Rozhovor s MUDr. Petrom Liptákom, priekopníkom včasnej liečby Covid-19 a teraz terčom útokov MZ SR: Lengvarský sa vyhráža lekárom novelou trestného zákona

Bratislava 15. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook-Peter Lipták,TASR-Jakub Kotian)

 

MUDr. Peter Lipták je bratislavský všeobecný lekár, ktorý ako prvý kritizoval zanedbanie včasnej liečby covidu tým, že ministerstvo ju fakticky pred rokom zrušilo. To viedlo podľa neho k ohromnej záťaži nemocníc a vysokej úmrtnosti, prečo sme mali aj lockdowny, obmedzené ľudské práva a zruinovanú ekonomiku

eter Lipták
Na snímke Peter Lipták

MUDr. Lipták nie je žiaden antivaxer, hoci mRNA vakcíny kritizuje na základe nežiaducich účinkov, ktoré pomaly vyliezajú na povrch. Ako prvý žiadal ministra Krajčího o očkovanie vakcínou Sputnik V. Teraz je terčom liberálnych médií a politikov, ktorí sa ho snažia umlčať.

 

HS: Pán doktor, Vaše meno sa nedávno stalo predmetom medializácie, keď MZ SR oznámilo, že podáva na Vás sťažnosť Slovenskej lekárskej komore (SLK) pre zavádzanie ohľadom covid-19 vo viacerých veciach. O čo ide?

PL: No sťažnosť MZ bude asi reakciou na moje trestné oznámenie na ministra zdravotníctva pre podozrenie z páchania zločinu genocídy. Trvalo im to dlho, asi keď sa menia ministri tak tam panuje značná diskontinuita. Sťažnosť MZ SR na mňa pôsobí skôr ako pochvala, veď vymenúvajú moje názory, ktoré korešpondujú s EBM (Evidence-based medicine – Medicína založená na dôkazoch).

 

HS: Vo svojich blogoch vysvetľujete aj Vaše liečebné postupy, aj to že sa opierajú o oveľa renomovanejších odborníkov, ako sú naši vládni experti.

PL: Ide o americký tím Dr. Marika, ktorý sám má v Hirschovom medicínskom indexe skóre 94, kým skóre našich mediálnych odborných hviezd je takéto: laureát ceny JM Hurbana 2021 MUDr Sabaka 8, Jarčuška 11, Koščálová 2, Krčméry 24, expert SR v OSN Šuvada 1 bod.

 

HS: Dostala však SLK už oficiálnu sťažnosť a oboznámila aj Vás s ňou?

PL: Pred dvomi týždňami mi poslal Kontrolný výbor SLK ministrov list a oficiálnu žiadosť o vyjadrenie sa k jeho obsahu. Doteraz som patril k dosť aktívnym členom SLK, podieľam sa na návrhu reformy slovenského zdravotníctva, ktorý vypracovala SLK, ktorý sa toho času predkladal na schválenie na snem SLK. Ale naša regionálna organizácia LK už voči mne prijala kroky a zabránila mi v účasti na sneme. Na snem som bol navrhnutý za kandidáta do komisie pre vnútorný život a mal som byť delegátom snemu SLK a tiež som mal pokračovať v rade a prezídiu rady regionálnej bratislavskej LK. Zo všetkých týchto pracovných pozícií v SLK ma už stihli vylúčiť.

 

HS: Prečo?

Oni nie sú zlí, ale oni sa strašne boja, aby nevytŕčali z davu. Neviem, oni asi netušia, čo nám hrozí. Ja teda pokračujem v tlaku na MZ SR a Mikasa tak ako doteraz a podal som ďalšie trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru.  Taktiež som poslal vysvetľujúci list na SLK. Dochádza totiž k zvláštnemu úkazu, že odlišný odborný názor lekára sa interpretuje ako neetické správanie a skutočné neetické správanie sa lekárov, dokonca z titulu porušovania zákonov a základných pravidiel zhrnutých v Hippokratovej prísahe, ktorí odmietajú ošetrovať nezaočkovaných a neotestovaných pacientov, sa prehliada. Či sa zo SLK pod vedením nového prezidenta dr. Pavla Oravca stane pobočka Kocúrkova, alebo nie, ukážu už najbližšie dni.

 

HS: Tento mesiac ste poslali trestné podanie pre protizákonný nátlak na obyvateľov, ktorých donucujú k plneniu vyhlášok ÚVZ SR aj napriek tomu, že tie sú vydané v rozpore s platnou legislatívou.

PL: Beriem to tak, že používajú na nás úmyselne stále väčšie klamstvá. Toto už nemá nič spoločné ani s medicínou ani s náboženstvom.

 

HS: Po apeloch na odbornú diskusiu o covidových opatreniach v médiách, do ktorej by sa mali zapojiť aj odborníci ako Vy, ktorí už rok apelujú na včasnú liečbu, prichádza do parlamentu návrh zákona, azda ako odpoveď na tieto apely…? Ide o návrh pokutovať lekárov za šírenie dezinformácií. Čo na to hovoríte?

PL: Myslím si, že celé je to hlúposť, lebo lekár ako medicínska autorita nemôže šíriť dezinformácie. Čo ja poviem, to je informácia od lekára s 35-ročnou praxou. Čo chce povedať Benčík, Cigániková a ostatní laici? Po plagiátoroch nastupujú neprofesionáli.

 

HS: Oni sú predkladatelia tohto poslaneckého návrhu…

PL: A o tom čo je veda bude rozhodovať Benčík… Ako v stredoveku, budú nás riadiť, ako by boli našimi pánmi? No týchto našich „mudrlantov” ja vždy budem považovať za extra psychiatrický úlet. To nie je o celej medicíne, či o časti politiky, ale o časti medicíny, ktorú nazývame psychiatria. Ja budem iba žiadať, aby boli rozbehnutí psychiatrickí pacienti zbavení možnosti pôsobiť v politike.

 

HS: Ak niekto predsa príde s nejakou novou metódou, alebo vyvráti existujúce postupy, ako známy prípad Dr. Semmelweisa v minulosti, tak mu hrozí pokuta, možno časom pritvrdia aj s väzením. Vlastne to asi už má v pláne minister Lengvarský, keď to chce stíhať v trestnom zákone. Toto nijako neprispeje k pokroku v medicíne, keď sa takto ide potláčať lekárske badanie a slobodný odborný diskurz. Ja to vidím ako zastrašenie lekárov a ako Vy?

PL: No ja to vidím dokonca ako prenasledovanie odborníkov, ako na to paradoxne upozorňuje práve aj minister Lengvarský a krízový štáb. Najprv by predsa museli preukázať, že tí lekári šíria dezinformácie. Keďže existuje taká veľká medzinárodná komunita lekárov, ktorým zostalo zachované zdravé uvažovanie a ktorým veľmi prekáža dnešný vpád politiky do medicíny, tak to sa im nemôže nikdy podariť. Iba sa to obráti všetko proti nim a bude stále jasnejšie, že oni sú tí sektári, tí duševne chorí. Ďalej to bude vždy v rozpore s ústavou, ľudskými právami. Na to existuje obrovské množstvo platných judikátov.

 

HS: Vyzerá to ako súčasť dohodnutej stratégie ako reagovať na výzvu diskutovať od odborníkov, kritických k vládnym opatreniam a protokolom. Ministerstvo prešlo do protiútoku – našlo si obeť, na ktorú ukázalo prstom za dezinformácie, dalo na Vás podnet lekárskej komore. Na to poslanci, čo obletujú Lengvarského, dali poslanecký návrh akože je tu objednávka zakročiť proti odborníkom, čo nie sú v línii s vládnymi odborníkmi. A teraz už minister zdravotníctva zverejnil zámer trestných sadzieb, ktorý diskutoval dokonca s generálnym prokurátorom.

PL: Ja sa na to pozerám z roviny obyčajnej spravodlivosti. Osoby, ktoré stoja na Slovensku za smrťou, doteraz už viac ako 12 500 obetí, si musia byť isté, že zodpovednosti za svoje skutky sa nevyhnú. Ministerstvo zdravotníctva a vláda robia zrejme všetko toto divadlo preto, aby odviedli pozornosť ľudí od vlastnej zodpovednosti, preto teraz útočia na odborníkov. Ale ich zodpovednosť nám pred očami neustále bujnie. Minister Lengvarský zmaril očkovanie 1 milióna rizikových pacientov Sputnikom, zrušil liečbu ivermektínom, zobral pacientom vitamín D, ide rušiť nemocnice a redukovať lôžka, ide zobrať peniaze zo zdravotníctva znížením odvodu za pacientov štátu vo VšZP. To všetko bude vyvolávať v dnes už dosť rozkolísanom zdravotníctve ďalší chaos, a bude to mať neblahý dopad na ten najcennejší nástroj zdravotníctva, na ľudské zdroje a to všetko práve teraz, keď vstupujeme do tretej vlny pandémie.

Podľa môjho názoru robia všetko naopak, než by mali a robia to úmyselne. Mali by už mať rizikové skupiny zaočkované, mali by mať zabezpečené lieky, dostupné vitamíny, aktualizované liečebné protokoly, mali by mať vybavené lôžka kyslíkom a zabezpečený vycvičený a zohratý zdravotnícky a ošetrovateľský personál. Potrebujeme funkčné ambulancie a funkčné nemocnice. Dnes potrebujeme nie reformy, ktoré obmedzujú kapacitu zdravotníctva, ale naopak jeho rozvoj. Takéto jednoduché veci to sú, to každého hneď napadne, keď pozoruje kroky MZ SR. Prečo to nenapadne aj ich?

Nič z toho nie je, oni mesiace nič nerobia a ani teraz keď je už situácia vážna, sa o nič rozumné neusilujú. To s tou zodpovednosťou to sú tvrdé slová, ale na nich to sedí. Nie sme predsa vo vojne, aby takéto jednoduché veci nebolo možné zabezpečiť. Nie sme predsa vo vojne, ale oni radšej nakupujú zbrane za 2 mld. €, než by dali do poriadku zdravotníctvo prostredníctvom dofinancovania aspoň na úrovni jeho nákladov.

 

HS: Silné výroky naozaj. Politici aj lekári si však myslia, že čím viac zásahov, tak sú lepšie chránení, že niečo robili, hoci niekedy je lepšie, aby veci nechali na ľudí alebo trh, lebo tie zásahy bývajú často kontraproduktívne. Odborníci sa pri korone vyžívali v sekírovaní ľudí obmedzeniami, no práve včasnú liečbu zanedbali. Nič nebolo treba robiť, len poslať ľudí do karantény s hygienickým vreckovkami a problematickými liekmi na zrážanie horúčky – odporúčal „slovenský” protokol dr. Krajčího, kým ho pod verejným tlakom nezmenili a doplnili aspoň užívanie vitamínov na vrchole umierania. Vy ste liečil ambulantne covid pacientov podľa najúspešnejšieho protokolu dr. Marika známeho aj ako I-Mask s ivermektínom. Tento protokol nedávno polícia pri odhalení “hoaxu” o dr. Mesíkovi nazvala pochybným. Je neuveriteľné, ako ho spochybňovali aj vládni odborníci, napr. strašili predávkovaním vitamínmi. Čo im iné ostáva ako popierať, že bolo možné ľudí zachrániť, no oni ich nechali zomierať?

PL: Pre mňa je záhadou ako môže polícia čokoľvek z medicínskej oblasti spochybňovať a popierať postupy lekárov ako je profesor Marik, či McCullough (Hirschov index 100). Som presvedčený, že všetci títo popierači faktov zle skončia. Majú úradnú povinnosť manažovať systém optimálne, v prospech ľudí, v prospech väčšiny, na základe všetkých známych poznatkov a súčasne musia dodržiavať zákony. Ak to nerobia a následkom toho sú zbytočné obete, dokonca na životoch, tak sa nemajú ako vyviniť. Nemám obavu, že po dnešnom období temna, znovu príde čas, kedy si opäť za stôl zasadne pravda, právo a veda.

 

HS: Liberálny spravodajský portál sa pred časom na Vás sťažoval, že ste neodporúčali mnohým klientom domovov dôchodcov očkovanie vakcínou Pfizer. Mnohých zrejme toto rozčúlilo. Čo boli Vaše pohnútky?

Jedným z dôvodov odmietnutia očkovať v DS Archa bolo, že v Arche práve skončila epidémia kovidu, kde bolo 88 pacientov zo 100 chorých, to znamená, že u týchto ľudí boli prekonaním ochorenia nastolené, jednak prirodzená imunita individuálne u každého takéhoto jednotlivca a potom aj kolektívna imunita všetkých obyvateľov Archy a nebolo potrebné ich vôbec očkovať. Bolo to ako keby sme dosiahli 88% zaočkovanosť. Napríklad dnešné štúdie organizované firmou Pfizer preukázali, že po prirodzenom prekonaní infekcie nastupuje 8x silnejšia imunita než po zaočkovaní a môže pretrvávať dokonca mnoho rokov. (viac aj TU)

Predbehol som dobu o niekoľko mesiacov a aj podľa mojich vtedajších vedomostí, ktoré som čerpal napríklad od profesora Jiřího Berana, ktorý referoval vedecké štúdie z Karolinska Institute v Štokholme, som predpokladal dlhodobú, niekoľkoročnú imunitu po prekonaní kovidu u svojich pacientov a vzhľadom na obavy z vyprovokovania prestrelenej imunitnej odpovede po očkovaní (cytokinová búrka) alebo trombotickej komplikácie som jednoznačne kontraindikoval očkovanie v období 3 mesiace od prekonania, u všetkých takýchto mojich pacientov. To aj rodiny rešpektovali.

Potom samozrejme nastali tlaky rodinných príslušníkov, ale aj z VÚC. Ja som neodporúčal očkovanie mRNA vakcínami, ale nezávisle odo mňa do Archy prišli očkovacie tímy, ktoré na želanie rodín pacientov zaočkovali. Tak to bolo v Arche, kde nebola k dispozícii vakcína Sputnik, ale napríklad v DSS Stupava, kde sme očkovali o niekoľko mesiacov neskôr, som sám zorganizoval očkovanie vakcínou Sputnik u tých, čo neprekonali koronavírus a očkovali sme touto vakcínou, kým to minister Lengvarský neprerušil. Takže v DSS Stupava máme najviac pacientov zaočkovaných Sputnikom.

 

HS: Stále veríte, že Sputnik vakcína, hoci je eticky problematická, keďže je vyrábaná na bunkách z potratených plodov, je bezpečnejšia a účinnejšia?

PL: Experimentálne mRNA vakcíny mali od začiatku medzi odborníkmi kontroverzné hodnotenie. V tej dobe sa uskutočňovalo očkovanie v Maďarsku, kde okrem mRNA vakcínami zaočkovali aj 1 mil. ľudí ruskou vektorovou vakcínou Sputnik V. V porovnaní so západnými vakcínami podľa oficiálnych údajov maďarskej vlády mala táto vakcína Sputnik V bezkonkurenčnú bezpečnosť. 30x menej úmrtí ako po vakcíne Pfizer v Maďarsku, ale tiež som si všimol viac ako 70x menej závažných nežiadúcich reakcií, než po vakcíne Pfizer, vykázaných po očkovaní v Mexiku. Taktiež prenikali údaje napríklad z Nórska, kde po očkovaní Pfizerom zomrelo v jednom domove dôchodcov viac ako 20 seniorov a podobné údaje boli aj z Nemecka a zo Španielska. Prirodzene som bol opatrný a pre svojich pacientov som sa usiloval zabezpečiť bezpečnú vakcínu a takou sa ukázal byť práve Sputnik V. Dokonca som sa v tej dobe aj celospoločensky angažoval a napísal som s touto požiadavkou list ministrovi zdravotníctva. Čiže chcel som pacientov na Slovensku očkovať bezpečnou vakcínou a urobil som pre to aj aktívne kroky. Nie je predsa moja zásluha, že politické boje v koalícii prekazili aj tento môj projekt očkovania v domovoch dôchodcov.

Peter Lipták
Na snímke Peter Lipták

HS: Vy sám ste teda proti kovidu na svojej ambulancii neočkovali, hoci ste chceli a žiadali bývalého ministra o zabezpečenie vakcíny Sputnik. Aké máte skúsenosti so stavmi po očkovaní u svojich pacientov, ktorí podstúpili očkovanie v očkovacích centrách?

PL: V súvislosti s očkovaním som zdokumentoval niekoľko závažných stavov. Jedna staršia pacientka s prejavmi zápalu cievnej steny – vaskulitídy zomrela, dvaja pacienti dostali po očkovaní náhlu cievnu mozgovú príhodu, jeden pacient mal hypertenznú krízu s hodnotami tlaku až 300/160, jeden mladý pacient dostal akútnu myokarditídu, u jednej pacientky sa vyskytla po očkovaní akútna leukémia a u ďalšej sa po očkovaní naštartoval Alzheimer. Mnohí pacienti mali horúčky až do 40 °C aj niekoľko dní, čo ich veľmi vyčerpalo. No a to som jedna z cca 2 300 ambulancií všeobecných lekárov na Slovensku.

 

HS: Čo by ste radili robiť pri očkovaní ináč?

PL: Najväčšou chybou podľa môjho názoru bolo, že sa neprijali také opatrenia, aby o očkovaní od začiatku záväzne rozhodovali a ho aj realizovali všeobecní lekári pacientov. Nie aby pacienti museli v pandémii zvyšovať svoju mobilitu a museli cestovať za očkovaním do centier. A ešte tu máme mRNA látku, ktorá nie je proti infekcii Covid-19 účinná a podľa údajov z mojej vlastnej praxe, ale potvrdzujú to aj štúdie, nie je ani bezpečná. Jej použitie by sa malo okamžite zastaviť! Oprávnenosť môjho rezervovaného postoja k mRNA vakcinácii potvrdzuje aj viac ako 25 000 hlásených úmrtí v EÚ a viac ako 15 000 hlásených úmrtí v USA práve po tomto očkovaní. Už len tým, že som odhovoril mnoho ľudí od očkovania mRNA vakcínami, som asi zachránil veľa životov. A preto čo treba robiť? Používať efektívnu a včasnú liečbu tak, aby nevznikali “long covid” problémy, to je celé.

 

HS: Aké teda boli Vaše výsledky včasnej liečby kovidu?

PL: S uvedenou včasnou ambulantnou liečbou postavenou na izoprinozíne, acylpyríne a vitamíne D, sa v priemere u 85-ročných geriatrických komplikovaných pacientov podarilo dosiahnuť 99% mieru prežívania a aj u tých najkomplikovanejších polymorbídnych pacientov a dĺžka liečby bola iba cca 10 dní, to je riadne zdokumentované a kedykoľvek to možno overiť.

Za rozhovor ďakuje Jana Ray-Tutková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ministerstvo zdravotníctva pripraví legislatívny návrh s garanciou, že redukcii lôžok bude predchádzať revitalizácia ambulantného sektora

0 icon

Banská Bystrica 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) pripraví legislatívny návrh, ktorý bude garantovať, že k redukcii nemocníc nebude dochádzať, kým nebude revitalizovaný ambulantný sektor. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský to uviedol po rokovaní so zástupcami Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a zástupcami odbornej lekárskej verejnosti o…

Bývalého piťovca Tomáša Rajeckého dopravili na Slovensko

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Bývalého údajného príslušníka skupiny piťovci Tomáša R., ktorý je obvinený z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku, dopravili zo Španielska na Slovensko. Policajný zbor SR o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že po obvinenom pátrali od marca 2021 na základe vydaného medzinárodného…

Euro podporuje až 81 percent Slovákov, ukázal Eurobarometer

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Podpora eura zo strany verejnosti je podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer Európskej komisie silná a stabilná a až 78 percent respondentov v celej eurozóne je presvedčených, že euro je dobré pre EÚ. S týmto výrokom sa stotožňuje aj 81 percent opýtaných Slovákov. Okrem toho 69…

Peter Petrov alias Tiger mal byť dnes po prepustení z väzby znova zadržaný príslušníkmi policajnej inšpekcie

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Peter Petrov alias Tiger mal byť dnes po prepustení z väzby znova zadržaný príslušníkmi úradu inšpekčnej služby Podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených informácii mal byť dnes prepustený z väzby univerzálny svedok Peter Petrov alias Tiger. Hneť po prepustení na bráne väznice mal…

Spojené kráľovstvo žiada nemecké úrady o vydanie Brita podozrivého zo špionáže pre Rusko

0 icon

Berlín 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Veľká Británia požiadala Nemecko o schválenie vydania britského občana podozrivého zo špionáže pre Rusko. Prokurátor spolkovej krajiny Brandenbursko Marc Böhme potvrdil informáciu magazínu Der Spiegel, že Spojené kráľovstvo požiadalo o vydanie Davida S., ktorého v auguste zatkli u neho doma juhozápadne od Berlína. Upresniť,…

Kolektívne zlyhanie a deň národnej hanby, tvrdí posudková správa Angličanov o finále ME

0 icon

Londýn 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Facundo Arrizabalaga)   Agresívne správanie časti domácich fanúšikov počas finálového zápasu tohtoročných majstrovstiev Európy vo futbale medzi Anglickom a Talianskom v Londýne viedlo aj k situáciám s možným ohrozením na životoch ľudí. Anglické vyšetrovacie orgány uviedli, že približne dve tisícky domácich priaznivcov bez lístkov na sedemnástich…

NCZI vydalo 398.944 Digitálnych COVID preukazov EÚ o prekonaní COVID-19

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vydalo do piatka 398.944 Digitálnych COVID preukazov EÚ o prekonaní ochorenia COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá NCZI zároveň vydalo do piatka 2.622.399 Digitálnych COVID preukazov EÚ o očkovaní prvou dávkou vakcíny, 2.276.918 Digitálnych COVID…

Zneužívanie detí duchovnými nebude komisia vyšetrovať, len skúmať

0 icon

Lisabon 3. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Predseda novej nezávislej komisie pre skúmanie pohlavného zneužívania v cirkvi v Portugalsku Pedro Strecht vyzval vo štvrtok obete zneužívania, aby takéto prípady nahlásili. Zdôraznil však, že úlohou komisie je zistiť, čo sa stalo, nie viesť trestné stíhanie. Informáciu priniesla agentúra AP Šesťčlenná komisia začne…

Začína disciplinárne konanie proti Turecku

0 icon

Ankara 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rada Európy začína disciplinárne konanie voči Turecku po tom, čo nedodržalo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) a neprepustilo z väzenia podnikateľa a filantropa Osmana Kavalu. Zriedkavý a zdĺhavý proces by mohol viesť k pozastaveniu hlasovacích práv alebo členstva Turecka v medzinárodnej organizácii,…

Heger po stretnutí s prezidentkou: Odlišné pohľady na pandémiu sú následkom toho, že situácia okolo nej je zložitá

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Odlišné pohľady na riešenia súčasnej situácie v súvislosti s pandémiou sú podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) prirodzeným následkom toho, že situácia je naozaj veľmi zložitá. Premiér to povedal po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou Hlava štátu ho vo štvrtok 2. decembra poprosila, aby…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Zodpovednosť

0icon

Zodpovednosť za riešenie. Parlament rokuje. Hurá. Poslanci mlátia slamu, pritom im horí komora. Trápilo by ma to menej, keby sa ich cepy nedotýkali aj mojej rodiny a všetkých mojich známych. Každý deň rastú ceny aj základných potravín, každý mesiac stúpaj

Slavěna Vorobelová

Kolíkovej zúfalstvo a patent na pravdu

0icon

Zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Zúfalá situácia si žiada zúfalé riešenia. Aj takto by sa dalo v skratke pomenovať to, čo sa dnes deje v súčasnosti na Slovensku. Občania sú zúfali z tejto vakcináckovskej vlády plnej duševných trosiek, ich chorého vládnutia a nezmyselných a nelogických nariadení. Provakcinačná vl&aacut

Andrej Danko

Čaputová perfektne klame, ale pravdu nezamlčí.

0icon

Čaputová v najťažších časoch Slovenska povedala, že nerozumie svojej krajine. Asi nevie, že je prezident

Marek Brna

Čo robí Čína inak?

0icon

V súvislosti s Covidom sa akosi príliš málo v našich načisto idiotských médiách spomína už dlhodobo mega úspešná Čína. V najľudnatejšej krajine sveta už dlhšie kvôli Covidu nikto nezomiera. A ekonomika môže tým pádom prosperovať. Aj najviac zaočkované európske krajiny majú denne desiatky mŕtvych, no 1,5 miliardová Čína má

Boris Mesár

1. Austrália : Mladíci, ktorí utiekli z koncentračného kovidového tábora boli chytení  2."Zdravotný pas" v nacistickom Nemecku 3. Lekár, ktorý ako prvý objavil variant Omicron, hovorí, že je „mierny“, nespôsobil nárast hospitalizácií

0icon

1. Polícii sa podarilo chytiť a zatknúť 3 mladistvých (15,16 a 17 rokov) porušovateľov kovid karantény , ktorí pod rúškom noci (o 4. hodine ráno) utiekli zo ,,špeciálneho tábora", kde sú umiestnené osoby podozrivé z nákazy po kontakte s osobami, u ktorých sa zistilo, že ju šíria.Motiváciou pre ich útek bol…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Deti zo Základnej školy Sedmička zdobia vianočný stromček v centre Trenčína. Štúrovo námestie v Trenčíne skrášľuje jedenásť stromčekov, ktoré si ozdobili deti zo základných škôl v meste

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ministerstvo zdravotníctva pripraví legislatívny návrh s garanciou, že redukcii lôžok bude predchádzať revitalizácia ambulantného sektora

0 icon

Banská Bystrica 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) pripraví legislatívny návrh, ktorý bude garantovať, že k redukcii nemocníc nebude dochádzať, kým nebude revitalizovaný ambulantný sektor. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský to uviedol po rokovaní so zástupcami Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a zástupcami odbornej lekárskej verejnosti o…

Bývalého piťovca Tomáša Rajeckého dopravili na Slovensko

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Bývalého údajného príslušníka skupiny piťovci Tomáša R., ktorý je obvinený z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku, dopravili zo Španielska na Slovensko. Policajný zbor SR o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že po obvinenom pátrali od marca 2021 na základe vydaného medzinárodného…

Euro podporuje až 81 percent Slovákov, ukázal Eurobarometer

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Podpora eura zo strany verejnosti je podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer Európskej komisie silná a stabilná a až 78 percent respondentov v celej eurozóne je presvedčených, že euro je dobré pre EÚ. S týmto výrokom sa stotožňuje aj 81 percent opýtaných Slovákov. Okrem toho 69…

Peter Petrov alias Tiger mal byť dnes po prepustení z väzby znova zadržaný príslušníkmi policajnej inšpekcie

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Peter Petrov alias Tiger mal byť dnes po prepustení z väzby znova zadržaný príslušníkmi úradu inšpekčnej služby Podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených informácii mal byť dnes prepustený z väzby univerzálny svedok Peter Petrov alias Tiger. Hneť po prepustení na bráne väznice mal…

Spojené kráľovstvo žiada nemecké úrady o vydanie Brita podozrivého zo špionáže pre Rusko

0 icon

Berlín 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Veľká Británia požiadala Nemecko o schválenie vydania britského občana podozrivého zo špionáže pre Rusko. Prokurátor spolkovej krajiny Brandenbursko Marc Böhme potvrdil informáciu magazínu Der Spiegel, že Spojené kráľovstvo požiadalo o vydanie Davida S., ktorého v auguste zatkli u neho doma juhozápadne od Berlína. Upresniť,…

Kolektívne zlyhanie a deň národnej hanby, tvrdí posudková správa Angličanov o finále ME

0 icon

Londýn 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Facundo Arrizabalaga)   Agresívne správanie časti domácich fanúšikov počas finálového zápasu tohtoročných majstrovstiev Európy vo futbale medzi Anglickom a Talianskom v Londýne viedlo aj k situáciám s možným ohrozením na životoch ľudí. Anglické vyšetrovacie orgány uviedli, že približne dve tisícky domácich priaznivcov bez lístkov na sedemnástich…

NCZI vydalo 398.944 Digitálnych COVID preukazov EÚ o prekonaní COVID-19

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vydalo do piatka 398.944 Digitálnych COVID preukazov EÚ o prekonaní ochorenia COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá NCZI zároveň vydalo do piatka 2.622.399 Digitálnych COVID preukazov EÚ o očkovaní prvou dávkou vakcíny, 2.276.918 Digitálnych COVID…

Zneužívanie detí duchovnými nebude komisia vyšetrovať, len skúmať

0 icon

Lisabon 3. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Predseda novej nezávislej komisie pre skúmanie pohlavného zneužívania v cirkvi v Portugalsku Pedro Strecht vyzval vo štvrtok obete zneužívania, aby takéto prípady nahlásili. Zdôraznil však, že úlohou komisie je zistiť, čo sa stalo, nie viesť trestné stíhanie. Informáciu priniesla agentúra AP Šesťčlenná komisia začne…

Začína disciplinárne konanie proti Turecku

0 icon

Ankara 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rada Európy začína disciplinárne konanie voči Turecku po tom, čo nedodržalo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) a neprepustilo z väzenia podnikateľa a filantropa Osmana Kavalu. Zriedkavý a zdĺhavý proces by mohol viesť k pozastaveniu hlasovacích práv alebo členstva Turecka v medzinárodnej organizácii,…

Heger po stretnutí s prezidentkou: Odlišné pohľady na pandémiu sú následkom toho, že situácia okolo nej je zložitá

0 icon

Bratislava 3. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Odlišné pohľady na riešenia súčasnej situácie v súvislosti s pandémiou sú podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) prirodzeným následkom toho, že situácia je naozaj veľmi zložitá. Premiér to povedal po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou Hlava štátu ho vo štvrtok 2. decembra poprosila, aby…

Podkasty

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Zodpovednosť

0icon

Zodpovednosť za riešenie. Parlament rokuje. Hurá. Poslanci mlátia slamu, pritom im horí komora. Trápilo by ma to menej, keby sa ich cepy nedotýkali aj mojej rodiny a všetkých mojich známych. Každý deň rastú ceny aj základných potravín, každý mesiac stúpaj

Slavěna Vorobelová

Kolíkovej zúfalstvo a patent na pravdu

0icon

Zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Zúfalá situácia si žiada zúfalé riešenia. Aj takto by sa dalo v skratke pomenovať to, čo sa dnes deje v súčasnosti na Slovensku. Občania sú zúfali z tejto vakcináckovskej vlády plnej duševných trosiek, ich chorého vládnutia a nezmyselných a nelogických nariadení. Provakcinačná vl&aacut

Andrej Danko

Čaputová perfektne klame, ale pravdu nezamlčí.

0icon

Čaputová v najťažších časoch Slovenska povedala, že nerozumie svojej krajine. Asi nevie, že je prezident

Marek Brna

Čo robí Čína inak?

0icon

V súvislosti s Covidom sa akosi príliš málo v našich načisto idiotských médiách spomína už dlhodobo mega úspešná Čína. V najľudnatejšej krajine sveta už dlhšie kvôli Covidu nikto nezomiera. A ekonomika môže tým pádom prosperovať. Aj najviac zaočkované európske krajiny majú denne desiatky mŕtvych, no 1,5 miliardová Čína má

Boris Mesár

1. Austrália : Mladíci, ktorí utiekli z koncentračného kovidového tábora boli chytení  2."Zdravotný pas" v nacistickom Nemecku 3. Lekár, ktorý ako prvý objavil variant Omicron, hovorí, že je „mierny“, nespôsobil nárast hospitalizácií

0icon

1. Polícii sa podarilo chytiť a zatknúť 3 mladistvých (15,16 a 17 rokov) porušovateľov kovid karantény , ktorí pod rúškom noci (o 4. hodine ráno) utiekli zo ,,špeciálneho tábora", kde sú umiestnené osoby podozrivé z nákazy po kontakte s osobami, u ktorých sa zistilo, že ju šíria.Motiváciou pre ich útek bol…

TopDesať

Vynálezy budúcnosti, ktoré môžeš používať už dnes!

0 icon

Veda a technológia sa vyvíjajú tak rýchlo, že je prakticky nemožné sledovať všetky nové vynálezy, ktoré sa objavujú. Veci, o ktorých sme nemohli ani snívať, teraz vstupujú do nášho života rýchlosťou svetla. Bionické šošovky, ktoré dokážu zmeniť realitu, neviditeľné dáždniky a 3D pero, ktorým nakreslíš hmatateľné predmety. Vynálezy budúcnosti môžeš…

TOP10: Staroveké Grécko, ako ho nepozná ani profesor dejín

0 icon

Zdá sa, že starí Gréci vymysleli mnoho vecí, ktoré dnes používame: divadlo, olympijské hry, filozofiu aj jo-jo. Staroveké Grécko je však aj plné tajomstiev a zaujímavých faktov, o ktorých možno nevedia ani samotní učitelia dejepisu. Poďme sa na nich spolu pozrieť.

Títo ľudia dnes jednoducho nemali svoj deň

0 icon

Každý z nás má lepšie dni a samozrejme aj tie horšie. To čo sa niekedy udeje si jednoducho nevyberáme a musíme tomu čeliť. Títo ľudia taktiež nemali svoj deň. Túto náhodu sa im však podarilo zdokumentovať a zverejniť na internete. Svojím nešťastím tak bavia celý svet a presne to je…

Stratený v dunách piesku západného ergu: 2. časť

0 icon

Nachádzame sa na Sahare, jednej z najsuchších oblastí na svete. Konkrétnejšie v neprívetivej krajine Veľkého západného ergu, ktorá pripomína more zlatých vĺn pod azúrovou oblohou, kde sa rozkladá na ploche 78 000 kilometrov štvorcových. Duny už údajne pohltili ťavie karavány, armády a celé dediny. Pokusy zastaviť ich však zlyhali. Pokračujeme…

Čo sa stane s tvojím telom, ak vyhodíš vankúš?

0 icon

Prvý vankúš, ktorý poznáme, pochádza zo starovekej Mezopotámie. Bol vyrobený z kameňa a mohli si ho dovoliť iba bohatí ľudia. Na rozdiel od starodávnych kamenných vankúšov sú dnes tie, ktoré používame, mäkké a nadýchané a veľa ľudí nemôže spať bez objatia veľkého útulného vankúša. Ale v skutočnosti nemusí byť spánok s vankúšom najlepším spôsobom odpočinku,…

Armádny Magazín

Americká armáda vyrobila prvú sériovú modernizovanú atómovú bombu B61-12

0 icon

USA, 3. december 2021 (AM, Sputnik) – Americký vojensko-priemyselný komplex odovzdal ministerstvu obrany prvú sériovú vzorku modernizovanej atómovej bomby B61-12, ktorou sú už niečo málo cez

Ukrajinská armáda zverejnila video z hromadnej popravy migrantov na hraniciach s Bieloruskom

0 icon

Bielorusko, 3.december 2021 (AM) – Utečenci z Blízkeho východu sa pokúšali dostať na územie Ukrajiny cez černobyľskú zónu. Príslušník Ozbrojených síl Ukrajiny Vasyl Rumak zverejnil video popr

Ruské ozbrojené sily vytvorili prvú rotu bojových vozidiel Terminator

0 icon

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Prvá jednotka ozbrojených síl RF vybavená bojovým vozidlom na podporu tankov (BMPT) "Terminátor", je vytvorená v Centrálnom vojenskom okruhu, povedal  generálplukovník Alexander Lapin.   „V súlade s rozhodnutím ministra obrany a pokynom náčelníka Generálneho š

Ruské národné letectvo stojí pred veľkou zmenou. Bola ohlásená fúzia spoločností Suchoj, MiG a OAK

0 icon

Rusko, 3. december 2021 (AM) – Rozhodnutím vedenia Spojenej leteckej korporácie (OAK) sa v Rusku zlúčia tri veľké letecké spoločnosti. O podrobnostiach reorganizácie zlúčením dvoch veľkých spoločností sa bude rokovať na valnom zhromaždení v januári budúceho roka. Informovala o tom oficiálna stránka OAK.   Blížiace sa spojenie OAK, Suchoj a RSK Mi

Na zabezpečovaní obrany Slovenska sa podieľa čoraz viac žien

0 icon

Slovensko, 3. december 2021 (AM, MOSR) – Dáta z personálnych oddelení rezortu obrany ukazujú, že uplatnenie pri zabezpečovaní obrany Slovenska nachádza čoraz viac žien. V rámci rezortu aktuálne pracuje celkovo 4 889 žien, čo predstavuje 22,9 percent zo všetkých zamestnancov MO SR a príslušníkov OS SR.   „Aj keď vojenské prostredie…

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Deti zo Základnej školy Sedmička zdobia vianočný stromček v centre Trenčína. Štúrovo námestie v Trenčíne skrášľuje jedenásť stromčekov, ktoré si ozdobili deti zo základných škôl v meste

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali