Ruskí liberáli píšu list Stalinovi

Moskva 23. februára 2018 (HSP/zavtra.ru/Foto:Štátne ruské múzeum, Petrohrad)

 

„Angličania si mysleli, že provokáciou vo forme úbohého filmu „Smrť Stalina“ vyvolajú rozkol v ruskej spoločnosti. Ako to však už v poslednej dobe býva, stal sa presný opak. Akosi sa tým Anglosasom prestáva dariť. Došlo k tomu, že priaznivcov Jozefa Vissarionoviča Stalina pribúda. Tentoraz medzi osobnosťami z oblasti kultúry.

Konkrétne Nikita Michalkov sa téme filmu „Smrť Stalina“ venoval v tejto svojej pravidelnej relácii pod názvom Besogon:

V tejto časti Besogonu bol samotným Nikitom Michalkovom prečítaný „List ruských liberálov súdruhovi Stalinovi“, ktorý je vlastne paródiou na známy dokument „Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi“. Jeho obsah je natoľko zaujímavý a aktuálny, že by bolo škoda, keby sa s ním nezoznámili aj čitatelia na Slovensku““.

 

List Stalinovi

My sme sa usadili v tvojom socializme.

Rozdelili sme si tebou založený štát.

Na továrňach, ktoré postavili tvoji otroci a tvoji vedci, sme zarobili milióny. My sme doviedli k bankrotu tebou vybudované podniky a utŕžené peniaze sme vyviezli za hranice, kde sme si postavili paláce, tisíce skutočných palácov, ktorých prepychu sa nevyrovná ani jedna tvoja dača.

My sme predali ľadoborce na atómový pohon, ktoré sa začali stavať za teba a sami sme si za to nakúpili jachty. Mimochodom, toto nie je žiadna metafora, je to fakt našej biografie.

Preto tvoje meno nepríjemne páli a hryzie v našom vnútri, bodaj si sa nikdy nenarodil.

Zachránil si prežitie nášho rodu. Ak by nebolo teba, našich dedov a pradedov by podusili v plynových komorách vzorne rozostavaných od Brestu po Vladivostok a naša otázka by dospela ku konečnému riešeniu. Ty si usporiadal ruských ľudí do siedmych vrstiev, aby si zachránil život aj nášmu semenu.

Keď hovoríme o sebe, že sme tiež bojovali, uvedomujeme si, že sme bojovali iba v rámci Ruska, spolu s  Ruskom, na chrbtoch ruských ľudí. Vo Francúzsku, v Poľsku, v Maďarsku, v Československu, v Rumunsku a všade inde sa nám tak dobre bojovať nedarilo, tam nás proste  zhromažďovali a spaľovali. Bojovať sa nám podarilo iba v Rusku, kde sme našli záchranu pod tvojim hnusným krídlom.

Neželáme si byť vďační tebe za svoj život a prežitie svojho rodu. Ale tajne si uvedomujeme: ak by nebolo teba – nebolo by ani nás.

Je to zaužívaný zákon ľudského bytia: nikto si neželá, aby bol inému vďačný príliš dlhý čas. Unavuje to! Každého človeka štve a mučí, ak je niekomu dačím zaviazaný. My chceme byť zaviazaní iba sami sebe – svojmu talentu, svojej odvahe, svojmu intelektu, svojej sile.

Tým viac nemáme v láske tých, ktorým dlhujeme veľkú sumu peňazí, ktorú nie sme schopní vrátiť, alebo ani nechceme vrátiť.

Preto si želáme, aby to vyzeralo tak, že ti nič nedlhujeme. Aby to vyzeralo, že sme si sami zarobili, alebo nám niekto jednoducho podaroval hromadu cenných papierov, ktoré sa nikomu nepotrebné niekde váľali – áno! Skvelé! Váľali sa nikomu nepotrebné! A my sme ich proste iba pozbierali, takže nás nechaj pekne na pokoji, zmizni nám z očú, zhyň!

Aby sme sa ťa zbavili,  vo sfére alternatívnej histórie si vymýšľame stále nové a nové verzie dejín. Je to žáner podvádzania a ohlupovania, žáner tupej lži, žáner úchvatnej a podlej demagógie.

Hovoríme – a toto je zriedkavá výnimka, keď hovoríme takmer pravdu – že si neľutoval a periodicky ničil ruský národ. My počet týchto obetí tradične násobíme desiatkami či stovkami, no to je detail. Hlavné je, že mlčíme o tom, že nám samým je tento národ aj jeho inteligencia celkom ukradnutý. Za súčasné rýchle a trvalé miznutie obyvateľstva a národnej aristokracie neúnavne a zanietene – aký je to len okúzľujúci paradox – viníme teba!

Veď predsa, nie my sme zničili ruskú dedinu i ruskú vedu, nie my sme nivelizovali ruskú inteligenciu na úroveň trpaslíkov a bastardov – to všetko (nesmej sa), si spôsobil ty. Ty! Ty, ktorý si zomrel pred 60-timi rokmi! My s týmto nemáme nič spoločného. Keď sme sem prišli my, všetko už bolo rozpadnuté a mŕtve. Svoje miliardy sme si zarobili sami, svojou prácou, začínajúc z nuly! Prisaháme to na zdravie vlastnej matky!

Vo vymieraní ruského etnika my vidíme, v krajnom prípade,  fakt objektívneho procesu. Veď ľudia boli predsa zabíjaní za tvojej vlády, za našej vlády oni zomierajú slobodne sami. Tebe sa dokonca nepodarilo zabíjať ľudí takou rýchlosťou,  s akou ľudia hynú dnes zo slobodnej vôle. Hovorí sa tomu objektívnosť, všakže?

Ďalej, stále veríme tomu, že Víťazstvo sme dosiahli napriek tebe. Pravda, je to dosť divné, pretože od tých čias sa v Rusku nedarí ničomu, čo sa deje „napriek“. Napríklad, Rusku sa nedarí stať sa znova silnou a rozumnou mocnosťou ani „vďaka“ a ani „napriek“ našej tvorivej činnosti. Opäť paradox, no čert s ním!

My rozširujeme, že ty sám si chcel vyvolať vojnu, hoci sa nenašiel jediný dokument, ktorý by to potvrdzoval.

My zverejňujeme, že ty si zavraždil dôstojníkov Červenej armády. Dokonca tebou zabitých oficierov my dvíhame na piedestál a tých, ktorých si nechal na žive, my nenávidíme a zatracujeme. Ty si zabil Tuchačevského a Bľuchera, no nedotkol si sa Vorošilova a Buďonného. Preto sú poslední dvaja menovaní naničhodníci a lotri. Ak by sa to bolo stalo naopak, ak by teda nažive ostali Tuchačevskij a Bľucher, potom by sa naničhodníkmi a lotrami stali oni.

Nech by to bolo v skutočnosti akokoľvek, my sme presvedčení, že ty si paralyzoval armádu i vedu. Skutočnosť, že za tvojej vlády sme mali armádu aj vedu, ale za našej vlády nebolo vidieť nič z toho, našej vierohodnosti akosi neškodí…

My tvrdíme, že v predvečer strašnej vojny si sa ty odmietol dohovoriť so „západnými demokraciami“. Pritom veľmi dobre vieme, že samotné „západné demokracie“ sa tajne elegantne dohodli s Hitlerom; iné západné plus mnohé východoeurópske štáty samé praktizovali fašizmus a budovali fašistické štáty. Nie len to. Súčasne s tým,  finančné kruhy nadpozemským svetlom žiariacich Spojených štátov amerických investovali do Hitlera a do jeho temnej budúcnosti ohromné sumy prostriedkov.

My sme však už odpustili všetkým a všetko, neodpustili sme iba tebe.

Teba nenávideli nielen „západné demokracie“ a „západné autokracie“ ale aj tie isté finančné kruhy Spojených štátov a nenávidia ťa dodnes, pretože si pamätajú s kým mali do činenia. Oni mali tu česť konfrontovať sa s čímsi, čo sa od nich líši vo všetkých ohľadoch. Ty si iný referenčný bod. Ty si pól s opačným znamienkom. Ty si nositeľom programu, ktorý nikdy nebude schopné pojať naše malomeštiacke vedomie. Stál si na čele štátu, ktorý zvíťazil v najstrašnejšej vojne ľudskej histórie.

Naša nenávisť k tebe je merateľná veľkosťou tvojich skutkov.

Nenávidia tých, ktorí niečo robia. Na tých, ktorí nič nerobia, sťažnosti nie sú. Pripomínam: čo robili hlavy Francúzska, alebo Nórska, alebo povedzme Poľska, keď sa začala táto vojna? Oni nevydávali rozkaz: „Ani krok späť!“.  Oni nezavádzali trestné oddiely aby „zachránili svoju moc“ ( presne toto totiž my, altruisti a celkom nezištní ľudia zvykneme hovoriť o tebe). Oni nevháňali pluky a divízie pod guľky a črepiny, nezalievali polia krvou v mene dobytia strategickej výšiny. Oni nenútili pracovať ešte deti vo vojenských podnikoch, oni neprijímali tvrdé tresty za neskorý príchod na pracovnú zmenu. Nie!  Milióny ich občanov proste spokojne a zodpovedne pracovali pre Hitlerovské Nemecko. Aké námietky by sme mali mať voči ním? Výčitky celého sveta sú obrátené jedine voči tebe.

Za teba boli položené základy pokorenia kozmu. Ak by si bol požil trošku dlhšie, prvý kozmický let by sa bol uskutočnil ešte za tvojho života  a toto by bolo celkom neznesiteľné. Dokážete si to predstaviť? – cár, fúzatý cézar, pretvoriaci náš svet a vypustiaci človeka ako vtáka za hranice gravitácie planéty – ako keby len vyfúkol dym zo svojej večne dymiacej fajky!

A keby si bol požil ešte ďalšie polstoročie, nikto by nevymenil skvelú kozmickú odyseu za tablet či počítačovú hru.

Áno, samozrejme, za teba sme zhotovili atómovú bombu, čo zachránilo svet od jadrovej vojny a ruské mestá od amerických jadrových útokov, kedy by namiesto leningradského Pitera bola iba teplá a fosforeskujúca Hirošima a namiesto Kyjeva len zadymené a pokojné Nagasaki. A toto by bolo víťazstvo demokracie, ktorá je nám tak drahá.

Ty si urobil z Ruska to, čo by ono nebolo nikdy – najsilnejším štátom na zemeguli. Žiadne impérium v histórii ľudstva nebolo také silné, ako Rusko za teba.

Komu sa všetko toto môže páčiť?

Veľmi sa snažíme, no nijako sa nám nedarí rozohnať a rozprášiť do vetra tvoje dedičstvo, tvoje meno, dačím nahradiť svetlú pamäť o tvojich veľkých úspechoch; nedarí sa nám prekryť to a očierniť to tvojimi, áno, reálnymi a áno, veľkými zločinmi.

Za to všetko vďačíme tebe. Buď prekliaty.

Ruské liberálne spoločenstvo.

Preklad z ruštiny: Tibor Korečko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na Cypre získalo 42 slovenských vojakov medailu OSN

0 icon

Bratislava/Nikózia 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na Cypre získalo 42 príslušníkov slovenského kontingentu SLOVCON medailu Organizácie spojených národov (OSN) pri príležitosti 20. výročia pôsobenia Slovenska v misii UNFICYP. Medaily im odovzdával minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) aj veliteľka operácie UNFICYP Ingrid Gjerde Počas príhovoru v kempe generála M.…

Vicepremiérka Remišová v Žarnovickom okrese: Regiónom pomôžeme z nových eurofondov zlepšiť prístup k pitnej vode

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Slovenské regióny potrebujú viac investovať do kvality vzdelávania, životného prostredia a moderných služieb. Potrebujú však vyriešiť aj akútne problémy s prístupom k pitnej vode, kanalizačnou a cestnou infraštruktúrou. Na výjazde v Žarnovickom okrese to zdôraznila vicepremiérka Veronika Remišová. Spolu so štátnym tajomníkom Dušanom…

Českí poslanci schválili odškodnenie za výbuchy vo Vrběticiach

0 icon

Praha 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Mesto Valašské)   Českí poslanci schválili v piatok zákon o odškodnení za výbuchy v muničných skladoch v obci Vrbětice pred siedmimi rokmi. Necelých 700 miliónov korún (27,44 milióna eur) by si mali rozdeliť Zlínsky kraj a sedem obcí. Zákon ešte smeruje do hornej komory parlamentu -…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

Maďarská vláda: Maďari sa budú môcť ako prví v Európe vyjadriť k otázke LGBTI

0 icon

Budapešť 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Občania Maďarska budú prví v Európe, ktorí sa v referende budú môcť vyjadriť k problematike LGBTI. Vyhlásila to vláda premiéra Viktora Orbána v piatok po tom, čo v Budapešti Národná volebná komisia (NVB) schválila otázky referenda iniciovaného kabinetom k ustanoveniam zákona na ochranu proti…

Kolíková: Sloboda prejavu je dôležitá, ale treba pri nej rešpektovať zákon

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Sloboda prejavu je dôležitá, ale treba pri nej rešpektovať zákon. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v reakcii na štvrtkový (29. 7.) a piatkový protest v Bratislave. Je tu podľa nej priestor, kde môžu ľudia vyjadriť slobodu prejavu bez toho, aby…

Polícia: Priebeh piatkových zhromaždení v Bratislave bol pokojný

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Priebeh piatkových zhromaždení v Bratislave bol pokojný. Polícia doposiaľ nezaznamenala prípady narušenia poriadku. Situáciu v hlavnom meste aj naďalej monitoruje. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff V piatok sa znova konal protest na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom.…

Začalo sa podujatie progresívcov „Za očkované Slovensko“. Protestujúci za slobodu v očkovaní sú podľa nich nevzdelaní hlupáci, ktorým treba dohovoriť a dovzdelávať ich

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto: SITA-Martin Medňanský)   Podporu očkovaniu ako jedinému účinnému boju proti pandémii koronavírusu dnes na bratislavskom Námestí slobody prišli vyjadriť desiatky ľudí. Podujatie Za očkované Slovensko zorganizovalo hnutie Progresívne Slovensko Europoslanec Michal Šimečka v tejto súvislosti zdôraznil, že tí, čo zatiaľ nie sú zaočkovaní, nie sú…

Šéfka najvyššieho súdu v Poľsku vyzýva na zmeny zákona o disciplinárnom stíhaní sudcov

0 icon

Varšava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Šéfka poľského Najvyššieho súdu vyzvala prezidenta a ďalších vrcholných predstaviteľov krajiny, aby zmenili zákon o disciplinárnom stíhaní sudcov, ktorý kritizuje Európska únia (EÚ). Na webstránke Najvyššieho súdu v piatok zverejnili štyri listy, ktoré Malgorzata Manowská adresovala týmto predstaviteľom Súdny dvor Európskej únie (ECJ) tento…

Premiér prisľúbil finančnú pomoc Valaskej Belej na odstraňovanie škôd po povodni

0 icon

Valaská Belá 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)   Obec Valaská Belá (okres Prievidza) by mala dostať z rezervy predsedu vlády SR finančnú pomoc na odstraňovanie škôd po bleskových povodniach zo záveru minulého týždňa. Prisľúbil to v piatok po návšteve obce premiér Eduard Heger (OĽANO) "Najlepšie a najefektívnejšie riešenie je prevencia,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Muž rozmnožuje vzácne motýle na vlastnom dvore

0 icon

Rozrastanie miest postavilo mnoho živočíšnych a rastlinných druhov na pokraj vyhynutia a motýle nie sú výnimkou. Kalifornský vidlochvost pipevine je krásny modrý motýľ, ktorý žije v San Franciscu už celé stáročia. Ale ako sa rozvoj mesta od začiatku 20. storočia zrýchlil, tieto nádherné motýle sa v meste stali vzácnymi. Záchrana motýľa a jeho opätovné začlenenie do San…

Najdrahšie ovocie sveta? Spoznajte ho aj vy!

0 icon

Zvyčajne si nemyslíme, že je ovocie nejak drahé. Veď aj u nás všetko dovezené ovocie dokážete kúpiť pod 5 eur za kus. Ovocie má byť súčasťou vašej každodennej vyváženej stravy, takže aj keby ste míňaním niekoľkých eur do mesiaca mali ochudobnieť, je to pre dobrú vec. A to pre vaše zdravie! Dokonca…

Prečo sa začať sprchovať každý druhý deň?

0 icon

Väčšina z nás sa sprchuje raz alebo aj viackrát denne. Ale ak si položíš otázku, prečo sa musíme umývať každých 24 hodín, možno si uvedomíš, že sa sprchujeme viac, ako je potrebné. V skutočnosti časté sprchy nemajú výhody, pokiaľ ide o vzhľad a dokonca ani zdravie. Čo sa zmení, ak sa začneš sprchovať…

Armádny Magazín

VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica sa spájajú. Spoločne budú do sveta posielať špecializované kontajnery pre silové zložky

0 icon

Banská Bystrica, 30. júla 2021 (AM) – Spoločnosti VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica zo slovenskej skupiny MSM GROUP sa spájajú. Zlúčením týchto dvoch spoločností a ich know-how tak na Slovensku vzniká silný medzinárodný hráč, ktorý dokáže vyrábať špičkové kontajnery pre potreby armády, záchranné zložky, ale aj pre civilný segment podľa najprísnejších pož

Rusko premiestnilo viaceré útočné lietadlá Su-25 do Tadžikistanu

0 icon

Tadžikistan, 30.júl 2021 (AM) –Ruské útočné lietadlá Su-25 z Kirgizska boli presunuté do Tadžikistanu na cvičenie v blízkosti hraníc s Afganistanom, informuje Centrálny vojenský okruh ruskej armády v oficiálnej správe. "Skupina lietadiel Su-25 bola presunutá z letiska ruskej v

Rusko podniká rozsiahle útoky proti tureckým žoldnierom v Sýrii. Video

0 icon

Sýria, 30.júl 2021 (AM) – Lietadlá ruských vzdušných síl už tretí deň bombardujú pozície tureckých žoldnierov v Sýrii. Porušovanie dohôd s Ruskom o Sýrii zo strany Turecka viedlo k masívnym útokom ruského vojenského letectva na pozície tureckých žol

Slovenskí vývojári uviedli do prevádzky systém pre plánovanie letov v Holandsku

0 icon

Slovensko, 30.júl 2021 (AM) – Slovenská spoločnosť R-SYS s.r.o., dcérska firma ERA a.s., pripravila a spustila do prevádzky komplexný informačný systém predletovej prípravy a plánovania letov pre holandské Letové prevádzkové služby (LVNL). Systém je pod názvom Home

Čína sa dohodla s Talibanom

0 icon

Čína, 30.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi rokoval s delegáciou Talibanu, informoval, 28. júla, South China Morning Post. Stretnutie sa uskutočnilo v meste Tchien -ťin na severe Číny. Talibov zastupoval vedúci politickej kancelárie Mullah Abdullah Ghani Baradar.   Počas rozhovorov Wang Yi vyhl

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali