Rozšírenie chalifátu – mýtus alebo reálna hrozba?

Rozšírenie chalifátu – mýtus alebo reálna hrozba?

Irak, Sýria 21. decembra 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

V poslednom čase je stále viac a viac spomínaný Islamský štát známy aj pod skratkami ISIS, ISIL, či Dáiš

Všetko značí jednu a tú istú islamistickú organizáciu operujúcu momentálne v Iraku a v Sýrii, no s cieľom obnoviť celý historický chalifát riadený islamským právom šaría. Ten by sa mal podľa zverejnenej mapy tiahnuť od Severnej Afriky cez Blízky východ až po juhozápadnu Áziu a Indiu, zahŕňajúc dokonca Španielsko a balkánske štáty v Európe.

Reklama
Na snímke islamskí militanti. Ilustračné foto

Korene organizácie, označovanej ako teroristickej, siahajú do začiatku vojny v Iraku, keď sa začínajúca militantná skupina volala Islamský štát v Iraku. Značné úspechy dosiahli až v roku 2011 po začatí vojny v Sýrii, kedy sa premenovali na Islamský štát v Iraku a Sýrii. V dobíjaní území sa im však naďalej darilo, na základe čoho sa v júni tohto roku rozhodli neobmedzovať sa na územie Iraku a Sýrie a svoje meno skrátiť jednoducho na Islamský štát. Vzápätí  vyhlásili chalifát s vládou chalífu, vo význame následníka proroka Mohameda, Abú Bakra Baghdádiho.

V čom však spočíva tajomstvo ich úspechu? Jedným z najdôležitejších dôvodov sú financie  ̶  Islamský štát je najbohatšou džihádistickou organizáciou na svete. Väčšinu prostriedkov získava z predaja ropy, keďže na územiach, ktoré okupuje sa nachádza množstvo ropných polí. Vytknúť sa im nedá ani riadenie. Vynikajú prepracovanou administratívou a skvelou vojenskou taktikou. Neuveriteľný úspech dosiahli aj v šírení propagandy. Doposiaľ sa im podarilo presvedčiť tisíce mladých moslimov po celom svete, aby s nimi bojovali za obnovu chalifátu. K tomu im dopomáhajú sociálne média, ktoré deň  čo deň využívajú na informovanie verejnosti o svojich triumfoch, správach o únosoch, alebo zabití zajatca. Na svoju stranu sa im podarilo nalákať aj im podobné skupiny z rôznych arabských krajín.

Reklama

Síce má Islamský štát náboženské pozadie, ale na základe vyššie uvedených dôvodov je jasné, že prameňom ich moci nie je náboženstvo, ale politika. Svoju  ideológiu považuje za sunnitskú, no ich interpretácia Islamu je kontroverzná a praktiky na míle vzdialená od bežnej sunnitskej praxe. Mnohí experti na islam ich konanie odsúdili a považujú ho za nezlúčiteľné s pravidlami islamu.

Na nimi okupovaných územiach zavádzajú striktné pravidlá podľa ktorých sa musia riadiť všetci. Prvou podmienkou je konvertovať na islam, potom nasleduje aj patričný spôsob života. Neprípustne sú napríklad alkohol a cigarety. Ženám je zakázané chodiť po ulici bez manžela alebo rodinného príslušníka a prikázaný im je odev prikrývajúci celé telo a tvár. Mužom sú zasa povinní zapustiť si bradu a nosiť nohavice nad členky, typické pre tradičných moslimov. Obyvatelia Islamského štátu častokrát žijú bez elektriny a vody. Na výber však nemajú, za vzdor im hrozí smrť.

Nezabúdajme však na najdôležitejší fakt týkajúci sa ich úspechu a to je, že úrodnú pôdu pre svoje ideológie sa im podarilo získať vďaka vážnej politickej nestabilite v Iraku aj Sýrii. Jestvujúcu anarchiu využili na to, aby na územiach zmietaných chaosom zasiali semená zvrátenej ideológie.

Nedávne letecké nálety vedené USA v Iraku a v Sýrii s cieľom zničiť Islamský štát vzbudili ďalšie otázky ohľadom budúcnosti organizácie. Spojené štáty vo štvrtok vyhlásili, že od polovice novembra sa mi im podarilo zabiť niekoľko kľúčových vodcov Islamského štátu, medzi nimi aj spomínaného chalífu Baghdádiho.

Snáď najdôležitejšia skutočnosť ktorú treba vziať do úvahy je, že Islamský štát je štátom samozvaným, a teda žiadna krajina ani medzinárodná organizácia ho ako reálny štát neuznala. Disponuje územím, ľudom aj mocou, no chýba mu legitimita. Budúcnosť Islamského štátu teda závisí od toho, či má „štát“ bez legitímnej moci a uznania ľudu šancu na úspech.

Reklama

Simona Baloghová, Libanon

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali