Kanadská občianka Ti-Anna Wang, dcéra väzneného čínskeho disidenta, letela spolu so svojím manželom a 11-mesačnou dcérou zo Soulu do Toronta s prestupom v Pekingu. Domov sa však nedostala. Šesť policajtov na pekinskom letisku nastúpilo do lietadla a Ti-Anna Wang spolu s rodinou vyviedlo.
“Bola som eskortovaná, spolu so svojou dcérou zadržaná a oddelená od manžela po dobu dvoch hodín,” uviedla žena v e-maile, ktorý zaslala kanadskému denníku The Globe and Mail. “Bolo to šokujúce, strašné a nezmyselné muky, ktoré nemali iný motív než šikanovať, potrestať a zastrašiť mňa a moju rodinu,” dodala.
Ďalej uviedla, že jej polícia ani nedovolila vziať si od manžela čisté plienky, aby mohla prebaliť dieťa. Neskôr bola rodina prepustená, ale nemohla sa vydať do Kanady, ale musela letieť späť do Južnej Kórey.
Čína medzitým drží dvoch kanadských občanov: bývalého diplomata Michaela Kovriga a Michaela Spavora. V pondelok bol v Číne odsúdený Kanaďan Robert Schellenberg na trest smrti za pašovanie drog. Ďalej došlo k zadržaniu kanadskej učiteľky Sarah McIverovej, ktorá však bola prepustená.
Kanadská ministerka zahraničia Chrystie Freelandová označila čínske správanie za hrozbu všetkým krajinám a povedala, že víta podporu, ktorú Kanade vyjadrujú jej spojenci z G7 a EÚ.
Čínska strana však vyhlásenie Freelandové bagatelizovala.
“Uisťujem vás, že vôbec nie sme znepokojení,” povedala v stredu hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Chua Čchung-jing. “Môžete počítať na prstoch jednej ruky, ako málo spojencov Kanady sa rozhodlo postaviť na jej stranu. Týchto niekoľko krajín nepredstavuje celé medzinárodné spoločenstvo,” uviedla.
Ti-Anna Wang bol minulý týždeň zakázaný vstup do Číny, keď pristála na letisko Chang-čou Siao-šan. Stalo sa tak, hoci si v auguste obstarala vízum, aby mohla navštíviť svojho otca, ktorý je vo väzení vo vážnom zdravotnom stave. Jej otec je čínsky disident, ktorého čínske tajnej služby uniesli v roku 2002 z Vietnamu. Bol obvinený zo špionáže a odsúdený na doživotie. Vo väzení ho postihli dve mŕtvice.
Finančná riaditeľka Huawei Meng Wan-čou bola zadržaná 1. decembra minulého roka na žiadosť Spojených štátov. Washington ju obviňuje z toho, že firma porušovala americké sankcie proti Iránu. Ti-Anna Wang je presvedčená, že jej zadržanie na letisku bolo pomstou Pekingu.