Rýchlostné cesty i obchvat Šale chce stavať aj firma CEDIS, zatiaľ postavila napríklad obecnú čističku

Bratislava 11. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)

 

Viaceré úseky rýchlostných ciest na Slovensku i obchvat Šale chce stavať spolu s partnermi v združeniach aj nová stavebná spoločnosť CEDIS, s. r. o., z Bratislavy. Zatiaľ sa podieľala v rámci skupiny zhotoviteľov napríklad na výstavbe menšej čistiarne odpadových vôd v obci Parchovany

Ilustračné foto

Združenia s účasťou uvedenej firmy, fungujúcej pod súčasným menom od roku 2017, sa podľa priebehu tendrov na základe údajov aj vo vestníku verejného obstarávania uchádzajú často s najnižšími cenami o získanie zákaziek na výstavbu úsekov R2 pri Košiciach a Lučenci či R3 na Orave, ako aj na stavbu obchvatu Šale.

Konzorciá s účasťou firmy CEDIS doposiaľ nezískali žiadnu z týchto zákaziek. Súťaže ešte nie sú uzavreté aj pre viaceré námietky, opodstatnené aj neoprávnené, či odvolanie, alebo opakované vyhodnocovanie ponúk. To všetko popri vysvetľovaní podmienok tendrov a ponúk predlžuje verejné obstarávania, trvajúce aj viac ako rok či dokonca vyše dva roky. Skupiny, v ktorých je aj CEDIS, podali v prípade vylúčenia viaceré námietky, pričom v niektorých prípadoch uspeli a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil zaradiť ich späť do súťaže a ponuky opäť vyhodnotiť.

Spoločnosť CEDIS má výhrady k tomu, že by združenia s jej účasťou využívaním legitímnych zákonných prostriedkov, ako sú aj námietky, predlžovali proces verejného obstarávania. “Združenia stavebných spoločností sa iba vo viacerých prípadoch domáhali svojich legitímnych práv z dôvodu porušenia platnej legislatívy verejnými obstarávateľmi, ktorí v rámci procesu mohli sledovať asi iné ciele ako je zachovanie zákonného postupu verejného obstarávania,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti CEDIS Katarína Mikulová. Predlžovanie verejného obstarávania podľa názoru firmy môže spôsobovať najmä skutočnosť, že niektorí verejní obstarávatelia môžu chcieť zadať zákazky vopred vybraným uchádzačom. “A preto sa z procesu verejného obstarávania snažia neželaných uchádzačov vylúčiť akýmkoľvek, a to aj nezákonným spôsobom,” podotkla Mikulová s tým, že ÚVO vo viacerých prípadoch prikázal verejným obstarávateľom odstrániť protiprávny stav. “Spoločnosť CEDIS, ako aj jej partneri v stavebných združeniach sa procesu verejného obstarávania zúčastňujú legitímne a uplatňujú si svoje zákonné práva na podnikanie v rozsahu činnosti v zmysle zápisu v obchodnom registri,” poznamenala Mikulová.

Taliansko-slovenské združenie v zložení INC, S. p. A., Turín, Cesty SK, s. r. o., Košice a CEDIS, s. r. o., predložilo najnižšiu ponuku v tendri Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) na výstavbu úseku R2 Šaca – Košické Oľšany, a to vo výške 123,6 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). ÚVO ešte nerozhodol o ďalšej námietke podanej po otvorení ponúk. Súťaž trvá od decembra 2018, predpokladaná cena prác je 138 mil. eur bez DPH. Skupina CEDIS, Cesty SK a HANT BA, a. s., chce s najnižšou cenou 56 mil. eur bez DPH získať aj zákazku Slovenskej správy ciest na výstavbu obchvatu Šale na ceste I/75 s odhadovanými nákladmi vyše 60 mil. eur bez DPH. Tender beží od apríla tohto roka, predložené námietky sa týkali podmienok v súťažných podkladoch.

Vo viac ako rok trvajúcej súťaži na výstavbu R2 Kriváň – Mýtna za predpokladanú cenu 234 mil. eur bez DPH predložila skupina INC, Cesty SK a CEDIS tretiu najnižšiu cenu. Okrem ceny však rozhodujú aj iné kritériá. ÚVO na základe námietok skupiny nariadil NDS znovu vyhodnotiť ponuky. “NDS vníma podanú námietku ako obštrukciu. Uchádzač, ktorý podal námietku, doposiaľ nikdy nerealizoval výstavbu diaľnic alebo rýchlostných ciest na Slovensku,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Súťaž na výstavbu úseku R3 Tvrdošín – Nižná za odhadované náklady takmer 75 mil. eur bez DPH trvá vyše dva roky, tak dlho by mali trvať samotné práce. CEDIS, Cesty SK s talianskym partnerom Todini Costruzioni Generali, S . p. A., Rím podali najlacnejšiu ponuku, uspeli s námietkou proti vylúčeniu a NDS musí po rozhodnutí ÚVO opäť vyhodnotiť ich ponuku.

CEDIS na svojej stránke nemá zverejnené referencie o realizovaných stavbách. “Spoločnosť CEDIS sa zúčastňuje verejných obstarávaní s konzorčnými partnermi, medzi ktorých patria aj významné európske stavebné spoločnosti. Spoločnosť disponuje aj vlastnými referenciami zo stavebných prác a zároveň disponuje odborníkmi s dlhoročnou praxou v stavebníctve, s priamou a úspešnou realizáciou infraštruktúrnych vodohospodárskych a aj diaľničných stavieb,” odpovedala Mikulová. CEDIS neuviedol, koľko má zamestnancov, ale tvrdí, že zamestnáva viacerých bývalých manažérov nadnárodných stavebných spoločností, ktorí na slovenskom trhu pomerne dlho riadili stavebné práce v objeme niekoľko sto miliónov eur ročne a majú priame skúsenosti s realizáciou stavieb takmer všetkých druhov. “Spoločnosť CEDIS disponuje dostatočnými stavebno-technickými kapacitami na optimálne zabezpečenie svojej podnikateľskej činnosti,” dodala Mikulová.

Na otázku, aké najväčšie zákazky firma získala, hovorkyňa odpovedala, že zoznam získaných zákaziek spoločnosti, ako aj jej partnerov je zrejmý z verejne dostupných zdrojov. Podľa údajov vo vestníku verejného obstarávania, kde sú zverejnené verejné zákazky, združenie na čele s firmou CEDIS získalo vlani v lete zákazku na výstavbu čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Parchovanoch v okrese Trebišov za 668 tis. eur bez DPH a v trvaní 88 dní. “Stavba ČOV Parchovany bola riadne dokončená v zmysle platnej zmluvy, čoho dôkazom je aj priložená referencia, ktorá potvrdzuje bezvýhradné splnenie zmluvných podmienok, ako aj vysokú kvalitu uskutočnených stavebných prác (najvyššia hodnotiaca známka 100),” uzavrela pre agentúru SITA Mikulová. Firma poskytla uvedenú referenciu, realizáciu stavby potvrdil aj Obecný úrad Parchovany s tým, že čistička po roku skúšobnej prevádzky bude naplno fungovať od 1. januára 2020.

Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., (SVP) nedávno zrušil výsledok vyhodnotenia ponúk v tendri “Košice – Prioritné protipovodňové opatrenia v SR Hornád – ochrana intravilánu krajského mesta – pravý breh, stavba II” za predpokladanú cenu 6,4 mil. eur bez DPH. Vo vestníku to zdôvodnil rozhodnutím ÚVO zrušiť vyhodnotenie ponúk a opätovne vyhodnotiť splnenie podmienok účasti týkajúcej sa technickej alebo odbornej spôsobilosti u pôvodne úspešného uchádzača, skupiny firiem CEDIS a Cesty SK. Rada ÚVO predtým zamietla odvolanie skupiny proti rozhodnutiu úradu. Referencie skupiny z vodohospodárskeho projektu v irackej Basre boli totiž nepreukázateľné.

Subjekt, ktorý bol objednávateľom tejto referencie, podľa zistení ÚVO nie je a nikdy nebol registrovaný ako právnická osoba v Iraku. “V žiadnom z predložených dokumentov pri (tomto) subjekte nie je uvedené identifikačné číslo, resp. iné relevantné označenie právnického subjektu, ktoré by ho identifikovalo,” uviedol úrad. Zároveň preskúmal webové sídlo spoločnosti, ktorá mala byť zhotoviteľom stavby, ktorá je predmetom referencie, a zistil, že táto spoločnosť v rámci svojich referenčných projektov vyššie uvedenú referenciu neuvádza. Tá istá referencia bola “fiktívne” použitá aj v súťaži na výstavbu kanalizácie a čističky v obci Bátorove Kosihy (okres Komárno) za 7,3 mil. eur bez DPH, ktorú úrad nariadil zrušiť.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Eurokomisia preskúma tresty za marihuanu ukladané slovenskými zákonmi

0 icon

Brusel 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo,TASR-Jakub Kotian)   Európska komisia (EK) ako strážkyňa zmlúv, na základe ktorých funguje EÚ, preskúma vysoké tresty, ktoré slovenské zákony udeľujú za držanie marihuany a jej lekárske využívanie. Uviedla to eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v odpovedi na žiadosť europoslanca Michala Šimečku (PS) z…

Minister školstva vyzýva ľudí, aby počas sviatkov obmedzili cestovanie

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Cestovanie počas sviatkov môže zhoršiť epidemickú situáciu a ohroziť vzdelávanie žiakov v školách. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) preto vyzýva ľudí, aby ostali cez prázdniny doma a minimalizovali cestovanie a stretávanie sa s inými Pripomenul, že aj napriek…

Šéf BfV varoval pred extrémizmom

0 icon

Berlín 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politickí extrémisti a zločinci predstavujú pre Nemecko rastúce nebezpečenstvo, varoval v stredu šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang. Správu priniesla agentúra DPA "Stupeň ohrozenia terorizmom, extrémizmom a špionážou, najmä zo strany kybernetických útokov, zostáva pre Nemecko na veľmi vysokej a naďalej…

Za dva mesiace bolo v Afganistane 30 prípadov násilia a hrozieb voči novinárom

0 icon

Kábul 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bernat Armangue,Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)   Viac než 30 prípadov vyhrážok násilím proti afganským novinárom zaznamenali za uplynulé dva mesiace, pričom zhruba 90 percent prišlo zo strany islamistického hnutia Taliban, uviedol v stredu Afganský národný zväz novinárov (ANJU). Informovala o tom agentúra AP Vo viac než 40 percentách…

Zverejnenie dôkazov z prebiehajúceho trestného konania je neprípustné, hovorí odborníčka na margo medializovaných videí z poľovníckej chaty

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Zverejňovanie dôkazov z prebiehajúceho trestného konania je potrebné považovať za neprípustné a popierajúce základné princípy spravodlivého procesu. Pre TASR to uviedla vedúca Katedry trestného práva a kriminológie Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Eva Szabová na margo medializovaných videí, ktoré by mali zachytávať…

Bukovský vyzval Hegera, aby odovzdal moc do rúk prezidentky, ktorá by mala vymenovať úradnícku vládu: Mám obavy, že ak sa nepodarí deštruktívne pôsobenie čím skôr zastaviť, v našej spoločnosti môže vypuknúť otvorené fyzické násilie

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Známy dietológ Igor Bukovský, ktorý od začiatku pandémie kritizuje vládu a konzílium odborníkov kvôli prijatým opatreniam a celkovému nezvládnutiu situácie, najnovšie prišiel s možným politickým riešením pre súčasnú vládu, ktorej nedôveruje značná časť populácie. Dr. Igor Bukovský zverejnil video, v ktorom sa prihovára…

Taliansky Senát odmietol zákon proti homofóbii

0 icon

Rím 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia   Taliansky Senát v stredu odmietol návrh zákona proti homofóbii, čím fakticky zablokoval ďalšiu rozpravu o spornej úprave v parlamente. Informovala o tom agentúra Reuters V 315-člennom Senáte hlasovalo proti návrhu zákona 154 poslancov, za bolo 131. Návrh zdržiavala v Senáte pravica už od…

Čo sme sa dozvedeli z videí z chaty a čo je na tom meganebezpečné

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP / Foto: Screenshot video Aktuality.sk)   Z videí na ktorých NAKA tajne nahrala Fica, Kaliňáka, Gašparovho syna a Bödörovho otca, plus nejaké ďalšie osoby, sme sa dozvedeli viacero zaujímavých a pre celú spoločnosť veľmi nebezpečných skutočností Okrem toho, že sme sa dozvedeli, že Fico jedol…

Vysokopostavený americký generál potvrdil, že Čína testuje hypersonické zbrane

0 icon

Washington 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky,TASR/AP-Andrew Harnik)   Vysokopostavený americký armádny generál Mark Milley potvrdil, že Čína v lete otestovala hypersonickú zbraň. Podľa niektorých vojenských odborníkov sa Peking snaží vyvinúť systém, ktorý by nedokázali zachytiť americké systémy protiraketovej obrany. V noci na štvrtok o tom informovala agentúra Reuters Milley potvrdil,…

Na syna by bol hrdý. Jedno z detí nebohého generála Lučanského mieri do Europarlamentu. Je to šikovný, bystrý chlapec, vyjadril sa o ňom europoslanec Radačovský

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, archív)   Syn nebohého generála Lučanského mieri do politiky. Ako asistent právneho zástupcu rodiny Lučanských a zároveň eurposlanca JUDr. Miroslava Radačovského podpísal zmluvu s Európskym parlamentom. Ten si spoluprácu zatiaľ pochvaľuje, o Adamovi Lučanskom hovorí, že je „šikovný a bystrý“ Europoslanec Miroslav Radačovský nedávno kritizoval výroky…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Video: Ukrajina uviedla nový samopal Fort-230 vlastnej konštrukcie

0 icon

Ukrajina, 28. október 2021 (AM) – Ukrajina má v úmysle spustiť výrobu nového samopalu \"Fort-230\", vyvinutého v štátnom vedecko-výrobnom podniku \"Fort\" Vinica. Ako uviedol hlavný konštruktér KNPO Nikolaj Glivjev, závod pripravuje linku na montáž nových zbraní .  

Ležal som tam dva dni, pozoroval Nemcov, jedným výstrelom som ich dal desať: lovec z tajgy Ivan Kulbertinov

0 icon

Rusko, 28. október 2021 (AM) – Ivan Kulbertinov sa narodil v roku 1917 v rodine evenkského - lovca. Nemal šancu študovať. Rodina sa celý rok túlala po tajge a lovila. Tieto zručnosti sa mu hodili počas vojnových rokov.   V júli 1942 odišiel Ivan na front. Bojoval pri Moskve, oslobodil Orel, Kursk,…

Na Donbase ide do tuhého. Ukrajinci spustili najväčšie útoky proti civilistom aj s použitím tureckých bojových dronov

0 icon

Donbas, 28. október 2021 (AM) – Šéf Luhanskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik oznámil, že kyjevské bezpečnostné sily zintenzívnili ostreľovanie frontových dedín republiky, v dôsledku čoho bol poškodený dom v obci Prišib, Slavjanoserbskij okres.   https://twitter.com/i/status/1453308186497363970   „Ukrajinské ozbrojené sily zintenzívňujú

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID