Kotlebovci tvrdo o islame a mimovládkach. Nicholsonová kontrovala: Radšej budem z prostredia mimovládok, ako fašistov

Kotlebovci tvrdo o islame a mimovládkach. Nicholsonová kontrovala: Radšej budem z prostredia mimovládok, ako fašistov

Bratislava 28. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Stredajšia schôdza parlamentu bola mimoriadne vyhrotená. V debate o výraznom navýšení potrebných členov na registráciu cirkvi sa do seba pustili poslanci za stranu Kotleba – ĽSNS a liberáli z SaS. Z úst Kotlebovcov odzneli na adresu islamu aj také výrazy ako “satansko-pedofilné náboženstvo”, ako aj výčitky na stranu SaS kvôli ich prepojeniam na mimovládky. Liberálka Nicholsonová zareagovala tiež z ostra a Kotlebovcom odkázala, že radšej bude z prostredia mimovládok než z prostredia “fašistov”.

Na snímke podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová
Na snímke podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová

V stredu bolo v parlamente poriadne rušno. Schvaľoval sa totiž zákon o zvýšení potrebného počtu členov a podpisov na registráciu cirkví zo súčasných 20 000 na 50 000. Návrh predložili poslanci za vládnu stranu SNS. Paradoxne sa ale do seba pustili opozičné strany. Liberálna SaS a Matovičove OĽANO tento návrh odmieta, Kotlebovci ho naopak podporujú, dokonca chcú počet potrebných podpisov na založenie cirkvi navýšiť ešte viac než je uvedené v predloženom návrhu zákona.

Reklama

Prvá väčšia slovná “prestrelka” sa začala po vystúpení Jozefa Viskupiča za stranu OĽANO. Matovičov poslanec vo svojej rozprave tento návrh zákona z dielne Slovenskej národnej strany (SNS) razantne odmietol a skritizoval. Podľa neho to nie je zákon namierený proti vzniku špekulatívných siekt, pretože od roku 2007 žiadna sekta ani cirkev nevznikla, ale je výhradne zameraný proti islamu:

“Chcete postaviť nejakú hrádzu proti možnej islamizácii spoločnosti. Veď to tam uveďte, vystrašte celú spoločnosť a neklamte nám tu do rukáva, že chcete eliminovať špekulatívne registrácie cirkví, aby niekto si mohol osobovať nárok na čerpanie príspevku zo štátneho rozpočtu na financovanie cirkvi. Ale to nie. To sa v dôvodoch neuzná,” povedal Viskupič.

Reklama

Na Viskupičovu rozpravu zareagoval vo faktickej poznámke poslanec za stranu Kotleba – ĽSNS, Milan Mazurek. Kotlebov poslanec všetkým ozrejmil, čo podľa neho islam v skutočnosti je:

“Islam je viac než náboženstvo, je to krutý, odporný a neľudský politický systém, je to systém stínania končatín, stínania, hláv, je to systém mrzačenia a bičovania žien, znásilňovania malých detí, je to systém, otrocký, neľudský a s Európou, s demokraciou nemá absolútne nič spoločné, do našich štátov a na náš kontinent jednoducho nepatrí,” tvrdí Mazurek .

Poslanec za Kotlebovu stranu Stanislav Mizík bol k islamu ešte tvrdší a v snahe zabrániť islamu vystupovať na Slovensku ako náboženstvo by počet potrebných členov navýšil aj na niekoľko miliónov:

“Každý normálny Európan, kresťan či ateista musí mať strach pred satansko-pedofilným dielom diabla, to je islamským náboženstvom. V prípade tohto satansko-pedofilného náboženstva by som hranicu zvýšil ja osobne na jeden milión, alebo dva milióny, lebo vieme, že moslimáci sa množia omnoho výkonnejšie ako naši asociálni cigáni,” zakončil Mizík svoju faktickú poznámku.

Tvrdé slová poslanca Mizíka sa ale nepáčili predsedajúcej poslankyni za SaS Lucii Nicholsonovej, ktorá Kotlebovho poslanca upozornila:

Reklama

“Pán poslanec ja vás chcem upozorniť , aby ste vážili vaše slová a to, ako sa vyjadrujete o menšinách.”

V rozprave vystúpil aj poslanec za stranu SaS, Ondrej Dostál, ktorý sa preslávil tým, že v prvý deň nástupu do parlamentu prišiel so židovskou hviezdou pripnutou na svojej košeli, a taktiež tým, že ako svoju národnosť uviedol Rómsku, napriek tomu, že v skutočnosti Rómom nie je.

“Predložený návrh zákona považujem za zlý a nesprávny a to z troch dôvodov. Po prvé. Tento zákon je namierený proti moslimom. Po druhé. Tento zákon je namierený proti náboženskej slobode a po tretie, tento návrh zákona je zle naformulovaný,” povedal Dostál v úvode svojej rozpravy.

Ako vo svojom prejave ďalej uvádza: “Nemožno všetkých moslimov hádzať do jedného vreca.”

Na Dostálove vystúpenie zareagovali opäť Kotlebovci. Prvý z nich, Stanislav Mizík obvinil poslanca za SaS zo schizofrénie:

Reklama

“Bojujete za náboženskú slobodu, ktorú islam neuznáva, vraždí totižto, kresťanov a aj Jezídov, aj vy ste ich nepriateľ, vy ste neveriaci pes pre nich a keďže sa vaša strana zastáva homosexuálov, letel by ste z najvyššej budovy v meste.”

S faktickou poznámkou vystúpila aj Natália Grausová, ktorá sa odvolávala na generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý vyhlásil, že je potrebné presídliť až 75 miliónov moslimov do Európy:

“Islam nepatrí do Európy, islam nepatrí na Slovensko,” dodala Grausová na záver.

Zareagoval tiež Milan Mazurek, ktorý sa okrem islamu pustil aj do mimovládok:

“Pán Dostál, my aj na Slovensku máme jednu takú veľmi peknú sektu, o ktorej sa  často nehovorí. Tá sekta, to sú mimovládne organizácie, ktoré ovplyvňujú politické dianie na Slovensku.”

Mazurek taktiež poukázal na blízkosť strany SaS k týmto mimovládkam:

“Mnoho ľudí z vášho poslaneckého klubu pochádza práve z prostredia týchto zhubných a odporných mimovládnych organizácií. ”

Kotlebov poslanec preto ironicky vyzval Dostála a jeho kolegov, aby svoju mimovládnu činnosť išli šíriť napríklad do Saudskej Arábie, pretože tam to je viac potrebné než na Slovensku.

“Choďte tam, najlepšie jednosmernou letenkou, prezentujte tam svoje mimovládkarske názory, založte tam svoje organizácie, hovorte tam o liberálnych myšlienkach, o občianskych slobodách, právach na vierovyznanie atď. A potom nám zreferujte najlepšie na videozáznam, ako ste dopadli, či vám odsekli len ruku, či vám odsekli hlavu, či vás obesili, zhodili z budovy, upálili, jednoducho chceme to vidieť,” ukončil sarkasticky svoj prejav Milan Mazurek.

Kvôli tvrdým reakciám Kotlebovcov sa preto rozhodla vystúpiť predsedajúca parlamentu Lucia Nicholsonová (SaS).

Reklama

“Chcem povedať jednu vec. Vy ste veľmi útočili na poslancov za SaS, pretože pochádzame z prostredia mimovládok, ktoré sú financované zahraničnými agentmi.”

Nicholsonová sa mimovládkarov zastala a tvrdila, že práve oni pomohli Slovensku v časoch “mečiarizmu”:

“Taký pán poslanec Mazurek má tak zopár rokov, že si to nemôže pamätať, ale my sme tu mali také obdobie v 90. rokoch, a to bolo obdobie mečiarizmu, kedy sme boli viacerými zahraničnými agentmi označovaní, že sme čiernou dierou na mape Európy. A takí sme aj boli. Tu vybuchovali autá novinárom. Tu sa šliapalo po slobode prejavu. Tu sa unášali prezidentovi synovia, tu sa vraždili Remiášovia. Také to bolo obdobie, pán poslanec Mazurek. A predstavte si, že to boli práve mimovládky platené zahraničnými agentmi, ktoré nám pomohli dostať sa z tohto bahna mečiarizmu. Dostali Slovensko z toho, aby už nebolo čiernou dierou na mape Európy.”

Na záver svojho vystúpenia poslala Kotlebovcom tvrdý odkaz:

“Tak vám chcem povedať toto, vážení občania a občianky, že ja budem radšej z prostredia mimovládok a som na to hrdá, ako z prostredia fašistov.”

Reklama

Samuel Gdovin

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

14:44

Pri záplavách v provincii Fárjáb na severe Afganistanu zahynulo najmenej 66 ľudí, uviedol v nedeľu predstaviteľ tamojšej provincie. Ide tak o ďalšie smrteľné dažde, ktoré krajinu sužujú v posledných týždňoch.

Afganistan záplavy
Afganskí muži zbierajú osobné veci pred domom, ktorý zničili záplavy vyvolané prudkým dažďom
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali