Prezident navrhol, aby Ústavný súd počkal na rozhodnutie Benátskej komisie, nerešpektuje pritom nálezy Ústavného súdu Slovenskej republiky

Prezident navrhol, aby Ústavný súd počkal na rozhodnutie Benátskej komisie, nerešpektuje pritom nálezy Ústavného súdu Slovenskej republiky

Bratislava 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Ústavný súd (ÚS) SR by nemal verejne pojednávať o sťažnosti nevymenovaných kandidátov na ústavných sudcov skôr, ako Benátska komisia prijme stanovisko k tejto otázke. S takýmto návrhom sa naň obrátil prezident SR Andrej Kiska. Návrh je obsahom jeho písomného podania na ÚS z 2. marca, ktorý dnes zverejnilo tlačové oddelenie prezidentskej kancelárie

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Kiska v podaní pripomína, že Európsku komisiu pre demokraciu prostredníctvom práva (Benátsku komisiu) požiadal 8. decembra 2016 o stanovisko vo veci nevymenovaných kandidátov na ústavných sudcov. Prijatie stanoviska možno očakávať na marcovom plenárnom zasadnutí výboru, informuje. „Vzhľadom na uvedené navrhujem, aby Ústavný súd nariadil verejné ústne pojednávanie v tejto veci až po doručení uvedeného stanoviska Benátskej komisie,“ píše hlava štátu v podaní.

Reklama

Stanoviská Benátskej komisie nie sú pre slovenský právny poriadok žiadnym spôsobom záväzne. Naopak, Ústavný súd už vydal v danej veci dve rozhodnutia, ktoré Kiskovi ukladajú povinnosť vymenovať sudcov. Kiska svojim postojom, keď sa obracia na cudzie orgány a nerešpektuje rozhodnutia najvyššieho súdneho orgánu Slovenskej republiky, rozvracia právny systém štátu.

Podaním sa prezident vyjadruje vo veci sťažností nevymenovaných kandidátov Evy Fulcovej, Juraja Sopoligu, Miroslava Ďuriša, Jany Laššákovej a Jána Bernáta. ÚS prijal ich sťažnosti na ďalšie konanie a rozhodol o ich spojení do spoločného konania. S tým Kiska nesúhlasí. Dal preto procesný návrh, aby sa o sťažnosti Laššákovej a o sťažnosti Bernáta rozhodovalo samostatne.

Reklama

Kiska je presvedčený, že konania spolu skutkovo nesúvisia. Laššáková bola zvolená za kandidátku spolu s Mojmírom Mamojkom na miesto, ktoré sa uvoľnilo uplynutím funkčného obdobia sudcu Ľubomíra Dobríka a nebola v minulosti účastníčkou konania na ÚS, ako zvyšní sťažovatelia Fulcová, Sopoliga a Ďuriš. To nebol ani Bernát, ten navyše v minulosti proti rozhodnutiu prezidenta o jeho nevymenovaní nenamietal, a to sa stalo právoplatným, argumentuje hlava štátu.

Prezident ÚS navrhuje, aby nevyhovel ani jednej zo sťažností nevymenovaných kandidátov, pričom uvádza dôvody. ÚS napríklad navrhuje, aby sa sústredil na preverenie toho, či kandidáti Fulcová, Sopoliga a Ďuriš spĺňajú podmienku minimálne 15-ročnej právnickej praxe.

„Ani u jedného z týchto kandidátov nebolo 15 rokov činnosti v právnickom povolaní vyplnených takou odbornou prípravou a profesionálnou praxou, ktoré by dovolili záver o ich pripravenosti, spôsobilosti a teda aj vhodnosti zastávať funkciu sudcu ÚS so zreteľom na sľub sudcu ÚS a na okolnosť, že ÚS je najvýznamnejším vnútroštátnym súdom v SR,“ skonštatoval Kiska.

Trinásťčlenné plénum ÚS je nekompletné po tom, ako prezident odmietol vymenovať sudcov na celkovo tri uvoľnené miesta. Odmietnutí kandidáti, ktorých v minulom volebnom období schválila Národná rada SR, podľa neho nespĺňali nároky spojené s takýmto postom. Došlo k sporom o to, či na takýto postup mal oporu v ústave, pričom ÚS rozhodol, že prezident porušil práva sťažujúcich sa kandidátov. Kiska označil rozhodnutia ÚS ako vnútorne rozporné. ÚS v súčasnosti rozhoduje o ďalšej sťažnosti odmietnutých kandidátov.

Sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin za nevymenovaním sudcov ústavného súdu vidí inú Kiskovu motiváciu. Podľa neho Kiska opodstatnene očakáva obžalobu parlamentu za vlastizradu a v prípade, že by bol ústavný súd plne obsadený mohol by túto obžalobu schváliť.

Reklama

Video si môžete pozrieť tu:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali