Šimkovičová o snahách Slovenska patriť do jadra EÚ, o kritike V4, Istanbulskom dohovore i odzbrojovaní občanov

Slovensko 29. júna 2017 (HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)

 

Martina Šimkovičová aktuálne pôsobí v parlamente ako nezaradená poslankyňa. Po zvolení za poslankyňu na kandidátke strany Sme rodina – Boris Kollár viacerí očakávali, že sa ako bývalá moderátorka súkromnej televízie bude venovať problematike médií.

Na snímke nezaradená poslankyňa Martina Šimkovičová

Ako vyštudovaná špeciálna pedagogička sa chcela pôvodne venovať sociálnej oblasti, nakoniec sa ale stala podpredsedníčkou Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Aký je jej postoj k Istanbulskému dohovoru, ktorý pod rúškom ochrany žien pred násilím vnáša do spoločnosti gender ideológiu? Čo si myslí o snahách dostať Slovensko do jadra EÚ? Poslankyňa nám zodpovedala tieto a ďalšie otázky týkajúce sa domácej i zahraničnej politiky.

 

Akej problematike sa aktuálne v parlamente venujete? Pripravujete nejaký nový zákon, prípadne zmenu aktuálneho?

Najviac sa venujem problematike sociálnych vecí a rodiny, a ako vyštudovaného špeciálneho pedagóga ma prirodzene zaujímajú všetky témy súvisiace so školstvom.

Ale aby som odpovedala konkrétne, už dlhšiu dobu pracujeme s tímom na novelizácii ktorá súvisí s alarmujúcim stavom v akom sa nachádza slovenská kuratela a sociálne úrady. Prístup sociálnych úradov a pracovníkov k výkonu ich práce je, mierne povedané, ľahostajný, čo sme jasne videli v niekoľkých kauzách za dlhšie obdobie. Myslím si, že ak neurobíme ako štát zmeny v tejto oblasti – v prístupe k rodinám, k rodinnej politike, vyrábame si obrovský problém do budúcna. Myslím si, že je nutné aby sme sa inšpirovali praxou z okolitých štátov, kde sú v tejto oblasti už niekde úplne inde. Konkrétne mám na mysli prístup úradov k sociálne slabým, deťom zo znevýhodneného prostredia, ale obrovskou skupinou sú aj deti z rodín po rozvodoch.

Ďalší okruh ktorým sa intenzívne zaoberám v súčasnosti je novela školstva. Asi každý už zachytil toľko skloňovaný národný program Učiace sa Slovensko. Musím povedať, že mám veľké výhrady voči niektorým konkrétnym zmenám ktoré sa v rámci tohto programu pripravujú. Predpokladám, že sa bude o novele školstve v parlamente hovoriť na jeseň tohto roka a ja si to určite nenechám ujsť. Nerada by som tu a teraz zachádzala do väčších detailov, ale keď si všimneme ako sa v tejto problematike angažuje tretí sektor a vo všeobecnosti liberálna časť poslancov, človeku prirodzene začne blikať kontrolka.

 

V mnohých prípadoch hlasujete za návrhy koalície. Na konci mája ste s koaličnými poslancami predložili návrh zákona. Ozývajú sa hlasy, že si vás SMER-SD kúpil. Čo si myslíte o týchto tvrdeniach?

Na Výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny, kde som podpredsedníčkou, sme ÚPN riešili niekoľkokrát. Ústav sa pod vedením p. Krajňáka potýka s mnohými problémami. Členovia dozornej aj správnej rady dlhodobo upozorňovali na podivné praktiky vo vedení, nedostatočnú transparentnosť, nedostatky pri hospodárení. Všetkým nám predsa záleží na tom, aby táto inštitúcia fungovala transparentne, efektívne a hospodárne. Preto som sa rada pripojila k predkladateľom návrhu. Tento návrh totiž zavádza demokratický a transparentnejší model fungovania ÚPN, sprísňuje kontrolné mechanizmy a vylučuje možnosť zneužívania kompetencií vedením.

Ja som sa k tomu, či si ma SMER kúpil, vyjadrila už toľkokrát, že môžem opäť len zopakovať moje stanovisko. Tieto ataky sú smiešne. SMER predsa nemá žiaden dôvod si kupovať poslancov, keď má pohodlnú koaličnú väčšinu aj bezo mňa. Ja som vždy hlasovala podľa môjho najlepšieho vedomia a svedomia, na rozdiel od poslancov, členov strán, kde o slobodnej vôli nemôže niekedy byť ani reč. Mne nikto pokyny nedáva. Všetky zákony si pred každou schôdzou prechádzame s mojou asistentkou. Ak nám niečo nie je jasné, poradím sa s autormi zákona a veľmi často si vypočujem aj názor z tej druhej strany, aby som mala ucelený obraz. Na základe týchto vstupných informácií a toho, čo sa povie v rozprave, robím nakoniec rozhodnutie ako hlasujem.

Ak som hlasovala so Smerom, bolo to vždy na základe toho, že som sa stotožnila s predkladaným zákonom. Avšak veľakrát podporujemaj opozičné návrhy. Podporím napr. každý návrh ktorý podporuje mladé slovenské rodiny, matky, prípadne hendikepovaných a podporím bez výnimky každý návrh, ktorý bráni naše tradičné kresťanské hodnoty. Čo ma prekvapuje je, že niekedy ani opozícia si sama sebe navzájom nevie svoje dobré návrhy podporiť. Napríklad, keď opozičné poslankyne, matky, nepodporia opozičný návrh na zvýšenie rodičovského príspevku alebo príspevok na opateru dieťaťa.

Mám slobodnú vôľu sa rozhodovať sama za seba a veľmi si to vážim.

 

Aký je váš názor na snahy Roberta Fica, aby Slovensko patrilo do jadra Európskej únie?

Nesúhlasím s tým, aby sme vstupovali do jadra EÚ. Viac Európy a viac integrácie je presný opak toho, čo potrebujeme a čo si želajú občania. Argumenty, že ak budeme patriť k elite Európy, budeme môcť o všetkom rozhodovať priamo od stola, sú ilúziou. Ani to, že budeme čerpať ešte viac eurofondov, nie je až tak celkom pravda. Eurofondy nevieme čerpať ani teraz a okrem toho som presvedčená, že sú spojené s korupčným správaním obrovských rozmerov. Vnímam eurofondy ako formu uplácania krajín a politikov aby poslúchali Brusel a držali ústa. Okrem toho, od roku 2020 už budeme čistými platcami, čo znamená, že dostaneme cez eurofondy len to, čo sme si „predplatili“. Patriť do jadra nie je pre Slovensko výhodné.

 

V uplynulých dňoch sa vo Voklswagene Slovensko uskutočnil štrajk zamestnancov. Je podľa vás správne, že zamestnanci štrajkovali za zvýšenie platov, alebo sa prikláňate k názoru, že vyššie platy slovenských zamestnancov môžu odradiť potenciálnych investorov?

Samozrejme, že som bola na strane štrajkujúcich, držala som im palce. Slováci sú veľmi pracovití, produktivita práce je u nás veľmi vysoká… a samozrejme sa u nás pracuje za smiešne mzdy v porovnaním s tým, čo by museli vyplatiť zamestnancom na západe. Toto sú faktory ktoré sem ťahajú zahraničných zamestnávateľov. Už je asi načase aby sme sa postavili voči vykorisťovaniu našich občanov a snažili sa aspoň priblížiť mzdami západu.

 

Čo si myslíte o tvrdeniach, že údajný nedostatok pracovných síl by mal byť na Slovensku riešený zvýšením počtu zahraničných pracovníkov?

V prvom rade by sa mali adekvátne mzdy ponúknuť našim občanom. Nie je predsa správne, aby ľudia pracovali vo fabrikách noci, víkendy a sviatky za minimálnu mzdu. A keď je to už neúnosné, namiesto toho aby sa niečo robilo so mzdou, nahradíme našich pracujúcich novými, ešte chudobnejšími, z iných krajín.

 

Vy sama ste matkou troch detí. Aký je váš postoj k tomu, že o smerovaní Európy rozhodujú ľudia, ktorí nemajú deti, ako napríklad Angela Merkelová, Emanuel Macron či MarkRutte?

Samozrejme, že v tom vidím problém. Ľudia ktorí nemajú deti, sa všeobecne pozerajú na svet inou optikou ako tí, čo deti majú. Každý, kto deti má, vie veľmi dobre popísať, ako sa mu zmenili hodnoty, priority a ako sa začal po narodení detí báť. To všetko sú faktory, ktoré zohrávajú rolu aj v tom, ako človek vníma svet ako politik a aké robí rozhodnutia.

 

Čo si myslíte o kritike Macrona, ktorý obvinil krajiny V4, že EÚ používajú ako „supermarket“?

Nesúhlasím s názorom, že niektoré krajiny, a už vôbec nie krajiny V4, využívajú EÚ ako supermarket. Toto je lož a demagógia, ktorú radi šíria niektorí, a žiaľ, aj slovenskí politici. Snažia sa v nás vyvolať pocity viny a manipulovať nás k svojim záujmom.

Západné krajiny si hlavne naším vstupom do EÚ vytvorili nové trhy pre odbyt svojho druhotriedneho tovaru. U nás sa fabriky, družstvá a poľnohospodárska výroba zrušili ako podmienka nášho vstupu. Všetko, čo sme vedeli dochovať, vyrobiť či dopestovať, sme začali dovážať. Netreba zabúdať ani na nemalé prostriedky ktorými každoročne do EÚ prispievame. EÚ nám ich potom vracia formou viazaných peňazí, pričom nám presne diktuje, ako a kde ich môžeme minúť, bez ohľadu na naše priority a potreby. EÚ nie je pre krajiny V4 až taký výhodný biznis, ako sa to pán Macron snaží prezentovať.

V parlamente ste zároveň podpredsedníčka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Aký je váš postoj k Istanbulskému dohovoru?

Istanbulský dohovor je zvláštny dokument. Je to text, kde sa pomaly v každej vete spomína ochrana práv žien. Som žena a už samotný názov “istanbulský” podľa mesta krajiny, ktorá práva žien pod rúškom náboženskej ideológie stále viac porušuje, mi vyvoláva predstavu, ako keby niekto výsmešne nazval dokument o ochrane židovských práv “osvienčimský”. Ale k veci. Dokument podľa môjho názoru v skutočnosti nie je vôbec o ženách. Je to ideologický dokument, kde sa na téme ochrany práv žien presadzuje pohľad na spoločnosť, kde riadenie bude pevne v rukách ideológov, ktorí budú určovať, čo si môžeme myslieť a čo nie.

Samozrejme, som proti násiliu a na ženách zvlášť.Avšak tu sa vytvára dojem, že v spoločnosti sú na jednej strane takpovediac zlí, agresívni muži a na druhej strane ich obete, utláčané a bité ženy. A medzi nimi a nad nimi musí vzniknúť umelá opatera štátu. Občania sú si predsa rovní bez rozdielu ich rasy, náboženstva, pohlavia a pod, aj bez Istanbulského dohovoru. Právo definuje násilie všeobecne dostatočným spôsobom. Štát dostatočným spôsobom vykonáva ochranu práv ľudí, ktorí sú diskriminácii a rôznym typom násilia vystavení. Uvedenie dohovoru do praxe zavedie diskrimináciu do základov práva a štátu dá moc túto diskrimináciu vynucovať. Jednoducho povedané, pod zámienkou ochrany, dôjde k reálnemu okliešteniu slobôd.


Aké je vaše stanovisko k snahám EÚ obmedziť zbrojenie jej občanov? Mali by mať podľa vás ľudia ľahší prístup k strelnej zbrani?

Myslím si, že prístup k strelnej zbrani tak ako je to nastavené teraz, je v poriadku. Snahy odzbrojiť občanov sú tu už nejakú dobu a to nie len u nás ale dlhšie aj v USA, či v západnej Európe. Vôbec sa mi samozrejme tieto snahy nepáčia, pretože situácia medzi obyvateľstvom v USA aj Európe je čoraz viac vyhrotená. Zločinci sa k ilegálnym zbraniam dostanú vždy, bez ohľadu na to ako budú nastavené zákony. A slušné obyvateľstvo ktoré sa v prípade zhoršenia situácie, napr. aj v súvislosti s neriadenou imigráciou, bude potrebovať brániť, sa vlastne brániť nebude môcť pretože bude odzbrojené.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Portugalský parlament odmietol rozpočet na rok 2022, hrozia predčasné voľby

0 icon

Lisabon 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský parlament v stredu hlasoval proti návrhu rozpočtu na rok 2022 z dielne menšinovej socialistickej vlády, čím pripravil pôdu pre možné predčasné voľby. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters “To posledné, čo krajina za týchto okolností potrebuje, je politická kríza,“ povedal tesne…

Schválenie odpočtu výdavkov na investície je dôležité, podľa ZAP je však stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) považuje schválenie odpočtu výdavkov na investície za dôležité, no podľa zväzu je stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií. Zväz v stanovisku privítal schválenie návrhu skupiny poslancov pod vedením predsedu parlamentného hospodárskeho výboru Petra Kremského, ktorým sa upravili podmienky…

Poslanci schválili novelu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. O zrýchlení a zefektívnení výstavby diaľnic nebudú rokovať v skrátenom konaní

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Michal Svítok)   Povinná certifikácia autorizovaných opravovní a nezávislých opravovní bude v rámci zníženia administratívnej záťaže zrušená. Vládna novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorú schválil parlament, zároveň umožňuje rozšíriť sieť staníc technickej kontroly Pri ťažkých dopravných nehodách, ktoré mali vplyv na…

V Slovenskom pohári idú ďalej Trenčín aj Slovan Bratislava

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Po hráčoch Trnavy a Žiaru nad Hronom sa do osemfinále Slovenského pohára vo futbale 2021/2022 (Slovnaft Cup) prebojovali za najvyššej domácej súťaže aj Trenčania a majstrovský Slovan Bratislava. Pohronie si postup zabezpečilo už počas minulého týždňa, Trnava v utorok na pôde Podbrezovej uspela…

Leteckí dopravcovia môžu získať pomoc od štátu na zmiernenie následkov prepadu objemu prepravy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý schválili poslanci v skrátenom konaní.…

Na poľovníckej chate sa hovorilo aj o zrazení Lipšica na prechode bez ponožiek či paragrafe 363

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot- YouTube DenníkN)   Média v stredu zverejnili ďalšiu časť nahrávok z poľovníckej chaty. Tentokrát ide o rozhovor medzi Pavlom Gašparom a Marekom Parom v prítomnosti Miroslava Bödöra. Video zverejnil Denník N na YouTube Ide opäť o krátky asi minútový úsek rozhovoru, kde Para hovorí zrejme…

Počet prípadov a úmrtí na COVID-19 v Európe minulý týždeň stúpol

0 icon

Ženeva 27. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Európa ako jediný veľký región na svete minulý týždeň zaznamenala nárast počtu prípadov nákazy a úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) WHO v stredu uviedla, že za minulý týždeň v európskom regióne eviduje nárast infekcií koronavírusom o…

Školskí odborári podporia protest KOZ, kritizujú reformu a chcú vyššie platy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)   Školskí odborári kritizujú reformu základného školstva, ktorú považujú za nepripravenú a zle načasovanú. Žiadajú zvýšenie platov a lepšie podmienky pre zamestnancov "Preto sa pripájame k protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR," vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a…

Fico sa opäť vyjadril k nahrávkam: “Lipšic s Matovičom zaviedli štbácky štát. Neschopnosť vládnuť nahrádzajú špinavými nezákonnými metódami a likvidáciou opozície”

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa vo videu na sociálnej sieti vyjadril k problematike odpočúvania na poľovníckej chate a jeho úniku do médií. Vo svojom komentári vysvetlil ako to vidí on. Redakciu informoval Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia SMER –…

Ministerstvo školstva SR neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia, TASR-Jaroslav Novák)   Rezort školstva neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách (VŠ) z legislatívneho procesu. Vyplýva to z reakcie ministerstva na výzvu Rady vysokých škôl (RVŠ) SR, aby bola novela stiahnutá z medzirezortného pripomienkového konania (MPK) "Ministerstvo je otvorené konkrétnym návrhom a pripomienkam na…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali