Štátny rozpočet počíta na rok 2027 s príjmami 27,911 miliardy eur a výdavkami 35,666 miliardy eur. Hospodárenie štátu by tak malo dosiahnuť hotovostný schodok 7,754 miliardy eur.
Celkové príjmy verejnej správy by mali byť v budúcom roku 63,343 miliardy eur a výdavky 70,786 miliardy eur. Výsledkom má byť deficit na úrovni 7,443 miliardy eur, čo predstavuje 4,94 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Rozpočtovaný deficit na budúci rok je vyšší ako tohtoročný, ktorý bol pôvodne plánovaný na 4,1 % a aktuálne sa očakáva 4,37 % HDP. V ďalších dvoch rokoch by mal deficit postupne klesať na 4,5 % a 4 % HDP, čo si však vyžiada dodatočné konsolidačné opatrenia. „Podľa aktuálne nastaveného rozpočtu si takáto stratégia vyžiada opatrenia za 0,8 % HDP v roku 2028, resp. 1,4 % HDP v roku 2029,“ vyčíslilo Ministerstvo financií (MF) SR. Bez toho by schodok ďalej rástol na 5,26 % HDP a 5,41 % HDP.
Poslanci v záverečnom hlasovaní schválili aj pozmeňujúci návrh z výborov, podľa ktorého platy zamestnancov v štátnej a verejnej správe od 1. júla budúceho roka vzrastú o 8,4 %.
Poslanci diskutovali v parlamente o zákone roka päť dní. Predstavitelia opozície opakovane kritizovali, že rozpočet nijako nezlepšuje stav slovenských verejných financií, naopak deficit ešte zvyšuje. Koaliční poslanci návrh označovali za rozpočet dobrých správ a politického kompromisu.
Rozpočet okrem iného počíta s pokračovaním opatrení na kompenzáciu vysokých cien energií, a to v sume 250 miliónov eur. V kapitole Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sú zase vyčlenené prostriedky vo výške 100 miliónov eur na opatrenia proti suchu, na zadržiavanie vody v krajine a proti dôsledkom klimatickej zmeny.
Rozpočet predpokladá aj výdavky na pokrytie pripravovaných legislatívnych zmien v celkovej sume 482 miliónov eur. „Tieto výdavky sú určené na krytie vplyvov opatrení v sociálnej oblasti a prorodinných politík, najmä na príspevok na pomoc pri odkázanosti, reformu sociálnych služieb. Rozpočet v rámci tohto titulu pokrýva aj jednorazové formy pomoci, akými sú zvýšený príspevok pre prvákov, ako aj príspevok pri narodení dieťaťa,“ priblížil rezort financií.
Ministerstvo avizovalo, že zastavenie rastu verejného dlhu bude vzhľadom na náročné hospodárske podmienky trvať viacero volebných období. Konsolidácia verejných financií síce podľa MF tlmí rast dlhu, na úplne zastavenie jeho rastu je však potrebné znížiť celkový schodok hospodárenia hlbšie pod 3 % HDP.
„Na konci horizontu rozpočtu dosiahne hrubý dlh 69,6 % HDP, v prípade splnenia rozpočtových cieľov s potrebou dodatočnej konsolidácie po roku 2027. Nepokračovanie v ozdravovaní verejných financií by znamenalo, že dlh presiahne hranicu 70 % HDP na konci horizontu rozpočtu,“ doplnil rezort.
Parlament schválil návrh rozpočtu ÚDZS na roky 2027 až 2029
Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na roky 2027 až 2029. Urobili tak v stredajšom hlasovaní.
V budúcom roku sa celkové príjmy rozpočtujú vo výške viac ako 61 miliónov eur a výdavky vo výške viac ako 38 miliónov eur. V roku 2028 majú byť podľa návrhu príjmy vo výške viac ako 59 miliónov eur a výdavky v sume viac ako 39 miliónov eur. V roku 2029 sa zase počíta s príjmami vo výške okolo 58,5 milióna eur a výdavkami okolo 37,8 milióna eur.
„Návrh rozpočtu úradu na roky 2027 až 2029 je v súlade s návrhom rozpočtu verejnej správy na roky 2027 až 2029 s prihliadnutím na operatívne zmeny a právne normy, u ktorých sa predpokladá, že budú v príslušnom rozpočtovom období ovplyvňovať hospodárenie úradu. Návrh zohľadňuje efektívne a hospodárne využitie príjmov na krytie výdavkov spojených s činnosťou úradu, ako aj investičný zámer úradu na zabezpečenie vhodných priestorov pre činnosť súdnolekárskeho a patologicko-anatomického pracoviska úradu a pobočky v Banskej Bystrici výstavbou vlastnej budovy,“ ozrejmil úrad.
ÚDZS dohliada nad všetkými kľúčovými aspektmi systému zdravotníctva. Vykonáva dohľad nad poskytovaním zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti a verejným zdravotným poistením. Cieľom je udržiavať finančnú stabilitu, výkonnosť a solidárnosť systému.
Na vzdelávanie, vedu, výskum a mládež má ísť vyše 6,4 miliardy eur
Na vzdelávanie, vedu, výskum a mládež by v roku 2027 malo ísť viac ako 6,4 miliardy eur
„V rámci oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a podpory mládeže je celkový nárast výdavkov v sume 25,9 milióna eur,“ uvádza ministerstvo financií, ktoré za návrhom rozpočtu stojí. Výdavky zo štátneho rozpočtu do vzdelávania, vedy, výskumu a podpory mládeže zahŕňajú výdavky kapitol ministerstiev školstva, vnútra, obrany a zdravotníctva. Rovnako aj Slovenskej akadémie vied (SAV) a subjektov verejnej správy – verejných vysokých škôl, Fondu na podporu vzdelávania a ďalších kapitol štátneho rozpočtu, ktoré sa podieľajú na plnení úloh vyplývajúcich z národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií.
Výdavky na Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVM) SR medziročne rastú o sumu 95,7 milióna eur. „Medzi hlavné tituly patrí zabezpečenie prevádzkových nákladov regionálneho školstva v súvislosti s nárastom počtu žiakov, pokrytie zvýšených nákladov súvisiacich s valorizáciou platov pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov v regionálnom školstve. Výdavky štátneho rozpočtu na Národnú stratégiu výskumu, vývoja a inovácií sa rozpočtujú vo výške 413 miliónov eur,“ vysvetlil rezort financií.
Prostriedky na oblasť vysokého školstva na nasledujúci rok predstavujú sumu 1,45 miliardy eur. Medziročný nárast výdavkov v oblasti vysokého školstva predstavuje 41,1 milióna eur. Vysoké školstvo je financované viacerými kapitolami štátneho rozpočtu. „V celkových zdrojoch sú zahrnuté aj výdavky Fondu na podporu vzdelávania a SAV, ktoré sú rozpočtované na financovanie tretieho stupňa vysokoškolského vzdelávania,“ ozrejmilo ministerstvo financií.
Oblasť vedy a techniky by v roku 2027 mala disponovať zdrojmi vo výške 842 miliónov eur. V kapitole Úradu podpredsedu vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku dochádza k medziročnému zníženiu výdavkov v sume 105,2 milióna eur, predovšetkým v dôsledku čerpania výdavkov v ostatných kapitolách. V rámci oblasti vedy a techniky sú zahrnuté aj výdavky SAV v celkovej výške 158 miliónov eur.
Rozpočet v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a podpory mládeže zahŕňa aj výdavky na administratívu a výdavky zo štrukturálnych fondov.
Do zdravotníctva má ísť v budúcom roku vyše 11,1 miliardy eur
Výdavky na zdravotníctvo majú v roku 2027 dosiahnuť úroveň 11,1 miliardy eur. Oproti minuloročnému rozpočtu ide o medziročný rast o 429 miliónov eur, teda o 4,03 percenta.
„Celkové výdavky v sektore zdravotníctva pozostávajú najmä z výdavkov verejného zdravotného poistenia bez transferov, výdavkov zdravotníckych zariadení, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a výdavkov samotnej kapitoly Ministerstva zdravotníctva SR,“ ozrejmil rezort financií.
Celková platba za poistencov štátu predstavuje na rok 2027 sumu 2,12 miliardy eur, pričom ide o najväčšiu časť výdavkov v kapitole zdravotníctva. Výdavky na verejné zdravotné poistenie majú oproti rozpočtu na rok 2026 medziročne narásť o 569 miliónov eur na celkovú sumu 9,74 miliardy eur. Ide o nárast o 6,21 percenta. Z toho najväčší podiel tvoria výdavky na zdravotnú starostlivosť v celkovej sume 9,39 miliardy eur s medziročným rastom 540 miliónov eur oproti schválenému rozpočtu z roku 2026.
Výdavky zdravotníckych zariadení na rok 2027 sú rozpočtované v celkovej sume 4,80 miliardy eur, s medziročným rastom 297 miliónov eur. Z toho výdavky na bežnú prevádzku sa rozpočtujú vo výške 4,09 miliardy eur, pričom najväčší podiel na úrovni 51,9 percenta tvoria osobné výdavky. V hodnotovom vyjadrení ide o 2,49 miliardy eur.
Na výstavbu nových nemocníc, zabezpečenie prístrojového vybavenia, odstránenie havarijných stavov budov, rekonštrukciu sociálnych zariadení a modernizáciu sa v roku 2027 rozpočtujú kapitálové výdavky v celkovom objeme 694 miliónov eur. Zo štátneho rozpočtu má byť poskytnutý kapitálový transfer pre zdravotnícke zariadenia na rok 2027 vo výške 608 miliónov eur, a to najmä pre Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP Ružomberok v pôsobnosti Ministerstva obrany SR v sume 562 miliónov eur. Pre zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva je rozpočtovaný kapitálový transfer vo výške 47,8 milióna eur. Vlastné zdroje na kapitálových výdavkoch zdravotníckych zariadení sú rozpočtované vo výške 85 miliónov eur.
Na financovanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je vyčlenených 0,4 percenta z predpokladaného výberu poistného zdravotnými poisťovňami. Celkové výdavky sa na rok 2027 predpokladajú v sume 38,1 milióna eur, z toho príspevok na činnosť predstavuje 33,2 milióna eur. Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve má mať rozpočet na úrovni 2,8 milióna eur, z toho príspevok na činnosť predstavuje 2,66 milióna eur.
Financovanie Úradu verejného zdravotníctva SR a jeho 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva je naplánované na úrovni 75,7 milióna eur. Štátny ústav pre kontrolu liečiv má mať k dispozícii 8,32 milióna eur a Detenčný ústav Hronovce 3,78 milióna eur. Národné centrum zdravotníckych informácií a Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR majú v budúcom roku získať rovnako po 33,8 milióna eur. Výdavky Slovenskej zdravotníckej univerzity sa na rok 2027 rozpočtujú na úrovni 15,7 milióna eur.
Obce majú dostať vyše 7,9 miliardy a kraje takmer 2,53 miliardy eur
Mestá a obce majú v roku 2027 hospodáriť s výdavkami vo výške 7,95 miliardy eur. Vyššie územné celky (VÚC) majú mať k dispozícii približne 2,53 miliardy eur.
V prípade bežných výdavkov miestnej samosprávy sa rozpočtuje suma 6,93 miliardy eur. Na kapitálové výdavky sa predpokladá vynaložiť suma 726 miliónov eur a výdavkové finančné operácie majú byť v objeme 300 miliónov eur.
V prípade vyšších územných celkov tvoria z celkovej sumy bežné výdavky 2,19 miliardy eur. Na kapitálové výdavky sa predpokladá vynaložiť suma 250 miliónov eur a na výdavkové finančné operácie 85 miliónov eur.
V rozpočte sa plánujú aj prostriedky pre dopravné podniky v zakladateľskej pôsobnosti miest Bratislava, Košice, Martin, Prešov, Považská Bystrica, Púchov a Žilina, ktoré sú zaradené do sektora verejnej správy. Celková výška výdavkov dopravných podnikov v roku 2027 sa predpokladá v sume 379 miliónov eur, bežné výdavky predstavujú sumu 269 miliónov eur, kapitálové takmer 70 miliónov eur a finančné operácie 40,5 milióna eur.
Výdavky v životnom prostredí majú byť vo výške 1,64 miliardy eur
Výdavky v oblasti životného prostredia by v roku 2027 mali byť na úrovni 1,64 miliardy eur.
„Celkové výdavky smerujúce do vodného hospodárstva v roku 2027 predstavujú 389,5 milióna eur a sú tvorené najmä prostriedkami EÚ a spolufinancovania, ktoré sú určené na projekty budovania a rekonštrukcie infraštruktúry vodného hospodárstva (preventívne protipovodňové opatrenia, dobudovanie a prevádzku povodňového varovného a predpovedného systému, zásobovanie vodou, odvádzanie a čistenie odpadových vôd) a adaptáciu na zmenu klímy,“ píše sa v materiáli. Súčasťou výdavkov v tejto oblasti sú aj zdroje štátneho rozpočtu smerujúce do Slovenského hydrometeorologického ústavu, Výskumného ústavu vodného hospodárstva a pre Slovenský vodohospodársky podnik.
Na ochranu ovzdušia majú smerovať výdavky v sume 18,9 milióna eur, pričom najvyšší rast predstavujú prostriedky EÚ a spolufinancovania určené na zlepšenie kvality ovzdušia.
Na odpadové hospodárstvo sa v roku 2027 rozpočtujú výdavky z prostriedkov EÚ a spolufinancovania v objeme 44 miliónov eur. Prostriedky sú určené napríklad na podporu a prípravu odpadov na opätovné použitie a recykláciu odpadov, nákup kompostérov, zavádzanie systému množstvového zberu či elektronický zber dát v oblasti odpadového hospodárstva, zvyšovanie environmentálneho povedomia, vodozádržné opatrenia na adaptáciu na zmenu klímy v sídlach a krajine, znižovanie emisií zo stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia.
Výdavky na ochranu prírody a krajiny majú v budúcom roku predstavovať sumu 130 miliónov eur. Určené sú na ochranu a racionálne využívanie geologického prostredia, uzatváranie skládok odpadov, sanáciu environmentálnych záťaží, ako aj praktickú starostlivosť o chránené územia a živočíchy a environmentálnu výchovu. „Výdavky v oblasti ochrany prírody a krajiny sa medziročne znižujú o 13,5 milióna eur, a to najmä v súvislosti s harmonogramom uzatvárania a sanácie skládok,“ píše sa v schválenom materiáli.
Na administratívu má ísť 49,7 milióna eur. Medziročný pokles je spôsobený znížením prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Peniaze majú byť určené na financovanie činností vykonávaných ministerstvom životného prostredia, Slovenskou inšpekciou životného prostredia a Slovenskou agentúrou životného prostredia.
Výdavky Modernizačného fondu sa realizujú zo samostatného účtu kapitoly envirorezortu a na rok 2027 sa rozpočtujú v objeme 800 miliónov eur, čo predstavuje nárast oproti minulému roku o 173 miliónov eur. V životnom prostredí sú alokované aj ďalšie výdavky Environmentálneho fondu v celkovej sume 208 miliónov eur.
Vláda sa bude venovať plánu obnovy, Misii Zdravie i prevodu štátneho majetku
Kancelária prezidenta SR má v roku 2027 disponovať zdrojmi vo výške 10,3 milióna eur. Výdavky kancelárie Národnej rady (NR) SR sú na rok 2027 rozpočtované vo výške 53,6 milióna eur, pri výdavkoch Úradu vlády (ÚV) SR sa ráta so sumou 58,3 milióna eur.
Prostriedky pre prezidentskú kanceláriu sú podľa rezortu financií, ktorý rozpočet predložil, určené na úlohy súvisiace so zabezpečením podmienok a všetkých činností potrebných na výkon ústavných právomocí prezidenta republiky, s jeho politickou a verejnou činnosťou.
Výdavky kancelárie NR SR majú zabezpečiť odborné, organizačné a technické činnosti parlamentu, jej poslancov a výborov. „Sú určené aj na odmeny asistentov poslancov, prevádzku poslaneckých kancelárií v areáli NR SR a vo vybraných sídlach na území SR, ubytovanie poslancov mimo ubytovacieho zariadenia parlamentu a činnosť poslaneckých klubov,“ doplnil rezort financií.
V prípade príspevku pre ÚV SR sa prostriedky použijú na činnosť kabinetu a poradných orgánov, rovnako aj na činnosť zmiešaných medzivládnych komisií a činnosť Kancelárie Bezpečnostnej rady SR. „Zároveň sú v rozpočte zabezpečené prostriedky na vládnych splnomocnencov, konkrétne splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny a splnomocnenca vlády pre rómske komunity,“ ozrejmilo ministerstvo. „V investičných výdavkoch kapitoly predstavujú najvýznamnejší objem výdavky na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach,“ pripomenulo k projektu budúceho reprezentačného priestoru štátu.
Výdavky na zahraničné vzťahy majú dosiahnuť 192 miliónov eur
Celkové rozpočtované výdavky na zahraničné vzťahy v roku 2027 majú dosiahnuť 192 miliónov eur. Viac ako 83 percent výdavkov má smerovať do zahraničnej politiky.
Na diplomatickú reprezentáciu SR v zahraničí sú plánované výdavky v objeme 92,9 milióna eur, 1,42 milióna eur je alokovaných v návrhu rozpočtu pre slovenské inštitúty, ktoré v zahraničí zabezpečujú činnosti súvisiace s prezentáciou slovenskej kultúry, umenia a tradícií.
Na zabezpečenie hlavných činností a prevádzky samotného Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a jej podriadených organizácií sa rozpočtujú výdavky v sume 49,1 milióna eur. V prípade podpory aktivít krajanských komunít prostredníctvom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí ráta rozpočet so sumou vyše 2,5 milióna eur na dotácie.
Na oficiálnu rozvojovú pomoc bude v štátnom rozpočte podľa schváleného návrhu vyhradených 18,9 milióna eur. „Z týchto prostriedkov sa zabezpečuje pomoc pre menej rozvinuté krajiny, implementácia cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030 a riešia sa významné globálne výzvy,“ vysvetlil rezort financií.
Príspevky SR v rámci členstva v medzinárodných organizáciách majú byť v budúcom roku vo výške 20,8 milióna eur vrátane príspevkov do riadneho rozpočtu Organizácie Spojených národov a jeho mierových operácii či Medzinárodného vyšehradského fondu.
Podpora cestovného ruchu má dosiahnuť takmer 69 miliónov eur
Výdavky v oblasti cestovného ruchu majú v roku 2027 dosiahnuť skoro 69 miliónov eur, čo je v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2026 viac o takmer desať miliónov eur, teda o 17 percent. Výdavky kapitoly Ministerstva cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR na obe oblasti v budúcom roku sú plánované v objeme 247 miliónov eur, viac o 19 miliónov eur, teda vyše osem percent.
Pre Fond na podporu cestovného ruchu sa v roku 2027 rozpočtuje bežný transfer vo výške 20 miliónov eur. Z tejto sumy poskytuje 19 miliónov eur vo forme príspevkov na projekty, zvyšné prostriedky má použiť na vlastnú prevádzku, a to najviac päť percent z transferu. Vzhľadom na zapojenie vlastných nedaňových príjmov z administratívnej činnosti do výdavkov rozpočtu sa v roku 2027 majú celkové výdavky fondu zvýšiť o 300.000 eur.
„Rozpočtová organizácia Slovakia Travel má v roku 2027 rozpočtované finančné prostriedky v sume 16,7 milióna eur. Dotácie organizáciám cestovného ruchu sú rozpočtované v sume 12,9 milióna eur, medziročne rastú o 1,17 milióna eur z dôvodu medziročného zvýšenia o 10 %,“ uvádza sa v schválenom návrhu. Na kooperačné projekty organizácií cestovného ruchu je určených päť miliónov eur a rovnaká suma má ísť aj na príspevok na rozvoj cestovného ruchu rovnaká suma. Na oficiálnu účasť SR na medzinárodnej výstave Expo 2027 v Belehrade má ísť vyše deväť miliónov eur.
Rozpočet pre kultúru ráta s výdavkami vo výške 565 miliónov eur
Na výdavky v oblasti kultúry má štátny rozpočet na rok 2027 disponovať sumou 565 miliónov eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2026 to predstavuje zvýšenie o vyše 19 miliónov eur (nárast o 3,5 percenta).
Výdavky na kultúru sú podľa ministerstva financií ovplyvnené viacerými titulmi. Rezort poukázal okrem iného na zvýšenie transferu pre STVR o 6,9 milióna eur v nadväznosti na rast hrubého domáceho produktu (HDP), takisto na medziročný rast výdavkov na prevádzku cirkevných ústredí o 9,3 milióna eur v nadväznosti na novelu zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností.
V rozpočte kapitoly Ministerstva kultúry SR na rok 2027 je takisto vyčlenených vyše 35 miliónov eur na kapitálové výdavky a investičné akcie. Suma určená na dotačné projekty je v návrhu na rok 2027 rozpočtovaná vo výške 10,9 milióna eur, z toho výdavky v rámci dotačného programu Obnovme si svoj dom v sume vyše 8,3 milióna eur, podpora tradičnej kultúry v školách v sume 1,5 milióna eur a kultúra znevýhodnených skupín v sume takmer 1,1 milióna eur.
Na výdavky verejnoprávnych inštitúcií sa v návrhu ráta so sumou 249,7 milióna eur, pričom pre STVR je alokovaných takmer 185 miliónov eur. Rezort financií pripomína, že výška nárokovateľného príspevku daná zákonom, 0,12 percenta HDP, predstavuje 164 miliónov eur. „Zvyšné výdavky STVR do výšky 185 miliónov sú kryté vlastnými príjmami STVR v sume 20,1 milióna eur, z toho príjmy z reklamy tvoria 17,1 milióna eur,“ uviedol rezort. Predpokladané výdavky TASR na budúci rok sú vo výške necelých 7,2 milióna eur. „Novelou z roku 2023 sa výška transferu ministerstva kultúry pre TASR odvíja od 0,0029 percenta HDP, čo na rok 2027 predstavuje sumu 3,97 milióna eur. Zvyšné výdavky do výšky 7,2 milióna eur sú kryté vlastnými príjmami,“ dodalo ministerstvo financií.
V prípade verejnoprávnych fondov sú alokácie pre Fond na podporu umenia vo výške 30,81 milióna eur a Fond na podporu kultúry národnostných menšín 9,27 milióna eur. „V tomto prípade je bežný transfer v sume 8,8 milióna eur. Zvyšné výdavky do výšky 9,27 milióna eur sú kryté vlastnými príjmami v sume 470.000 eur,“ vysvetlil rezort financií. Pre Audiovizuálny fond sa ráta s výdavkami v sume 17,62 milióna eur. „V kapitole Všeobecná pokladničná správa sa zároveň v roku 2027 rozpočtujú finančné prostriedky v sume 51,4 milióna eur na podporu audiovizuálneho priemyslu,“ dodalo ministerstvo.
Príspevok štátu na podporu činnosti registrovaných cirkví a náboženských spoločností sa rozpočtuje vo výške 79,2 milióna eur. Rezort pripomenul, že príspevok sa rovná 1,1-násobku medziročného zvýšenia sumy príspevku podľa miery medziročného rastu minimálnej mzdy.
Na verejný poriadok a bezpečnosť pôjde takmer 3,5 miliardy eur
Na verejný poriadok a bezpečnosť pôjde v budúcom roku viac ako 3,46 miliardy eur. Výdavky sú rozdelené do troch hlavných kategórií – bezpečnosť, väzenstvo a súdnictvo s prokuratúrou. Výška rozpočtovaných prostriedkov má vo všetkých troch oblastiach oproti tomuto roku klesnúť.
„Verejný poriadok a bezpečnosť je odvetvie verejného sektora, ktoré zabezpečuje vnútornú bezpečnosť štátu, chráni obyvateľov a majetok pred kriminalitou, udržiava verejný poriadok, reaguje na krízové situácie a zahŕňa činnosti polície, súdov, prokuratúry a väzenskej správy,“ priblížilo ministerstvo financií, ktoré návrh predložilo. Pokles výdavkov súvisí podľa predkladateľa s ukončením implementácie vybraných projektov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR, čo sú európske peniaze.
Na bezpečnosť má ísť v budúcom roku 2,41 miliardy eur. Väzenstvo má dostať vyše 407 miliónov eur a súdnictvo a prokuratúra viac ako 645 miliónov eur.
V rámci výdavkov na oblasť verejného poriadku a bezpečnosti boli zvýšené plánované výdavky pre ministerstvo vnútra v sume 109 miliónov eur. Asi polovicu tejto sumy, 50 miliónov eur, má získať ministerstvo na zabezpečenie bežnej prevádzky. Ďalších 48 miliónov eur má dostať v nadväznosti na schválený zámer optimalizácie svojich priestorov. Rezort spravodlivosti dostane o 6,75 milióna eur viac.
Autori návrhu rozpočtu tiež poukázali na to, že bilancia osobitných účtov sa naďalej zhoršuje. Príjmy priebežne financovaného výsluhového systému nestačia pokrývať jeho výdavky. „V roku 2027 bude preto potrebné dofinancovať osobitný účet sociálneho zabezpečenia policajtov zo štátneho rozpočtu sumou 97,4 milióna eur, aby bolo možné zabezpečiť výplatu zákonných dávok,“ napísali.
ŠÚ SR by mal disponovať rozpočtom vo výške 39 miliónov eur
Činnosti Štatistického úradu (ŠÚ) SR v roku 2027 by mali pokryť prostriedky vo výške 39 miliónov eur.
„Výdavky kapitoly sú určené najmä na zabezpečenie základného chodu úradu, štatistické zisťovania, spracovanie štatistických údajov, vedenie systému národných účtov, tvorbu a zverejňovanie štatistických klasifikácií a číselníkov, správu štatistických registrov a spoluprácu s medzinárodnými organizáciami,“ objasnilo Ministerstvo financií SR, ktoré návrh predložilo. „Rozpočet zahŕňa aj 3,35 milióna eur na voľby do Národnej rady SR a 1,51 milióna eur na spracovanie výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov,“ dodal predkladateľ.
INFOSTAT ako príspevková organizácia ŠÚ realizujúca výskumno-vývojové úlohy štátnej štatistiky a výskumy verejnej mienky má v štátnom rozpočte určený príspevok 1,72 milióna eur. Okrem činnosti organizácie sa má použiť aj na rekonštrukciu jej sídla.
Výdavky na šport majú dosiahnuť 178,8 milióna eur
Celkové výdavky na šport majú v roku 2027 dosiahnuť úroveň 178,8 milióna eur, čo je o vyše osem miliónov eur viac ako v návrhu rozpočtu na tento rok.
„Finančné prostriedky sú určené najmä na financovanie univerzitného športu, na príspevok uznanému športu, príspevok športovcom Top tímu, na činnosť Slovenského olympijského a športového výboru, na financovanie športu zdravotne znevýhodnených, športu súvisiaceho s reprezentáciou SR na medzinárodných športových podujatiach a príspevok za zásluhy v športe,“ pripomenulo v materiáli Ministerstvo financií (MF) SR.
Rezort upozornil, že významným zdrojom financovania športu je odvod z prevádzkovania lotériových hier. „Na základe aktuálnej predikcie sa do návrhu rozpočtu na rok 2027 premieta odvod z prevádzkovania lotériových hier v celkovej výške 60 miliónov eur,“ píše sa v návrhu.
Do rozpočtu sú aj v roku 2027 zapracované prostriedky na dobudovanie športovej infraštruktúry národného významu v sume 6,39 milióna eur. Príspevok na národný športový projekt vyplácaný z Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, ktorý je určený na významné súťaže, Top tím, športovú prípravu, mládežnícke súťaže, je vo výške 17,4 milióna eur, čo je nárast o vyše dva milióny eur. „Medziročne vzrástol aj príspevok uznanému športu o 8,80 milióna eur na sumu 74,7 milióna eur. Tento nárast reflektuje snahu o posilnenie finančnej stability národných športových zväzov,“ dodalo MF.
Do oblasti športu je započítaný aj transfer Fondu na podporu športu, ktorý má byť v roku 2027 vo výške 60 miliónov eur. Výdavky na športovú reprezentáciu SR sú uvedené v kapitolách Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR v celkovej sume 13,2 milióna eur. Z uvedených výdavkov sa zabezpečuje činnosť Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, Armádneho športového klubu Dukla Trenčín a Športového centra polície.
Na obranu by malo ísť v budúcom roku 2,2 percenta HDP
Na obranu Slovenskej republiky by malo v budúcom roku ísť 2,2 percenta jej hrubého domáceho produktu (HDP). Je to viac ako 3,31 miliardy eur. V tomto roku dával štát na obranu rovné dve percentá, teda o takmer pol miliardy eur menej.
„Celkové obranné výdavky sú na rok 2027 rozpočtované v súlade so záväzkom voči NATO vo výške 2,20 percenta HDP vrátane výdavkov ostatných kapitol štátneho rozpočtu v rámci medzirezortného programu Podpora obrany a ostatných obranných výdavkov. Ministerstvo obrany SR sa bude prostredníctvom obranných výdavkov podieľať na financovaní investícií aj pre dvojaké civilnovojenské využitie v oblasti vnútornej bezpečnosti, dopravy a zdravotníctva,“ píše sa v schválenom materiáli.
Rozpočet samotného ministerstva obrany má na rok 2027 predstavovať necelé tri miliardy eur. Je to medziročný nárast o vyše 130 miliónov eur. Viac ako polovicu tejto sumy – 61 percent, teda skoro 1,82 miliardy eur – tvoria bežné výdavky. Zvyšných viac ako 1,18 miliardy eur tvoria kapitálové výdavky.
„Kapitálové výdavky v roku 2027 sú prioritne smerované na pokračovanie financovania už zazmluvnených a realizovaných modernizačných a investičných projektov. Ide najmä o rozvoj a modernizáciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov, výstavbu novej nemocnice Bratislava – Vajnory, obstaranie protilietadlových raketových kompletov stredného dosahu, pásových bojových vozidiel, viacúčelových taktických lietadiel a ťažkých terénnych nákladných automobilov. Súčasťou plánovaných kapitálových výdavkov je aj obstaranie ďalších štyroch taktických lietadiel F-16 D Block 70,“ priblížilo ministerstvo financií v návrhu rozpočtu.
Na program Rozvoj obrany by v budúcom roku malo ísť 618 miliónov eur. Autori návrhu upozornili, že pri modernizačných projektoch vojenskej techniky je dôležité zohľadniť aj ich dodanie. „Podľa metodiky ESA 2010 vstupuje vojenská technika do bilancie rozpočtu verejnej správy v čase jej dodania,“ napísali.
Návrh štátneho rozpočtu spomína aj európske investičné nástroje do obrany SAFE. Materiál poukazuje na to, že Slovensko čerpá 2,32-miliardový úver sprostredkovaný Európskou úniou. Pridať by sa k nemu mal ďalší úver v maximálnej výške tri miliardy eur. Predloženie žiadostí o finančnú pomoc v rámci programu SAFE 2 rezort očakáva v októbri alebo v novembri tohto roka.
Počet zamestnancov vo verejnej správe vzrastie o viac ako 2500 ľudí
Počet zamestnancov vo verejnej správe má v roku 2027 vzrásť na 452.672 osôb, čo je medziročne o 2535 osôb viac. Nárast súvisí najmä s potrebou posilnenia bezpečnostných zložiek, realizáciou projektov financovaných z EÚ a zabezpečením rastúceho počtu žiakov v regionálnom školstve. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2027 až 2029, ktorý v stredu zobrala na vedomie Národná rada (NR) SR.
Najvýraznejšie sa má počet zamestnancov zvýšiť v kapitole Ministerstva obrany SR, a to o 1815 osôb. Z toho má byť 1300 profesionálnych vojakov. Ministerstvo vnútra SR má posilniť počet zamestnancov o 595 osôb, najmä v cudzineckej polícii, Hasičskom a záchrannom zbore a na okresných úradoch.
O 498 osôb sa má zvýšiť počet zamestnancov zabezpečujúcich projekty financované zo zdrojov EÚ. Ministerstvo životného prostredia SR má posilniť svoje príspevkové organizácie o 260 osôb, najmä v súvislosti so zonáciou národných parkov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR má prijať ďalších 200 zamestnancov na zabezpečenie zákona o príspevku na pomoc pri odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby.
Naopak, počet zamestnancov dotknutých kapitol štátneho rozpočtu má v súvislosti s ukončením realizácie plánu obnovy a odolnosti, čo sú európske peniaze, medziročne klesnúť o 1505 osôb. Počet zamestnancov v ústrednej správe však celkovo vzrastie o 1671 osôb a v územnej samospráve o 989 osôb. Vo fondoch sociálneho a zdravotného poistenia má počet zamestnancov klesnúť o 125 osôb.
Na osobné výdavky 452.672 zamestnancov verejnej správy sa má v roku 2027 vynaložiť 15,6 miliardy eur, z toho 11,3 miliardy eur na mzdy. Medziročne majú osobné výdavky vzrásť o 1,07 miliardy eur a mzdové výdavky o 718 miliónov eur.
V regionálnom školstve sa počíta so 125.873 zamestnancami a osobnými výdavkami vo výške 3,65 miliardy eur, z toho mzdy majú predstavovať 2,66 miliardy eur. Počet zamestnancov v školstve sa má medziročne zvýšiť o 694 osôb, najmä v nadväznosti na rast počtu detí a žiakov.
Boom umelej inteligencie vyniesol ASML rekordné tržby a zisk päť miliárd eur
Holandský technologický gigant ASML dosiahol v treťom štvrťroku rekordné tržby 11,7 miliardy eur a čistý zisk päť miliárd eur, viac…
Vo veku 49 rokov zomrel herec Michal Novák
Vo veku 49 rokov zomrel v utorok herec Michal Novák. Na sociálnej sieti o tom informovalo Divadlo Poprad, v ktorom…
Predseda KBS k menovaniu nového košického arcibiskupa metropolitu
Prinášame vyjadrenie bratislavského arcibiskupa metropolitu a predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského k menovaniu nového košického arcibiskupa metropolitu
Svätý Otec Lev XIV. vymenoval nového košického arcibiskupa metropolitu
Svätý Otec Lev XIV. prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Košickej arcidiecézy od Mons. Bernarda Bobera a menoval za nového košického…
Zväz automobilového priemyslu: Kapacita spracovania priemyselných odpadov na Slovensku je nedostatočná
Zväz automobilového priemyslu SR pripomína, že už viac ako desať rokov upozorňuje na nedostatok kapacít na spracovanie priemyselných odpadov na…




















