NAŽIVO

Hormuzský prieliv, ktorý je významnou námornou trasou spájajúcou producentov ropy, Irán v utorok čiastočne uzavrel. Dôvodom by malo byť zabezpečenie bezpečnosť lodnej dopravy počas vojenského cvičenia.

19:19

Český prezident Petr Pavel informoval, že vo štvrtok sa stretne s novým kandidátom na ministra životného prostredia Igorom Červeným a následne ho v pondelok vymenuje do funkcie.

19:16

Stranu Alternatíva pre Nemecko Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko klasifikoval ako extrémistickú organizáciu. 

Po vlaňajších parlamentných voľbách sa strana stala najsilnejšou opozičnou stranou v Nemecku. Avšak stále bola obviňovaná z extrémistických postojov.

19:13

Rada mieru pre Gazu je súčasťou Trumpovho 20-bodového plánu na ukončenie vojny medzi Izraelom a Hamasom.

Palestínske militantné hnutie Hamas tvrdí, že novo vytvorená Rada mieru Donalda Trumpa by mala vyvíjať tlak na Izrael, aby prestal „porušovať prímerie v Pásme Gazy“.

19:09

Predstavitelia opozičného Progresívneho Slovenska sa na tlačovej konferencii vyjadrili, že premiér Robert Fico je v téme o dostupnom nájomnom bývaní stratený.  Podľa ich názoru nepriniesol žiadne riešenia k tejto tematike.

17:53

Internetového predajcu Shein začala vyšetrovať Európska komisia. Dôvodom má byť predaj nelegálnych produktov.

17:50

Prvý podpredseda vlády a minister priemyslu a obchodu Českej republiky Karel Havlíček sa chce inšpirovať projektom štátom podporovaného nájomného bývania na Slovensku. Výzvu vidí v zníženej päťpercentnej dani z pridanej hodnoty na byty.

17:47

Na Slovensko stále nebola obnovená dodávka ropy cez ropovod Družba.  Ako priblížil rezort hospodár hospodárstva, „ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) a maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó zároveň podpísali spoločný list adresovaný chorvátskej strane s výzvou na umožnenie dodávok ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Adria ako jednej z možných alternatívnych trás“ .

17:43

Podľa zverejnených údajov britského štatistického úradu ONS, o ktorých informovali portály RTTNews a tradingeconomics, miera nezamestnanosti v Británii vzrástla na najvyššiu úroveň za takmer päť rokov.

17:38

Prostredníctvom spoločnosti Artifex Systems, ktorá prevzala závod na výrobu autointeriérových systémov v automobilovom priemyselnom parku v Lozorne, oficiálne vstupuje na slovenský trh indická skupina Tata AutoComp.

17:36

19. – 20. marca v St. Gallene vo Švajčiarsku sa uskutoční START Summit 2026. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR preto vyhlásilo výzvu na podporu účasti slovenských firiem. Ministerstvo podporí účasť až ôsmich najlepších projektov z oblasti digitalizácie, inovácií a technologických riešení s medzinárodným rastovým potenciálom.

17:32

Pri požiari v obytnej budove v Katalánsku, ktorý vypukol v pondelok večer, zahynulo najmenej päť ľudí. Podľa doterajších zistení šlo o mladých ľudí vo veku 14 až 18 rokov. Prečo sa im nepodarili dostať von, nie je doposiaľ známe.

17:26

Na okraj rozhovorov s ruskými predstaviteľmi v Ženeve sa americká a ukrajinská delegácia v utorok stretnú aj s poradcami pre národnú bezpečnosť z Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska.  Na programe sú bezpečnostné a humanitárne otázky.

17:24

Šéf iránskej diplomacie Abbás Arákč uviedol, že Irán a USA sa zhodli na základných princípoch možnej dohody. Následne budú strany pracovať na návrhoch textu dohody.

17:19

Kolumbia oznámila, že sa dohodla na obnove rokovaní s najväčším drogovým kartelom Clan del Golfo. Mierové rokovania boli prvotne pozastavené po tom, ako Kolumbia a Spojené štáty v januári oznámili spoluprácu v boji proti obchodovaniu s drogami v krajine.

17:16

Od 27. januára neprichádza do Maďarska a na Slovensko ropa cez ropovod Družba. Situácia je problematická. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjár poznamenal, že je povinnosťou Chorvátska sprístupniť prepravu ruskej ropy Jadranským ropovodom.

17:09

Po takmer troch hodinách skončilo druhé kolo rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom. Rokovanie bolo zamerané najmä na iránsky jadrový program a zrušenie sankcií.

16:13

Na pozvanie premiéra Naréndru Módího pricestoval na trojdňovú návštevu Indie francúzsky prezident Emmanuel Macron. Obaja vyzdvihli vzájomnú spoluprácu.

16:07

Rokovania v Ženeve medzi delegáciami Ruska, Ukrajiny a Spojených štátov o ukončení takmer štvorročnej vojny začali v utorok napoludnie. 

Predchádzajúce dve kolá mierových rokovaní sa konali 23. a 24. januára a 4. a 5. februára v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch.

16:05

Šéf švédskej vojenskej tajnej služby (MUST) Thomas Nilsson poznamenal, že Rusko zintenzívnilo svoje hybridné hrozby a je pravdepodobné, že je ochotné podstúpiť väčšie riziko v oblastiach okolo krajiny.

16:03

Helena Válková oznámila, že Mandátový a imunitný výbor Poslaneckej snemovne českého parlamentu neodporučil poslancom, aby hlasovali za vydanie premiéra Andreja Babiša a predsedu Poslaneckej snemovne Tomia Okamuru na trestné stíhanie. 

15:58
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Zomrel bývalý izraelský prezident Šimon Peres

Vo veku 93 rokov zomrel po ťažkej chorobe bývalý izraelský prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Šimon Peres. Informovala o tom dnes spravodajská stanica BBC

❚❚
.

 

.

Peresa 13. septembra postihla silná mŕtvica s krvácaním do mozgu a previezli ho do strediska Šeba. Jeho stav sa najprv zlepšoval, ale v utorok sa náhle zhoršil.

Exprezident a laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1994 bol dlhodobo rešpektovanou osobnosťou izraelskej politiky, jedným z najobdivovanejších symbolov krajiny a posledným živým spojivom so zakladateľmi štátu.

Počas 70 rokov trvajúcej kariéry zastával prakticky všetky vysoké politické funkcie, pôsobil trikrát na poste premiéra a dlhší čas riadil i rezorty zahraničných vecí, obrany a financií.

Úrad izraelského prezidenta opustil v roku 2014 po ukončení sedemročného funkčného obdobia.

 

.

Prinášame profil Šimona Peresa

Po šiestich desaťročiach v politike dosiahol Šimon Peres konečne svoje prvé volebné víťazstvo, keď ho izraelský parlament zvolil 13. júna 2007 za prezidenta na sedemročné obdobie. Inaugurácia sa uskutočnila 15. júla. Pri oznámení kandidatúry vtedy 83-ročný dovtedajší vicepremiér stúpencom povedal, že môže ísť o jeho “poslednú príležitosť slúžiť krajine”.

Šimon Peres sa narodil 2. augusta 1923 v poľskom Wolozyni (dnes Bielorusko) ako Szymon Perski, no už v roku 1934 sa s rodinou presťahoval do Tel Avivu na Britmi kontrolovanom území Palestíny. Pred založením Izraela počas vojny v roku 1948 bol veliteľom námorných síl nového štátu.

Peres, popredný spolupracovník prvého izraelského premiéra Davida Bena-Guriona, sa stal sám politikom v roku 1959, keď ho zvolili do parlamentu. Vo vláde pôsobil na všetkých hlavných postoch – bol ministrom obrany, financií a zahraničných vecí. Trikrát zastával funkciu premiéra, aj keď ju nikdy priamo nezískal vo voľbách.

Ako minister obrany koncom 50. rokov Peres dosiahol tajnú dohodu s Francúzskom o spustení izraelského jadrového programu, ktorý židovský štát údajne využil na výrobu atómových zbraní, čo Izrael nikdy nepriznal ani nepoprel.

.

Peres sa dostal po prvý raz na čelo vlády v roku 1977 ako úradujúci premiér po rezignácii Jicchaka Rabina. Predsedom vlády bol znova v rokoch 1984-1986 a neskôr po zavraždení Rabina v roku 1995. O sedem mesiacov neskôr však prekvapivo prehral volebný súboj s lídrom strany Likud Benjaminom Netanjahuom.

Takmer celú politickú kariéru bol Peres členom Strany práce, ktorú viedol do víťazstva Rabina v straníckych voľbách predsedu v roku 1992. V Rabinovej vláde bol následne šéfom diplomacie. V roku 1993 Peres vyjednal spolu s premiérom Rabinom mierové dohody z Osla s Organizáciou za oslobodenie Palestíny (OOP) Jásira Arafata, začo všetci traja dostali v roku 1994 Nobelovu cenu za mier.

Od roku 1997 Peres pôsobil vo vláde premiéra Ehuda Baraka. V roku 2000 kandidoval na funkciu prezidenta, no porazil ho politik Likudu Moše Kacav. V roku 2003 sa Peres stal členom vlády Ariela Šarona ako vicepremiér a minister zahraničných vecí.

V júni 2003 Peres opätovne prevzal vedenie Strany práce, ktorú však opustil v roku 2005 po tom, ako vo voľbách predsedu prehral s Amirom Perecom. Peres pomáhal zakladať novú centristickú stranu Kadima spoločne s dlhoročným priateľom a politickým rivalom Arielom Šaronom a jeho nástupcom, súčasným premiérom Ehudom Olmertom.

Zvolenie Peresa za prezidenta je okrem jeho osobného úspechu vnímané ako príležitosť obnoviť vážnosť tohto úradu, ktorú poškodili obvinenia voči Mošemu Kacavovi zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania viacerých žien. Hoci prezident má prevažne reprezentatívnu funkciu, bol považovaný za akýsi morálny kompas krajiny.

Počas návštevy Veľkej Británie mu 20. novembra 2008 kráľovná Alžbeta II. udelila čestný rytiersky titul a bol vymenovaný za čestného člena Rádu sv. Michala a Juraja. Rád založili v roku 1818. Tituly členov radu udeľujú vysokým britským predstaviteľom alebo ľuďom, ktorí vykonajú dôležité nevojenské služby v zahraničí. Pre cudzincov je určená čestná verzia tohto ocenenia.

Prezident USA Barack Obama 13. júna 2012 dodatočne odovzdal Medailu slobody Peresovi, ktorého označil za podstatu Izraela. Na podujatí v Bielom dome Obama povedal, že Peres pozná potrebu sily, tiež však chápe, že bezpečnosť krajiny závisí od čestnosti jej činov.

Šimon Peres bol ženatý s manželkou Sonjou, s ktorou má dvoch synov a dcéru. Sonja Peresová 20. januára 2011 zomrela v Tel Avive vo veku 87 rokov.

 

Prichádzajú prvé reakcie

.

Americký prezident Barack Obama a prvá dáma USA Michelle Obamová si budú Peresa pamätať ako “svojho drahého priateľa” a “samotnú podstatu Izraela”, uviedol Biely dom vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA.

“Existuje len málo ľudí na tomto svete, ktorí zmenili beh ľudských dejín, a to nielen svojou úlohou v ľudských udalostiach, ale preto, že rozširujú našu morálnu predstavivosť a nútia nás očakávať viac od seba. Môj priateľ Šimon bol jedným z týchto ľudí,” citoval Obamu Biely dom.

Americký prezident taktiež povedal, že Peres sa nikdy nevzdal možnosti mieru medzi Izraelčanmi, Palestínčanmi a susedmi Izraela.

Líder Strany práce Jicchak Herzog, ktorej bol Peres členom, uviedol, že Peres “bol jedným z najväčších lídrov, akých kedy Izrael mal”. “Bol učiteľom, priateľom a veľkým lídrom, na ktorého budú dejiny Izraela vždy pamätať,” dodal Herzog.

“Šimon Peres bol predovšetkým mužom mieru. Jeho milovaným a izraelskému ľudu vyjadrujem svoju najhlbšiu sústrasť,” reagoval kanadský premiér Justin Trudeau.

.

 

Blízky východ stratil horlivého obhajcu mieru, povedali o Peresovi Clintonovci

Blízky východ stratil horlivého obhajcu mieru. Na adresu bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa, ktorý dnes vo veku 93 rokov zomrel po ťažkej chorobe, to uviedli americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová a jej manžel Bill Clinton, bývalý šéf Bieleho domu. Informovala o tom agentúra DPA.

“Úmrtím Šimona Peresa stratil Izrael vodcu, ktorý až do svojho posledného dňa na zemi bojoval za jeho bezpečnosť, prosperitu a neobmedzené možnosti. Blízky východ stratil horlivého obhajcu mieru a uzmierovania,” uviedli Clintonovci vo vyhlásení.

Manželia označili Peresa za “génia s veľkým srdcom, ktorý svoje nadanie využíval na to, aby videl budúcnosť v zmierovaní, nie v konflikte, a v ekonomickom a sociálnom posilňovaní, a nie v hneve a frustrácii”.

.

 

K úmrtiu exprezidenta Šimona Peresa sa vyjadril aj jeho syn Chemi

Jeho úmrtie potvrdil aj jeho syn Chemi pre novinárov, ktorí sa ráno zišli pred nemocnicou, kde Peresa po silnej mŕtvici s krvácaním do mozgu hospitalizovali pred dvoma týždňami v Šebovom zdravotnom stredisku Tel ha-Šomer.

“Dnes sme sa s hlbokým žiaľom rozlúčili s naším milovaným otcom, deviatym prezidentom Izraela. Zanechal nám odkaz, ktorý znie pozerať sa vždy do budúcnosti. Je pre nás cťou, že sme boli jeho blízkou rodinou, dnes však cítime, že celý izraelský národ, ako aj svetové spoločenstvo s nami zdieľa túto stratu,” uviedol Chemi Peres.

Smútočné stanovisko vydal v tejto súvislosti aj úradujúci izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vyhlásil tiež, že jeho kabinet sa dnes zíde na mimoriadnom zasadnutí.

Šimon Peres patrí podľa AP medzi najobdivovanejších izraelských štátnikov a predstavoval posledné priame spojivo so zakladateľmi moderného Izraela.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Ján Droppa

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Marek Brna

.
.

Kyjev na pokraji katastrofy

Primátor Kyjeva oficiálne priznal, že Ukrajina môže byť na pokraji zániku a že je ohrozená samotná existencia krajiny

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Export ruskej ropy rastie už štvrtý týždeň po sebe

Export ruskej ropy rastie už štvrtý týždeň po sebe, píše Bloomberg. Publikácia konštatuje, že zvýšenie objemu dodávok v kombinácii s…

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump čoskoro rozhodne o ďalších dodávkach zbraní pre Taiwan

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že v najbližšom čase rozhodne, či Spojené štáty pošlú Taiwanu ďalšie zbrane. Vyjadril sa tak,…

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mimovládky si ešte nevydýchnu: premiér má plán

Neziskovky boli zhrozené, keď parlament prijal vládny návrh novely zákona o mimovládnych organizáciách . Malo sa tak – okrem iného…

17. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia ekonomicky degraduje

Tomáš Taraba, minister životného prostredia SR oceňuje, že ďalší premiér rozpráva o tom, že Európska únia ekonomicky absolútne degraduje

17. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Vojna na Ukrajine sa tento rok neskončí, vyhlásil generálny riaditeľ Rheinmetallu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 02. 2026 | Aktualizované 17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Aktualizované 17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Doživotná licencia MS Office 2021 Pro za 30€ a Win 11 Pro za 12€. Nakúpte lacné MS kľúče z Godeal24 Software Special Sale už dnes!

Internetový predajca špecializovaného softvéru Godeal24 nedávno spustil akčný výpredaj Software Special Sale, ktorý je príležitosťou na obnovenie vašich systémov a…

17. 02. 2026 | Ekonomika | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Ekonomika | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov

Život v tieni smrti: Neuveriteľné príbehy matiek, ktoré odmietli prehrať

Kniha „Odsúdení prežiť“ od britskej autorky Wendy Holdenovej nám prináša silné a pravdivé svedectvo o ľudskej vôli prežiť aj v…

17. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako bude Rusko riešiť blokovanie ruskej “tieňovej flotily”

Už viac ako rok sa neustále diskutuje o zadržiavaní lodí ruskej tieňovej flotily silami námorných síl krajín NATO. Až po…

17. 02. 2026 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Historická hanba. Hrbatý kritizoval to, že Slovensko nemá v rebríčku hráča či hráčku v Top 100

Bývalý slovenský tenista Dominik Hrbatý pozorne sleduje dianie svojho milovaného športu aj po ukončení kariéry. Naposledy sa pozrel na rebríčky…

17. 02. 2026 | 0 komentárov

Irán oznámil pokrok po dnešných rokovaniach s USA

„V porovnaní s predchádzajúcim stretnutím bol dosiahnutý dobrý pokrok a v tomto kole panovala konštruktívnejšia atmosféra,“ povedal minister zahraničných vecí…

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Barcelona padla v katalánskom derby, na čele La Ligy ju vystriedal Real Madrid

Futbalisti FC Barcelona utrpeli v pondelok bolestivú prehru 1:2 na ihrisku FC Girona a v tabuľke španielskej La Ligy 2025/2026…

17. 02. 2026 | 0 komentárov

V kauze Mýtnik ŠTS odsúdil Jozefa Brhela a jeho syna

Špecializovaný trestný súd , pracovisko Banská Bystrica, vyhlásil v utorok rozsudok v kauze Mýtnik, ktorá sa týka predražených IT tendrov…

17. 02. 2026 | Aktualizované 17. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Aktualizované 17. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Malinin čelí online šikane

Krasokorčuliarska hviezda Ilia Malinin prehovoril o svojom zlyhaní z olympijských hier a online útokoch, ktorým teraz čelí. Naznačil, že sa…

17. 02. 2026 | 0 komentárov

Vojna v opozícii: Toto už nerozchodia

Opozícia sa naďalej vnútorne sama rozbíja. Tentokrát na seba tvrdo narazili dvaja bývalí kolegovia…

17. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prebiehajú rozsiahle útoky po celej Ukrajine. Iskander zničil základňu bezpilotných lietadiel v oblasti Konotopu

Kyjev, 17. februára 2026 - Včera večer v Konotope, v oblasti Sumy, bola 330 kW elektrická rozvodňa zasiahnutá balistickými raketami…

17. 02. 2026 | 0 komentárov

„Vyrobené v Európe“ či „s Európou“? Spor o podporu domáceho priemyslu rozdeľuje EÚ

Európa sa zhoduje v tom, že Európska únia musí podporiť svoj priemysel, no členské štáty sa rozchádzajú v tom, do…

17. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Prelom pre kanón Seasnake: získal prvého NATO zákazníka

Nemecko, 17. februára 2026 - Najnovší člen NATO, Švédsko, poveril spoločnosť Rheinmetall dodávkou ôsmich zbraňových systémov Seasnake 30 pre švédske námorníctvo. Tieto…

17. 02. 2026 | 0 komentárov

Robia si z nás srandu? Uznanie rodovej identity má byť prioritou EÚ

Európsky parlament krátko pred Valentínom presadil progresívnu novinku : Aj „trans ženy“ sú ženy. Vyjadril sa k tomu aj podpredseda parlamentu…

17. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Budanov tlačí na rýchlu mierovú dohodu s Ruskom, Jermakovo krídlo je proti

Budanov, ktorý sa stal fakticky novým vedúcim ukrajinskej delegácie na rokovaniach, sa zasadzuje za rýchle uzavretie mierovej dohody s Ruskom…

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ľudia spozorovali zaujímavé veci a museli sa o ne podeliť

Zaujímavé veci nás dokážu prekvapiť práve vtedy, keď to najmenej čakáme. Niekedy ide o zvláštnu náhodu, inokedy o fascinujúci detail,…

17. 02. 2026 | 0 komentárov

Liberálny svet dostal českú facku: Clintonová neprešla Macinkovou bránou

Šéf českej diplomacie Petr Macinka sa na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii stretol v názorovom rozpore s Hillary Clintonovou. Táto modla globalistov-liberálov…

17. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Photoshop v hlavnej úlohe: Nečakané zábavné fotografie

Photoshop dokáže zachrániť pokazenú fotku, vymazať bývalého partnera zo záberu alebo zmeniť obyčajné pozadie na exotický raj. Internet je však…

17. 02. 2026 | 0 komentárov

Družba končí. Pomôžu nám Chorváti?

Keďže Ukrajina stále neobnovila tranzit cez ropovod Družba, Maďarsko a Slovensko sa obrátili na Chorvátsko, aby umožnilo dodávky ruskej ropy…

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

V USA vypukol nový konflikt medzi demokratmi a republikánmi: psy alebo moslimovia

Všetko začalo tým, že pro-palestínska aktivistka Nerdeen Kiswani napísala na X: „New York sa konečne obrátil k islamu. Psy majú…

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rubiovo blafovanie len posilnilo odhodlanie Indie obhájiť energetickú suverenitu

Zatiaľ čo Washington hlása diplomatické víťazstvo, India pokračuje v dovoze ropy z Ruska. Neuvážené vyhlásenia ministra Rubia zrejme len posilnia…

17. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Streľba na stredoškolskom hokeji: Útočníkom mala byť „transrodová osoba“

Muž, ktorý sa identifikoval ako transrodová osoba, spustil streľbu na hokejovom zápase v Rhode Islande a zabil dvoch ľudí

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čurilla, Černák, Danko a kyselinári

Poslankyňa Progresívneho Slovenska Zuzana Mesterová vo štvrtok naložila podpredsedovi parlamentu, keď ho spoločne s partnermi z koalície prirovnala k vrahom,…

17. 02. 2026 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mapa zásahov, mapa aktérov: Volebná moderácia v praxi

TikTok moderoval diskusiu pred voľbami 2023. Kto stál na migrácii, LGBT, vojne a Sorosovi, v boji o voliča ťahal za…

17. 02. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Hormuzský prieliv, ktorý je významnou námornou trasou spájajúcou producentov ropy, Irán v utorok čiastočne uzavrel. Dôvodom by malo byť zabezpečenie bezpečnosť lodnej dopravy počas vojenského cvičenia.

19:19

Český prezident Petr Pavel informoval, že vo štvrtok sa stretne s novým kandidátom na ministra životného prostredia Igorom Červeným a následne ho v pondelok vymenuje do funkcie.

19:16

Stranu Alternatíva pre Nemecko Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko klasifikoval ako extrémistickú organizáciu. 

Po vlaňajších parlamentných voľbách sa strana stala najsilnejšou opozičnou stranou v Nemecku. Avšak stále bola obviňovaná z extrémistických postojov.

19:13

Rada mieru pre Gazu je súčasťou Trumpovho 20-bodového plánu na ukončenie vojny medzi Izraelom a Hamasom.

Palestínske militantné hnutie Hamas tvrdí, že novo vytvorená Rada mieru Donalda Trumpa by mala vyvíjať tlak na Izrael, aby prestal „porušovať prímerie v Pásme Gazy“.

19:09

.

Uhrík: Dokedy sa budú „Naďovia“ vysmievať ľuďom do tváre? Máme toho už dosť!

Europoslanec Milan Uhrík sa pýta dokedy ešte sa budú títo ľudia  vysmievať ľuďom do tváre, máme toho už dosť a…

17. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruská delegácia do Ženevy poletí nad Európou. Čo sa stane?

Washington pomohol delegácii Ruskej federácie preletieť nad Európou, ktorá je pre ruské lietadlá uzavretá, aby sa mohla zúčastniť rokovaní v…

17. 02. 2026 | Aktualizované 17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Aktualizované 17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Časť ukrajinských F-16 riadia americkí a holandskí piloti-veteráni

Časť ukrajinských F-16 riadia americkí a holandskí piloti-veteráni, informuje Intelligence Online

17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nezávislá Európa alebo centralizované impérium?

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová veľkolepo prehlásila, že Európa sa o svoju bezpečnosť musí postarať sama. Na prejav…

17. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Gedra: Progresívny koncept postavený na nenávisti na všetky štyri svetové strany sa rozpadol

Mainstreamové médiá zámerne „cenzurujú“ diplomatické kroky slovenského premiéra Robert Fica. No schválne, zachytili ste na nich pozitívne ohlasy na jeho…

17. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Ján Droppa

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Marek Brna

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov