KAREL HOLAS: Všetko v živote mám vďaka husliam

Bratislava 15. septembra (TASR) – Vyštudoval Konzervatórium v Brne, prešiel viacerými kapelami, aby sa od roku 1994 stal členom skupiny, ktorú dnes poznáme pod názvom Čechomor a ktorá sa aj vďaka jeho pričineniu dostala do dnešnej podoby. Spolu s gitaristom Františkom Černým patrí k dvojici lídrov tejto formácie, ktorá hrá české, moravské a slovenské ľudové piesne v modernej úprave. Huslista Karel Holas (1961).

Okrem Čechomoru sa Karel Holas venuje aj skladateľskej činnosti, zložil hudbu k viacerým divadelným inscenáciám, animovaným aj dokumentárnym filmom. Je autorom hudby k filmu Príbehy obyčajného šialenstva režiséra Petra Zelenku.

Skupina Čechomor vznikla v roku 1988 pod názvom I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. Jej repertoár tvoria upravené ľudové piesne z Čiech, Moravy a Slovenska. Na konci roku 1990 vydali debutový album Dověcnosti, druhým bol album Mezi horami (1996). V roku 2000 si skrátili názov na Čechomor a pod týmto názvom aj vydali tretí album. Ďalším bol v roku 2005 album Co sa stalo nové. Za platňu Sváteční Čechomor získali ocenenie Platňa roka 2007 aj Anděl 2007 ako najlepšia zvuková nahrávka. V rokoch 2008 a 2009 vyšla trilógia Pověsti moravských, slezských a českých hradů a zámků. V máji 2011 vydali štúdiový album Místečko a v novembri 2011 DVD s názvom Čechomor v Národním.

Čechomor oslavuje 25 rokov od založenia. Oslavuje ich na koncertnom turné, ktoré začali koncertom 16. augusta v Českom Krumlove. Nielen jubileum bolo témou rozhovoru s jedným z dvojice lídrov kapely, Karlom Holasom.

-Aké boli vaše muzikantské začiatky?-

Narodil som sa vo Svitavách. Ale môj otec bol lesník, tak sme sa viackrát sťahovali po Svitavskom okrese, až sme skončili v Moravskej Třebovej, kde som chodil do Ľudovej školy umenia. Celé to vzniklo tak, že sme raz išli s otcom do Třebovej a on sa spýtal, či nechcem urobiť skúšky do „hudobky“. Mal som vtedy šesť. Súhlasil som, išli sme tam, vyťukal som nejaké rytmy, zaspieval a oni ma vzali.

-Aké bolo potom pokračovanie Vašej budúcej muzikantskej dráhy?-

Pokračovanie to malo, keď som bol v piatom ročníku. Bývali sme na zámku v Moravskej Třebovej a z okna, kde som cvičil, som videl na ihrisko, kde moji kamaráti hrali futbal. Mrzelo ma, že nie som pri nich. Tak som išiel za otcom s tým, že chcem husle nechať, že to v polroku skončím. To som mal dvanásť. Otec mi navrhol, aby som to ešte dotiahol do konca roka (školského) a budem mať uzatvorený piaty ročník v hudobnej škole. Že ak by som chcel niekedy pokračovať, tak môžem na to nadviazať.

-Dnes vieme, že napokon sa skončenie „hudobky“ nekonalo.-

Tak, prišiel polrok a stala sa vec, že môj učiteľ – pán Maděra – mi dohodol v Brne konzultáciu. Jemu som ešte nepovedal, že chcem skončiť a v sobotu sme do toho Brna mali ísť. Prišiel som domov nahnevaný s tým, že máme predsa dohodu, že to skončím. Ale to teraz nemôžeme pánovi Maděrovi urobiť – bola otcova odpoveď. Nakoniec sme do Brna išli, ja som odohral hodinu profesorovi Šťastnému a jeho odpoveď bola pre mňa prekvapujúca – tak vo štvrtok ste tu znova! Otec a pán učiteľ Maděra boli šťastní, ja nahnevaný. Ale behom mesiaca sa mi zmenil pohľad na hudbu a ja som sa do huslí zamiloval. Dodnes mi ostali. Dnes som rád, že to dopadlo takto.

-Hráte na päťstrunových husliach. Vysvetlite nám laikom, o čo sú päťstrunovky lepšie.-

Nie sú lepšie, ale mne sa lepšie hodí do soundu kapely päť strún, pretože mám možnosť hrať na husliach aj viole spolu, majú totiž violovú strunu „c“. Vlastne to vychádza z nástroja, ktorý sa volá kvinton (päťstrunová viola). Máme totiž v kapele obsadenie kontrabas, čelo, ja violu a husle dohromady, sme teda sláčikmi schopní obsiahnuť celé sláčikové spektrum, čo je veľká výhoda. Na päťstrunových husliach hrá napríklad známy Francúz Jean-Luc Ponty, ktorý je výborný a mne sa to veľmi páčilo, hlavne tie hlbšie tóny, ktoré mali úplne inú náladu. Preto som si to aj ja dal vyrobiť.

-Ktorú pesničku ste vedeli zahrať na husliach ako prvú?-

Nespomeniem si presne, ale bolo niečo okolo piesne Ovčáci čtveráci (úsmev).

-Ale na svoje prvé vystúpenie si, hádam, pamätať budete.-

Mohol som mať sedem, bolo to v hudobnej škole v Moravskej Třebovej a ja som s pani učiteľkou Šancovou hral pesničku Leze prcek na vrbu.

-A váš prvý zárobok?-

Spomínam si. Chodieval som v Moravskej Třebovej hrávať na svadby. Tam boli moje prvé zárobky, dostával som obyčajne 20 korún.

-Fajn, o husliach už vieme dosť, kedy prišlo k rozhodnutiu hrať v kapele? Nechceli ste byť napríklad koncertným majstrom?-

Keď som prišiel na Konzervatórium v roku 1976 do prvého ročníka, tak asi po mesiaci som sa trocha zhrozil toho, že čo budem môcť robiť. Hrať v nejakom orchestri, ktorý bude buď dobrý či horší, alebo budem môcť učiť. Sólová dráha je veľmi náročná a je iba pre vybraných. Ale v tej dobe som mal kamaráta, ktorý tiež hral na husliach a neskôr prešiel na basu. Mali kapelu a on ma v Brne zobral na koncert ETC, kde som prvýkrát videl hrať Vladimíra Mišíka a Honzu Hrubého. Ten večer som sa rozhodol, že to je moja cesta a za týmto si ja pôjdem. Tak som k tomu prišiel ako slepý k husliam.

-Takže Čechomor je naplnením vášho želania, aké je to hrať s Čechomorom?-

Fungovať s Čechomorom je radosť, pretože všetci máme rovnaký pocit z toho, čo robíme. Veľmi podobne to cítime, tešíme sa nato, že si zahráme na pódiu, aj keď sme už odohrali kvantum koncertov. Cítim to tak, že kapela, čím je staršia, tak je lepšia, zreje ako víno. Samozrejme chválime sami seba, ale ja mám skutočne pocit, že to takto je.

-Kto má v kapele hlavné slovo?-

Keď to mám povedať úplne otvorene, tak Čechomor je vlastne kompromisom medzi mnou a Františkom Černým. Na všetkom sa ale dohodneme, čokoľvek začne niekto z nás dvoch, tak to vždy dorábame spolu a potom do toho zapájame celú kapelu. Vlastne ju vedieme my dvaja, v párne týždne ja, v nepárne Franta (úsmev).

-Kde najďalej ste sa dostali so skupinou a hudbou?-

Na Nový Zéland. Boli sme v roku 2011 na turné na Novom Zélande, v Austrálii a Tasmánii. Hrali sme v Sydney, Melbourne, Brisbane, Aucklande, hrali sme pre našich, ktorí tam žijú a, samozrejme, aj pre domácich. V Sydney bolo na koncerte viac ako 600 divákov.

-Vy však máte ešte jeden zážitok, koncert v Číne a ešte k tomu pri Čínskom múre.-

Hrali sme v Šanghaji na svetovej výstave Expo v roku 2010. V roku 2010 sme hrali aj pri Čínskom múre. Pozvali nás na koncert spolu s jednou študentskou kapelou z Pekingu. Prišlo mnoho mladých ľudí, medzi nimi aj študenti slavistiky z Univerzity v Pekingu. Tí sa učili češtinu na našich pesničkách, takže ich poznali a k nášmu veľkému prekvapeniu ich s nami aj spievali. Určite si viete predstaviť, že to bol pri Čínskom múre pre nás neopakovateľný zážitok, na ktorý nezabudneme.

-V kapele ste vraj veselá kopa, ale vo vašich pesničkách ten Janko skoro vždy umiera, prípadne jeho frajerka.-

Áno, ale za to my nemôžeme. Nie všetky sú však také, máme v repertoári aj veľa veselých pesničiek. Tie pesničky skladali ľudia, ktorí niečo prežili. Však keď si dnes pozriete televíziu a správy v nej či filmy, však je to samé násilie a krv. Tí ľudia v tej dobe televíziu nemali, tak sa z tých problémov a tragédií museli vyspievať. A balady skladali aj dlhšie, pretože mali nato viac času ako my dnes. Jediné čo urobíme, keď texty upravujeme, tak Anička nejde trikrát pre vodu ale iba raz, nenapíname to tak.

-Núka sa otázka, kto dal smerovanie skupine Čechomor, aby si vybrala tento žáner a tento repertoár?-

Prvým podnetom bolo hranie po „hospodách“. Najprv sme sa teda zabávali po hospodách, potom v Prahe v Parku kultúry a oddychu vzniklo trhovisko, kde zháňali kapelu, ktorá by hrala pri predvádzaní starých remesiel. A tam sme začali s týmto repertoárom. Poslúžila nám knižka Františka Sušila, v ktorej je viac ako 2000 ľudových piesní (František Sušil bol moravský teológ a kňaz, ktorý vydal zbierku ľudových piesní Moravské národní písně s nápěvy do textu vřazenými, poznámka TASR).

– Hudbe sa venujete desiatky rokov, čo vám hudba dala, prípadne čo vzala?-

Neviem o tom, že by mi niečo vzala. Vďaka tomu, čo všetko mi hudba dala, ani nemôžem vidieť, čo mi vzala.

-V roku 2001 ste vydali úspešný album Proměny s hosťujúcou Lenkou Dusilovou, po desiatich rokoch ste tento projekt obnovili na koncertnej šnúre.-

Vrátili sme sa k tomuto projektu po desiatich rokoch, povedali sme si, že sme to dlho nehrali. Navyše sme zohnali orchester, ktorý bol ochotný s nami toto absolvovať, čo je Smíchovská komorná filharmónia. To sú mladí ľudia, vlastne amatéri, ktorí študujú svoje nástroje alebo sú pedagogicky činní. A Jozef Vondráček, ktorý tento orchester vedie, nám ponúkol, že by sa im to tiež páčilo, tak sme sa s ním dohodli. Začali sme s tým na vianočných koncertoch, dokonca sme boli aj na niekoľkých festivaloch.

-S vašimi pesničkami a platňami sú spojené viaceré mená hudobnej scény, ako si vyberáte spolupracovníkov?-

Vždy, keď robíme radový album, hľadáme producenta. On má pre nás ten význam, že my urobíme piesne do nejakej podoby, a ten producent nám pomôže rozšíriť nahrávku alebo ju dostať do inej podoby, čo je aj náš záujem.

-Ale spolupráca s Gerrym Leonardom vznikla trocha inak, či nie?-

Gerryho sme spoznali na koncertoch so Suzanne Vega, keď sme s ňou odohrali v roku 2009 tri vystúpenia v Českej republike. Pri koncertoch sme sa skamarátili a dohodli, že urobíme album Místečko.

-Na album Místečko, ktorý ste vydali v máji 2011, prispel autorsky aj Ivan Tásler, líder skupiny IMT Smile.-

S Ivanom Táslerom sme mali dlhšie „námluvy“, myslím, že sme začali rozprávať ešte v roku 2006. Dostali sme sa po dlhšom čase k tomu, že sme vybrali nejaké texty, ktoré sme mu poslali, či neurobí k nim pesničky. Vybral si dva, Místečko a Andulka. Keď nám to poslal späť, mali sme veľkú radosť. Aj sme si spolu zahrali v Starej tržnici v máji 2012 s IMT Smile. S Ivanom to nebola náhoda. Ale niektorí ľudia sú skutočne náhoda, ako napríklad Jaz Coleman. Videli sme ho v televízii pri jednom rozhovore, ozvali sme sa mu, a prikývol na spoluprácu. A urobili sme platňu Proměny, ktorú produkoval aj si na nej ako hosť zaspieval.

-V rokoch 2008 a 2009 ste urobili veľmi zaujímavý projekt – trilógiu Pověsti moravských, slezských a českých hradů a zámků.-

Oslovil nás Supraphon, či by sme sa nechceli hudobne zúčastniť na tomto projekte, to znamená, že povesť sa načíta a my k nej vymyslíme pesničku. Urobili sme to a potom sa to rozšírilo, že sme si aj mohli vyberať, kto by to načítal. V Sliezskych povestiach to boli Radek Pastrnák a Ewa Farna. A Ewa si k tomu ešte aj dve pesničky zaspievala. Potom sme vydali live koncert z Národného divadla – Čechomor v Národním, kde s nami Ewa spievala a hralo sláčikové kvarteto.

-Aké je to koncertovať v Národnom divadle?-

No, je to zvláštny pocit, je to predsa „kaplička“, kde sa človek len tak nedostane. A musím povedať, že aj my sme o ten dátum koncertu – lebo sme ho chceli pred Vianocami – bojovali tri roky, než nám ho Národné divadlo poskytlo. Koncert samotný bol nádherný, tam s nami hral prvýkrát aj Gerry Leonard. Keď ho náš manažér viezol z letiska a išli okolo budovy Národného divadla, tak mu ukázal, kde bude zajtra hrať. A on odpovedal – jej, to je pekný klub.

-Vraj táto príhoda mala aj pokračovanie?-

Áno, keď sa ho náš manažér pýtal – čo ti dáme za ten koncert – Gerry odpovedal: Včera som povedal, že budem hrať v peknom klube, tak si prosím klubový honorár. A klubový honorár je prijateľnejší než za veľký koncert.

-Opakom veľkých koncertov bolo Vlak Tour po železničných staniciach v roku 2006, s ktorým ste v roku 2010 prišli aj na Slovensko, dokonca s vlastnou lokomotívou.-

Bolo to zaujímavé, vo vlaku sme sa presúvali na každý koncert, spali sme v ňom, stravovali sa. Áno, v roku 2006 sme išli Vlak Tour po Čechách a potom v roku 2010 aj na Slovensku.

Vo vlaku sa presúvame na každý koncert, spíme v ňom aj sa stravujeme, po príchode na miesto koncertu sme jednoducho priamo na nákladnom vozni postavili kryté pódium. Malo to veľký ohlas.

-Čechomor oslavuje 25 rokov založenia, pri tomto jubileu vycestuje za fanúšikmi. Ako prebiehajú oslavy, ktoré ste začali 16. augusta koncertom v Českom Krumlove?-

Oslavujeme to veľmi veselo. Na tých 25 rokov sa pozerám viac pozitívne, bola to zábava. Samozrejme boli miesta, kde bolo toho veľmi veľa, alebo sa diali veci, na ktoré sme neboli zvyknutí. Vždy sa to muselo pretvoriť do normálnej pozície, zaplať pánboh sa to vždy podarilo.

-V Českom Krumlove to bol vraj megakoncert.-

Áno, začínali sme 16. augusta Medzinárodný hudobný festival, spoluúčinkoval Kühnov zmiešaný zbor, Smíchovská komorná filharmónia a naši hostia Gerry Leonard, Joji Hirota, Lenka Dusilová priletela na tento koncert z Londýna. Je to zatiaľ najväčší projekt, ktorý sme v uplynulých 25 rokoch realizovali. Mať na jednom pódiu spevácky zbor, komornú filharmóniu a uznávaných hudobníkov zo zahraničia, a to ešte za asistencie kamier Českej televízie, ktorá z koncertu nakrúti záznam pre televízny program a nové DVD, bolo na jednej strane veľmi lákavé, ale na druhej strane aj nesmierne zložité, pretože všetci sa zišli na pódiu až v deň koncertu. Bol to unikátny projekt, ktorý sa už nebude opakovať.

-Stretli sme sa na viacerých letných festivaloch, medzi nimi aj na Topfeste. Je Čechomor festivalovou skupinou?-

Nie sme festivalová kapela, ale radi si na festivaloch zahráme. Najkrajšie je to, keď si diváci spievajú s nami, však naše skladby sú vlastne ľudové piesne. Sme radi, že sme tie piesne mohli vrátiť ľuďom v tejto forme, aby si ich zaspievali. To je najlepší pocit, ktorý z toho máme.

-Je obdivuhodné, s akým nadšením rozprávate o skupine aj po toľkých rokoch koncertovania. Takže neľutujete, že vás otec viedol k hudbe a k husliam?-

Keď som bol malý, tak ma to hnevalo. Ale teraz to neľutujem. Naopak, všetko, čo v živote mám, alebo čo sa okolo mňa deje, mám vďaka husliam. Keby som tie husle nemal, môj život by sa bol odvíjal úplne inak.

-Ako inak?-

No ja som chcel mať devätoro remesiel a desiatu biedu. Chcel som byť od „diaľkara“, čo znamenalo jazdiť s nákladným autom až po smetiara. Takže každú chvíľu som si vymýšľal iné remeslo, čo ma bavilo. Husle boli trocha stranou, až do piateho – šiesteho ročníka Ľudovej školy umenia, kedy som začal cestovať do Brna k profesorovi, ktorý ma pripravoval na konzervatórium. Od tej chvíle, keď ma začal pripravovať, som začal úplne inak hrať a začalo ma to baviť.

-Počúvate aj inú hudbu než pesničky skupiny Čechomor?-

Samozrejme, tie naše skoro nepočúvam, tie predsa hrám (úsmev). Najväčšiu hodnotu v hudbe má tá klasická, tú počúvam rád, je pre mňa skrytá radosť. Počúvam aj iné štýly, nebránim sa ničomu, aj keď tým moderným niekedy nerozumiem.

-Diskografia vašej skupiny mimo výberoviek má 11 albumov. Studnica ľudovej tvorby a ľudových piesní je však nevyčerpateľná.-

Áno, dá sa povedať, že je nevyčerpateľná, ale okruh tém je obmedzený. Vychádzame z ľudovej hudby a ľudových textov. Myslím si, že na tom ešte dlho nič meniť nebudeme. Jedine, že by sme sa zbláznili, a urobili niečo iné. To sa tiež môže stať. Ten život, ktorý sme hudobne prežili – pritom každý z našej kapely prešiel všetkým možným – sa niekedy aj odráža.

-Môžete vysloviť želanie k 25. narodeninám kapely?-

Nechcem, aby to vyznelo trápne, ale dôležité je byť spokojný. Sám so sebou. Keď je človek spokojný sám so sebou, a sám sebe rozumie, môže rozumieť aj ostatným a tomu, čo sa okolo neho deje. To si myslím je najdôležitejšie. Mali by sme myslieť na to, že tie veci, z ktorých sme vyšli, to znamená z tej našej krásnej zeme a do nej sa vrátime, mali by sme sa o ňu starať, starať sa aj o seba, potom budeme aj zdraví.

-K takému želaniu nepotrebujeme ani zlatú rybku. Je skromné, milé a pekné. Trocha ako v tých vašich baladách.-

Áno.

Rozhovor so spevákom a hudobníkom Karlom Holasom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe fotoreportáž a zvukový záznam.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila vďaku a uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o detských onkologických pacientov. Uviedla to na 30. konferencii detských hematológov a onkológov Českej a Slovenskej republiky v Bratislave "Fakt, že sa u nás darí úspešne vyliečiť vyše 80 percent týchto…

Nórska polícia spochybňuje konverziu páchateľa útoku v Kongsbergu

0 icon

Oslo 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Terje Bendiksby)   Nórska polícia má čoraz väčšie pochybnosti o tom, že motívom stredajšieho útoku v meste Kongsberg bola islamistická ideológia, ako sa pôvodne domnievala. Vyšetrovatelia sa stále viac prikláňajú k tomu, že páchateľ zabíjal pod vplyvom svojho psychického ochorenia Na tlačovej konferencii to v sobotu…

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

Väčšina učiteľov nie je zatiaľ pripravená na zmeny modelu odmeňovania

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Väčšina oslovených učiteľov nie je zatiaľ pripravená na zmeny modelu odmeňovania založenom najmä na výsledkoch hodnotenia ich práce. Vyplýva to zo zisťovania Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), na ktorom sa na začiatku minulého školského roka do uzatvorenia škôl pre pandémiu zúčastnilo 304 učiteľov z 18…

Klaus: Nastala ďalšia fáza súboja. Politici okolo Vystrčila sa hrajú na vojnu. Je to trápne

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Václav Klaus poskytol portálu Novinky.cz krátky mailový rozhovor, v ktorom ozrejmil, ako vníma súčasnú vyhrotenú atmosféru okolo hospitalizovaného prezidenta Miloša Zemana. Klaus si myslí, že by prezidentská kancelária mala lepšie informovať o zdraví Miloša Zemana, ale uznáva, že existujú dôvody, ktoré…

Pri tragickej dopravnej nehode v Makove zahynul 17-ročný mladík

0 icon

Bytča 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Žilinský kraj)   Život 17-ročného mladíka a štyri ťažké zranenia si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v piatok v noci v katastri obce Makov v Bytčianskom okrese. Informoval o tom žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík "Podľa doterajšieho vyšetrovania viedol 18-ročný vodič osobné…

Clinton sa má podľa Bidena dobre, čoskoro ho vraj prepustia z nemocnice

0 icon

Washington 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý prezident USA Bill Clinton sa má dobre a čoskoro ho prepustia z nemocnice, uviedol prezident Joe Biden. Informovala o tom v sobotu agentúra AP. Clintona hospitalizovali v utorok večer s bližšie nešpecifikovanou infekciou Biden počas piatkového vystúpenia na univerzite v americkom štáte…

Matovič: Ak obvinený guvernér NBS Peter Kažimír nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať z funkcie. Očakávanú daňovo-odvodovú reformu predstaví vraj už čoskoro

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Ak obvinený guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter K. nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať zo svojej funkcie. V dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO) „Bohužiaľ, ako guvernéra NBS…

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Mimoparlamentné KDH chce byť úspešné v budúcoročných komunálnych a regionálnych voľbách. Pre svojich kandidátov bude hľadať aj širšiu podporu. Prípadnú spoluprácu s inými stranami majú v rukách miestne štruktúry KDH, ktoré už v regiónoch rokujú. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu hnutia Milana Majerského "KDH…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Neuveriteľné silné fotky. 10 ľudí, ktorí nakopali rakovine zadok

0 icon

Len málo vecí v živote človeka je ťažších ako prekonanie rakoviny. Ale v tomto inšpirujúcom článku sa sám presvedčíš, že ak existuje na svete jedina vec tvrdejšia než rakovina, sú to títo borci. Naozaj silné fotky! Všetci ľudia na fotografiách nižšie bojovali a porazili jednu z hlavných príčin smrti na svete. Niektorí z nich dostali toto zákerné ochorenie ako deti, iní v…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok týkajúci sa Biblie, knihy Enocha a padlých anjelov, o ktorých osude sme načrtli aj v predchádzajúcich článkoch. Začíname prvou časťou. Anjeli z knihy Enoch sa neskôr stali hrdinami ezoterickej literatúry a začali v nej žiť svojim vlastným životom. Najčastejšie tu boli premenení v démonov ochotných prepožičať…

10 hudobných žánrov, ktoré (bohužiaľ alebo vďaka bohu) postupne vymreli

0 icon

Všetko dobré alebo zlé sa jedného dňa skončí a hudobné trendy nie sú výnimkou. V tomto článku sa pozrieme na 10 hudobných žánrov, o ktorých dnes už niet ani chýru ani slychu. V tomto zozname nájdeš 10 najvýznamnejších hudobných žánrov, ktoré (v niektorých prípadoch bohužiaľ, v iných vďaka bohu) už určite nezačuješ z rádia. Každý z týchto žánrov…

10 fotografií naháňajúcich hrôzu, na ktoré sa nebudeš môcť prestať pozerať

0 icon

Všetci to poznáme. Niektoré fotografie nám síce naháňajú hrôzu, no napriek tomu na ne nemôžeme prestať zízať. Jednoducho je na nich niečo tak zvrátene magické, čo nás priťahuje. Tajomstvo úspechu týchto konkrétnych 10 fotografií spočíva v tom, že v podstate ide o úplne obyčajné a bežné veci, ktoré nejakým zázrakom…

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Armádny Magazín

O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

0 icon

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.  

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. "V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Čečensko, 16. október 2021 (AM) – Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečens

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali