Chmelár: Schyľuje sa na Slovensku k občianskej vojne?

Bratislava 12. októbra 2017 (HSP/Foto:Facebook)

 

“Pred týždňom mi volal jeden advokát z Košíc a dosť vzrušene až nezrozumiteľne sa ma spýtal, či sa môže ujať môjho prípadu a či mi je jasné, že tento spor nemôžeme prehrať. Tvrdil, že z toho vytlčieme stotisíc eur a že berie desať percent z vysúdenej sumy. V prvom momente som vôbec nerozumel, o čom hovorí, takže keď mi povedal, že ma nejaký novinár špinavo osočil, odvetil som mu, že je to jeho problém a že ja sa s novinármi nesúdim, lebo si ctím slobodu prejavu. Až o niekoľko hodín ma jeden redaktor upozornil, že komentátor denníka Korzár Peter Schutz ma nazval „menejcenným kreténom”,” píše v úvod svojho komentára analytik Eduard Chmelár.

Na snímke Eduard Chmelár

“Priznám sa, že to, čo ma zarazilo na tomto incidente, nebol vulgárny slovník dotyčného novinára – každý príčetný človek vie, čo si o ňom má myslieť a pre mňa to nie je partner na úrovni, aby som sa s ním sporil. Zarazil ma laxný prístup redakcie, ktorá chápe svoje noviny ako seriózne a mienkotvorné, a pritom jej editor a vedúci vydania pustí do tlače nadávku, ktorá by neprešla ani anonymnému hejterovi v ich diskusnej žumpe. Keď som na to písomne upozornil generálneho riaditeľa vydavateľstva a šéfredaktora denníka, poďakovali sa mi za upozornenie, ale ospravedlnenia som sa nedočkal. A tak som začal rozmýšľať, či naozaj robím dobre, že takéto veci nechávam len tak. Nikdy som sa nesúdil s médiami – nech bola ich kritika akákoľvek ostrá a nespravodlivá, nech boli ich karikatúry akékoľvek drsné a nevkusné – beriem to ako daň za to, že nie som verejnosti neznámy. Ale niekde predsa musí existovať právna hranica (morálna už bola prekročená dávno), za ktorou už kritika nie je kritikou, ale vulgárnym osočovaním. Nemám záujem poškodzovať denník Korzár, ale myslím si, že suterénnymi prejavmi tohto typu poškodzuje sám seba v očiach čitateľov, pretože takéto tvrdé nadávky si nedovolí ani bulvár.

O pár dní neskôr ma Juraj Mesík v komentári na portáli aktuality.sk nepriamo nazval „Rusmi dlhé roky živeným komentátorom“ a aby to bolo kvetnatejšie, dodal, že volám po Kiskovej abdikácii „na obrazovke televízie jedného z oligarchov“. Odhliadnuc od toho, že Mesík zavádza (dal som si dobrý pozor, aby som prezidenta nevyzval priamo k demisii, iba som upozornil na príklady jeho kolegov z okolitých krajín, ktorí odstúpili za oveľa menšie prehrešky) ako aj od toho, že mu neprekáža, že na tej istej „obrazovke jedného z oligarchov“ vystupuje ochotne aj on sám – pristavme sa na chvíľu pri Mesíkovej konšpirácii, že som „Rusmi dlhé roky živený komentátor“. Mesík vie, že klame, vie, čo ma živí, na rozdiel od neho nebývam vo vile s bazénom, od ktorého poučuje národ o potrebe skromnosti, ale v dvojizbovom byte (nie, nesťažujem sa, len porovnávam, moje bohatstvo nespočíva v materiálnom svete, toto je môj životný štýl), celý život som učiteľom a ak by ma mali platiť Rusi, platili by teda dosť mizerne. Takéto články však opäť vyvolávajú moju otázku, či mám takéto zákerné útoky ignorovať, vysmiať sa im alebo dotyčným osobám ukázať, že ich špinavé osočovanie musí mať nejaké hranice. Juraj Mesík (ktorý už podľa mojich informácií čelí žalobe za podnecovanie k vojne podľa § 417 Trestného zákona, hoci viaceré jeho komentáre  vyznačujúce sa živočíšnou nenávisťou k všetkému ruskému spĺňajú podľa môjho názoru aj naplnenie skutkovej podstaty trestného činu hanobenia národa podľa § 423 toho istého zákona) totiž bez najmenšieho zaváhania používa proti mne navlas rovnaké nepodložené obvinenia ako voči mne uplatňovali neofašisti, keď ma ohovárali, že ma platia židia, ilumináti a, samozrejme, Soros. Rád by som využil túto príležitosť a všetkým zúčastneným pripomenul, že tie platby meškajú už pätnásť rokov a že ma už nebaví predstierať dobrovoľnú chudobu…

No a teraz vážnejšie. Mesíkova mentalita – v tejto otázke na nerozoznanie podobná tej neofašistickej – ma privádza k úvahe, prečo to tí ľudia robia. Či s tým nemajú nejaké vlastné skúsenosti, že ich za prejavené postoje niekto platí a či my všetci ostatní nerobíme niečo zle, keď hovoríme vlastné názory zadarmo. Som presvedčený, že ako vysokoškolský učiteľ dokážem preukázať svoje príjmy oveľa ľahšie a presvedčivejšie ako bývalý analytik Svetovej banky, ktorý po návrate z Washingtonu už dlhé roky tvrdí, že sa živí ako „publicista na voľnej nohe“. Podobne ako viacerí predstavitelia proamerických think-tankov, ktoré sa tu zjavili ako blesk z čistého neba bezprostredne po Majdane, ich zamestnanci za sebou nemajú takmer nijakú odbornú minulosť (ak za ňu nepovažujeme krátku kariéru pornoherca), v akademických kruhoch ich dovtedy nikto nepoznal, majú problém transparentne preukázať svoje financovanie – ale dnes sa vyhlasujú za „bezpečnostných expertov“, vnucujú politickým elitám záujmy zbrojárskych koncernov a sústreďujú sa na „strategickú komunikáciu s verejnosťou“ (Orwell by nad takým pomenovaním propagandy zajasal).

Podobné obvinenia ako som uviedol vyššie sa v súvislosti s mojou principiálnou kritikou Andreja Kisku v poslednej dobe stupňujú. Minulý mesiac ma Tom Nicholson označil za „vnútorného nepriateľa“. Tento boľševický termín z čias komunistického teroru päťdesiatych rokov minulého storočia oprášil pred dvoma rokmi v denníku N Milan Šimečka – a používa ho dodnes. Ten istý denník vyzýval na vyhľadávanie a pomenovanie „verejných nepriateľov“ a ich nevpúšťanie do médií. A Štefan Hríb? Ten sa už nesnaží predstierať nielen objektivitu (minimálne od čias, čo nechal vkladať do svojho týždenníka podpisové hárky jednej mimoparlamentnej strany), ale ani nejaké elementárne princípy žurnalistiky, keď načisto stratil novinársky odstup, zvoláva „do zbrane“ na obranu „dobrého anjela“, káže o sprisahaní a pýta sa (pozor, celkom vážne), „čo také zlé Andrej Kiska urobil“… Kto sú títo ľudia, ktorí mätú svojím odsudzovaním fašizmu a komunizmu, no sami sa usilujú okresať slobodu na minimum a prenasledovať všetkých, ktorí sa nezmestia do ich videnia sveta? Už dávno som si ich pomenoval ako extrémnych centristov a títo ľudia dokazujú, že nebezpečenstvo, ktoré dnes hrozí slobode a demokracii, je dnes oveľa zložitejšie a nepochádza len z okrajových neonacistických a neoboľševických skupiniek.

Extrémni centristi nie sú liberáli, hoci si to o sebe myslia. Sú im cudzie erbové znaky liberálneho myslenia ako je tolerancia, dialóg, úcta k pluralite a rôznorodosť alternatív. A nie je náhoda, že práve oni, ktorí sú etalónom nenávisti, obviňujú iných z neznášanlivosti. Vnucujú spoločnosti predstavu, že je potrebné hľadať za každú cenu konsenzus a nahradiť demokratickú súťaž spoločnými záujmami. Výsledkom však nie je „krásny nový svet“ s ideálnymi riešeniami pre všetkých, ale obmedzovanie slobodnej diskusie a vytláčanie čoraz širšieho spektra názorov mimo akceptovateľného stredu, ktorý sa čoraz viac zužuje a začína sa nápadne ponášať na totalitárnu spoločnosť. Centristi nahovárajú spoločnosti, že hodnoty a záujmy investičného bankára sú totožné s hodnotami a záujmami pokladníčky v supermarkete a škandalizujú každý postoj, ktorý sa odlišuje od ich názoru. Pri takomto mentálnom nastavení je jasné, že každý, kto búra tento falošný konsenzus medzi biznismenmi a pracujúcimi, každý, kto narúša status quo a požaduje zmenu (bez ohľadu na jej kvalitu) je vytláčaný do pozície extrému. Každý, kto sa nezmestí do variantov toho istého systému, každý, kto projektuje zmenu, je vo verejnom diskurze delegitimizovaný, démonizovaný či dokonca tabuizovaný. V rámci tohto úzko vymedzeného konsenzuálneho priestoru je politika, ktorá bola vždy zápasom o moc, dekonštruovaná – a legitímne demokratické požiadavky sú z politického dialógu vylúčené. Tým však nezmizli, len ich nositelia boli označení za nepriateľov a vytlačení zo symbolického priestoru demokracie. V konečnom dôsledku sú to tak práve títo extrémni centristi, ktorí ohrozujú demokratický vývoj v Európe, lebo sú momentálne najvplyvnejší. V neposlednom rade robia boju proti extrémizmu medvediu službu, pretože ak takíto ľudia bez dôkazov obvinia Kotlebu, že je napojený na ruských oligarchov a NAKA po vyšetrovaní, ktoré sa uzavrelo minulý týždeň, nič nezistila, je to blamáž s ďalekosiahlymi dôsledkami, ktorá znižuje dôveru v takéto občianske skupiny.

Pred mesiacom som varoval, že táto spoločnosť je na pokraji morálneho rozkladu a viacerí z čitateľov ma upozornili, že v morálnom rozklade už dávno je. Mali pravdu. Zopakujem svoje slová: Slovenskej spoločnosti chýba úprimný dialóg. Jednotlivé tábory medzi sebou už ani nediskutujú, ale bojujú, nenávidia sa, nevedia nájsť spoločný záujem. Všetko je zrelativizované, niet pevných oporných bodov, nikto nedôveruje nikomu a ničomu. Je to najvyššie štádium studenej občianskej vojny, ktorá môže prerásť aj do otvoreného násilia. Médiá dávajú prednosť boju pred debatou, polemike pred dialektikou a ak sa aj pokúsia nahradiť spoločnosti chýbajúcu diskusiu, robia to formou konfrontácie, v ktorej sa neuvažuje, ale presviedča, nevymieňajú sa názory, ale formy prejavu, nepoužívajú sa argumentačné, ale zosmiešňovacie metódy. Uprednostňuje sa konflikt medzi osobami na úkor konfrontácie ich argumentov, politický efekt prejavov na úkor ich obsahu, čím sa posilňuje názor, že verejnosti patrí zábava a elite rozhodovanie. Zámerom je, aby sa občan zaujímal viac o hráčov ako o to, o čo v tejto hre ide.

V tejto hre však nejde o vulgárneho Schutza, paranoidného Mesíka a zaujatého Hríba. To nie sú novinári, ale propagandisti. Ide tu o absolútny nedostatok dialógu, keď ľudia s rôznymi názormi nevedú vecnú polemiku s argumentmi, ale neľútostný boj o právo na existenciu. Títo ľudia sa nerešpektujú, nepočúvajú, nie sú partnermi do demokratickej diskusie, ale nepriateľmi, ktorí sa usilujú navzájom zničiť. A ak ste mimo týchto táborov, ak sa usilujete udržať nadhľad a odstup, ste najpodozrivejší, pretože vás nemožno zaradiť. Dejiny sú plné príkladov, že takéto psychotické situácie stáli na počiatku občianskej vojny, že každému organizovanému krviprelievaniu predchádzala snaha o diskreditáciu až dehumanizáciu nepriateľa. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme vecný a racionálny dialóg s tými, s ktorými nesúhlasíme, lebo – ako upozorňoval už Voltaire – sloboda prejavu má význam iba vtedy, ak sme schopní rešpektovať odlišnosť. Ak toto stupňovanie nenávisti nezastavíme, otvorený konflikt so všetkými dôsledkami pre túto spoločnosť je neodvratný. Podstatné však je, aby sme krotili hulvátov vo vlastnom, nie v cudzom tábore. Inak to nemá význam. Darmo bude Andrej Kiska pokrytecky vyzývať na slušnosť, ak admini na jeho FB stránke nezasahujú, keď jeho žabky-demokratky vulgárne nadávajú oponentom a prehliadajú aj výzvy typu „Obeste ho!“ Rád by som sa pustil do nejakej fundovanej polemiky s niekým, kto mi predostrie svoj alternatívny pohľad na fungovanie štátu, výsledky práce prezidenta republiky alebo budúcnosť Európy. Potešil by som sa nejakej hlbšej diskusii o vízii našej spoločnej budúcnosti, aké som zažil na parížskej Sorbonne, na Belehradskej univerzite, na Európskom demokratickom fóre v Berlíne alebo hoci na Karlovej univerzite v Prahe. Ale z miesta, kde sa namiesto inšpiratívnej argumentácie nadáva do kreténov, agentov a verejných nepriateľov, lepšia budúcnosť nevzíde.

Eduard Chmelár

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli edochmelar.sk

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Vedci odhalili nečakaný prínos alkoholu

Svet 20. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vedci objasnili, že malé množstvo alkoholu môže skutočne rozviazať jazyk a umožniť človeku lepšiu výslovnosť slov a aktívnejšiu komunikáciu v cudzom jazyku, uvádza sa v článku zverejnenom v časopise Journal of Psychopharmacology. V rámci pokusu vedci vyzvali účastníkov testov, aby sa bavili s…

MichoMajdan, deň štvrtý: Veľký vodca Micho avizoval, že v nedeľu sa pred budovou parlamentu uskutoční „Majdan reforiem“

Kyjev, 20. októbra 2017 (HSP/Foto: Facebook)   Dnešný, už štvrtý deň MichoMajdanu je zatiaľ ten najpokojnejší. Pred budovou ukrajinského parlamentu v Kyjeve je menej protestujúcich a policajtov. Všetci čakajú na nedeľu: práve v ten deň Veľký Micho mieni uskutočniť „Majdan reforiem“. Pred 11. hodinou aktivisti zvolali poradu, riešili, ako ďalej. Dostali befel…

USA chcú na lunárnu obežnú dráhu dostať “nafukovací hotel”

Washington 20. októbra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-)   Vesmírna spoločnosť Bigelow Aerospace, založená v Las Vegas, plánuje do piatich rokov odoslať na lunárnu obežnú dráhu nafukovací hotel, tvrdí United Launch Alliance, ktorá má pre projekt poskytnúť nosnú raketu Bigelow Aerospace je súkromná firma vyrábajúca rozšíriteľné moduly vesmírnych staníc. Spoločnosť je väčšinou financovaná…

V Česku sa začali parlamentné voľby

Praha 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V Českej republike sa dnes začali dvojdňové voľby do Poslaneckej snemovne ČR. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24. Voliť svojich zástupcov môžu svojprávni občania, ktorí dosiahli plnoletosť. O 200 poslaneckých mandátov sa uchádza 31 politických strán a hnutí. Tohtoročnou novinkou je finančný strop…

Nórska premiérka vymenovala prvú ženu na post ministerky zahraničných vecí

Kodaň 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Nórska premiérka Erna Solbergová predstavila v piatok troch nových ministrov svojej menšinovej koaličnej vlády po septembrových voľbách. Informovala o tom agentúra AP. Premiérka uviedla, že Ine Eriksenová Söreideová, ktorá stála na čele rezortu obrany, prebrala ministerstvo zahraničných vecí. Štyridsaťjedenročná Eriksenová Söreideová sa tak…

Cez územie Slovenska sa bude presúvať ďalšia vojenská technika

Bratislava 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Czarek Sokolowski)   Celkovo sa uskutoční 26 cestných presunov zahraničných vojsk Ministerstvo obrany upozorňuje verejnosť na ďalšie presuny vojenskej technicky spojeneckých armád cez územie Slovenska. Naplánované sú počas budúceho týždňa, od pondelka (23.10.) do nedele (29.10.). TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Celkovo…

Médiá: Cez more prichádzajú migranti aj z Tuniska, Alžírska a Maroka. Cesta pripomína skôr zájazd rozjarenej mládeže ako útek z domova

Rím 20. októbra 2017 (HSP/echo24/Foto:TASR/Ciro Fusco/ANSA via AP)   Do Talianska a Španielska prichádza stále viac migrantov, ktorí necestujú z Líbye, ale z Tuniska, Alžírska a Maroka. V Taliansku sledujú tento vývoj s obavami „Cesta pripomína skôr zájazd rozjarenej mládeže ako útek z domova. Dobrý tucet mladých mužov sa uvelebil na drevenom člne, spievajú si a rozprávajú sa,…

Výdaj jódových tabletiek v Trnave je zatiaľ plynulý

Trnava 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   K prebratiu balení jodidu draselného je potrebný občiansky preukaz Zhruba po 800 balení jódových tabletiek denne si prídu Trnavčania na výdajné miesto na Hlavnej ulici. Distribúcia jodidu draselného sa koná po piatich rokoch v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Bohunice a…

Rozhovor s kandidátom na predsedu KSK, vojakom, ktorý vrátil vyznamenania NATO, Róbertom Bačinským: ĽSNS nie je jedinou stranou s patentom na rozum

Košice 20. októbra 2017 (HSP/Foto:Archív R. Bačinský)   Pred blížiacimi sa voľbami do VÚC pokračujeme v sérii rozhovorov s kandidátmi na nových županov. O preferencie v Košickom kraji sa s volebným číslom 1 uchádza nezávislý kandidát Róbert Bačinský v súčasnosti pôsobiaci v zahraničí, no s plánom vrátiť sa domov s…

Europarlament začal realizovať Sorosov plán, tvrdí vládny Fidesz

Budapešť 20. októbra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR- Ladislav Vallach)   Európsky parlament (EP) začal  realizovať migračný plán amerického finančníka Georgea Sorosa, povedal v piatok v Budapešti komunikačný riaditeľ maďarskej vládnej strany Fidesz Balázs Hidvégi Podľa agentúry MTI sa Hidvégi vo svojom vyhlásení odvolal na štvrtkové rozhodnutie Výboru EP pre občianske slobody,…

Piráti, TOP09 a Zelení podporujú EU, prijatie eura a migrantov. Rozhodnú sa Česi vo voľbách pre hlbšiu eurointegráciu alebo zachovanie suverenity Česka?

Praha 20. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)   V Česku sa už dnes budú konať parlamentné voľby, ktoré môžu v prípade správnej voľby českých občanov, podobne ako v Rakúsku, zmeniť smerovanie českej politickej scény, zracionalizovať českú politiku a posilniť spojenectvo v rámci V4. Okrem pôvodných tzv. štandardných politických strán ako ODS,…

Scientologická cirkev v Budapešti zaplatí pokutu za zneužívanie osobných údajov

Budapešť 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI/Zoltan Mihadak)   Za neoprávnené používanie osobných údajov musia Náboženský spolok maďarskej scientologickej cirkvi a jej ústredná organizácia zaplatiť pokutu po 20 miliónov forintov (približne 64.830 eur). Oznámil to dnes v Budapešti predseda Úradu na ochranu údajov a slobodu informácií (NAIH) Attila Péterfalvi. Podľa agentúry MTI…

Vybrali sme z blogu

Alahov Kód 1: Deti v Útoku

Približne koncom októbra roku 2016 na chvíľku zavládla v britských médiách veľmi čudná polemika ohľadne detí - nedetí. Schyľovalo sa totiž k úradnej likvidácii niekoľko tisícového ilegálneho geta vo francúzskom Calai odkiaľ premáva pod morom vlak Eurostar do Anglicka a odkiaľ vyrážajú takisto trajekty plné cestujúcich do Doveru. Britské médiá…

Kto chce novú svetovú vojnu? Príčiny, o ktorých takmer nikto netuší!

Znalosť dejín a predovšetkým pochopenie skutočných príčin vzniku vojen dáva ľuďom možnosť vojnám predchádzať. Kto zo súčasníkov sa však takýmto spôsobom díva na dejiny? Koho to zaujíma? Koho zaujímajú trebárs filmy o boji ruského národa proti nemeckému fašizmu? Ak by si ľudia totiž aspoň občas pozreli takýto film pochopili by,…

Aproximácia a negociácia islamského práva šaría s európskym právom a nález Európskeho súdu pre ľudské práva

Do Európy, Európskej únie a nielen do jej budúceho „jadra“ smeruje aj islam. Európska únia mu chce dať rovnaké miesto a postavenie, aké má pôvodné, autochtónne európske kresťanstvo. Z aspektu náročnosti islamu na jeho obslužný servis (plus halal), čo o kresťanstve tvrdiť nemožno, moslimovia budú chcieť mať všetko, čo k svojej viere, uctievaniu, obradu a životu…

Neúčinné nástroje boja proti korupcií.

<!-- @page { margin: 0.79in } P { margin-bottom: 0.08in } --> Skončil sa tretí ( vraj veľký ) protikorupčný pochod organizovaný skupinou študentov a za účasti študentskej verejnosti a ďalších záujemcov a podporovateľov boja proti korupcií. V rámci proklamovanej slobody slová a základných ľudských práv boli úlohy pre realizovanie…

Pan Vajíčko kdysi a dnes

Možná si – jste-li starší – na onu primitivní figurku z našich televizních obrazovek ještě vzpomenete. Protože doby, kdy se tato v televizi objevovala, sice dávno zmizely v pověstném propadlišti dějin, ale přesto ještě nestačily úplně upadnout v zapomnění. Pan Vajíčko – jak je nám starším známo – uváděl televizní reklamy v dobách, kdy takřka…

16.7 DVTR – Stalinov manéver

... pokračovanie článku 16.6 ... Táto časť silne nadväzuje na predchádzajúcu a pokúsim povedať mojim pochopení ako DPR vysvetľujú základy Stalina. Takže čo nikdy nemôžu zabudnúť Stalinovi a preto už generácie počujeme o ňom koľko ľudí pozabíjal, aký diktátor bol, aký kult osobnosti mal a vlastne aké to bol odľud? Stalinovi sa ako prvému podarilo…

TopSpeed

Ako funguje pruženie a tlmenie v praxi?

0

Iste vás niekedy zaujímalo, ako funguje pruženie a tlmenie v praxi. Konkrétny youtube kanál súčasť podvozku otestoval. Protagonisti natočili prejazd vozidla cez jamu pri rôznych rýchlostiach. Výsledok na spomalených záberoch naozaj stojí za to. Po tomto už možno budete jamy na našich skvelých cestách obchádzať ešte obozretnejšie. Napriek tomu, že auto je…

Volkswagen a lacné autá? V Ázii už čoskoro

0

Pred časom sme vás informovali o rozpadnutí spolupráce VAG s Tata motors. Lenže v koncerne sa nechcú vzdať plánov vstúpiť na trh v ázijských najľudnatejších krajinách. Logicky, chcú si ukrojiť kus z veľkého koláča. Kde je veľa ľudí, tam predsa potrebujú autá. Do roku 2020 chce Volkswagen pripraviť až 3 lacné autá pre Áziu.…

Akcia vidieť a byť videný prebehne už po tretíkrát

7

Okrem bŕzd a správne fungujúceho podvozku sú svetlomety jedným z najdôležitejších súčastí moderných vozidiel. V zimnom období ich správna funkcia môže znížiť množstvo nehôd voči rovnakému obdobiu v letných mesiacoch. Akcia vidieť a byť videný sa tak zameriava na stav svetlometov a ich správne nastavenie. Vodiči si v rámci tretieho ročníka budú…

Poznáte Budackov cyklus motora? VW ho nasadil do 2,0 TSI

8

Konštruktéri VW vyvinuli nový pracovný cyklus motora. Pomenovali ho „Budackov cyklus“, alebo B-cyklus po vynálezcovi Ralfovi Budackovi. Ide o variáciu Millerovho alebo, ak chcete, Atkinsonovho cyklu. Princíp je iný, riešenie prináša podobné výhody ako spomíname M a A-cykly. Volkswagen ho nasadil v americkom Tiguane pri motore 2,0 TSi EA 888 3B. O…

Najväčšia EÚ továreň na batérie LG Chem bude v Poľsku!

0

Schyľuje sa ku zlatým časom pre elektrické autá? Najväčšia továreň na batérie bude v susednom Poľsku. LG Chem ju vybuduje budúci rok na základe zvýšeného dopytu po článkoch pre „módne“ elektromobily a hybridy. Podľa Reuters, firma z Južnej Kórei zainvestuje 1,63 miliardy dolárov a postaví haly v okolí Wroclawi. Baterky budú…

Škaredá Alfa Romeo? Veru áno, je ňou AR Sprint Zagato

5

Môže byť Alfa Romeo škaredá? Môže byť vôbec talianske auto škaredé? História nás presvedčila, že áno. Pri pojme "nepríťažlivé talianske auto" každému hneď napadne Fiat Multipla. Na druhej strane tu je Alfa Romeo. Značka, ktorú po dizajnovej stránke nie je možné kritizovať. A predsa aj majster tesár sa niekedy utne. Tak to…

KAMzaKRÁSOU

Vieš, čo spôsobuje kŕče v nohách? Toto ťa rozhodne prekvapí!

8

Každý už v živote okúsil, čo sú to kŕče v nohách. Medzi typické príznaky patrí brnenie, nepohodlie a bolesť, ktorá sa môže objaviť v akejkoľvek časti tela. Pri kŕčoch platí, že za všetko môžu svaly. Ide o nedobrovoľné svalové kontrakcie, nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu. No najhoršie je to, že svalové kŕče môžu trvať zopár…

Pitný režim počas jesene: Tieto nápoje ťa zahrejú v sychravých dňoch!

8

Pojem pitný režim sa skloňuje hlavne v letných mesiacoch. To však neznamená, že počas ostatných ročných období už nie je dôležité sledovať si denný príjem tekutín. Pitný režim počas jesene musí byť prispôsobený meniacemu sa počasiu. Keďže sú momentálne teplejšie dni už menej časté a niekedy je vonku skutočne sychravo, vhodné je…

Vieš ako sa starať o suché pery? Poradíme ti!

6

Pre niekoho sú popraskané a suché pery len zimným problémom, pre nikoho celoročnou traumou. Môžu signalizovať vážne ochorenie, ale tiež iba o estetickým problémom? Už samotná koža na tvári je jemná a tenšia, často krát citlivá. Pery nemajú mazové žľazy, takže o to horšie sa hydratujú. Hydratáciu im musíme dodávať…

Je hydratačný sprej na tvár naozaj tak účinný ako si myslíme?

2

Kozmetické spoločnosti sa v posledných mesiacoch doslova predbiehajú v tom, kto príde so zaujímavejším, zdravším a lepším produktom. Medzi ne patrí určite aj hydratačný sprej na tvár, ktorý si získal obľubu mnohých ľudí najmä počas letných mesiacov. Je však naozaj taký účinny, zdravý a vhodný pre našu pokožku? Nie je…

Vyhrajte 5x Bioderma Sébium balíček pre aknóznu pleť (v hodnote 30 €)

3

Viete, že 59 % mladých ľudí by si výmenou za zdravú pleť nechalo zrušiť na rok Facebook? Táto skutočnosť nás inšpirovala k novej kampani #neseddoma. Cieľom kampane je presvedčiť mladých ľudí o tom, že sedieť doma len kvôli ťažkostiam s akné a trápiť sa je zbytočné. Riešenie je často jednoduchšie, ako si…

Vyhrajte 6x toaletnú vodu Gianfranco Ferré CAMICIA 113

8

Toaletná voda Gianfranco Ferré CAMICIA 113 je novým voňavým výtvorom zrodeným z týchto pocitov. Je to kvetinová a ovocná verzia sofistikovaného dámskeho parfumu, pretože talent by nemal byť zabudnutý a spomienky by mali vždy hľadieť do budúcna. 

TopDesat

10 skutočných ľudí, ktorí majú superschopnosti

0

Väčšina z nás zbožňuje  filmy a komixy o superhrdinoch. Malí chlapci túžili  mať superschopnosti Spidermana, alebo byť silný ako Hulk, alebo sa stať Ľudskou pochodňou či pánom Fantastickým. Bohužiaľ (alebo našťastie) sme všetci bežní ľudia: chodíme do školy, neskôr do práce a náš život je nudný a monotónny. Napriek tomu sú (respektíve boli) medzi nami ľudia s…

Architekt a pečenie dezertov. Smrteľne dobrá kombinácia

0

Architekt a pečenie dezertov? Výsledok je naozaj úžasný. Dezerty môžu byť nielen chutné, ale aj esteticky krásne. Opäť nás o tom presvedčil Dinar Kasko, šéfkuchár, ktorý pečie nádherné algoritmické dezerty a koláče. Tentokrát sa snažil prezentovať novú čokoládu. Šéfkuchár sa inšpiroval Matthewom Shlianom. Dezert navrhol z 81 jedinečných tvarov z ktorých…

10 najhorších účesov 80-tych rokov. Môžeme byť len a len radi, že táto éra je za nami

0

Osemdesiate roky sa často označujú ako desaťročie so skutočne "svojským" štýlom - a stačí len jeden pohľad na týchto 10 účesov, aby si s nami súhlasil. Jedno z najšialenejších období z pohľadu módy - 80-te roky, boli plné bizarností. Rozhodli sme sa preto zaspomínať si na tie "naj" účesy, ktoré leteli pred viac…

Súčasnosť vs minulosť: Takto vyzerali základné produkty kedysi

0

Všetko sa časom mení a preto si dnes ukážeme súčasnosť vs minulosť. Každým novým dňom sa náš svet obohacuje novými technológiami, prípadne tie staršie zdokonaľujeme a modernizujeme. Dostavajú nové funkcie a neočakávané doplnky. Určite však nevieme, ako vyzerali niektoré dnešné veci v minulosti. A pri tom tieto veci využívame skoro…

10 vtipných mačiek, ktoré sa snažili vpratať do malých priestorov. A vyšlo im to

0

Existuje len jedna vec, ktorú mačky milujú viac než leňošenie - a to stiesnené priestory. Majú obrovské potešenie, keď sa dokážu vpratať do malých škatúľ či do krabice na pizzu. Je pre nich potešenie dokázať svojmu ľudskému otrokovi, že sa mýli. Výnimkou nie je ani týchto 10 zlatých mačiek. :) Zatiaľ čo mnoho z nás považuje toto…

Harrison Ford má tie najlepšie kostímy

0

V USA sa oslavuje Halloween vo veľkom štýle. Výnimkou nie sú ani tie najväčšie hollywoodske hviezdy. Jednou z nich je aj obľúbený herec Harrison Ford. Ten sa zrejme v tomto období pred sviatkom prechádza po požičovniach kostýmov a dôkladne si vyberá ten, ktorý si oblečie tento rok. Legendárny herec sa…