Čo sa to vlastne deje v Amerike? Bude sa konať matka všetkých farebných revolúcií?

Washington 12. januára 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-John Minchillo)

 

Atmosféra v USA má príchuť historických udalostí, dejú sa veci nevídané. Na jednej strane tam stoja korporátne médiá a temná moc, na druhej strane nahnevaní ľudia – teda zatiaľ je to v podstate to isté ako u nás. Čo však bude nasledovať?

americký Kongres
Na snímke stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa sa zhromažďujú pred budovou Kapitolu vo Washingtone 6. januára 2021

Demonštrácia proti ukradnutým voľbám 2020 vo Washingtone D.C. spred týždňa bola zrejme jedným z najväčších politických mítingov v dejinách celého ľudstva. Na najväčšie protestné zhromaždenie v histórii USA prišli podľa niektorých údajov až tri milióny ľudí (!), čo výrazne prekonalo doterajší americký rekord, ktorým bolo pol milióna ľudí protestujúcich proti vojne vo Vietname v roku 1969.

Napriek tej nesmiernej mase ľudí bola demonštrácia pokojná. Ukázalo sa, že nielen hnutie Black Lives Matter dokáže dostať ľudí na námestia – a na rozdiel od demonštrácií Black Lives Matter z minulého roka, v tomto prípade sa protestujúci nedopúšťali násilia, rabovania, vypaľovania, ničenia.

Časť demonštrantov – „len“ okolo dvestotisíc ľudí – sa podľa The Epoch Times dostala až ku Kapitolu, kde sa práve konalo zasadnutie, ktoré malo potvrdiť víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena. Protestujúci prívrženci prezidenta Donalda Trumpa obľahli budovu Kongresu, prerazili zátarasy a vnikli do budovy Kongresu. Schôdza bola prerušená, kongresmani boli evakuovaní, ochranka predsedkyne Snemovne reprezentantov, demokratky Nancy Pelosiovej zastrelila neozbrojenú ženu a mali zahynúť aj ďalší štyria ľudia.

 

Historický precedens: otvorená mediálna blokáda prezidenta

Donald Trump svojich priaznivcov vyzval, aby sa rozišli: „Viem, že to bolí, viem že cítite nespravodlivosť. Mali sme tu voľby, ktoré nám ukradli. Boli to prelomové voľby a všetci to vedia, najmä tá druhá strana. Teraz však musíte ísť domov. Musíme zachovať pokoj. Musíme udržať zákon a poriadok. Musíme rešpektovať našich skvelých ľudí v oblasti práva a poriadku,” uviedol Trump na Twitteri. „Nechceme, aby bolo niekomu ublížené. Je veľmi ťažká doba. Takéto veci sa ešte nikdy nediali, ešte nikdy nám to všetkým nemohli takto vziať. Mne, tebe, našej krajine. Boli to podvodné voľby, ale nemôžeme nahrávať do karát týmto ľuďom. Musíme zachovať mier. Takže choďte domov. Máme vás radi, ste úžasní. Videli sme, čo sa deje, vidíte, že spôsoby, akými sa s ostatnými zaobchádza, sú hrubé a zlé. Viem, ako sa cítite. Ale choďte domov, a choďte domov v pokoji.“

Napriek tomu médiá hodili všetku vinu za konflikt na Trumpa a internetové giganty Instagram, Twitter a Facebook situáciu zneužili na to, aby zablokovali jeho účty a úplne ho odblokovali od sociálnych sietí. V duchu najlepších totalitných praktík to zdôvodnili tak, že vraj Trump „svojimi tvrdeniami podnietil dav ľudí, aby neskôr násilne vtrhli do Kapitolu vo Washingtone, D. C., a opakovane zverejňoval nepravdivé vyhlásenia o integrite prezidentských volieb.“

Po „trojkráľovej“ demonštrácii sa situácia trochu upokojila, lenže môže to byť iba ticho pred búrkou: 21. januára má o Trumpovej sťažnosti na volebný podvod rozhodovať Najvyšší súd USA a už teraz je jasné, že Trumpovi prívrženci, ale nielen oni, ale aj všetci nahnevaní odporcovia amerického „deep state“ (nevolená vrstva úradníkov, lobistov, finančníkov, kapitalistov a ďalších skupín, ktorá má v rukách reálnu moc v štáte, na ktorej veľa nezmenia ani voľby) budú v uliciach opäť.

 

Čo s tým všetkým bude robiť Trump?

Donald Trump nebol zlý prezident. Ako jediný v dlhom rade prezidentov USA nezačal žiadnu novú vojnu, začal dokonca hovoriť o tom, že Amerika by mala začať znovu vyrábať a nie iba dovážať. Nemohol byť príliš úspešný, keďže bol americkou vládnucou vrstvou v lepšom prípade viacmenej len trpený (a v horšom potichu preklínaný a sabotovaný), ale vzhľadom na túto skutočnosť vlastne obišiel obdivuhodne dobre. Lenže ak by mal byť lídrom nejakej hlbokej spoločenskej zmeny, tak on nie je tým správnym človekom, už len vzhľadom na to, aké kruhy reprezentuje.

Čo bude Trump robiť teraz? No iste bude bojovať, nejaké figúrky mu ešte zostali, lenže z hľadiska histórie na tom vlastne už ani nezáleží: tu totiž v skutočnosti vôbec nejde o Trumpa, ten je v celom dianí iba epizodickou, aj keď pomerne bizarnou postavičkou. Pre tie milióny ľudí to už zďaleka nie je už iba o Trumpovi a o ukradnutých voľbách – toto je o ukradnutom štáte.

 

Americká demokracia: realita alebo mýtus?

Demokracia, čiže vláda ľudu v USA v skutočnosti nikdy nebola. Teda aspoň v časoch, ktoré si pamätníci pamätajú. Áno, z hľadiska praktického života občanov tej krajiny to v minulosti býval (a pre objektívnosť, v niektorých ohľadoch viacmenej ešte stále je) dobrý režim, ale to, čo tam po dlhé desaťročia funguje, je v podstate to isté, čo bývalo za socializmu v Sovietskom zväze: vláda jednej strany. Akurát že v ZSSR bola tá strana celá červená a v USA jej jedno krídlo je červené a druhé modré a celé sa to tvári ako dve rôzne strany. Tým sa skutočné rozdiely viacmenej končia, keďže za obidvomi krídlami stojí tá istá oligarchia.

Treba rozlišovať: americký sen nikdy nebol o skutočnej demokracii, ale o slobode a prosperite – čo nie je to isté. V bohatej krajine so slobodami, aké boli vtedy inde vo svete nevídané, sa dobre žilo. V 50. rokoch, ak muž chodil do práce, žena sa mohla venovať deťom a rodina si z jedného platu mohla dovoliť bývanie, auto, pohodlný život. Neskôr už to nestačilo, na slušný životný štandard bolo treba dva platy. Potom už to prestalo ísť bez hypotéky. A dnes…

Nožnice medzi vrstvou bohatých a zvyškom obyvateľstva sa čoraz viac otvárajú, financie, priemysel a ekonomika krajiny sa čoraz viac podobajú na potemkinovskú dedinu, vojenský rozpočet a pahltnosť zbrojárskej loby sa štverá do čoraz absurdnejších výšok, udržiavanie armády, ktorá udržiava americkú nadvládu po celej planéte, je čoraz ťažšie, etnické pnutia sú čoraz hrozivejšie, zo širokej slobody, ktorou sa Amerika kedysi tak pýšila, sa stáva čosi čoraz podobnejšie totalitnému policajnému režimu, ktorý ľudí sleduje na každom kroku… a obyvateľstvo je čoraz viac rozdelené na zlých bielych, ktorí môžu za všetko zlé, a farebne dúhových, ktorí majú nárok si okamžite vziať tým najjednoduchším spôsobom všetko, čo majú tí bieli.

Neplatí ani aforizmus, že v USA nie je možná farebná revolúcia, lebo tam nie je americká ambasáda. Nuž, ambasáda ako chápadielko chobotnice „deep state“, čiže skutočnej americkej moci, tam síce nie je, lenže je tam samotná deep state chobotnica v celej svojej kráse. A teda nie je vylúčené, že naopak, nielen že sa tam farebná revolúcia odohrať môže, ale že to dokonca môže byť matka všetkých farebných revolúcií aj s patričným ohňostrojom.

 

Čo sa vlastne v Amerike deje?

To, čoho sme svedkami, nie je nič viac a nič menej ako postupná demontáž impéria v jeho doterajšej podobe. Vôbec to neznamená, že by USA už končili: naopak, temné plutokratické podhubie Ríše nikdy nemalo v rukách toľko moci. Zároveň však nikdy nečelilo toľkým rozkladným tendenciám pripomínajúcich starý Rím v období jeho najväčšej slávy, tesne predtým, ako začal byť jeho neodvratný úpadok už jasne viditeľný.

S tým, ako temné sily čoraz otvorenejšie a nemilosrdnejšie uchopujú totálnu a totalitnú moc, sa zároveň stáva čosi, čo je predzvesťou ich porážky v budúcnosti: kal sa začína usadzovať a ony začínajú byť čoraz viac viditeľné, čo je pre ich existenciu životne nebezpečné. Moc hlbokého štátu spočíva na troch pilieroch: neviditeľnosti, nejednoznačnosti a nevedomosti. A práve tieto atribúty sa začínajú strácať, ak sa postupne ujasňuje, kto je kto a za čo bojuje.

Skutočné zmeny sa nedejú skokom, ale sú výsledkom mnohých čiastkových krokov, dlhodobých procesov, ktoré sa v určitom momente prerastú do kvalitatívnej zmeny, ktorá sa prejaví ako náhly zlom. Hrubé sfalšovanie volieb a fašizoidné odstavenie Trumpa, vrátane jeho šokujúceho odpojenia internetovými gigantmi Facebook, Instagram a Twitter, na prvý pohľad nič príliš historicky významné neprinieslo, ale v skutočnosti je dôležitým ďalším vývojovým krokom smerom k otvorenej totalite. V skutočnosti tá zmena, síce nenápadná, bude znamenať, že sa odteraz bude všeličo inak, než doteraz.

A nielen v centre, ale aj v periférii Ríše, vrátane našej gubernie: kým doteraz ešte stále veľa inteligentných ľudí verilo v tú krásnu rozprávku o americkej demokracii, hodnotách a ľudských právach, tak odteraz už ju budú môcť konzumovať naozaj iba úplní nevedkovia a hlupáčikovia, teda samozrejme, okrem platených agentov. Na druhej strane, negatívom tohto vývoja môže byť povzbudenie pre fašizoidné sily slovenskej vládnej koalície, celé nedočkavé zavádzať cenzúru, perzekúcie a ďalšie výdobytky „novej demokracie“ aj u nás, ak náhodou doteraz nad tým váhali len preto, aby sa na nich „svet“, mysliac tým veľkého brata spoza oceána, nepozeral krivo.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bieloruská polícia zatkla 100 demonštrantov, ktorí vytvorili ľudskú reťaz

0 icon

Minsk 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Nikolai Petrov)   Bieloruská polícia zadržala v sobotu približne 100 demonštrantov, ktorí v hlavnom meste Minsk tvorili ľudské reťaze a požadovali odstúpenie dlhoročného autoritatívneho lídra Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra AP Podľa bieloruskej polície vytvorili demonštranti v Minsku viacero živých reťazí, v rámci ktorých sa…

Provizórne premostenie Hornádu je poškodené, nutná je oprava

0 icon

Košice 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR–František Iván)   Provizórne premostenie cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou na mieste zrúteného mosta je poškodené a potrebná je jeho oprava. Ak k nej v krátkom čase nedôjde, premostenie bude uzavreté a autá budú musieť opätovne využívať obchádzku. Informoval o tom v sobotu…

EÚ odsúdila rozsiahle zatýkanie na protestoch v Rusku

0 icon

Brusel 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyjadril znepokojenie nad "rozsiahlym zatýkaním" a "neprimeraným použitím sily" počas sobotňajších protestov v Rusku, ktoré zorganizovali stúpenci opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP Demonštrácie za prepustenie Navaľného z väzby sa v sobotu konali v desiatkach…

Podľa prezidentky budú v boji s pandémiou kľúčovú úlohu zohrávať mobilné odberové miesta

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pokiaľ nebude zaočkované dostatočné množstvo ľudí, bude testovanie súčasťou ľudských životov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 22. januára navštívila jedno z mobilných odberných miest v Bratislave. Kľúčovú úlohu v boji s pandémiou koronavírusu…

V Českej republike otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti reštrikciám

0 icon

Praha 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V Česku otvorili v sobotu svoje prevádzky reštaurácie a pohostinstvá, ktoré podporujú iniciatívu Chcípl PES. Spravili tak na protest proti epidemiologickým opatreniam, ktoré otvorenie takýchto podnikov nepovoľujú. Cieľom protestu nie je na pandémii zarábať, ale prežiť, uviedol podľa portálu Novinky.cz spoluorganizátor protestu Jakub Olbert…

Na kandidatúru na špeciálneho prokurátora je potrebná previerka NBÚ. Lipšicovi ju pomohol získať jeho známy – minister práce Milan Krajniak

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Médiá v piatok informovali o tom, že advokát a bývalý minister Daniel Lipšic kandidujúci na post šéfa špeciálnej prokuratúry, donedávna nemal previerku NBÚ na stupeň prísne tajné a získal ju údajne "narýchlo" vďaka Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Milana Krajniaka…

Sudkyňa ukončila výsluch sudkyne Evy K., rozhodnutie bude známe večer

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v sobotu ráno rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať sudkyňu Krajského súdu v Žiline Evu K. Výsluch obvinenej sa začal približne o 9.00 h, keď krátko predtým…

Lekári radia Francúzom, aby sa nerozprávali vo verejnej doprave

0 icon

Paríž 23. januára (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Francúzska lekárska akadémia vydala v piatok usmernenie, podľa ktorého by sa ľudia mali vyhnúť „rozhovorom alebo telefonovaniu“ v metre, autobusoch alebo kdekoľvek na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať spoločenské rozostupy. Napriek tomu, že vo Francúzsku obyvatelia musia nosiť rúška, cestujúci si ich pri telefonovaní…

Služobný odev pre jedného policajta vyjde približne na 1000 eur

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Polícia SR)   Hodnota služobného odevu pre jedného príslušníka Policajného zboru SR predstavuje 1033,70 eura. Vyplýva to z Opatrenia Ministerstva vnútra SR o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Policajného zboru na výkon služby v roku 2021 Do výstroje sú podľa dokumentu zahrnuté napríklad zimná čiapka, šiltovka,…

Žilinka uložil Úradu špeciálnej prokuratúry, aby preveril združenie Pre lepšiu budúcnosť bývalého premiérovho poradcu Kalinského

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka uložil zástupcovi špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Alexandrovi Bíróvi preveriť, či v súvislosti s poskytnutím podpory občianskemu združeniu Pre lepšiu budúcnosť nedošlo k spáchaniu trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie alebo niektorého z…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mária Šamierová

HNUSOBA a JA

0icon

Nie    som  opica ,ovca, mudrosráč ,idiot ,lúza, politik ani politológ ,nepatrím medzi plagiátorov, mafiánov, donášačov ani milionárov. Som   len normálna, slovenská žena, ktorá získala vzdelanie a všetko čo s tým súviselo, poctivo, zodpovedne a s veľkou skromnosťou.Patrím do skupiny „nerozhodnutých“ (moja chyba),  bola som dlho ticho. Konečne som si uvedomila, že…

Rastislav Slovák

Nejaká osoba menom Pavlína Matovičová vlastní majetok v hodnote desiatok možno až stoviek miliónov €

0icon

Mimochodom táto osoba menom Pavlína Matovičová je manželkou Matoviča. Matovič sa sám aj pochválil, že všetok svoj majetok prepísal na jeho manželku Pavlínu Matovičovú. Nahonobili toho dosť, otázka je len či zákonným spôsobom. Matovič vo všetkých svojich predvolebných kampaniach sľuboval  zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Je podozrivé, že Matovič je…

Ivan Holek

A je to tu! Čo predpovedali proroci sa napĺňa!

0icon

Doba, o ktorej sa hovorilo už pred stáročiami nadchádza! Hovorili o nej proroci, hovoril o nej Kristus a po ňom ešte mnohí iní. Našej zeme sa dotkol prvý lúč Pánovho Svetla a udalosti sa dali do pohybu. Súd nad ľudstvom započal!

Boris Mesár

Čo všetko už stihla napáchať Matovičova fašistická chunta na Slovensku za necelý rok !

0icon

Fašistický puč vo februári 2020 (novinárskymi prostitútkami milne označovaný za voľby 2020 ) bol vlastne zavŕšením prevzatia moci na Slovensku americkou ambasádou , Sorosovými mimovládkami a tajnými službami USA a GB. Prvá časť puču bolo zvolenie sorošovej handry za prezidentku . O tom ,že Matovič je ťažký psychopat a notorický…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 1. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Halley a záhady vesmírnych telies (3. časť)

0 icon

Prinášame vám záverečné pokračovanie trojdielneho článku s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. Nebudeme zdržiavať a vrhnime sa spoločne naspäť medzi vesmírne telesá. Až v roku 1472 pozoroval nemecký astronóm Johann Muller (žil v rokoch 1436 až 1476) kométu ako kozmický jav a nie ako božské znamenie. V jeho šľapajách pokračovali Talian Girolamo Fracastoro (1483 až 1553)…

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Vo svete IT

Záhadný patent Microsoftu môže naznačovať nepeknú budúcnosť

0 icon

Portál inputmag.com získal informácie o niekoľkých technologických patentoch. Tie nám dávajú lepší obraz o tom, čo nás môže v budúcnosti čakať. Tieto patenty hovoria o dlhšej životnosti batérií pre hodinky Apple Watch, alebo o personalizovaných správach od Googlu. Prekvapila však spoločnosť Microsoft, ktorá si dala patentovať niečo naozaj zvláštne. Patent…

Ako Einstein vymyslel teóriu relativity, ktorá navždy zmenila chápanie vesmíru?

0 icon

Einstein po prvýkrát publikoval svoju teóriu relativity v roku 1905. V tej dobe však bol buď zosmiešnený, alebo ignorovaný. Jeho teórie boli pre ľudí tej doby príliš zvláštne, či radikálne na to, aby mohli byť pravdivé, hovorí YouTube kanál Arvin Ash. Teória relativity napádala Newtonove teórie, ktoré boli overené a…

Málo známe, ale aj napriek tomu šikovné funkcie v Messengeri, ktoré mnohí nepoznajú

0 icon

V súčasnosti jednou z najpopulárnejších komunikačných platforiem na svete je Messenger. Ide o službu, ktorá je automaticky aktivovanou pre všetkých používateľov sociálnej siete Facebook.  Paradoxom je, že hoci túto službu používa väčšina z nás, tak aj napriek tomu nepoznáme mnoho funkcií, ktoré ponúka. End-to-end šifrovanie Súkromie je čoraz viac frekventovanejšou…

Google mení vzhľad výsledkov vyhľadávania pre smartfóny. Pozrite sa, ako bude vyzerať

0 icon

Nový rok je pre mnohých z nás začiatkom niečoho nového. Dávame si predsavzatia, že dačo chceme zmeniť a pokúšame sa tieto ciele naplniť. Rovnako, ako ľudia, tak aj spoločnosti robia razantné rozhodnutia a zmeny. Jednou z takýchto spoločností je aj Google, ktorý upravuje vzhľad výsledkov vyhľadávania pre mobilné vyhľadávanie. Informuje…

Už čoskoro si budeme môcť vypočuť, ako znie Mars: Vedci tvrdia, že zvuk bude iný ako na Zemi

0 icon

Rover americkej vesmírnej agentúry, NASA, Perseverance, má na červenej planéte pristáť 18. februára. Misia sa zameriava primárne na zber pôdy, no rover nám prinesie aj ďalšie dychberúce zábery Marsu. Okrem toho by nám však mohol priniesť aj zvuky červenej planéty, píše portál NASA. Rover si totiž so sebou nesie pár…

Armádny Magazín

Naživo z Moskvy: Demonštrácie na podporu zatknutého Navaľného

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - Navaľného zadržali 17. januára po návrate z Nemecka do Ruska, kde sa takmer päť mesiacov zotavoval a rehabilitoval po údajnej otrave. V pondelok bol uväznený na 30 dní za porušenie podmienok podmienečného prepustenia na základe podmienečného odsúdenia za spreneveru z roku 2014:

Šéf Pentagonu skritizoval stíhací bombardér F-35

0 icon

USA, 23. január 2021 (AM) - Úradujúci minister obrany USA Christopher Miller krátko pred svojou demisiou označil stíhacie lietadlo piatej generácie F-35 za "kus ...". Stenogram tlačovej konferencie bol zverejnený na webových stránkach Pentagonu. V priebehu tlačovej konferencie Miller pre

Geostrategický partner: Rusko dodá do Mjanmarska - Pancire , drony Orlan-10E“ a radary

0 icon

Mjanmarsko, 23. január 2021 (AM) - Ozbrojené sily Mjanmarska prejavujú záujem o ďalšie moderné ruské modely vojenskej techniky. Rusko dodá do Mjanmarska raketové systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1, drony Orlan-10E a radarové stanice.   Dokument bol podpísaný za prítomnosti ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorý bol v Mjanmarsku na oficiálnej

Tajný palác Alexeja Navaľného. Vyšetrovanie

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - V reakcii na posledné „vyšetrovanie“ Navaľného a jeho fanúšikov, pri ktorom sa pokúsili vydávať  penzión v Gelendžiku za „Putinov palác“, som vykonal vlastné „vyšetrovanie“, zhruba to isté.   Vážne, niekto skutočne verí, že človek navrhne svoj domov ako sanatórium hotelového typu? Alebo niekto váž

FRANCÚZSKO : Nexter úspešne testoval riadené 155mm delostrelecké granáty KATANA

0 icon

Francúzsko, 23. január 2021 (AM) - CAESAr je špičkové 155 mm delo a patrí do skupiny najmodernejších zariadeniam francúzskej armády. Bol použitý vo viacerých konfliktoch a skúsenosti priamo z boja sú starostlivo analyzované.   Výrazne sa mohol preukázať v službách Francúzskej armády v bojoch proti DAESH (Islamský štát) v Iraku. Francúzsky…

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali