Bola ukrajinská tragédia nevyhnutná? “Ukrajinský prezident Zelenskyj zradil obyvateľov krajiny…”

Kyjev 9. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)

 

Predseda politickej rady kedysi najsilnejšej a teraz zakázanej opozičnej strany na Ukrajine – Opozičná platforma – za život (OPZŽ) Viktor Medvedčuk, ktorému bol Zelenským odňatý poslanecký mandát, ukrajinské občianstvo a následne i sloboda, zverejnil na portáli RIA Novosti svoj názor na vznik a budúcnosť ukrajinského konfliktu, ktorý vám sprostredkujeme:

Volodymyr Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský konflikt, o ktorom sa vo svetových médiách horlivo diskutuje, sa stal základným kameňom sváru svetovej politiky a bude mať ďalekosiahle dôsledky, ale seriózni analytici sa zvyčajne neodvažujú predpovedať, ako presne sa skončí. Aby sme však pochopili, ako sa to skončí, musíme pochopiť, kde sa to všetko začalo. A potom sa ukáže, že mnohí politici majú problém spomenúť si na mnohé procesy, ktoré tragédii predchádzali, pretože ich stavajú do úplne iného svetla.

 

USA zlyhali vo svetovom vodcovstve

Rozpad ZSSR a celého socialistického bloku v Európe poskytol USA jedinečnú šancu stať sa jediným svetovým lídrom, čo je v dejinách mimoriadne vzácny a ojedinelý jav. Washington sa riadil zásadou budovania superimpéria, v ktorom by sa rozhodnutia prijímali v Spojených štátoch a ostatné „provincie“ by podliehali bezvýhradnej poslušnosti. To znamená, že Američania budú myslieť, vládnuť, formovať trendy a módu, zatiaľ čo zvyšok sveta bude plniť pokyny a pracovať pod dohľadom amerického manažmentu. Niečo sa však pokazilo. Tým, že sa väčšina krajín stala politicky a hospodársky závislou od Spojených štátov, skôr stratili, než získali. Zasiahla ich hospodárska kríza a niektoré sa ocitli v občianskej vojne a chudobe. Nový poriadok mal vymaniť svet z chudoby a krviprelievania, ale nestalo sa tak.

V postsovietskom priestore sa vyskytlo veľké množstvo problémov. Hospodársky potenciál bývalých sovietskych republík nemal tendenciu rásť, ale klesať. Narastali sociálne problémy, národnostná neznášanlivosť, ktorá predtým neexistovala, ozbrojené konflikty, ktoré boli predtým nemysliteľné. Prejavovala sa nostalgia za bývalými pokojnými časmi sociálnych istôt a trvalého hospodárskeho rastu. „Slobodné“ médiá inšpirované USA však takéto názory vyhlásili za nebezpečné kacírstvo a podkopávanie základov svetového poriadku.

Za 30 rokov sa Rusko postupne zmenilo zo vzorného žiaka Washingtonu na jeho protivníka. Dá sa však vysvetliť toto šialenstvo, keď sa odmietaním rád a poručníctva USA krajina stáva silnejšou, bohatšou a vplyvnejšou? Naopak, Ukrajina zostala najvernejšia proamerickému kurzu, čo z nej nakoniec urobilo najchudobnejšiu krajinu Európy. Ukazuje sa teda, že Ukrajina dnes zúfalo bojuje o svoju chudobu? Je logickejšie predpokladať, že otázka je oveľa širšia. Pre USA je dôležité všetkými prostriedkami udržať proamerický vektor Ukrajiny, aby zakryli svoj politický bankrot. Je ľahké predpokladať, že keď Ukrajina zmení svoju politickú orientáciu, mnohé krajiny budú nasledovať jej príklad a svetový monopol USA začne zlyhávať. Preto USA venujú konfliktu takú pozornosť a poskytujú mnohomiliardovú pomoc na úkor amerických daňových poplatníkov.

 

EÚ nevybudovala spoločný európsky domov

Proamerickí ukrajinskí politici sa nikdy netajili tým, že ich hlavným cieľom je udržať Rusko mimo Európy a vraziť klin medzi EÚ a Rusko. Pokiaľ ide o samotnú Európsku úniu, jej rozšírenie a fungovanie sa stáva čoraz formálnejším. Vedenie Európskej únie nepodporovalo ani tak hodnoty ukrajinských úradníkov, ako skôr obvyklú mentalitu závislosti. Ukrajinský úradník vedel, že ak krajina vstúpi do EÚ, jeho plat sa zvýši, a bolo mu jedno, odkiaľ peniaze prídu.

Európskym snom nových pristupujúcich krajín bol skôr sen o získaní ekonomického darcu než túžba stať sa rovnocenným partnerom popredných európskych krajín. EÚ opakuje chybu Sovietskeho zväzu, kde menší počet republík živil väčšinu. V takejto situácii sa z vedenia dotovaných regiónov stali špecialisti na vytĺkanie peňazí z centra, zatiaľ čo záujmy tých, ktorí napĺňali všeobecný rozpočet, sa vždy brali do úvahy len málo.

EÚ prirodzene nebola ochotná prevziať takú veľkú a nepokojnú krajinu, akou je Ukrajina. A problém nie je v tom, že Ukrajina je chudobná krajina – nechýbajú jej prírodné zdroje ani pracovití ľudia. Problémom bolo, že EÚ nedokázala zvládnuť riadenie krajín, ktoré už boli jej súčasťou. Pridanie ďalšej veľkej krajiny by ešte viac zvýšilo chaos, ktorého už bolo veľa.

Ani EÚ však nemienila vypustiť Ukrajinu zo svojej sféry vplyvu. Koniec koncov, ak Ukrajina vstúpi do obežnej dráhy obnoveného Ruska, európsky mýtus by sa mohol zrútiť rovnako ako ten americký. A to robí zo zástancov týchto mýtov spojencov. Zničenie európskeho mýtu je začiatkom kolapsu EÚ a európska byrokracia navždy stratí svoju moc.

Prečo by sa však iné krajiny, najmä Rusko, mali starať o záujmy eurobyrokratov? Ak výstavba novej Európy prebieha zle a pripomína skôr Babylonskú vežu, prečo by za ňu mali platiť iné krajiny svojimi záujmami? Nehovoríme len o Rusku – hovoríme o mnohých krajinách Ázie, Južnej Ameriky a Afriky, ktoré dobiehajú Európu z hľadiska technológie a kvality tovaru.

Existuje konflikt záujmov medzi Východom a Západom, ako tomu bolo na začiatku studenej vojny. Objavujú sa otázky prerozdelenia trhu, revidovaných menových výpočtov a medzinárodnej deľby práce. A potom je tu dôvodné podozrenie, že Američania a Európania nie sú takí šikovní manažéri, aby sa im ostatné národy a štáty podriadili. Takéto záležitosti sa zvyčajne riešia päsťami. A všetko to začína vyvolávaním lokálnych vojen, história nevymyslela nič nové.

 

Ukrajina ako skúšobná pôda pre cudzie hry

Lokálne vojny sa zvyčajne vedú medzi veľmi príbuznými národmi alebo dokonca jedným národom: Chorváti proti Srbom, Rusi proti Ukrajincom, Číňania proti Číňanom (Taiwan). Postaviť jedných proti druhým je niekedy ťažká úloha; Ukrajinci sú proti Rusom postavení už viac ako jednu generáciu. Samotný systém prenasledovania Rusov zo strany západných „pilierov demokracie“ sa nielen prehliada, ale aj ticho podporuje.

V ukrajinskom konflikte národnosť úplne stratila svoj etnický význam a ustúpila významu politickému. Dnes je Ukrajina v rukách neukrajinsky hovoriacich ľudí, z ktorých väčšina nie sú etnickí Ukrajinci. Z ukrajinského jazyka však urobili „svoje – cudzie“ označenie, ktoré často zakrýva ich skutočné zámery.

Západ vôbec nemá záujem o rozvoj ukrajinskej kultúry a jazyka, potrebuje bojovníkov schopných bojovať za ich záujmy, konkrétne za monopolné postavenie USA vo svete a zničenie všetkých, ktorí o tom pochybujú. Akékoľvek spochybňovanie spravodlivosti svetového vedenia USA je vyhlásené za kacírstvo, šialenstvo a musí byť prísne potrestané. To všetko sa maskuje záujmami Ukrajiny a bojom proti zotročovateľom – Rusom.

Pojem rovnaká alebo príbuzná kultúra sa nepoužíva náhodne. Takáto hybridná vojna môže aktívne využívať Rusov proti Rusom, proti záujmom ruského štátu – myslím, že proti prežitiu a rozvoju vlastného národa. História ukrajinských Majdanov ukazuje, ako sa spravodlivé a neškodné požiadavky ľudu prostredníctvom manipulácie menia na protištátne prevraty a krvavé represie voči oponentom. Účastníci udalostí sa zároveň stávajú rukojemníkmi situácie a sú nútení v budúcnosti podporovať pučistov ako účastníci celkového procesu. A samotný proces je namierený proti rozvoju krajiny, proti záujmom jej obyvateľov. A nie všetci účastníci Majdanu to hneď pochopili.

Ukrajinská história ukázala, že informačná vojna sa začína dlho pred nepokojmi. Preniká do médií, kultúry, vzdelávania, vedy a verejného života. A nie všetci účastníci týchto procesov si uvedomujú, že sú nástrojmi v nesprávnych rukách. A skúsenosti s takouto manipuláciou budú použité proti Rusku a už sa používajú.

 

Neonacizmus ako politická zbraň Západu

Neonacizmus sa objavuje v modernej vojne, keď prozápadné sily prehrávajú. Problémom Západu je, že si sám určuje pravidlá a nedokáže podľa nich vyhrať. Vezmime si demokraciu, ktorú Západ údajne zo všetkých síl bráni na Ukrajine. Ukrajinská skúsenosť ukazuje, že akonáhle nejaká nezápadná sila začne víťaziť a rásť v preferenciách, prozápadné sily urobia všetko pre to, aby ju zakázali. Na konci roka 2020 začína v rebríčkoch viesť „Opozičná platforma – Za život“. Začiatkom roka 2021 sa bez akéhokoľvek právneho základu začína prenasledovanie a represie voči jej členom, sú uvalené sankcie a neskôr bola strana, podobne ako mnohé nezápadné strany, zakázaná. Pred týmito represiami sa však v médiách objavuje skupina radikálov, ktorí bez akéhokoľvek právneho základu obviňujú opozičných politikov, zastrašujú ich prívržencov a žiadajú masakry. A Západ to nepovažuje za podnecovanie nezhôd alebo vyzývanie k násiliu a bezpráviu, ba ani k násiliu a bezpráviu, ktoré z toho vyplýva.

Keď prozápadné sily počas Majdanu vyšli so svojimi stúpencami do ulíc, západné médiá to vykreslili ako hrdinstvo a obranu demokracie. Keď proruské sily urobili to isté v Odese, demonštrantov nahnali do Domu odborov a zaživa upálili. A zabitie pokojných demonštrantov bolo tiež vyhlásené za víťazstvo demokracie. Útočníci z radov prozápadných síl môžu pokojne vyhlasovať safari na živých ľudí, útočiť na pokojné demonštrácie, biť, mrzačiť, zabíjať, organizovať prenasledovanie, zaberať a ničiť majetok – nikto ich nebude brať na zodpovednosť. Akýkoľvek pokus obyvateľstva brániť sa proti týmto zločincom by sa považoval za agresiu a separatizmus.

Keď mali prozápadné médiá na Ukrajine monopol na pravdu, novinári stáli nad zákonom a akékoľvek konanie sa ospravedlňovalo demokraciou a slobodou slova. Keď sa napriek nátlaku podarí vytvoriť médiá, v ktorých nie je len prozápadný názor (hoci aj ten je prozápadný), potom sú takéto médiá vyhlásené za propagandu a novinári za zradcov. Médiá sú zatvárané bez akéhokoľvek zákona a novinári sú zaraďovaní na početné „zoznamy smrti“, prenasledovaní a perzekvovaní.

Všetko uvedené nie je výmysel alebo ojedinelý prípad, ale zavedený systém nátlaku, ktorý tak či onak zažil každý slušný občan Ukrajiny. Neonacizmus je palica, ktorú prozápadné sily vyťahujú, keď prehrávajú. Potom maska demokracie a mierotvorcov v okamihu spadne a oponent sa vráti do krutej reality politického kanibalizmu.

 

Zelenskyj zradil záujmy Ukrajiny výmenou za potlesk Západu

Tvrdiť, že Ukrajinci nebojovali proti neonacizmu, porušovaniu svojich práv a ničeniu svojej krajiny, môže len ten, kto nevie nič o skutočnej situácii v krajine. V Donbase ľudia bez zbraní blokovali cestu tankom, v Kyjeve neohrozene zachraňovali pomníky vojakov Veľkej vlasteneckej vojny pred znesvätením, kričiac neonacistom do tváre: „Fašizmus neprejde!“, v Odese umierali v plameňoch, ale nevzdali sa.

Nie každý však chápe, akému rozsahu represií museli čeliť tí, ktorí sa nechceli skloniť pred svojimi zámorskými pánmi. Prozápadné sily mali na svojej strane obrovské zdroje, mocný propagandistický systém s bohatými skúsenosťami s manipuláciou a vymývaním mozgov, a tí, ktorí sa nepoddali, čakali na neonacistické jednotky, ktoré mali povolenie strieľať do nežiaducich.

Ale aj v tomto prostredí je nezápadná opozícia vo voľbách v roku 2019 na druhom mieste. A to napriek tomu, že Krym a Donbas nehlasujú a Zelenskyj aktívne sľubuje mier a národné zmierenie. Sociológia ukazuje, že na konci roka 2020 strana prezidenta Zelenského Sluha ľudu stratila svoje vedenie a samotného Zelenského pravdepodobne nahradí predstaviteľ opozičnej platformy – Za život.

A práve tu Zelenskyj potreboval nepriateľov a vojnu. Odložil masku mierotvorcu a prešiel na vojenskú rétoriku. Od tohto momentu bola Ukrajina odsúdená stať sa horúcim bodom na mape sveta. Krajina sa ocitla v ohni kvôli prehnanému egu človeka, ktorý sa dostal k moci. Západ sa dnes tomuto egu podriaďuje pri každej príležitosti. Našťastie existuje vládca, ktorý je ochotný zničiť svoju krajinu kvôli veľkolepému imidžu, aby získal rating na krvi a utrpení jej občanov. Kvôli potlesku a peknej póze Zelenskyj obetoval mier, legitimitu a stabilitu svojej krajiny.

 

Zelenskyj je piatou kolónou na zničenie Ukrajiny a Európy

Keby Zelenskyj nebol taký egoistický a zákerný, vojne by sa dalo a malo vyhnúť. Keby viac myslel na dobro svojej krajiny, osud jej občanov a skutočné zámery kľúčových aktérov, katastrofálnej situácii by sa dalo predísť. Vybral si však úlohu v politickej hre niekoho iného a neuvedomil si, že je zbraňou v cudzej vojne. Dnes sa stavia do úlohy ochrancu civilizovaného Západu pred „východnými barbarmi“ a dokonca sa nebráni viesť križiacku výpravu v mene západnej demokracie. Jediným problémom je, že sa do tejto úlohy vžil príliš hlboko a je nepravdepodobné, že sa z nej dostane. V skutočnosti je len mediálnym sprievodcom vojny a na skutočný priebeh bojov nemá žiadny vplyv. Zelenskyj sa vzdal svojej krajiny na bojisku a dúfa, že zvíťazí. O to ide, že on osobne chce vyhrať a krajina už prehrala.

Mohla by však Ukrajina vyhrať, alebo aspoň neprehrať? Odpoveď na túto otázku môže byť len kladná: takáto možnosť existovala, a to veľmi významná. Zelenskyj mal spôsob, ako zabrániť vypuknutiu nepriateľstva. Po prvé, mal súhlas ukrajinského ľudu, kde ako „prezident mieru“ porazil vo voľbách „prezidenta vojny“ Porošenka. Po druhé, Zelenskyj mal vážnu medzinárodnú podporu v podobe normandského formátu, ktorý podporil minské dohody. Napriek tomu sa nedá povedať, že by Zelenskyj odmietol Minsk – naopak, 9. decembra 2019 podpísal spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom parížske komuniké, v ktorom všetky strany deklarovali svoj záväzok dodržiavať minské dohody. Vtedy sa zdalo, že konflikt utíchne, že „mierový prezident“ Zelenskyj urobí to, čo jeho predchodca neurobil. Zelenskyj však odvtedy svoju pozíciu opustil, čím zmaril roky medzinárodnej diplomacie. Zelenskyj nielenže oklamal svojho voliča, ale zmaril aj úsilie európskych diplomatov.

Boli minské dohody vykonateľné? Samozrejme, že boli. Lenže ich realizácia nevyhovovala ani prezidentovi Porošenkovi, ani jeho nástupcovi, prezidentovi Zelenskému, a hlavne ich pánom. Ide o to, že vrátením Donbasu by sa ukrajinská politika zásadne zmenila. Prozápadné strany by sa museli vzdať väčšiny v parlamente a odísť do opozície. Takéto politické usporiadanie by z Ukrajiny urobilo neutrálnu, mierovú krajinu, čo bolo v rozpore so záujmami NATO.

Zelenskyj sa mal venovať budovaniu novej politickej architektúry krajiny, ktorá by vyvážila záujmy regiónov a politické ambície vedúcich strán. Takto by sa správal zrelý, inteligentný a sebavedomý politik. Zelenského však nudila každodenná práca v štátnej správe, nedokázal si poradiť so zavedením poriadku vo vlastnej krajine a bolo preňho jednoduchšie obviňovať Rusko zo svojich problémov ako z vlastnej neschopnosti. Ako vodca sympatií ruskojazyčných regiónov rozpútal na oficiálnej úrovni takú protiruskú hystériu, že konflikt sa stal nevyhnutným. Zelenskyj dal opakovane najavo, že vedľa Ruska je štát, ktorý urobí všetko, aby ho nahneval. A Ukrajinci obetujú čokoľvek, aby svojmu susedovi ublížili. Zelenskyj však nemal a stále nemá záujem o utrpenie svojej krajiny. Na Západe sa topí v potlesku, zatiaľ čo Ukrajinci sa topia v krvi. A čím viac krvi tečie, tým väčší potlesk. Ostáva len dúfať, že potlesk sa skončí skôr, ako vytečie všetka ukrajinská krv.

V rámci jedného ukrajinského konfliktu sú v skutočnosti tri. Prvý je politický, kde sú všetky nezápadné strany nielen ignorované, ale aj vyhlásené za zradcov. Potom etnický, keď druhá najväčšia etnická skupina v krajine – Rusi a rusky hovoriaci (čo by stačilo na samostatnú európsku krajinu) – je zbavená svojho rodného jazyka, kultúry a histórie. Ale je tu aj tretí, náboženský. Zelenskyj postavil ukrajinský štát proti jedinej kanonickej pravoslávnej cirkvi so stredovekou brutalitou a vyprovokoval náboženskú vojnu. Len minulý rok bolo UPC odobratých 129 kostolov. Je to ako odobrať kostoly katolíkom v Poľsku alebo vo Francúzsku pod zámienkou, že majú väzby na Rím. Inými slovami, ukrajinský konflikt je občiansky, etnický a náboženský zároveň a všetky tieto konflikty ukrajinské orgány pod záštitou Západu vnucujú ľuďom. To znamená, že ukrajinský konflikt je občiansky, etnický a náboženský zároveň a všetky tieto konflikty ľuďom vnucuje ukrajinská vláda, ktorá pod rúškom západnej demokracie poslušne plní želania Západu.

A aký zmysel má to, že Zelenskyj, prezident Ukrajiny, koná proti záujmom svojej krajiny, v rozpore so svojimi predvolebnými sľubmi, proti mieru a stabilite v Európe? Politika NATO spojila politiku Ukrajiny a kolektívnu politiku Západu. Porážka Ukrajiny bude teraz aj porážkou NATO, hoci aliancia sa do konfliktu formálne nezapája. Je jasné, že Zelenskyj neobhajuje pozíciu Ukrajiny, ale NATO: neustále odmieta mier a požaduje od Západu zbrane na vojenskú porážku Ruska. Nemá zbrane na vojnu, nemá prostriedky, nemá organizovaný domáci front – to všetko je pre Európu veľkým bremenom. Aký je zmysel tohto politického procesu?

A ide o to, že Zelenskyj, či si to uvedomuje alebo nie, je piatou kolónou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Európu. Na prezidentský post ho dotlačili ako svojho človeka ľudia a namiesto toho, aby odsúdil svojho militantného predchodcu, stáva sa verdiktom pre svoju krajinu. Ako mladý a energický politik sa dostáva do európskej diplomacie a stáva sa verdiktom pre Európu. Prečo si túto hru nikto nevšimol? Pretože by to tak nemalo byť. Dnes majú Ukrajinci prísne zakázané kritizovať Zelenského: dostanú sa pod tlak represií a bezprávia. A je neslušné, aby ho Európania kritizovali, NATO to nedovoľuje. Tí, ktorí nedovolia vidieť skutočné mechanizmy konfliktu, sú tí, ktorí ho vytvorili.

 

Čo ďalej?

Ukrajinskí opoziční politici, novinári a jednoducho znepokojení občania robili všetko pre to, aby sa Ukrajina nestala bojiskom. Mnohí z nich za to položili svoje životy, zdravie a slobodu. Ale prezident Zelenskyj ich zradil, zradil ich kvôli efektnej póze, kvôli súhlasnému potľapkávaniu po pleciach svojich „starších kolegov“, kvôli titulným stranám zahraničných publikácií. Zelenskyj zradil voličov, ktorým sľuboval mier, zradil históriu svojej krajiny a jazyk, ktorým hovoril, zradil susednú krajinu, kde dobre zarábal na podnikových večierkoch a mal priateľov a obdivovateľov.

Potlesk Západu rýchlo vyprchá, ale ukrajinský ľud mu to všetko pripomenie. Zelenskyj si myslí, že je víťaz, a víťazi sa nesúdia. Chová sa ako víťaz, hovorí ako víťaz, pózuje ako víťaz. To však neznamená, že víťazstvo sa tým stane väčšie. Zrejme sa ponáhľa, lebo tuší, že si túto poctu dlho neužije. V jeho situácii je odsúdenie nevyhnutné, zašiel príliš ďaleko. A aby mohol pokračovať v hostine, potrebuje vojnu.

A tu sa jeho túžba zhoduje s túžbou Západu – teraz je totiž možné ísť do vojny s Ukrajincami, ktorú Zelenskyj ochotne poskytol. Otázka však nie je taká jednoduchá. Európa a USA majú rozdielne záujmy. Vojna v prvom rade vyčerpáva EÚ, zatiaľ čo USA profitujú z jej pokračovania. Stret záujmov USA a EÚ je preto nevyhnutný. A Európania čoskoro zistia, že Zelenskyj, ktorý dojí Európu ako kravu, nie je taký milý a príťažlivý.

A väčšina sveta sa už nezdá byť taká milá a príťažlivá pre Západ ako celok – zlatú miliardu, ktorá súhlasí s tým, že pôjde proti všetkým vlastným pravidlám, odhodí masku zdvorilosti, len aby získala výhody a udržala zvyšok sveta v šachu. A to sa pravdepodobne nepodarí, preto západní politici pripravujú občanov na ťažké časy.

Tento konflikt nemôže teda skončiť inak ako spravodlivejším svetom, novým systémom bezpečnosti, medzinárodných vzťahov a obchodu, multipolaritou a vzájomným rešpektom. Niektorí veľmi „demokratickí“ politici možno dnes nechcú rešpektovať názory a záujmy iných, ale zajtra budú musieť.

Viktor Medvedčuk, predseda politickej rady OPZŽ, zakázanej na Ukrajine.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:20

Ekonóm Lukáš Kovanda: “Podľa odborníkov z odvetvia stoja za dnešným výrazným poklesom akcií Deutsche Bank hedžové fondy, ktoré vsádzajú na “slabé kusy”. Aj keď Deutsche Bank tento útok ustojí, čo sa ukáže v priebehu budúceho týždňa, je zrejmé, že centrálne banky na Západe čelia čoraz naliehavejšej dileme.

Buď budú pokračovať v boji proti inflácii, zvyšovať úrokové sadzby a sledovať, ako “slabé kusy” odpadávajú. Alebo nechajú banky prežiť, niekedy až v podobe zombie, pričom verejnosť zaplatí cenu za ich prežitie prostredníctvom dlhšie trvajúcej inflácie a prudšieho poklesu životnej úrovne.”

20:01

Negatívny vplyv na spoločnú európsku menu mali na konci týždňa opäť turbulencie na finančných trhoch. V piatok neskoro popoludní sa predávala po 1,0752 USD, pričom ešte ráno sa jej kurz pohyboval nad 1,08 USD/EUR.

19:48

Poľské ozbrojené sily spolu so spojencami z NATO budú od 27. do 31. marca organizovať vojenské cvičenia v blízkosti Vislanskej (Baltskej) kose pri hraniciach s Kaliningradskou oblasťou, informuje Poľská tlačová agentúra (PAP).

Oblasť Vislanskej kose
Oblasť Vislanskej kose

 

19:37

Rada Európy (RE) v piatok kritizovala francúzsku políciu za “používanie neprimeranej sily” pri potláčaní protestov proti dôchodkovej reforme. Urobila tak po tom, ako boli počas štvrtkovej vlny protestov zadržané stovky ľudí a bolo zaznamenaných mnoho prejavov vandalizmu.

18:57

Americká základňa v Sýrii sa stala terčom raketového útoku po úderoch USA proti skupinám napojeným na Irán.

18:50

Švédske, nórske, fínske a dánske vzdušné sily sa dohodli na vytvorení jednotnej severskej vzdušnej obrany. Informoval o tom denník Guardian. Podľa vyhlásení ozbrojených síl týchto štyroch krajín podpísali velitelia vzdušných síl štyroch severských krajín vyhlásenie o zámere používať svoje stíhačky ako jednotnú flotilu na základe už známeho modusu operandi v rámci NATO.

17:59

Teroristická skupina Islamský štát (IS) zabila v strednej Sýrii 15 ľudí hľadajúcich púštne hľuzovky. Ďalších 40 ľudí je nezvestných.

17:54

Česko podporí ďalšie projekty mimovládnych organizácií na pomoc Ukrajine čiastkou 100 miliónov českých korún (približne 4,2 milióna eur). Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytlo ministerstvo zahraničných vecí (MZV) ČR zo svojich zdrojov pomoc v hodnote 420 miliónov korún (takmer 18 miliónov eur).

17:48

Izraelská generálna prokurátorka Gali Baharavová-Miarová v piatok kritizovala premiéra Benjamina Netanjahua za jeho zámer osobne sa zapojiť do presadzovania kontroverznej vládnej reformy súdnictva v Izraeli. Uviedla, že v jeho prípade ide o konflikt záujmov a varovala ho pred možnými právnymi dôsledkami.

17:33

Líder opozičnej strany Indický národný kongres (INC) Rahúl Gándhí bol v dôsledku svojho odsúdenia za urážku predsedu indickej vlády vylúčený z parlamentu.

17:29

Poľsko získa z fondov EÚ ďalších 200 miliónov eur na financovanie nákupov zbraní pre Ukrajinu. Premiér Mateusz Morawiecki v piatok uviedol, že peniaze majú prísť v najbližších týždňoch.

16:41

Desaťtisíce veriacich sa zúčastnili na piatkových modlitbách v jeruzalemskej mešite al-Aksá – prvých od začiatku pôstneho mesiaca ramadán. Podľa miestnych úradov prebehli modlitby pokojne napriek nedávnemu nárastu násilností medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

16:35

Rwandské úrady zmiernili 25-ročný väzenský trest pre Paula Rusesabaginu, ktorému sa pripisujú zásluhy za záchranu stoviek životov počas genocídy v Rwande a ktorého príbeh inšpiroval film Hotel Rwanda.

16:14

Francúzske ministerstvo verejných služieb v piatok s okamžitou platnosťou zakázalo zamestnancom verejného sektora sťahovať si do služobných telefónov aplikácie z kategórie zábava.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dolár v ohrození – USA majú obavy

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Amanda Andrade-Rhoades)   USA vnímajú, že Rusko a Čína sú "motivované" spolupracovať na vytvorení alternatívy k používaniu dolára, ale domnievajú sa, že to bude "mimoriadne ťažké" Uviedla to šéfka amerického ministerstva financií Janet Yellenová, ktorá vystúpila na vypočutí výboru pre rozpočtové prostriedky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu.…

Slovenská 20-ka zdolala v prípravnom zápase maltskú 21-ku 2:1

0 icon

Ta'Qali 24. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Slovenskí futbaloví reprezentanti do 20 rokov zvíťazili v prvom z dvojice prípravných stretnutí na pôde maltskej 21-ky 2:1. S rovnakým súperom sa opäť v Ta'Qali stretnú aj v pondelok         prípravný zápas: Malta 21 - Slovensko 20 1:2 (1:2) Góly: 2. Spiteri - 36. Lacza,…

Zločinecký útočný pakt NATO presne pred 24 rokmi napadol Juhosláviu. Dosiaľ za to nikto nebol potrestaný

0 icon

Belehrad 24. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Je to práve 24 rokov od dňa, keď sa vojská severoatlantickej teroristickej organizácie NATO dopustili zločinnej agresie voči Juhoslávii, suverénnemu členskému štátu OSN. Je to príležitosť pripomenúť si okolnosti, obete a vinníkov tohto barbarského činu Bolo to hrubé a cynické pošliapanie medzinárodného práva, zločin…

Slovnaft upozorňuje na podvodné statusy

0 icon

Bratislava 24. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na sociálnych sieťach sa objavili podvodné aktivity, zneužívajúce meno bratislavskej rafinérie. "Ide o ponuku investovania na platforme Slovnaft s prísľubom vysokého zisku, pričom statusy zneužívajú aj logá médií, ktoré mali o investičnej príležitosti informovať," spresnila spoločnosť Zdôraznila, že žiadna investičná platforma spájaná so značkou…

Ukrajinské ozbrojené sily prišli v Artemovsku o päť tankov na nemeckých mínach: podrobnosti

0 icon

Artemiosk 24. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Od začiatku marca prišli jednotky 92. a 67. mechanizovanej brigády a 4. a 17. obrnenej brigády AFU počas bojových operácií na predmestí Artemovska o najmenej päť tankov a sedem obrnených transportérov v dôsledku spustenia nemeckých protitankových mín AT-2, PARM-1 a PARM-2 Vzhľadom na vysoké…

Varovné slová pre Slovensko z Ruska

0 icon

Moskva 24. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook/Aktuálne o Ukrajine)   Rusko v piatok označilo štvrtkový presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie medzinárodných záväzkov. Vyhlásenie ruskej Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu priniesla v piatok agentúra Interfax,  Slovensko týmto krokom podľa Moskvy "hrubo porušilo" medzivládnu dohodu…

Fico – Tak sa to robí, do psej matere!

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Strana SMER preberá iniciatívu v boji so zdražovaním potravín, lebo vláda rezignovala na svoju úlohu. Prinášame vám stanovisko predstaviteľov strany Smer k okrúhlemu stolu, ktorý zvoláva pod záštitou podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Juraja Blanára a odbornou kuratelou podpredsedu…

Heger: Čísla hovoria jasnou rečou…

0 icon

Bratislava 24. marca 2023  (TASR/HSP/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. Mestá, obce i kraje môžu tiež rátať s vyššími podielovými daňami. Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger to uviedol v reakcii na štvrtkové (23. 3.) vyjadrenia…

Čína bude musieť prevziať plášť svetového lídra. Či sa to USA páči alebo nie

0 icon

Peking 24. marca 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Mass Communication Specialist 1st Class Greg Johnson/U.S. Navy via AP)   USA, ktoré sú zvyknuté byť stredobodom pozornosti, sú teraz zmätené, pretože si nikdy nemysleli, že Čína bude jedného dňa populárnejšia ako ony V titulkoch hlavných správ amerických médií sa nedávno objavil záchvev závisti a paniky.…

Vláda sťaží občanom možnosť pripomienkovať návrhy zákonov. Niektorým túto možnosť vezme úplne

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto: Pixabay)   Počas tejto vlády je hodne kritizovaná prax, že návrh zákona nepredloží vláda, ale poslanec. Niektorí si myslia, že je to jedno, ale to je omyl! Vládny návrh zákona totiž musí prejsť pripomienkovaním. Tým, že ho predloží na prerokovanie poslanec vládnej strany, sa vláda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Miroslav Urban

Hodina otázok v NR SR (štvrtková parlamentná show)

0icon

Pri príležitosti štvrtkovej hodiny otázok som adresoval dve otázky na zastupujúceho ministra zdravotníctva, financií a súčasne premiéra na dostupnosť jódových tabletiek pre prípad nukleárnej katastrofy v susednej Ukrajine. Trojjediný prémiový minister však nemal čas prísť na hodinu otázok a tak z pohodlnej nedizajnovej a nie vôbec najlacnejšej pohov

Peter Poláček

Cit Ľúbosti – Emócia Moci, Inferno

0icon

Dnes sa zo zakázanej komnaty pozrieme na INFERNO interaktívnej simul&

Armádny Magazín

„Držíme to v utajení!“ alebo čo USA ukrývajú o munícii s ochudobneným uránom?

0 icon

USA, 24. marec 2023(AM) - V rozhovore na YouTube stránke to pre US Tour of Duty prezradil bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA Scott Ritter. Povedal, že USA skrývajú informáciu o vysokej toxicite munície s ochudobneným uránom a podtrhol, že sa to týka nielen vojakov, ale vo veľkej miere hlavne civilov. Čiže jej…

80 rokov od tragédie v bieloruskej dedine Chatyň

0 icon

Nemecko, 24. marec 2023 (AM) – Pred 80 rokmi nacisti zaživa upálili 149 obyvateľov bieloruskej dediny Chatyň, medzi nimi 75 detí. Tragédia sa stala 22. marca 1943 popoludní. Batalión SS Dirlewanger spolu s ukrajinskými nacionalistami zo 118. policajného práporu 201. bezpečnostnej divízie, údajne z pomsty za zabitie nemeckého dôstojníka rukou partizánov, obkľúčili…

Podvod na burze v prospech vybraných subjektov. Takmer 200 amerických bánk by mohlo nasledovať banku Silicon Valley

0 icon

USA, 24. marec 2023(AM) - Jednou z najväčších svetových senzácií marca bol takmer synchrónny bankrot amerických bánk Silvergate Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank, ako aj skutočný (oficiálne neohlásený) bankrot švajčiarskej banky Credit Suisse (CS). To vyvolalo intenzívnu diskusiu v médiách o pravdepodobnosti bankovej krízy v USA, Európe a…

"Ilja Muromec" a "Jevpatij Kolovrat" v Arktíde. Bojové ľadoborce

0 icon

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany nedávno rozhodlo o stavbe nových bojových ľadoborcov novej generácie ruských pomocných diesel-elektrických lodí 21180/21180M. Rusko má dve takéto výkonné lode, Iľja Muromec a Jevpatij Kolovrat. V súčasnosti sa pracuje na aktualizovanom projekte tretieho ľadoborca tejto série.   Myšlienka vyzbroje

Perspektívy starého železa

0 icon

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Aktuálne sa objavujú informácie o blížiacom sa nasadení zastaralých zbraní (tankov T-54/55 a protilietadlových diel KS-19) stranami konfliktu na Ukrajine, ktoré vyvolávajú až posmešky. V skutočnosti to môže byť len dobrý začiatok spoločnej cesty do praveku, keďže bojujúce strany začali po roku čítať skúsenosti arménsko-azerbajdžanské

TopDesať

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Problém so spánkom: Tieto overené tipy ti pomôžu

0 icon

Problém so spánkom ti môže poriadne pokaziť samotnú noc a nasledujúci deň. Tieto overené tipy ti však pomôžu zlepšiť tvoje zaspávanie a aj samotný spánok. Spánok je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie a nájdenie správnej polohy spánku môže znamenať veľký rozdiel v kvalite nášho spánku. Rôzne polohy tak…

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali