Arméni zo Sýrie hovoria, že zažívajú druhú genocídu (fíčer)

Arméni zo Sýrie hovoria, že zažívajú druhú genocídu (fíčer)

Bejrút 21. apríla 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)

 

Arméni, ktorí utiekli zo Sýrie pred vojnou hovoria, že ide opäť o ich genocídu 

Sté výročie zabíjania Arménov osmanskými Turkami si tento týždeň pripomenú aj v Libanone, kde k miestnej arménskej komunite pribudli aj Arméni zo Sýrie, ktorých z ich domovov vyhnala občianska vojna. Aj keď sú Arméni zo Sýrie len jednou z komunít zasiahnutých vojnou, zhodne upozorňujú, že ich osud je odrazom tragédie spred 100 rokov, označovanej aj za arménsku genocídu.

Reklama
Ilustračné foto

Maggie Melkonianová s rodinou opustila svoj domov v Aleppe tak isto, ako pred 100 rokmi jej predkovia utekali z Osmanskej ríše – bez všetkého. “Zažívame druhú genocídu, naše domy, všetko je preč… Naši ľudia znova zomierajú,” uviedla v rozhovore pre agentúru AFP, z ktorého citoval britský denník Daily Mail. V Aleppe zostal z celej rodiny len jej muž, ktorý odmietol zanechať majetok len tak.

“Akoby sa história opakovala,” uviedla 30-ročná Maral Gilojanová, ktorá je dokonca dvojnásobnou utečenkou. Prvýkrát jej rodina musela ujsť v roku 2005 z irackého Bagdadu, odkiaľ utekali pred násilnosťami, ktoré nasledovali po Američanmi vedenej invázii. Usadili sa v sýrskom Aleppe, kde sa Gilojanová vydala za sýrskeho Arména a porodila tri deti. Z Aleppa ušli po tom, ako bol jej manžel vážne zranený pri mínometnom útoku.

Reklama

Alexan Keučkerian tiež poukázal na to, že Arméni zo Sýrie, ktorí museli ujsť pred bojmi vo svojej vlasti, zažili v priebehu 100 rokov druhú nútenú migráciu. “Je to dvojnásobná rana,” tvrdí. Jeho predkov v roku 1915 vyhnali z oblasti Kilíkia, ktorá teraz patrí Turecku, a usídlili sa v Libanone. Ale počas tamojšej občianskej vojny sa uchýlili do sýrskeho Aleppa, odkiaľ ušli, keď vypukol konflikt v Sýrii. “Niektorí z našich ľudí hovoria o večnom sťahovaní”, spresnil.

Dobrovoľníci, ktorí s arménskymi utečencami zo Sýrie pracujú, často tvrdia, že ich životné príbehy im pripomínajú rozprávanie ich starých či prastarých rodičov. “Nie je to v rovnakom rozsahu, ale ťažko si nevšimnúť, že dejiny sa tu opakujú,” uviedla sociálna pracovníčka Christine Sarkisianová. “Toto všetko len posilňuje pocit, že musíme byť pripravení kedykoľvek odísť,” dodala.

Libanonskí a sýrski Arméni žijú v Bejrúte vo štvrti Burdž Hammúd, ktorej múry sú posprejované obvineniami z genocídy na adresu Turecka. Krátko pred 100. výročím sa k nim pridali aj plagáty a transparenty s nápismi: “Nezabúdame a žiadame”, čo je výzva k Turecku, aby uznalo vraždenie arménskeho obyvateľstva za genocídu, napísal Daily Mail s odvolaním sa na AFP.

Arménska komunita v Libanone plánuje v piatok veľký pochod, ktorý sa začne pri katedrále vo východnej časti Bejrútu a skončí sa vo štvrti Burdž Hammúd, kde žije mnoho Arménov, ktorí tam majú remeselnícke dielne a obchody. V súvislosti s výročím libanonská vláda tento piatok zrušila vyučovanie vo všetkých školách. Ide o prvé rozhodnutie tohto druhu v krajine. Oznámilo ho ministerstvo školstva, ktoré detaily spresnilo prostredníctvom sociálnej siete, informovala agentúra DPA.

V Libanone žije okolo 150.000 Arménov. Mnohí z nich sú potomkami ľudí, ktorí prežili nútené deportácie alebo prišli o život pri zabíjaní, ktoré sa dialo počas dvoch rokov v rámci prvej svetovej vojny.

Reklama

Mnohé krajiny – vrátane Libanonu – tieto masakry označujú za genocídu. Turecko však túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že počas vojnových rokov trpeli príslušníci všetkých národov a vierovyznaní vrátane arménskych kresťanov. Mnohí vedci uvádzajú, že zabitých bolo až 1,5 milióna Arménov; Ankara tieto odhady označuje za nadsadené.

Libanon uznal masaker Arménov z roku 1915 za genocídu v roku 2000. Označenie “genocída” v súvislosti s týmito tragickými udalosťami používa aj Európsky parlament a mnohé ďalšie štáty, inštitúcie či predstavitelia, ako aj nedávno pápež František, čo vyvolalo veľký hnev Ankary.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Včera 17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

Včera 14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

Včera 14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

Včera 13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

Včera 13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Včera 13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

Včera 12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali