Filozofické východiská kapitalizmu alebo zvrhlá filozofia Ayn Randovej

Bratislava 17. júna 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

Poďme však naspäť k filozofii objektivizmu. Ayn Randová si rovnako ako Friedrich Nietzsche myslí, že existenciu ľudstva ospravedlňujú len výrazné osobnosti

Nedávno ma zaujal výrok hovoriaci o tom, že americká filozofka Ayn Randová urobila pre kapitalizmus to, čo Karol Marx pre socializmus. Problém je v tom, že kým k Marxovej filozofi sa v našom stredoeurópskom priestore kde kto, aj keď zväčša nekompetentne, vyjadruje, o filozofii objektivizmu nevieme takmer nič. Je to škoda, pretože odhaliac jej z princípu asociálnu podstatu, oponovať našim mediálnym výrobcom pravdy by bolo oveľa jednoduchšie.

 

Mediálno-ideologický monopol

Na snímke Roman Michelko

Pravidelne sledujúc rôzne politické debaty (to je moja možno až patologická úchylka) si čoraz viac uvedomujem, že politické diskusie, ak prekročia istú hranicu, nie sú ani tak o argumentoch, ale o hodnotách či presnejšie pseudohodnotách. V tejto súvislosti mi napadla myšlienka, kde je hranica, kedy sa ešte dá diskutovať, a kedy to už vôbec nemá zmysel, resp. aké názory sú ešte prijateľné a aké sú už extrémistické.

Čo je však podstatné, hranice nášho politického diskurzu sa vďaka dlhodobému okupovaniu mediálneho priestoru neoliberálnou klikou posunuli poriadne ďaleko. Niekedy sa mi dokonca zdá, že Slovensko je vďaka monopolu malej skupinky ideológov okolo týždenníka Týždeň a relácie Pod lampou, ktorá mala ešte donedávna de facto monopol na televízny spoločenskovedný diskurz, je minimálne na európske pomery extrémne vychýlená.

Klasickým príkladom je extrémistické hnutie krajnej pravice amerických republikánov Tea Party, ktoré je touto slovenskou neoliberálnou skupinou prezentované ako štandardná časť amerického politického systému, ktorej názormi a hodnotami by sa i Európa mala inšpirovať.

 

Neoliberálne elity, Tea Party a krúžky filozofie Ayn Randovej

Čelným predstaviteľom Tea Party je aj dlhoročný šéf rozpočtového výboru americkej Snemovne reprezentantov a kandidát republikánov na post viceprezidenta Paul Ryan, ktorý kandidoval spolu s Mittom Romneym v roku 2012 proti Barackovi Obamovi. Kľúčovým bodom jeho agendy bolo zničiť projekt povinného zdravotného poistenia, ktorý sa pokúsil presadiť práve prezident Barack Obama.

Paul Ryan spolu s Alanom Greenspanom sú nadšení stúpenci americkej filozofky Ayn Randovej a jej filozofie objektivizmu. Paul Ryan o svojom vstupe do verejnej služby hovorí: „Dôvod, prečo som sa dal k verejným službám je, ak by som mal uviesť jedného mysliteľa, jednu osobu, kvôli a prevažne Ayn Randovej.“ Pri inej príležitosti zas prehlásil, že „Randová je najlepším príkladom pre morálku demokratického kapitalizmu.“ Ako sám poznamenáva, jej “morálna filozofia“ ospravedlňuje privilégiá bohatých a „démonizuje“ nielen lenivých, nehodných chudobných, ale rovnako tak nevýrazné stredné triedy. Jej knihy prinášali ďalekosiahle príklady „parazitov“, „zlodejov“ a „príživníkov“ používajúcich vládne páky, aby ukradli ovocie z práce jej hrdinov.

Jej myšlienky o vládnej intervencii v nejakom idealizovanom, nedotknutom trhu slúžia ako základ pre konzervatívnu rétoriku, ktorú dnes zažívame. Altruizmus nazývala „prvotné zlo“ a tých, ktorí zachovávali daňový systém a prerozdeľovanie označovala za „zlodejov“ a „príživníkov“. Vo svojej knihe Cnosť sebectva napísala, že prijatie akejkoľvek vládnej kontroly je „vydávaním sa do stále väčšieho otroctva.“

Nízke dane najbohatším, likvidácia sociálnych výdavkov a radikálne navýšenie zbrojných nákladov. Ak sa ľudia s takýmto hodnotovým vybavením dostanú k reálnej moci, má to nedozerné následky. Paul Ryan je dlhoročný šéf rozpočtového výboru amerického Kongresu a „preslávil“ sa viacerými alternatívnymi návrhmi rozpočtov. Vychádzajúc z objektivistickej filozofie Ayn Randovej úzkostlivo dbal na presadenie troch priorít.

Prvou je čo najnižšie zdanenie tých najbohatších. V USA je realitou, v civilizovanom svete nepredstaviteľná absurdita. Najbohatší sú zdaňovaní len 15 % daňou, presnejšie takouto sadzbou je zdaňovaná najvyššia časť príjmov najbohatších, ktorú tvoria výnosy z ich kapitálu.

Naopak, priemerná daňová sadzba u zamestnancov je na úrovni 30 %. Podľa Ryana to má takto ostať aj naďalej. Druhou prioritou sú nemilosrdne škrty vo všetkých možných sociálnych programoch, či akékoľvek eliminácia podpôr alebo dotácií. Poslednou prioritou je radikálne zvýšenie výdavkov na zbrojenie.

 

Egoizmus ako určujúci princíp

Poďme však naspäť k filozofii objektivizmu. Ayn Randová si rovnako ako Friedrich Nietzsche myslí, že existenciu ľudstva ospravedlňujú len výrazné osobnosti. Deklaruje zásadný odpor voči filantropii, pohŕdanie davom, a naopak deklaruje vieru v silného jedinca – tvorcu, ktorý je dokonale sebestačný a zaobíde sa aj bez iných ľudí. Takýto človek čerpá svoju kreativitu len zo seba samého. Žiadny tvorca nikdy a nikomu neslúžil. Žil len pre seba, len tak mohol vytvoriť to, čo sa stalo ozdobou ľudstva. Len dielo kreatívneho génia dokáže zdolať jednu chorobu ľudstva za druhou, zachrániť ľudstvo od utrpenia skôr než to dokáže akýkoľvek altruista.

Podľa Randovej človek, ktorý sa pokúša žiť pre iných, je závislý. Jeho pohnútky sú parazitické a robí parazitov aj z iných. Tvorca sa snaží podmaniť si prírodu, rovnako ako sa pokúša podmaniť si iných ľudí . Tvorca žije len pre svoje dielo, nepotrebuje iných ľudí. Nachádza svoje ciele len sám v sebe. Naopak, parazit žije len z milodarov iných. Ak každý z nás bude žiť výhradne len sám pre seba a bude realizovať len svoje individuálne záujmy, budeme všetci chtiac – nechtiac prispievať k obecnému blahu (akoby som počul Mikloša či Kaníka) .

Toto presvedčenie sa zakladá na predpoklade, že vzájomná závislosť nie je bytostnou charakteristikou ľudskej prirodzenosti, ale naopak, že sa jedná o jej patologický prejav.

Jediný vzťah, ktorý existuje medzi zdravými ľudskými jedincami, je podľa Randovej voľná výmena. Racionálne záujmy ľudských jedincov nekolidujú pokiaľ spolu obcujú ako obchodníci, ktorí si vymieňajú jednu hodnotu za druhú. Princíp obchodovania je jediným racionálnym etickým princípom všetkých ľudských vzťahov.

Randová hlása etiku, ktorá je pozoruhodná absenciou akýchkoľvek záväzkov voči druhým. Človek má zodpovednosť výhradne za seba. Je preto zaujímavé, že Randová nikde vo svojom diele či filozofii nehovorí o vzťahu či závislosti dieťaťa a rodiča. Samozrejme, v kontexte jej filozofie nie je možné dieťa vnímať inak ako parazita.

Paradoxne však aj samotná Randová nakoniec bola odkázaná na solidaritu, nakoniec tak svojou osobnou životnou situáciou poprela to, čo celý život hlásala. Randová celý život verila, že vedecká zhoda o nebezpečenstvách tabaku je podvodom. V roku 1974, vtedy šesťdesiatdeväťročná fajčiarka dvoch škatuliek denne, potrebovala operáciu pľúc. A bolo to práve v momente bezbrannosti, keď podľahla čaru kolektivizmu a na svoju liečbu čerpala financie z verejného programu Medicare, ktorým sa financuje zdravotná starostlivosť pre deti a seniorov. V skutočnosti tak sama Randová poberala platby sociálneho zabezpečenia a podporu Medicare pod menom Ann O ́Connor (jej manžel bol Frank O ́Connor).

 

Zmysel polemiky

Vráťme sa však k pointe tejto eseje. Jej základná otázka znie, či má vôbec význam polemizovať so sociopatmi. Ak by toto hnutie skutočne ostalo len okrajovým, tak polemika a diskusia asi skutočne nemá zmysel. Problém je však v tom, že libertariánski lídri v celom západnom svete aj v súvislosti s globálnou ekonomickou krízou prichádzajú s podobnými konceptmi ako s jej riešeniami.

V skutočnosti je práve sociopatické nastavenie dnešného kapitalizmu skutočnou príčinou krízy nášho systému ako takého. Uznávam, že diskutovať so sociopatmi nemá význam, ale ukazovať a odhaľovať podstatu ich ideológie či filozofie je, naopak, nutnosťou.

Samozrejme, ak v nás ešte stále žije nádej, že väčšina minimálne európskej populácie vníma názory Tea Party či filozofie Ayn Randovej ako hlboko scestné, amorálne, neprijateľné a sociálne či eticky patologické.

Roman Michelko

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Marian Kotleba k voľbe generálneho prokurátora: Tomáš Honz nie je náš favorit

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba hovorí, že poľovačka na predošlé vedenie justície a štátu, napriek nejakému pravdepodobnému reálnemu základu, je teatrálnym organizovaným spôsobom ako likvidovať a zastrašovať Hlavné správy: Máme tu voľbu generálneho prokurátora. Koho budete voliť vy? Kotleba: „V podstate…

Belousovová sa nemieni ospravedlniť za svoj nekompromisný status ku kauze Kollára a jeho priateliek: „To, čo sa tu od volieb deje, sa slušne komentovať nedá“

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marián Peiger)   Bývalá podpredsedníčka Národnej rady Anna Belousovová vo štvrtok ostro odsúdila konanie súčasného šéfa parlamentu Borissa Kollára kvôli návštevám, ktoré prijíma v nemocnici napriek celoplošnému zákazu kvôli covidu-19. Podľa niektorých to však vulgarizmami na adresu Kollárovych priateliek prehnala "Za nič sa ospravedlňovať nebudem!" Anna…

Herec George Clooney kritizuje demokraciu v Maďarsku. Vie vôbec kde Maďarsko leží, pýtajú sa maďarskí predstavitelia

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:archív HSP)   S predajnými hercami máme skúsenosti aj na Slovensku, väčšinou ponúkajú názor na politické dianie vo vlastnej krajine Niekedy však zaujmú „odborné stanovisko“ aj ku krajine na opačnej pologuli. Nie náhodou v starom Ríme boli jedinou profesnou skupinou, ktorá nemala volebné právo. Americký herec…

Hlas-SD: Strana si dnes zvolí predsedu i časť predsedníctva

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) si na dnešnom ustanovujúcom sneme zvolí predsedu strany, troch podpredsedov, časť predsedníctva a ďalšie orgány Jediným kandidátom na predsedu strany je expremiér Peter Pellegrini. Ako informovala hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková, snem sa uskutoční online formou. „Ide…

Habera: „Byť dobrým politikom a vodcom je niečo úplne iné ako predvádza Matovič.“ Toto odkázal premiérovi

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Aj hudobník Pavol Habera otvorene vyjadril svoj názor na politiku súčasnej vládnej koalície. Najmä u premiéra Igora Matoviča sa mu nepáči "diktátorstvo, detinská urážlivosti či prehnané vylievanie svojich pocitov".Uviedol to na sociálnej sieti Instagram Habera vo svojom príspevku poukázal aj na rozdielny prístup…

Komu v skutočnosti prospieva „uznanie“ Náhorného Karabachu

0 icon

Moskva 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)   Rezolúcia francúzskeho senátu s odporúčaním uznať náhornokarabašskú Republiku Arcach získala rezervovanú pochvalu Jerevanu a pobúrila Baku. Azerbajdžanský parlament požiadal, aby vláda preskúmala vzťahy s Parížom. Do diplomatickej hádky sa zamiešala Ankara, francúzsky minister zahraničia sa rýchlo dištancoval od senátom schváleného dokumentu   O tom,…

Biden si vybral poradcu pre národnú bezpečnosť. Ten vraví že treba podporiť čínsky rast!

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Jacob Jeremiah Sullivan, bývalý hlavný poradca pre kampaň Hillary Clintonovej v roku 2016 a člen Obamovej administratívy, počas rozhovoru pre CBS News minulý rok v podcaste Intelligence Matters, trval na tom, že vzostup Číny ktorému napomáhali USA je úspechom „Pomohli sme vytvoriť podmienky stability…

Ferenčák: Český recept pre slovenské školy – časté vetranie a nosenie rúšok

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto: Pixabay)   Nezaradený opozičný poslanec Ján Ferenčák, ktorý sa pridal k strane Hlas-SD, si myslí, že by sme sa na Slovensku pri opätovnom otváraní škôl mali riadiť český receptom -  časté vetranie a nosenie rúšok Podľa Ferenčáka včerajšie vystúpenie predsedu vlády Igora Matoviča ukazuje, že…

Po demontáži zvyšku pomníka maršala Koneva v Prahe prišla odpoveď z Moskvy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-David W Cerny)   Ruské ministerstvo zahraničia v piatok vyhlásilo, že postoj k odstráneniu pomníka maršala Koneva v Prahe budú vnímať v kontexte vzájomných vzťahov Ruské ministerstvo zahraničia v piatok reagovalo na demontáž zvyšku pomníka maršala Koneva v Prahe. "Je nám hlboko ľúto, že 20. novembra…

Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal aj na sériu diváckych otázok. Jeho odpovede boli viac ako zaujímavé Jednou z otázok, ktorá bola premiérovi položená bola, či ak dorazí na Slovensko očkovacia…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Ako to Fuhrer Matovič dáva na ,,Hitlera"!

0icon

Od 2SV sa veľa ľudí zamýšľa  nad tým, ako sa dá vysvetliť fenomén nacistického štátu - hitlerovské Nemecko ? Prečo milióny ľudí po nástupe Hitlera k moci vykonávali hrozné, neľudské a trestné príkazy? Pokiaľ však do roku 2020, bolo možné študovať iba historické materiály a zamyslieť sa nad fenoménom nacistického…

Peter Švec

Odstráňme systémovú nespravodlivosť spôsobenú nepripravenosťou vládcov!

0icon

V živote ľudí existujú tri základné túžby. Prvou je túžba po prežití, teda schopnosti postarať sa o základné životné potreby pre seba a svojich blízkych, vrátane potomstva. Druhou je túžba po bezpečnosti vo všetkých aspektoch, vrátane ochranných funkcií, táto zahŕňa aj aspekty prvej túžby: prežitia. Treťou je túžba po spravodlivosti, takisto vo všetkých…

Jana Tutková

D3 cesta alebo Pandemický plán bez stredovekých praktík

0icon

Za cenu jedného testu sa dá kúpiť 150 kapsulí vitamínu D3 v dávke 3 000 IU denne za maloobchodnú cenu. Vláda by to vedela nakúpiť výhodnejšie pre všetkých občanov a investovať tak do zdravia až do konca jari. Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých…

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Ako môže tvoje oblečenie ovplyvniť tvoj úspech?

0 icon

Štúdia ukázala, že je možné sa dozvedieť veľa o osobnosti človeka, napríklad stav, vek a príjem, len z pohľadu na fotografiu jeho topánok. V tejto súvislosti má fráza „Vždy sa oblečte pre úspech“ ďalší, veľmi praktický význam. Oblečenie totiž môže naozaj zaručiť tvoj úspech! 1. Vďaka neobvyklému oblečeniu vyzeráš kompetentnejšie

900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 1. časť

0 icon

Niektoré udalosti sú také bizarné a zjavne nevysvetliteľné, že sa okolo nich nevyhnutne musí objaviť nejaká tá konšpiračná teória. Jednou takou udalosťou je aj masaker v Jonestowne, pri ktorom spáchalo samovraždu 900 ľudí, členov sekty žijúcich v Guyane, tým, že vypili ovocný nápoj z prášku v kombinácii s kyanidom. Veľkú časť mŕtvych tvorili aj deti, ktorým…

Dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

28Všetci vieme, že život je tvrdý, takže po celý náš život vystavujeme svoju "tvár" a čakáme, či príde tvrdá rana. Občas však príde niečo nečakané a tieto dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce, ti ukážu, čo nečakané sa udeje. Jedného dňa však uvidíš predavačku, ako maľuje nechty dievčaťu, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Vo svete IT

Kolobežka KUGOO KIRIN M4 – maximálka až 45 km/h, dojazd na úrovni 45 km aktuálne za cenu, aká tu ešte nebola

0 icon

S elektrickými kolobežkami sa vo väčších mestách už stretávame na dennej báze. Moderný trend osobnej prepravy naberá na sile a spolu s ním prichádzajú na trh neustále nové modely, ktoré sa snažia nalákať potencionálneho zákazníka na najnovšie technické vychytávky. Veľká časť elektrických kolobežiek na trhu však nespĺňa všetky požiadavky, ktoré od nich…

Príbeh „posledného sovietskeho občana,“ kozmonauta, ktorý ostal uviaznutý vo vesmíre

0 icon

18. mája 1991 sa kozmonaut Sergei Krikaľov vydal na sovietsku vesmírnu stanicu Mir. Počas jeho pobytu na vesmírnej stanici však štát, ktorého bol občanom prestal existovať. Vďaka tomu bol Krikaľov aspoň na pár mesiacov „posledným Sovietskym občanom,“ píše portál IFLScience.com Krikaľov pracoval ako raketový inžinier a zároveň bol aj členom…

Vedci postupne prichádzajú na to, čo ničí zdravie astronautov vo vesmíre

0 icon

Život vo vesmíre nie je jednoduchý. Dnes už poznáme veľa spôsobov, ako vesmír ovplyvňuje zdravie živých bytostí, píše NASA. Tím vedcov však tvrdí, že prišiel na to, čo tieto zmeny spôsobuje. Je to mitochondria, ktorá pracuje inak, keď sa nachádza vo vesmíre. Ide o novú prácu, ktorá čerpá z experimentálneho…

Black Friday: Získajte trvalú aktiváciu Windows 10 za zlomok pôvodnej ceny vrátane ďalšieho softwaru

0 icon

Microsoft  s Windowsom 10 stále napreduje dopredu a nijak tomu nie je ani v poslednej dobe. Ak si plánujete kúpiť nový počítač alebo spraviť upgrade staršieho softwaru (napr. z Windows 7) na novší, tak práve teraz máte príležitosť tak spraviť. Cena Windowsu 10 je častokrát privysoká Ako dobre už asi…

Takto vyzerá aktualizovaný rebríček 105 najlepších fotomobilov. Ako dopadlo vaše zariadenie?

0 icon

Približne 2 mesiace dozadu sme vám priniesli rebríček najlepších fotomobilov vytvorený na základe dát DXOMARK. Okrem toho, že medzičasom bolo predstavených viacero nových modelov smartfónov, ktoré otriasli rebríčkom, tak zároveň odborná porota poupravila metodiku hodnotenia zariadení. Toto sú najlepšie fotomobily dostupné na trhu V rebríčku nižšie celkovo nájdete 105 smartfónov…

Armádny Magazín

Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúš

Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

0 icon

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj pr

Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretin

Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Prezident Zeman podporil Česko - Nemeckú zbrojársku kooperáciu

0 icon

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktický

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA