Chmelár: Schyľuje sa na Slovensku k občianskej vojne?

Bratislava 12. októbra 2017 (HSP/Foto:Facebook)

 

“Pred týždňom mi volal jeden advokát z Košíc a dosť vzrušene až nezrozumiteľne sa ma spýtal, či sa môže ujať môjho prípadu a či mi je jasné, že tento spor nemôžeme prehrať. Tvrdil, že z toho vytlčieme stotisíc eur a že berie desať percent z vysúdenej sumy. V prvom momente som vôbec nerozumel, o čom hovorí, takže keď mi povedal, že ma nejaký novinár špinavo osočil, odvetil som mu, že je to jeho problém a že ja sa s novinármi nesúdim, lebo si ctím slobodu prejavu. Až o niekoľko hodín ma jeden redaktor upozornil, že komentátor denníka Korzár Peter Schutz ma nazval „menejcenným kreténom”,” píše v úvod svojho komentára analytik Eduard Chmelár.

Na snímke Eduard Chmelár

“Priznám sa, že to, čo ma zarazilo na tomto incidente, nebol vulgárny slovník dotyčného novinára – každý príčetný človek vie, čo si o ňom má myslieť a pre mňa to nie je partner na úrovni, aby som sa s ním sporil. Zarazil ma laxný prístup redakcie, ktorá chápe svoje noviny ako seriózne a mienkotvorné, a pritom jej editor a vedúci vydania pustí do tlače nadávku, ktorá by neprešla ani anonymnému hejterovi v ich diskusnej žumpe. Keď som na to písomne upozornil generálneho riaditeľa vydavateľstva a šéfredaktora denníka, poďakovali sa mi za upozornenie, ale ospravedlnenia som sa nedočkal. A tak som začal rozmýšľať, či naozaj robím dobre, že takéto veci nechávam len tak. Nikdy som sa nesúdil s médiami – nech bola ich kritika akákoľvek ostrá a nespravodlivá, nech boli ich karikatúry akékoľvek drsné a nevkusné – beriem to ako daň za to, že nie som verejnosti neznámy. Ale niekde predsa musí existovať právna hranica (morálna už bola prekročená dávno), za ktorou už kritika nie je kritikou, ale vulgárnym osočovaním. Nemám záujem poškodzovať denník Korzár, ale myslím si, že suterénnymi prejavmi tohto typu poškodzuje sám seba v očiach čitateľov, pretože takéto tvrdé nadávky si nedovolí ani bulvár.

O pár dní neskôr ma Juraj Mesík v komentári na portáli aktuality.sk nepriamo nazval „Rusmi dlhé roky živeným komentátorom“ a aby to bolo kvetnatejšie, dodal, že volám po Kiskovej abdikácii „na obrazovke televízie jedného z oligarchov“. Odhliadnuc od toho, že Mesík zavádza (dal som si dobrý pozor, aby som prezidenta nevyzval priamo k demisii, iba som upozornil na príklady jeho kolegov z okolitých krajín, ktorí odstúpili za oveľa menšie prehrešky) ako aj od toho, že mu neprekáža, že na tej istej „obrazovke jedného z oligarchov“ vystupuje ochotne aj on sám – pristavme sa na chvíľu pri Mesíkovej konšpirácii, že som „Rusmi dlhé roky živený komentátor“. Mesík vie, že klame, vie, čo ma živí, na rozdiel od neho nebývam vo vile s bazénom, od ktorého poučuje národ o potrebe skromnosti, ale v dvojizbovom byte (nie, nesťažujem sa, len porovnávam, moje bohatstvo nespočíva v materiálnom svete, toto je môj životný štýl), celý život som učiteľom a ak by ma mali platiť Rusi, platili by teda dosť mizerne. Takéto články však opäť vyvolávajú moju otázku, či mám takéto zákerné útoky ignorovať, vysmiať sa im alebo dotyčným osobám ukázať, že ich špinavé osočovanie musí mať nejaké hranice. Juraj Mesík (ktorý už podľa mojich informácií čelí žalobe za podnecovanie k vojne podľa § 417 Trestného zákona, hoci viaceré jeho komentáre  vyznačujúce sa živočíšnou nenávisťou k všetkému ruskému spĺňajú podľa môjho názoru aj naplnenie skutkovej podstaty trestného činu hanobenia národa podľa § 423 toho istého zákona) totiž bez najmenšieho zaváhania používa proti mne navlas rovnaké nepodložené obvinenia ako voči mne uplatňovali neofašisti, keď ma ohovárali, že ma platia židia, ilumináti a, samozrejme, Soros. Rád by som využil túto príležitosť a všetkým zúčastneným pripomenul, že tie platby meškajú už pätnásť rokov a že ma už nebaví predstierať dobrovoľnú chudobu…

No a teraz vážnejšie. Mesíkova mentalita – v tejto otázke na nerozoznanie podobná tej neofašistickej – ma privádza k úvahe, prečo to tí ľudia robia. Či s tým nemajú nejaké vlastné skúsenosti, že ich za prejavené postoje niekto platí a či my všetci ostatní nerobíme niečo zle, keď hovoríme vlastné názory zadarmo. Som presvedčený, že ako vysokoškolský učiteľ dokážem preukázať svoje príjmy oveľa ľahšie a presvedčivejšie ako bývalý analytik Svetovej banky, ktorý po návrate z Washingtonu už dlhé roky tvrdí, že sa živí ako „publicista na voľnej nohe“. Podobne ako viacerí predstavitelia proamerických think-tankov, ktoré sa tu zjavili ako blesk z čistého neba bezprostredne po Majdane, ich zamestnanci za sebou nemajú takmer nijakú odbornú minulosť (ak za ňu nepovažujeme krátku kariéru pornoherca), v akademických kruhoch ich dovtedy nikto nepoznal, majú problém transparentne preukázať svoje financovanie – ale dnes sa vyhlasujú za „bezpečnostných expertov“, vnucujú politickým elitám záujmy zbrojárskych koncernov a sústreďujú sa na „strategickú komunikáciu s verejnosťou“ (Orwell by nad takým pomenovaním propagandy zajasal).

Podobné obvinenia ako som uviedol vyššie sa v súvislosti s mojou principiálnou kritikou Andreja Kisku v poslednej dobe stupňujú. Minulý mesiac ma Tom Nicholson označil za „vnútorného nepriateľa“. Tento boľševický termín z čias komunistického teroru päťdesiatych rokov minulého storočia oprášil pred dvoma rokmi v denníku N Milan Šimečka – a používa ho dodnes. Ten istý denník vyzýval na vyhľadávanie a pomenovanie „verejných nepriateľov“ a ich nevpúšťanie do médií. A Štefan Hríb? Ten sa už nesnaží predstierať nielen objektivitu (minimálne od čias, čo nechal vkladať do svojho týždenníka podpisové hárky jednej mimoparlamentnej strany), ale ani nejaké elementárne princípy žurnalistiky, keď načisto stratil novinársky odstup, zvoláva „do zbrane“ na obranu „dobrého anjela“, káže o sprisahaní a pýta sa (pozor, celkom vážne), „čo také zlé Andrej Kiska urobil“… Kto sú títo ľudia, ktorí mätú svojím odsudzovaním fašizmu a komunizmu, no sami sa usilujú okresať slobodu na minimum a prenasledovať všetkých, ktorí sa nezmestia do ich videnia sveta? Už dávno som si ich pomenoval ako extrémnych centristov a títo ľudia dokazujú, že nebezpečenstvo, ktoré dnes hrozí slobode a demokracii, je dnes oveľa zložitejšie a nepochádza len z okrajových neonacistických a neoboľševických skupiniek.

Extrémni centristi nie sú liberáli, hoci si to o sebe myslia. Sú im cudzie erbové znaky liberálneho myslenia ako je tolerancia, dialóg, úcta k pluralite a rôznorodosť alternatív. A nie je náhoda, že práve oni, ktorí sú etalónom nenávisti, obviňujú iných z neznášanlivosti. Vnucujú spoločnosti predstavu, že je potrebné hľadať za každú cenu konsenzus a nahradiť demokratickú súťaž spoločnými záujmami. Výsledkom však nie je „krásny nový svet“ s ideálnymi riešeniami pre všetkých, ale obmedzovanie slobodnej diskusie a vytláčanie čoraz širšieho spektra názorov mimo akceptovateľného stredu, ktorý sa čoraz viac zužuje a začína sa nápadne ponášať na totalitárnu spoločnosť. Centristi nahovárajú spoločnosti, že hodnoty a záujmy investičného bankára sú totožné s hodnotami a záujmami pokladníčky v supermarkete a škandalizujú každý postoj, ktorý sa odlišuje od ich názoru. Pri takomto mentálnom nastavení je jasné, že každý, kto búra tento falošný konsenzus medzi biznismenmi a pracujúcimi, každý, kto narúša status quo a požaduje zmenu (bez ohľadu na jej kvalitu) je vytláčaný do pozície extrému. Každý, kto sa nezmestí do variantov toho istého systému, každý, kto projektuje zmenu, je vo verejnom diskurze delegitimizovaný, démonizovaný či dokonca tabuizovaný. V rámci tohto úzko vymedzeného konsenzuálneho priestoru je politika, ktorá bola vždy zápasom o moc, dekonštruovaná – a legitímne demokratické požiadavky sú z politického dialógu vylúčené. Tým však nezmizli, len ich nositelia boli označení za nepriateľov a vytlačení zo symbolického priestoru demokracie. V konečnom dôsledku sú to tak práve títo extrémni centristi, ktorí ohrozujú demokratický vývoj v Európe, lebo sú momentálne najvplyvnejší. V neposlednom rade robia boju proti extrémizmu medvediu službu, pretože ak takíto ľudia bez dôkazov obvinia Kotlebu, že je napojený na ruských oligarchov a NAKA po vyšetrovaní, ktoré sa uzavrelo minulý týždeň, nič nezistila, je to blamáž s ďalekosiahlymi dôsledkami, ktorá znižuje dôveru v takéto občianske skupiny.

Pred mesiacom som varoval, že táto spoločnosť je na pokraji morálneho rozkladu a viacerí z čitateľov ma upozornili, že v morálnom rozklade už dávno je. Mali pravdu. Zopakujem svoje slová: Slovenskej spoločnosti chýba úprimný dialóg. Jednotlivé tábory medzi sebou už ani nediskutujú, ale bojujú, nenávidia sa, nevedia nájsť spoločný záujem. Všetko je zrelativizované, niet pevných oporných bodov, nikto nedôveruje nikomu a ničomu. Je to najvyššie štádium studenej občianskej vojny, ktorá môže prerásť aj do otvoreného násilia. Médiá dávajú prednosť boju pred debatou, polemike pred dialektikou a ak sa aj pokúsia nahradiť spoločnosti chýbajúcu diskusiu, robia to formou konfrontácie, v ktorej sa neuvažuje, ale presviedča, nevymieňajú sa názory, ale formy prejavu, nepoužívajú sa argumentačné, ale zosmiešňovacie metódy. Uprednostňuje sa konflikt medzi osobami na úkor konfrontácie ich argumentov, politický efekt prejavov na úkor ich obsahu, čím sa posilňuje názor, že verejnosti patrí zábava a elite rozhodovanie. Zámerom je, aby sa občan zaujímal viac o hráčov ako o to, o čo v tejto hre ide.

V tejto hre však nejde o vulgárneho Schutza, paranoidného Mesíka a zaujatého Hríba. To nie sú novinári, ale propagandisti. Ide tu o absolútny nedostatok dialógu, keď ľudia s rôznymi názormi nevedú vecnú polemiku s argumentmi, ale neľútostný boj o právo na existenciu. Títo ľudia sa nerešpektujú, nepočúvajú, nie sú partnermi do demokratickej diskusie, ale nepriateľmi, ktorí sa usilujú navzájom zničiť. A ak ste mimo týchto táborov, ak sa usilujete udržať nadhľad a odstup, ste najpodozrivejší, pretože vás nemožno zaradiť. Dejiny sú plné príkladov, že takéto psychotické situácie stáli na počiatku občianskej vojny, že každému organizovanému krviprelievaniu predchádzala snaha o diskreditáciu až dehumanizáciu nepriateľa. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme vecný a racionálny dialóg s tými, s ktorými nesúhlasíme, lebo – ako upozorňoval už Voltaire – sloboda prejavu má význam iba vtedy, ak sme schopní rešpektovať odlišnosť. Ak toto stupňovanie nenávisti nezastavíme, otvorený konflikt so všetkými dôsledkami pre túto spoločnosť je neodvratný. Podstatné však je, aby sme krotili hulvátov vo vlastnom, nie v cudzom tábore. Inak to nemá význam. Darmo bude Andrej Kiska pokrytecky vyzývať na slušnosť, ak admini na jeho FB stránke nezasahujú, keď jeho žabky-demokratky vulgárne nadávajú oponentom a prehliadajú aj výzvy typu „Obeste ho!“ Rád by som sa pustil do nejakej fundovanej polemiky s niekým, kto mi predostrie svoj alternatívny pohľad na fungovanie štátu, výsledky práce prezidenta republiky alebo budúcnosť Európy. Potešil by som sa nejakej hlbšej diskusii o vízii našej spoločnej budúcnosti, aké som zažil na parížskej Sorbonne, na Belehradskej univerzite, na Európskom demokratickom fóre v Berlíne alebo hoci na Karlovej univerzite v Prahe. Ale z miesta, kde sa namiesto inšpiratívnej argumentácie nadáva do kreténov, agentov a verejných nepriateľov, lepšia budúcnosť nevzíde.

Eduard Chmelár

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli edochmelar.sk

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Fico: Schválený rozpočet je tmelom pre vládnu koalíciu

Bratislava 13. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Schválený návrh rozpočtu na budúci rok je podľa predstaviteľov vládnej koalície vyvážený a odráža priority vlády. Sú do neho totiž zahrnuté aj opatrenia, ku ktorým sa jednotlivé strany zaviazali v programovom vyhlásení vlády. Ide napríklad o opatrenia týkajúce sa 13. a 14. platu…

O pápežovi vyšla kritická elektronická kniha, ktorej autor zostáva v anonymite

Vatikán 13. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   Na predvianočnom knižnom trhu sa v uplynulých dňoch objavila elektronická kniha autora publikujúceho pod pseudonymom Marcantonio Colonna, ktorý v nej mimoriadne ostro kritizuje pontifikát súčasného pápeža Františka. Elektronickú knihu, ktorá sa predáva za necelých osem eur, vydali v uplynulom týždni v taliančine pod…

Na letisko v Bukurešti doviezli rakvu s pozostatkami bývalého kráľa

Bukurešť 13. decembra 2017  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Truhlu s telesnými pozostatkami posledného rumunského kráľa doviezli v stredu na bukureštské letisko zo Švajčiarska, kde Michal I. žil. Pochovajú ho vo vlasti tento víkend, informovala agentúra AP. Pietneho aktu na letisku sa zúčastnilo Michalových päť dcér a jeho vnuk Nicholas Medforth-Mills, ktorého…

Pri poliklinike v Košiciach boli nájdené nebezpečné chemikálie

Košice 13. december 2017 (HSP/Korzár/Foto:Pexels)   V utorok 12. decembra bolo v kontajneroch za košickou poliklinikou na Sídlisku nad Jazerom nájdené veľké množstvo nebezpečných chemikálií Na mieste zaisťovali situáciu hasiči a kriminalisti, informuje Košický Korzár. Polícia zamedzila vstup nepovolaným osobám. Kým hasiči prehľadávali priestor a zisťovali, koľko sa na mieste nachádza nádob s nebezpečnou látkou,…

V Úrade špeciálnej prokuratúry vznikne oddelenie extrémistickej kriminality

Bratislava 13. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa personálne posilní. Rozhodla o tom v stredu vláda, ktorá schválila návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na zvýšenie počtu osôb určených na plnenie jeho úloh. Rozšírenie reaguje na 13-ročné pôsobenie špeciálnej prokuratúry a rozšírenie jej pôsobnosti. K doterajším 25…

Vláda schválila prítomnosť zahraničných vojakov na území Slovenska

Bratislava 13. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Príslušníci ozbrojených síl členských krajín NATO absolvujú v prvom polroku 2018 na Slovensku celkom 26 vojenských cvičení. S ich prítomnosťou na území Slovenskej republiky vyslovila v stredu súhlas vláda, ktorá zároveň odobrila vyslanie slovenských vojakov na zahraničné vojenské cvičenia. Podľa ministra obrany Petra…

O ocenených skutkoch v projekte Detský čin roka 2017 rozhodlo 46.720 detí

Bratislava 13. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   V bratislavskom V-klube vyhlásili v stredu výsledky projektu Detský čin roka 2017. V poradí 17. ročník ocenenia, ktoré dokazuje, že "deti sú schopné robiť veľké veci", sa konal pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Výberová…

Premiér: Prezident SR hrubo zaútočil na ÚS, nech si takéto správanie odpustí

Bratislava 13. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezident SR Andrej Kiska by si mal odpustiť útoky na adresu Ústavného súdu SR. Upozornil ho na to v stredu premiér Robert Fico (Smer-SD). Fico tvrdí, že Kiska v utorok (12.12.) vo svojom prejave hrubo zaútočil na Ústavný súd. "Mal by zvažovať slová,…

Evanjelické cirkevné súdy si presúvajú prípad kontroverzného teológa Prostredníka

Bratislava/Zvolen 13. decembra 2017 (HSP/Foto:Facebook)   Evanjelický vysokoškolský pedagóg Ondrej Prostredník vystúpil na Dúhovom pochodu s kontroverným prejavom. Krátko na to jeho prípad začali riešiť cirkevné orgány, až sa dostal pred Generálny súd, najvyšší súdny orgán evanjelickej cirkvi, ktorý tento týždeň nevydal definitívne stanovisko, či sa Prostredník môže vrátiť za katedru.  Na utorkovom…

VideoZnámy čínsky lezec svoj posledný kúsok na mrakodrape nerozchodil

Čangša 13. december 2017 (HSP/BBC/Foto:YouTube)   Známemu čínskemu lezcovi sa adrenalínové kúsky na mrakodrapoch bez istenia stali osudnými  Wu Yongning mal tisíce nasledovníkov na sociálnej sieti Weibo, ktorí sledovali jeho dramatické krátke videá s adrenalínovými kúskami na vysokých budovách bez istenia. Záujem medzi jeho fanúšikmi rástol, keď v novembri prestal…

“Absolútny idiot”: Príslušníci FBI v SMS-kách nadávali Trumpovi a podporovali Clintonovú

Washington 13. decembra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americké médiá tento týždeň zverejnili prepis komunikácie dvoch vysokých úradníkov FBI, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní možného zasahovania Ruska do prezidentských volieb.  Zo zverejnených správ vyplýva, že fandili demokratickej kandidátke Hillary Clintonovej, zatiaľ čo republikána Donalda Trumpa nazývali "idiotom" a "odpornou osobou". Kauzu teraz rieši…

Danko upozornil prezidenta SR, že nemôže naraz vymenovať Laššákovú a Mamojku

Bratislava 13. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezident SR Andrej Kiska nemôže vymenovať súčasne za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. V liste ho na to upozornil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Obaja kandidáti boli totiž nominovaní na jedno sudcovské miesto. O obsahu listu TASR informoval…

Vybrali sme z blogu

Marián Magát: ,,Vydávame knihy, lebo potrebujeme vychovať novú generáciu

Na trh prišla dlho očakávaná kniha, kontroverzného autora Štefana Polakoviča. To, čo bol Alfred Rosenberg pre Tretiu ríšu a NSDAP, to bol Štefan Polakovič pre Slovenský štát a HSĽS. Bol to ideológ myšlienky slovenskej štátnosti, filozof a spisovateľ, po vojne v neprítomnosti odsúdený na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku.…

Prosím spamätajte sa!!!

Vážený pán predseda vlády, Vážení poslanci NR SR! Vaši predchodcovia nás ožobráčili aby nám mohli nasadiť Európsku slučku na hrdlo a postupne uťahovať v jej prospech. Kvôli tomu prehajdákali naše majetky, zdevastovali poľnohospodárstvo, priemysel, sociálne istoty, potravinovú sebestačnosť, pracovné miesta i hodnotu práce Slovenského občana na medzinárodnom poli. O tom…

Vládna moc úmyselne nehovorí občanom, čo chystá EÚ. Časť VI.

Ak sa vrátim k tomu, aká je filozofia EÚ podľa Schulza, tak je to o tom, že dav nesmie ( ! ) rozhodovať o svojom osude a teda občania – voliči nie sú tí, čo o smerovaní EÚ majú rozhodnúť alebo či smú vôbec o tomto probléme rozmýšľať a s…

Padla kosa na kameň. Ján Benčík píše anglickej kráľovnej – časť 5.

Pán Ján Benčík je veľký tolerantný demokrat, liberál a lovec fašistov a extrémistov. Je to ale najmä lovec

Roztáhni řiť, Evropo

Evropská komise se rozhodla postavit Českou republiku před evropský soud za to, že odmítla přijímat jí vnucenou kvótu migrantů. Čeští politici se hrdě bili v hruď, že v žádném případě nedopustí, aby byl jejich lid ohrožován či vysáván pochybnými přivandrovalými existencemi, jež nelze bezpečnostně prověřit, a nyní…

Tentoraz k dvom „horúcim“ témam v jednom, k Schulzovmu a Trumpovmu vyhláseniam...

K Schulzovmu vyhláseniu: „Urobme z EÚ federáciu. Kto nebude chcieť, nech odíde!“ Martin Schulz, politologicky sociálny demokrat a protagonista ekonomickej a sociálnej globalizácie, vo svojej voluntaristickej (vôľa je vydávaná za pravdu, alebo, čo sa babe chcelo, to sa jej aj snilo...) vízii federálnej Európskej únie, takej, akou je americká únia USA, nezohľadňuje alebo…

TopSpeed

Ako fungujú technológie Volvo Power Pulse a T8 Twin Engine v praxi?

0

Volvo používa už dlhšiu dobu veľmi zaujímavú technológiu pre elimináciu tzv. „turbo lagu“. Ide o veľmi jednoduché, a zároveň účinné a riešenie. Na jazyk mi prichádza slovné spojenie „simply clever“, to má však vyhradené iná automobilka. Čo je to ten „turbo lag“? V jednoduchosti povedané, ide o oneskorenie turbodúchadla na zošliapnutie plynu... Navyše,…

Zrýchlenie Mercedes-AMG E63 S na maximálku cez 300 km/h

4

Ako dlho trvá automobilom, než zrýchlia na svoju maximálku? Niektorým dlho, iným kratšie a potom je tu sériový Mercedes-AMG E63 S. Ten na to potrebuje o dosť menej ako 1 minútu. A k tomu obmedzovač na 300 km/h, ktorý zasahuje asi trocha benevolentnejšie. Zrýchlenie Mercedes-AMG E63 S na diaľnici na…

Zákazky na Tesla truck sa hrnú. Pepsi objednala 100 kusov!

2

Pred pár dňami som predstavil článok, že o ťahač Tesla truck má asi najväčší záujem americký pivovarnícky gigant. Ten zložil zálohu na 40 kusov v nezverejnenej sume. Nemyslel som si, že ho do pár dní niekto prekoná... A predsa sa našiel silnejší hráč na trhu. Je ním spoločnosť Pepsi... Tí…

Takto šprintujú najrýchlejšie kulty Honda Civic!

1

Popravde, nie som veľký fanúšik šprintov na ¼ míle. V časoch F&F som to žral asi rovnako, ako všetci ostatní na okolo s benzínom v krvi. Ale posledné roky moje nadšenie z tejto disciplíny riadne opadá. Nevravím, sú autá, na ktoré sa pozriem v akcii vždy a veľmi rád, ale je ich…

Ako vyzerajú sedadlá budúcnosti s integrovanými pásmi a airbagmi?

0

O interiéri budúcnosti od spoločnosti Adient sme vás už informovali. Adient je celosvetovým výrobcom sedadiel a tak ani ich neobišiel „boom“ okolo autonómnych áut. Ako však vyriešiť nudu vo vozidlách, kedy cestujúci majú odrazu veľa voľného času? Konštruktéri tak musia vymyslieť bezpečnejšie posedenie. Futuristické sedadlá budúcnosti pásmi a airbagmi integrovanými v sedačke od…

Nový člen rodiny a tímu - Suzuki Gitara

4

Že auto s týmto menom neexistuje? Máte pravdu. Vo svete nie, na našom dvore áno. Od dávna ľuďom a veciam okolo seba vymýšľam prezývky a skomolené, či vzletnejšie napísané, originálne mená. Baví ma to. Život to spestrí, mnohých pobaví a pre nejedného sú nové mená, alebo celkom nové slová tak lepkavé,…

KAMzaKRÁSOU

Láska nepozná vek: Svadobné fotografie tohto páru ťa dojmú!

4

Láska je jednou z najkrajších emócií, ktorá nám vždy rozjasní aj ten najpochmúrnejší deň. Nepozná hranice, prekážky, ani vek. Brazílsky pár je dôkazom, že láska dokáže trvať dlhé desaťročia, pokiaľ nájdete svoju pravú a spriaznenú dušu. Ich svadba sa síce konala v roku 1957, no o šesťdesiat rokov neskôr sa…

Vianočné stromčeky na tvári? V tomto období, je všetko možné!

4

Všade navôkol sa postupne rozsvecujú vianočné stromčeky. Nachádzajú sa na námestí asi každého mesta a postupne sa zdobia aj v domácnostiach. Avšak, určite vás neprekvapí, že makeup artisti a beauty nadšenci ich premietli aj do vizážistického sveta. Práve odštartoval najnovší trend v tvarovaní a zdobení obočia. Ďalší zaujímavý spôsob ako premeniť nudné obočie na niečo, čo…

Echinacea purpurová: Prírodný všeliek alebo obyčajná bylina?

2

Hoci nás prvý zimný deň ešte len čaká, mrazivé počasie je už v plnom prúde. Nám tak nezostáva nič iné, ako sa pred škaredým počasím poriadne obrniť. Avšak ani hrubý sveter či štrikovaný šál nás pri mínusových teplotách a výkyvoch počasia niekedy neuchránia. Existuje mnoho spôsobov, ako cez zimu podporiť svoju obranyschopnosť.…

Jedenie placenty: Nový trend medzi ženami alebo totálne šialenstvo?

6

Placenta je počas tehotenstva dôležitou súčasťou pre dieťa. Zásobuje plod živinami a kyslíkom a funguje aj ako filter pre mnohé odpadové látky. Zdalo by sa, že po pôrode je pre mamičky nepodstatná, no opak je pravdou. Jedenie placenty nový trend, s ktorého všetci šalejú! Prečo je to tak? Aký to má význam? 

Výživné ďatle: Sladká pochúťka dobrá aj pre tvoje zdravie!

2

Aj vám sa ďatle spájajú s týmto predvianočným obdobím? Určite nie ste sami. Sladká prísada sa vo veľkom pridáva do koláčov, ktoré pripravujeme práve na sviatky a počas zimných mesiacov. Sú vynikajúce pre naše telo, obsahujú množstvo potrebných živín a benefituje z nich nielen naše vnútro, ale aj zovňajšok.

Hrajte o 3 sady kozmetiky: Tekuté mydlo a mlieko s figami a magnóliou

3

S našim portálom môžete hrať o úžasne voňavú sadu telovej kozmetiky, ktorá má navyše veľmi pekný romantický dizajn. Traja výhercovia získajú sadu Essence & Co. s magnóliou a divými figami. V sade sa nachádza mlieko na telo a ruky a tekuté mydlo, takže o oázu vo vašej kúpeľni bude dobre postarané. Sada (Tekuté mydlo a mlieko s figami a…

TopDesat

10 šokujúcich lekárskych experimentov, ktoré boli vykonané na ľuďoch

0

Dejiny skrývajú veľa faktov týkajúcich sa hrôzostrašných a tajných experimentov na ľuďoch, ktoré sa konali "v mene" medicíny. O niektorých z nich sa verejnosť predsa len dozvedela.   1. Spôsoby, ako "vliezť" človeku do hlavy

Problémy, s ktorými sa stretávajú vysokí ľudia

0

Byť vysokým neznamená mať iba samé výhody. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že tieto "výhody" predstavujú iba polovicu dvojitého meča. Obri medzi nami čelia mnohým problémom, ktoré sú nenápadné a pri tom ich trápia každý deň. Od oblečenia až po výšku stropu. Jednoducho povedané, život je boj. Si pripravený pozrieť sa…

Google: 10 úžasných faktov o jednej z najväčších spoločnosti

0

Spoločnosť Google tu je krátko a predsa má významný vplyv na spoločnosť a kultúru. Ľudia túto spoločnosť využívajú od nakupovania až po skúmanie papiera. Veď ho používame na všetko, hlavne ak niečo vyhľadávame. Google ja pravdepodobne nenahraditeľný a nevyhnutný ako samotný internet. Čo však robí Google takou jedinečnou a úspešnou spoločnosťou?…

Byť anjelom nikdy nebolo jednoduchšie. Kúp si tieto funkčné anjelské krídla!

0

Alexis Noriegová, dizajnérka kostýmov, povzniesla svoju vášeň k umeniu na novú úroveň v projekte The Crooked Feather. Alexis vytvára realistické mechanické krídla, lepí na ne perá a uvádza ich do pohybu za pomocou piestu. Mať anjelské krídla nikdy nebolo jednoduchšie! Podľa Alexis od tej doby, kedy pred šiestimi rokmi vytvorila svoj…

Ako sa zdravia ľudia z rozličných krajín?

0

Ak sa chystáš vycestovať to úplne neznámej krajiny prvýkrát, v hlave máš mnoho nezodpovedaných otázok. Ako tam ľudia hovoria? Aké sú zvyky? Ako sa zdravia? Na túto otázku tu pre teba máme odpoveď. :)   1. Spojené štáty V Amerike je

Neočakávané problémy a ich bizarné riešenia

0

Každý z nás sa dennodenne stretáva s rôznymi malými problémami. Na každý z nich existuje osobitné riešenie a nič ako univerzálne riešenie neexistuje. Niektorí ľudia dávajú prednosť overeným návodom, ale vždy sa nájde zopár ľudí, ktorí si nájdu svoje vlastné a mnohokrát aj bizarné riešenie. Musíme však oceniť kreatívny prístup,…