Tragédia eurobyrokrata Šefčoviča v priamom prenose. Takto argumentoval v prospech smernice obmedzujúcej práva legálnych držiteľov zbraní

Bratislava 9. februára 2019 (HSP/Foto: screenshot videa)

 

Ide postihovať bezúhonných legálnych držiteľov zbraní za to, že nelegálny migrant spáchal teroristický čin s nelegálne držanou zbraňou

Na snímke Maroš Šefčovič

Dennik N zorganizoval v Cvernovke debatu prezidentských kandidátov, na ktorú pozval trojicu kandidátov s najvyššími preferenciami, Róberta Mistríka, Štefana Harabina a Maroša Šefčoviča. Debata prebehla prekvapivo korektne na rozdiel od debaty v Trende, ktorú primitívnym spôsobom moderovala dvojica Mihočková a Leško. Absencia kandidátky Čaputovej sa zase prejavila aj na kultivovanejšom publiku, kde tentoraz chýbal jej fanklub z Progresívneho Slovenska.

K zaujímavým zisteniam došlo pri slovnej výmene Štefana Harabina s eurokomisárom a bývalým veľvyslancom v Izraeli Marošom Šefčovičom. Harabin znovu potvrdil, že smernica, ktorú prijala európska komisia je nulitná, lebo zasahuje do oblasti, ktorá je podľa Lisabonskej zmluvy výlučne v kompetencii členských štátov. Šefčovič však prijatie smernice a oklieštenie práv držiteľov zbraní odôvodnil nasledovne:

„Pán Harabin stále spomína ten zákon o zbraniach a strelive, ja by som sa ho chcel spýtať, kde bol, keď boli útoky v Bruseli, kde bol, keď bolo zastrelených 130 ľudí v parížskom divadle, lebo ja Vám poviem kde som bol. Ja som bol v tuneli zablokovaný, lebo bol výbuch na stanici metra v Bruseli, bol výbuch na letisku v Bruseli, kde som mal dve kolegyne, ktoré skoro prišli o život a môj syn prešiel cez tú stanicu metra pol hodiny predtým, než vybuchla tá bomba.“

„A viete, prečo to spomínam? Lebo tí teroristi mali v rukách zbrane, samopaly, ktoré boli poskladané s tzv. znefukčnených zbraní, ktoré sa pašovali cez internet, voľne sa predávali a oni si to potom za drobný peniaz skladali a vystrieľali s tým 130 ľudí v Paríži. Veď toto, preboha, musíme regulovať. Chceme tu mať nejaké Spojené štáty americké, že nejaké frustrované dieťa vystrieľa celú školu? Tak nezavádzajme ľudí, že tu sa urobilo niečo zlé. Veď tu ide o bezpečnosť každého z nás! Tu ide o bezpečnosť našich detí, tak buďme zodpovední!“

Harabin mu na otázku, že kde bol v čase, keď vybuchla bomba v Bruseli, odpovedal:

„Pán Šefčovič sa pýta, že kde som bol. No ja som bol v talári, na Najvyššom súde v práci. Vy ste bol v práci v Bruseli, veď ste za to dostávali 30 tisíc eur mesačne, tak logicky ste tam mal byť. Tak ako sudca Najvyššieho súdu logicky nemal čo robiť pri teroristickom útoku v Bruseli. Ale pokiaľ ide o podstatu, načo ste napúšťali do Európy migrantov, ktorí potom páchajú teroristické činy? Európa je zaplavená migrantmi, veď to je vaše dielo pán Šefčovič.“

Je tragédiou, že ľudia ako Šefčovič nás zastupujú v Európskych komisiách, kde príjmu smernicu, ktorá ide postihovať bezúhonných legálnych držiteľov zbraní za to, že nelegálny migrant spáchal teroristicky čin s nelegálne držanou zbraňou.

Šefčovičove „argumenty“ nenechali chladného ani bývalého člena protiteroristickej jednotky útvaru osobitného určenia Ernesta Nagya. Jeho kolegovia nasadzujú životy ako prví v prípade hrozby teroristického útoku, ktoré sa rozmohli po vpustení nelegálnych moslimských migrantov do Európy práve politikmi ako Šefčovič.

Mgr. Ernest Nagy je aj členom slovenskej asociácie dynamickej streľby. Je niekoľkonásobný Majster SR v pištoli v dynamickej streľbe podľa pravidiel IPSC, ďalej Majster SR v puške, v brokovnici ako aj v najnovšej divízii PCC, čo je 9 mm karabína. Ďalej 5 násobný individuálny medailista z kontinentálnych pretekov, 5 násobný člen medailového družstva z kontinentálnych pretekov a taktiež má striebornú medailu z MS v družstvách (viac TU).

Jeho reakciu prinášame v plnom znení:

„Pán Šefčovič v diskusnej relácii kandidátov na prezidenta SR dňa 7. 2. 2019 povedal v súvislosti s pripravovanou novelou zákona č.190/2003 Z.z. o zbraniach a strelive, kde sa má implementovať smernica EU nasledovné: „toto preboha musíme regulovať, chceme my tu mať nejaké Spojené štáty americké, že proste nejaké frustrované dieťa vystrieľa celú školu, tak nezavádzajme ľudí, že tu sa urobilo niečo zlé…“

Toto použil ako argument, že teroristi pri útoku vo Francúzsku vystrieľali stovky ľudí zbraňami, ktoré boli znehodnotené a následne boli opäť sfunkčnené. Pán Šefčovič, urobilo sa niečo zlé, veľmi zlé a dovoľte mi vysvetliť, v čom je podstata toho zlého.

Vo Francúzsku zabíjali teroristi a nie legálni držitelia zbraní, to je najpodstatnejšia vec. Smernica, ktorú vypracovala EÚ sa však dotýka výhradne legálnych držiteľov zbraní a nie teroristov.

Pri pripravovanej novele slovenská strelecká verejnosť poukazuje na to, že v zákone č. 190/2003 Z.z. je nutné upraviť ustanovenia expanzných zbraní, tj. ich znehodnocovanie, získavanie a následnú možnosť vývozu do iných krajín.

Skúste si položiť otázku, prečo sa expanzné zbrane v prevažnej miere dostávajú do krajín, kde je prísna regulácia zbraní? Odpoveď znie, že aj napriek tomu, že štát ktorý sa snaží o prísnu reguláciu a kontrolu zbraní, v konečnom dôsledku nakoniec prehráva, lebo kriminálne prostredie vrátane teroristov si aj tak nájde cesty ako sa dostať k zbraniam – nie legálnym.

Na to nadväzuje ďalšia otázka. A kde sa najlepšie masakruje civilné obyvateľstvo? No predsa tam, kde sú obyvatelia štátu odzbrojení, tam kde potenciálny útočník vie, že do príchodu polície mu nič nehrozí!

No a na váš argument o frustrovanom dieťati, ktoré vystrieľa celú školu – snáď len toľko, že v zmysle  zák. č. 190/2003 Z.z.  § 18, ods.1 zbrojný preukaz možno vydať len osobe, ktorá dosiahla vek 21 rokov. V takomto veku ja nepovažujem osobu za dieťa. A ak by predsa len došlo k Vami spomínanému excesu, tak si môžete byť istý, že to určite nebude s legálne držanou zbraňou.

Dnes už každý v spoločnosti vie, že smernica EÚ nebojuje proti teroristom, že nijako nechráni obyvateľov Slovenska. Ale práve naopak, zvyšuje bezpečnostné riziko, implementáciou sa dosiahne len enormný nárast obchodovania so zbraňami načierno. Presný opak toho, čo dnes potrebuje Slovensko, Európa.

Takže pán Šefčovič, súhlasím s Vami že netreba zavádzať, ale hovoriť pravdu. A pravda je taká, že sa nemusíme báť legálnych držiteľov zbraní!

A snáď mi ešte dovoľte upriamiť Vašu pozornosť  na to, čoho by sme sa mali naozaj báť. Nemecká spravodajská služba BND zverejnila, že podľa ich zistenia sa na území Nemecka nachádza 740 radikálnych džihádistov s bojovými skúsenosťami z vojnových konfliktov schopných kedykoľvek vykonať útok na území Nemecka.

Pri všetkej úcte k BND si dovolím tvrdiť, že to číslo je podstatne vyššie. Ale pre korektnosť ostaňme pri čísle 740. Viete si predstaviť pri takomto počte osôb ich sledovanie štátom, napríklad cez odposluchy? Koľko ľudí by muselo byť zapojených do odpočúvania, triedenia a vyhodnocovania takto získaných informácií? Ak by každý z nich denne telefonoval len 30min. tak je to 22.200 minút denne! Dajme tomu že 22.000 minút sa budú baviť o kebabe a iných nepodstatných veciach a len tých 200 minút bude mať nejakú spravodajskú hodnotu. Ale aby získali minutáž upotrebiteľnú pre bezpečnosť štátu, tak si musia vypočuť a preložiť všetkých 22.200 minút denne! O fyzickom sledovaní ani nehovorím, nakoľko tam na jednu sledovanú osobu potrebujete celý tím ľudí. A to radšej ani nespomínam územia, kde už Nemec nesmie vkročiť, tzv. no go zone.

Pochybujem, že je dnes  v silách nejakej európskej spravodajskej služby takto veľkú skupinu ľudí mať pod kontrolou.

Tak si to zhrňme. Nemecká BND dnes 740 potenciálnych hrozieb nemá v uchu ani na očiach. A čo je najhoršie, tieto osoby sa môžu voľne  pohybovať v EU. Čo myslíte pán Šefčovič,  nie je toto  väčšia hrozba ako legálni držitelia zbraní? Keby sme spočítali všetky krajské zásahové policajné jednotky na Slovensku a pridali k nemu ešte prezidiálny útvar,  ktorý má na starosti boj proti terorizmu tak na nedostaneme na číslo 740.

O vybavení našich špeciálnych jednotiek radšej pomlčím a nebudem vnášať hystériu do spoločnosti. Každý kto sa podieľal alebo podieľa na bezpečnosti Slovenska vie, aká obrovská hrozba je ak by len 5 ľudí zo spomínaných 740 vykonalo nejaký útok koordinovaným spôsobom…

A ešte aby som sa vrátil aj k Vami spomínanému Francúzsku a to k poslednému väčšiemu útoku na vianočných trhoch v Štrasburgu 11. 12. 2018, kde 29 ročný Cherif Chekata zabil 5 ľudí a 18 zranil. Bol vyzbrojený starým 6 ranným revolverom z r. 1892 a nožom. Ale Vy pán Šefčovič idete vo svojej smernici obmedzovať kapacitu zásobníkov v legálne držaných zbraní a snažíte sa nás presvedčiť,  že je to v rámci boja proti terorizmu…

Útočník z vianočných trhov sa dostal do prestrelky s francúzskou políciou a neskôr aj s francúzskou armádou a aj napriek tomu ušiel. Eliminovaný bol až po 48 hodinách policajnou špeciálnou jednotkou, keď kládol aktívny odpor. Možno si položíte otázku, ako mohol dvakrát ujsť pri strete s ozbrojenými zložkami? Aký to majú strelecký výcvik vo Francúzsku? Odpoveď by som hľadal ale úplne inde..

Francúzske ozbrojené zložky sú totálne vyčerpané /stačí si spomenúť akú dlhú dobu vo Francúzsku trval výnimočný stav/ a nestíhajú nahrádzať ľudí v jednotkách pri fyzickej strate, nakoľko vycvičenosť zaberie nejaký čas.

A teraz si treba položiť už len poslednú otázku, a to že kto takýto stav zapríčinil? Odpoveď nechám aj na Vás, pán Šefčovič, ale jedno viem úplne presne, že slovenskí držitelia zbraní za to zodpovednosť nenesú. A súhlasím s Vami,  nezavádzajme spoločnosť!,“ uzatvára Ernest Nagy.

Tomáš Novák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bojovníčka Kučová vo finále v Gdyni odvrátila päť mečbalov, ale titul nezískala

0 icon

Bratislava 25 júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Slovenská tenistka Kristína Kučová sa nedočkala najväčšieho úspechu kariéry v podobe triumfu na turnaji hlavného ženského okruhu WTA. Vo finále dvojhry na antuke v poľskej Gdyni prehrala s belgickou reprezentantkou Marynou Zanevskou za 1:53 h 4:6, 6:7 (4) Oba sety mali podobný priebeh,…

Analytik Smatana predpovedá hororový scenár: „Pri šírení delta variantu hrozí na Slovensku trojnásobok obetí oproti druhej vlne pandémie. Nezaočkovaní nestíhajú začiatok jesene, ak sa nezaočkujú tento týždeň!“

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pri šírení delta variantu koronavírusu hrozí na Slovensku trojnásobok obetí oproti druhej vlne pandémie. Nezaočkovaných je totiž približne 800-tisíc ľudí v skupine nad 50 rokov. Ak by umierali chorí na COVID-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň pri…

Pre požiare na Sardínii evakuovali stovky ľudí

0 icon

Miláno 25. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Tocco)   Taliansky ostrov Sardínia sužujú požiare, ktoré si cez noc vyžiadali evakuáciu takmer 400 ľudí. Z oblasti nehlásia mŕtvych ani zranených Hasiči informovali, že oheň zničil vo vnútrozemí ostrova niekoľko domov. Predbežný prieskum podľa civilnej ochrany naznačuje, že plamene spálili v okolí Montiferru viac…

Britskí daňoví poplatníci budú platiť za pandémiu desaťročia

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-David Rose)   Britskí daňoví poplatníci budú znášať náklady pandémie ochorenia COVID-19 po desaťročia. Vyplýva to z dvoch správ Výboru britského parlamentu pre verejné účty, podľa ktorých reakcia britskej vlády na koronakrízu vystavila daňových poplatníkov v Spojenom kráľovstve „značným finančným rizikám“. Poslanci vo výbore tiež skritizovali…

Kauza korupcie príslušníkov bezpečnostných zložiek pokračuje v stredu a vo štvrtok ďalším dokazovaním

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   V stredu 28. a vo štvrtok 29. júla by na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku mal pokračovať súdny proces s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom G. a expolicajtom Ladislavom V. Podľa obžaloby dvojica žiadala úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa…

Mária Kolíková: V novele o COVID preukazoch ústavnoprávny problém nevidím. Každý sa môže slobodne rozhodnúť, či sa dá zaočkovať

0 icon

Bratislava 25. júla (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nevidí žiadny potenciálny ústavnoprávny problém v novele o COVID preukazoch. Ak by sa ňou zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR, neobáva sa, že by to skončilo "fiaskom" "Som presvedčená, že je tu absolútna proporcionalita medzi všetkými právami," uviedla ministerka…

Europoslanci: Plynovod Nord Stream 2 sa nikdy nemal dostavať

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Axel Schmidt, TASR-Martin Baumann)   Plynovod Nord Stream 2, ktorý spája Rusko s Nemeckom na dne Baltského mora, sa podľa niektorých europoslancov nikdy nemal dostavať. Jeho projekt sa ale najnovšie aj s požehnaním zo strany Spojených štátov amerických dostáva do finále. Europoslanci to uviedli pre agentúru…

Saleziáni: Pápež hľadá ľudí, ktorí žijú na konci sveta

0 icon

Bratislava/Košice 25. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Archiv PMD)   Pápež František hľadá počas svojho pontifikátu tie konce sveta a ľudí, ktorí žijú na konci sveta. Uviedol to direktor štvorčlennej saleziánskej komunity na Luníku IX v Košiciach don Peter Veselský, kde zavíta Svätý Otec 14. septembra "Keď som sa dozvedel, že Svätý Otec…

Je to definitívne. Parlament schválil normálny život pre očkovaných a špeciálne opatrenia pre neočkovaných. Čakajú nás digitálne Covid pasy

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: Martin Baumann, Martina Kriková)  Parlament schválil diskrimináciu neočkovaných, ktorí sa nevyhnú špeciálnym opatreniam v prípade "zhoršenia situácie" Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná…

Peter Kovařík vysvetľuje, prečo prerušil zásah jednotiek zo Sobraniec, kvôli čomu došlo k zmareniu zatknutia dvoch kajúcnikov

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ak by vyšetrovateľka špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) postupovala tak, ako jej to ukladajú interné predpisy, k danej situácii nemuselo vôbec dôjsť. Vyhlásil to policajný prezident Peter Kovařík Reagoval tak na tohtotýždňové úkony ÚIS v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť III.

0icon

V tejto časti si dovolím uviesť jednu z rôznych možných hypotéz, prečo môže byť „pandémia“ koronavírusu globálnym podvodom. Zároveň naznačím, že podľa politického liberalizmu sa politické konanie globálnej a národnej moci úplne vzdialilo od konania klasického obdobia kapitalizmu. Boj proti „pandémii“ koronavírusu je dostatočným príkladom toho, ako sa spoločnosť nemá…

Marián Tkáč

Komu slúži cirkev rímska i grécka? Kristovi či štátu, riadenému vakcínatormi?

0icon

Aj dnes – je nedeľa 25. júla – odzneli spoza ambón (to sú tie „kecpulty“ v kostoloch) výzvy, aby sa veriace ovečky ešte stihli zavakcínovať, aby neprepásli šancu byť blízko Františka. (Už dlhšie som nebol v bratislavskej Katedrále sv. Martina, a tak neviem, či na tamojšej ambone ešte stále svieti niečo na spôsob…

Boris Mesár

Tieto fašistické curvy hlasovali za APARTHEID

0icon

Mgr. Anna Andrejuvová Ing. Martin Fecko Ján Kerekréti Mgr. Peter

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie I.

0icon

Makroekonómia a jej peniaze sú rakovinou spoločnosti Peniaze sú virtuálnou realitou, ktorá sa rozprestiera po celej zemeguli a používa sa tak ako iné virtuálne reality, akou sú meter, volt, wat, °C a podobne. Na rozdiel od peňazí sú však tieto reality nemenné a verne zodpovedajú určitej realite vo fyzike. Pomocou…

Štefan Harabin

Pellegrini a Fico mohli prijatie zákona o zvýhodnení očkovaných zastaviť, keby sedeli v parlamente a hlasoval proti. Miesto toho robili tlačovky, kde ubezpečovali ľudí, že oni sú proti.

0icon

V Piatok sa malo hlasovať o tzv. zákone o zvýhodňovaní očkovaných. Hlasovaniu o samotnom zákone predchádzalo hlasovanie o návrhu na skrátenie legislatívneho konania pre prijatie tohto zákona. Proti návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie, bola nakoniec Sme rodina, takže koalícia dokázala na podporu zrýchleného hlasovania o Lengvarského návrhu zozbierať len 61 hlasov. Ak by  opozícia…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Komunizmus aj vo vesmíre? Žiaden problém! Takto si ho predstavovali súdruhovia

0 icon

Je všeobecne známe, že v 50. a 60. rokoch minulého storočia prebiehali takzvané kozmické preteky medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta: Sovietským zväzom a Spojenými štátmi. Prvú etapu vyhrali sovietski kozmonauti, ktorým sa ako prvým podarilo dostať človeka na obežnú dráhu: bol ním Jurij Gagarin 12. apríla 1961. Druhú etapu však…

Pearl Harbor: Prekvapenie? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny, ktorá sa bude zaoberať jednou z najdôležitejších udalostí nielen druhej svetovej vojny. Tentokrát sa pozrieme na Pearl Harbor. Aj keď sme si istí o tom, že ste o tomto prístave a udalosti, ktorá sa v roku 1941 stala, počuli viac než dosť, predsa len sme presvedčení,…

TOP10+: Ako veľmi sa filmové hviezdy zmenili od svojej prvej úlohy?

0 icon

Keď hollywoodski herci začínajú svoju kariéru, sú plní nádeje a snívajú o sláve. Niektoré filmové hviezdy majú také jedinečné črty, že ich niekedy zbadáš aj v naozaj starých filmoch ešte ako deti. A aj keď ubehne niekoľko desaťročí, naši obľúbenci z filmových pláten vyzerajú temer rovnako. Alebo sa nám to…

Prečo je potrebné, aby si si pravidelne čistil tvár?

0 icon

Tvár sa poškodzuje viac ako ktorákoľvek iná časť tela. Preto je potrebné, aby si sa o ňu staral dodržiavaním dvoch jednoduchých krokov. Ak chceš, aby aj tvoja pleť bola žiarivá a mala všetky prvky dokonalosti, je potrebné ju pravidelne čistiť. Ale pozor! Očista tváre neznamená, že si teraz budeš drhnúť pokožku mydlom…

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie druhej časti o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny s názvom Cap Arcona. Cap Arcona bol názov jednej z nemeckých lodí, ktoré tesne pred kapituláciou Nemecka potopili spojenecké bombardéry v domnení, že posádku tvoria nemeckí vojaci. Opak bol však pravdou. Posádku tvorili zajatci z koncentračných táborov v počte asi 4 500. Poďme sa spoločne pozrieť…

Armádny Magazín

"Pás nestability" Lavrov vysvetlil ako sa západ snaží poraziť Rusko

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov poznamenal, že západné krajiny sa snažia vytvoriť okolo Ruska „pás nestability“. Lavrov poznamenal, že podnikajú pokusy o destabilizáciu situácie na hraniciach Ruska a susedných krajín, vrátane Bieloruska a Moldav

8 faktov falšovania zásluh Ruska v 2. svetovej vojne

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – V materiáloch na výučbu dejín vo Veľkej Británii niet rozdiel medzi nacistickým Nemeckom pod vládou Adolfa Hitlera a ZSSR pod vládou Josifa V. Stalina. Akoby si Briti nechceli uvedomiť rozdiel, že jeden koncentračné tábory rozkuroval a druhý ich hasil.   Oba štáty sú označené za agresorov, ktoré rozpútali 2.…

Irak potvrdzuje želanie zbaviť sa amerických jednotiek

0 icon

Irak, 25.júl 2021 (AM) – Na rokovaniach vo Washingtone iracká delegácia potvrdila, že Irak nepotrebuje prítomnosť zahraničného vojenského personálu, uviedol poradca krajiny pre národnú bezpečnosť Qassem al-Aaraj. Podľa neho „bude dátum 31. decembra zvláštny,“ uvádza agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na INA.   Vedúci tlačovej služby minis

"Lode nikdy nespúšťajú vlajku pred nepriateľom" Putin zaviedol nové nariadenia pre námorníkov

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o námornej vlajke krajiny. Zakázal všetkým ruským námorníkom spustiť vlajku pred nepriateľom. „Za žiadnych okolností,“ píše sa v dokumente.   Dekrét prezidenta zavádza nové nariadenie o námornej vlajke. Naznačuje tradí

Ktorá hypersonická raketa ako prvá vstúpi do služby americkej armáde

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie týkajúce sa prvých hypersonických rakiet, ktoré sa môžu objaviť v službe americkej armáde. Podľa riaditeľa programu pre hypersonické zbrane v Pentagóne Mika Whitea bol stanovený

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali