Ruskí liberáli píšu list Stalinovi

Moskva 23. februára 2018 (HSP/zavtra.ru/Foto:Štátne ruské múzeum, Petrohrad)

 

„Angličania si mysleli, že provokáciou vo forme úbohého filmu „Smrť Stalina“ vyvolajú rozkol v ruskej spoločnosti. Ako to však už v poslednej dobe býva, stal sa presný opak. Akosi sa tým Anglosasom prestáva dariť. Došlo k tomu, že priaznivcov Jozefa Vissarionoviča Stalina pribúda. Tentoraz medzi osobnosťami z oblasti kultúry.

Konkrétne Nikita Michalkov sa téme filmu „Smrť Stalina“ venoval v tejto svojej pravidelnej relácii pod názvom Besogon:

V tejto časti Besogonu bol samotným Nikitom Michalkovom prečítaný „List ruských liberálov súdruhovi Stalinovi“, ktorý je vlastne paródiou na známy dokument „Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi“. Jeho obsah je natoľko zaujímavý a aktuálny, že by bolo škoda, keby sa s ním nezoznámili aj čitatelia na Slovensku““.

 

List Stalinovi

My sme sa usadili v tvojom socializme.

Rozdelili sme si tebou založený štát.

Na továrňach, ktoré postavili tvoji otroci a tvoji vedci, sme zarobili milióny. My sme doviedli k bankrotu tebou vybudované podniky a utŕžené peniaze sme vyviezli za hranice, kde sme si postavili paláce, tisíce skutočných palácov, ktorých prepychu sa nevyrovná ani jedna tvoja dača.

My sme predali ľadoborce na atómový pohon, ktoré sa začali stavať za teba a sami sme si za to nakúpili jachty. Mimochodom, toto nie je žiadna metafora, je to fakt našej biografie.

Preto tvoje meno nepríjemne páli a hryzie v našom vnútri, bodaj si sa nikdy nenarodil.

Zachránil si prežitie nášho rodu. Ak by nebolo teba, našich dedov a pradedov by podusili v plynových komorách vzorne rozostavaných od Brestu po Vladivostok a naša otázka by dospela ku konečnému riešeniu. Ty si usporiadal ruských ľudí do siedmych vrstiev, aby si zachránil život aj nášmu semenu.

Keď hovoríme o sebe, že sme tiež bojovali, uvedomujeme si, že sme bojovali iba v rámci Ruska, spolu s  Ruskom, na chrbtoch ruských ľudí. Vo Francúzsku, v Poľsku, v Maďarsku, v Československu, v Rumunsku a všade inde sa nám tak dobre bojovať nedarilo, tam nás proste  zhromažďovali a spaľovali. Bojovať sa nám podarilo iba v Rusku, kde sme našli záchranu pod tvojim hnusným krídlom.

Neželáme si byť vďační tebe za svoj život a prežitie svojho rodu. Ale tajne si uvedomujeme: ak by nebolo teba – nebolo by ani nás.

Je to zaužívaný zákon ľudského bytia: nikto si neželá, aby bol inému vďačný príliš dlhý čas. Unavuje to! Každého človeka štve a mučí, ak je niekomu dačím zaviazaný. My chceme byť zaviazaní iba sami sebe – svojmu talentu, svojej odvahe, svojmu intelektu, svojej sile.

Tým viac nemáme v láske tých, ktorým dlhujeme veľkú sumu peňazí, ktorú nie sme schopní vrátiť, alebo ani nechceme vrátiť.

Preto si želáme, aby to vyzeralo tak, že ti nič nedlhujeme. Aby to vyzeralo, že sme si sami zarobili, alebo nám niekto jednoducho podaroval hromadu cenných papierov, ktoré sa nikomu nepotrebné niekde váľali – áno! Skvelé! Váľali sa nikomu nepotrebné! A my sme ich proste iba pozbierali, takže nás nechaj pekne na pokoji, zmizni nám z očú, zhyň!

Aby sme sa ťa zbavili,  vo sfére alternatívnej histórie si vymýšľame stále nové a nové verzie dejín. Je to žáner podvádzania a ohlupovania, žáner tupej lži, žáner úchvatnej a podlej demagógie.

Hovoríme – a toto je zriedkavá výnimka, keď hovoríme takmer pravdu – že si neľutoval a periodicky ničil ruský národ. My počet týchto obetí tradične násobíme desiatkami či stovkami, no to je detail. Hlavné je, že mlčíme o tom, že nám samým je tento národ aj jeho inteligencia celkom ukradnutý. Za súčasné rýchle a trvalé miznutie obyvateľstva a národnej aristokracie neúnavne a zanietene – aký je to len okúzľujúci paradox – viníme teba!

Veď predsa, nie my sme zničili ruskú dedinu i ruskú vedu, nie my sme nivelizovali ruskú inteligenciu na úroveň trpaslíkov a bastardov – to všetko (nesmej sa), si spôsobil ty. Ty! Ty, ktorý si zomrel pred 60-timi rokmi! My s týmto nemáme nič spoločného. Keď sme sem prišli my, všetko už bolo rozpadnuté a mŕtve. Svoje miliardy sme si zarobili sami, svojou prácou, začínajúc z nuly! Prisaháme to na zdravie vlastnej matky!

Vo vymieraní ruského etnika my vidíme, v krajnom prípade,  fakt objektívneho procesu. Veď ľudia boli predsa zabíjaní za tvojej vlády, za našej vlády oni zomierajú slobodne sami. Tebe sa dokonca nepodarilo zabíjať ľudí takou rýchlosťou,  s akou ľudia hynú dnes zo slobodnej vôle. Hovorí sa tomu objektívnosť, všakže?

Ďalej, stále veríme tomu, že Víťazstvo sme dosiahli napriek tebe. Pravda, je to dosť divné, pretože od tých čias sa v Rusku nedarí ničomu, čo sa deje „napriek“. Napríklad, Rusku sa nedarí stať sa znova silnou a rozumnou mocnosťou ani „vďaka“ a ani „napriek“ našej tvorivej činnosti. Opäť paradox, no čert s ním!

My rozširujeme, že ty sám si chcel vyvolať vojnu, hoci sa nenašiel jediný dokument, ktorý by to potvrdzoval.

My zverejňujeme, že ty si zavraždil dôstojníkov Červenej armády. Dokonca tebou zabitých oficierov my dvíhame na piedestál a tých, ktorých si nechal na žive, my nenávidíme a zatracujeme. Ty si zabil Tuchačevského a Bľuchera, no nedotkol si sa Vorošilova a Buďonného. Preto sú poslední dvaja menovaní naničhodníci a lotri. Ak by sa to bolo stalo naopak, ak by teda nažive ostali Tuchačevskij a Bľucher, potom by sa naničhodníkmi a lotrami stali oni.

Nech by to bolo v skutočnosti akokoľvek, my sme presvedčení, že ty si paralyzoval armádu i vedu. Skutočnosť, že za tvojej vlády sme mali armádu aj vedu, ale za našej vlády nebolo vidieť nič z toho, našej vierohodnosti akosi neškodí…

My tvrdíme, že v predvečer strašnej vojny si sa ty odmietol dohovoriť so „západnými demokraciami“. Pritom veľmi dobre vieme, že samotné „západné demokracie“ sa tajne elegantne dohodli s Hitlerom; iné západné plus mnohé východoeurópske štáty samé praktizovali fašizmus a budovali fašistické štáty. Nie len to. Súčasne s tým,  finančné kruhy nadpozemským svetlom žiariacich Spojených štátov amerických investovali do Hitlera a do jeho temnej budúcnosti ohromné sumy prostriedkov.

My sme však už odpustili všetkým a všetko, neodpustili sme iba tebe.

Teba nenávideli nielen „západné demokracie“ a „západné autokracie“ ale aj tie isté finančné kruhy Spojených štátov a nenávidia ťa dodnes, pretože si pamätajú s kým mali do činenia. Oni mali tu česť konfrontovať sa s čímsi, čo sa od nich líši vo všetkých ohľadoch. Ty si iný referenčný bod. Ty si pól s opačným znamienkom. Ty si nositeľom programu, ktorý nikdy nebude schopné pojať naše malomeštiacke vedomie. Stál si na čele štátu, ktorý zvíťazil v najstrašnejšej vojne ľudskej histórie.

Naša nenávisť k tebe je merateľná veľkosťou tvojich skutkov.

Nenávidia tých, ktorí niečo robia. Na tých, ktorí nič nerobia, sťažnosti nie sú. Pripomínam: čo robili hlavy Francúzska, alebo Nórska, alebo povedzme Poľska, keď sa začala táto vojna? Oni nevydávali rozkaz: „Ani krok späť!“.  Oni nezavádzali trestné oddiely aby „zachránili svoju moc“ ( presne toto totiž my, altruisti a celkom nezištní ľudia zvykneme hovoriť o tebe). Oni nevháňali pluky a divízie pod guľky a črepiny, nezalievali polia krvou v mene dobytia strategickej výšiny. Oni nenútili pracovať ešte deti vo vojenských podnikoch, oni neprijímali tvrdé tresty za neskorý príchod na pracovnú zmenu. Nie!  Milióny ich občanov proste spokojne a zodpovedne pracovali pre Hitlerovské Nemecko. Aké námietky by sme mali mať voči ním? Výčitky celého sveta sú obrátené jedine voči tebe.

Za teba boli položené základy pokorenia kozmu. Ak by si bol požil trošku dlhšie, prvý kozmický let by sa bol uskutočnil ešte za tvojho života  a toto by bolo celkom neznesiteľné. Dokážete si to predstaviť? – cár, fúzatý cézar, pretvoriaci náš svet a vypustiaci človeka ako vtáka za hranice gravitácie planéty – ako keby len vyfúkol dym zo svojej večne dymiacej fajky!

A keby si bol požil ešte ďalšie polstoročie, nikto by nevymenil skvelú kozmickú odyseu za tablet či počítačovú hru.

Áno, samozrejme, za teba sme zhotovili atómovú bombu, čo zachránilo svet od jadrovej vojny a ruské mestá od amerických jadrových útokov, kedy by namiesto leningradského Pitera bola iba teplá a fosforeskujúca Hirošima a namiesto Kyjeva len zadymené a pokojné Nagasaki. A toto by bolo víťazstvo demokracie, ktorá je nám tak drahá.

Ty si urobil z Ruska to, čo by ono nebolo nikdy – najsilnejším štátom na zemeguli. Žiadne impérium v histórii ľudstva nebolo také silné, ako Rusko za teba.

Komu sa všetko toto môže páčiť?

Veľmi sa snažíme, no nijako sa nám nedarí rozohnať a rozprášiť do vetra tvoje dedičstvo, tvoje meno, dačím nahradiť svetlú pamäť o tvojich veľkých úspechoch; nedarí sa nám prekryť to a očierniť to tvojimi, áno, reálnymi a áno, veľkými zločinmi.

Za to všetko vďačíme tebe. Buď prekliaty.

Ruské liberálne spoločenstvo.

Preklad z ruštiny: Tibor Korečko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Najvyšší súd SR sa dočasne presťahuje do podnájmu v bratislavskej Petržalke

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Najvyšší súd (NS) SR sa do konca kalendárneho roka presťahuje z bratislavského Župného námestia do nájomných priestorov na Panónskej ceste v Petržalke Dôvodom je komplexná rekonštrukcia jeho doterajšieho sídla. Sťahovanie sa týka najmä trestnoprávneho a občianskoprávneho kolégia, ktoré sídlia na Župnom námestí.…

Polícia v akcii Pavúk zadržala hlavu organizovanej skupiny prevádzačov

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Polícia v akcii Pavúk zadržala hlavu organizovanej skupiny prevádzačov. Išlo o významnú a dominantnú organizovanú skupinu pôsobiacu na území Košického a Prešovského kraja. Informuje o tom Prezídium Policajného zboru na sociálnej sieti "Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii rozložili organizovanú…

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách zodpovedá epidemickej situácii na Slovensku

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Regionálne úrady verejného zdravotníctva v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 odobrali k 13. septembru celkovo 174 vzoriek. Tie boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 153 vzoriek, teda 87,93 percenta. Informoval o tom…

Portugalsko má najvyššiu mieru zaočkovanosti na svete, viac ako 84 %

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Armando Franca)   Portugalsko má najvyššiu mieru zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 na svete. Informuje o tom web euronews.com s odvolaním sa na údaje portálu Our World In Data V súčasnosti je v Portugalsku úplne zaočkovaných 84,2 % z približne 10,3-miliónovej populácie, čo predstavuje najvyššiu mieru spomedzi…

Šofranko z OĽaNO odmieta, že ustanovenie o poskytovaní zdravotnej starostlivosti na školách má súvis s očkovaním detí. Novela zákona “v nijakom prípade nedáva nikomu právo očkovať žiakov na školách,” vysvetlila

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Školy a školské zariadenia by mohli vytvárať podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti deťom a žiakom. Predpokladá to novela školského zákona, ktorú v utorok poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Autori návrhu hovoria o riešení problémov z praxe, keď žiakom nemal kto v škole…

Prieskum: Po 1,5 roku s pandémiou chce pracovať z domu iba 8 percent Slovákov

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Trvalá práca z domu ľudí na Slovensku neláka. Možnosť pracovať na diaľku je atraktívna len pre osem percent respondentov. Viac ľudí by už radšej preferovalo každodennú návštevu pracoviska. Oproti skupine, ktorá chce trvalú prácu z domu, chce chodiť každý deň na pracovisko takmer päťnásobne…

Vicepremiérka Remišová: Zlepšujeme šance študentov odborných škôl, aby si našli dobrú prácu doma, v regióne

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Investujeme do úspešnej budúcnosti mladej generácie. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo výzvu vo  výške  19 125 000 eur na podporu vzdelávania na stredných odborných školách a lepšieho prepojenia odbornej výučby s praxou. Cieľom podpory z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP)…

KDH získalo nového konkurenta. Bude to zaujímavý zápas o kresťanského voliča

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook-KDH)   Zmenilo sa KDH od čias Hlinu, ktorý z neho chce otvorene urobiť CDU? Dá sa povedať, že áno ale asi nie tak, ako očakávali voliči, ktorí s týmto Hlinovým nápadom boli nespokojní Nevýrazný Milan Majerský na pozícii predsedu ovládaný svojou dnes už manželkou Miriam…

The Guardian: USA plánujú opäť otvoriť tábor pre migrantov na Guantáname

0 icon

Londýn 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Vláda amerického prezidenta Joea Bidena sa chystá opätovne otvoriť tábor na zadržiavanie migrantov v zátoke Guantánamo na Kube. Informoval o tom vo štvrtok na svojej webovej stránke denník The Guardian Americká vláda tým reaguje na nárast počtu migrantov a žiadateľov o azyl na…

Sulíkovými prioritami v budúcoročnom rozpočte sú investície, regionálny rozvoj, ale aj energetika a podpora podnikaniam Matovič pokladá požiadavky niektorých ministrov “za obludné”

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prioritami Ministerstva hospodárstva SR v budúcoročnom rozpočte verejnej správy budú podpora rozvoja strategických investícií a regionálneho rozvoja, financovanie v oblasti energetiky, inovácií, rozvoja priemyslu a podpory podnikania a taktiež realizácia Plánu obnovy a odolnosti. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu Katarína…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali