili zbytočnú nadprácu a medvediu službu americkým zapredancom, ktorých jediným cieľom bolo a stále je zabrániť očkovaniu ruskými vakcínami na Slovensku.

Ako sa dalo očakávať – presne v súlade so záujmami konkurenčných západných farmafiriem (je to len náhoda?), ŠÚKL vydal negatívne stanovisko a ruskými vakcínami neodporúčal očkovať. A to napriek tomu, že laboratórne testy ruských vakcín vyšli v poriadku.

Baťovej ŠÚKL si ako zámienku na neodobrenie Sputnika V našiel to, že vraj ruský výrobca jej nedodal dostatočné množstvo dokumentácie. Hovorila o nejakých chýbajúcich 80 -tisíc stranách.

Paradox. Najprv Baťova vyplakávala, že ŠÚKL nedokáže posúdiť vakcíny-že to dokáže len EMA, no odrazu jej aj to čo posudzovala bolo málo. Odkiaľ zohnala tie nedostatočné kapacity ŠÚKLu na takéto komplexné posúdenie vakcín?

 

Baťovej stanovisko k ruskej vakcíne pôsobí silne politicky

Baťovej výsledné stanovisko o Sputniku V pritom nepôsobí odborne, ale skôr ako politické vyhlásenie. Ako upozornil aj exminister Ľubomír Galko, napriek tomu, že sa ŠÚKL mal vyjadriť len ku bezpečnosti ruskej vakcíny, v stanovisku uvádza aj to, že odporúča očkovať výlučne len vakcínami schválené EMA-ou. Takéto niečo nemá v odbornom posudku s jasným zadaním čo hľadať.

Galko tiež upozornil na túto vetu v posudku: „Forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s hotovým liekom, ktorý má byť predmetom posudzovania EMA“. Galko to považuje za závažné tvrdenie, ktoré nemôže skončiť pri danej vete. Malo byť presne rozvedené, v čom presne je rozdiel a či a aké riziko z toho vyplýva. „Ani sa nečudujem, že Rusi vyskakujú,“ vyhlásil Galko.

Najzávažnejšie tvrdenie ŠÚKLu je však to, že ruské vakcíny Sputnik V, ktorými sa očkuje v jednotlivých krajinách „spája len názov.“ Dosť závažné tvrdenie, ktoré pôsobí silne politicky a nie odborne. Nevedno odkiaľ Baťová a spol. na to prišli, keď sami vyhlásili, že nemajú dáta o Sputniku z iných krajín.

 

Ruský výrobca Sputnika V žiada Slovensko o vrátenie vakcín

Výrobca ruských vakcín samozrejme na tieto obvinenia ihneď reagoval  s tým, že sa jedná o nepravdivé tvrdenia a následne požiadal Slovensko, aby vakcíny vrátili do Ruska. Slovensko totiž podľa výrobcu vakcín porušilo zmluvu tým, že dalo testovať vakcíny do necertifikovaného laboratória.

Samozrejme, jedná sa zrejme len o zámienku. Rusom v skutočnosti už došla so Slovenskom trpezlivosť. Namiesto toho, aby sme očkovali touto preukázateľne bezpečnou a účinnou vakcínou, ktorou sa očkuje vo vyše 50 štátoch po celom svete, na Slovensku ju držíme v skladoch a slovenský ŠÚKL vydáva namiesto odborných, politické stanoviská, zjavne v rozpore s realitou – čo samozrejme poškodzuje reputáciu Sputnika V čo je na prospech západných vakcín. A zrejme aj to je hlavným cieľom.

 

Budú vinníci potrestaní ?  

Takže si to celé zhrňme. Kto je vinníkom tejto sabotáže kvôli ktorej môžu prísť stovky a možno tisíce Slovákov o život? Dá sa povedať, že takmer každý zainteresovaný nesie či už menšiu- väčšiu, úmyselnú či neúmyselnú vinu.

V prvom rade sú to americkí jastrabi v slovenskej politike , ktorí rozohrali túto špinavú geopolitickú hru s cieľom potrestať Matoviča a Krajčího a zabrániť očkovaniu Sputnikom V na Slovensku. A zatiaľ im to vychádza na jednotku.

Svoju vinu, aj keď evidentne neúmyselným spôsobom, nesie aj expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič a jeho podriadený exminister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorí aj napriek udelenej výnimke nedali pokyn na očkovanie ihneď, ale zrejme kvôli politickému amaterizmu a neschopnosti poslúžili americkým záujmom – aj keď neúmyselne.

Igor Matovič má k dobru to, že očkovanie Sputnikom na Slovensku sa ešte v poslednej chvíli snaží zachrániť. Vycestoval do Moskvy, kde sa pokúsil obmäkčiť výrobcov ruských vakcín, aby Slovensku dali predsa len ešte jednu šancu.

Včera taktiež odcestoval do Budapešti, kde s maďarskou vládou dohodol, že Sputnik V, ktorý máme na Slovensku posúdi špičkové a certifikované maďarské laboratórium. Očkovať Sputnikom by sme mohli aj bez posúdenia, no už to zašlo príliš ďaleko. Sputnik V bol slovenským ŠÚKLom očiernený a preto je potrebné jeho meno očistiť skutočne odborným posudkom.

Nuž uvidíme ako to celé dopadne. Každopádne cirkus okolo Sputnika V by mal mať aj trestno-právnu dohru. Existuje totiž podozrenie na trestný čin sabotáže.

 

Americkí jastrabi

Aj keď samozrejme nie je v našej kompetencii vynášať nejaké súdy, môžeme ale poradiť. Generálna prokuratúra by sa mohla pozrieť na aktérov vládnej krízy, ktorí hovorili o vakcíne Sputnik V ako o hybridnej zbrani. Je potrebné zistiť, či takéto škodlivé vyhlásenia mali daní aktéri z vlastnej hlavy, alebo či tam nie sú náhodou aj nejaké prepojenia na cudziu mocnosť. Existuje reálna možnosť, že to bol koordinovaný útok na vakcínu Sputnik V, s cieľom zabrániť očkovaniu ľudí. O to horšie, že práve teraz v čase, keď máme nedostatok západných vakcín.

 

Baťovej ŠÚKL

Samozrejme je potrebné prešetriť aj Štátny Ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a najmä jeho riaditeľku Zuzanu Baťovú, ktorá bola zrejme už od začiatku zaujatá voči ruskej vakcíne, čím mohlo dôjsť k neobjektívnemu posúdeniu Sputnika V o čom nasvedčuje aj skôr politické než odborné stanovisko, ktoré vydala.

Je potrebné preskúmať ako na jej stanovisko mohol vplývať jej manžel Rado Baťo, ktorý mal v minulosti rusofóbne vyjadrenia a bol exporadcom rusofóbneho exprezidenta Andreja Kisku.

Riaditeľka ŠÚKLu, Zuzana Baťová je tiež zároveň členkou Dozornej rady Európskej liekovej agentúry(EMA), čo vysvetľuje zrejme aj to, prečo Baťovej ŠÚKL väčšinou len kopíruje stanoviská EMA-y – napríklad v prípade AstraZenecy.

Existuje teda podozrenie na konflikt záujmov. Odporcovia ruskej vakcíny sa totiž stále odvolávajú na to, že najprv musí byť posúdená EMA-ou. A presne v tomto duchu argumentovala aj Baťová. Odmietavé stanovisko ŠÚKLu k ruskej vakcíne teda môže byť akýmsi nahrávaním európskej liekovej agentúre EMA. – že len tá jediná to môže posúdiť a nikto iný.

Takýto postoj ale ohrozuje životy ľudí na Slovensku, ktorých mohla vakcína Sputnik V už od 1. marca chrániť.

Netvrdíme, že to tak s Baťovou istotne bolo- no prokuratúra by sa rozhodne na tieto závažné podozrenia mala pozrieť.

Samuel Gdovin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V USA šesťročné dievčatko smrteľne postrelili na zraze automobilového klubu

0 icon

San Antonio 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-KSAT via AP)   Šesťročné dievčatko smrteľne postrelili počas hádky na zraze automobilového klubu v meste San Antonio v americkom štáte Texas, informovala v pondelok polícia. Správu priniesla tlačová agentúra AP V nedeľu krátko pred 23.00 h miestneho času vypukla roztržka a dievčatko zasiahla streľba…

Hamas vypálil rakety na Jeruzalem

0 icon

Jeruzalem 10. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok rakety na izraelské hlavné mesto Jeruzalem. Jedna raketa dopadla na západné predmestie, ľahko poškodila dom a spôsobila požiar krovia Izraelská armáda uviedla, že na Jeruzalem bolo vypálených sedem rakiet, pričom jednu…

EÚ: Celkové stimuly únie zamerané na zotavenie ekonomiky sú v sume 5,85 bilióna dolárov

0 icon

Brusel 10. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq, Pool via AP)   Opatrenia na zotavenie ekonomiky z pandémie, ktoré uplatnila Európska únia a jej 27 členských štátov, sú v celkovej sume zhruba 5,85 bilióna dolárov. Povedal to v pondelok eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni Vo výbore Európskeho parlamentu uviedol, že ak sa…

Bidenova administratíva obnovila ochranu transrodových ľudí pred diskrimináciou v zdravotnej starostlivosti

0 icon

Washington 10. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Rich Pedroncelli)   Spojené štáty budú chrániť homosexuálov a trans ľudí pred diskrimináciou v zdravotnej starostlivosti. V pondelok to oznámila administratíva amerického prezidenta Bidena Zvrátila tak kroky vlády predchádzajúceho prezidenta, ktorých cieľom bolo zúžiť práva ľudí v citlivých situáciách zahŕňajúcich zdravotnú starostlivosť. Kroky súčasného ministerstva zdravotníctva…

EÚ dôveruje vakcíne AstraZeneca, spor s firmou má len o plnenie podmienok kontraktu

0 icon

Brusel 10. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Robert Michael/dpa via AP)   Európska komisia v pondelok vyhlásila, že stále dôveruje vakcíne proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a jej spor s britsko-švédskym výrobcom liekov sa týka iba podmienok kontraktu. EK podnikla voči firme právne kroky, pretože podľa nej porušila zmluvu, keďže vakcíny únii nedodáva…

RTVS: Zmluvy so spoločnosťou Elektronika sú výsledkom transparentných verejných obstarávaní

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) po dôkladnom spätnom preverení zmlúv so spoločnosťou Elektronika konštatuje, že sú v súlade s parametrami kontrolných a obstarávacích procesov. Stanovisko agentúre SITA poskytla Andrea Pivarčiová, hovorkyňa RTVS „Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) ako verejný obstarávateľ postupuje pri uzatváraní…

Počas prvého týždňa asistované sčítanie využilo viac ako 39-tisíc ľudí

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Asistované sčítanie obyvateľov Slovenska prebieha od pondelka 3. mája. Počas prvého týždňa túto možnosť využilo 39 350 občanov. V tlačovej správe o tom informuje Jasmína Stauder, hovorkyňa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) pre sčítanie „K dnešku bolo na území Slovenskej republiky zriadených 3…

Policajný exprezident Tibor Gašpar i Róbert Krajmer zostanú vo väzbe o mesiac dlhšie

0 icon

Banská Bystrica 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Bývalý policajný prezident Tibor G. zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom v pondelok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Nevyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu, v ktorej je od vlaňajšieho novembra Žiadosti prokurátora…

Prokurátor uzavrel dohodu s obvinenými zo snahy uplácať Martina Fecka

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) uzavrel dohodu o vine a treste s troma obvinenými, ktorí chceli uplácať štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka. TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan "Môžeme potvrdiť, že dňa 10.…

Požiar dvoch skladov s pneumatikami v Podunajských Biskupiciach je pod kontrolou

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Jaroslav Novák)   V bratislavských Podunajských Biskupiciach v blízkosti Kazanskej ulice dnes popoludní vypukol rozsiahly požiar. Hustý dym je viditeľný do vzdialenosti niekoľkých kilometrov, príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Na mieste momentálne zasahuje takmer 40 profesionálnych a dobrovoľných hasičov Ako informuje na sociálnej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

Gustáv Murín

Sociálna poisťovňa – fabrika na problémy

0icon

Na úvod treba povedať, že táto dôležitá štátna inštitúcia je masívne prezamestnaná. Len im známym organizačným zauzlením sa podarilo, že v niektorých prípadoch riešia jedného klienta v konkrétnom prípade tri až štyri pracovníčky (vrátane vedúcich), ktoré spolu ale nekomunikujú! Takže pravá ruka netuší, čo robí ľavá a obeťou je občan Slovenska. Ďalšou ich…

Marek Brna

Čo prinesie Slovensku plán obnovy?

0icon

Slovensko sa v roku 2021 ocitlo s dlhom 61% k hdp. Náš štát sa za prvý rok tejto vlády takto masívne zadĺžil a vláda plánuje pokračovať ďalšie tri roky. Ako súčasť NATO kupujeme americké a izraelské zbrane a systémy, dávame 750 miliónov eur na výsledkami pochybné antigénové testovania (testovalo sa…

Matej Kečkéš

Divoký údiv

0icon

Zišli sa tie kmene, kmene nesúrodých druhov, v krásu sfarbené, o niečo ako pocit prosiace. Prebývajú všade vôkol, cítia ich aj koníky slnečných lúčov, lúčov, ktoré vypaľujú medzery do našich životov. Musíme skákať, lietať, sa aj jašiť a tie temné tiene do jadra Zeme splašiť. Idea prebývajúca v tých čo…

Pavel Pakoš

Skutočne povšimnutia hodné " svetové unikáty"

0icon

Sú niektorí, čo si naivne namýšľajú, že geopolitické procesy sú riadené prirodzene ako počasie. A sú aj takí, čo sú od tejto naivity oslobodení, a vedia, že aj počasie sa dá posledné storočie aj trocha "nadprirodzene" regulovať. Hlúposť mainstreamu je jeho totálna spolupráca na riadiacich procesoch mocipánov sveta. Ich debilita…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Odkiaľ pochádza pojem karanténa a pri akej príležitosti vznikol?

0 icon

Aby sme našli pôvod slova, musíme sa obzrieť späť až do polovice 14. storočia. V tom čase mor neslávne známy ako Čierna smrť brázdil Ázijský a Európsky kontinent. Ako tam vznikla karanténa? Čierna smrť zničila odhadom jednu tretinu európskej populácie počas rokov 1347-1350. Výsledok tohto moru spôsobil jedno z najvyšších úmrtí v dejinách ľudstva.…

Kamerun a jeho krásy očami cestovateľského fotografa

0 icon

Ziya Akturer je turecký cestovateľský fotograf, ktorý kombinuje umelecké postupy. V roku 2006 si po návšteve Filipín kúpil prvý profesionálny fotoaparát. Čoskoro si uvedomil, že cestovateľská fotografia je to, čomu chce venovať svoj život. O niekoľko rokov neskôr opustil hlavné zamestnanie, aby viac cestoval a spoznával svet objektívom svojho fotoaparátu. Inšpirujte sa jeho…

Tragédia tunelu smrti - 1. časť

0 icon

Tretieho marca roku 1944 sa obec Balvano v Apeninách na juhu talianska premenila v dejisko hrôzostrašnej tragédie. Deň predtým o šiestej večer vyrazil zo Salerna vlak č. 8017 so 47 vagónmi a pomaly ukrajoval kilometre zo svojej trasy. Teoreticky to bol čisto nákladný vlak, ale častokrát prevážal vojakov a taktiež húfy šmelinárov. V ten večer sa…

Malbork: Hromadné hroby - 1. časť

0 icon

Mesto Malbork v Poľsku bolo po stáročie známe pod nemeckým názvom Marienburg. Bolo to v podstate nemecké „koloniálne“ mesto a stovky rokov spadalo pod Prusko. Behom sovietskeho postupu v roku 1945 väčšina civilného obyvateľstva utiekla, ale asi 4 000 sa buď rozhodlo ostať, alebo nemohlo utiecť do bezpečia. V meste prebiehali urputné boje medzi nemeckými a sovietskymi…

Vo svete IT

WhatsApp: „Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby, tak vám účet neodstránime“. Kde je však háčik?

0 icon

15. máj sa nezastaviteľne blíži a spolu s príchodom tohto dátumu, používatelia služby WhatsApp musia potvrdiť nové podmienky používanie. Tie v mnohých prípadoch vzbudzujú vášne. Dôvodom je, že služba chce zbierať údaje, ktoré budú môcť byť následne spracovávané a využité napríklad na lepšie cielenie reklamy. Treba však dodať, že ide…

Lei Jun zo Xiaomi: „V Európe sme už číslo 2.“ Čínsky gigant predbehuje Apple a brúsi si zuby na Samsung!

0 icon

Nedávno spoločnosť Strategy Analtics zverejnila globálne štatistiky predaja smartfónov za prvý kvartál tohto roka. Dobrou správou je, že o smartfóny vzrástol záujem a trh sa viac menej dostal do starých koľají. Dáta rovnako odhalili, že s výnimkou spoločnosti Huawei, trh dobýjajú čínski výrobcovia smartfónov. Xiaomi sa stalo 3. najväčším globálnym…

Hodnota digitálneho zlata dosiahla historický míľnik. Presiahla hodnotu amerických dolárov v obehu

0 icon

Digitálne zlato, alebo digitálne meny sú v posledných mesiacoch horúcou témou. Dôvodom nie je len Bitcoin, ktorý je vo viacerých médiách „varený pečený“, ale aj rast ďalších mien na čele so známou menou Doge Coin, ktorá mimochodom vznikla z recesie. Najnovšie portál futurism.com upozorňuje na to, že sumárna hodnota digitálnych…

WhatsApp pracuje na kľúčovej funkcii pre webovú aplikáciu pre desktopy. Bezpochyby ju uvítate aj vy!

0 icon

Používatelia populárnej aplikácie WhatsApp a jej desktopovej chatovacej verzie, či už vo webovom prehliadači alebo priamo aplikácie WhatsApp Web, sa zrejme môžu tešiť na zásadné vylepšenie. Už v najbližšej dobe by sa totižto z týchto desktopových verzií mohla stať naozajstná chatovacia aplikácia bez nutnosti neustáleho prepojenia so smartfónom. Zásadné vylepšenie…

SpaceX pokoruje ďalší míľnik. Raketa Falcon 9 sa už po 10-krát úspešne vrátila na Zem. Koľko ešte vydrží?

0 icon

Spoločnosť SpaceX má za sebou rekordne nabité obdobie čo sa vesmírnych misií a „vzletov“ na obežnú dráhu Zeme týka. Nabitý časový harmonogram však nie je jediným úspechom, ktorý sa americkej súkromnej vesmírnej spoločnosti v posledných týždňoch podaril. SpaceX totižto už po 10-krát úspešne opätovne použila raketu Falcon 9, ktorá bola…

Armádny Magazín

Luboš Blaha: Naši osloboditelia si zaslúžia večnú vďaku a úctu! Video

0 icon

Slovensko, 10.máj 2021 (AM) – Slovenský poslanec Ľuboš Blaha vo svojom videu hovorí o úlohe Červenej armády pri oslobodení Slovenska:  

Izraelský analytik Kedmi povedal, aký osud čaká Bielorusko po nadchádzajúcej rezignácii Lukašenka

0 icon

Bielorusko, 10.máj 2021 (AM) – Bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nezostáva veľa času na vedenie krajiny, uviedol bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.   Oficiálny Minsk čelil v auguste minulého roka novým problémom zahraničnej politiky. USA a európske krajiny, medzi ktorými boli zvlášť pobaltské pobaltské r

Silný prejav Vladimíra Putina počas oslavy Víťazstva. Video

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) –  V nedeľu 9. mája sa v Moskve konala tradičná vojenská prehliadka na počesť 76. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Pripájame prejav ruského prezidenta z tejto prehliadky:  

Ruská armáda prijala 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) – Do výzbroje ruských ozbrojených síl postúpilo 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja (REB) vrátane leteckých. Oznámil to v nedeľu 9. mája podpredseda vlády Ruskej federácie Jurij Borisov. „Spoločným úsilím ruského ministerstva obrany, vedeckými a obranno-priemyselnými komplexmi sa od roku 2015 vytvorili moderné rušiace

Okamura: Vyhladenie či oslobodenie? TOPka chybne porovnáva 68.rok s II. svetovou vojnou

0 icon

Česko, 9.máj 2021 (AM) – Na Klárove 8. 5. 2021 kládli vence pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Akcie sa zúčastnil aj predseda českej SPD Tomio Okamura. Pýtali sme sa ho, čo sa to teraz zase deje okolo miesta, kde stál

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali