Sú emigranti riešením pre Slovensko? Bosna a Hercegovina ukazuje, že nie

Sú emigranti riešením pre Slovensko? Bosna a Hercegovina ukazuje, že nie

Slovensko 14. augusta 2017 (HSP/Foto: TASR/AP/Darko Vojinovic)

 

Krajiny chudobného západného Balkánu čelia vážnemu problému – vyľudňovaniu. V Bosne a Hercegovine už žije menej než polovica tých, ktorí tu majú svoje rodisko. Zlá ekonomická situácia a nezamestnanosť núti k odchodu mladých a vzdelaných ľudí, ktorí následne do krajiny pôvodu ročne posielajú stovky miliónov eur, píše český server iDNES.cz.

Ilustračné foto

Najnovšie dáta bosnianskych úradov preukazujú, že najmenej dva milióny ľudí dnes žije v zahraničí. To je viac ako 56% celkovej populácie krajiny. Počet môže byť ešte vyšší, pretože správa vypracovaná bosnianskym ministerstvom vnútra vychádza len zo štatistiky o ľuďoch, ktorí sa odhlásili z trvalého bydliska kvôli pobytu v inej krajine.

Reklama

Podľa bosnianskej správy nič nesignalizuje, že by sa mal trend vyľudňovania krajiny zmeniť. A podobne sú na tom podľa informácií portálu iDNES.cz aj ďalšie krajiny západného Balkánu. Svetová banka tu zahŕňa aj Srbsko, Čiernu Horu, Albánsko, Macedónsko a Kosovo. Banka zároveň tvrdí, že západný Balkán je jedným z hlavných ohnísk migrácie na svete.

 

Reklama

Vytráca sa nádej na lepšiu budúcnosť

Hlavnou príčinou vyľudňovania balkánskych krajín už dlhodobo po tom, čo tu skončila krvavá vojna o “juhoslovanské dedičstvo”, je stále veľmi zlá ekonomická situácia a nezamestnanosť. To sa najviac dotýka mladých a vzdelaných ľudí. A preto odchod najperspektívnejších občanov ešte viac znemožňuje krajinám krízu riešiť.

Náplasťou pre balkánske štáty v kríze sú dane a ďalšie platby, ktoré do krajín prichádzajú od emigrantov. Tí samozrejme pracujú najmä v bohatých krajinách, ako je napríklad Nemecko a Rakúsko. Svetová banka zaznamenala, že príjmy od vysťahovalcov tvoria ročne 10 % HDP celého západného Balkánu. Krajiny tak prichádzajú o ľudský kapitál, čím sa vytráca nádej na lepšiu budúcnosť.

 

Odliv ľudského kapitálu

Reklama

Na Slovensku sa čoraz častejšie ozývajú hlasy o nedostatku pracovných síl v určitých odvetviach, pričom sa zabúda, že niekoľko sto tisíc Slovákov odišlo za prácou do zahraničia. Ako riešenie sa ponúka zamestnávanie emigrantov, práve aj z krajín Balkánu. Už menej sa hovorí o riešení zvyšovania pracovných miezd, aby sa Slováci, ktorí odišli do zahraničia mohli vrátiť a o prekvalifikovaní Slovákov, ktorí sú ešte doma, ale majú ukončené nepoužiteľné školy a podobne.

Slováci odmietajú pracovať za nízke mzdy, preto tiež odchádzajú do iných krajín čím dochádza k odlivu „ľudského kapitálu“ a následne sa aj u nás vytráca nádej na lepšiu budúcnosť. Slováci, keby mohli zostať doma a doma pracovať, by totiž zarobené finančné prostriedky investovali do slovenskej ekonomiky a svojim potomstvom posilňovali vlastný národ, nie národy iných krajín.

Ďalším zaujímavým trendom z Bosny a Hercegoviny je, že emigranti zarobené finančné prostriedky neminú najmä v krajine, kde pracujú, ale zasielajú ich do krajiny svojho pôvodu. Takže v prípade zamestnávania emigrantov na Slovensku nemožno hovoriť o extrémnej podpore pre slovenskú ekonomiku, ale hlavne o odlive kapitálu zo Slovenska.

 

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali