Slovenský zväz protifašistických bojovníkov nestojí na mieste!

Bratislava 7. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) je dlhoročnou organizáciou, ktorej korene siahajú do našej histórie už takmer 75 rokov. Vo svojich počiatkoch bola stavovskou organizáciou a združovala hlavne držiteľov osvedčenia tzv. 255-ky a iných, ktorí sa zapojili do 2. odboja, čiže do boja proti fašizmu a nacizmu v období 2. sv. vojny.

Na snímke predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár

SZPB sa od roku 2000 otvoril aj sympatizantom, osobitne mládeži, čím sa zastavil prirodzený pokles jeho členstva a v niektorých obdobiach začal početne rásť. Napríklad posledne aj v 1. štvrťroku 2018 sa rozšíril o 80 členov. V súčasnosti má Zväz cca 18 500 členov, ktorí sú organizovaní v 35 oblastných organizáciách a vo vyše 600 základných organizáciách po celom území SR.

Na základe zákona č. 487/2013 o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti SZPB Slovenská republika uznáva nezávislé postavenie SZPB a poskytuje mu pomoc a súčinnosť pri plnení jeho úloh a finančne podporuje jeho činnosť ako občianskeho združenia.

SR poskytuje Zväzu z rozpočtovej kapitoly Ministerstva vnútra SR (MV SR) každoročne príspevok zo štátneho rozpočtu, v súlade so zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok, na činnosť a plnenie úloh SZPB. Úlohy definuje § 3 tohto zákona.

Do roku 2014 bol SZPB taktiež financovaný z MV SR, avšak vláda Ivety Radičovej natoľko krátila rozpočet SZPB, že Zväz sa ocitol na hrane fungovania. Slovenskej republike a MV SR v súčasnosti patrí poďakovanie za to, že stabilizovali situáciu a v zmysle vyššie uvedeného zákona od roku 2014 financujú SZPB tak, aby si dokázal plniť svoje úlohy, ktoré mu ukladá zákon.

MV SR na rok 2018 pridelilo SZPB príspevok o 14 % vyšší ako v roku 2017, aby dokázal zabezpečiť všetky pietne a spomienkové podujatia na miesta bojov a obetí vojny, pri príležitostí významných historických výročí a pamätných dní SR, najmä osláv Slovenského národného povstania, osláv Dňa víťazstva nad fašizmom, osláv Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie, výročí oslobodenia jednotlivých obcí a pamätných dní, spojených s protifašistickým odbojom (Kalinov, Kalište, Krpáčovo, Nemecká, atentát na Heydricha, zberný tábor v Seredi, Bratislavsko-brnianska operácia, prerazenie odporu Nemcov na Veľkej Fatre a dokončenie oslobodzovania Slovenska (3. 5. 1945) a mnohé ďalšie).

Od roku 2014 do roku 2017 sme takto zdvojnásobili počet protifašistických podujatí na takmer 1200 ročne, ktorých sa čoraz častejšie zúčastňuje mladá generácia a v posledných dvoch rokoch aj žiaci a študenti v rámci vzdelávacieho projektu „Medzníky druhej svetovej vojny“, ktorý obsahovo riadi Komisia SZPB pre učiteľov, ženy a mládež. V niektorých regiónoch (napr. v Poprade a Kežmarku) je do tohto vzdelávacieho projektu zapojených až 40 % základných a stredných škôl a ich percentuálne zastúpenie nám rastie po celom Slovensku.

Víťazné družstvá sa vďaka našej finančnej pomoci potom zúčastňujú na pietnych a spomienkových podujatiach na pamätných miestach po celom území Slovenska, ale aj v zahraničí, ako v Mathausene, bývalom Auschwitz-Birkenau, v Lidiciach a iných. Náklady na tieto podujatia nám v roku 2017 oproti roku 2016 narástli takmer o 35 %, preto sme požiadali v rozpočte na rok 2018 o navýšenie sumy MV SR.

SZPB tiež dbá o obnovu, údržbu , čistenie pamätníkov, pamätných tabúľ, vojnových hrobov a ich okolia, na čo tiež vynakladá určité prostriedky. Mnohé regionálne a nadregionálne projekty vyrába svojpomocne od samého základu. Viď. súbor vzdelávacích (a aj turisticky prínosných) tabúľ o území a obrane bývalej Partizánskej republiky, realizovaných oblastným výborom SZPB v B. Bystrici, o cestách protifašistického odboja na Gemeri, pri čom sa spojili oblastné organizácie v Rožňave a R. Sobote a mnohé iné.

SZPB verejne vystupuje proti extrémnym silám propagujúcim nacionalizmus, šovinizmus, rasizmus, antisemitizmus, neofašizmus, neonacizmus, neoľudáctvo a xenofóbiu. K týmto témam organizuje semináre a konferencie aj za účasti žiakov a študentov základných a stredných škôl. Príkladom takých môže byť konferencia pod záštitou bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej a v spolupráci aj s Múzeom SNP na tému Extrémizmus, neofašizmus a neonacizmus na politickej scéne. Ďalším sú konferencie organizované pre školy v podjavorinsko-podbradlianskom regióne, v Košiciach a inde, o čo sa starajú hlavne oblastné výbory SZPB v Novom Meste nad Váhom, v Košiciach a iné.

Takýmto  názorným spôsobom sa snažíme vplývať na vzdelávanie mládeže, aby dokázala rozoznať a identifikovať hlavné črty extrémistických názorov a tendencií.

Na činnosti spojené s údržbou pamätných miest, so súťažami, seminármi, konferenciami pre žiakov a študentov, na bádateľskú činnosť o regionálnom protifašistickom odboji našich troch desiatok Historicko-dokumentačných komisií…, nám v ostatných rokoch narástli reálne náklady o 50 %. Preto patrí poďakovanie MV SR, že aj na tieto činnosti nám navýšili rozpočtované zdroje na rok 2018. Pretože z vlastných zdrojov by SZPB tieto zákonné úlohy nevedel pokryť.

Zo zdrojov, ktoré nám MV SR pridelí na daný rozpočtový rok, 70 % dostáva na svoju činnosť 35 oblastných organizácií SZPB po celom Slovensku. Tie z nich zabezpečujú rôznorodé aktivity v rámci svojich oblastí, nielen pietne a spomienkové akcie, vzdelávanie mládeže, prednášky a semináre, údržbu pamätníkov, obnovu bunkrov (Ako napr. bunkre Mor ho pod Jelenskou skalou, Jankov vŕšok, Vernár, Krčahovo, Pohronský Ruskov, Kyjov a iné. Prihraničné oblasti nimi zabezpečujú aj cezhraničnú spoluprácu s partnermi v ČR, MR, na Ukrajine a v Poľsku.), vydávajú pre školy aj regionálne publikácie, organizujú branno- športové podujatia v spolupráci so školami a vojakmi aj z ministerstva obrany (napr. takúto dlhoročnú tradíciu má oblastná organizácia v Humennom). Takýchto aktivít je veľmi veľa a nie všetky môžeme vymenovať v týchto riadkoch.

V rozpočte máme vyčlenených časť prostriedkov aj na vydávanie celozväzových publikácií, ktoré sú určené aj pre širokú verejnosť, ako Ročenky odbojárov, dvojtýždenník Bojovník, vydali sme tiež publikácie pre školy knihu „SNP 1944“, knihu „Oslobodenie – faktografia 2. svetovej vojny,“ ktorá po úspechu prvého vydania sa v minulom roku vydala špeciálne pre školy v druhom  trojtisícovom náklade a bola oblastnými výbormi SZPB rozdistribuovaná na väčšinu základných a stredných škôl po celom Slovensku.

Každá publikácia, ako aj noviny, si hľadajú formy zverejňovania, aby zvýšili počet odberateľov a čitateľov. Taktiež zväzová www. stránka a zväzový facebook odzrkadľujú život a aktivity SZPB, informujú o tom, čo Zväz a jeho organizácie pripravujú.

V minulom roku začala plne fungovať aj stála expozícia SZPB, knižnica a klub vojnových veteránov v budove SZPB na Štúrovej ulici v Bratislave. Na stránke www.szpb.sk sa dajú nájsť informácie k tejto stálej expozícii. Už dnes ju navštevujú nielen oblastné organizácie SZPB, ale aj žiaci a študenti aj v rámci vzdelávania a súťaží Medzníky 2. svetovej vojny.

Na to, aby sme dokázali zabezpečiť takúto širokospektrálnu činnosť a aktivity, máme po celom Slovensku aj zamestnancov. Títo pracujú často za symbolické mzdy a mnoho práce vykonajú dobrovoľne a z presvedčenia člena SZPB. Týmto pracovníkom sme ich minimálne mzdy navýšili  v priemere o 2,58 % v priebehu posledných dvoch rokov. Takže sa ani nedotiahli na avizované zvyšovanie miezd v štátnej správe t.j. na 4 %.

Navyše ani navýšenie príspevku nie je plne postačujúce na zabezpečenie všetkých činností zo zákona, ktoré by sme chceli naplniť. Napríklad na udržiavanie a rozvíjanie vzťahov s protifašistickými organizáciami v zahraničí (FIR, Medzinárodný výbor vyhnancov a utečencov…), dalo by sa urobiť viac, ale financie nás nie vždy pustia vycestovať, lebo prioritne zabezpečujeme základné činnosti, vrátane vzdelávania mládeže.

Do budúcnosti predpokladáme neustále rozvíjanie našej činnosti, pretože čoskoro nás čakajú významné výročia ako 80. výročie Mníchovského diktátu, 100. výročie Martinskej deklarácie a vzniku ČSR, 75. výročie SNP, 75. výročie Karpatsko-duklianskej operácie a 75. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom a ukončenia 2. svetovej vojny…

Pevne veríme, že aj v budúcnosti bude Slovenská republika a aj jej občania uznávať a podporovať činnosť SZPB, aby sme dokázali zabezpečiť všetky úlohy zverené nám v rámci zákona. SZPB  bude maximálne zabezpečovať a rozvíjať všetky aktivity na prospech našej občianskej spoločnosti, aby sme mali trvale zachovaný mier a aby sme už nikdy nedopustili opakovanie vojnových zverstiev.

Predseda SZPB Ing. Pavol Sečkár, PhD.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

IOM: Pandémia radikálne zmenila mobilitu

0 icon

Ženeva 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Dmitriy Vinogradov)   Pandémia ochorenia COVID-19 vo svete zrejme zvýšila nepriateľskú rétoriku voči migrantom a radikálne zmenila mobilitu. Vo svojej novej správe to uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), podľa ktorej projekcií budú pandemické obmedzenia utlmovať migráciu v celom svete, pokiaľ budú trvať „Pandémia COVID-19 spustila…

Rusko niektorým pracovníkov amerického veľvyslanectva nariadilo opustiť krajinu

0 icon

Moskva 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Grigory Sysoev)   Rusko v stredu pracovníkom amerického veľvyslanectva v Moskve, ktorí tam pôsobia už viac ako tri roky, nariadilo, aby k 31. januáru budúceho roka opustili krajinu. Informovala o tom agentúra Reuters Ide o odvetný krok Moskvy voči rozhodnutiu USA časovo obmedziť pôsobenie 27 ruských…

Aký bude mať povinné očkovanie zmysel teraz? Šéf Moderny sa domnieva, že súčasné vakcíny proti omikronu veľa nezmôžu. Akcie výrobcov vakcín padajú dole

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (HSP/spiegel/finanzen/amp.dw/Foto:TASR/AP-David Zalubowski)   Šéf výrobcu vakcín Moderna Stephane Bancel vyhlásil pre noviny „Financial Times“, že sa domnieva, že súčasné očkovacie látky proti Covid-u 19 pravdepodobne nebudú také účinné proti novému variantu omikron.  Bancel tiež uviedol, že presnejšie údaje o tom, či omikron spôsobuje vážne ochorenie a…

Dohoda vládnych strán o migrácii je vystavením úmrtného listu pre Nemecko, píšu média

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (HSP/Bednár/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini, pool)   Všetko prichádza v Nemecku presne tak, ako sa to dalo predvídať a ako to prísť aj muselo. V Nemecku sa musí každá katastrofa odohrať v maximálnej miere a musí byť „vychutnaná až do poslednej trpkej kvapky“, kým sa väčšina obyvateľstva prebudí z…

Vláda schválila 500-eurový poukaz pre seniorov, na ťahu je parlament

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Obyvatelia Slovenska starší ako 60 rokov by za očkovanie mali dostať poukazy v hodnote 500 eur. Tie budú môcť využiť v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ale aj na kultúrne podujatia či vybrané služby. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach…

Iniciatíva Dajme deťom hlas požiadala regionálnych hygienikov o zverejnenie podkladov pre zatvorenie škôl

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Iniciatíva Dajme deťom hlas požiadala o zverejnenie podkladov pre rozhodnutia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) zatvoriť stredné školy a základné školy druhého stupňa. Andrea Hajdúchová z iniciatívy v tlačovej správe uviedla, že spôsob, akým RÚVZ zatvárajú plošne školy v celom okrese, vzbudzuje pochybnosti…

Valónska vláda sa odvolá proti rozsudku o zákaze covidpasov

0 icon

Brusel 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prvostupňový súd v belgickom meste Namur rozhodol, že používanie covidpasov v regióne Valónska je nezákonné, a nariadil vláde tohto regiónu zaplatiť pokutu vo výške 5000 eur za každý deň, ak neprestane vymáhať používanie tohto dokladu. Valónska vláda sa proti rozsudku odvolá a tvrdí, že…

Prvá pomoc sa má zamestnávateľom a SZČO vyplácať aj v januári a februári, uplatňovanie kurzarbeitu sa posunie

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Radovan Stoklasa)   Trvalý kurzarbeit by sa mal na Slovensku zaviesť až od 1. marca budúceho roka. Prvé dva mesiace budúceho roka by mali úrady práce a sociálnych vecí poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príspevky na udržanie zamestnanosti v režime súčasnej…

Čo sa ukázalo pri útoku facebooku a pfizeristov na poslanca Blahu? Koľko z desiatich vládnych hoaxov obhájili?

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Zúfalý faul koronacistických dezolátov sa obrátil proti nim samotným: odstránením Blahovho videa mu urobili skvelú reklamu. Poďme sa spolu pozrieť na desatoro vládnych vakcinačných hoaxov, ktorých spochybnenie pfizeristov tak veľmi vyľakalo Poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha uverejnil v pondelok na svojom profile…

Ako predĺžiť život? Vedci prezradili nečakané tajomstvo zdravia a mladosti

0 icon

Oslo 1. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Ako vysvetlila americká biologička Mitchell B. Leeová z Washingtonskej univerzity, ide o základný biologický mechanizmus na reguláciu procesu starnutia. Striedmosť v jedle totiž chráni organizmus pred chorobami a starnutím, píšu nórske noviny Forskning s odkazom na skupinu vedcov.  Leeová študovala ketogénnu, nízkoproteínovú a odľahčovaciu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Jozef Slávik

Kolabujúce zdravotníctvo ...

0icon

Či uveriť rôznym konšpiráciám vzhľadom k pandémii a oficiálnym štatistikám, alebo nie, realitou dnešných dní sú preplnené nemocnice chorými a stále vysoké počty umierajúcich. Vláda síce konečne oznámila štatistiku úmrtnosti na rôzne choroby, kde najvyššie percento zaujímajú poruchy obehového syst&eacut

Erik Majercak

Ako budú žiť vzdelaní, vyššie príjmoví vaxeri, keď precitnú? Prečo robia čo robia?

0icon

Prečo sme na fórach „opice“, či „dezoláti“? Skúste sa vžiť do ich myslenia a pochopíte. Si predstavte ten pocit nejakého managera, ktorý si myslí, že očkovanie je záchrana. Na očkovanie nabaláchal, pretože bol zodpovedný, svojich rodičov, svoje deti, známych, kolegov a podriadených nútil

Jolana Čuláková

Syn žije medzi zaočkovanými vo Švédsku. Mám o neho strach.

0icon

Mala som videočet so synom, ktorý študuje vo švédskom meste Lund. Vďaka nemu som sa na chvíľu dostala do nenormálnej krajiny, kde žijú hlupáci a debili. Začínam sa o neho báť. J

Matej Kečkéš

Vakcinačná eugenika

0icon

Súčasný podvod s ochorením covid-19 má veľa lží už len v esenciálnych názvoch.   Napríklad už len názov kompletné zaočkovanie je úplne zavádzajúci a manipulačný, je to šírenie nepravdivej informácie, nakoľko ani po dvoch dávkach nie je človek kompletne zaočkovaný, ak má očkovanie platnosť len 12 mesiacov alebo menej alebo

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (3/4)

0icon

  Spoločnosťou lomcujú obrovské krízy, nielen u nás, ale na celom svete. Tou najväčšou sa stáva zavádzanie povinného očkovania (ešte v le

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Vianočný strom sa odráža v mláke na uzavretom vianočnom trhu kvôli protipandemickým opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19 v Innsbrucku v Rakúsku

Autor: Foto:TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

IOM: Pandémia radikálne zmenila mobilitu

0 icon

Ženeva 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Dmitriy Vinogradov)   Pandémia ochorenia COVID-19 vo svete zrejme zvýšila nepriateľskú rétoriku voči migrantom a radikálne zmenila mobilitu. Vo svojej novej správe to uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), podľa ktorej projekcií budú pandemické obmedzenia utlmovať migráciu v celom svete, pokiaľ budú trvať „Pandémia COVID-19 spustila…

Rusko niektorým pracovníkov amerického veľvyslanectva nariadilo opustiť krajinu

0 icon

Moskva 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Grigory Sysoev)   Rusko v stredu pracovníkom amerického veľvyslanectva v Moskve, ktorí tam pôsobia už viac ako tri roky, nariadilo, aby k 31. januáru budúceho roka opustili krajinu. Informovala o tom agentúra Reuters Ide o odvetný krok Moskvy voči rozhodnutiu USA časovo obmedziť pôsobenie 27 ruských…

Aký bude mať povinné očkovanie zmysel teraz? Šéf Moderny sa domnieva, že súčasné vakcíny proti omikronu veľa nezmôžu. Akcie výrobcov vakcín padajú dole

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (HSP/spiegel/finanzen/amp.dw/Foto:TASR/AP-David Zalubowski)   Šéf výrobcu vakcín Moderna Stephane Bancel vyhlásil pre noviny „Financial Times“, že sa domnieva, že súčasné očkovacie látky proti Covid-u 19 pravdepodobne nebudú také účinné proti novému variantu omikron.  Bancel tiež uviedol, že presnejšie údaje o tom, či omikron spôsobuje vážne ochorenie a…

Dohoda vládnych strán o migrácii je vystavením úmrtného listu pre Nemecko, píšu média

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (HSP/Bednár/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini, pool)   Všetko prichádza v Nemecku presne tak, ako sa to dalo predvídať a ako to prísť aj muselo. V Nemecku sa musí každá katastrofa odohrať v maximálnej miere a musí byť „vychutnaná až do poslednej trpkej kvapky“, kým sa väčšina obyvateľstva prebudí z…

Vláda schválila 500-eurový poukaz pre seniorov, na ťahu je parlament

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Obyvatelia Slovenska starší ako 60 rokov by za očkovanie mali dostať poukazy v hodnote 500 eur. Tie budú môcť využiť v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ale aj na kultúrne podujatia či vybrané služby. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach…

Iniciatíva Dajme deťom hlas požiadala regionálnych hygienikov o zverejnenie podkladov pre zatvorenie škôl

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Iniciatíva Dajme deťom hlas požiadala o zverejnenie podkladov pre rozhodnutia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) zatvoriť stredné školy a základné školy druhého stupňa. Andrea Hajdúchová z iniciatívy v tlačovej správe uviedla, že spôsob, akým RÚVZ zatvárajú plošne školy v celom okrese, vzbudzuje pochybnosti…

Valónska vláda sa odvolá proti rozsudku o zákaze covidpasov

0 icon

Brusel 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prvostupňový súd v belgickom meste Namur rozhodol, že používanie covidpasov v regióne Valónska je nezákonné, a nariadil vláde tohto regiónu zaplatiť pokutu vo výške 5000 eur za každý deň, ak neprestane vymáhať používanie tohto dokladu. Valónska vláda sa proti rozsudku odvolá a tvrdí, že…

Prvá pomoc sa má zamestnávateľom a SZČO vyplácať aj v januári a februári, uplatňovanie kurzarbeitu sa posunie

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Radovan Stoklasa)   Trvalý kurzarbeit by sa mal na Slovensku zaviesť až od 1. marca budúceho roka. Prvé dva mesiace budúceho roka by mali úrady práce a sociálnych vecí poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príspevky na udržanie zamestnanosti v režime súčasnej…

Čo sa ukázalo pri útoku facebooku a pfizeristov na poslanca Blahu? Koľko z desiatich vládnych hoaxov obhájili?

0 icon

Bratislava 1. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Zúfalý faul koronacistických dezolátov sa obrátil proti nim samotným: odstránením Blahovho videa mu urobili skvelú reklamu. Poďme sa spolu pozrieť na desatoro vládnych vakcinačných hoaxov, ktorých spochybnenie pfizeristov tak veľmi vyľakalo Poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha uverejnil v pondelok na svojom profile…

Ako predĺžiť život? Vedci prezradili nečakané tajomstvo zdravia a mladosti

0 icon

Oslo 1. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Ako vysvetlila americká biologička Mitchell B. Leeová z Washingtonskej univerzity, ide o základný biologický mechanizmus na reguláciu procesu starnutia. Striedmosť v jedle totiž chráni organizmus pred chorobami a starnutím, píšu nórske noviny Forskning s odkazom na skupinu vedcov.  Leeová študovala ketogénnu, nízkoproteínovú a odľahčovaciu…

Podkasty

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Kolabujúce zdravotníctvo ...

0icon

Či uveriť rôznym konšpiráciám vzhľadom k pandémii a oficiálnym štatistikám, alebo nie, realitou dnešných dní sú preplnené nemocnice chorými a stále vysoké počty umierajúcich. Vláda síce konečne oznámila štatistiku úmrtnosti na rôzne choroby, kde najvyššie percento zaujímajú poruchy obehového syst&eacut

Erik Majercak

Ako budú žiť vzdelaní, vyššie príjmoví vaxeri, keď precitnú? Prečo robia čo robia?

0icon

Prečo sme na fórach „opice“, či „dezoláti“? Skúste sa vžiť do ich myslenia a pochopíte. Si predstavte ten pocit nejakého managera, ktorý si myslí, že očkovanie je záchrana. Na očkovanie nabaláchal, pretože bol zodpovedný, svojich rodičov, svoje deti, známych, kolegov a podriadených nútil

Jolana Čuláková

Syn žije medzi zaočkovanými vo Švédsku. Mám o neho strach.

0icon

Mala som videočet so synom, ktorý študuje vo švédskom meste Lund. Vďaka nemu som sa na chvíľu dostala do nenormálnej krajiny, kde žijú hlupáci a debili. Začínam sa o neho báť. J

Matej Kečkéš

Vakcinačná eugenika

0icon

Súčasný podvod s ochorením covid-19 má veľa lží už len v esenciálnych názvoch.   Napríklad už len názov kompletné zaočkovanie je úplne zavádzajúci a manipulačný, je to šírenie nepravdivej informácie, nakoľko ani po dvoch dávkach nie je človek kompletne zaočkovaný, ak má očkovanie platnosť len 12 mesiacov alebo menej alebo

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (3/4)

0icon

  Spoločnosťou lomcujú obrovské krízy, nielen u nás, ale na celom svete. Tou najväčšou sa stáva zavádzanie povinného očkovania (ešte v le

TopDesať

Dych berúci Grand Canyon: 3. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie tretej časti článku s názvom Dych berúci Grand Canyon. Pozrite sa s nami do tohto impozantného kútu sveta kaňonu, ktorý pôsobí na neškolené oko zdanlivo mŕtvym dojmom, ale poskytuje domov množstvu rastlín aj živočíchom. Veríme, že vám tretia a zároveň záverečná časť článku prinesie opäť nové informácie. Suchý…

TOP 10 najnebezpečnejších drogových barónov všetkých čias

0 icon

Latinskú Ameriku v posledných rokoch ovládajú drogoví baróni. Hovorí sa, že zločin sa nevypláca, ale v priebehu rokov, nám títo drogoví magnáti ukázali opak. Títo muži a ženy vytvorili podzemné ekonomiky, prostredníctvom ktorých prúdilo milióny dolárov. A to nie raz ročne, ale každý týždeň alebo dokonca aj denne. Poď sa teda s nami pozrieť na…

Vianočné darčeky: To najhoršie, čo ženy môžu dostať od muža

0 icon

Hneď v úvode chceme uviesť na pravú mieru, prečo sa v tomto článku venujeme len darčekom, ktorými obdarúvajú muži svoje polovičky. Dôvod je jednoduchý. Práve chlapi sú väčšinou tí, ktorí majú problém s výberom darov, potrebujú poradiť či usmerniť. Často očakávajú konkrétny nápad alebo tip. No mali by radšej zapojiť do nákupov trošku fantázie a kreativity. Preto…

TOP 10 udalostí, ktoré prispeli k objavovaniu vesmíru

0 icon

Od začiatku nášho druhu, sme upierali naše pohľady k oblohe a snažili sa tým nájsť odpovede na rôzne otázky. Najskôr boli nebeské telesá v očiach ľudí označované za symboly bohov, ktoré k nim priraďovali. Od vtedy však máme za sebou dlhú cestu vývoja, kde sme dokázali do vesmíru poslať rakety, družice a rôzne iné telesá,…

Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

0 icon

Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

Armádny Magazín

Ruské sieťovo centralizované zväzky. Nie je to nový druh vojsk, ale novinka je to určite

0 icon

Rusko, 1. december 2021 (AM) – Dnes v noci sa na stránke RIA Novosti objavila správa, že v ruských ozbrojených silách sa objavili zväzky, ktoré sú spôsobilé viesť mohutné sieťovo-centrálne operácie.   Sieťovo-centrálny princíp predpokladá, že všetci účastníci bojovej operácie sa stanú súčasťou jednej siete výmeny údajov, čo im umožní dosiahnuť i

Rusko začalo sériovú výrobu protilietadlového komplexu Gibka-S s ultrakrátkym dosahom

0 icon

Rusko, 1. december 2021 (AM) – Ruský systém protivzdušnej obrany krátkeho a ultrakrátkeho dosahu „Gibka-S“ vstúpil do štádia sériovej výroby. Ako zdôraznil Rostec, ide o prvý systém protivzdušnej obrany typu VSHORAD (Very Short-Range Air Defense) vyvinutý v Rusku.  

Geniálna politika NATO. Lukašenko chce umiestniť jadrové zbrane na území Bieloruska

0 icon

Bielorusko, 1. december 2021 (AM) – Ako poznamenal bieloruský líder, stane sa tak, ak sa vo východnej Európe objavia jadrové hlavice. "Minsk ponúkne Moskve umiestnenie jadrových zbraní na území Bieloruska, ak NATO urobí podobný krok v Poľsku." Uviedol bieloruský vodca Alexander Lukašenko.   Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg už skôr povoli

Americkí vojaci žiadajú od Pentagonu 100 miliónov dolárov za psychickú ujmu kvôli akciám ruskej armády

0 icon

USA, 1. december 2021 (AM, Avia-pro) – Americkí vojaci vyjadrili nespokojnosť s konaním Pentagonu na zabezpečenie ochrany americkej armády a súdnou cestou žiadaj

Ruský prezident Putin označil vývoj hypersonických zbraní za reakciu na akcie NATO

0 icon

Rusko, 1. december 2021 (AM) – "Rusko začalo s vývojom hypersonických zbraní v reakcii na hrozby zo strany NATO." Uviedol na investičnom fóre "Rusko volá!" 30. novembra prezident krajiny Vladimir Putin.   Hlava štátu upozornila na to, že v Poľsku a Rumunsku boli rozmiestnené systémy protiraketo

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Vianočný strom sa odráža v mláke na uzavretom vianočnom trhu kvôli protipandemickým opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19 v Innsbrucku v Rakúsku

Autor: Foto:TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali