Európa čelí ropnej anomálii

Európa čelí ropnej anomálii

Brusel 13. augusta 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Po prvý raz po viac ako tridsiatich rokoch je vykurovací olej v Európe drahší ako ropa Brent. K takejto anomálii nedošlo od roku 1990. Rastie aj cena nafty a benzínu. Tieto procesy sú nebezpečné novým nárastom inflácie, keď už nie sú žiadne možnosti, ako s ňou bojovať, čo nevyhnutne približuje skutočnú recesiu. Prečo Európa, ktorá sa zbavila na surovinách z Ruska, trpí takými ťažkosťami? Odpovede hľadajú ruské noviny Vzgljad

ropa
Ilustračné foto

Európa naďalej čelí energetickým problémom. Rastú nielen ceny plynu, ale aj ceny ropných produktov. Podľa agentúry Argus sa na severozápade Európy obchoduje vykurovací olej s vyššou cenou ako Brent. To sa nestalo už viac ako tridsať rokov, od roku 1990. Táto prémia predstavuje 2,14 USD za barel. Relatívne ceny benzínu a nafty sú tiež výrazne nad sezónnymi normami, uvádza agentúra Bloomberg.

Reklama

To je zlá správa pre EÚ, ktorá zo všetkých síl bojuje proti zvyšovaniu inflácie. Drahý vykurovací olej a plyn, ako aj benzín a nafta, ktoré používajú autá a lode, totiž povedú nielen k vyšším nákladom na bývanie a verejné služby, ale aj k vyšším nákladom na dopravu, celú logistiku a ďalej povedú k ďalšiemu kolu zvyšovania cien konečných tovarov a služieb. To prinúti ECB k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb a pripraví ekonomiku o lacné peniaze. A to je pre európsku ekonomiku nebezpečné, keďže už teraz je na pokraji krízy. Nemecko zaznamenáva záporný rast. Celá európska ekonomika nemusí byť schopná odolať ďalšiemu zovretiu. Šanca, že sa dostane do recesie, sa s každým ďalším kolom zvyšovania cien energií len zväčšuje.

“Príbehy s takýmito anomáliami, keď ropa s vysokým obsahom síry, napríklad bitúmen, stojí viac ako ľahká ropa, sa v skutočnosti vyskytujú v obdobiach posledných piatich rokov. Ešte v roku 2019, teda pred pandémiou, sa ruský druh Ural často predával s vyššou cenou ako druh Brent. Bolo to spôsobené dopytom po podobných triedach ropy – s vysokým obsahom síry a ťažkej ropy. Rovnaký príbeh sa pravdepodobne odohral aj teraz,” hovorí Igor Juškov, expert z Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Fondu národnej energetickej bezpečnosti.

Reklama

Prečo sa ťažké druhy ropy stali nedostatkovým tovarom na celom svete? Dôvod je triviálny – je to záležitosť sankčnej politiky. “Irán, Venezuela a Rusko ťažili veľa takejto ťažkej ropy, bitúmenu a vykurovacieho oleja a postupne sa na všetkých vzťahovali sankcie,” vysvetľuje Juškov.

“Rusko dodávalo veľa vykurovacieho oleja, bitúmenu a nafty práve na severozápad Európy. Dodávky prichádzali do prístavu v Rotterdame a potom sa distribuovali na celý severozápad. A teraz je to zakázané sankciami. Európania sa čiastočne prispôsobili obmedzeniam, ktoré zaviedli európske orgány, a začali dostávať ťažkú ropu na rafináciu z Blízkeho východu, zatiaľ čo my sme išli do Indie. Európania však nevyriešili všetky problémy s ropnými produktmi.

S naftou sú problémy viac-menej vyriešené, keďže ide o univerzálnejšiu komoditu, ktorú aktívne vyrába mnoho krajín. India vyrába naftu z ruskej ropy a potom ju predáva do Európy. V prípade ostatných ropných produktov je však situácia v Európe komplikovanejšia. To je dôvodom rastu cien, a to aj v prípade vykurovacieho oleja,” vysvetľuje expert FNEB.

Ďalším dôležitým bodom je, že vykurovací olej sa používa v bytových a komunálnych kotloch na vykurovanie domov a výrobu horúcej vody alebo pary. Inými slovami, vykurovací olej je náhradou plynu na vykurovanie.

“Môže ísť o snahu zbaviť sa drahého plynu, keďže vykurovací olej sa môže používať v elektrárňach a kogeneračných zariadeniach. Kedysi sa myslelo, že vykurovanie ropnými palivami je strašne drahé. Teraz sú však časy iné. Keď máte superdrahý plyn, vykurovanie vykurovacím olejom sa stáva veľmi aktuálnym,” vysvetľuje odborník.

Reklama

A ceny plynu v Európe začiatkom augusta prudko vyskočili, hoci vykurovacia sezóna je ešte ďaleko. Dňa 9. augusta pridali viac ako 30 % a už sa obchodujú nad 460 USD za tisíc metrov kubických. Hoci sa zdalo, že podzemné zásobníky plynu v Európe sú plné a dopyt po plyne by mal byť v lete nízky. Do hry však vstupuje počasie – horúce a bezveterné. To okamžite drasticky znižuje výrobu elektriny z veterných elektrární, čo okamžite zvyšuje dopyt po výrobe elektriny z plynu.

Okrem toho sa vykurovací olej používa ako palivo v lodnej doprave. Aj tu nastala nezvyčajná situácia. Boli zavedené nové pravidlá svetovej lodnej dopravy, podľa ktorých sa znížil povolený obsah síry v vykurovacom oleji z 3,5 % na 0,5 %. Očakávalo sa, že nové pravidlá prinútia majiteľov lodí vzdať sa vykurovacieho oleja s vysokým obsahom síry. To sa však nestalo: lode sú stále poháňané vykurovacím olejom. Majitelia lodí jednoducho umiestnili na lode scubbery, ktoré čistia vykurovací olej s vysokým obsahom síry, a naďalej bezpečne plávajú na “špinavé” palivo. “Nové obmedzenia zatiaľ neviedli k úplnému prechodu námornej dopravy z vykurovacieho oleja na iné palivá. Áno, objavuje sa čoraz viac lodí poháňaných skvapalneným zemným plynom, ale zatiaľ nevytlačili ostatné plavidlá z trhu,” hovorí Juškov.

Napokon, ďalším faktorom, ktorý spôsobuje nedostatok vykurovacieho oleja v Európe, je vysoký sezónny dopyt po ňom na Blízkom východe, keďže sa používa na výrobu elektrickej energie v elektrárňach. V lete sa tam dopyt po elektrine prudko zvyšuje v dôsledku sezóny horúčav a následného používania klimatizácie. Mimochodom, Saudská Arábia začala aktívne nakupovať vykurovací olej od ruských spoločností. V júni nakúpila desaťkrát viac ruského vykurovacieho oleja ako pred rokom (podľa Kplera 193 tis. barelov za mesiac). Spaľovanie ruského vykurovacieho oleja namiesto vlastného paliva je pre Saudov výhodné. To im umožňuje vyvážať viac vlastnej ropy a zarábať petrodoláre.

Je zaujímavé, že zatiaľ čo EÚ žne plody svojej sankčnej politiky voči Rusku v podobe nového kola inflácie, ktorá hrozí uvrhnúť do recesie nielen Nemecko, ale celú eurozónu, Rusko nielenže dokázalo presmerovať tok svojej ropy a ropných produktov, ale začalo aj viac zarábať.

Príjmy z predaja ropy a plynu v prvej polovici roka prudko klesli, ale minulý mesiac dosiahli príjmy Ruska z vývozu ropy najvyššiu úroveň od novembra, keďže ceny ruskej ropy prekročili strop stanovený krajinami G7, vypočítala Medzinárodná energetická agentúra. To znamená, že Rusko v júli predávalo svoju ropu z mora za viac ako 60 USD za barel, čo je nad sankčným stropom. IEA ubezpečuje, že vážená priemerná cena ruskej ropy vyvážanej po mori vzrástla o 8,84 USD za barel na 64,41 USD za barel. To znamená, že rozpočtové príjmy začnú rásť. Navyše to ukazuje, že Rusko si vytvorilo vlastnú lojálnu flotilu, ktorá je pripravená prepravovať ruskú ropu bez toho, aby sa obzerala na západné sankcie.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:56
Zakladateľ servera WikiLeaks Julian Assange sa môže odvolať proti vydaniu do Spojených štátov, rozhodol súd.
Julian Assange
Na snímke zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange
13:54

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky v USA ukončil vyšetrovanie viac ako 100.000 vozidiel Tesla Model X po tom, ako automobilka oznámila zvolávaciu akciu na odstránenie porúch predných bezpečnostných pásov. 

13:50

Železničná spoločnosť Slovensko upozorňuje na obmedzenia predaja cestovných lístkov. Dôvodom je údržba predajných systémov. Počas odstávky nebude možné kúpiť cestovné lístky cez e-shop ani aplikáciu ZSSK.

13:48

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu v Haagu Karim Khan oznámil, že sa usiluje o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta. Požiadal tiež o vydanie zatykača na troch vrcholných predstaviteľov Hamasu. Informoval o tom portál BBC.

13:37

Vodný park v Bešeňovej bude od štvrtka 23. do soboty 25. mája dejiskom 7. ročníka Majstrovstiev Slovenska v saunových rituáloch. Svoje umenie s uterákom počas podujatia predstaví aj majster sveta Róbert Židek. TASR o tom informovala Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

13:36

Odstavením posledného turbogenerátora sa začala prvá generálna odstávka tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Generálna odstávka najmladšieho prevádzkovaného jadrového bloku na Slovensku je treťou z piatich tohtoročných odstávok slovenských jadrových blokov. “Päť odstávok v jednom roku sme na Slovensku mali naposledy pred 16 rokmi,”

13:34

Slovensko si na trhoch požičalo ďalších 650 miliónov eur, keď predalo štátne dlhopisy s termínom splatnosti od roku 2026 až do 2036. Priemerný ročný výnos v akceptovaných ponukách sa pohyboval od 3,2473 % pri dlhopisoch s dvojročnou splatnosťou až po 3,7865 % pri dlhopisoch so splatnosťou v roku 2036.

13:33

Zmena vzorca na určovanie mesačnej minimálnej mzdy z 57 % na 60 % priemernej mesačnej mzdy bude mať vplyv na podnikateľské prostredie vo výške 110 miliónov eur. Vysoko prekročí štandardy krajín Európskej únie a opäť zníži už aj tak nízku konkurencieschopnosť Slovenska. Návrh zákona obsahuje aj časti, ktoré sú nad rámec smernice EÚ.

13:32

Čínske špionážne aktivity sú dôvodom na obavy, vyhlásil rakúsky Spolkový úrad pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu (Bundesamt für Verfassungsschutz und Terrorismusbekämpfung, BVT). Zameriavajú sa najmä na hospodársku oblasť, dôvodom na znepokojenie je však aj prítomnosť čínskych študentov na rakúskych univerzitách.

13:28

Ukrajina stále ovláda asi 60 percent pohraničného mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, informoval v pondelok vo vysielaní ukrajinskej televízie námestník oblastného gubernátora Roman Semenucha.

13:15

Španielsko žiada verejné ospravedlnenie od argentínskeho prezidenta Javiera Mileia, ktorý v nedeľu počas svojej návštevy Madridu nazval manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza “skorumpovanou”. Informovala agentúra AFP.

13:12

Ukrajina stále ovláda asi 60 percent pohraničného mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, informoval vo vysielaní ukrajinskej televízie námestník oblastného gubernátora Roman Semenucha.

13:06

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že od 20. mája vstúpila do platnosti nová smernica EÚ o environmentálnej kriminalite.

Smernica poskytuje komplexný a aktualizovaný zoznam trestných činov proti životnému prostrediu, ktoré riešia najzávažnejšie porušenia povinností v oblasti životného prostredia.

12:52

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok vyzvala na zlepšenie ochrany rádioaktívneho materiálu počas jeho prepravy. MAAE argumentovala štatistikou z vlaňajška, keď 31 krajín nahlásilo celkovo 168 prípadov krádeže alebo straty rádioaktívnych materiálov.

12:42

Stovky demonštrantov sa v pondelok zhromaždili pred Vrchným súdom v Londýne, ktorý bude rozhodovať vo veci vydania zakladateľa servera WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov.

Súd už koncom marca rozhodol, že Assange nemôže byť do USA vydaný okamžite.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali