Slová – svedkovia aj našej histórie

Bratislava 26. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív)

 

Na svojich potulkách po okolitých krajinách myslievam na profesora Jána Stanislava. Najmä, keď som v Rumunsku. Ako rád by som práve jemu porozprával o svojich zisteniach, ktoré priamo potvrdzujú aj jeho predpoklady o tom, aká bola slovenská zem veľká v ranom stredoveku. Asi by mal veľkú radosť! Škoda, že v čase, keď žil, nebol internet a bádalo sa oveľa ťažšie. Jeho práce, najmä tie posledné, vraj pre dobré vzťahy s okolitými štátmi východného bloku nemali povolenú publicitu

Mapa

Nemusí ísť každý, kto toto prečíta, do Rumunska. Stačí si popozerať podrobnú mapu a ponachádzať naozaj množstvo slovanských, ak nie priamo slovenských názvov dedín, miest, kopcov, potokov a riek, ktoré doslova vytŕčajú spod nánosov maďarčiny a rumunčiny, ako svedkovia slovenskej minulosti v týchto krajoch. A to nielen na severe v takzvanom Sedmohradsku, ako si všimol pán profesor, ale aj na juhu Rumunska, kde nachádzame dediny ako Dobrosloveni, Cuzavoda, Kolibaši, Magura, Kozia, Bogdanešť, Ruda, Deleni, Doba, Slatina, Nová Bystrica (Bystrica Noua), Plavičeni, Slobozia na obrovskej kaskáde priehrad na Starej rieke, teda rieke Olt. To som vybral len po povrchnej prehliadke mapy.

Omnoho zaujímavejšie je to v tzv. Sedmohradsku. Vo svojej knihe Naše dejiny úplne inak som pomerne podrobne popísal názvy podľa krajov. Bolo ich viac, ako 400. Tu pre malý priestor spomeniem len najkrikľavejšie. Z riek je to Zlatna, Zlotina, Toplica a Kríž. Nápadné sú kopce Sloboda, Pleša, Plešul, Soviar, Magura a Vidra, sedlo Príslop. Jazero Iezer (rumunsky je jazero lacul!) a jazero Rovina. No a najkrikľavejšie slovenské názvy dedín sú Zlatna, Dobra, Dobrešť, Oraštie (Oráčie), Orlia, Príkaz, Ostrov, Brezová, Glogovac (Hlohovec), Rodna, Lipova, Šilindia (Žilina), Lesnica, Kozia, Husia, Brusnica, Huseni, Bujak, Braniška, Covasna (Kvasna = kyslá, podľa kvasnej vody), Vidra, Dubravica, Bukovina, Batiz, Petrila, Kalník, Targovište, Dolná Krivina, Prihodište, Gradište, Žipov, Vlaha, Krasna, Terebešť (Trebišov), Salaš, Okoličné (Okolišu Mare, čiže Veľké Okoličné), Bystrica, Šalkov, Lupša, Lunka (Lunca = Lúka), či Lučatín… (Šok? Je to v jednej doline rovnako, ako u nás na Pohroní!) Spomenuté názvy nemajú nič spoločné so sťahovaním sa (útekom) Slovákov – evanjelikov na Dolnú zem pred 250 rokmi. Vtedy prichádzali na už pomenované územia a dediny. Alešď a okolie, Nadlak … Týchto oblastí je len málo, kde sa títo usadili. Píšem o názvoch, ktoré majú minulosť o 1200 – 1500 rokov staršiu. Mnohé názvy v Rumunsku majú svoje paralely na Slovensku. Ľudia pri presťahovaní niesli so sebou aj názvy. To bezpochyby! Celkom dosť názvov je možné rozšifrovať cez maďarčinu. Napr. Capušu Mare, čo sú Veľké Kapušany neďaleko mesta Kluž Napoca. Okolo Nitry slovo nápoky znamená naschváľ, napriek. Zrejme náhoda. K tomu Okoličnému: do okolice sa koncipovali niekedy slovanské dediny. Uprostred bol obrovský dvor a domy dookola tvorili akúsi hradbu. Ešte dnes je toto pozorovateľné napr. v Rybanoch, okr. Bánovce n/B.

 

„Valaská“ kolonizácia Slovenska?

Tzv. Valaská kolonizácia, príchod pastierskeho obyvateľstva z Rumunska sa odohrala v dvoch známych vlnách. Okolo r. 1337 prišli najmä Rusíni k hradu Tibava (úplný severovýchod Slovenska), kde vytvorili 17 osád. Ale prišli aj na Gemer, vytvorili osady Pača (oni hovoria správne: Paša) a Úhorná. Podnes si tam udržiavajú aj svojský jazyk. Druhá známa vlna prebehla počas 16. storočia. Tá bola masová. Zaujali oblasti Malohontu, Gemera, Banskej Štiavnice, Zvolena, Banskej Bystrice, cez Liptov, Turiec, Oravu, až po Valašské Meziříčí, ba až k Sliezsku. V tomto pásme (okrem dnešnej Moravy.cz), ľudia prirodzene používajú prehlasované ä a ich jazyk je nesmierne spevný. Úplne inak intonujú, ako napr. na východe a západe, kde nepovedia mäso, ale meso, alebo masso. Domnievam sa, že práve tieto skutočnosti sú vlastne potomkami aj týchto „Valachov“. Krásne mäkčia, ich jazyk je vlastne najkrajšou slovenčinou. Valasi boli a sú Slováci, Sloveni, ktorí sa vrátili (?) na územie, ktoré je zvyškom veľkého územia, kde Sloveni tradične žili.

 

Slovenské slová v súdnictve, náboženstve

Okrem spomenutých názvov dedín, kopcov a riek, ktoré dodnes v slovenskej forme prežili v Rumunsku, prežili slová, ktoré Rumuni užívajú podnes. Rumuni slovom pravda myslia správnosť, spravodlivosť. Väzenie nazývajú temnica, puška je puška a jed je po rumunsky otrava. Podľa známeho Registra Varadiensis vieme, že súdnictvo ešte v 13. storočí malo svoje hlavné sídlo v Oradei – Velkom Varadíne. Zo zápisov vieme, že tam bol súd pre zemepánov – elitu, od Užhorodu po Bratislavu. Naznačuje to, kde bolo v určitom období sídlo moci Veľkej Moravy (?).

Do r. 1848 bola v Rumunsku cirkevná reč staroslovienčina. Tvrdí to profesor histórie pán Ioan Kukucska z Nadlaku. Zrejme vie, prečo! V staručkom a bizarnom kostole Streisangeorgiu postavenom s ruín rímskej stavby som fotil mnohé staroslovienske nápisy autenticky datované rokom 1409. Farára na dedinách podnes volajú „otec“, hoci vám prekladač toto slovo preloží ako pastor, pastier. Čo ma ale prekvapilo viac, je to, že zvonicu nazývajú klopotnica. Klopačka. Teda toto označenie muselo vzniknúť skôr, ako boli používané zvony. Kto v Rumunsku vyslovil toto slovo tak dávno? Rumuni? Klopať po rumunsky je predsa „bate“.

Nápis v kostole sv. Juraja v Streisangeorgiu

 

Čo ma dostalo!

Na svojich cestách ma zaujímajú nielen vystavané mestá, pevnosti, cintoríny, ale najradšej zájdem medzi najjednoduchších ľudí do dedín a osád. Práve tam nájdem to, čo hľadám. Pozostatky po stopách Slovenov. I stalo sa, že som videl, ako pri hore zapriahol furman kmeň stromu za koňa a skríkol: ŤA HÁÁJ. Mnou prešiel mráz! Veď to je povel: ŤAHÁJ! Bolo to práve v kraji Hargita, kde dnes žijú prevažne Sekulovia, potomkovia Hunov, dnes hrdí Maďari. Tento kraj vraj aj za Svätopluka slúžil ako vyhnanstvo pre zločincov. Votrelec z východu ich mal prvých na rane a preto prirodzene bránili západnejšie územie. Takže maďarsky hovoriaci gazda v Rumunsku kričí ťaháj! Bol som v úžase! V inom kraji som počul „tehááá“. Tehaj, východniarske cehaj! Doma som si púšťal videá z práce koní v lese. Vo viacerých sa mi potvrdilo to, čo som počul v Hargite aj okolo Kľuže. Poľský furman velí „ťaháj“, prr, curuk a vio. Rusi velia koňom rovnako. Slovo furman nie je slovanské tiež. Používa sa naprieč Európou, ba i v Ázii, napr. v Arménsku, Kirgizsku. Len Chorváti, Slovinci hovoria krznar. Priezvisko Grznár má teda význam: furman. Ak si chceme pomôcť, skúsme waleštinu. Je to vraj jazyk najbližší keltštine = gótčine. V ňom sa hovorí ffwr, vyslovuje sa fur. Teda fur – man muž, ktorý robí fúry. Ako to bolo teda s domestifikovaním volov a koní? Názvy, povely naznačujú neslovanskú snahu(?). Mýlim sa? U nás povely pre kone, pred tým pre voly, boli a sú hijó – vijó (vpred), čihí (doľava), hota (doprava), curuk (dozadu) a prr, alebo hó (stoj). Rovnaké povely s malými obmenami užívajú aj Nemci, Francúzi a Švajčiari! Svedectvo vývoja ľudstva je zakódované v najstarších slovách, poveloch. Ale ťa háááj hovoria len v Rumunsku. Paradoxne nie na Slovensku! To je naozaj zvláštne.

Rumuni nazývajú podkovu potkoua. Kovaná pod koňa sa nemôže volať inak, len pod (koňa) kova ná. Kovať je slovenské slovo (?). Maďari hovoria patkó, Srbi, Macedónci podkovica, Chorváti potkova, Albánci patkua, Rusi, Bulhari, Poliaci podkova. A sekera je topor. Podkova je slovanské vylepšenie koňa?

 

Ešte z Rumunska

V Rumunsku vedia, že bryndzu ich naučili robiť Sloveni. Tak ju aj volajú. Brnzá. Rovnaké slovo majú aj pre syr. No a žinčicu si môžete pýtať tiež slovensky. Rovnako salámu, slaninu, mak, ovos. A pálenku z pivnice. Rozumejú vám.

Na cintorínoch čítate: Aiči (tu) odihnešč rodina Murešan. Odihnešč – oddychuje, odpočíva, rodina = rodina.

Na takéto objavovanie minulosti pre svoje potešenie a možno aj pre potešenie iných  nepotrebujete mať titul z histórie, ani z etymológie. Stačí len zvedavosť a snaha nájsť podstatu slov, skúsiť odhaliť ich pôvod. Slová skrývajú históriu v našom jazyku rovnako, ako v ostatných jazykoch. Slovo môže byť exaktný dôkaz.

Alan Dolog

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Portugalský parlament odmietol rozpočet na rok 2022, hrozia predčasné voľby

0 icon

Lisabon 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský parlament v stredu hlasoval proti návrhu rozpočtu na rok 2022 z dielne menšinovej socialistickej vlády, čím pripravil pôdu pre možné predčasné voľby. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters “To posledné, čo krajina za týchto okolností potrebuje, je politická kríza,“ povedal tesne…

Schválenie odpočtu výdavkov na investície je dôležité, podľa ZAP je však stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) považuje schválenie odpočtu výdavkov na investície za dôležité, no podľa zväzu je stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií. Zväz v stanovisku privítal schválenie návrhu skupiny poslancov pod vedením predsedu parlamentného hospodárskeho výboru Petra Kremského, ktorým sa upravili podmienky…

Poslanci schválili novelu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. O zrýchlení a zefektívnení výstavby diaľnic nebudú rokovať v skrátenom konaní

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Michal Svítok)   Povinná certifikácia autorizovaných opravovní a nezávislých opravovní bude v rámci zníženia administratívnej záťaže zrušená. Vládna novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorú schválil parlament, zároveň umožňuje rozšíriť sieť staníc technickej kontroly Pri ťažkých dopravných nehodách, ktoré mali vplyv na…

V Slovenskom pohári idú ďalej Trenčín aj Slovan Bratislava

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Po hráčoch Trnavy a Žiaru nad Hronom sa do osemfinále Slovenského pohára vo futbale 2021/2022 (Slovnaft Cup) prebojovali za najvyššej domácej súťaže aj Trenčania a majstrovský Slovan Bratislava. Pohronie si postup zabezpečilo už počas minulého týždňa, Trnava v utorok na pôde Podbrezovej uspela…

Leteckí dopravcovia môžu získať pomoc od štátu na zmiernenie následkov prepadu objemu prepravy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý schválili poslanci v skrátenom konaní.…

Na poľovníckej chate sa hovorilo aj o zrazení Lipšica na prechode bez ponožiek či paragrafe 363

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot- YouTube DenníkN)   Média v stredu zverejnili ďalšiu časť nahrávok z poľovníckej chaty. Tentokrát ide o rozhovor medzi Pavlom Gašparom a Marekom Parom v prítomnosti Miroslava Bödöra. Video zverejnil Denník N na YouTube Ide opäť o krátky asi minútový úsek rozhovoru, kde Para hovorí zrejme…

Počet prípadov a úmrtí na COVID-19 v Európe minulý týždeň stúpol

0 icon

Ženeva 27. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Európa ako jediný veľký región na svete minulý týždeň zaznamenala nárast počtu prípadov nákazy a úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) WHO v stredu uviedla, že za minulý týždeň v európskom regióne eviduje nárast infekcií koronavírusom o…

Školskí odborári podporia protest KOZ, kritizujú reformu a chcú vyššie platy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)   Školskí odborári kritizujú reformu základného školstva, ktorú považujú za nepripravenú a zle načasovanú. Žiadajú zvýšenie platov a lepšie podmienky pre zamestnancov "Preto sa pripájame k protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR," vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a…

Fico sa opäť vyjadril k nahrávkam: “Lipšic s Matovičom zaviedli štbácky štát. Neschopnosť vládnuť nahrádzajú špinavými nezákonnými metódami a likvidáciou opozície”

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa vo videu na sociálnej sieti vyjadril k problematike odpočúvania na poľovníckej chate a jeho úniku do médií. Vo svojom komentári vysvetlil ako to vidí on. Redakciu informoval Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia SMER –…

Ministerstvo školstva SR neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia, TASR-Jaroslav Novák)   Rezort školstva neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách (VŠ) z legislatívneho procesu. Vyplýva to z reakcie ministerstva na výzvu Rady vysokých škôl (RVŠ) SR, aby bola novela stiahnutá z medzirezortného pripomienkového konania (MPK) "Ministerstvo je otvorené konkrétnym návrhom a pripomienkam na…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali