Šimkovičová o snahách Slovenska patriť do jadra EÚ, o kritike V4, Istanbulskom dohovore i odzbrojovaní občanov

Slovensko 29. júna 2017 (HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)

 

Martina Šimkovičová aktuálne pôsobí v parlamente ako nezaradená poslankyňa. Po zvolení za poslankyňu na kandidátke strany Sme rodina – Boris Kollár viacerí očakávali, že sa ako bývalá moderátorka súkromnej televízie bude venovať problematike médií.

Na snímke nezaradená poslankyňa Martina Šimkovičová

Ako vyštudovaná špeciálna pedagogička sa chcela pôvodne venovať sociálnej oblasti, nakoniec sa ale stala podpredsedníčkou Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Aký je jej postoj k Istanbulskému dohovoru, ktorý pod rúškom ochrany žien pred násilím vnáša do spoločnosti gender ideológiu? Čo si myslí o snahách dostať Slovensko do jadra EÚ? Poslankyňa nám zodpovedala tieto a ďalšie otázky týkajúce sa domácej i zahraničnej politiky.

 

Akej problematike sa aktuálne v parlamente venujete? Pripravujete nejaký nový zákon, prípadne zmenu aktuálneho?

Najviac sa venujem problematike sociálnych vecí a rodiny, a ako vyštudovaného špeciálneho pedagóga ma prirodzene zaujímajú všetky témy súvisiace so školstvom.

Ale aby som odpovedala konkrétne, už dlhšiu dobu pracujeme s tímom na novelizácii ktorá súvisí s alarmujúcim stavom v akom sa nachádza slovenská kuratela a sociálne úrady. Prístup sociálnych úradov a pracovníkov k výkonu ich práce je, mierne povedané, ľahostajný, čo sme jasne videli v niekoľkých kauzách za dlhšie obdobie. Myslím si, že ak neurobíme ako štát zmeny v tejto oblasti – v prístupe k rodinám, k rodinnej politike, vyrábame si obrovský problém do budúcna. Myslím si, že je nutné aby sme sa inšpirovali praxou z okolitých štátov, kde sú v tejto oblasti už niekde úplne inde. Konkrétne mám na mysli prístup úradov k sociálne slabým, deťom zo znevýhodneného prostredia, ale obrovskou skupinou sú aj deti z rodín po rozvodoch.

Ďalší okruh ktorým sa intenzívne zaoberám v súčasnosti je novela školstva. Asi každý už zachytil toľko skloňovaný národný program Učiace sa Slovensko. Musím povedať, že mám veľké výhrady voči niektorým konkrétnym zmenám ktoré sa v rámci tohto programu pripravujú. Predpokladám, že sa bude o novele školstve v parlamente hovoriť na jeseň tohto roka a ja si to určite nenechám ujsť. Nerada by som tu a teraz zachádzala do väčších detailov, ale keď si všimneme ako sa v tejto problematike angažuje tretí sektor a vo všeobecnosti liberálna časť poslancov, človeku prirodzene začne blikať kontrolka.

 

V mnohých prípadoch hlasujete za návrhy koalície. Na konci mája ste s koaličnými poslancami predložili návrh zákona. Ozývajú sa hlasy, že si vás SMER-SD kúpil. Čo si myslíte o týchto tvrdeniach?

Na Výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny, kde som podpredsedníčkou, sme ÚPN riešili niekoľkokrát. Ústav sa pod vedením p. Krajňáka potýka s mnohými problémami. Členovia dozornej aj správnej rady dlhodobo upozorňovali na podivné praktiky vo vedení, nedostatočnú transparentnosť, nedostatky pri hospodárení. Všetkým nám predsa záleží na tom, aby táto inštitúcia fungovala transparentne, efektívne a hospodárne. Preto som sa rada pripojila k predkladateľom návrhu. Tento návrh totiž zavádza demokratický a transparentnejší model fungovania ÚPN, sprísňuje kontrolné mechanizmy a vylučuje možnosť zneužívania kompetencií vedením.

Ja som sa k tomu, či si ma SMER kúpil, vyjadrila už toľkokrát, že môžem opäť len zopakovať moje stanovisko. Tieto ataky sú smiešne. SMER predsa nemá žiaden dôvod si kupovať poslancov, keď má pohodlnú koaličnú väčšinu aj bezo mňa. Ja som vždy hlasovala podľa môjho najlepšieho vedomia a svedomia, na rozdiel od poslancov, členov strán, kde o slobodnej vôli nemôže niekedy byť ani reč. Mne nikto pokyny nedáva. Všetky zákony si pred každou schôdzou prechádzame s mojou asistentkou. Ak nám niečo nie je jasné, poradím sa s autormi zákona a veľmi často si vypočujem aj názor z tej druhej strany, aby som mala ucelený obraz. Na základe týchto vstupných informácií a toho, čo sa povie v rozprave, robím nakoniec rozhodnutie ako hlasujem.

Ak som hlasovala so Smerom, bolo to vždy na základe toho, že som sa stotožnila s predkladaným zákonom. Avšak veľakrát podporujemaj opozičné návrhy. Podporím napr. každý návrh ktorý podporuje mladé slovenské rodiny, matky, prípadne hendikepovaných a podporím bez výnimky každý návrh, ktorý bráni naše tradičné kresťanské hodnoty. Čo ma prekvapuje je, že niekedy ani opozícia si sama sebe navzájom nevie svoje dobré návrhy podporiť. Napríklad, keď opozičné poslankyne, matky, nepodporia opozičný návrh na zvýšenie rodičovského príspevku alebo príspevok na opateru dieťaťa.

Mám slobodnú vôľu sa rozhodovať sama za seba a veľmi si to vážim.

 

Aký je váš názor na snahy Roberta Fica, aby Slovensko patrilo do jadra Európskej únie?

Nesúhlasím s tým, aby sme vstupovali do jadra EÚ. Viac Európy a viac integrácie je presný opak toho, čo potrebujeme a čo si želajú občania. Argumenty, že ak budeme patriť k elite Európy, budeme môcť o všetkom rozhodovať priamo od stola, sú ilúziou. Ani to, že budeme čerpať ešte viac eurofondov, nie je až tak celkom pravda. Eurofondy nevieme čerpať ani teraz a okrem toho som presvedčená, že sú spojené s korupčným správaním obrovských rozmerov. Vnímam eurofondy ako formu uplácania krajín a politikov aby poslúchali Brusel a držali ústa. Okrem toho, od roku 2020 už budeme čistými platcami, čo znamená, že dostaneme cez eurofondy len to, čo sme si „predplatili“. Patriť do jadra nie je pre Slovensko výhodné.

 

V uplynulých dňoch sa vo Voklswagene Slovensko uskutočnil štrajk zamestnancov. Je podľa vás správne, že zamestnanci štrajkovali za zvýšenie platov, alebo sa prikláňate k názoru, že vyššie platy slovenských zamestnancov môžu odradiť potenciálnych investorov?

Samozrejme, že som bola na strane štrajkujúcich, držala som im palce. Slováci sú veľmi pracovití, produktivita práce je u nás veľmi vysoká… a samozrejme sa u nás pracuje za smiešne mzdy v porovnaním s tým, čo by museli vyplatiť zamestnancom na západe. Toto sú faktory ktoré sem ťahajú zahraničných zamestnávateľov. Už je asi načase aby sme sa postavili voči vykorisťovaniu našich občanov a snažili sa aspoň priblížiť mzdami západu.

 

Čo si myslíte o tvrdeniach, že údajný nedostatok pracovných síl by mal byť na Slovensku riešený zvýšením počtu zahraničných pracovníkov?

V prvom rade by sa mali adekvátne mzdy ponúknuť našim občanom. Nie je predsa správne, aby ľudia pracovali vo fabrikách noci, víkendy a sviatky za minimálnu mzdu. A keď je to už neúnosné, namiesto toho aby sa niečo robilo so mzdou, nahradíme našich pracujúcich novými, ešte chudobnejšími, z iných krajín.

 

Vy sama ste matkou troch detí. Aký je váš postoj k tomu, že o smerovaní Európy rozhodujú ľudia, ktorí nemajú deti, ako napríklad Angela Merkelová, Emanuel Macron či MarkRutte?

Samozrejme, že v tom vidím problém. Ľudia ktorí nemajú deti, sa všeobecne pozerajú na svet inou optikou ako tí, čo deti majú. Každý, kto deti má, vie veľmi dobre popísať, ako sa mu zmenili hodnoty, priority a ako sa začal po narodení detí báť. To všetko sú faktory, ktoré zohrávajú rolu aj v tom, ako človek vníma svet ako politik a aké robí rozhodnutia.

 

Čo si myslíte o kritike Macrona, ktorý obvinil krajiny V4, že EÚ používajú ako „supermarket“?

Nesúhlasím s názorom, že niektoré krajiny, a už vôbec nie krajiny V4, využívajú EÚ ako supermarket. Toto je lož a demagógia, ktorú radi šíria niektorí, a žiaľ, aj slovenskí politici. Snažia sa v nás vyvolať pocity viny a manipulovať nás k svojim záujmom.

Západné krajiny si hlavne naším vstupom do EÚ vytvorili nové trhy pre odbyt svojho druhotriedneho tovaru. U nás sa fabriky, družstvá a poľnohospodárska výroba zrušili ako podmienka nášho vstupu. Všetko, čo sme vedeli dochovať, vyrobiť či dopestovať, sme začali dovážať. Netreba zabúdať ani na nemalé prostriedky ktorými každoročne do EÚ prispievame. EÚ nám ich potom vracia formou viazaných peňazí, pričom nám presne diktuje, ako a kde ich môžeme minúť, bez ohľadu na naše priority a potreby. EÚ nie je pre krajiny V4 až taký výhodný biznis, ako sa to pán Macron snaží prezentovať.

V parlamente ste zároveň podpredsedníčka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Aký je váš postoj k Istanbulskému dohovoru?

Istanbulský dohovor je zvláštny dokument. Je to text, kde sa pomaly v každej vete spomína ochrana práv žien. Som žena a už samotný názov “istanbulský” podľa mesta krajiny, ktorá práva žien pod rúškom náboženskej ideológie stále viac porušuje, mi vyvoláva predstavu, ako keby niekto výsmešne nazval dokument o ochrane židovských práv “osvienčimský”. Ale k veci. Dokument podľa môjho názoru v skutočnosti nie je vôbec o ženách. Je to ideologický dokument, kde sa na téme ochrany práv žien presadzuje pohľad na spoločnosť, kde riadenie bude pevne v rukách ideológov, ktorí budú určovať, čo si môžeme myslieť a čo nie.

Samozrejme, som proti násiliu a na ženách zvlášť.Avšak tu sa vytvára dojem, že v spoločnosti sú na jednej strane takpovediac zlí, agresívni muži a na druhej strane ich obete, utláčané a bité ženy. A medzi nimi a nad nimi musí vzniknúť umelá opatera štátu. Občania sú si predsa rovní bez rozdielu ich rasy, náboženstva, pohlavia a pod, aj bez Istanbulského dohovoru. Právo definuje násilie všeobecne dostatočným spôsobom. Štát dostatočným spôsobom vykonáva ochranu práv ľudí, ktorí sú diskriminácii a rôznym typom násilia vystavení. Uvedenie dohovoru do praxe zavedie diskrimináciu do základov práva a štátu dá moc túto diskrimináciu vynucovať. Jednoducho povedané, pod zámienkou ochrany, dôjde k reálnemu okliešteniu slobôd.


Aké je vaše stanovisko k snahám EÚ obmedziť zbrojenie jej občanov? Mali by mať podľa vás ľudia ľahší prístup k strelnej zbrani?

Myslím si, že prístup k strelnej zbrani tak ako je to nastavené teraz, je v poriadku. Snahy odzbrojiť občanov sú tu už nejakú dobu a to nie len u nás ale dlhšie aj v USA, či v západnej Európe. Vôbec sa mi samozrejme tieto snahy nepáčia, pretože situácia medzi obyvateľstvom v USA aj Európe je čoraz viac vyhrotená. Zločinci sa k ilegálnym zbraniam dostanú vždy, bez ohľadu na to ako budú nastavené zákony. A slušné obyvateľstvo ktoré sa v prípade zhoršenia situácie, napr. aj v súvislosti s neriadenou imigráciou, bude potrebovať brániť, sa vlastne brániť nebude môcť pretože bude odzbrojené.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Veľká hra Ruska: Doneck, Lugansk, Záporožie a Cherson sú teraz súčasťou Ruskej federácie

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:Twitter)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísaním nového dekrétu o právnom uznaní nezávislosti štyroch regiónov a ich konečnom pripojení k Ruskej federácii dokazuje ďalší obrovský historický úspech od rozpadu sovietskeho systému v roku 1991. Dekrét, sprístupnený v oficiálnej databáze, bol 30. septembra zverejnený na oficiálnom internetovom…

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Výrobu novej techniky budú financovať spoločne Dánsko, Nemecko a Nórsko, ktoré na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur. Dohodu o tomto zámere podpísal v nedeľu v…

Pápežove kroky ukazujú na možný kolaps globálneho bankového systému

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Politekspert / Foto:Twitter)   Niektorí analytici si všimli posledné pápežove kroky, ktorých dôvodom by mohla byť snaha ochrániť majetok cirkvi Jedna z najväčších a najvplyvnejších spoločností na svete, švajčiarsky konglomerát Credit Suisse, je krôčik od bankrotu. Svetový bankový systém je na pokraji kolapsu a pápež František…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Hlupaňa Von Leyenová – Taraba otvorene o najnovšom nápade predsedníčky Európskej komisie

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Sú v Európskej komisii ľudia pri zmysloch? Takúto otázku si musí nevdojak človek položiť, keď vidí vyjadrenia, riešenia a rozhodnutia jej členov. Ako z panoptika bláznov sa ozýva najnovšie vyjadrenie predsedníčky komisie Ursuly von Leyenovej, ktorá by v najnovšom, už ôsmom balíku sankcií…

Minister Káčer navštívi v pondelok Českú republiku

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer absolvuje v pondelok (3. 10.) oficiálnu návštevu Českej republiky. Pôjde o jeho prvú bilaterálnu zahraničnú cestu od nástupu do funkcie. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ)…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Tikajúce bomby – konflikty ktoré zmenia svet

0 icon

Washington 2. októbra 2022 (HSP/theamericanconservative/Foto:Pixabay)   Ako nám pripomínajú katastrofy z roku 1914 a súčasné udalosti, veľmoci nemusia chcieť vojny, aby ich dostali, píše vo svojom príspevku William S. Lind Keď niekto objaví tikajúcu bombu napríklad vo verejnom parku, oblasť sa uzavrie, všade sa zhŕknu policajti a zavolajú sa pyrotechnici.…

Kremský na Rašiho obavy z dôsledkov nečinnosti vlády – “Ľudia zomierajú stále”

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií je jediným riešením na to, aby Slovensko vyšlo z krízy. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil podpredseda Hlasu-SD a nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši. Koaličný poslanec Peter Kremský z OĽANO…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Veľká hra Ruska: Doneck, Lugansk, Záporožie a Cherson sú teraz súčasťou Ruskej federácie

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:Twitter)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísaním nového dekrétu o právnom uznaní nezávislosti štyroch regiónov a ich konečnom pripojení k Ruskej federácii dokazuje ďalší obrovský historický úspech od rozpadu sovietskeho systému v roku 1991. Dekrét, sprístupnený v oficiálnej databáze, bol 30. septembra zverejnený na oficiálnom internetovom…

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Výrobu novej techniky budú financovať spoločne Dánsko, Nemecko a Nórsko, ktoré na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur. Dohodu o tomto zámere podpísal v nedeľu v…

Pápežove kroky ukazujú na možný kolaps globálneho bankového systému

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Politekspert / Foto:Twitter)   Niektorí analytici si všimli posledné pápežove kroky, ktorých dôvodom by mohla byť snaha ochrániť majetok cirkvi Jedna z najväčších a najvplyvnejších spoločností na svete, švajčiarsky konglomerát Credit Suisse, je krôčik od bankrotu. Svetový bankový systém je na pokraji kolapsu a pápež František…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Hlupaňa Von Leyenová – Taraba otvorene o najnovšom nápade predsedníčky Európskej komisie

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Sú v Európskej komisii ľudia pri zmysloch? Takúto otázku si musí nevdojak človek položiť, keď vidí vyjadrenia, riešenia a rozhodnutia jej členov. Ako z panoptika bláznov sa ozýva najnovšie vyjadrenie predsedníčky komisie Ursuly von Leyenovej, ktorá by v najnovšom, už ôsmom balíku sankcií…

Minister Káčer navštívi v pondelok Českú republiku

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer absolvuje v pondelok (3. 10.) oficiálnu návštevu Českej republiky. Pôjde o jeho prvú bilaterálnu zahraničnú cestu od nástupu do funkcie. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ)…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Tikajúce bomby – konflikty ktoré zmenia svet

0 icon

Washington 2. októbra 2022 (HSP/theamericanconservative/Foto:Pixabay)   Ako nám pripomínajú katastrofy z roku 1914 a súčasné udalosti, veľmoci nemusia chcieť vojny, aby ich dostali, píše vo svojom príspevku William S. Lind Keď niekto objaví tikajúcu bombu napríklad vo verejnom parku, oblasť sa uzavrie, všade sa zhŕknu policajti a zavolajú sa pyrotechnici.…

Kremský na Rašiho obavy z dôsledkov nečinnosti vlády – “Ľudia zomierajú stále”

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií je jediným riešením na to, aby Slovensko vyšlo z krízy. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil podpredseda Hlasu-SD a nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši. Koaličný poslanec Peter Kremský z OĽANO…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Armádny Magazín

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali