Pri útoku na systém Patriot mal Kinžal svojho tajného asistenta

Bratislava 20. mája 2023 (HSP/Vz/Foto:Wikimedia,Screenshot)

 

Zničenie amerického SAM Patriot bolo výsledkom brilantnej operácie, píšu o udalosti v Kyjeve ruské noviny Vgljad

Raketa Kinžal
Na snímke raketa Kinžal

USA naďalej popierajú zničenie raketového systému zem-vzduch Patriot na Ukrajine – navyše tvrdia, že jeho “drobné poškodenie” bolo opravené a systém je opäť v prevádzke. Prečo by sa tieto tvrdenia nemali brať vážne a ktoré rakety robili Kinžalom spoločnosť pri ničení vychvaľovaných systémov protivzdušnej obrany USA?

Od svojho debutu v operácii Púštna búrka (1991) sa americký systém protivzdušnej obrany Patriot nikdy neukázal ako spoľahlivý obranný systém. Z hľadiska publicity je však rovnako dobrý ako všetky ostatné na svete.

Prečo Američania tvrdia, že komplex bol pri útoku poškodený, ale nie zničený? PATRIOT PAC3 je pre americkú armádu zdrojom hrdosti, imidžovým produktom. Američania nemôžu verejne priznať jeho stratu. Preto všetky západné médiá na podnet Pentagónu hovoria o jeho “poškodení” – ale nie o zničení tohto SAM. “Škody na systéme protivzdušnej obrany Patriot po ruskom raketovom útoku neďaleko Kyjeva v utorok ráno sú minimálne,” cituje CNN svoje oficiálne americké vládne zdroje.

 

Ako Američania klamú

V správach amerických médií a oficiálnych predstaviteľov sú dôležité detaily. Najmä – batéria komplexu Patriot zahŕňa mnoho prvkov. Niektoré z nich úder naozaj prežili. Práve to Američanom formálne umožňuje tvrdiť, že komplex bol “poškodený”, ale nie “zničený”.

Tu je zloženie vybavenia jedného SAM (toho, ktorý je v prevádzke s batériou). V operačnej fáze systému SAM sa nachádza veliteľské stanovište, radar, štyri až osem odpaľovacích zariadení, dve až štyri reléové stanice, dve až tri dieselové elektrocentrály, dopravné a nabíjacie vozidlo, ťahač a niektoré ďalšie zariadenia. A, samozrejme, komplex má protilietadlové riadené strely (SAM), štyri až 16 na každom odpaľovacom zariadení. Je to naozaj veľká farma.

Prvky komplexu v pozícii nie sú rozmiestnené tesne vedľa seba. Zvyčajne veliteľské stanovište a radar stoja vedľa seba a odpaľovacie zariadenia môžu byť od seba vzdialené desiatky alebo aj stovky metrov. Jedno odpaľovacie zariadenie môže byť umiestnené aj 20 km vpredu v smere, z ktorého prilietajú rakety.

Takže áno, v konvenčnej konfigurácii nie je možné pokryť celý komplex jednou raketou. Je možné zničiť sedem z ôsmich odpaľovacích zariadení, polovicu rádiových relé a dieselové elektrocentrály, ale komplex bude stále schopný odpaľovať rakety na svoje ciele. Bez radaru alebo veliteľského stanovišťa však SAM nefunguje. Rakety jednoducho nedostanú povel na odpálenie.

A práve o poškodení multifunkčného radaru, ktorý je kľúčovým prvkom komplexu, informovalo ruské ministerstvo obrany. “Podľa spoľahlivo potvrdených údajov bolo 16. mája tohto roku v dôsledku úderu hypersonického raketového systému Kinžal v Kyjeve zasiahnuté a úplne zničené multifunkčné radarové stanovište, ako aj päť odpaľovacích zariadení raketového systému zem-vzduch americkej výroby Patriot,” uviedlo vo vyhlásení. Nie je dôvod tomu neveriť.

Ako môže jedna alebo dve rakety zničiť toľko zariadení? Na sieti sa veľa špekuluje o tom, že raketa Kh-47M2 “Kinžal” má prenikajúcu bojovú hlavicu a vybuchuje vo veľkej hĺbke v zemi. Je to pravda. Ale z nejakého dôvodu nikto nespomína, že má aj 480 kg vysoko výbušnú hlavicu. V pomerne veľkej výške – asi dva kilometre – vymrští bližšie nešpecifikované množstvo submunície. Jej detonácia (pravdepodobne) vo výške asi 50 m má za následok zásah črepinami na obrovskej ploche. Nemôže byť pochýb o tom, že presne takýto druh bojovej hlavice bol v tomto prípade použitý proti Patriotom.

Je tu ešte jedna dôležitá okolnosť nepriameho charakteru. Stále nie sú k dispozícii fotografie poškodenia komplexu, satelitné snímky kráterov v pozíciách a podobné informácie. Pri dnešnej informačnej otvorenosti, dokonca aj pri ukrajinskej vojenskej cenzúre, je to dosť zarážajúce. Je jasné, že každá fotografia ukáže, že zvyšky komplexu Patriot boli v skutočnosti neopraviteľné. Ak bol radar mierne poškodený (čo je nanajvýš niekoľko zásahov šrapnelmi), naozaj sa dá opraviť. A na ukážku – na dôkaz, že k zásahu nedošlo – fotografia preživšieho komplexu Patriot. Ale v tomto prípadde naozaj nie je čo ukázať.

USA oficiálne priznávajú účasť na oprave komplexu. “Systém protivzdušnej obrany Patriot poškodený na Ukrajine je opäť funkčný,” tvrdí hovorkyňa Pentagónu. Podľa nej USA poskytli Ukrajine “určitú pomoc” pri oprave komplexu.

Áno, takúto pomoc Spojené štáty skutočne môžu poskytnúť prostredníctvom svojich partnerov v NATO. Dodať prvky systému SAM z Poľska alebo Nemecka. Opravu systému SAM je celkom možné nazvať výmenou modulov. Za modul možno považovať radar a odpaľovacie zariadenia ako celok. Spojenie medzi všetkými prvkami systému SAM je digitálne, nie je potrebné robiť žiadne analógové opravy, takže nebude príliš zložité prepojiť nový radar s riadiacimi jednotkami a odpaľovacími zariadeniami. Je možné tajne dopraviť nový radar do Kyjeva a umiestniť ho namiesto starého. Nie je to oprava?

Až na to, že toto všetko neruší skutočnosť, že v skutočnosti bol “Patriot” zničený. Musel byť, pretože balistický cieľ (raketa Kinžal) je pre Patrioty veľmi tvrdý oriešok. Predovšetkým kvôli extrémne vysokej rýchlosti útočiacej hlavice (rakety). Na uľahčenie detekcie takýchto cieľov používa Patriot SAM satelitné zameriavanie. Bez neho má totiž len veľmi nízku pravdepodobnosť zásahu takýchto cieľov, a to z dôvodu neskorej detekcie.

 

Rýchlosť predovšetkým

Samotná rýchlosť balistického cieľa je rozhodujúca. Keď bol systém Patriot SAM prvýkrát vyvinutý, vyžadovalo sa od neho, aby zachytával taktické balistické rakety s doletom 100 – 160 km. Takéto rakety majú maximálnu rýchlosť približne 1000 m/s. Práve tento údaj sa nachádza v jeho špecifikáciách.

Avšak rakety Kinžal a Iskander, ako aj ruské strely s plochou dráhou letu Kh-22 a Kh-32 majú oveľa vyššie rýchlosti. Oveľa vyššiu, ako je limitná rýchlosť cieľa, pre ktorú je Patriot navrhnutý.

komplex Iskander
komplex Iskander

Z dôvodu tejto vysokej rýchlosti je dosah ničenia balistických cieľov, ktoré má Patriot k dispozícii, oveľa menší ako 160 km. V skutočnosti pri rýchlosti okolo 1000 m/s nebude mať dosah väčší ako 15 – 20 km; bude však tiež výrazne obmedzený parametrom dráhy – minimálnou vzdialenosťou od miesta odpálenia strely po dráhu cieľa.

Okrem toho je jeden SAM bezbranný proti strmo útočiacim hlaviciam alebo strelám vzhľadom na svoje technické charakteristiky (napr. uhol snímacieho sektoru radaru vo vertikálnej rovine je 70 stupňov).

 

Špičkové remeselné spracovanie

Čo sa teda v skutočnosti stalo v Kyjeve? Ako bol zničený systém protivzdušnej obrany “Patriot”? Podľa všetkého “Kinžal” nepracoval sám. Sprevádzala ho ďalšia vysokorýchlostná strela. A nebol to Kalibr.

Ak sa pozorne pozrieme na videozáznam streľby, môžeme si všimnúť, že trajektórie rakiet vypálených SAMom sa najprv pohybovali pod menším uhlom k horizontu, potom boli stále strmšie. To naznačuje, že rakety boli vypálené na cieľ, ktorý bol horizontálny (alebo takmer horizontálny) a vo veľkej výške.

Ale, ako už bolo spomenuté, strela K-47M2 “Kinžal” útočí na cieľ takmer strmo – 80 – 90 stupňov. Preto Patriot strieľal na iné strely. Navyše, ak by boli vypálené na “Kinžal” (a bolo ich naraz šesť, ak veríme tvrdeniam ukrajinských propagandistov), tak prvé antirakety by išli strmo do oblohy a každá ďalšia s menším a menším uhlom. Ako by sa znižovala zorná čiara cieľa. Na videu je to naopak.

Mohli to byť Gerane alebo Kalibry? Sú to ciele s nízkou výškou. SAMy by museli po vypustení urobiť “sklz” a ponoriť sa nadol. Ani to na tomto videu nevidíme.

Inými slovami, Patriot SAM strieľal na niečo iné. A to niečo iné mohla byť raketa X-22 s protiradarovým navádzacím systémom. Potom všetko do seba zapadá. Takáto raketa letí do výšky 22 km a jej zorný uhol od SAM stále stúpa. Vidíme, že na začiatku streľby sú trajektórie relatívne nízke, potom sa dostávajú vyššie. V záverečnej časti trajektórie X-22 dopadá na cieľ takmer strmo.

Rusko teda zaútočilo na systém Patriot SAM protiradarovými vyhľadávacími strelami X-22. No nie iba nimi – išlo o komplexné úsilie. Strely Kinžal prileteli k cieľu o 30 – 40 sekúnd neskôr a zavŕšili porážku. A ich priblíženie k cieľu bolo koordinované úžasne presne. Ruská armáda preukázala veľkú zručnosť a previedla brilantnú operáciu.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Presun systémov protivzdušnej obrany Iron Dome na Ukrajinu je nezmyselný

Rusko potvrdilo zničenie piatich odpaľovacích zariadení systémov protivzdušnej obrany Patriot v Kyjeve

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:29

Britský princ Harry pred súdom v Londýne obvinil vydavateľstvo Mirror Group Newspapers z podnecovania nenávisti a obťažovania v jeho živote.

18:28

Už 30 ľudí zabil pančovaný ovocný alkoholický nápoj na západe Ruska a desiatkam ďalších spôsobil zdravotné problémy.

18:22

Zemetrasenie v západnej časti Haiti si vyžiadalo najmenej tri obete na životoch a vyše 20 zranených. 

18:21

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista.

17:30

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zagratulovala bulharskému premiérovi Nikolajovi Denkovovi, ktorého parlament potvrdil vo funkcii.

17:29

Bulharské Národné zhromaždenie (parlament) v hlasovaní potvrdilo novú vládu premiéra Nikolaja Denkova. Ukončilo tým dlhotrvajúcu patovú situáciu v domácej politike.

17:28

Švédska kráľovská rodina sa zúčastnila na oslavách 500. výročia samostatnosti tejto škandinávskej krajiny. 

17:26

Prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie. Povedal to v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobitnému vyslancovi Vatikánu pre vojnu na Ukrajine kardinálovi Mattovi Zuppimu. 

17:22

Ak chceme žiť v slobodnej demokratickej spoločnosti, potom nemáme inú možnosť, ako naďalej podporovať Ukrajinu. Uviedol to prezident ČR Petr Pavel na summite Bukureštskej deviatky na Bratislavskom hrade.

17:20

Americký minister obrany Lloyd Austin, predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley, stovky súčasne aktívnych vojakov a aj viacerí žijúci pamätníci si na severe Francúzska pripomenuli 79. výročie vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny. Táto operácia dostala krycí názov Overlord.

17:19

UNESCO uvítalo záväzky Austrálie, ktorá sa zaviazala poskytnúť viac ako 2,7 miliardy eur na ochranu Veľkej koralovej bariéry. V liste adresovanom šéfke UNESCO Audrey Azoulayovej to minulý týždeň prisľúbila austrálska ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková. 

16:17

Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Rusko za to, že riadne nevyšetrilo otravu opozičného lídra Alexeja Navaľného z roku 2020, ktorú Západ považuje za pokus o atentát.

16:07

Českému prezidentovi Petrovi Pavlovi dôveruje väčšina obyvateľov ČR. Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý je súčasťou Sociologického ústavu Akadémie vied ČR, je zároveň jediným z politikov, pri ktorom dôvera prevyšuje nedôveru.

16:06

Pracovníčky mimovládnej organizácie Nórska rada pre utečencov v Afganistane sa čiastočne opäť vrátili do práce. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako im Taliban zakázal pracovať. 

16:04

Svet musí reagovať na zničenie ukrajinskej priehrady Nova Kachovka na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. Vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom z útoku obvinil Rusko. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Muchová postúpila prvýkrát do semifinále parížskej dvojhry

0 icon

Paríž 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aurelien Morissard) Aktualizované 6. júna 2023 o 18:15 h. Česká tenistka Karolína Muchová sa po prvý raz v kariére predstaví v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Vo štvrťfinále zvíťazila na parížskej antuke v pozícii nenasadenej hráčky nad Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou 7:5, 6:2. Jej ďalšou…

Čaputová: Prioritou SR je posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:55 h. Prioritou Slovenska je vytvorenie mechanizmu, ktorý zabezpečí posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO. Uviedla to v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová na samite Bukureštskej deviatky (B9) v Bratislave, informuje TASR Prezidentka povedala, že cieľom všetkých…

Fico a Uhrík kritizujú peniaze pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, MPSVR namieta

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Strana Smer-SD a hnutie Republika kritizujú poskytnutie dotácie pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, ktorú spájajú s finančníkom Georgeom Sorosom. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ostro odmietlo tvrdenia o účelovej podpore jedinej nadácie. Za zavádzajúce považuje aj vyjadrenia o výške poskytnutých finančných prostriedkov…

Pozor Ukrajina! Prichádza Rakúsko – Uhorsko – Slovenská ríša

0 icon

Viedeň 6. júna 2023 (HSP/Politico/Foto:Twitter/Kronen Zeitung)   V Rakúsku a na Slovensku sú na vzostupe proruskí politici v duchu maďarského Viktora Orbána, tvrdí magazín Politico Podľa Politico je rakúsky politik Herbert Kickl proruský a protiamerický konšpiračný teoretik, ktorý chce z alpskej krajiny urobiť "pevnosť" proti migrácii. Je tiež favoritom na…

Rober Fico: Čaputovej vláda nadelila takmer 22 miliónov Sorosovej mimovládke. Budú nás za tie peniaze kráľovať a likvidovať?

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Henrich Mišovič)   Dnes sa konala tlačová beseda predstaviteľov strany SMER – slovenská sociálna demokracia, kde reagovali na aktuálne politické dianie. Predseda strany Robert Fico skonštatoval, že dnes bolo jedno z najvážnejších zasadnutí vedenia strany, pretože hodiny analyzovali, čo sa na Slovensku deje. Došli…

Tri zničujúce dni pre ukrajinské ozbrojené sily prinútili Kyjev, hrať vabank

0 icon

Kyjev 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl sa začala, teraz už oficiálne. Oznámil to ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý situáciu na línii dotyku označil za "dlho pripravovanú ofenzívu" Odrážanie ukrajinských útokov prebieha pomerne úspešne. V každom prípade pomer strát je o dva…

Silvia Hroncová diskutovala o kultúrnej spolupráci medzi SR a ČR

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pokračovanie česko-slovenskej spolupráce v oblasti kultúry, júnové stretnutie krajín V4 v Bratislave i projekt Európske hlavné mesto kultúry boli témami stretnutia ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej s jej českým náprotivkom Martinom Baxom. Diskusia bola súčasťou prvej zahraničnej pracovnej cesty, ktorú Hroncová absolvovala 2.…

Jens Stoltenberg: Poškodenie priehrady Nova Kachovka ukazuje brutalitu Ruska

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:05 h. Zničenie priehrady Nova Kachovka je otrasný čin, ktorý ukazuje brutalitu Ruska vo vojne na Ukrajine, uviedol v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na samite Bukureštskej deviatky (B9) na Bratislavskom hrade Šéf NATO…

Chmelár: Nežerte aj s navijakom propagandu ľudí, ktorí poznajú odpovede ešte skôr ako si kladú otázky

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   Priehrada Nova Kachovka bola údajne poškodená už 18 mesiacov pred začatím vojenského konflinku na Ukrajine. Neoverené videá zobrazujú sériu výbuchov v okolí priehrady. Naozaj vyhodili Rusi do vzduchu Kachovskú priehradu? Pochybnosti sú prednosťou kriticky zmýšľajúceho človeka Čistú pravdu sa asi tak skoro nedozvieme,…

Godeal24 – super akcia uprostred roka: Office 2021 od 13,05 € a Office 2021 Mac Low do 28,99 €

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (PR článok/Foto:screenshot)   Oficiálna cena balíka Microsoft Office 2021 Pro je 439,99 USD. Na stránke Godeal24's Mid-year Sale, originálny Office 2021 Pro Plus stojí len 24,25 €, čím ušetríte až 90 %. Ak ho potrebujete nainštalovať pre viac počítačov alebo ho kupujete s priateľmi, balík Office…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Prokremeľská propaganda z USA

0icon

Je Robert F. Kennedy, Jr. na výplatnej páske Putina? Na Slovensku nedávno „super utajená“ d

Milan Šupa

Zostaňme ľuďmi! Vždy a v každej situácii!

0icon

V istom blogu na sme.sk, s počtom prečítaní 9000, sa jeho autor tešil z toho, koľko Rusov už „zdochlo“ vo vojne a ľutoval, že ich „nezdochlo“ viac. Normálnemu človeku je ľúto, ako mŕtvych Rusov, tak i mŕtvych Ukrajincov. Postoj spomínaného blogera, tolerovaný platformou sme.sk, je svedectvom elementárnej straty ľudskosti, prejavujú

Ivan Štubňa

Ochudobnený urán na Ukrajine zabíja. V Európe a na Slovensku nie?

0icon

  Problém začal, keď Briti poslali na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom. Dopustili sa tak podobne ako USA v Juhoslávii (1999), Sýrii, Iraku a pod. vojnového zločinu najťažšieho rangu. Tvrdenie a zľahčovanie kolektívneho Západu, že o

Gustáv Murín

Blogosféra na Hlavných správach príkladom, ako sa vysporiadať s hejtermi na diskusiách k blogom

0icon

V internetovej TV relácii „G. Murín: Na moment, blogeri!“ hodnotíme čítanosť troch vybraných blogosfér za daný mesiac. V máji 2023 skončila doterajšia dominancia článkov na Pravda.blog, keď tu tri najčítanejšie články blogerov dosiahli súhrnne čítanosť „len“ 104 772x, kým na SME-blog bola takmer dvojn&

Viktória Hellenbart

Hovoriť pravdu je kľúčom k získaniu dôvery a dôvera je základom úspešného vládnutia

0icon

Medzi blogerov v Hlavných správach som sa zaradila článkom "Homo homini lupus", v ktorom okrem iného poukazujem na dôsledky zneužívania rôznych káuz politikmi v predvolebnom boji a to na pozadí konkrétnej kauzy známej ako "Čistý deň". Dňa 25.5.2023 zorganizovala strana Smer SSD tlačovú besedu, v ktorej sa Robert Fico, Tibor…

Vášeň v Tebe

Zhodujú sa názory na kŕmenie? Pes versus pániček

0 icon

2.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Baška). Ahoj!  Čo si myslíte o kŕmení psov? Ja Vám poviem svoj názor. Ale asi sa Vám veľmi páčiť nebude.  Nerozumiem, prečo si ľudia myslia, že my, hafani, budeme jesť každý de

Princ Harry môže byť vyhostený z USA. Začalo sa súdne konanie. Drogy v pozadí

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:instagram.com/princeharryofengland). Princ Harry má problémy. Konzervatívna organizácia chce, aby sa zverejnila jeho žiadosť o víza do Spojených štátov. Týka sa užívania drog. Prípad sa dostal na súd.

Zlejeme horúcou vodou a zalejte ríbezle. Vaši susedia budú ohromení bohatým ovocím

0 icon

6.6.2023 Redakcia vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@stalewiak). Pestovanie ríbezlí nie je zložité, ale stojí za to vedieť, čo robiť, aby boli plody veľké a šťavnaté. Našťastie pomôže domáce hnojivo, za ktoré neminiete ani cent. Prečo? Pretože ho pripravíte z toho, čo bežne vyhadzujete.

Držíte paradajky v chladničke? Vďaka tomuto triku budú sladké a voňavé

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Najlepšie je jesť paradajky priebežne, aby ste si užili ich vôňu. Pri veľkých zásobách však vyvstáva otázka, kde ich najlepšie uskladniť, aby za krátky čas nestratili chuť a nepokazili sa. Ukázalo sa, že stačí použiť jednoduchý trik, potom vložiť do chladničky a hotovo.

Domáceho miláčika k deťom - áno alebo nie?

0 icon

6.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/tonyminguillon). Vaša ratolesť žadoní o psíka už druhý rok, a že keď nemôže mať psíka (alebo mačičku, dodá potichu), tak aspoň škrečka. A čo takto za dobré vysvedčenie? Vy sa bojíte, že zvieratko po opadnutí prvého nadšenia po týždni zostane na vašich pleciach a budete sa oň musieť…

Armádny Magazín

Čo sa stalo s Nemcami?

0 icon

Nemecko, 6.jún 2023 (AM) – Vzťahy Ruska s Nemeckom sa dlhodobo zhoršujú a v súčasnosti sú najhoršie v povojnovom období. Prešlo obdobie, keď Nemecko bolo v mnohých ohľadoch vlajkovou loďou Európy, keď k nemu vzhliadali mnohé iné krajiny nášho kontinentu. Dnes je to inak. Nemecké hospodárstvo pomaly degraduje, ako je to…

Kyjev namiesto ofenzívy evakuuje jednotky. Zničenie vodnej elektrárne Kachovka ohrozuje desiatky osád záplavami

0 icon

Ukrajina, 6.jún 2023 (AM), aktualizované – Zničenie elektrárne Kachovskaja v noci 6. júna by mohlo viesť k zaplaveniu 80 osád vrátane tých, ktoré sa nachádzajú na území Chersonskej oblasti (RF), ktorú okupujú ozbrojené sily Ukrajiny. Úradníci sú vo svojich svedectvách zmätení: buď hovoria o výbuchu, alebo o zničení v dôsledku výbuchu,…

Bezpečnejšie je uzavrieť dohodu s kolumbijským drogovým kartelom ako s WHO

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – WHO organizuje 2. júna vo svojom sídle v Ženeve slávnostnú oslavu 75. výročia svojho vzniku. Pozvaní musia povinne predložiť očkovací preukaz. To je posolstvo, ktoré je určené všetkým, vzhľadom na plány WHO uzurpovať si globálnu moc pod zámienkou novej "pandémie" oznámenej na 76. Svetovom zdravotníckom zhromaždení,…

Jordánske sklady môžu byť esom západu proti Rusku

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – Obrovský problém pre Rusko môže vznikať v Jordánsku. Americké ministerstvo obrany udelilo kontrakt v hodnote 118 375 740 USD firme Global Military Products na dodávku 60 protilietadlových tankov Gepard z výzbroje Jordánska Ukrajine. Firma má dodávku zrealizovať do 30.5.2024. Jordánsko kúpilo 60 svojich Gepardov o

Andrej Fursov: Stalin trikrát prekazil plány globalizátorov

0 icon

Rusko, 6.jún 2023 (AM) – Vo vnútri strany počas Stalinovho života, ho nenávideli dve skupiny. Jednu by sme mohli konvenčne nazvať ľavicovými globalistami: boli to tí, ktorí sa usilovali o svetovú revolúciu, boli to strážcovia kardinálov svetove

TopDesať

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Revolučná umelá inteligencia vygenerovala pozadie na známych fotografiách

0 icon

Niet pochýb o tom, že umelá inteligencia sa rozvíja obrovskou rýchlosťou a každý deň vidíme, ako pokročila k lepšiemu. Každý deň sme tak šokovaní, pretože objavujeme nové a nové veci. Názory ľudí na tieto technológie sú rôznorodé. Niektorí sú z umelej inteligencie ohromení a nadšení, pretože im dokáže pomôcť v ich každodennej práci,…

Život s mužom je ťažký a zábavný. Fotografie ako dôkaz

0 icon

Život s mužom vie byť občas poriadne ťažký. Ale aby sme mužskému pohlaviu nekrivdili, musíme uznať, že často je aj poriadne zábavný. A práve tento fakt vám dokážu nasledujúce fotografie. Na nich môžete vidieť, že život s mužom nie je iba o trápení ale aj o poriadnej zábave. Chlap vymyslí všetko možné…

Očakávanie vs. krutá realita: Nakupovanie nás občas dokáže prekvapiť

0 icon

Nakupovanie má mnoho z nás v obľube. Taktiež ste už niekedy určite nakupovali na internete. Občas sa stane, že naše očakávania sú oveľa vyššie a realita nám ukáže skutočnú pravdu. V tejto dobe neustáleho rozvoja technológií a informačnej dostupnosti sme často obklopení dokonalými produktovými fotografiami, ktoré nám sľubujú naplnenie našich túžob…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali