Kto je zodpovedný za sabotáž Sputnika V? Kým iné krajiny sa o vakcíny bijú, my o ne kvôli sabotérom prídeme? Americkí jastrabi a ŠÚKL-isti sú v tom až po uši

Bratislava 9. apríla 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Vladislav Vodnev,SITA-Úrad vlády SR)

 

To, čo predvádzajú niektorí politici a kvázi odborníci skutočne hraničí so sabotážou. Ak prídeme na základe ich geopolitickej hry o 2 milióny vakcín Sputnik V – ktoré môžu zachrániť stovky až tisíce ľudských životov, je na mieste aj trestno-právne konanie voči týmto sabotérskym živlom

vakcína Sputnik V
Na snímke vakcína Sputnik V

Prídeme o Sputnik ?

Kým iné krajiny sa o vakcíny doslova “bijú”, Slovensko zrejme bude musieť kvôli neschopnosti a v niektorých prípadoch aj kvôli účelovosti rôznych aktérov, vrátiť vakcíny Sputnik V späť ruskému výrobcovi.

Nechutná geopolitcká hra, ktorú niektorí politici aj kvázi odborníci rozohrali okolo vakcíny Sputnik V by sa mala riešiť aj v trestno-právnej rovine.

Niektorí aktéri tejto frašky povýšili záujmy Spojených štátov Amerických nad záujmy a životy občanov Slovenskej republiky. Západné vakcíny totiž výrazne meškajú a Sputnikom by do júna mohlo byť zaočkovaných až 1 milión Slovákov. Na Slovensku je navyše o Sputnik obrovský záujem.

Podľa rôznych prieskumov je Sputnik V druhá najpopulárnejšia vakcína na Slovensku, ktorou by sa chcelo zaočkovať vyše 50 % ľudí. A približne 500 000 Slovákov sa chce zaočkovať iba Sputnikom. Inak sa zaočkovať vôbec nedajú.

Kvôli nielen politickým sabotérom však možno o ruské vakcíny prídeme a stovky, možno až tisíce ľudí kvôli tomu môže zomrieť, keďže ich skolí ochorenie Covid-19.

 

Kto za túto situáciu nesie zodpovednosť?

1.marca tohto roku bolo na Slovensko dovezených 200 000 kusov vakcíny Sputnik V. Zazmluvnených ich bolo až 2 milióny, ktoré sme mali dostať do konca júna.

Samozrejme, vtedajší premiér Igor Matovič si ako marketingový mág neodpustil vítanie ruskej vakcíny na letisku v Košiciach. To sa mu ale nakoniec vypomstilo.

Okamžite sa zaktivizovali tzv. americkí trolovia v stranách Za ľudí a SaS, ktorí uprostred koronakrízy spustili aj ďalšiu krízu. Tentokrát vládnu. Okamžite začali vypúšťať bludy o tom, že vakcína Sputnik V je hybridná zbraň Ruska.

Zatiaľ nevieme či túto vládnu krízu rozohrali na popud americkej ambasády, alebo z vlastnej vôle – tzv. užitoční idioti USA. Ich rusofóbne správanie a odmietanie vakcíny Sputnik V nepriamo zapríčinilo, že nám Sputnik už vyše mesiaca leží na sklade v Šarišských Michaľanoch.

Na Igora Matoviča bol v tom čase totiž zo strany jastrabov vyvíjaný enormný tlak. Najprv musel odstúpiť minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý udelil výnimku na očkovanie Sputnikom. Už to zapríčinilo chaos. Situácia bola neprehľadná a nevedelo sa čo so Sputnikom. Neskôr musel odísť aj premiér Igor Matovič, ktorý prekvapivo kapituloval bezpodmienečne.

Špekuluje sa preto, či za tým nie je aj niečo v pozadí, čím bol premiér vydieraný. Nie je totiž v jeho povahe, aby sa takto vzdal bez toho, aby to svojim súperom – v tomto prípade SaS a Za ľudí, nedal “vyžrať.”

 

Krajčí dal Sputnik preveriť Baťovej ŠÚKLu – veľká chyba

Riaditeľka ŠÚKLu, Zuzana Baťová sa už skôr vyjadrovala – samozrejme pre zapredaný denník N, o ruskej vakcíne Sputnik V v negatívnom zmysle. Tvrdila tiež, že ŠÚKL nemá kapacity na to, aby posúdil ruskú vakcínu, a že to môže jedine Európska lieková agentúra (EMA).

Marek Krajčí
Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí

Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí napriek tomu dal tomuto nedôveryhodnému a zrejme aj zaujatému ústavu pod vedením kontroverznej Baťovej – ktorej manžel je známy rusofób a exporadca exprezidenta Kisku, preveriť či je ruská vakcína v poriadku.

Očkovať sa v skutočnosti mohlo prakticky okamžite. Na Sputnik bola udelená výnimka ministra zdravotníctva a preto nebolo potrebné žiadne iné schválenie či posúdenie.

Krajčí a jeho stranícky šéf Matovič teda urobili zbytočnú nadprácu a medvediu službu americkým zapredancom, ktorých jediným cieľom bolo a stále je zabrániť očkovaniu ruskými vakcínami na Slovensku.

Ako sa dalo očakávať – presne v súlade so záujmami konkurenčných západných farmafiriem (je to len náhoda?), ŠÚKL vydal negatívne stanovisko a ruskými vakcínami neodporúčal očkovať. A to napriek tomu, že laboratórne testy ruských vakcín vyšli v poriadku.

Baťovej ŠÚKL si ako zámienku na neodobrenie Sputnika V našiel to, že vraj ruský výrobca jej nedodal dostatočné množstvo dokumentácie. Hovorila o nejakých chýbajúcich 80 -tisíc stranách.

Paradox. Najprv Baťova vyplakávala, že ŠÚKL nedokáže posúdiť vakcíny-že to dokáže len EMA, no odrazu jej aj to čo posudzovala bolo málo. Odkiaľ zohnala tie nedostatočné kapacity ŠÚKLu na takéto komplexné posúdenie vakcín?

 

Baťovej stanovisko k ruskej vakcíne pôsobí silne politicky

Baťovej výsledné stanovisko o Sputniku V pritom nepôsobí odborne, ale skôr ako politické vyhlásenie. Ako upozornil aj exminister Ľubomír Galko, napriek tomu, že sa ŠÚKL mal vyjadriť len ku bezpečnosti ruskej vakcíny, v stanovisku uvádza aj to, že odporúča očkovať výlučne len vakcínami schválené EMA-ou. Takéto niečo nemá v odbornom posudku s jasným zadaním čo hľadať.

Galko tiež upozornil na túto vetu v posudku: “Forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s hotovým liekom, ktorý má byť predmetom posudzovania EMA”. Galko to považuje za závažné tvrdenie, ktoré nemôže skončiť pri danej vete. Malo byť presne rozvedené, v čom presne je rozdiel a či a aké riziko z toho vyplýva. “Ani sa nečudujem, že Rusi vyskakujú,“ vyhlásil Galko.

Najzávažnejšie tvrdenie ŠÚKLu je však to, že ruské vakcíny Sputnik V, ktorými sa očkuje v jednotlivých krajinách “spája len názov.” Dosť závažné tvrdenie, ktoré pôsobí silne politicky a nie odborne. Nevedno odkiaľ Baťová a spol. na to prišli, keď sami vyhlásili, že nemajú dáta o Sputniku z iných krajín.

 

Ruský výrobca Sputnika V žiada Slovensko o vrátenie vakcín

Výrobca ruských vakcín samozrejme na tieto obvinenia ihneď reagoval  s tým, že sa jedná o nepravdivé tvrdenia a následne požiadal Slovensko, aby vakcíny vrátili do Ruska. Slovensko totiž podľa výrobcu vakcín porušilo zmluvu tým, že dalo testovať vakcíny do necertifikovaného laboratória.

Samozrejme, jedná sa zrejme len o zámienku. Rusom v skutočnosti už došla so Slovenskom trpezlivosť. Namiesto toho, aby sme očkovali touto preukázateľne bezpečnou a účinnou vakcínou, ktorou sa očkuje vo vyše 50 štátoch po celom svete, na Slovensku ju držíme v skladoch a slovenský ŠÚKL vydáva namiesto odborných, politické stanoviská, zjavne v rozpore s realitou – čo samozrejme poškodzuje reputáciu Sputnika V čo je na prospech západných vakcín. A zrejme aj to je hlavným cieľom.

 

Budú vinníci potrestaní ?  

Takže si to celé zhrňme. Kto je vinníkom tejto sabotáže kvôli ktorej môžu prísť stovky a možno tisíce Slovákov o život? Dá sa povedať, že takmer každý zainteresovaný nesie či už menšiu- väčšiu, úmyselnú či neúmyselnú vinu.

V prvom rade sú to americkí jastrabi v slovenskej politike , ktorí rozohrali túto špinavú geopolitickú hru s cieľom potrestať Matoviča a Krajčího a zabrániť očkovaniu Sputnikom V na Slovensku. A zatiaľ im to vychádza na jednotku.

Svoju vinu, aj keď evidentne neúmyselným spôsobom, nesie aj expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič a jeho podriadený exminister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorí aj napriek udelenej výnimke nedali pokyn na očkovanie ihneď, ale zrejme kvôli politickému amaterizmu a neschopnosti poslúžili americkým záujmom – aj keď neúmyselne.

Igor Matovič má k dobru to, že očkovanie Sputnikom na Slovensku sa ešte v poslednej chvíli snaží zachrániť. Vycestoval do Moskvy, kde sa pokúsil obmäkčiť výrobcov ruských vakcín, aby Slovensku dali predsa len ešte jednu šancu.

Včera taktiež odcestoval do Budapešti, kde s maďarskou vládou dohodol, že Sputnik V, ktorý máme na Slovensku posúdi špičkové a certifikované maďarské laboratórium. Očkovať Sputnikom by sme mohli aj bez posúdenia, no už to zašlo príliš ďaleko. Sputnik V bol slovenským ŠÚKLom očiernený a preto je potrebné jeho meno očistiť skutočne odborným posudkom.

Nuž uvidíme ako to celé dopadne. Každopádne cirkus okolo Sputnika V by mal mať aj trestno-právnu dohru. Existuje totiž podozrenie na trestný čin sabotáže.

 

Americkí jastrabi

Aj keď samozrejme nie je v našej kompetencii vynášať nejaké súdy, môžeme ale poradiť. Generálna prokuratúra by sa mohla pozrieť na aktérov vládnej krízy, ktorí hovorili o vakcíne Sputnik V ako o hybridnej zbrani. Je potrebné zistiť, či takéto škodlivé vyhlásenia mali daní aktéri z vlastnej hlavy, alebo či tam nie sú náhodou aj nejaké prepojenia na cudziu mocnosť. Existuje reálna možnosť, že to bol koordinovaný útok na vakcínu Sputnik V, s cieľom zabrániť očkovaniu ľudí. O to horšie, že práve teraz v čase, keď máme nedostatok západných vakcín.

 

Baťovej ŠÚKL

Samozrejme je potrebné prešetriť aj Štátny Ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a najmä jeho riaditeľku Zuzanu Baťovú, ktorá bola zrejme už od začiatku zaujatá voči ruskej vakcíne, čím mohlo dôjsť k neobjektívnemu posúdeniu Sputnika V o čom nasvedčuje aj skôr politické než odborné stanovisko, ktoré vydala.

Je potrebné preskúmať ako na jej stanovisko mohol vplývať jej manžel Rado Baťo, ktorý mal v minulosti rusofóbne vyjadrenia a bol exporadcom rusofóbneho exprezidenta Andreja Kisku.

Riaditeľka ŠÚKLu, Zuzana Baťová je tiež zároveň členkou Dozornej rady Európskej liekovej agentúry(EMA), čo vysvetľuje zrejme aj to, prečo Baťovej ŠÚKL väčšinou len kopíruje stanoviská EMA-y – napríklad v prípade AstraZenecy.

Existuje teda podozrenie na konflikt záujmov. Odporcovia ruskej vakcíny sa totiž stále odvolávajú na to, že najprv musí byť posúdená EMA-ou. A presne v tomto duchu argumentovala aj Baťová. Odmietavé stanovisko ŠÚKLu k ruskej vakcíne teda môže byť akýmsi nahrávaním európskej liekovej agentúre EMA. – že len tá jediná to môže posúdiť a nikto iný.

Takýto postoj ale ohrozuje životy ľudí na Slovensku, ktorých mohla vakcína Sputnik V už od 1. marca chrániť.

Netvrdíme, že to tak s Baťovou istotne bolo- no prokuratúra by sa rozhodne na tieto závažné podozrenia mala pozrieť.

Samuel Gdovin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Sociológ: Prezidentka má v radoch voličov parlamentnej opozície dôveru v priemere 24 percent

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Jakub Kotian,Facebook-Andrej Danko-predseda SNS)   Prezidentka Zuzana Čaputová stráca dôveru v radoch voličov parlamentnej opozície. Naopak, udržiava si dôveru medzi voličmi vládnych strán. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Martin Slosiarik Hlava štátu dosiahla v prieskume agentúry Focus pre televíziu Markíza dôveru 49 percent opýtaných.…

Prešovská nemocnica dostala od Úradu pre verejné obstarávanie pokutu vo výške 80-tisíc eur

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta,Martin Baumann)   Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove dostala od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokutu vo výške 80-tisíc eur Vo vymedzenom období si totiž zabezpečila upratovacie, čistiace a dezinfekčné služby v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Informovala o tom…

Koaličná rada má riešiť zmeny v polícii či tresty za marihuanu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Koaličná rada má riešiť zmeny v Policajnom zbore, zriadenie komisie na kontrolu informačno-technických prostriedkov či zmiernenie trestov za marihuanu. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna…

Internetoví hackeri opäť útočia a šíria podvodné správy, varuje Slovenská sporiteľňa

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská sporiteľňa upozorňuje na podvodné e-maily a SMS, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu klientov. Súčasne aj na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o skutočnú prihlasovaciu stránku od Slovenskej sporiteľne Banka preto upozorňuje klientov, aby boli obozretní a…

Republiková únia zamestnávateľov nesúhlasí so zrušením stropu na platenie sociálnych odvodov

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) nesúhlasí s návrhom ministerstva práce a sociálnych vecí na zrušenie stropu na platenie sociálnych odvodov Ako k pondelkovému rokovaniu tripartity na brífingu uviedol viceprezident RÚZ Mário Lelovský, už v súčasnosti je maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia…

Britská vláda vraj uvažuje o nasadení armády na zásobovanie benzínových čerpacích staníc

0 icon

Londýn 27. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Super)   Britská vláda vraj uvažuje o nasadení armády na zásobovanie benzínových čerpacích staníc, aby zmiernila narušenie dodávok, ktoré nastalo pre nedostatok vodičov nákladných áut Pri niektorých britských benzínkach sa v pondelok už štvrtý deň tvoria rady. Šéf britskej Asociácie maloobchodných predajcov benzínu Brian Madderson…

Ženu omylom zaočkovali dvoma druhmi mRNA vakcín. Pre získanie covid pasu na Slovensku to znamenalo neprekonateľný problém

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Môže sa stať, že niekto sa nechá dobrovoľne dvakrát zaočkovať a systém ho napriek tomu vyhodnotí ako nezaočkovaného? Na Slovensku áno. Stačí že vám pichnú dve rôzne vakcíny. Najlepšie na tom je, že tí, ktorí by mali váš prípad riešiť, si nad vami veľmi…

Korčok zablahoželal SPD k víťazstvu v nemeckých voľbách a ocenil Merkelovú. Blahoželal aj Sassoli. EK ich zatiaľ nekomentuje

0 icon

Bratislava/Berlín 27. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,TASR/AP-Frederick Florin, Pool)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) v pondelok zablahoželal nemeckým sociálnym demokratom (SPD) a ich kandidátovi na post spolkového kancelára Olafovi Scholzovi k víťazstvu v nedeľných (26. 9.) parlamentných voľbách Zároveň podľa komunikačného odboru ministerstva…

Za PCR testy pri príznakoch ochorenia COVID-19 sa neplatí, pripomína Ministerstvo zdravotníctva SR

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   PCR testy sú pri príznakoch ochorenia COVID-19 plne hradené zo zdravotného poistenia. Pripomína to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Ľuďom, ktorí pociťujú príznaky tohto ochorenia odporúča, aby využili bezplatnú možnosť testovania sa Občania sa naň môžu prihlásiť na stránke www.korona.gov.sk. Občania na tomto webe…

Návrh novely autorského zákona sa dotkne autorského práva aj online služieb

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nový autorský zákon sa dotkne autorského práva, online služieb či vytvorenia nového nositeľa práva – vydavateľa periodík. Vyplýva to z návrhu zákona, ktoré Ministerstvo kultúry SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. To skončí v pondelok 4. októbra Novela transponuje do slovenského právneho poriadku…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

Gustáv Murín

Očkovacia propaganda pritvrdzuje - až do absurdna

0icon

Od počiatku tejto umelo zdramatizovanej (napr. aj falošne pozitívnymi testami a manipuláciou so štatistikami hospitalizovaných) pandemickej situácie registrujeme u nás absenciu verejnej odbornej diskusie a následné bezradné, agresívne, neúspešné zásahy do života celej spoločnosti vedenej bandou plagiátorov. Nevedomosť vedie ku katastrofickým následkom. A tie sa dostavili. Len si stručne zhrňme,…

Andrej Sablič

Komu niet rady, tomu niet ani pomoci!!!

0icon

Spravil som vše, preto, aby si táto spoločnosť uvedomila kam smeruje a, čo je tomu na príčine. Žiaľ spoločenská hlúposť, ktorej začínajú podliehať aj jedinci derúci sa k moci sa množí exponenciálne tak ako, aj prázdne peniaze, ktoré sú nositeľom tejto hlúposti. Nuž a tak na záver tohoto seriálu článkov…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 28.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali