Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Raketový útok v Kramatorsku
Na snímke muži upratujú po raketovom útoku na dom v Kramatorsku v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

19:21 – V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý – obavy z budúcich vízových obmedzení pre ruských občanov.

Za posledné dva týždne sa počet žiadateľov o schengenské víza zvýšil o 40 percent. Podľa odborníkov, s ktorými Kommersant hovoril, to bolo cítiť najmä koncom týždňa na pozadí vyhlásení estónskych orgánov. Každý druhý klient sa snaží získať víza v predstihu, najmä pre cesty s deťmi do Európy na obdobie jesenných prázdnin.

Operátori na trhu zároveň upozorňujú, že všetky tieto snahy môžu byť márne: ak Rusom v zásade zrušia možnosť získať schengenské víza, je nepravdepodobné, že by mohli voľne vstupovať do európskych krajín s existujúcimi vízami.

 

19:20 – Hlavná časť z večerného prehľadu generálneho štábu Ukrajiny.

 • Na charkovskom smere sa nepriateľ pokúsil zlepšiť taktickú situáciu pri osade Pitomnik, ale bez úspechu.
 • Na slavjanskom smere pri Novej Dmitrovke a Doline došlo k neúspešnému pokusu o prelomenie obrany našich vojsk. V Kramatorsku sa nepriateľ útokom pokúsil zlepšiť taktickú situáciu pri Ivano-Darjevke a Vjemke. Bola tvrdo odrazený a ustúpil.
 • Na Bachmutskom smere sa Rusi pokúšali postupovať pri Jakovlevke, Bachmute, Veršine a Zajceve útočnými a výpadovými akciami, avšak bez úspechu; na niektorých miestach boje pokračujú.
 • V smere na Avdijevku sa okupanti pokúšajú preraziť pri Alexandropile, Krasnogorovke, Avdijevke, Marinke a Peskách. Ťažké boje pokračujú.
 • Na novopavlovskom a záporožskom smere pokusy nepriateľa o zlepšenie taktického postavenia na smeroch Pavlovka a Novoselka zlyhali.
 • Na juhobužskom smere sa nepriateľ bezvýsledne pokúšal o postup v oblasti Lozovoje a Širokoje.

 

19:18 – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti ešte pred konaním “referenda”, ktoré sa očakáva v septembri. V televíznom maratóne to povedal poradca ministra vnútra Rostyslav Smirnov.

Podľa neho bude juh v blízkej budúcnosti najhorúcejším regiónom na fronte.

Smirnov uviedol, že nepriateľ sem presunul 90 % svojich výsadkových jednotiek, pretože sa obáva straty získaných pozícií. “Môže tu nastať obojstranná situácia: buď nepriateľ prejde do defenzívy, alebo sa pokúsi podniknúť určité protiofenzívne akcie v niektorých smeroch, pretože na juh krajiny bolo presunutých mnoho jednotiek určených na ofenzívu, nie na obranu. Ale čo sa týka situácie vo všeobecnosti – berieme ich do operačného obkľúčenia vzhľadom na to, že nemajú normálny logistický reťazec s ľavým brehom,” povedal poradca ministra.

 

19:17 – Oficiálna webová stránka Pentagónu zverejnila text, v ktorom sa uvádza, že incident na vojenskom letisku Saki na Kryme bol dôsledkom ukrajinského ostreľovania.

Predtým sa Američania snažili takýmto záverom vyhnúť.

S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa americkej armády uviedli, že “9. augusta Ukrajina ostreľovala ruskú leteckú základňu Saki, ktorá sa nachádza na Kryme, ktorý Rusko zabralo a anektovalo v roku 2014”.

Podľa úradníka malo bombardovanie “významný vplyv na ruské letectvo a personál”.

Osobitne sa uvádza, že pri bombardovaní neboli použité žiadne americké zbrane.

 

19:02 – Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko je v Poľsku, informoval ukrajinský spravodajský a analytický web Vesti.

Porošenko je na Ukrajine obžalovaný v trestnom konaní v súvislosti s dodávkami uhlia z Donbasu v rokoch 2014-2015. Prípad bol otvorený podľa článkov “financovanie terorizmu”, “vlastizrada” a “založenie teroristickej organizácie”, za čo mu hrozí trest odňatia slobody až na 15 rokov.

Súd zároveň bývalému prezidentovi uložil najmiernejšie možné preventívne opatrenie – osobnú povinnosť dostaviť sa na predvolanie na súd a pred orgány činné v trestnom konaní.

 

18:59 – Štátny vyšetrovací úrad Ukrajiny odhalil rozsiahlu korupčnú schému úradníkov zo Záporožskej oblasti, ktorí požadovali úplatky od obyvateľov snažiacich sa vycestovať na územia kontrolované Ruskom.

“Denné nelegálne zisky predstavovali 2 milióny hrivien (približne 54 000 dolárov),” uvádza sa v správe.

Podľa vyšetrovania podozriví vytvárali umelé prekážky, zdržiavali čas alebo úmyselne robili chyby v dokumentoch.

 

18:58 – Úrady v Ruskom kontrolovanom Záporoží tvrdia, že protivzdušná obrana zabránila raketovému útoku na Melitopol z ukrajinskej strany.

 

18:57 – Vodná elektráreň Kachovka pracuje v núdzovom režime kvôli neustálemu ostreľovaniu. Jedna turbína vodnej elektrárne Kachovka bola odstavená po raketových útokoch ukrajinských ozbrojených síl, uviedlo vedenie elektrárne.

Ostreľovanie vodnej elektrárne Kachovka ukrajinskými ozbrojenými silami môže viesť k jadrovej katastrofe v Záporožskej jadrovej elektrárni, uviedol zástupca riaditeľa elektrárne pre rekonštrukciu Arsenij Zelenskyj.

18:55 – Ukrajina nemá motiváciu obnoviť rokovania s Moskvou, pretože by to znamenalo víťazstvo Ruska. V rozhovore pre ukrajinské noviny Babel to povedal poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak.

“Rokovania s Ruskom dnes by znamenali len jedno, že Rusko zvíťazilo,” povedal Podoljak.

Podľa neho Ukrajina vedie dialóg s Ruskom výlučne na úrovni riešenia otázky výmeny zajatcov, ako aj tiel mŕtvych.

 

18:54 – Ukrajina musí tlačiť peniaze na vyplácanie vojenských platov.

Národná banka teraz musí tlačiť peniaze, aby vláda mohla vyplácať platy vojakom a nakupovať zbrane a muníciu, uviedol minister financií Serhij Marčenko.

Vláda potrebuje približne 5 miliárd dolárov mesačne.

 

18:22 – Novú Kachovku ostreľujú militanti Ozbrojených síl Ukrajiny, tvrdia Rusi. Požiar v centre mesta. 12 výstrelov smerovalo na územie Kakhovskej HPP. Ruskej protivzdušnej obrane sa podarilo polovicu z nich odraziť, uvádzajú médiá. Informácie o obetiach a ničení zatiaľ nie sú k dispozícii.

 

18:20 – Rusko pokračuje v ofenzíve pri Donecku, hlásili ťažké boje.

Ukrajinský generálny štáb 13. augusta informoval, že ruské jednotky majú za cieľ prelomiť ukrajinské obranné línie pri Avdiivke, Pisky, Mariinke, Oleksandropile a Krasnohorivke v Doneckej oblasti.

Ruské sily sa snažia postúpiť v blízkosti Jakovlivky, Bakhmutu, Vershyny a Zaitseva.

 

18:02 – Dve ďalšie lode s nákladom obilnín a slnečnicových semien vyplávali v sobotu dopoludnia z čiernomorských prístavov Ukrajiny, oznámilo turecké ministerstvo obrany.

Celkový počet lodí s obilninami, ktoré opustili Ukrajinu na základe dohody sprostredkovanej Tureckom a OSN, stúpol na 16.

 

18:01 – Rusi, ktorí nesúhlasia s návrhom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na zavedenie zákazu cestovania pre ruských občanov do krajín EÚ, by mali svoje sťažnosti smerovať Kremľu. V sobotu to uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

“Rusi, ktorých znepokojuje vyhliadka na zákaz cestovania do Európy, môžu svoje sťažnosti nasmerovať Kremľu a viac ako 70 percentám svojich krajanov, ktorí podporujú vojnu (na Ukrajine),” napísal Kuleba v príspevku na sociálnej sieti Twitter. Dodal, že nikto nenavrhuje zakázať vstup niekoľkým Rusom, ktorí by mohli potrebovať azyl.

 

16:44 Hlavné udalosti z brífingu ruského ministerstva obrany. 

 • Obec Peski úplne oslobodená v DĽR.
 • Pri železničnej stanici Gavrilovka v Charkovskej oblasti zahynulo viac ako 70 príslušníkov 30. mechanizovanej brigády ukrajinských vojsk a viac ako 300 ich bolo zranených. Doprava na tomto úseku železnice je úplne zablokovaná.
 • Údery letectva na miesto dočasného rozmiestnenia 10. horskej útočnej brigády pri obci Perejezdnoje (DĽR) zničili do 170 nacionalistov a 12 kusov vojenskej techniky.
 • Dve roty 72. mechanizovanej brigády ukrajinských síl sú úplne zničené pri Artemivsku v DĽR.
 • Viac ako 100 nacionalistov a desať kusov vojenskej techniky bolo zničených v dôsledku palebných útokov na veliteľské stanovištia 66. mechanizovanej brigády a ozbrojenej formácie Pravý sektor pri obci Staré Terny v DĽR.
 • Pri Kramatorsku v Doneckej ľudovej republike bolo zničené odpaľovacie zariadenie HIMARS a sklad munície.
 • Dva vrtuľníky Mi-24 ukrajinských vzdušných síl sú zničené na heliporte pri Domanevke v Mykolajivskej oblasti.
 • Zasiahnuté boli aj štyri veliteľské stanovištia, ľudské zdroje, zbrane, vojenské a špeciálne vybavenie v 143 oblastiach.
 • Zničené boli aj dve čaty raketových systémov Grad, tri čaty diel Akácia a päť čiat húfnic D-30.
 • Počas dňa boli zničené štyri ukrajinské bezpilotné lietadlá, štyri rakety HIMARS boli zostrelené vo vzduchu.

 

16:29 – O povinnej evakuácii z Charkova a regiónu sa nehovorí, povedal Oleh Synyehubov. Nad takýmito scenármi sa uvažuje.

“Samozrejme, musíme zvážiť všetky možné varianty, vrátane evakuačných opatrení. Máme vypracované plány, ako to bolo na začiatku zintenzívnenia bojov. Identifikovali sme oblasti, identifikovali miesta. Dokonca spolupracujeme s našimi medzinárodnými partnermi, najmä s Poľskom, o možnom umiestnení ľudí mimo územia nášho štátu,“ povedal Sinegubov vo vysielaní národného teletónu.

 

16:00 – Zatiaľ čo Rusko drží Nemecko na trakoch o budúcnosti s prídelmi plynu, dodávky plynu do Kremľa priateľskému Maďarsku sa zvyšujú.

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Gazprom začal dodávať plyn nad rámec stanovených zmlúv – po rokovaniach ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa v Moskve.

Očakáva sa, že do konca augusta bude do Maďarska prostredníctvom Tureckého prúdu prúdiť denne 2,6 milióna metrov kubických plynu navyše.

 

12:21 – Ceny potravín v ukrajinských obchodoch vstupujú do nového kruhu. Podľa Štatistického úradu vzrástli v júli ceny potravín v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o rekordných 28,9 %.

Pre porovnanie: vo všeobecnosti bol rast spotrebiteľských cien minulý mesiac v medziročnom vyjadrení 22,2 %. To znamená, že jedlo bude drahšie.

 

10:35 – Západné zbraňové systémy dlhého doletu dodané Ukrajine povedú k rozšíreniu geografických cieľov špeciálnej operácie – Alexander Darčev, riaditeľ odboru Severná Amerika ruského ministerstva zahraničných vecí

 

10:25 – Český minister zahraničných vecí vyzve kolegov z EÚ, aby na stretnutí koncom augusta diskutovali o zákaze schengenských víz pre Rusov, informovala agentúra AFP.

Česká republika v minulosti podporila návrh, o ktorom sa diskutuje v EÚ, na zákaz vydávania schengenských víz Rusom.

 

10:19 – Ďalšia správa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) naznačuje, že Kremeľ sa snaží zmobilizovať priemysel na podporu predĺženej vojenskej akcie na Ukrajine.

Podľa amerických analytikov ukrajinská Vojenská spravodajská služba (MID) informovala, že Kremeľ začiatkom augusta inicioval “výrobnú mobilizáciu” obranných podnikov a zakázal niektorým zamestnancom a celému vedeniu ruského štátneho priemyselného konglomerátu Rostec čerpať dovolenku. GUR dodal, že ruská vojensko-priemyselná komisia, ktorej predsedá ruský prezident Vladimir Putin, pripravuje do začiatku septembra zmenu štátneho programu obranného obstarávania s cieľom zvýšiť výdavky o 600-700 miliárd rubľov (približne 10 miliárd USD).

Ruská publikácia Ura tiež informovala, že ruský minister obrany Sergej Šojgu pravdepodobne 12. augusta navštívi továreň Uralvagonzavod, najväčšieho ruského výrobcu tankov a výrobcu hlavných bojových tankov T-72.

ISW predtým informoval, že Kremeľ mobilizuje ruskú ekonomiku tým, že 30. júna navrhne Štátnej dume novelu federálnych zákonov o zásobovaní ozbrojených síl. Novela zaväzuje ruské podniky bez ohľadu na formu vlastníctva plniť ruské vojenské objednávky a umožňuje Kremľu meniť pracovné podmienky zamestnancov.

Putin podpísal novelu 14. júla, čo znamená, že Kremeľ bude pokračovať v prijímaní ďalších opatrení na rozšírenie priamej kontroly Kremľa nad činnosťou ruského vojensko-priemyselného komplexu, konštatuje ISW.

 

10:17 – Nedávne údery ukrajinských ozbrojených síl na most Nová Kachovka a Antonovský most v Chersonskej oblasti mohli znemožniť Ruskej federácii presun vojenskej techniky cez rieku Dneper

Informovala o tom britská spravodajská služba.

Podľa nich sa Rusku v posledných dňoch podarilo vykonať len povrchovú opravu poškodeného Antonovského mosta, “ktorý pravdepodobne zostáva štrukturálne narušený”.

“Aj keď sa Rusku podarí mosty opraviť, zostanú kľúčovým zraniteľným miestom. Pozemné zásobovanie niekoľkých tisícok ruských vojakov na západnom brehu takmer určite závisí len od dvoch pontónových prievozov. Keďže ich dodávateľský reťazec je obmedzený, veľkosť všetkých zdrojov, ktoré sa Rusku podarilo zhromaždiť na západnom brehu, bude pravdepodobne kľúčovým faktorom udržateľnosti týchto síl,” uvádza sa v správe.

 

9:22 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tohto času:

 • Turecké ministerstvo obrany: z prístavu Černomorsk odišli dve lode s ukrajinskými poľnohospodárskymi produktmi
 • Blinken: USA sú znepokojené obvineniami voči zahraničným žoldnierom v DĽR
 • BP: Ukrajinská armáda sa ocitla v slepej uličke kvôli nádeji na pomoc Západu
 • Bývalý americký plukovník Kanchian: o niekoľko mesiacov môžu ukrajinské ozbrojené sily zostať bez rakiet HIMARS
 • AFU strieľa na DĽR 50-krát za deň
 • USA na jeseň vyšlú do Európy 260 vojakov v reakcii na ruskú špeciálnu operáciu na Ukrajine
 • Zacharovová o Záporožskej jadrovej elektrárni: Generálny tajomník OSN Guterres “buď nie je schopný uznať realitu, alebo nie je ochotný”
 • Pentagón: USA nedodávajú Ukrajine zbrane na údery na Krym

 

8:59 – Bielorusko tvrdí, že došlo k požiaru jedného zariadenia. Fotografia ukazuje jeho následky.

 

8:10 – Šéf britskej vojenskej rozviedky Jim Hockenhull povedal pre BBC, že Rusko a Ukrajina pravdepodobne tento rok nedosiahnu žiadne rozhodujúce vojenské úspechy.

Na rozdiel od predpovedí ukrajinských predstaviteľov je podľa generála nereálne očakávať v najbližších mesiacoch rozhodujúce posuny na juhu.

Hockenhall chápe túžbu Ukrajiny získať späť územie, ale neverí, že strany budú schopné tento rok podniknúť rozhodné kroky.

Pripúšťa však, že sa budú vyskytovať pokusy o ofenzívy a protiútoky.

Prieskumník očakáva, že konflikt na Ukrajine sa predĺži.

 

8:08 – Najdôležitejšie informácie z dnešného ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny:

 1. Ivano-Darivka pri Seversku je napadnutá zo smeru od rafinérie Spornyj a Lisičansk (t. j. zo severu a juhovýchodu). Útočí sa aj na susednú Vjemku.
 2. Útoky na Bachmut z východu, ako aj ďalej na juh, na Zajcevo pri Horlivke a Veršinu, boli neúspešné.
 3. Útoky na Avdejevku a Krasnogorovku boli odrazené. V Peskoch pokračujú boje. Severne od Avdijevky prebieha ofenzíva na Alexandropiľ. Ide o jasný krok k prerušeniu diaľnice Konstantinovka-Pokrovsk.
 4. V Chersonskej oblasti nepriateľ postupoval na Lozovoje pri ľavom brehu rieky Ingults, ale bol odrazený.

 

8:00 – USA neposkytli Ukrajine žiadne zbrane, ktorými by mohla zaútočiť na letisko Saki na Kryme, uviedol predstaviteľ amerického ministerstva obrany pod podmienkou zachovania anonymity.

Uviedol to hovorca amerického ministerstva obrany na uzavretom brífingu pre americké médiá pod podmienkou zachovania anonymity.

“Spojené štáty neposkytli Ukrajine žiadne zbrane, ktoré by mohli zasiahnuť letisko Saki na Kryme,” citoval hovorcu Pentagónu spravodajca Hlasu Ameriky Jeff Seldin.

Dodal, že Spojené štáty “nemajú nič, čo by naznačovalo”, že útok na letisko bol vykonaný raketami.

 

7:57 – Hlavné body z večerného prejavu prezidenta Ukrajiny Zelnského:

1. Trvá na zákaze udeľovania víz všetkým Rusom v krajinách EÚ, čo vyvolalo negatívne reakcie ruskej opozície aj niektorých európskych krajín (najmä Nemecka).

“Ďakujem Českej republike, pobaltským krajinám a ďalším európskym krajinám, ktoré otázku víz pre občanov teroristického štátu dostali na oficiálnu úroveň diskusie v Európskej únii.

V Rusku sú prenasledovaní ľudia, ktorí môžu byť zabití, a treba ich chrániť – prostredníctvom štatútu utečenca, politického azylu… Ale toto je pre tých, ktorí bojujú, ktorých prenasledujú.

Nemalo by sa to týkať dovolenky Rusov v Európe – cestovný ruch, zábava, obchodné záležitosti. Práca pre teroristickú krajinu nie je povolená. Musí existovať záruka, že ruskí vrahovia nebudú využívať schengenský priestor,” povedal Zelenskij.

Navrhol udeliť ruskej opozícii štatút utečenca a ostatným Rusom zakázať vydanie víz do EÚ.

2. Informoval, že Lotyšsko uznalo Rusko za “teroristický štát” a že Kyjev pracuje na geografickom rozšírení takéhoto uznania.

3. Rozprával o svojom rozhovore s pápežom, s ktorým diskutovali o spôsoboch, ako čo najskôr obnoviť mier na Ukrajine.

4. Povedal, že na Deň mládeže sa stretol s mladými hrdinami – záchranármi, ktorí boli ocenení v Mariinskom paláci.

 

7:42 – V Doneckej oblasti v súčasnosti zostáva približne 350 000 obyvateľov. Na brífingu o tom informoval predseda Doneckej oblastnej štátnej správy Pavlo Kyrylenko.

Podľa neho úrady vyzývajú obyvateľov regiónu, aby sa evakuovali, pretože počas vykurovacieho obdobia budú schopné zabezpečiť teplo iba pre niečo vyše 200 000 ľudí.

Kirilenko dúfa, že sa mu podarí znížiť počet obyvateľov na 235 000 pred nástupom chladného počasia.

“S týmto číslom počítame vzhľadom na stav elektrickej siete v obytných budovách. Ľudia sa predsa budú zohrievať pri ohrievačoch,” povedal.

 

7:40 – V dôsledku dnešného ostreľovania v Záporoží zahynul jeden človek a dvaja boli zranení.

Tajomník mestskej rady v Záporoží Anatolij Kurtev to uviedol na svojom tg-kanáli.

“Jedna žena zomrela na následky zranení cestou do nemocnice. Ďalšie dve osoby so zraneniami spôsobenými črepinami boli hospitalizované a sú ošetrované v nemocnici,” napísal.

 

7:28 – Rusi zatlačili ukrajinské ozbrojené sily bližšie k východným okrajom Bachmutu.

V relácii Marka Fejgina to uviedol poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Oleksij Arestovič.

“Križovatka M03, ku ktorej sa rútili ruské jednotky, sa stala ‘šedou zónou’. Je tam zóna, ktorá oddeľuje súperov a o ktorú sa bojuje.

Arestovič vyzýva “nestratiť hlavu”, keďže ruské jednotky prešli len jeden a pol kilometra.

Podľa neho tempo, rozsah a cena tohto postupu nedovolia Rusom dobyť Seversk a ďalšie mestá.

“Lisičansk a Severodoneck sa už nebudú opakovať,” je presvedčený poradca Jermaka.

Oleksij Arestovyč vyjadril presvedčenie, že z Bieloruska na Ukrajinu neudrie a že v Ruskej federácii nebude vyhlásená mobilizácia.

“Nebude žiadny úder z Bieloruska, nebude žiadna mobilizácia v Rusku, nebudú žiadne masové raketové útoky, nepriateľ neprejde a nezaberie Bachmut za dve hodiny a tiež Marinku a Avdejevku,” ubezpečil Arestovič.

 

6:43 – Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Spojené štáty dostali od Ruska varovanie o bodoch, z ktorých už nie je návratu a po ktorých by mohli byť prerušené diplomatické vzťahy.

Jedným z nich by mohlo byť vyhlásenie Ruska za sponzora terorizmu.

 

6:38 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tejto hodiny:

 • Ukrajinské ozbrojené sily zasiahli Kachovskú tepelnú elektráreň pomocou HIMARS
 • Ostreľovanie Gorlovky spôsobilo požiar v závode Stirol
 • 72 % Ukrajincov opýtaných v prieskume verejnej mienky v USA podporilo myšlienku vstupu do NATO
 • Raketové útoky na strategickú infraštruktúru v Záporoží
 • Bývalý šéf japonskej ekonomickej rozviedky: Ukrajina je blízko k vyčerpaniu vojenského rozpočtu

 

6:30 – Vojna na Ukrajine, 12. augusta 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:

 • Putin zvolal zasadnutie Ruskej bezpečnostnej rady – na programe je “vojenské smerovanie”, vystúpil Šojgu
 • Straty 14. ukrajinskej brigády pri Soledare dosiahli viac ako 2 000 osôb, zvyšky personálu sa stiahli do tylových oblastí, uviedlo ruské ministerstvo obrany
 • Údery na jadrovú elektráreň v Záporoží môžu odstaviť jej reaktor, tvrdia regionálne orgány a dodávajú, že nevylučujú, že elektráreň môže byť odstavená, ak Kyjev bude pokračovať v ostreľovaní regiónu
 • Generálny tajomník OSN spochybňuje postoj OSN k jadrovej elektrárni v Záporoží, Kyjevu nebol vyslaný žiadny signál, tvrdí ruské ministerstvo zahraničných vecí
 • Skupina protivzdušnej obrany okolo jadrovej elektrárne v Záporoží bola posilnená v dôsledku ostreľovania, tvrdia regionálne úrady
 • Ukrajinské jednotky ostreľovali chemický koncern Stirol v Horlivke, tvrdí starosta
 • Zelenskyj predložil parlamentu návrhy zákonov, ktoré predlžujú stanné právo a všeobecnú mobilizáciu na Ukrajine o ďalších 90 dní
 • Švédsky minister obrany nevylučuje, že kráľovstvo začne vyrábať zbrane pre Ukrajinu

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

NAJNOVŠIE

BLOG

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Armádny Magazín

Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

0 icon

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôk

USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

0 icon

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pr

Lupara je späť

0 icon

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

0 icon

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.  

Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

0 icon

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali