Čínske súkromné bezpečnostné firmy zvyšujú svoju prítomnosť v Afrike: prečo je to dôležité

Čínske súkromné bezpečnostné firmy zvyšujú svoju prítomnosť v Afrike: prečo je to dôležité

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Čínske súkromné bezpečnostné spoločnosti našli v Afrike výnosnú trhovú medzeru: stráženie čínskych manažérov a stavenísk. Chránia tiež čínske lode na mori proti pirátom

Stavbár, stavenisko
Ilustračné foto

Rastúca prítomnosť čínskych súkromných bezpečnostných spoločností v Afrike prichádza na pozadí globálnej bezpečnostnej architektúry, ktorá prechádza zmenami.

Reklama

Tieto zmeny sú odrazom toho, že USA prestávajú byť svetovým šerifom. Amerika využíva svoje strategické aliancie a zasahuje na ochranu svojich záujmov v zahraničí len v nevyhnutných prípadoch.

Dnes je v hre regionálna rekalibrácia.

Reklama

Dopyt po čínskych bezpečnostných službách v Afrike sa výrazne zvýšil od roku 2013, keď sa začala čínska iniciatíva Pásmo a cesta. Ide o plán angažovanosti krajiny na tomto kontinente.

Súkromné bezpečnostné spoločnosti však zaujali menej pozornosti ako vzostup súkromných vojenských spoločností a žoldnierov, ako je napríklad Wagner Group.

Rast čínskych súkromných bezpečnostných spoločností prichádza v čase, keď Peking zvyšuje svoje investície do veľkých infraštruktúrnych projektov v Afrike. Čína investuje aj do banských projektov na celom kontinente. V krajinách, ako je Konžská demokratická republika, Sudán a Južný Sudán, však pretrvávajúce politické nepokoje predstavujú nedostatok vládnych bezpečnostných služieb.

Závislosť Číny od týchto krajín, pokiaľ ide o zdroje, vysvetľuje, prečo sa Čína začala viac zaujímať o bezpečnosť v Afrike.

To zdôrazňuje potrebu dvojstranných a viacstranných dohôd v súkromnom bezpečnostnom sektore medzi Čínou a africkými krajinami. Musia sa dohodnúť na kódexoch správania pre dohľad, reguláciu a spoluprácu. Zvýšená kontrola sektora na základe osvedčených postupov by tiež pomohla zabrániť rastu neregulovaných súkromných bezpečnostných firiem.

Reklama

Nezavedenie týchto predpisov by mohlo viesť k negatívnym vedľajším účinkom. Súkromné bezpečnostné spoločnosti by mohli zneužívať právomoci alebo nepôsobiť v súlade s jasnými usmerneniami. Mohlo by to tiež viesť k vzniku nezodpovedných žoldnierov a nečestných zahraničných milícií. To by malo vplyv na africké obyvateľstvo a životaschopnosť iniciatívy Pásmo a cesta.

 

Tri zvláštnosti

Súkromný bezpečnostný sektor v Afrike sa vyznačuje tromi zvláštnosťami.

Po prvé, kontinent si stále nesie stigmu spojenú s činnosťou žoldnierov počas postkoloniálnych konfliktov. Takíto ťažko ozbrojení vojaci, ktorí v posledných troch desaťročiach spôsobovali spúšť, už nemusia byť normou. Stigma však pretrváva.

Po druhé, dávno pred spustením iniciatívy Pásmo a cesta a zameraním Pekingu na súkromné bezpečnostné spoločnosti niekoľko čínskych spoločností pôsobiacich v Afrike zorganizovalo akési ozbrojené milície. Tie boli zriadené na ochranu čínskych záujmov pred kriminálnym alebo politickým násilím. Išlo o rôzne oblasti, od ťažby prírodných zdrojov až po malé podniky.

Reklama

Po tretie, Afrika je svedkom návratu dobre štruktúrovaných skupín medzinárodných súkromných vojenských spoločností. Tieto spoločnosti podporujú miestne vlády a medzinárodné záujmy, ako napríklad svalnatý návrat Moskvy na africký kontinent.

V dôsledku toho sa expanzia čínskych súkromných bezpečnostných spoločností – a ich dôsledky pre bezpečnostnú situáciu na kontinente – menej skúmala.

Súkromné bezpečnostné spoločnosti nie sú v Afrike novinkou. Tie čínske sa však ešte len etablujú. V reakcii na rastúce kriminálne a militantné násilie voči čínskym jednotlivcom a infraštruktúre v zahraničí sa ich úloha rozširuje zo zabezpečovania pevných štruktúr na poskytovanie high-tech dohľadu.

V poslednom desaťročí Čína uznala, že na ochranu svojich pracovníkov a projektov nestačí spoliehať sa len na hospodársky rozvoj afrických krajín. Výbuchy násilia a expanzia teroristov od Sahelu po Somálsko dostávajú čínskych pracovníkov a investície na mušku.

 

Regulačná reakcia Číny

V roku 2018 čínska vláda vypracovala súbor bezpečnostných predpisov pre spoločnosti pôsobiace v zahraničí. Tie sú podrobne uvedené v Usmernení o riadení bezpečnosti pre spoločnosti, inštitúcie a zamestnancov financovaných Čínou v zahraničí.

V dokumente sa uvádzajú požiadavky na odbornú prípravu, hodnotenie bezpečnosti a postupy na zmiernenie rizík. Spoločnosti napríklad musia čínskej vláde predložiť posúdenie rizík, aby dostali zelenú na investovanie v zahraničí. Takisto sa v ňom riešia postupy týkajúce sa zdieľania údajov a podávania správ o vývoji miestnej bezpečnosti.

Tieto usmernenia boli dobre prijaté medzi desiatkami čínskych súkromných bezpečnostných spoločností, ktoré už efektívne pôsobia v zahraničí. Ešte sa však uvidí, ako bude fungovať približne 10 000 miestnych čínskych spoločností s obmedzenými znalosťami medzinárodných bezpečnostných požiadaviek, ak budú chcieť pracovať v Afrike.

 

Cesta vpred

Je dôležité zvážiť, ako čínske súkromné bezpečnostné spoločnosti spolupracujú s miestnymi vládnymi bezpečnostnými zložkami a so značnou čínskou mierovou prítomnosťou na kontinente.

Reklama

Správna integrácia zahraničných súkromných bezpečnostných služieb bude prínosom pre hostiteľské vlády, najmä keď sa zvýšia bezpečnostné hrozby. V Číne však nie je ľahké určiť, kde sa končí verejné a začína súkromné. Sú potrebné kontrolné mechanizmy a rovnováha, aby sa súkromné bezpečnostné firmy nestali nástrojom politického nátlaku.

V súčasnosti sa čínske súkromné bezpečnostné spoločnosti stále vyvíjajú. To zvyšuje pravdepodobnosť, že súkromné firmy sa presunú do zahraničia bez náležitého výcviku, operačných schopností alebo pochopenia hrozieb.

Či už sú čínske spoločnosti pripravené, alebo nie, rozširujú svoje kontakty v afrických krajinách s cieľom nadviazať obchodné partnerstvá v oblasti bezpečnosti. To sa prejavilo v Mali, Džibutsku, Egypte, Etiópii, Južnej Afrike a Tanzánii.

Žiaľ, preteky o najlacnejšiu zákazku stále trápia internacionalizáciu čínskeho bezpečnostného sektora. Aby sme tomu čelili, je potrebné, aby efektívne čínske súkromné bezpečnostné spoločnosti spolupracovali s miestnymi poskytovateľmi bezpečnostných služieb.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali