Hliadkovacie ľadoborce Ruska v Arktíde – to je realita

Hliadkovacie ľadoborce Ruska v Arktíde – to je realita

Rusko 17. júla 2017 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Edvard Molnar/MTI via AP)

 

Rusko upevňuje svoj vplyv v arktickej zóne. Sériový univerzálny atómový ľadoborec Sibír projektu 22220, ktorý sa stavia v Petrohrade, bude spustený na vodu 26. septembra. Vyhlásil to generálny riaditeľ Baltského závodu Alexej Kadilov

Ilustračné foto

Prvý ľadoborec projektu 22220 s menom Arktika bol spustený na vodu 16. júna. V Arktíde je netrpezlivo očakávaný. Nové ľadoborce ​​Akrtika, Sibír a Ural budú môcť sprevádzať karavány lodí v ľadovom poli do troch metrov a umožnia upevniť arktické vedenie Ruska.

Reklama

Atómový ľadoborec projektu 22220, ktorý je k dnešnému dňu najvýkonnejší na svete, je vybavený dvoma reaktormi. Dĺžka lode je 173,3 metrov a šírka 34 metrov, výtlak 33,5 tisíc ton, posádku tvorí 75 ľudí. Táto loď je zaujímavá ešte tým, že jej konštrukcia umožňuje byť využívaná v arktických moriach a pri ústí riek. Univerzálnosť projektu 22220 je veľmi dôležitá pre osvojenie zle dostupných území Ruska za polárnym kruhom a na ochranu národných záujmov krajiny.

Na začiatku sa plánovalo, že prvý ľadoborec príde do služby do konca roka 2017. Oneskorenie v stavbe bola vyvolané ukrajinskú krízou a nedodaním charkovských turbín. Skúšky ruskej náhrady začali v júni.

Reklama

 

Oceľová päsť

V arktickej zóne bola vytvorená a úspešne tam funguje medziodborová, strategická jednotka Severná flotila. Jednou z úloh flotily je rozvoj infraštruktúry na pobreží a včasné zabezpečenie vojsk, formovanie systémov garantovaného a ekonomicky efektívneho dopravného zaistenia námornými cestami pre potreby ruského ministerstva obrany v Arktíde.

Na dvoch súostroviach – Zem Františka Jozefa a na Novosibírskych ostrovoch – bola dokončená stavba unikátnych uzavretých vojenských mestečiek. Za polárnym kruhom pokračuje obnova siete letísk a vytvorenie jednotného systému protivzdušnej obrany. Do formátu arktického konzorcia boli zjednotené zdroje šiestich námorných prístavov a 95 civilných plavidiel s celkovou nosnosťou viac ako 1 milión ton.

Paralelne s posilnením pozemnej infraštruktúry, ruské ministerstvo obrany zosilňuje flotilu lodí, ktoré sú schopné konať v zložitom ľadovom prostredí. V roku 2017 vstúpi do radov flotily dieselový ľadoborec projektu 21180 Iľja Muromec, ktorý bude zabezpečovať dopravu všetkého potrebného pre arktickú skupinu vojsk. Jeho výdrž je 60 dní, vie sa plaviť 9 tisíc míľ, posádku tvorí 35 ľudí.

Reklama

Ruskí stavitelia lodí idú ale ešte ďalej. V apríli bol položený kýl novej hliadkovej lode ľadovej triedy projektu 23550 Ivan Papanin, ktorý vstúpi do služby v roku 2020. Ide o hliadkovací bojový ľadoborec, ktorý bude schopný prekonávať ľad s hrúbkou 1,5 metra. Nemecký magazín Stern ho už nazval “oceľovou päsťou ruskej ľadovej armády”. Takéto päste bude mať ruské námorníctvo až dve.

Obyčajné bojové lode nedokážu operovať v arktickom prostredí, pretože hrúbky a spoľahlivosti ich palubných stien ich nedokážu ochrániť pred ľadom. Univerzálna loď Ivan Papanin bude schopná plniť úlohy v arktickej zóne ako samostatne, tak aj v zostave skupín bojových lodí. Je určená pre ochranu a monitoring arktických vodných zdrojov, odťahovanie do prístavov tých lodí, ktoré uväzní ľad, na sprievod a podporu lodí a pre účasť v záchranných operáciách. Hliadkovací ľadoborec má zbrane pre palebné útoky tak na námorné, ako aj na pobrežné a vzdušné ciele. Ďalej má vrtuľník, bezpilotné lietadlá a dva rýchlostné bojové člny Raptor.

Je možné, že sa pred našimi očami rodí nová arktická flotila útočných lodí ľadovej triedy, ktoré budú schopné niesť ako hlavňové, tak aj raketové zbrane. Flotila sa ale nerodí z lásky k umeniu vojny.

 

Líder budúcnosti

Reklama

Nákladné prevozy po najkratšej možnej ceste z Európy do Číny v minulom roku vzrástli o 35 % – na hranicu 7 miliónov ton. Rusko má dnes štyri atómové a 30 dieselových ľadoborcov a je hlavným operátorom v Arktíde. A ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin sľúbil: “V roku 2022 budeme prevážať 40 miliónov ton.”

Severná morská cesta ťažko nahradí Suezský prieplav, ale môže na seba vziať okolo 20 % námorných kapacít medzi Európou a Áziou, najmä s ohľadom na ruské projekty ťažby ropy a plynu v Arktíde. Bloomberg hovorí: “Dnes 95% z ohromných zásob prírodného plynu sa nachádza v Rusku a 75% ropy sa ťaží v tomto regióne, čo umožňuje generovať pätinu HDP krajiny.”

Takmer 40 tisíc kilometrov, čo je dĺžka ruskej pobrežnej línie pozdĺž Severnej ľadovej cesty, potrebuje principiálne iný, spoľahlivý systém komunikácií. Preto v Krylovskom štátnom vedeckom centre vyvinuli ľadoborec projektu 10510 Líder s dvoma atómovými reaktormi novej generácie s výkonom 120 MWt, čo umožní lodi kliesniť si cestu v ľade s hrúbkou okolo 4,5 metra pri rýchlosti dva uzly (rýchlosť v čistej vode 24 uzlov). Podľa slov prezidenta Vladimíra Putina sa Líder objaví v roku 2025.

Tento ľadoborec bude schopný zabezpečiť celodenný pohyb lodí po Severnej námornej ceste nehľadiac na počasie či ľadovú situáciu (je pravda, že pre toto budú potrební traja až štyria takýto giganti). Pri neobmedzenej dĺžke plavby ľadoborec Líder s dĺžkou 209 metrov a šírke 47,7 metra zaistí priechodnosť aj pre najväčšie tankery. Je očividné, a je to aj v ruských záujmoch, projekt 10510 bude dopytovaný všetkými v arktických vodách.

Paluba ľadoborca ​​bude vybavená tak, aby na nej dokázal pristáť vrtuľník Mi-8 a Mi-38, či podobné zahraničné modely. Univerzálny žeriavy umožnia vykonávať opravné práce, vrátane zámeny lodných skrutiek. Dva reaktory Ritmo-400 sa budú nachádzať vnútri hermeticky ochrannej konštrukcie z ocele a betónu. Konštrukcia reaktorovej časti bude schopná vydržať náraz vrtuľníka či zrážku s iným plavidlom.

Arktída v mnohom definuje budúcnosť Ruska, pri jej osvojení smeruje Rusko schválne ďaleko. A Spojené štáty napríklad zaostávajú v stavbe ľadoborcov. Nie je náhodou, že v arktickom šachovom zápase hovoria americkí admiráli o “šachu a mate už na samom začiatku hry”.

Alexander Chrolenko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali