De-dolarizácia pochoduje v rytme pomerne stabilného bubna

De-dolarizácia pochoduje v rytme pomerne stabilného bubna

Bratislava 8. januára 2023 (HSP/Foto:Twitter)

 

De-dolarizácia globálneho ropného priemyslu je v plazivej fáze, píše Alex Kimani pre Oil Price. Takéto veci sa nedejú rýchlo, ale odhodlane a postupne, čo nie celkom zapadá do dnešnej hry médií na titulky, ktoré berú do úvahy len okamžitý vývoj. Ale deje sa to a na základe súčasného a blízkeho a strednodobého geopolitického vývoja sa príliv a odliv nezvráti. Zoltán Pozsar z Credit Suisse nedávno klientov v podstate varoval, že de-dolarizácia globálneho ropného priemyslu je v plnom prúde – aj keď odtiaľto nevidíme konečný koniec hry

ropa
Ilustračné foto

A všetko sa to, samozrejme, týka Číny. Pozsar pre nás urobil matematiku OPEC:

Reklama

Približne 40 % dokázaných zásob ropy patriacich členom OPEC+ vlastní Rusko, Irán a Venezuela – všetci títo členovia predávajú Číne s veľkými zľavami a všetci títo členovia sú na palube pekinského plánu petro-yuan.

Krajiny Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) – predovšetkým Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty – predstavujú ďalších 40 % preukázaných ropných rezerv a čoraz viac sa prispôsobujú Číne.

Reklama

Zvyšných 20 % je tiež dostupných Číne a Čína je už teraz najväčším dovozcom ropy na svete.

To všetko znamená, že de-dolarizácia pochoduje v rytme pomerne stabilného bubna. Pokiaľ ide o svetový obchod, na jüan pripadá približne 2,7 % zúčtovania, zatiaľ čo na dolár 41 %. To sú čísla, ktoré nabádajú k tomu, aby nový trend okamžitého uspokojenia naznačoval, že nejde o bezprostrednú hrozbu pre dolár. Mýlia sa. Najväčšie hrozby si vyžadujú značný časový odstup. Od tejto chvíle bude tempo naberať na obrátkach.

 

Čína a Krajiny Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC)

Ako uviedol portál Oilprice.com začiatkom decembra, čínsky prezident Si Ťin-pching sa zaviazal zintenzívniť úsilie o podporu používania jüanu v energetických obchodoch a na summite v hlavnom meste Saudskej Arábie navrhol, aby krajiny GCC v plnej miere využívali Šanghajskú burzu ropy a zemného plynu na realizáciu svojich obchodných vyrovnaní v jüanoch.

Rok, ktorý sme práve ukončili, by sa mal považovať za rok, v ktorom sa petrojuan skutočne presadil, keďže Čína si razí cestu čoraz väčšieho nákupu ropy a zemného plynu z miest, ktoré sú priateľské k petrojuanu. Ruská vojna na Ukrajine a reakcia Západu na sankcie pôsobili len ako ďalší katalyzátor.

Reklama

V poznámke pre klientov, ktorú priniesol denník Irish Times, Pozsar varuje: “Čína chce prepísať pravidlá globálneho trhu s energiou” a urobí to tak, že najprv odstráni dolár z obežnej dráhy krajín BRIC (Brazília, Rusko, India, Čína), ktoré boli postihnuté “zbrojením” dolárových devízových rezerv, ktoré malo potrestať Rusko a zabrániť Putinovi naplniť jeho vojnovú pokladnicu.

To, čo sa tu stalo, je okno obrovskej príležitosti pre Peking, ktorý teraz povedal krajinám Perzského zálivu, že sú absolútne zaručenými odberateľmi ropy a zemného plynu za platbu v jüanoch, pričom Si prisľúbil, že “bude dôsledne a vo veľkom dovážať ropu (a zemný plyn) z krajín Perzského zálivu”.

Siova cesta do Saudskej Arábie začiatkom decembra sa týkala práve jüanov. Bol to rozhodujúci moment pre petrojuan. Bolo to pozvanie, ktoré bolo dobre prijaté. Čína a Saudská Arábia počas návštevy podpísali obchodné dohody v hodnote viac ako 30 miliárd USD. To je 30 miliárd dolárov v podobe pákového efektu, ktorý len pomôže ďalej podporovať plán petro-yuan.

Viac ako 25 % čínskeho dovozu ropy pochádza zo Saudskej Arábie a zdá sa nevyhnutné, že GCC postupne prijme petro-yuan, aj keď na tejto ceste bude veľa prekážok kvôli ich vystaveniu západnému financovaniu.

To, na čo sa západné mysle spoliehajú – a to doslova – je skutočnosť, že len Čína má v amerických štátnych dlhopisoch 1 bilión dolárov. A pokiaľ ide o Saudov, tí sú skutočne naviazaní na západný finančný systém a petrodolár. Odpútanie rijálu od dolára, hoci sa o ňom diskutuje veľmi potichu (len z čisto výskumného hľadiska), by bolo pre kráľovstvo dosť dramatickým šokom – takým, ktorý korunný princ pravdepodobne nebude ochotný riskovať ešte veľmi dlho. Bude však aktívne rokovať o obchodoch s ropou s Čínou v jüanoch.

Reklama

Čínsky cieľ je oveľa trpezlivejší, než si dokáže predstaviť akýkoľvek západný rozum. Ide o to, aby sa dolár pomaly vytrácal z trónu na trhoch s ropou a komoditami a ako rezervná mena. Práve o to ide v Brics a Šanghajskej organizácii spolupráce (ŠOS).

A s každým geopolitickým rozrušením na úrovni Ruska a Ukrajiny a s každým uťahovaním sankčných skrutiek zo strany Západu sa Peking dostáva o niečo ďalej v dosahovaní svojich cieľov v oblasti petro jenu.

Nebude žiadne oznámenie. Nebude žiadny hlasný hluk. Bude sa to diať postupne. Bude sa to diať veľmi pomaly. A Západ sa bude snažiť nájsť svoju oporu, keď v dlhodobejšej budúcnosti vznikne nový globálny energetický poriadok.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Včera 17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

Včera 14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

Včera 14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

Včera 13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

Včera 13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Včera 13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

Včera 12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali