Chmelár: Schyľuje sa na Slovensku k občianskej vojne?

Bratislava 12. októbra 2017 (HSP/Foto:Facebook)

 

“Pred týždňom mi volal jeden advokát z Košíc a dosť vzrušene až nezrozumiteľne sa ma spýtal, či sa môže ujať môjho prípadu a či mi je jasné, že tento spor nemôžeme prehrať. Tvrdil, že z toho vytlčieme stotisíc eur a že berie desať percent z vysúdenej sumy. V prvom momente som vôbec nerozumel, o čom hovorí, takže keď mi povedal, že ma nejaký novinár špinavo osočil, odvetil som mu, že je to jeho problém a že ja sa s novinármi nesúdim, lebo si ctím slobodu prejavu. Až o niekoľko hodín ma jeden redaktor upozornil, že komentátor denníka Korzár Peter Schutz ma nazval „menejcenným kreténom”,” píše v úvod svojho komentára analytik Eduard Chmelár.

Na snímke Eduard Chmelár

“Priznám sa, že to, čo ma zarazilo na tomto incidente, nebol vulgárny slovník dotyčného novinára – každý príčetný človek vie, čo si o ňom má myslieť a pre mňa to nie je partner na úrovni, aby som sa s ním sporil. Zarazil ma laxný prístup redakcie, ktorá chápe svoje noviny ako seriózne a mienkotvorné, a pritom jej editor a vedúci vydania pustí do tlače nadávku, ktorá by neprešla ani anonymnému hejterovi v ich diskusnej žumpe. Keď som na to písomne upozornil generálneho riaditeľa vydavateľstva a šéfredaktora denníka, poďakovali sa mi za upozornenie, ale ospravedlnenia som sa nedočkal. A tak som začal rozmýšľať, či naozaj robím dobre, že takéto veci nechávam len tak. Nikdy som sa nesúdil s médiami – nech bola ich kritika akákoľvek ostrá a nespravodlivá, nech boli ich karikatúry akékoľvek drsné a nevkusné – beriem to ako daň za to, že nie som verejnosti neznámy. Ale niekde predsa musí existovať právna hranica (morálna už bola prekročená dávno), za ktorou už kritika nie je kritikou, ale vulgárnym osočovaním. Nemám záujem poškodzovať denník Korzár, ale myslím si, že suterénnymi prejavmi tohto typu poškodzuje sám seba v očiach čitateľov, pretože takéto tvrdé nadávky si nedovolí ani bulvár.

O pár dní neskôr ma Juraj Mesík v komentári na portáli aktuality.sk nepriamo nazval „Rusmi dlhé roky živeným komentátorom“ a aby to bolo kvetnatejšie, dodal, že volám po Kiskovej abdikácii „na obrazovke televízie jedného z oligarchov“. Odhliadnuc od toho, že Mesík zavádza (dal som si dobrý pozor, aby som prezidenta nevyzval priamo k demisii, iba som upozornil na príklady jeho kolegov z okolitých krajín, ktorí odstúpili za oveľa menšie prehrešky) ako aj od toho, že mu neprekáža, že na tej istej „obrazovke jedného z oligarchov“ vystupuje ochotne aj on sám – pristavme sa na chvíľu pri Mesíkovej konšpirácii, že som „Rusmi dlhé roky živený komentátor“. Mesík vie, že klame, vie, čo ma živí, na rozdiel od neho nebývam vo vile s bazénom, od ktorého poučuje národ o potrebe skromnosti, ale v dvojizbovom byte (nie, nesťažujem sa, len porovnávam, moje bohatstvo nespočíva v materiálnom svete, toto je môj životný štýl), celý život som učiteľom a ak by ma mali platiť Rusi, platili by teda dosť mizerne. Takéto články však opäť vyvolávajú moju otázku, či mám takéto zákerné útoky ignorovať, vysmiať sa im alebo dotyčným osobám ukázať, že ich špinavé osočovanie musí mať nejaké hranice. Juraj Mesík (ktorý už podľa mojich informácií čelí žalobe za podnecovanie k vojne podľa § 417 Trestného zákona, hoci viaceré jeho komentáre  vyznačujúce sa živočíšnou nenávisťou k všetkému ruskému spĺňajú podľa môjho názoru aj naplnenie skutkovej podstaty trestného činu hanobenia národa podľa § 423 toho istého zákona) totiž bez najmenšieho zaváhania používa proti mne navlas rovnaké nepodložené obvinenia ako voči mne uplatňovali neofašisti, keď ma ohovárali, že ma platia židia, ilumináti a, samozrejme, Soros. Rád by som využil túto príležitosť a všetkým zúčastneným pripomenul, že tie platby meškajú už pätnásť rokov a že ma už nebaví predstierať dobrovoľnú chudobu…

No a teraz vážnejšie. Mesíkova mentalita – v tejto otázke na nerozoznanie podobná tej neofašistickej – ma privádza k úvahe, prečo to tí ľudia robia. Či s tým nemajú nejaké vlastné skúsenosti, že ich za prejavené postoje niekto platí a či my všetci ostatní nerobíme niečo zle, keď hovoríme vlastné názory zadarmo. Som presvedčený, že ako vysokoškolský učiteľ dokážem preukázať svoje príjmy oveľa ľahšie a presvedčivejšie ako bývalý analytik Svetovej banky, ktorý po návrate z Washingtonu už dlhé roky tvrdí, že sa živí ako „publicista na voľnej nohe“. Podobne ako viacerí predstavitelia proamerických think-tankov, ktoré sa tu zjavili ako blesk z čistého neba bezprostredne po Majdane, ich zamestnanci za sebou nemajú takmer nijakú odbornú minulosť (ak za ňu nepovažujeme krátku kariéru pornoherca), v akademických kruhoch ich dovtedy nikto nepoznal, majú problém transparentne preukázať svoje financovanie – ale dnes sa vyhlasujú za „bezpečnostných expertov“, vnucujú politickým elitám záujmy zbrojárskych koncernov a sústreďujú sa na „strategickú komunikáciu s verejnosťou“ (Orwell by nad takým pomenovaním propagandy zajasal).

Podobné obvinenia ako som uviedol vyššie sa v súvislosti s mojou principiálnou kritikou Andreja Kisku v poslednej dobe stupňujú. Minulý mesiac ma Tom Nicholson označil za „vnútorného nepriateľa“. Tento boľševický termín z čias komunistického teroru päťdesiatych rokov minulého storočia oprášil pred dvoma rokmi v denníku N Milan Šimečka – a používa ho dodnes. Ten istý denník vyzýval na vyhľadávanie a pomenovanie „verejných nepriateľov“ a ich nevpúšťanie do médií. A Štefan Hríb? Ten sa už nesnaží predstierať nielen objektivitu (minimálne od čias, čo nechal vkladať do svojho týždenníka podpisové hárky jednej mimoparlamentnej strany), ale ani nejaké elementárne princípy žurnalistiky, keď načisto stratil novinársky odstup, zvoláva „do zbrane“ na obranu „dobrého anjela“, káže o sprisahaní a pýta sa (pozor, celkom vážne), „čo také zlé Andrej Kiska urobil“… Kto sú títo ľudia, ktorí mätú svojím odsudzovaním fašizmu a komunizmu, no sami sa usilujú okresať slobodu na minimum a prenasledovať všetkých, ktorí sa nezmestia do ich videnia sveta? Už dávno som si ich pomenoval ako extrémnych centristov a títo ľudia dokazujú, že nebezpečenstvo, ktoré dnes hrozí slobode a demokracii, je dnes oveľa zložitejšie a nepochádza len z okrajových neonacistických a neoboľševických skupiniek.

Extrémni centristi nie sú liberáli, hoci si to o sebe myslia. Sú im cudzie erbové znaky liberálneho myslenia ako je tolerancia, dialóg, úcta k pluralite a rôznorodosť alternatív. A nie je náhoda, že práve oni, ktorí sú etalónom nenávisti, obviňujú iných z neznášanlivosti. Vnucujú spoločnosti predstavu, že je potrebné hľadať za každú cenu konsenzus a nahradiť demokratickú súťaž spoločnými záujmami. Výsledkom však nie je „krásny nový svet“ s ideálnymi riešeniami pre všetkých, ale obmedzovanie slobodnej diskusie a vytláčanie čoraz širšieho spektra názorov mimo akceptovateľného stredu, ktorý sa čoraz viac zužuje a začína sa nápadne ponášať na totalitárnu spoločnosť. Centristi nahovárajú spoločnosti, že hodnoty a záujmy investičného bankára sú totožné s hodnotami a záujmami pokladníčky v supermarkete a škandalizujú každý postoj, ktorý sa odlišuje od ich názoru. Pri takomto mentálnom nastavení je jasné, že každý, kto búra tento falošný konsenzus medzi biznismenmi a pracujúcimi, každý, kto narúša status quo a požaduje zmenu (bez ohľadu na jej kvalitu) je vytláčaný do pozície extrému. Každý, kto sa nezmestí do variantov toho istého systému, každý, kto projektuje zmenu, je vo verejnom diskurze delegitimizovaný, démonizovaný či dokonca tabuizovaný. V rámci tohto úzko vymedzeného konsenzuálneho priestoru je politika, ktorá bola vždy zápasom o moc, dekonštruovaná – a legitímne demokratické požiadavky sú z politického dialógu vylúčené. Tým však nezmizli, len ich nositelia boli označení za nepriateľov a vytlačení zo symbolického priestoru demokracie. V konečnom dôsledku sú to tak práve títo extrémni centristi, ktorí ohrozujú demokratický vývoj v Európe, lebo sú momentálne najvplyvnejší. V neposlednom rade robia boju proti extrémizmu medvediu službu, pretože ak takíto ľudia bez dôkazov obvinia Kotlebu, že je napojený na ruských oligarchov a NAKA po vyšetrovaní, ktoré sa uzavrelo minulý týždeň, nič nezistila, je to blamáž s ďalekosiahlymi dôsledkami, ktorá znižuje dôveru v takéto občianske skupiny.

Pred mesiacom som varoval, že táto spoločnosť je na pokraji morálneho rozkladu a viacerí z čitateľov ma upozornili, že v morálnom rozklade už dávno je. Mali pravdu. Zopakujem svoje slová: Slovenskej spoločnosti chýba úprimný dialóg. Jednotlivé tábory medzi sebou už ani nediskutujú, ale bojujú, nenávidia sa, nevedia nájsť spoločný záujem. Všetko je zrelativizované, niet pevných oporných bodov, nikto nedôveruje nikomu a ničomu. Je to najvyššie štádium studenej občianskej vojny, ktorá môže prerásť aj do otvoreného násilia. Médiá dávajú prednosť boju pred debatou, polemike pred dialektikou a ak sa aj pokúsia nahradiť spoločnosti chýbajúcu diskusiu, robia to formou konfrontácie, v ktorej sa neuvažuje, ale presviedča, nevymieňajú sa názory, ale formy prejavu, nepoužívajú sa argumentačné, ale zosmiešňovacie metódy. Uprednostňuje sa konflikt medzi osobami na úkor konfrontácie ich argumentov, politický efekt prejavov na úkor ich obsahu, čím sa posilňuje názor, že verejnosti patrí zábava a elite rozhodovanie. Zámerom je, aby sa občan zaujímal viac o hráčov ako o to, o čo v tejto hre ide.

V tejto hre však nejde o vulgárneho Schutza, paranoidného Mesíka a zaujatého Hríba. To nie sú novinári, ale propagandisti. Ide tu o absolútny nedostatok dialógu, keď ľudia s rôznymi názormi nevedú vecnú polemiku s argumentmi, ale neľútostný boj o právo na existenciu. Títo ľudia sa nerešpektujú, nepočúvajú, nie sú partnermi do demokratickej diskusie, ale nepriateľmi, ktorí sa usilujú navzájom zničiť. A ak ste mimo týchto táborov, ak sa usilujete udržať nadhľad a odstup, ste najpodozrivejší, pretože vás nemožno zaradiť. Dejiny sú plné príkladov, že takéto psychotické situácie stáli na počiatku občianskej vojny, že každému organizovanému krviprelievaniu predchádzala snaha o diskreditáciu až dehumanizáciu nepriateľa. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme vecný a racionálny dialóg s tými, s ktorými nesúhlasíme, lebo – ako upozorňoval už Voltaire – sloboda prejavu má význam iba vtedy, ak sme schopní rešpektovať odlišnosť. Ak toto stupňovanie nenávisti nezastavíme, otvorený konflikt so všetkými dôsledkami pre túto spoločnosť je neodvratný. Podstatné však je, aby sme krotili hulvátov vo vlastnom, nie v cudzom tábore. Inak to nemá význam. Darmo bude Andrej Kiska pokrytecky vyzývať na slušnosť, ak admini na jeho FB stránke nezasahujú, keď jeho žabky-demokratky vulgárne nadávajú oponentom a prehliadajú aj výzvy typu „Obeste ho!“ Rád by som sa pustil do nejakej fundovanej polemiky s niekým, kto mi predostrie svoj alternatívny pohľad na fungovanie štátu, výsledky práce prezidenta republiky alebo budúcnosť Európy. Potešil by som sa nejakej hlbšej diskusii o vízii našej spoločnej budúcnosti, aké som zažil na parížskej Sorbonne, na Belehradskej univerzite, na Európskom demokratickom fóre v Berlíne alebo hoci na Karlovej univerzite v Prahe. Ale z miesta, kde sa namiesto inšpiratívnej argumentácie nadáva do kreténov, agentov a verejných nepriateľov, lepšia budúcnosť nevzíde.

Eduard Chmelár

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli edochmelar.sk

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Trump chce zákaz tzv. bump-stock zariadení na zbraniach

Washington 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump nariadil v utorok podľa vlastných slov ministerstvu spravodlivosti, aby vypracovalo predpisy, ktoré zakážu zariadenia s tzv. bump-stock, a síce mechanizmom umožňujúcim, aby poloautomatická zbraň fungovala ako plnoautomatická. Ide o zariadenie, aké použil vlani v októbri masový vrah Stephen Paddock,…

Do Talianska prišlo od začiatku roka do 16. februára 4731 migrantov

Bratislava/Rím 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassene Dridi)   Do Talianska sa od začiatku roka do 16. februára doplavilo dovedna 4731 migrantov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roka predstavuje 49,93 percentný a v porovnaní s predvlaňajším rokom 22 percentný pokles. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú TASR zaslalo talianske veľvyslanectvo…

Stredozápad USA sužuje mrznúci dážď a sneh, hrozia záplavy

Chicago 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Rich Hein/Chicago Sun-Times via AP)   Búrkový systém ohrozuje v USA územie od Texasu až po štáty v okolí Veľkých kanadských jazier záplavami, mrznúcim dažďom a snehom. V utorok už stihol spôsobiť smrteľné nehody a vynútil si zatvorenie škôl, informovala agentúra AP. Americká Národná meteorologická služba…

USA tvrdia, že KĽDR na poslednú chvíľu zrušila schôdzku s Penceom

Washington 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shizuo Kambayashi)   Americký viceprezident Mike Pence bol pripravený na stretnutie s predstaviteľmi Severnej Kórey, ku ktorému malo údajne dôjsť počas prebiehajúcich zimných olympijských hier, avšak KĽDR schôdzku na poslednú chvíľu zrušila. Oznámila to v utorok Penceova kancelária i ministerstvo zahraničných vecí USA. Pence bol v…

Šatan videl rezervy v tempo-zápasoch: “Prestavba pokračuje”

Pjongčang 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Miroslav Šatan videl v kabíne samé zvesené hlavy. Slovenský hokej dier do sveta na zimnej olympiáde neurobil, niežeby sa to bývalo čakalo, ale šanca sa vyskytla. Aspoň to štvrťfinále. "Z takýchto sklamaní sa človek najviac naučí, ale mohli prísť neskôr. My sme to…

V Poľsku rastie biznis so znečisteným ovzduším. Čaká Slovensko podobný scenár?

Poľsko 21. februára 2018 (HSP/Foto:Flickr)   Čoraz viac Poliakov si uvedomuje, ako je poľské ovzdušie znečistené, a tak prekvitá obchod s výrobkami proti smogu. Predajcovia ponúkajú rôznofarebné rúška a ochranné kozmetické prostriedky, informuje iRozhlas.cz Kvôli vážnym problémom so smogom sa v Poľsku začalo hovoriť o prostriedkoch na ochranu dýchacích ciest…

Ťaženie proti čomukoľvek európskemu pokračuje. Najnovším cieľom je klasická opera: “Je neuvedomelá a rasistická”

USA 20. februára 2018 (HSP/Foto:Pixabay)   Klasická hudba je rasistická. Tento odkaz prichádza z USA, kde umelecký regionálny magazín "Scapi magazine" priniesol obsiahly editoriál Daniela Johansona zameraný na programové zloženie opery v Chicagu. Čo na tom, že klasická hudba pre svoju nádheru pretrvala storočia a prináša radosť aj dnešným poslucháčom, ak…

Google odhalil nebezpečné slabé miesto vo Windowse

USA 21. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mark Lennihan)   Vývojári spoločnosti Google v rámci Project Zero odhalili slabé miesto v prehliadači Microsoft Edge. Spoločnost o tom dlho nehovorila, avšak Microsoft to nedokázal upraviť, píše The Verge. V aktualizácii pre Windows 10 Creators Update bola predstavená technológia Arbitrary Code Guard (ACG) pre ochranu…

Britský dôchodca se odmietol vrátiť domov z neobývaného ostrova

Thajsko 21. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:maxpixel)   Britského dôchodcu strateného v Thajsku našli na malom neobývanom ostrove. Informáciu zverejnil Daily Express Už 74-ročný Michael Smith zmizol počas svojej dovolenky v Thajsku v provincii Chumphon v utorok 13. februára. Jeho priatelia tvrdia, že odplával na kanoe a nevrátil sa. Záchranári na brehu,…

VideoVodiči rýpadiel sa nudili a zahrali si piškvorky hydraulickými kladivami

Veľká Británia 21. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:twitter)   Vodiči dvoch rýpadiel vo Veľkej Británii sa rozhodli, že sa zahrajú hydraulickými kladivami. Videozáznam zverejnil na svojej stránke na Twitteri užívateľ Jordan Rutledge. „Taktiež som sa v práci občas nudil, ale týchto netromfnem," napísal. Za tri dni malo video cez 140 tisíc retweetov.…

Kam smeruje Česko po (prezidentských ) voľbách?

Bratislava 20. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Ešte ani nestihol doznieť šok z nepredpokladaného výsledku prezidentských volieb u našich susedov a už sa začínajú preberať scenáre, aký vplyv to bude mať na budúcnosť českej politiky. Najčastejšie sa konštatuje, že po voľbách sa môže možno aj radikálne zmeniť takmer idylický vzťah medzi Zemanom…

Porošenko podpísal zákon o oblastiach podporovaných Ruskom

Kyjev 20. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shizuo Kambayashi)   Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal v utorok zákon zameraný na "opätovné začlenenie" odštiepeneckých regiónov na východe štátu, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Návrh zákona schválený v ukrajinskom parlamente minulý mesiac označuje územia v…

Vybrali sme z blogu

Mimoriadne naliehavý odkaz Slovákom od JUDr. Štefana Harabina! „Nemáme ďaleko k anarchii a občianskej vojne! „

Hra s ohňom tých najvyšších politických špičiek na Slovensku sa schyľuje k tragédii! Slovenskom v týchto dňoch rezonuje správa, o nerešpektovaní súdneho rozhodnutia vysokým policajným úradníkom v Košiciach, ktorý sa vo svojom odôvodnení ku konkrétnemu prípadu vyjadril slovami: „Odvolací správny orgán sa nestotožňuje s rozhodnutiami uvedenými v rozsudku Najvyššieho súdu“…

HOVNO alebo českí katolícki laici a ich pravá farba a tiež hnednúce Slovensko...

Nekonkurujem raperovi Rytmusovi ani Pišťanekovi a Taragelovi v ich Sekerou a nožom. O slobodu slova v „tiež krásnej literatúre“ a masovej pop kultúre nemám záujem. Ak by aj, bez šance. Stále vypredané... Takzvaní umelci masovej pop kultúry toto slovo používajú ako nástroj umenia. Zvyšujú si tak svoju popularitu. Sú preto celebrity. Môj článok ale…

Arpád Soltész, Michal Havran a RTVS - naši hrdinovia?

Vo veľkom množstve počúvam znechutené reakcie na adresu Michala Havrana za jeho výroky o našich predkoch. Vody ešte viac rozbúrila šablónovitá odpoveď, ktorú zasielala RTVS na rozčúlené emaily občanov SR, ktorí požadovali vyvodenie zodpovednosti za vyššie spomenuté slová zamestnanca RTVS.  V priebehu uplynulých dní sa k tomu pridalo trestné stíhanie…

Eurokomisia chce zrušiť jednomyseľnosť pri hlasovaní a uchopiť moc nad "neposlušnými" štátmi

Predseda Európskej komisie Juncker sa v týchto dňoch vyjadril, že v blízkej dobe predloží návrhy, aby sa v zahraničnej politike EÚ prešlo od systému jednomyseľného hlasovania k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou. Ako Juncker doslova povedal: "Jednomyseľnosť nemôže zostať v súčasnej podobe, pretože EÚ musí byť schopná robiť globálnu politiku. Navyše si…

Co že Němci mlčí?

V pátek večer zadržela česká policie ve spolupráci s německými kolegy na dálnici D5 ve směru na Rozvadov dva kamiony s pětatřiceti ukrytými nelegálními migranty, směřujícími z Rumunska přes Maďarsko, Slovensko a Českou republiku do Německa. Zadržela je a v noci převezla na oddělení cizinecké policie, kde byla zjišťována jejich totožnost a to, zda…

Čo je dobré vedieť v súvislosti s najnovším dopingom na OH

Svetom preletela správa z dejiska ZOH o novom dopingovom náleze ruského športovca. „Zimná olympiáda v Pjongčangu má ďalší dopingový prípad. Ruský reprezentant v curlingu Alexander Krušelnickij mal pozitívny test na zakázané meldónium.“ Skôr, než mávnete rukou nad nepoučiteľnými a večne po

TopSpeed

Techrules Ren RS je čínsky diesel-elektrický hypercar s 1305 k

0

Čínska spoločnosť Techrules pripravuje na autosalón v Ženeve zaujímavé prekvapenie. Zobrali niečo, čo sa už dlho používa na železnici a preniesli to do sveta rýchlych kolies. Stroj Ren RS, ktorý predstavia na autosalóne má nezvyčajný pohon, ide totiž o diesel-elekrický hypercar. Číňania postavili hypercar len na jazdu na okruhu a len pre jedného,…

Nové španielske SUV bude SEAT Tarraco

0

Španieli už dávnejšie ohlasovali príchod tretieho SUV, čím by dorovnali prevahu niektorých značiek na poli SUV. Ešte minulý rok spustili hlasovanie o mene tretieho SUV modelu, ktorý ste mohli vybrať aj vy. Nové španielske SUV však svoje meno už pozná, bude ním SEAT Tarraco. A ako je u značky pravidlom, bude sa…

4 rady ako nepoškodiť auto počas lyžovačky

3

"Budúci rok si na 100% kúpim truhlu. Lyže už nebudem prepravovať v interiéri! Poškodil som si plasty v kufri a kožu na sedadlách." Tú vetu už povedalo mnoho z nás po tom, ako sme lyže prepravovali voľne umiestnené v batožinovom priestore tak, že časť trčala cez sklopené zadné sedadlá do…

V Bratislave opravia cesty a chodníky. Ide o tieto úseky

4

Tento rok opravia v Bratislave cesty a chodníky. Do opráv celkovo investujú 16 miliónov eur. 7 miliónov pôjde z rozpočtu hlavného mesta a 9 miliónov eur dodá vláda vo forme dotácie. Celkovo opravia 100 km jazdných pruhov. A "jazdných pruhov" neznamená 100 km ciest ako takých.

Poznáme aj vzhľad nového kombíka Volvo V60

1

Pár týždňov pred Ženevou 2018 sa roztrhlo vrece s „uniknutými“ fotkami noviniek :) Po Porsche, ktoré odfotila Nemka Nina bez maskovania, prichádza tiež magazín Automotosvijet s fotkami nového švédskeho kombíka. Volvo V60 si môžeme pozrieť na snímkach s nie príliš vysokým rozlíšením. Aj tie stačia na to, aby sme mohli povedať,…

Unikol záber nového Porsche 911!

3

Porsche 911 súčasnej generácie 991 je tu s nami už od roku 2011. Najikonickejší športiak všetkých čias dostane nástupcu. Pred oficiálnou premiérou ho odfotil jeden z používateľov Instagramu a zavesil na svoj účet. Po čase fotku stiahol, tá však stihla obletieť automobilový svet. Pohľad zozadu prezrádza aj predné partie. Neveríte? Zapozerajte…

KAMzaKRÁSOU

Vatové tyčinky do uší: Zabudni na ich používanie! Dôvod ťa zaskočí

0

Vatové tyčinky do uší - tak univerzálny pomocník, a predsa sú škodlivé! Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo? Používame ich všetci – muži, ženy, deti. Dokonca ich vieme využívať aj úplne inak. Doupravujeme si nimi rozmazaný rúž, otlačenú riasenku, či nedokonalú linku. Avšak, výrobcom sú predurčené na čistenie uši. Prečo ich…

Škodia odličovacie obrúsky našej pleti? Povieme ti pravdu!

0

Odličovacie obrúsky sú jednoduché na použitie, rýchle a vhodné pre lenivé ženy, no pravdepodobne to nie je najzdravšia voľba. Určite to je však zdravšie, ako spať s tvárou plnou makeupu, ktorý nám upcháva póry, zbiera nečistoty a koniec koncov nám môže spôsobiť nepríjemné zápaly a vrásky. Mnohé z nás sa snažia…

Prečo pestovať aloe vera? Takto ho využiješ pre zdravie i krásu!

0

Aloe vera patrí medzi pomerne známe a rozšírené rastliny. Do povedomia sa dostalo nielen netradičným zjavom no i svojimi pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Je obľúbenou ingredienciou napríklad v rozličných kozmetických produktoch a nachádza sa dokonca i v nápojoch. Aloe vera je skvelé na vonkajšie i vnútorné použitie. Výbornou správou je, že vypestovať si ho môžete i doma.…

Afrodiziakum: Nakopni svoj sexuálny apetít týmito potravinami!

0

Neviete ako oživiť váš vzťah? Nudí vás partner alebo ste naopak príliš unavená na milostné hrátky? Povinnosti a starosti nám môžu niekedy popliesť hlavu oveľa viac ako náš milovaný. Presne v týchto chvíľach siahnite po niektorom z jedlých pomocníkov. Afrodiziakum, super potravina, ktorá vám zlepší náladu a ochutí život. Majte pre každý…

Video Nikto nie je dokonalý: Ženy odhaľujú svoje akné na Instagrame!

0

O prirodzenej ženskej kráse sa toho nahovorilo veľa, no len niekoľko žien má v skutočnosti v súčasnosti guráž vyjsť von a ukázať svetu, aká je ich tvár bez makeupu. A práve tieto ženy s takouto gurážou sa rozhodli viac nemlčať a ukázať svetu svoju pravú tvár. Preto možno vidíte akné na Instagrame, kde ho odhaľujú…

Vieš, aké druhy medu existujú a na čo sú dobré? Zorientuj sa v nich!

0

Poznáš jednotlivé druhy medu, z čoho pochádzajú, čo obsahujú, na čo sú dobré a aký je ich rozdiel v porovnaní s inými? Nie je totiž med ako med. Prezradíme ti, podľa čoho si vybrať ten správny a na čo všetko ho môžeš využiť.

TopDesat

Včelí úľ priamo v obývačke? Spoločnosť z USA prišla s geniálnym riešením

0

Ako pravdepodobne vieš, populácia včiel je v konzistentnom poklese už dlhší čas a za hlavné príčiny sa považuje moderné priemyselné poľnohospodárstvo. Spoločnosť pôvodom zo Spojených štátov ale prišla so zaujímavým riešením, vďaka ktorému budeš môcť mať včelí úľ priamo v obývacej izbe. Výhyn včiel je zlou správou pre všetkých ľudí na…

3D kresby, ktoré vyzerajú veľmi realisticky

0

Vždy mu vravievali, že ma obrovský talent na kreslenie, no on to dlhé roky ignoroval. Reč je o 32-ročnom chlapovi zo Srbska, ktorý si nakoniec aj tak našiel cestu k maľovaniu. Začal totižto vytvárať 3D kresby, ktoré vyzerajú neuveriteľne realisticky. Ako sám vraví, svoj talent ignoroval a kresbám sa venuje…

Takto to vyzerá, ak je hlavou rodiny kreatívny otec s vášňou pre fotografiu a Photoshop

0

"Volám sa John Wilhelm. Narodil som sa v roku 1970 v Winterthur v Švajčiarsku, kde žijem spolu so svojou ženou a mojimi štyrmi deťmi (3 dcéry a 1 syn). A som kreatívny." "Fotografovanie bolo v mojom živote vždy dôležité. Môj otec bol skúseným hobby-fotografom a založil najmenej dve miestne fotografické…

Fotografie, ktoré poriadne potrápia tvoju hlavu

0

Už si niekedy videl mačku s guľometom? Pravdepodobne nie a zrejme ťa sklameme, pretože ju neuvidíš ani dnes. Na prvý pohľad ti však pri pohľade na túto fotografiu napadne, že ona má pri sebe naozaj strelnú zbraň. Týmto sa ti snažíme naznačiť, že dnes ti ukážeme fotografie, ktoré poriadne potrápia…

10 silných ilustrácií, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0

Jeden obrázok znamená viac ako tisíc slov... Takto sa cítia ľudia po zhliadnutí ilustrácií tajomného japonského umelca Avogada6, ktoré prinútia zamyslieť sa naozaj každého. Tajomný ilustrátor a video-editor si nepraje zverejniť akékoľvek osobné údaje o svojom živote. "Som obyčajný človek, ktorý má rád chémiu," píše na svojom Twitterovom profile, ale jeho diela hovoria samé za seba.…

Inšpirácie na perfektné fotografie. Niektoré sú však nebezpečné

0

Niektorí riskujú svoj život, iní si neuvedomujú ani to nebezpečenstvo, ktoré im hrozí pri takejto nebezpečnej činnosti. To všetko robia kvôli sledovanosti na svojich instagramových a facebookových účtoch. Je naozaj fascinujúce, kam sa títo niektorí ľudia vyšplhali. Dnes ti teda prinášame inšpirácie na perfektné fotografie, ktoré určite záujmu aj tvojich…