Ľvov čelil útoku dronmi

NAŽIVO

Súd v Rakúsku uznal za vinného zo zneužitia úradnej moci a špionáže bývalého hlavného inšpektora Egista Otta.

Včera 19:13

Spotová cena zlata dosiahla do 16.45 h 3901,68 eura za troyskú uncu.

Včera 18:50

Anonymný predstaviteľ z prostredia Trumpovej administratívy pre agentúru Reuters uviedol, že Raúla Castra obžalovali v USA.

Včera 18:36

UNICEF uviedol, že v Bangladéši spustili očkovaciu kampaň s cieľom ukončiť epidémiu osýpok. Za dva mesiace kvôli nej zomrelo takmer 500 detí.

Včera 18:34

Bolívia vyhostila kolumbijskú veľvyslankyňu kvôli zasahovaniu Gustava Petra do vnútroštátnych záležitostí krajiny.

Včera 18:10

Súd v Rakúsku by mal v stredu vyniesť rozsudok v prípade bývalého úradníka Egista Otta a spoluobžalovaného IT špecialistu. Ottovi hrozí trest až na päť rokov za zneužitie právomoci, korupciu a špionáž v prospech Ruska.

Včera 18:03

Pistorius uviedol, že Nemecko nedostalo od Trumpovej administratívy záväzné plány v prípade stiahnutia amerických vojakov.

Včera 18:01

Izrael uvažuje, že zatvorí konzulát v Istanbule, pred ktorým došlo v apríli k prestrelke.

Včera 17:59

Z údajov registračného úradu Rosreestr vyplýva, že približne 100 000 vlastníkov pôdy v Rusku môže o ňu prísť, ak pôdu vhodne neudržiava alebo na nej stoja spustnuté budovy.

Včera 16:53

Hamas odsúdil video Itamara Bena Gvira, na ktorom sú zajatí aktivisti z propalestínskej iniciatívy.

Včera 16:52

Vláda v Talianska odsúdila Itamara Ben Gvira za zaobchádzanie so zajatými aktivistami z iniciatívy Global Sumud Flotilla. Rezort diplomacie si predvolal izraelského veľvyslanca.

Včera 16:35
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ľvov čelil útoku dronmi
Na snímke hasiči zasahujú počas požiaru po ruskom útoku v ukrajinskom Ľvove
❚❚
.

19:50 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vystúpil na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN o Ukrajine.

Hlavné vyhlásenia:

1. “Riziko globálneho konfliktu rastie”.

.

2. “Ruská federácia neodmieta rokovať o Ukrajine, ak by USA chceli, mohli dať Zelenskému príkaz zrušiť dekrét o zákaze dialógu s Moskvou”.

3. “Západ nesie priamu zodpovednosť za rozpad Ukrajiny a podnecovanie tamojšej občianskej vojny.”

4. “Západná podpora kyjevského režimu po referendách na Kryme a Donbase je porušením zásady sebaurčenia.”

5. “Keď počujeme výzvy na návrat Ukrajiny k hraniciam z roku 1991, vynára sa otázka, či sú títo ľudia oboznámení s plánmi Kyjeva vo vzťahu k obyvateľstvu týchto území? Ozývajú sa výzvy na fyzickú likvidáciu týchto ľudí”.

 

.

19:35 – Zelenskyj opustil zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine bez toho, aby počkal na vystúpenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.

 

19:10 – Volodymyr Zelenskyj by počas svojej návštevy Washingtonu nemal počítať s americkými operačno-taktickými raketami ATACMS.

Spravodajca Fox News citoval nemenovaných predstaviteľov, podľa ktorých Ukrajina v “dohľadnej budúcnosti” nedostane taktické balistické rakety s doletom 190 míľ.

Hovorca Pentagónu tiež potvrdil, že postoj USA k dodávkam ATACMS sa nezmenil.

.

 

18:17 – To hlavné vo večernom zhrnutí ukrajinského generálneho štábu:

1. Ukrajinské ozbrojené sily pokračujú v útočných operáciách v oblasti Melitopolu a Bachmutu.

2. Uskutočnilo sa viac ako 15 vojenských stretov. Ruské útoky boli odrazené vo viacerých smeroch.

4. Ruská armáda uskutočnila 72 leteckých útokov a 35 ostreľovaní MLRS.

5. Lietadlá AFU uskutočnili 8 úderov.

 

17:54 – Zelenskij na Valnom zhromaždení OSN predniesol svoj dvojbodový mierový plán:
1. Úplné stiahnutie všetkých ruských vojsk a vojenských formácií vrátane ruskej Čiernomorskej flotily z celého územia Ukrajiny v rámci hraníc z roku 1991.

2. Úplné vrátenie kontroly nad celou štátnou hranicou a výlučnou ekonomickou zónou v Čiernom a Azovskom mori, ako aj v Kerčskom prielive Ukrajine.

“Iba splnenie týchto dvoch bodov povedie k spravodlivému, spoľahlivému a úplnému zastaveniu nepriateľských akcií,” povedal Zelenskyj.

.

 

17:53- Všetky americké agentúry súhlasili s vyslaním taktického raketového systému ATACMS na Ukrajinu.

Asistent Kongresu, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, povedal pre Foreign Policy.

“Ak sa to neuskutoční, tak preto, že sám Biden povedal nie,” povedal.

“Obavy, že Rusko by mohlo vyprovokovať eskaláciu, naďalej obmedzujú prístup USA k dodávkam zbraní,” uzatvára publikácia.

.

 

17:52 – Severná Kórea predáva Rusku rakety kalibru 152 mm a rakety typu Kaťuša.

Píše o tom The Economist s odvolaním sa na americké spravodajské služby.

“Rusko nakupuje zbrane od Pchjongjangu a Teheránu, pretože oba tieto režimy už tak veľmi zasiahli medzinárodné sankcie, že nemajú čo stratiť – ale môžu zarobiť veľa peňazí obchodovaním s Putinovou vládou,” uvádza publikácia.

 

.

17:49 –  Španielsko oznámilo nový balík vojenskej pomoci Ukrajine.

Podľa ministerstva obrany krajiny bude zahŕňať BMP, odpaľovacie zariadenia a rakety na protivzdušnú a protilodnú obranu, špeciálne nákladné vozidlá na prácu s týmito systémami, ako aj sanitné vozidlá.

A vo výcvikovom koordinačnom centre v Tolede absolvuje predbežný výcvik približne 4 000 príslušníkov armády. To je dvakrát viac, ako bolo pôvodne oznámené.

 

17:35 – Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Poľsko, aby “odložilo emócie” na pozadí vzájomných verejných obvinení zo strany orgánov oboch krajín v súvislosti s predĺžením zákazu dovozu ukrajinského obilia.

V komentári k predvolaniu ukrajinského veľvyslanca na poľské ministerstvo zahraničných vecí hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Nikolenko uviedol, že “ukrajinský veľvyslanec opäť objasnil ukrajinský postoj týkajúci sa neprijateľnosti poľského jednostranného zákazu dovozu ukrajinského obilia pre Ukrajinu.

Upozornil tiež na “nesprávnosť porovnania s Ukrajinou, ktoré urobil poľský prezident počas svojej návštevy v New Yorku”.

.

 

16:30 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily odrazili v priebehu dňa dva útoky AFU v smere na Krasnolimansk, straty nepriateľa dosiahli 70 vojakov;

– Ruská protivzdušná obrana zachytila 4 rakety Storm Shadow a 5 rakiet viacnásobných raketových systémov HIMARS a Smerč;

– Ruská protivzdušná obrana počas dňa zničila 42 ukrajinských bezpilotných lietadiel;

– Ruské ozbrojené sily odrazili päť útokov AFU v blízkosti obcí Kleščejevka, Veseloje a Chimik, pričom straty nepriateľa dosiahli 175 vojakov;

– AFU stratila až 135 vojakov na juhu Donecka;

.

– Ruské ozbrojené sily zničili protilietadlový raketový systém M1097 Avenger americkej výroby v smere na Kupjansk;

– Stíhacie letectvo ruských vzdušných síl zostrelilo za posledných 24 hodín ukrajinský bombardér Su-24M;

– Ruské bezpilotné lietadlo zasiahlo ukrajinský Mig-29 na letisku Dolgincevo v Dnepropetrovskej oblasti;

– Od začiatku špeciálnej operácie ruské ozbrojené sily zničili viac ako 12 000 tankov a iných obrnených vozidiel AFU.

 

16:00 – Ruská federácia pred zimou vykonáva prieskum stavu ukrajinského energetického sektora, čo môže naznačovať plány na opakovanie útokov na energetickú infraštruktúru.

Uviedol to predstaviteľ GUR Andrij Jusov v éteri telemostu.

.

Ukrajina sa podľa neho na to intenzívne pripravuje a Ruská federácia už nemôže uskutočniť také masívne údery ako vlani, keď vypustila niekedy až 120 rakiet.

“To však neznamená, že sú menej nebezpečné a alebo menej ničivé. Tempo výroby rakiet im neumožňuje doplniť zásoby, ktoré mali. Jedna vec sú plány a druhá vec je, ako sa tieto plány realizujú. Stanovené úlohy sa im nedarí plniť. Ale áno, robia si zásoby,” povedal.

 

15:30 – Ukrajinský veľvyslanec bol predvolaný na poľské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so Zelenského výrokom, informoval Polsat News. Oficiálne to potvrdené nebolo.

 

15:00 – Od začiatku vojny prišlo o končatiny najmenej 25 000 ukrajinských vojakov, uviedol pre Sky News americký lekár Mike Corcoran, ktorý okrem iného poskytuje Ukrajincom protézy.

“Je to štadión plný postihnutých ľudí. Toto číslo nie je oficiálne a niektorí z nich sú spojení s viacnásobnou stratou končatín,” povedal.

.

Sky News pripomína, že za 18 mesiacov vojny na Ukrajine podstúpilo amputácie najmenej 10-krát viac vojakov ako za 20 rokov americkej vojny v Iraku a Afganistane.

Publikácia tiež tvrdí, že Ukrajinci si vo vojne často prikladajú škrtidlo príliš vysoko od rany a nechávajú ho nasadené príliš dlho. V dôsledku toho bunky končatiny odumierajú a musí sa odstrániť celá ruka alebo noha, nielen jej časť.

 

14:30 – Zelenského slová na adresu ukrajinských tranzitných krajín pre obilie boli povedané “nemiestne”, uviedol poľský premiér Morawiecki počas predvolebnej cesty do krajiny.

“Pokiaľ ide o slová prezidenta Zelenského, môžem povedať, že sú veľmi nemiestne,” povedal.

Premiér zopakoval, že “ak dôjde k ďalšej eskalácii z ukrajinskej strany, Poľsko bude primerane reagovať a realizovať ďalšie kroky v rámci embarga zo svojej strany”.

 

.

14:00 – Situácia na frontoch 20. septembra 2023

Situácia na frontoch 20. septembra 2023
Situácia na frontoch 20. septembra 2023

 

Situácia na frontoch 20. septembra 2023
Situácia na frontoch 20. septembra 2023

13:27 – Vladimir Putin uviedol, že prijal pozvanie Si Ťin-pchinga na fórum Jeden pás, jedna cesta, ktoré sa bude konať od 15. do 17. októbra v Číne.

 

13:00 – Po zverejnení videozáznamu s raketami letiacimi nad Krymom “orgány” menované Ruskou federáciou pohrozili, že budú brané na zodpovednosť za úpravy v záujme ukrajinských ozbrojených síl.

.

Krym bol dnes popoludní napadnutý raketami. Predbežne sa uvádza, že dorazili k vojenskej jednotke neďaleko Sevastopola.

Medzitým sa po 80-minútovom prerušení obnovil pohyb motorovej dopravy na Krymskom moste.

 

12:35 – Konečný počet obetí zásahu raketou Grom-E1 na mesto Kupjansk stúpol na 8 osôb, informovala OVA.

Útok bol vedený na vozidlo dobrovoľníkov, ktorí evakuovali ľudí. Zahynuli dvaja dobrovoľníci.

Na fotografii je zničené vozidlo.

Zničené vozidlo
Zničené vozidlo v Kupjansku

 

12:30 – Hlavné body vyhlásení arménskeho premiéra Nikolu Pašinjana:

  • Arménsko sa nezúčastnilo na rokovaniach medzi Azerbajdžanom a Náhorným Karabachom;
  • Arménsko berie na vedomie rozhodnutie orgánov Náhorného Karabachu rokovať s Azerbajdžanom;
  • Arménsko dúfa, že po prímerí budú ruské mierové sily chrániť civilné obyvateľstvo Náhorného Karabachu;
  • Intenzita nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu sa výrazne znížila, ale úplne sa nezastavila.

 

12:15 – Sily protivzdušnej obrany zostrelili bezpilotné lietadlá v obci Kacha a v obci Verchnesadovoye v Sevastopole. Vznikol tam požiar trávy, uviedol guvernér mesta Michail Razvožajev.

 

12:00 – Zelenskyj tento týždeň navštívi Kanadu prvýkrát od začiatku vojny, uviedla televízia CBC, ktorá citovala svoje zdroje.

Podľa americkej televízie ukrajinský prezident počas návštevy vystúpi v parlamente v Ottawe a potom odcestuje do Toronta. Pravdepodobne požiada o ďalšiu vojenskú pomoc.

Do Kanady Zelenskyj odcestuje po skončení podujatí OSN v Spojených štátoch.

Táto informácia nebola oficiálne potvrdená.

.

 

11:54 – Verejnosť informuje o výbuchoch na Kryme. Najmä v blízkosti letiska Belbek.

V južnom zálive Sevastopola a Inkermanu je vidieť hustý dym.

V predvečer miestne “úrady” varovali pred plánovaným zničením výbušných objektov na celom Kryme.

 

11:50 – Poľsko rozšíri svoje embargo na ukrajinské výrobky, ak Kyjev vystupňuje konflikt, uviedol poľský premiér Morawiecki vo vysielaní Polsat News.

“Varujem ukrajinské orgány, pretože ak budú takto eskalovať konflikt, pridáme k zákazu dovozu do Poľska ďalšie výrobky. Nesúhlasíme s akýmikoľvek postupmi alebo žalobami, ktoré sú proti nám vedené, pretože to znamená, že ukrajinské orgány nerozumejú destabilizácii poľského poľnohospodárskeho trhu,” povedal Mateusz Morawiecki.

Uviedol, že Varšava “ako prvá urobila veľa pre Ukrajinu”, a preto počíta s tým, že “chápe naše záujmy”.

 

11:14 – Dmitrij Peskov o situácii v Karabachu: Podľa neho Moskva neakceptuje výčitky Arménska na adresu Karabachu, sú neopodstatnené.

Hovorca ruského prezidenta dodal, že Moskva čaká, kým sa Putin a Pašinjan dohodnú na podmienkach rozhovoru, s kontaktmi s Alijevom sa zatiaľ nepočíta, ale v prípade potreby sa môžu dohodnúť.

 

11:12 – Na Kryme je opäť zablokovaná doprava na Krymskom moste.

 

11:10 – Zelenskyj nevie, či sa Ukrajine podarí dosiahnuť zásadný prelom na fronte do konca tohto roka.

.

Na otázku v rozhovore pre CNN, či je to možné, odpovedal: “Myslím, že to naozaj nikto nevie.”

“Ale myslím si, že budeme mať väčší úspech,” dodal, pričom poukázal na postup Ukrajiny na východe.

Pravdepodobne mal na mysli oslobodenie zničených dedín Andrejevka a Kleščejevka pri Bachmute.

 

11:05 – Lotyšské orgány nainštalovali betónové bloky a natiahli ostnatý drôt pri vstupe na uzavretý hraničný priechod Silene na hranici s Bieloruskom.

Fotografie zverejnila lotyšská štátna pohraničná služba.

Blokáda cesty na lotyšsko-bieloruskej hranici

 

11:00 – Prostredníctvom sprostredkovania velenia ruského mierového kontingentu umiestneného v Náhornom Karabachu sa dosiahla dohoda o úplnom zastavení nepriateľských akcií od 20. septembra 2023 od 13:00.

 

10:30 – Netanjahu na stretnutí so Zelenským v rámci 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN ubezpečil, že židovský štát bude naďalej poskytovať Kyjevu humanitárnu pomoc.

Izraelský premiér uviedol, že Tel Aviv bude pomáhať aj v boji proti protipechotným mínam.

 

10:15 – Vo Voronežskej oblasti sa zrútila stíhačka Su-34, dvojčlenná posádka sa katapultovala, ich zdravie nie je ohrozené, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

10:05 – Šojgu uviedol, že interakcia medzi Ruskom a Iránom sa dostáva na novú úroveň a sankčný tlak na Moskvu a Teherán ukazuje svoju márnosť.

.

 

10:00 – Ruské ministerstvo obrany informovalo o evakuácii viac ako dvoch tisícok civilistov z Karabachu.

Viac ako polovicu z nich tvoria deti.

 

09:55 – Na mieste útoku na ropný sklad v Soči sa našli trosky dronu, informovali ruské médiá.

 

09:50 – Slovensko po Poľsku reagovalo na žalobu Ukrajiny na WTO negatívne.

Minister poľnohospodárstva Jozef Bíreš uviedol, že ukrajinská sťažnosť “nemá právny základ” a Slovensko nezruší embargo na agroprodukty.

“Bol som prekvapený. Samozrejme, že sťažnosť nemá žiadny právny základ a samozrejme, že nemôže existovať žiadny argument v prospech nekontrolovaného dovozu potravín do členského štátu,” povedal Bíreš pre miestnu tlačovú agentúru TASR.

 

09:28 – Ukrajinské tajné služby pravdepodobne stoja za útokmi bezpilotných lietadiel a pozemnou operáciou proti milíciám v Sudáne, uviedla CNN.

Ukrajinský vojenský zdroj televízie označil operáciu proti milíciám podporovaným Wagnerom za prácu “nesudánskej armády”. Na otázku, či za útokmi stojí Kyjev, zdroj uviedol, že “za ne sú pravdepodobne zodpovedné ukrajinské špeciálne služby”.

Operácia zahŕňala sériu útokov na polovojenskú skupinu Rýchle podporné sily (RSF), ktorej v boji proti sudánskej armáde o kontrolu nad krajinou pravdepodobne pomáha ruská PMC.

CNN nemohla nezávisle potvrdiť účasť Ukrajiny na sérii úderov. Novinári sa však domnievajú, že videozáznam, ktorý získali, “odhalil znaky útokov bezpilotných lietadiel ukrajinského typu”. A na ovládači dronu bol viditeľný ukrajinský text.

Vysokopostavený sudánsky vojenský zdroj uviedol, že “nevie o ukrajinskej operácii v Sudáne” a neverí jej. Zdá sa, že ani predstavitelia USA o údajnom incidente nevedeli a vyjadrili prekvapenie nad predpokladom, že údery a pozemnú operáciu mohli uskutočniť ukrajinské sily.

 

09:05 – Hlavne zo zistení Amerického inštitútu pre štúdium vojny:

  • Ruské sily uskutočnili sériu úderov raketami a dronmi Šahíd-131/-136 proti tylovým oblastiam Ukrajiny.
  • Ukrajinské sily pokračovali v útočných operáciách v blízkosti Bachmutu, ale nedosiahli žiadne potvrdené úspechy.
  • Ukrajinské ofenzívy v oblasti Opytnoje a Krasnogorovky neviedli k výrazným zmenám na frontovej línii.
  • Ukrajinské sily neúspešne útočili v oblasti Staromajorskoje, Urožajnoje, Novodonetskoje a Novomajorskoje.
  • Ukrajinské sily neúspešne útočili v smere na Novoprokopovku, ako aj v oblasti Verbovoje a Rabotina.
Séria úderov proti tylovým oblastiam Ukrajiny
Luhanská oblasť
Donecká oblasť

 

08:50 – Zelenskyj v rozhovore pre CNN uviedol, že Spojené štáty dosiahli “konečnú métu” pri presune rakiet dlhého doletu ATACMS na Ukrajinu.

“Sme v cieli, som si tým istý,” povedal ukrajinský prezident.

Ubezpečil, že nebudú použité na ruskom území.

Neodovzdanie týchto rakiet “bude pre Ukrajinu stratou”, povedie k “veľkým stratám na bojisku a inde”.

Deň predtým šéf Pentagónu Lloyd Austin povedal, že Ukrajina potrebuje viac zariadenia protivzdušnej obrany ako rakety dlhého doletu.

 

08:40 – V Balašiche pri Moskve došlo k výbuchu plynu a čiastočne sa zrútila viacposchodová budova, informujú ruské médiá.

Objavili sa informácie o dvoch mŕtvych a dvoch zachránených spod trosiek. Môžu sa tam ešte nachádzať ľudia.

Na mieste pracujú záchranári.

záchranári
Na snímke záchranári Balašiche pri Moskve

 

08:30 – Ruská federácia pokračuje v útoku na južnom fronte.

Podľa hovorcu generálneho štábu AFU Andrija Kovaľova Rusi útočili v oblasti Malej Tokmačky, Rabotina a Novodanilivky – to znamená, že viedli bočné útoky na oblasť oslobodenú AFU.

.

Uvádza sa, že ukrajinská armáda spôsobuje RF značné straty a vyčerpáva ju.

V blízkosti Bachmutu AFU pokračuje v šturmových operáciách, upevňuje sa na dosiahnutých hraniciach. Armáda RF sa snaží získať späť stratené pozície v oblasti oslobodenej Andrejevky.

A tiež prešla do útoku severne od Bachmutu – v oblasti Jagodnoje. Uvádza sa, že AFU tam odráža útoky.

JUžný fron
Útoky na južnom fronte

 

08:15 – V štvrti Adler v Soči horí ropný sklad.

Telegramové kanály píšu, že deň predtým počuli zvuk výbuchu.

Objekt sa nachádza v blízkosti letiska. Podľa úradov Krasnodarského kraja horí jedna z nádrží .Príčinou požiaru v ropnom sklade bol útok dronu, uvádzajú ruské blogy.

Podľa predbežných správ dron kamikadze narazil do nádrže s naftou.

Oficiálne to zatiaľ nebolo potvrdené.

Požiar už bol zlikvidovaný.

 

08:00 – Ukrajina zvyšuje mobilizáciu, pretože Rusko posilňuje svoje sily. Uviedol to tajomník parlamentného výboru pre obranu Roman Kostenko.

Podľa neho bude musieť Ukrajina uskutočniť mobilizáciu “intenzívnejšie ako teraz”, ak Ruská federácia, ako predtým informoval ukrajinský generálny štáb, povolá ďalších 700 000 regrútov.

“Teraz vykonávame mobilizáciu ako odpoveď na to, aké sily a prostriedky majú Rusi. Majú napríklad asi 400 000 vojakov. Takže reagujeme na mobilizáciu, dopĺňame naše frontové jednotky, formujeme nové. Samozrejme, ak bude mobilizácia v Rusku pokračovať týmto tempom, budeme musieť mobilizáciu zvýšiť, aby sme boli schopní adekvátne reagovať,” povedal.

 

07:48 – Počas noci ukrajinské ozbrojené sily zostrelili 17 z 24 ruských Šahidov.

Zároveň došlo k niekoľkým zásahom ropnej rafinérie Kremenčuk potvrdili vzdušné sily.

Podľa nich boli drony zostrelené letectvom, protilietadlovými raketami a mobilnými palebnými skupinami.

 

07:42 – Ukrajina odmietla prijať tanky Leopard 1 z Nemecka.

Kyjevu sa nepáčil technický stav vozidiel, ktoré prišli do Poľska. Uviedol, že tanky potrebujú opravu. Nemci to neskôr potvrdili.

 

07:35 – Dron zasiahol ropnú rafinériu Kremenčuk, uviedol gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin.

V podniku vznikol požiar a jeho činnosť bola zastavená. O obetiach neboli žiadne informácie.

 

.

07:32 – V nadchádzajúcich dňoch Kyjev zablokuje dovoz niektorých druhov poľského ovocia a zeleniny – cibule, paradajok, kapusty a jabĺk – v reakcii na zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov.

Oznámil to námestník ukrajinského ministra hospodárstva Kačka v rozhovore pre denník Rzeczpospolita.

 

07:30 – Minister obrany Rustem Umerov zhrnul prvé výsledky dnešného stretnutia vo formáte Ramstein.

“Dohodli sme sa na spustení iniciatívy na vytvorenie Koalície spôsobilostí, ktorej hlavným cieľom je príprava ukrajinských obranných síl budúcnosti,” povedal.

Na tento účel podľa Umerova ministerstvo obrany identifikovalo päť zoskupení, ktorým je potrebné venovať prioritnú pozornosť:

  • protivzdušná obrana;
  • delostrelectvo;
  • letectvo;
  • námorníctvo;
  • obrnené vozidlá.

Partneri opäť potvrdili svoje záväzky podporovať Ukrajinu, dodal minister.

 

07:26 – O výbuchu na ľavom brehu Kyjeva informujú verejnoprávne médiá v hlavnom meste.

V regióne nebol vyhlásený žiadny poplach.

 

07:23 – V New Yorku sa začalo stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktoré bolo oznámené už skôr.

 

07:20 – Poľská politika v oblasti pomoci Ukrajine sa môže výrazne zmeniť.

Informuje o tom Rádio Zet s odvolaním sa na ministra pre záležitosti EÚ Szymona Szinkowského wiel Senk.

“Radi by sme pokračovali v podpore Ukrajiny, ale na to potrebujeme podporu Poliakov,” povedal minister.

Na otázku o spore s Ukrajinou v súvislosti s obilným embargom Szinkowski wiel Senk uviedol, že poľská vláda, vychádzajúc zo záujmov poľnohospodárov, je v tejto otázke “neúprosná”.

Podľa jeho názoru kroky Ukrajiny negatívne ovplyvňujú bilaterálne vzťahy.

 

07:15 – Bulharské orgány sú pripravené obmedziť dodávky ukrajinskej slnečnice v súvislosti s masovými protestmi bulharských poľnohospodárskych výrobcov, uviedol bulharský premiér Nikolaj Denkov na brífingu.

Denkov uviedol, že dodávky ukrajinskej slnečnice budú v blízkej budúcnosti zakázané, okrem toho bude rokovať so zástupcami Ukrajiny o zákaze vývozu niektorých ďalších výrobkov.

Predseda vlády tiež poznamenal, že kvalita ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov zodpovedá európskym požiadavkám, ale ak sa zistia porušenia, dodávky tovaru, ktorý nie je v súlade s predpismi, budú zastavené.

 

07:10 – Duda zrušil plánované stretnutie so Zelenským na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, informovala Rzeczpospolita.

Podľa novín bolo podujatie formálne “stiahnuté z programu” kvôli zmenám v harmonograme iných stretnutí.

.

Stretnutie bolo dôležité v čase napätia medzi Kyjevom a Varšavou v súvislosti s predĺžením embarga na ukrajinské obilie, uviedli noviny.

 

07:00 – Sergej Lavrov pricestoval do New Yorku na 78. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN.

Sergej Lavrov
Na snímke vpravo Sergej Lavrov

 

06:45 – Azerbajdžanské ministerstvo obrany poprelo informácie šírené na sociálnych sieťach o údajnom ostreľovaní konvoja ruského mierového kontingentu, je to lož.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine, 19. septembra 2023. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

  • Putin označil za strategickú úlohu včasné dodanie výzbroje jednotkám, ktoré sa zúčastňujú na operácii špeciálnych síl;
  • Predseda americkej Snemovne reprezentantov McCarthy na štvrtkovom stretnutí so Zelenským povedal, že mu nezaručí nové kolo financovania a bude požadovať zodpovednosť za už pridelené peniaze;
  • Londýn dodá Kyjevu desaťtisíce delostreleckých granátov, tvrdí britský minister obrany;
  • Ruská protivzdušná obrana zostrelila v noci nadnes v Brjanskej a Belgorodskej oblasti ukrajinský Su-25, 16 rakiet a 38 bezpilotných lietadiel vrátane dronov, uviedlo ruské ministerstvo obrany;
  • Južné zoskupenie ruských vojsk odrazilo 7 útokov v doneckom smere, Kyjev prišiel až o 210 vojakov, tank a dve americké húfnice M777, uviedlo ministerstvo aj pre RIA Novosti;
  • Konvoj s obrnenými skupinami AFU, ktorý sa pohyboval smerom na Rabotino, bol zničený v smere na Záporožie, uviedol Balickij;
  • Klesščejevka a Andrejevka na okraji Artemovska sú v šedej zóne, ukrajinské jednotky sa tam snažia získať oporu, ale ruské jednotky udržujú palebnú kontrolu, povedal Pušilin;
  • Ukrajina potrebuje prostriedky protivzdušnej obrany, ktoré spojenci sústreďujú na presun, povedal šéf Pentagónu Austin a dodal, že do Kyjeva budú čoskoro dodané tanky Abrams.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok V roku 2025 dosiahli celkové výdavky na lieky takmer 2,6 miliardy eur , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Maďarsko privítalo rozhodnutie ústavného súdu, opätovne však kritizuje Benešove dekréty

Maďarský minister pre spoločenské vzťahy a kultúru Zoltán Tarr v stredu privítal rozhodnutie Ústavného súdu SR v prípade dedičstva pozemku…

20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri príprave poterového betónu sa vážne zranil maloletý chlapec

V obci v okrese Poprad utrpel maloletý chlapec vážne zranenie ruky. Polícia v Hranovnici v tejto súvislosti začala trestné stíhanie…

20. 05. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruské stíhačky ohrozovali britské prieskumné lietadlo nad Čiernym morom, informovalo v stredu britské ministerstvo obrany

Dve ruské stíhačky „opakovane a nebezpečne“ narušili letovú dráhu britského prieskumného lietadla nad Čiernym morom, informovalo v stredu britské ministerstvo…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko a Čína sa dohodli na výstavbe druhej železničnej trate cez spoločnú hranicu

Rusko a Čína sa dohodli na výstavbe druhej železničnej trate cez spoločnú hranicu, informuje agentúra Bloomberg

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Teherán povolil takmer trom desiatkam lodí preplávať cez Hormuzský prieliv

Iránske námorné sily Revolučných gárd v stredu oznámili, že počas posledných 24 hodín umožnili tranzit cez Hormuzský prieliv viac než…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Anton Čapkovič

Andrej Sablič

.
.

Danko žiada koniec Tarabu

Predseda SNS Andrej Danko minulý týždeň požiadal premiéra Roberta Fica, aby odvolal Tomáša Tarabu z postu ministra životného prostredia

20. 05. 2026 | Aktualizované 20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusko a Čína sa dohodli na výstavbe druhej železničnej trate cez spoločnú hranicu

Rusko a Čína sa dohodli na výstavbe druhej železničnej trate cez spoločnú hranicu, informuje agentúra Bloomberg

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Teherán povolil takmer trom desiatkam lodí preplávať cez Hormuzský prieliv

Iránske námorné sily Revolučných gárd v stredu oznámili, že počas posledných 24 hodín umožnili tranzit cez Hormuzský prieliv viac než…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spustenie britského centra pre drony sa odkladá, Starmer zadržiava investície do obrany

Dlho sľubovaný Plán investícií do obrany britského premiéra Keira Starmera sa zatiaľ nezrealizoval – a už to má ďalekosiahle dôsledky,…

20. 05. 2026 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA vyvíjajú tlak na Ukrajinu

USA vyvíjajú tlak na Ukrajinu, aby zmiernila obmedzenia na dovoz potašových hnojív z Bieloruska a presvedčila o tom aj Európu…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Bola jeho smrť naozaj nehoda? Prečo sa rozhodol angažovať v kodifikácii spisovného jazyka?

Bola jeho smrť naozaj nehoda? Je Štúrov život viac mýtus, alebo vysnená predstava o zakladateľovi národa? Knihu nájdete tu 

20. 05. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Europarlament ma jasný plán. V aktuálnom kroku vyjadril hlboké znepokojenie nad právnym štátom na Slovensku a vyzval Komisiu na tvrdšie jednanie

Európsky parlament v stredu prijal uznesenie, v ktorom vyjadruje hlboké znepokojenie nad podľa neho sa zhoršujúcou situáciou v oblasti demokracie,…

20. 05. 2026 | Aktualizované 20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Aktualizované 20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina nepreukazuje ochotu dosiahnuť pokrok v riešení konfliktu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 05. 2026 | Aktualizované 20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Aktualizované 20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Naozaj klan Šimečkovcov nevie, kam zmizli peniaze z európskych zdrojov?

Šimečkovci si asi myslia, že budeme veriť tomu, že štát rozdával státisíce eur človeku, ktorý nerozumie ani základom financií, upozornila…

20. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Pre Trumpa a jeho rodinu platia „vlastné daňové pravidlá“

Americký daňový úrad natrvalo stiahne svoje nároky voči Donaldovi Trumpovi. Ticho doplnená dohoda chráni aj jeho synov a spoločnosti. Pre…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľsko poslalo Ukrajine jasný odkaz

Poľsko vyzvalo Ukrajinu, aby zastavila lety svojich dronov do vzdušného priestoru krajín NATO

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Totálna fraška. V EP rozdávali absurdné ceny. Neposlušných europoslancov nahradili. Tí sa nedali a zverejnili fotky

V Európskom parlamente sa včera rozdávali medaily – ocenení boli prví laureáti Európskeho radu za zásluhy. Medzi prvými držiteľmi ocenenia sú…

20. 05. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

EÚ chce vstúpiť do hry: Na stole je vlastný vyjednávač pre rokovania s Ruskom

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ budú na stretnutí na Cypre budúci týždeň rokovať o možnej kandidatúre svojho vyjednávača s Ruskou…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Si vo svojom prejave po stretnutí s Putinom v Pekingu zaútočil na USA a Japonsko

Si Ťin-pching vo svojom prejave po stretnutí s Vladimirom Putinom v Pekingu ostro kritizoval USA a Japonsko, píše agentúra Bloomberg

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka si vykopal politický hrob. Takto končí legenda o jednej rodine

Líder Progresívneho Slovenska sa pustil hlbšie dolu králičou norou. Na jeho telefón mohli ísť tisíce. Čo vybuchne najbližšie?

20. 05. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kremeľ hovorí o pokroku v projekte plynovodu Sila Sibíri 2, Putin však v Pekingu konkrétnu dohodu so Sim neuzavrel

Rusko a Čína sa nedohodli na novom viacmiliardovom plynovode Sila Sibíri 2 počas rokovaní prezidenta Vladimira Putina s jeho čínskym…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína dala Trumpovi takú facku, že to musí byť počuť až na Mars, konštatuje exminister

Čínsky prezident Si Ťin-pching privítal ruského prezidenta Vladimira Putina len pár dní po návšteve Donalda Trumpa, prezidenta USA. Exminister Juraj…

20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


Huliak: Fond na podporu umenia zjavne nefunguje, už nemienime sanovať podporu folklóru

Fond na podporu umenia zjavne nefunguje, Ministerstvo cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR už nemieni ďalej sanovať podporu folklóru, ktorá…

20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Taiwan a história. Aký bol starý názov známeho ázijského ostrova?

Taiwan je dnes známy ako moderný ostrov s významným postavením v technológiách, obchode a medzinárodnej politike. Málokto však vie, že…

20. 05. 2026 | 0 komentárov

Kallasová blúzni: Sila NATO ostáva v Európe „neporušená“

Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová tvrdí, že odstrašujúca sila NATO v Európe zostáva „neporušená“ napriek stiahnutiu amerických vojakov. „Všetko to…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ako čistiť laminátové podlahy tak, aby sa krásne leskli

Laminátové podlahy si vyžadujú správnu starostlivosť, aby si dlhodobo zachovali svoj vzhľad a prirodzený lesk. Laminátové podlahy patria medzi najobľúbenejšie…

20. 05. 2026 | 0 komentárov

Batéria systému BARAK MX by do leta mohla byť operačne spôsobilá, Kaliňák reagoval na kritiku Naďa

Exminister obrany a predseda strany Demokrati Jaroslav Naď preukázal absolútnu neodbornosť. Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák tak reagoval…

20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mešár si veril na nájazd a vyšlo to. Veľmi si váži pozvánku do reprezentácie

Proti Nórom na úvod nebodoval. Proti Talianom to už vyšlo na jednu asistenciu a v zápase proti Slovincom sa už…

20. 05. 2026 | 0 komentárov

Nie Brusel. Slovensko si samo vybralo veterné mapy

Európska smernica prikázala zrýchliť obnoviteľné zdroje. Slovensko si z toho urobilo politický cieľ pre veterné zóny, metodiku, vyhlášku a platobný…

20. 05. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Hlavaj opäť nechytal, fanúšikovia sa začínajú báť. Tímový lekár prehovoril o jeho zdravotnom stave

Slovenskí hokejisti majú za sebou tri zápasy v základnej B-skupine na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku. Všetky vyhrali, no proti Slovinsku…

20. 05. 2026 | 0 komentárov

„Figúrka režimu, ktorý zlyhal.” Začínajú maďarské čistky

Po voľbách sa u našich južných susedov rozbieha mechanizmus veľkých čistiek. Nový premiér Péter Magyar nalieha na rezignáciu prezidenta Tamása…

20. 05. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Mosijčuk, terorista z nacionalistického bataliónu Azov: "Je čas zmieriť sa s Ruskou federáciou"

Ukrajina, 20. máj 2026 - Globalisti chcú Ukrajincov vytlačiť do rezervácií a prevziať kontrolu nad zdrojmi. Je čas zmieriť sa…

20. 05. 2026 | 0 komentárov

Drag queen počas kampane homosexuálneho senátora Kalifornie spievala obscénnu pieseň pred deťmi

Nechutné vystúpenie drag queen počas predvolebnej kampane homosexuálneho senátora štátu Kalifornia Scotta Wienera – ktorý teraz kandiduje do Kongresu USA:…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko sa pripravuje po Donbase ísť ďalej na Ukrajine, neustále zvyšuje výrobu dronov a rakiet

Ukrajina, 20. máj 2026 - Rusko znásobilo výrobu dronov a rakiet, pričom väčšina vyrobených kamikadze dronov je posielaná do skladov, Moskva vytvára zásoby útočných zbraní,…

20. 05. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Súd v Rakúsku uznal za vinného zo zneužitia úradnej moci a špionáže bývalého hlavného inšpektora Egista Otta.

Včera 19:13

.

Proč?

Tak jsme zjistili, že náš prezident nejenže chce českou státnost rozpustit v evropské federaci. Nejenže chce přijmout euro a zrušit…

20. 05. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Veľkolepý príchod. Putin pristál v Pekingu, po návšteve Trumpa demonštruje pevné spojenectvo so Si Ťin-pchingom

Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v utorok večer do Pekingu na rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorého označuje za…

20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý šéf SIS posiela odkaz hoaxerovi Púchovskému: Ako sa z policajta stal šašo…

Niekdajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril k obvineniam asistenta poslanca Jaroslava Spišiaka (Progresívne Slovensko) aktivistu…

20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kozmetické zmeny ekonomiku podľa podnikateľov nenaštartujú, treba radikálne škrty

Vláda má rokovať o balíku prorastových opatrení, ktoré by mali podporiť slovenskú ekonomiku a zlepšiť podnikateľské prostredie. Podnikatelia však upozorňujú,…

20. 05. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 05. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Progresívci im môžu zatlieskať: česká ľavica znovu deformuje triedny boj na agendu LGBTi

Podľa časti českej ľavice sú queer ľudia v prvej línii kapitalistického útlaku. To nevymyslíš, to je propaganda…

19. 05. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 05. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Anton Čapkovič

Andrej Sablič

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov