Najvyšší súd o zrušení strany ĽSNS nerozhodol. Prokurátor: Áno, tento proces nesie známky politického procesu

Najvyšší súd o zrušení strany ĽSNS nerozhodol. Prokurátor: Áno, tento proces nesie známky politického procesu

Bratislava 9. apríla 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Andrej Galica, Martin Baumann)

 

Na Najvyššom súde SR sa dnes prejednával podnet na zrušenie parlamentnej strany Kotleba – ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Niekoľko stoviek priaznivcov či členov hnutia v Bratislave protestovalo. “Ohrozená je sloboda”, skandovali 

Na snímke predseda strany ĽSNS Marian Kotleba (uprostred) a právni zástupcovia strany Radovan Hrádek (vľavo) a Tomáš Rosina v pojednávacej miestnosti NS SR v budove Ministerstva spravodlivosti

Pojednávanie na Najvyššom súde sa začalo v utorok o 9:40.

Reklama

Podnet na rozpustenie hnutia ĽSNS podal v máji 2017 generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Po vyhodnotení rozsiahlych zadovážených podkladov sa údajne ukázalo, že politická strana ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy, odôvodnil svoj postup Čižnár.

Reklama

Strana ĽSNS v tom vidí politickú objednávku.

 

18:00 Pojednávanie v prípade rozpustenia ĽSNS odročili na 29. apríla

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR odročil termín hlavného pojednávania vo veci prípadného rozpustenia parlamentnej ĽSNS na 29. apríla. V záverečnej reči mal podľa prítomných prokurátor Minár uznať, že tento proces nesie známky politického procesu, a predsa trval na tom, že “sú splnené všetky zákonné podmienky na to, aby Najvyšší súd politickú stranu ĽSNS rozpustil”.

Zástupca Generálnej prokuratúry (GP) SR Ivan Minár v záverečnej reči trval na argumentoch týkajúcich sa protirómskych prejavov strany. Opieral sa aj o vyjadrenia strany na adresu súčasného systému v štáte, ktorý podľa jeho slov označili za totalitný. Vidí tu podobnosť s vojnovým Slovenským štátom. “Samozrejme, že tento proces nesie politické znaky. Veď predsa odporcom je politická strana,” reagoval na tvrdenia protistrany, ktorá namietala politickosť návrhu.

Reklama

Obhajoba návrh na rozpustenie strany naďalej odmieta, nevidí dôvody na rozpustenie strany. Predseda a štatutárny zástupca ĽSNS Marian Kotleba tvrdí, že žalobca nepredložil žiaden konkrétny dôvod, ktorý by dostatočne odôvodňoval návrh na rozpustenie strany.

Priebeh verejného zasadnutia, ako aj zhromaždenia prívržencov ĽSNS, sledovalo 51 akreditovaných novinárov a ďalších približne dvadsať médií. Medzi nimi boli aj zástupcovia zahraničných médií z Českej republiky, ale aj britskej agentúry Reuters či americkej AP.

Pojednávanie sprevádzal aj protest prívržencov ĽSNS, ktorí sa spred budovy NS SR presunuli pred Generálnu prokuratúru SR. Bolo ich zhruba 300, priebeh protestu bol pokojný. Polícia situáciu monitorovala.

Počas utorkového pojednávania mali z dôvodu mimoriadnych bezpečnostných opatrení zamestnanci Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, ktoré sídli v jednej budove s NS SR, možnosť pracovať z domu.

 

Reklama

Žaloba na rozpustenie strany bola podľa ĽS NS podaná na politickú objednávku

Žaloba na rozpustenie politickej strany Kotleba – ĽS NS bola na Najvyšší súd SR podaná na politickú objednávku. Uviedol to na dnešnom pojednávaní najvyššieho súdu právny zástupca strany Radovan Hrádek. Ilustroval to napríklad negatívnymi výrokmi prezidenta Andreja Kisku alebo predsedu parlamentu Andreja Danka na adresu strany.

Politicky podľa Hrádeka v tejto súvislosti konala aj Generálna prokuratúra SR, aj keď podľa zákona má byť apolitická.

“Ide o prvé konanie po roku 1993, keď sa má zrušiť parlamentná politická strana,” vyhlásil Hrádek. Zdôraznil tiež prepojenie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára so stranou Smer-SD. Čižnár bol totiž podľa Hrádeka zvolený do funkcie výlučne hlasmi Smeru.

V rámci konania strana navrhovala Čižnárov výsluch, rovnako ako výsluch Kisku alebo expremiéra Roberta Fica.

Na snímke uprostred podpredseda strany ĽSNS Milan Uhrík pred sídlom NS SR v budove Ministerstva spravodlivosti

Prokuratúra tiež podľa Hrádeka argumentovala, že dostala 170 podnetov na rozpustenie strany. Tie sa však podľa neho v podanej obžalobe nenachádzajú.

Samotná obžaloba je podľa neho skôr politologickou ako právnou úvahou. Napríklad výroky predstaviteľov strany vytrháva z kontextu, čím sa snaží ovplyvniť senát NS SR. Niektoré výroky predsedu strany Mariana Kotlebu uvedené v obžalobe sú podľa Hrádeka z obdobia, keď ešte nebol predsedom strany.

Odmietol tiež spojitosť strany z rozpustenou Slovenskou pospolitosťou. “Ide o absolútne irelevantné tvrdenia,” povedal s tým, že stanovy strany fungujú na demokratickom princípe. Zastupuje tiež podľa neho občanov bez ohľadu na národnosť a svetonázor.

 

Strana ĽSNS je podľa prokuratúry pokračovateľkou politických ambícií Slovenskej pospolitosti

Reklama

Politická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) je pokračovateľkou politických ambícií rozpustenej Slovenskej pospolitosti – Národnej strany. Uviedol to na dnešnom pojednávaní pri prednese žaloby na rozpustenie strany zástupca Generálnej prokuratúry SR.

Zdôraznil, že pojednávanie vo veci, ako aj návrh na rozpustenie politickej strany je na Slovensku výnimočný a ojedinelý, pričom jediný podobný prípad sa stal v roku 2006, keď bola rozpustená Slovenská pospolitosť.

Podľa prokurátora sa však v tomto prípade oproti roku 2006 podstatné okolnosti nezmenili. Ľudová strana Naše Slovensko má nielen rovnakého predsedu ako rozpustená strana, ale existuje aj názorová a ideologická spriaznenosť oboch subjektov. Predstavitelia ĽSNS podľa prokurátora vystupujú “opatrnejšie, sofistikovanejšie a vyspelejšie”.

Prokuratúra takisto zdôrazňuje, že strana sa vymedzuje voči viacerým inštitúciám a skupinám občanov spôsobom, ktorý presahuje “primerané politické hranice a medze”. Napríklad všetky ostatné politické strany označuje za protinárodné a protikresťanské, a politický systém hodnotí ako totalitný a zločinecký.

Protest kotlebovcov pred Najvyšším súdom

V prípade rómskeho etnika zase strana podľa prokuratúry uplatňuje kolektívnu vinu. “Bez výnimky sú považovaní za parazitov a cigánskych extrémistov,” zdôraznil prokurátor s tým, že prvky rasistickej činnosti predstaviteľov strany “možno postrehnúť v dlhšom časovom horizonte”.

Reklama

Prokuratúre sa tiež nepáči napríklad idea strany vybudovať domobranu, keďže tá by ako bezpečnostná zložka neplnila príkazy štátu, ale politickej strany. “V demokratickom a právnom štáte to nie je prípustné,” zdôraznil prokurátor.

Protest kotlebovcov pred Najvyšším súdom

O osude kotlebovcov by mal rozhodovať päťčlenný senát pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej. Prítomný by mal byť predseda strany Marian Kotleba a prokurátor GP SR. Ide o toho istého prokurátora, ktorý pripravoval podklady na rozpustenie strany, tak ako ich pripravoval aj v roku 2006, keď sa rozpustila pravicová strana Pospolitosť.

Podľa prvotného názoru prokuratúry je cieľom tejto politickej strany odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike (viac v článku).

Do sídla Najvyššieho súdu (NS) SR, kde sa má na verejnom pojednávaní rozhodovať o rozpustení parlamentnej ĽSNS, prišiel aj predseda strany Marian Kotleba a ďalší jeho poslanci.

“Neexistuje jeden právny dôvod, aby bola naša strana rozpustená,” vyhlásil Kotleba s tým, že sa budú vyjadrovať až po pojednávaní. Nepovedal, kto ich v spore bude zastupovať.

Reklama

Sudkyňa na začiatku pojednávania skonštatovala, že nie sú žiadne právne prekážky pre začatie pojednávania, ani jedna strana v spore nemala námietky voči zaujatosti niektorého člena senátu.

Na snímke situácia pred sídlom NS SR v budove Ministerstva spravodlivosti

 

Mimoriadne bezpečnostné opatrenia

Na pojednávanie sa akreditovalo viac ako 50 novinárov a napokon sa bude rozhodovať vo väčšej pojednávacej miestnosti, ako sa pôvodne plánovalo.

V budove sú prítomné desiatky príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) vrátane pyrotechnikov a špeciálnej zásahovej jednotky a psovodi. Predpokladajú sa protesty kotlebovcov, ktorí by sa mali presunúť od budovy MS SR a NS SR pred budovu Generálnej prokuratúry (GP) SR na Gorkého ulici.

Pred budovu MS SR približne od 8. hodiny začali prichádzať minibusy s označením tejto parlamentnej strany a začali sa zhromažďovať jej stúpenci. Pred budovou pribúda aj počet príslušníkov štátnej polície.

“Nedokázali nás vydierať, zastrašiť, ani kúpiť, a tak nás chcú natvrdo zakázať. Tento deň bude bojom proti návratu totality jedného názoru, bojom za slobodu slova a myslenia. Každý, kto môžete, urobte si voľno a príďte nás podporiť. Ide o všetko!” Napísal k pojednávaniu minulý týždeň poslanec za ĽSNS Milan Uhrík.

Reklama

 

 

 

Matovič: Zrušenie strany nič nevyrieši

Podľa názoru opozčného politika a šéfa strany OĽaNO Igora Matoviča k zrušeniu strany nedôjde, keďže vraj “Fico s Kotlebom nezrušenie ĽSNS zobchodovali”.

“Čiže Kotleboví voliči kľud. A vám milá kaviareň – nemyslím si, že akékoľvek silené víťazstvá prinášajú dlhodobý úspech. Ešte inak – nemyslím si, že zrušením Kotlebovej strany slovenská demokracia niečo získa.”

Reklama

Matovič si myslí, že ak by aj došlo k zrušeniu, kotlebovci by “svoje sily preskupili do strany inej a prišli by v ešte väčšej sile”.

“Preto, prosím, nezvádzajte boj s Kotlebom, ale snažte sa pochopiť prečo ho jeho voliči volia. A potom pochopíte, že zväčša je to len zo zúfalstva, lebo prestali veriť ostatným a od Kotlebu, áno naivne, očakávajú, že konečne urobí poriadok,” vyhlásil Matovič.

 

 

 

 

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

18:14

Obyvatelia Slovenska plánujú v rámci príprav na veľkonočné sviatky minúť priemerne 97,1 eura. Najviac peňazí majú v úmysle minúť ľudia, ktorí si ich spájajú s kresťanskými tradíciami, ako aj staršie generácie a obyvatelia Prešovského kraja. Vyplýva to z aktuálneho online prieskumu agentúry NMS Market Research, na ktorom sa zúčastnilo 1030 respondentov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali