Rada pre vysielanie a retransmisiu rozhodla, že neobjektívna reportáž RTVS o údajnej ruskej hybridnej vojne je v poriadku: “Otázka Kremľom podporovanej dezinformačnej kampane v súčasnosti na Slovensku nie je predmetom debaty”

Bratislava 17. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok) TIP ČITATEĽA

 

V júni sme upozornili na maximálne neobjektívny a protiruský príspevok v spravodajstve RTVS zo 16. 6. 2018, ktorým sa nedávno zaoberala aj Rada pre vysielanie a retransmisu (RVR). Tá však prekvapujúcu rozhodla, že sťažnosť na túto jednostrannú reportáž nie je opodstatnená. 

Na snímke vchod do budovy RTVS v Mlynskej doline

“Američania plánujú prekaziť majstrovstvá sveta v Rusku útokom na ukrajinský Donbas. Lietadlá NATO rozosievajú nad Poľskom látky spôsobujúce zdravotné problémy obyvateľstvu a jedinou nádejou pre Európu je vraj Rusko. To je len časť z nedávnych správ z ruských serverov. Sú to klamstvá. A ich cieľ, vytvoriť v spoločnosti konflikt,” hovorí redaktor Katuška, v úvode svojej neobjektívnej reportáže (viac v článku).

Katuška v príspevku uviedol, že Slovensko je na druhom mieste v “neschopnosti čeliť proruskej dezinformačnej kampani.” Napriek tomu snaha tam je a robíme to vraj aj v rámci NATO a EÚ. Následne dal redaktor priestor známemu prozápadne orientovanému Ivanovi Korčokovi, ktorý hovoril, že politici by mali byť zodpovední a otvorene čeliť tomuto problému.

Redaktor RTVS v celej reportáži nedal ani jednu sekundu priestoru druhej strane, ktorá nezdieľa názor, že Rusko je pre nás hrozbou a nemyslí si, že Rusko na našom území vykonáva nejakú bájnu hybridnú vojnu. Neobjektívny redaktor ukázal typický príklad, ako by nemali vyzerať reportáže vo verejnosprávnej televízii, ktorú si platia občania Slovenska.

Nedávno sa na základe sťažnosti Jána Rohára problematickou reportážou zaoberala aj Rada pre vysielanie a retransmisu (RVR), ktorá však o zjavne neobjektívnom príspevku konštatovala, že sťažnosť je neopodstatnená. Za takéto znenie ustanovenia hlasovalo päť z deviatich členov Rady (Danielová, Fašiangová, Holan, Kolenič, a Rothmayerová).

Na stránke Rady sa pri tom uvádza, že jej poslaním je “presadzovať záujmy verejnosti pri uplatňovaní práva na informácie, slobody prejavu a práva na prístup ku kultúrnym hodnotám a vzdelaniu. Rada dbá o uchovávanie plurality informácií v spravodajských reláciách vysielateľov, ktorí vysielajú na základe zákona alebo na základe licencie podľa tohto zákona.” navyše, zákon č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii: § 16 ods. 3 písm. b) hovorí: ,,Vysielateľ je povinný zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov a politickopublicistických programov; názory a hodnotiace komentáre musia byť oddelené od informácií spravodajského charakteru.“

Sťažovateľ vo svojom podnete uviedol: „Predmetom mojej sťažnosti je reportáž Michala Katuška s názvom “Slovensko ohrozené dezinformačnou kampaňou z Ruska“ Podľa môjho názoru v reportáži nebola zaistená dostatočná vyváženosť a všestrannosť názorov. Priestor vôbec nedostala strana o ktorej bola prakticky celá reportáž. Nedozvedeli sme sa aké ma stanovisko k tejto veci Rusko alebo portály o ktorých bola reč. Rovnako redaktor mohol osloviť analytikov či politikov s iným pohľadom na otázku Ruska. Z reportáže je silno cítiť osobnú angažovanosť redaktora, ktorá sa snaží svoj názor vnútiť divákovi. Z týchto dôvodov podávam podnet a verím, že Rada pre vysielanie uzná moju sťažnosť za opodstatnenú.“

V pracovnom materiály Kancelárie Rady na rokovanie Rady pre vysielanie a retransmisiu zo dňa 28. 8. 2018, ktoré nám poskytol sťažovateľ, sa však uvádza, že príspevok informoval o tom, že Slovensko podľa medzinárodnej štúdie mimovládnej organizácie Stratpol patrí medzi najhoršie pripravené krajiny strednej a východnej Európy v schopnosti čeliť dezinformačným hrozbám z Ruska. “V úvode príspevku redaktor priblížil jednotlivé príklady falošných správ z ruských serverov, ktorých cieľom má byť vytvorenie konfliktu v spoločnosti, čo v krátkom stanovisku potvrdil aj hovorca Slovenskej informačnej služby. Následne redaktor v príspevku priblížil štúdiu organizácie Stratpol, podľa ktorej Slovensku patrí štvrtá priečka spomedzi krajín východnej a strednej Európy, ktoré sú najviac vystavené dezinformačnej kampani podporovanej Kremľom. Podľa analytika spomínanej organizácie sú najviac zraniteľní ľudia starší ako 45 rokov a prekvapivo mladí ľudia pod 25 rokov.”

“Redaktor postupne poukázal aj na fakt, že Slovensku patrí druhá priečka v schopnosti čeliť dezinformačnej kampani. Analytik Stratpolu sa domnieva, že je nutné, aby si aj predstavitelia štátu uvedomili, že takáto hrozba tu reálne existuje, nakoľko sa obeťou ruskej dezinformačnej kampane stal aj sám predseda nášho parlamentu. Redaktor následne pripomenul, že Slovensko oficiálne bojuje proti dezinformáciám a falošným správam aj v rámci NATO a Európskej únie, pričom samotná únia posilnila spoločnú jednotku (East StratCom Team), ktorej úlohou je reagovať na hrozby dezinformácií, o osemstotisíc eur. Následne bolo v príspevku odvysielané vyjadrenie eurokomisára pre bezpečnostnú úniu, podľa ktorého ruské orgány považujú používanie falošných dát a propagandy za legitímne nástroje, voči ktorým stojí Európska únia v prvej línii. Redaktor na záver príspevku dodáva, že spoločnú jednotku East StratCom Team podporuje svojím príspevkom aj Slovensko, no zastúpenie v nej však nemá. Členstvo Slovenska v NATO a v Európskej únii podporuje rezort diplomacie kampaňou s rozpočtom päťdesiatosemtisíc eur.”

Sťažovateľ namietal, že vysielateľ odvysielaním predmetného príspevku nezaistil dostatočnú vyváženosť a všestrannosť názorov, nakoľko priestor na vyjadrenie nedostala strana, ktorej sa prakticky týkala takmer celá reportáž, t.j. predstavitelia Ruskej federácie, poprípade analytici či politici, ktorí by mali na prezentovaný fakt odlišný pohľad. Rada na to uvádza: “Podľa § 15 ods. 1 zákona č. 308/2000 Z.z. vysielateľ vysiela programy slobodne a nezávisle a do ich obsahu z pohľadu RVR možno zasahovať iba na základe zákona a v jeho medziach. Týmto ustanovením sa zdôrazňuje najmä redakčná nezávislosť vo vzťahu k iným subjektom. Domnievame sa tak, že výber tém je v plnej kompetencii vysielateľa. Príspevok informuje diváka o výsledkoch štúdie mimovládnej organizácie Stratpol, ktorá je nezávislým think-tankom založeným na výskum medzinárodných vzťahov a bezpečnostnej politiky. Štúdia Stratpolu poukazuje na našu zraniteľnosť v oblasti schopnosti čeliť dezinformačnej kampani akejkoľvek svetovej krajiny, teda aj Ruskej federácie, a to aj z pohľadu zahranično-politickej orientácie Slovenskej republiky, podľa ktorej vláda SR považuje za najbližších partnerov členské krajiny EÚ a spojencov v NATO.”

“V príspevku tieto závery potvrdzujú stanoviská hovorcu SIS, tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR a eurokomisára pre bezpečnostnú úniu. Redaktor v úvode príspevku taxatívne vymenoval príklady ruských dezinformácií (USA chcú prekaziť majstrovstvá sveta vo futbale, NATO rozsieva nad Poľskom nebezpečné látky , pozvanie predsedu Štátnej dumy na Slovensko a pod.). Sme toho názoru, že otázka prítomnosti ruskej, respektíve Kremľom podporovanej dezinformačnej kampane v súčasnosti na Slovensku nie je predmetom debaty, čo v konečnom dôsledku potvrdzuje aj výskum organizácie Globsec, ktorý konštatuje, že cieľom pôsobenia ruskej propagandy v stredoeurópskom priestore je podkopanie dôvery občanov v európsku integráciu, spochybnenie významu NATO ako vojenského obranného paktu a členstva krajín strednej Európy v ňom.”

Samotnú hrozbu podľa Rady identifikuje aj nová Koncepcia pre boj SR proti hybridným hrozbám, ktorú prijala vláda v polovici júla 2018 a “ktorá síce priamo nepomenúva Rusko ako agresora v hybridnej vojne, je však zrejmé, že o hybridných hrozbách sa začalo hovoriť najmä po roku 2014 a po udalostiach na východnej Ukrajine (Donbas).” V materiály sa tiež píše, že SR momentálne bojuje proti hybridným hrozbám aj v rámci svojho členstva v EÚ a NATO, ktoré vytvorili v Helsinkách Európske bezpečnostné centrum pre boj proti hybridným hrozbám. Tým, že príspevok obsahoval stanoviská viacerých respondentov, medzi nimi predovšetkým hovorcu Slovenskej informačnej služby, tajomníka Ministerstva zahraničných vecí, ako aj eurokomisára a nezávislého analytika, tak vysielateľ podľa nášho názoru zabezpečil jeho nestrannosť. Počas trvania príspevku moderátor ani redaktor nevkladali do prezentovaných informácií vlastný komentár alebo hodnotenie. Podľa nášho názoru bol príspevok SR ohrozená dezinformačnou kampaňou z Ruska spracovaný v súlade s kritériami objektivity a vysielateľ tak zabezpečil objektívnosť a nestrannosť spravodajského programu Správy RTVS.”

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Nemecký minister zdravotníctva očakáva denne státisíce nakazených

0 icon

Berlín 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke)   Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach očakáva, že aktuálna vlna pandémie v krajine vyvrcholí v polovici februára, pričom by denne mohli pribúdať aj státisíce nakazených koronavírusom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA Ako povedal Lauterbach v stredu večer v televízii ZDF, podľa realistických…

SHMÚ vydal výstrahy pred poľadovicou, vetrom i snehovými jazykmi a závejmi

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Kristína Mayerová, Pixabay)   Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na poľadovicu najmä na západe i juhu Slovenska, ale aj na silný vietor, vietor na horách, snehové jazyky a záveje v ostatných častiach krajiny. Vydal viacero výstrah prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Výstraha…

Čo z jej žiakov vyrastie? Učiteľka ZŠ z Martina vydala pre deti rozprávku, v ktorej sľubuje, že spolu pritlačia k múru všetkých hlupákov, ktorí sa “neboja korony a zamorujú naše územie” a fackami im vybijú z hlavy hlúposť

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Na sociálnych sieťach sa v tento týždeň stala virálnou poviedka s názvom "Ako ľudia porazili bacily", ktorú v rámci svojej zbierky rozprávok vydala učiteľka z jednej z martinských základných škôl. V texte určenom pre deti sa šokujúco vysmieva ľuďom, ktorí spochybňujú covidové opatrenia a…

Dolinková: Koordinácia Únie v oblasti zdravia môže pomôcť zvládať krízy

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vytvorenie Európskej zdravotnej únie (EHU) by mohlo byť dôležitým krokom k poskytovaniu bezpečnejšej, dostupnejšej a kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov. Nutné je ale naplnenie niekoľkých cieľov. Pre TASR to uviedla Zuzana Dolinková z mimoparlamentného Hlasu-SD. O dobudovaní európskej únie zdravia sa diskutuje…

Vo WhatsAppe sa objavila funkcia komunikácie s technickou podporou v chate

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Do messengeru WhatsApp pridali novú funkciu, pomocou ktorej sa môžu používatelia spojiť s technickou podporou vo zvláštnom chate. Oznámil to portál WABetaInfo Podľa informácií portálu túto funkciu niektorým používateľom prístupnili v priebehu beta testovania, potom ju ale z neznámych dôvodov odstránili. Teraz je táto…

Včerajšia kľúčová a trochu šokujúca udalosť spôsobila porážku Zelenského. Čaká ho strata moci a druhý Petrov príchod

0 icon

Kyjev 20. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky,Ukrainian Presidential Press Office via AP)   Ukrajinský prezident Zelenskyj utrpel zdrvujúcu porážku, ktorá otvorila cestu k novému funkčnému obdobiu Petra Porošenka. V stredu 19. januára sa v centre ukrajinského Kyjeva odohrala kľúčová a dokonca trochu šokujúca udalosť v politickom živote krajiny. Stručne ju možno…

Slovensko nesplnilo 16 z 21 odporúčaní protikoručného orgánu Rady Európy

0 icon

Brusel/Štrasburg 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Skupina štátov proti korupcii (GRECO), ktorú v roku 1999 vytvorila Rada Európy (RE), v stredajšej správe venovanej Slovensku upozornila, že slovenská strana nesplnila 16 z 21 odporúčaní z roku 2019 Išlo o odporúčania Piatej hodnotiacej správy o SR z júna 2019 zamerané na prevenciu…

Vo veku 37 rokov tragicky zomrel herec Gaspard Ulliel. Osudnou sa mu stala lyžovačka

0 icon

Paríž 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Vo veku 37 rokov zomrel v stredu francúzsky filmový herec Gaspard Ulliel na následky nehody pri lyžovaní. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na jeho rodinu Ulliel sa preslávil účinkovaním vo filmoch Hannibal: Zrodenie zla (2007), Saint Laurent (2014) či…

V decembrovom výbere na funkciu sudcu uspelo 25 zo 139 zúčastnených

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V decembrových hromadných výberových konaniach na funkciu sudcu a hosťujúceho sudcu okresných súdov uspelo 25 zo 139 zúčastnených uchádzačov. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Najviac úspešných uchádzačov zaznamenali v obvode Krajského súdu Košice (sedem) a Prešov (šesť). Naopak,…

Bono: Názov skupiny U2 nemám rád, pri našich piesňach je mi trápne

0 icon

Dublin 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Frontman írskej rockovej skupiny U2 vyhlásil, že mnohé piesne jeho formácie sú preňho "záťažou", cíti sa pri nich "trápne" a nepáči sa mu ani názov tohto zoskupenia. Bono (61), vlastným menom Paul Hewson, s touto skupinou predal viac než 150 miliónov albumov. V britských…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ján Droppa

Vojna a Mier

0icon

   Dovolil som si požičať tento názov veľkého spisovateľa na názov tohoto článku - kritiku, vzburu ku konaniu vlády a prezidentky SR.    Už niekoľko dní pred Vianocami sa v TV prejavoch (obzvlášť TA3), okrem iných, vládnych činiteľov, sa objavila prezidentka SR. Avizovala prijatie "tvrdých zákonov", podľa pravidiel EÚ. A nepriamo…

Ivan Štubňa

Nejde o liečbu, ale o biznis smrti!!!

0icon

Výzva lekárom, zdravotným sestrám a ostatným pracovníkom v zdravotníctve... V súčasnosti sú občania Slovenskej republiky vystavovaní totalitár

René Pavlík

Konečné riešenie

0icon

    Vláda podpísala zmluvu, ktorú by druhá strana, v opačnom garde, nepodpísala ani keby musela. Tá naša nie len, že nemusela, ale podľa slov ministra Korčoka sama to iniciovala. Minister obrany, Jaroslav Naď, sa tešil ako malý grázlik, čo kameňom trafil okno riaditeľa školy. Spoločnými silami, za pomoci vlády…

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Slovenskí športovci sa na zimných olympijských a paralympijských hrách v Pekingu predstavia v oblečení, ktorého motívom bude futuristické videnie sveta. Na snímke prezentácia oblečenia pre slovenských olympionikov a paralympionikov na zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nemecký minister zdravotníctva očakáva denne státisíce nakazených

0 icon

Berlín 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke)   Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach očakáva, že aktuálna vlna pandémie v krajine vyvrcholí v polovici februára, pričom by denne mohli pribúdať aj státisíce nakazených koronavírusom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA Ako povedal Lauterbach v stredu večer v televízii ZDF, podľa realistických…

SHMÚ vydal výstrahy pred poľadovicou, vetrom i snehovými jazykmi a závejmi

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Kristína Mayerová, Pixabay)   Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na poľadovicu najmä na západe i juhu Slovenska, ale aj na silný vietor, vietor na horách, snehové jazyky a záveje v ostatných častiach krajiny. Vydal viacero výstrah prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Výstraha…

Čo z jej žiakov vyrastie? Učiteľka ZŠ z Martina vydala pre deti rozprávku, v ktorej sľubuje, že spolu pritlačia k múru všetkých hlupákov, ktorí sa “neboja korony a zamorujú naše územie” a fackami im vybijú z hlavy hlúposť

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Na sociálnych sieťach sa v tento týždeň stala virálnou poviedka s názvom "Ako ľudia porazili bacily", ktorú v rámci svojej zbierky rozprávok vydala učiteľka z jednej z martinských základných škôl. V texte určenom pre deti sa šokujúco vysmieva ľuďom, ktorí spochybňujú covidové opatrenia a…

Dolinková: Koordinácia Únie v oblasti zdravia môže pomôcť zvládať krízy

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vytvorenie Európskej zdravotnej únie (EHU) by mohlo byť dôležitým krokom k poskytovaniu bezpečnejšej, dostupnejšej a kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov. Nutné je ale naplnenie niekoľkých cieľov. Pre TASR to uviedla Zuzana Dolinková z mimoparlamentného Hlasu-SD. O dobudovaní európskej únie zdravia sa diskutuje…

Vo WhatsAppe sa objavila funkcia komunikácie s technickou podporou v chate

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Do messengeru WhatsApp pridali novú funkciu, pomocou ktorej sa môžu používatelia spojiť s technickou podporou vo zvláštnom chate. Oznámil to portál WABetaInfo Podľa informácií portálu túto funkciu niektorým používateľom prístupnili v priebehu beta testovania, potom ju ale z neznámych dôvodov odstránili. Teraz je táto…

Včerajšia kľúčová a trochu šokujúca udalosť spôsobila porážku Zelenského. Čaká ho strata moci a druhý Petrov príchod

0 icon

Kyjev 20. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky,Ukrainian Presidential Press Office via AP)   Ukrajinský prezident Zelenskyj utrpel zdrvujúcu porážku, ktorá otvorila cestu k novému funkčnému obdobiu Petra Porošenka. V stredu 19. januára sa v centre ukrajinského Kyjeva odohrala kľúčová a dokonca trochu šokujúca udalosť v politickom živote krajiny. Stručne ju možno…

Slovensko nesplnilo 16 z 21 odporúčaní protikoručného orgánu Rady Európy

0 icon

Brusel/Štrasburg 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Skupina štátov proti korupcii (GRECO), ktorú v roku 1999 vytvorila Rada Európy (RE), v stredajšej správe venovanej Slovensku upozornila, že slovenská strana nesplnila 16 z 21 odporúčaní z roku 2019 Išlo o odporúčania Piatej hodnotiacej správy o SR z júna 2019 zamerané na prevenciu…

Vo veku 37 rokov tragicky zomrel herec Gaspard Ulliel. Osudnou sa mu stala lyžovačka

0 icon

Paríž 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Vo veku 37 rokov zomrel v stredu francúzsky filmový herec Gaspard Ulliel na následky nehody pri lyžovaní. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na jeho rodinu Ulliel sa preslávil účinkovaním vo filmoch Hannibal: Zrodenie zla (2007), Saint Laurent (2014) či…

V decembrovom výbere na funkciu sudcu uspelo 25 zo 139 zúčastnených

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V decembrových hromadných výberových konaniach na funkciu sudcu a hosťujúceho sudcu okresných súdov uspelo 25 zo 139 zúčastnených uchádzačov. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Najviac úspešných uchádzačov zaznamenali v obvode Krajského súdu Košice (sedem) a Prešov (šesť). Naopak,…

Bono: Názov skupiny U2 nemám rád, pri našich piesňach je mi trápne

0 icon

Dublin 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Frontman írskej rockovej skupiny U2 vyhlásil, že mnohé piesne jeho formácie sú preňho "záťažou", cíti sa pri nich "trápne" a nepáči sa mu ani názov tohto zoskupenia. Bono (61), vlastným menom Paul Hewson, s touto skupinou predal viac než 150 miliónov albumov. V britských…

Podkasty

Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP) Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič...

Je odsúdený biskup Vojtaššák kontroverznou osobou? Uplynulo 71 rokov od monsterprocesu s tromi slovenskými biskupmi

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš) Pravda je taká, že katolícka cirkev bola jedným z hlavných terčov represií počas bývalého režimu, opierajúceho sa o marxizmus. Zdá sa však, že aj v súčasnosti vidia liberáli jeden zo svojich hlavných terčov v kresťanstve vôbec. O čom inom svedčia útoky dvoch vychýrených „demokratov“ z denníka SME na speváčku Simu a momentálne na biskupa Haľka...

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

Vojna a Mier

0icon

   Dovolil som si požičať tento názov veľkého spisovateľa na názov tohoto článku - kritiku, vzburu ku konaniu vlády a prezidentky SR.    Už niekoľko dní pred Vianocami sa v TV prejavoch (obzvlášť TA3), okrem iných, vládnych činiteľov, sa objavila prezidentka SR. Avizovala prijatie "tvrdých zákonov", podľa pravidiel EÚ. A nepriamo…

Ivan Štubňa

Nejde o liečbu, ale o biznis smrti!!!

0icon

Výzva lekárom, zdravotným sestrám a ostatným pracovníkom v zdravotníctve... V súčasnosti sú občania Slovenskej republiky vystavovaní totalitár

René Pavlík

Konečné riešenie

0icon

    Vláda podpísala zmluvu, ktorú by druhá strana, v opačnom garde, nepodpísala ani keby musela. Tá naša nie len, že nemusela, ale podľa slov ministra Korčoka sama to iniciovala. Minister obrany, Jaroslav Naď, sa tešil ako malý grázlik, čo kameňom trafil okno riaditeľa školy. Spoločnými silami, za pomoci vlády…

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

TopDesať

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor?

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Ako rýchlo vyliečiť ťažký a pretrvávajúci kašeľ?

0 icon

Pretrvávajúci kašeľ u dieťaťa sa môže počas chladných zimných mesiacov stať bežnou vecou. Našťastie existuje veľa rýchlych a ľahkých receptov, ktoré môžu tvoje dieťa zachrániť v každom prípade. Od účinných nápojov a kloktadiel, cez zábaly si každý môže nájsť niečo, čo funguje pre jeho dieťa a použiť kedykoľvek to potrebuje. Obdobie soplikov…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o meste Jeruzalem. Tí, ktorí čítali prvú časť už históriu mesta ovládajú, pozrime sa však na to - okrem iného - z pohľadu súčasnosti. Dnes z Herodesovho chrámu stojí len Západný múr, ktorý je pre židovský národ najposvätnejším miestom na celom svete. Jeho známejší názov, „Múr…

TOP10: Toto sú tie najstrašidelnejšie a najzáhadnejšie miesta Slovenska

0 icon

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na tie najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé. Nemáš náhodou jedno z nich niekde poblíž?  1. Katov dom v Trenčíne 

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Armádny Magazín

Vojenské letectvo v Kuchyni má nové letiskové rádiolokátory

0 icon

Slovensko, 20. januára 2022 (AM,MOSR) – 46. krídlo Kuchyňa, ako prvé zo slovenských vojenských letísk, už zabezpečuje riadenie letovej prevádzky novými letiskovými rádiolokátormi. Táto moderná a spoľahlivá technika tak konečne nahradila poruchové radary, ktorých technická životnosť skončila v roku 2015 a ich modernizácia by bola nerentabilná – rovnala by sa cene n

Čím ide Irán zvádzať Rusko

0 icon

Irán, 20. januára 2022 (AM) – Návrh rozsiahlej strategickej dohody prináša do Moskvy iránsky prezident Ibrahim Raisi. Prečo je pre Teherán také dôležité nadviazať obchodné vzťahy s Moskvou, aké budú hlavné ťažkosti pri dosahovaní dohôd o predaji ruských zbraní Iránu a o čom budú okrem toho hovoriť lídri oboch krajín?  …

Čo je za pozvaním ministra obrany Šojgua do Londýna. Vojenský expert vysvetlil skryté motívy Británie

0 icon

Rusko, 20. januára 2022 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu by mal odmietnuť pozvanie svojho britského kolegu Bena Wallacea na bilaterálne rokovania v Londýne. Tento názor zdieľa vojenský ruský pozorovateľ Viktor Baranec.   Britský minister obrany Ben Wallace počas svojho prejavu v parlamente pozv

Nová slovenská húfnica Zuzana zaujala gruzínsku armádu

0 icon

Gruzínsko, 20. januára 2022 (AM) – Prvá kolesová samohybná húfnica Zuzana 2 bola dodaná slovenským vojakom v lete 2021. V prvej polovici decembra 2021 bolo v rámci silového kontingentu NATO v Lotyšsku nasadených niekoľko delostreleckých systémov. O Zuzanu už prejavuje záujem množstvo potenciálnych zákazníkov, vrátane Gruzínska.   https://twi

K 89. výročiu nástupu Hitlera k moci. Prečo zaň ľudia hlasovali?

0 icon

Nemecko, 19. januára 2022 (AM) – Adolf Hitler sa chopil moci 33. januára 1933, keď vo voľbách do Ríšskeho snemu v júli 1932 získala jeho NSDAP 37,4 % hlasov, v novembri 1932 vyše 3

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Slovenskí športovci sa na zimných olympijských a paralympijských hrách v Pekingu predstavia v oblečení, ktorého motívom bude futuristické videnie sveta. Na snímke prezentácia oblečenia pre slovenských olympionikov a paralympionikov na zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali