Krym a Kosovo, alebo pokrytectvo svetového spoločenstva

Krym a Kosovo, alebo pokrytectvo svetového spoločenstva

Bratislava 28. marca (HSP/Foto:TASR)

 

Povestná rezolúcia OSN 1244, jasne konštatovala, že Kosovo má ostať súčasťou Srbsko – čiernohorskej Juhoslávie

Keď v roku 2008 Kosovo za asistencie niektorých veľmocí vyhlásilo samostatnosť, viacero expertov na medzinárodné právo trpko konštatovalo, že to znamená koniec Helsinského systému. Inak povedané, v roku 1975 sa v Helsinkách dohodlo povojnové usporiadanie Európy, zadefinovala sa nemennosť hraníc bez súhlasu dotknutej krajiny.

Reklama
Na snímke šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová (vľavo) a kosovský premiér Hashim Thaci (vpravo)

Povestná rezolúcia OSN 1244 jasne konštatovala, že Kosovo má ostať súčasťou Srbsko – čiernohorskej Juhoslávie. Každému len trocha realistickejšie uvažujúcemu odborníkovi na medzinárodné právo bolo jasné, že Kosovom vzniká veľmi nebezpečný precedens.

Nič na tom nezmenilo ani tvrdenie vtedajšej Bushovej jr. ministerky zahraničných veci Condoleezzy Riceovej, že Kosovo nebude precedens. Pri všetkej veľmi malej úcte k tejto prepytujem ministerke, Condolleezza Riceova nie je Boh, ktorý keď povedal buď svetlo, tak bolo svetlo. Ak teda ona povedala, že Kosovo nebude precedens, neznamená, že to tak aj naozaj bude. 

Reklama

Poďme však k pseudoargumentom euroatlantických pokrytcov, ktorí sa snažia vysvetliť, v čom je Kosovo iné, než Krym. Prvý a zásadný rozdiel je vraj v tom, že v Kosove boli etnické čistky, ba priam genocída, a že teda oddelenie Kosova od (v tom čase už len Srbska) bola jediná nádej, ako ochrániť mierumilovných kosovských Albáncov.

Realita bola taká, že už od konca 80. rokov si kosovskí Albánci vytvorili paralelne mocenské a politické štruktúry a v podstate  ignorovali centrálnu vládu v Belehrade. To by však nebolo všetko. V priebehu 90. rokov vznikla zločinecká UCK (Kosovská oslobodenecká armáda), ktorá útočila na srbské policajné sily, terorizovala srbské, ale aj kosovské obyvateľstvo, ktoré nebolo ochotné s ňou spolupracovať. Miloševičov zásah bol už len logickým a nevyhnutným opatrením centrálnej vlády na ochranu Srbov žijúcich v Kosove.

Samozrejme, nemôžme tvrdiť, že sa  v čase vojny nediali aj zločiny. Čo je však podstatné, diali sa na oboch stranách. Nakoniec o tom svedčí aj kniha Carly del Ponte, ktorá jednoznačne potvrdila obchod Kosovcov s orgánmi zajatých Srbov, ktorý prebiehal v réžií vtedajších špičiek UCK, dnes oficiálnych predstaviteľov Kosova (expremiéra Ramisa Haradinaja, či súčasného premiéra Hasima Taciho).

Napriek tomu, ak by sme aj prijali tvrdenie, že po tom, čo si oba národy urobili, je reálne nemožné, aby žili v jednom štáte, treba zdôrazniť, že „humanitárne bombardovanie NATO“ bolo v roku 1999 a Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008, teda po deviatich rokoch medzinárodnej správy, v čase, kedy práva kosovských Albáncov, dokonca aj tie kolektívne, boli plne akceptované a danému etniku nehrozila žiadna ujma. Takže ak argument o etnických čistkách  či prenasledovaní kosovských Albáncov mohol mať akú – takú relevanciu v roku 1999, určite ju nemal v roku 2008. 

Poďme teda ku Krymu, ako precedensu. Jedným z prvých krokov novej ukrajinskej vlády bolo zrušenie jazykových práv Rusov. Kto sledoval, čo sa dialo na Majdane, si musel veľmi rýchlo všimnúť, že k moci sa dostali aj extrémistické sily z Pravého sektora, ktoré s demokraciou nemajú nič spoločné. Nová, dočasná vláda absolútne nezohľadnila reálny pomer politických síl, ale v revolučnej eufórii pripravovala revanš, ktorý by sa veľmi skoro a zásadne dotkol ruskojazyčného obyvateľstva.

Reklama

Z tohto pohľadu bola reakcia východnej ruskojazyčnej Ukrajiny a Krymu logická. Nakoniec, výsledky referenda, v ktorých sa pri 85% účasti 96% väčšina prihlásila k spojeniu s Ruskou federáciou, hovorí za všetko. Ukazuje sa, že aj v Medzinárodnej politike božie mlyny melú síce pomaly, ale iste. Na pobavenie, alebo lepšie usvedčenie pripájam zopár citátov čelných predstaviteľov USA či OSN, ktorými obhajovali osamostatnenie Kosova. Predstaviteľ USA Harold Hongju Koh /právny poradca ministerstva zahraničia USA/ povedal: „USA vyzývajú Medzinárodný súd ponechať deklaráciu o nezávislosti Kosova bez zmien, ako vyjadrenie vôle ľudu Kosova, alebo odmietnuť komentovať jej legálnosť, alebo vyhlásiť, že medzinárodné právo nezakazuje oddelenie.. Predstaviteľ Rakúska Helmut Tichy vyhlásil: „v medzinárodnom práve neexistuje ustanovenie, ktoré zakazuje prijať deklaráciu o nezávislosti a o odtrhnutí.“ Tiež uviedol, že v Kosove deklaráciu o nezávislosti prijali „zvolení predstavitelia, ktorí vyjadrili vôľu ľudu Kosova.“ No a nakoniec perla od zástupcu Veľkej Británie Daniela Bethlehema: „Srbsko dalo jasne najavo, že nikdy nebude súhlasiť s nezávislosťou Kosova a Kosovo nechce byť súčasťou Srbska. Sudcovia nemôžu donútiť páry, ktoré sa nenávidia, aby ostali v manželstve.“ S prihliadnutím na vyššie uvedené dôvody tak 22. júla 2010 súd v Haagu vyhlásil rozhodnutie, prijaté desiatimi hlasmi proti štyrom, o tom, že deklarácia o nezávislosti Kosova neporušuje princípy medzinárodného práva. Dnes len stačí miesto Kosova dosadiť Krym. To by však medzinárodné právo muselo platiť pre všetkých rovnako. A toho sa ešte asi dlho nedočkáme.

Politológ Roman Michelko

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
12:43

Posádka ropného tankera, ktorý v sobotu pri pobreží Jemenu zasiahla raketa, je v poriadku a plavidlo pokračuje v ceste do svojho ďalšieho prístavu, uviedla Britská organizácia pre námorný obchod (UKMTO). Informovala o tom agentúra AFP.

12:42

Najmenej 50 ľudí zahynulo v dôsledku prudkého dažďa a následných záplav v provincii Ghór v strednej časti Afganistanu, uviedli v sobotu tamojší predstavitelia. Informovala agentúra AFP.

11:17

Investície vložené do výstavby plánovaného nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach sa počas jeho životnosti nemusia vrátiť, pokiaľ štát nebude garantovať výkupnú cenu elektriny. Cena zariadenia s výkonom do 1200 megawatt (MW) by sa mohla pohybovať okolo desiatich miliárd eur, očakávajú odborníci. O príprave výstavby nového jadrového bloku rozhodla v stredu (15. 5.) vláda.

10:14

V júni jednorazovo vyplatia zvýšený rodičovský dôchodok 908 043 seniorom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR uviedlo, že celková suma, ktorú vyplatí Sociálna poisťovňa (SP) na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

09:30

Ropný tanker plaviaci sa pod vlajkou Panamy sa stal terčom útoku pri pobreží Jemenu, uviedla britská bezpečnostná firma Ambrey. Informovali agentúry Reuters a AFP.

K útoku došlo približne desať námorných míľ smerom na juhozápad od jemenského prístavného mesta Mokka.

Prístav Mokka ovládajú jemenskí povstalci, pripomína AFP. Po útoku vypukol na plavidle požiar, dodala spoločnosť.

08:26

Ničivé búrky, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli metropolitnú oblasť mesta Houston v americkom štáte Texas, si dosiaľ vyžiadali sedem obetí na životoch. V piatok o tom informovali miestne úrady, píše agentúra AFP.

Včera 20:21

Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa v prvom štvrťroku 2024 medziročne zvýšil o 5,4 % po náraste o 4,9 % v predchádzajúcom kvartáli. TASR o tom informuje na základe správy portálu tradingeconomics, ktorý sa odvolal na v piatok zverejnené predbežné údaje štatistického úradu Ruskej federácie.

Včera 20:14

Paul McCartney sa stal prvým hudobníkom-miliardárom v Spojenom kráľovstve. Vyplýva to z najnovšieho zoznamu najbohatších ľudí alebo rodín žijúcich v krajine zostavenom nedeľníkom The Sunday Times.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali