Bývalý poradca CIA predpovedá osud ukrajinskej protiofenzívy

Kyjev 6. júna 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter, TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)

Aktualizované 6. júna 2023 o 16:55 h.

Bývalý poradca CIA Rickards tvrdí, že ukrajinská ofenzíva sa zastaví

James Rickards
Na snímke ekonóm James Rickards

Keď sa začne hlavná protiofenzíva, ukrajinské sily možno budú schopné za pomoci západných zbraní obsadiť niektoré územia, ale Kyjev ich nebude schopný udržať, napísal bývalý poradca CIA James Rickards v článku pre denník The Daily Reckoning.

“Ofenzíva pravdepodobne ochabne, a následne ju ruské sily postupne ukončia. Ak Ukrajina prelomí jednu líniu (ruskej obrany. – pozn. red.), bude musieť čeliť ďalšej,” uviedol.

Je dôležité si uvedomiť, že ofenzíva predpokladaného rozsahu si vyžaduje masívnu logistickú podporu a Ukrajina pravdepodobne nebude mať potrebné zdroje, domnieva sa expert.

“Ako som už povedal, Rusko vyhráva. Západ si nemôže dovoliť dať Ukrajine viac zbraní a podpora vojenskej akcie klesá,” zdôraznil.

Zostáva už len vyjednávanie alebo eskalácia do jadrovej vojny. Bohužiaľ, Biden sa pravdepodobne prikloní k eskalácii konfliktu, uzavrel Rickards.

 

Ako sa to skončí? Zdá sa, že dlho očakávaná ukrajinská jarná ofenzíva sa konečne začína

Rusko Ukrajina
Táto fotografia prevzatá z videa zverejneného tlačovou službou ruského ministerstva obrany ukazuje pozemné útočné lietadlo Su-25 ruského letectva odpaľujúce rakety počas misie nad Ukrajinou

Rusko včera odrazilo ukrajinské útoky na piatich miestach, píše James Rickards

Je ešte veľmi skoro na seriózny komentár – pravdepodobne išlo o sondážne útoky, ktoré chceli odhaliť slabé miesta v ruských obranných pozíciách – ale tieto útoky boli oveľa silnejšie ako predchádzajúce sondážne útoky.

Musíme si počkať, čo sa stane.

Keď príde hlavná ofenzíva, je veľmi možné, že ukrajinské sily v určitých oblastiach prerazia. Môžu sa zmocniť určitého územia (s množstvom prieskumných a spravodajských prostriedkov dodávaných USA/NATO, ktoré im pomôžu), ale je nepravdepodobné, že ich zisky budú trvalé.

Ofenzíva pravdepodobne ustane, keď ju ruské sily postupne rozdrvia.

Rusko má v regióne niekoľko obranných línií, ktoré sú opevnené mínovými poľami, protitankovými priekopami, betónovými prekážkami známymi ako dračie zuby atď. Ide o impozantnú obranu, ktorej vytvorením Rusko strávilo niekoľko mesiacov.

Ak Ukrajina prelomí jednu líniu, bude musieť čeliť ďalšej. A ďalšou. A potom ešte ďalšiu.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že ofenzívy v predpokladanom rozsahu si vyžadujú masívnu logistickú podporu a nie je zďaleka jasné, či Ukrajina má zdroje na udržanie veľkej ofenzívy. Nepomáha ani to, že Rusko sa sústavne zameriava na ukrajinské muničné sklady, dopravné spojenia, miesta sústredenia atď.

Zelenskyj medzitým chce viac raketových systémov Patriot. To preto, lebo Rusi už zničili tretinu systémov, ktoré západ poslal.

Ako som už tvrdil, Rusko vyhráva vojnu. Západ si nemôže dovoliť dať Ukrajine oveľa viac zbraní a podpora vojnového úsilia klesá.

 

Vyjednávanie alebo eskalácia

Zostáva už len vyjednávanie alebo eskalácia smerom k jadrovej vojne. Bohužiaľ, Biden si pravdepodobne vyberie eskaláciu.

Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden

Najprv povedal, že žiadne tanky, potom súhlasil s vyslaním tankov. Potom povedal žiadne F-16, teraz súhlasil s vyslaním F-16. Nie je dôvod veriť, že sa to skončí. Biden je v tom príliš hlboko na to, aby v tejto chvíli jednoducho odišiel.

A určite nie je dôvod veriť, že Biden ustúpi od protiruských hospodárskych sankcií. V skutočnosti sa zavádzajú ešte väčšie sankcie.

Tu je najnovšie oznámenie o sankciách zo strany USA, o ktorom nedávno informoval Stratfor:

Spojené štáty zaviedli nové sankcie voči 69 ruským subjektom, jednému arménskemu subjektu a jednému kirgizskému subjektu, ako aj zastavili vývoz širokej škály ďalších až 1 200 výrobkov a spotrebného tovaru do Ruska, informovala 19. mája agentúra Reuters. Nové sankcie a obmedzenia sú súčasťou realizácie nedávneho vyhlásenia skupiny siedmich štátov o Ukrajine, v ktorom skupina deklarovala zámer rozšíriť sankcie voči Rusku.

Opatrenia naznačujú väčší dôraz na blokovanie tých, ktorí obchádzajú alebo uľahčujú obchádzanie sankcií, ale je nepravdepodobné, že by sankcie zastavili vznik nových schém obchádzania alebo zabránili Rusku pokračovať vo vojne na Ukrajine. Napriek tomu vytvoria nové riziká dodržiavania predpisov pre spoločnosti v rôznych odvetviach od spotrebného tovaru až po špičkové technológie, ktoré teraz musia zabezpečiť, aby ich obchodné aktivity neboli v rozpore s novými opatreniami.

Medzinárodný menový fond v apríli ďalej zlepšil svoju prognózu pre ruskú ekonomiku, ktorá podľa neho v tomto roku porastie o 0,7 %, čo je o 0,4 percentuálneho bodu viac ako v januárovej prognóze.

 

Zlyhanie sankcií

Východiskom analýzy je uvedomiť si, že tieto protiruské sankcie sú bezprecedentné, pokiaľ ide o rozsah a počet dotknutých subjektov. USA zmrazili bankové účty ruskej centrálnej banky a dlhý zoznam ruských spoločností. Vyradili Rusko z globálneho systému medzibankovej komunikácie SWIFT.

Nie je prehnané nazývať SWIFT centrálnym nervovým systémom globálneho finančného systému. Zákaz Ruska výrazne obmedzuje schopnosť jeho bánk uskutočňovať platby, aj keď používajú iné meny ako americký dolár a uskutočňujú transakcie s neamerickými bankami.

Tisíce amerických spoločností zatvorili v Rusku svoje obchody. Buď ukončili svoju činnosť, alebo ju dočasne pozastavili. Americké osoby majú pod hrozbou vysokých pokút alebo odňatia slobody zakázané v Rusku investovať.

Vývoz strategických kovov z Ruska bol v mnohých prípadoch zakázaný. Bol zakázaný dovoz polovodičov a iných technologicky vyspelých výrobkov a zariadení do Ruska. Vývoz ruskej ropy tankermi bol zakázaný.

Tento zákaz prepravy ropy bol podporený samostatným zákazom poistenia nákladu a plavidiel od veľkých poskytovateľov, ako je Lloyd’s of London. Bez poistenia väčšina strán ropu neprepraví ani nekúpi.

Zoznam pokračuje. Neustále sa oznamujú nové ciele a sankcie. Aký je výsledok tejto globálnej vojny finančných sankcií?

Bol to úplný neúspech. Rusko jednoznačne vyhráva kinetickú vojnu na Ukrajine a vyhráva aj finančnú vojnu.

 

Toto nebolo v príručke

Ruský rubeľ je rovnako silný ako pred ruskou inváziou. Bidenovo tvrdenie, že sankcie “zničia” rubeľ, bolo len horúcim vzduchom. Ruská ekonomika v roku 2022 klesla približne o 3 % po tom, ako kritici tvrdili, že sa zrúti o 10 % alebo viac.

Tento rok MMF predpokladá, že Rusko porastie o 0,7 % v čase, keď mnohí analytici očakávajú, že ekonomika USA upadne do vážnej recesie.

Rusku sa ľahko darí obchádzať sankcie na vývoz ropy pomocou “flotily duchov” plavidiel, ktoré vypínajú transpondéry a zapájajú sa do presunov ropy z lode na loď, aby zamaskovali identitu predávajúceho v prístave vykládky.

Nie je na tom nič prekvapujúce. Majstrovský obchodník s komoditami Marc Rich robil to isté, aby sa vyhol sankciám na vývoz ropy do Iránu a Iraku v 90. rokoch a v roku 2000 zo svojho zámku vo švajčiarskom Zugu.

Zákazy poistenia sa tiež ukázali ako neúčinné. Existujú jednoduché obchádzky vrátane samopoistenia, kaptívnych poisťovní a poistenia od spoločností, ktoré sa nezúčastňujú na bojkote.

Nedávno USA uvalili ďalšie sankcie na dve veľké spoločnosti ťažiace zlato v Rusku. Je to nezmysel, ktorý sa predvádza. Zlato je prvok s atómovým číslom 79. Keď sa roztaví a pretaví do všeobecných prútov, je nevystopovateľné. Môže sa tajne prepravovať letecky po celom svete a predávať na trhoch od Šanghaja po Singapur.

Zlato je zlato a pôjde, kam bude chcieť. Americké sankcie nebudú mať žiadny vplyv okrem zvýšenia nákladov v globálnom obchode.

 

Zúfalstvo sekundárnych bojkotov

Mnohé z najvýznamnejších krajín sveta skutočne zachovávajú neutrálny postoj a nepodporujú americké sankcie. Medzi tieto neutrálne strany patria India, Čína, Južná Afrika a Brazília, ktoré spolu zahŕňajú takmer 40 % obyvateľstva Zeme.

India, Čína a Brazília sú tri z desiatich najväčších ekonomík sveta a spoločne vytvárajú 24 % svetového HDP.

Novinkou v citovanej nedávnej správe o sankciách je, že USA teraz začínajú byť zúfalé z toho, že sankcie nedokázali poškodiť Rusko ani zmeniť jeho správanie na Ukrajine.

USA začali zavádzať tzv. sekundárne bojkoty. To znamená, že sankcie nie sú namierené priamo proti Rusku, ale proti krajinám, ktoré obchodujú s Ruskom a nedodržiavajú príkazy USA.

Napríklad Čína údajne predáva Rusku polovodiče, aj keď Brazília predáva lietadlá a India bezpilotné lietadlá. Čína a India tiež nakupujú ropu z Ruska. Uvádza sa tiež, že Južná Afrika začala predávať zbrane Rusku.

Všetky tieto predaje sú v rozpore so sankciami USA. USA údajne začnú ukladať samostatné sankcie voči Číne, Brazílii, Indii a Južnej Afrike za nedodržiavanie sankcií USA.

 

Ako sa to skončí?

Tieto nové sekundárne sankcie za bojkot nebudú prijaté dobre. Čína, Brazília, India a Južná Afrika nebudú pasívne prijímať sekundárne bojkoty.

Budú sa mstiť vlastným spôsobom. Sankcie “sýkoriek” vôbec nebudú brániť Rusku, ale povedú k ďalšiemu poklesu svetového obchodu, čo sme naposledy zažili počas Veľkej hospodárskej krízy.

Biden tvrdí, že sankcie sa neskončia, kým sa Rusko úplne nestiahne z Ukrajiny vrátane Krymu. Rusko sa nielenže nestiahne, ale naďalej dosahuje významné vojenské a územné zisky. Ukrajinská ofenzíva túto realitu zásadne nezmení, pokiaľ sa jej nejakým spôsobom nepodarí prekonať veľmi dlhú šancu.

To znamená, že sankcie budú pokračovať donekonečna.

Znamená to tiež, že Biden vytvoril veľkú brzdu pre svetový obchod popri iných protivetroch, ktorým už čelí svetové hospodárstvo.

Investorom dobre poslúži alokácia aktív do hotovosti, zlata a iných tvrdých aktív. Tie budú skutočnými víťazmi, keďže vojna na Ukrajine sa vlečie.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:00

Prívalový dážď postihol v stredu strednú oblasť Grécka. Na ostrove Eubója voda poškodila cesty, zaplavila domy a spôsobila výpadky elektrickej energie.

17:39

Nemecký ovčiak menom Commander, dvojročný pes rodiny amerického prezidenta Joea Bidena, pohrýzol ďalšieho ochrankára.

17:38

Americký vojak Travis King, ktorý pred dvoma mesiacmi prekročil hranice Severnej Kórey, je v americkej väzbe, uviedli v stredu americkí predstavitelia. Jeden z predstaviteľov uviedol, že Kinga previezli do americkej väznice v Číne.

17:35

Srbsko v stredu vyhlásilo štátny smútok, ktorý úrady vyhlásili po nedeľňajších potýčkach na hraniciach s Kosovom. V krajine stiahli vlajky na pol žrde a zrušili športové udalosti.

17:06

Líder španielskych konzervatívcov Alberto Núňez Feijóo v stredu nezískal v parlamente dostatočný počet hlasov na to, aby sa stal novým premiérom. Poslanci budú o jeho nominácii znova hlasovať v piatok.

16:58

V máji 2018 sa Slovensko zaradilo medzi európske krajiny, ktoré využívajú a systematicky podporujú sociálne podnikanie ako súčasť štátneho hospodárstva. Na Slovensku je 543 sociálnych podnikov, ktoré vytvorili viac ako 6720 pracovných miest. V utorok (26.9.) to na záverečnej konferencii k bilancii päťročného pôsobenia národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky uviedol štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Juraj Káčer.

16:54

Zemetrasenie s magnitúdou 4,2 zasialo v noci na stredu oblasť vulkanickej kaldery západne od talianskeho mesta Neapol. Podľa expertov ide o najsilnejšie otrasy v tejto oblasti za uplynulých 40 rokov.

16:53

Väčšina Európanov sa domnieva, že digitalizácia cestovných dokladov je dôležitým krokom na urýchlenie postupov na hraniciach, zvýšenie bezpečnosti a uľahčenie cestovania. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý v stredu zverejnila Európska komisia (EK).

16:48

Poľsko pohrozilo uvalením embarga na ďalšie produkty z Ukrajiny, – vyhlásenie premiéra Morawieckého.

„Kým nebude vytvorený mechanizmus spolupráce, budeme takto konať ohľadom všetkých poľnohospodárskych produktov z východu. Záujmy poľského farmára sú našimi národnými záujmami.”

Poľská vláda zároveň zdôrazňuje: Varšava je pre riešenie krízy – ale Ukrajina musí stiahnuť sťažnosť z WTO, uviedol po rokovaní s ukrajinským náprotivkom minister poľnohospodárstva Telus.

16:25

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Uviedol to riaditeľ SAPI Ján Karaba v súvislosti so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Investíciou do OZE by podľa neho Slovensko získalo násobne vyšší výkon a zároveň nižšie ceny energií.

16:21

Poľsko zostáva otvorené ukrajinskému návrhu, podľa ktorého by vznikol systém udeľovania licencií na dovoz obilnín. V stredu to vyhlásil poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

16:19

Česká vláda v stredu schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Tučnolist stráca listy a chradne pred vašimi očami? Zmeňte jednu vec. Privediete ho späť k životu

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata) sa nazýva aj stromom šťastia. Ide o obľúbenú rastlinu, ktorú mnohí z nás pestujú na parapetoch. Nie je náročná na pestovanie, ale môže sa stať, že crassula začne chradnúť a strácať listy. Čo robiť v tejto situácii?

Ako vyčistiť zažltnuté rámy okien? Zmiešajte s vodou a naneste na škvrny. Okná budú opäť snehobiele

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ako vyčistiť žlté okenné rámy? Bohužiaľ, plastové okná majú tendenciu žltnúť a mali by ste ich pravidelne čistiť, aby ste sa vyhli nevzhľadnému povlaku. Ukážeme vám, ako odstrániť zafarbenie pomocou osvedčenej metódy.

84-ročná žena odhaľuje tajomstvá svojej dlhovekosti. "Žila som dosť dlho na to, aby som vedela, čo pomáha"

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, aké sú tajomstvá dlhého a zdravého života plného mladistvej energie? Rada 84-ročnej Sandy Hart stojí za vypočutie. Staršia žena sa podelí o to, čo sa naučila za posledných niekoľko desaťročí, a niektoré princípy môžu byť prekvapením.

Kľúčový krok pri pestovaní levandule. Nevynechávajte ho na jeseň, aby ju počas sezóny zaplavilo more kvetov

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na…

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Armádny Magazín

Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

0 icon

USA, 27.september 2023 - Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa vo…

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali