Pozrite si ako hlasovali slovenskí europoslanci k rezolúcii voči Poľsku. Za koho “kope” Štefanec?

Pozrite si ako hlasovali slovenskí europoslanci k rezolúcii voči Poľsku. Za koho “kope” Štefanec?

Slovensko 16. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Európsky parlament vyzval poľskú vládu, aby do konca októbra učinila potrebné kroky, a vyriešila to, čo Brusel nazýva „ústavná kríza“. Europoslanci totiž prijali nezáväznú rezolúciu, ktorá má našich severných susedov varovať.

Na snímke Ivan Štefanec
Na snímke Ivan Štefanec

Voči prijatej rezolúcii Európskym parlamentom sa ohradil námestník poľského ministra zahraničia Konrad Szymański, ktorý vyhlásil, že „na posúdenie zlučiteľnosti vnútroštátnych právnych predpisov s normami EÚ je príslušný Súdny dvor EÚ, nie skupina politikov.” Európsky poslanci hlasujúcu za rezolúciu teda ľuďom podsúvajú, že v Poľsku dochádza k obmedzeniu chodu ústavného súdu, čo podľa nich ohrozuje demokraciu a základné práva.

Reklama

Celý problém v Poľsku však spočíva aj v tom, že po minuloročných voľbách sa už k moci nedostali liberáli Občianskej platformy (PO), ako tomu bolo ostatných osem rokov, ale konzervatívci zo strany Právo a spravodlivosť (PIS). Práve liberáli „skákali“ tak, ako Brusel pískal. Konzervatívci však po zvolení začali robiť zmeny, ktoré sa európskym predstaviteľom nepáčia, vrátane pridruženiu sa ku krajinám V4 s cieľom odmietnuť kvóty na migrantov. Nový poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski totiž následne vyhlásil, že „veľká väčšina týchto ľudí sú vysťahovalci, no napriek tomu sa s nimi zaobchádza ako s utečencami.“

A tak sú zmeny vo verejnoprávnom médiu a na ústavnom súde nazývané kontroverznými krokmi smerujúcimi k upevneniu moci.

Reklama

Rezolúcia, za ktorú hlasovali aj slovenskí europoslanci, je v súlade s júlovými odporúčaním komisie, aby sa Poľsko okrem iného riadilo rozhodnutiami ústavného súdu z minulého decembra, ktoré sa týka pôsobenia sudcov vybraných ešte predchádzajúcou vládou. Poľský prezident Andrzej Duda (PIS) zároveň odmietol vymenovať troch týchto sudcov, ale obratom vybral troch iných, ktorých nominovala PiS. Parlament vo svojom uznesení tiež konštatoval, že paralýza ústavného súdu v Poľsku ohrozuje demokraciu, základné práva a vládu zákona v krajine.

Pre porovnanie, slovenský prezident Andrej Kiska v júli odmietol návrhy poslancov NS SR, ktorí nominovali sudcov Ústavného súdu. Zo šiestich návrhov, z ktorých mal vybrať troch, totiž prezident prijal len jeden a za sudkyňu Ústavného súdu vtedy vymenoval len Janu Baricovú. Následne sa konci februára tohto roka sa skončilo funkčné obdobie sudcu Ľubomíra Dobríka, čím sa v pléne uvoľnil ďalší post. Na toto miesto boli NR SR zvolení dvaja kandidáti Mojmír Mamojka a Jana Laššáková (obaja Smer-SD). Ani ich však Kiska nevymenoval. Tieto kroky týkajúce sa nevymenovania sudcov však Bruselu neprekážali aj napriek tomu, že slovenskému plénu chýbajú traja ústavní sudcovia.

 

Hlasovanie slovenských europoslancov

Rezolúciu Európskeho parlamentu o dodržiavaní zásad právneho štátu v Poľsku podľa agentúry Reuters podporilo 510 europoslancov, 160 ich bolo proti a 29 sa zdržalo hlasovania. Zaujímavosťou je však hlasovanie našich europoslancov. Proti rezolúcii boli Richard Sulík (SaS) a Jana Žitňanská (NOVA). Hlasovania sa zdržal Branislav Škripek z OĽaNO. Nehlasovali alebo boli neprítomní Pál Csáka (SMK), Ivan Mikolášik (KDH), Anna Záborská (KDH), Monika Beňová (Smer-SD) a Vladimír Maňka (Smer-SD).

Reklama

Za rezolúciu hlasovali Boris Zala (Smer-SD), Monika Smolková (Smer-SD), Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Jószef Nagy (Most-Híd) a Ivan Štefanec (KDH).

 

Za koho kope Štefanec?

Z tohto a aj predchádzajúcich hlasovaní však vyplýva dojem, že Ivan Štefanec, ktorí vystúpil z SDKÚ-DS a vstúpil do KDH, aj naďalej „kope“ za svoju pôvodnú stranu a záujmy svojho pôvodného zamestnávateľa nadnárodný gigant Coca-Cola.

Štefanec ešte v roku 1994 spojil svoje meno s Coca-Colou. Pôsobil tu ako finančný riaditeľ, neskôr ako zástupca generálneho riaditeľa a následne 5 rokov ako generálny riaditeľ. V rokoch 2003 a 2004 pôsobil v nadnárodnej funkcii ako riaditeľ pre európsku integráciu spoločnosti Coca-Cola HBC so sídlom vo Viedni.

Reklama

Europoslanec za KDH obhajuje TTIP tvrdeniami, že podľa dostupných analýz je známe, že TTIP bude prospešná a výhodná dohoda najmä pre menšie krajiny, ako je aj Slovensko. Kritici TTIP však tvrdia, že dohoda by dala bezprecedentnú právomoc medzinárodným korporáciám a tým by hrozilo, že by bola zvrhnutá demokracia, právny štát a takisto ochrana životného prostredia a spotrebiteľov. Zmluvy by dovolili, aby korporácie, akou je aj Coca Cola, súdili vlády pred súkromnými arbitrážnymi komisiami, ak by ich zákony alebo politiky poškodzovali zisky obchodných spoločností.

Pripravovanú zmluvu na Slovensku kritizoval Eduard Chmelár. Uviedol, že TTIP je obludná zmluva, ktorá ukončí sen o zjednotenej Európe, lebo táto zmluva nás kladie do geopolitického područia Spojených štátov

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:14

Rusko počas uplynulej noci útočilo dronmi v ukrajinskej Charkovskej a Dnepropetrovskej oblasti. Tamojší predstavitelia v sobotu dopoludnia informovali o najmenej šiestich zranených a škodách na kritickej infraštruktúre, komerčných i obytných budovách.

09:22

Súhlasiť s dohodou o prímerí s Izraelom by pre palestínske hnutie Hamas nemalo byť problémom, motivácia jeho vedenia však stále nie je jasná. Uviedol to v piatok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

09:15

Ruská protivzdušná obrana zničila štyri rakety dlhého doletu, ktoré ukrajinské sily odpálili na polostrov Krym. Oznámilo to v sobotu ráno ruské ministerstvo obrany.

08:43

Vojenský súd na  východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) v piatok udelil trest smrti ôsmim vojakom vrátane piatich dôstojníkov za dezerciu a zbabelosť v boji proti povstaleckej skupine M23 podporovanej Rwandou.

08:33

Rakúske úrady vyšetrujú sériu výbuchov, ktorých terčom zrejme boli Svedkovia Jehovovi. Dosiaľ posledný z takýchto incidentov sa odohral v piatok, keď jednému z členov tejto náboženskej organizácie niekto podpálil auto.

08:23

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v piatok apeloval na uzavretie celosvetovej dohody o zvládaní budúcich pandémií. Členské krajiny sa teraz pripravujú na posledný týždeň rokovaní.

08:15

Americký prezident Joe Biden privíta budúci týždeň v Bielom dome jordánskeho kráľa Abdalláha II., témou ich rozhovoru bude situácia na Blízkom východe v súvislosti s pokračovaním rokovaní o prímerí v Gaze.

08:00

Tri telá sa našli v piatok na odľahlom mieste v mexickom štáte Baja California, v rovnakej oblasti, kde sa minulý týždeň stratili dvaja Austrálčania a jeden Američan. Na mieste sú forenzní odborníci.

07:44

Verejná komisia na prešetrenie podozrení zo zasahovania zahraničia do kanadských volieb v rokoch 2019 a 2021, ktoré vrátili k moci liberálnu vládu Justina Trudeaua, skonštatovala prítomnosť takýchto zásahov. Nemali však vplyv na výsledok volieb.

07:31

Palestínske hnutie Hamas uviedlo, že jeho delegácia odcestuje v sobotu “s pozitívnym duchom” naspäť do Káhiry, kde chce obnoviť rozhovory o prímerí v Pásme Gazy v rámci najnovšieho úsilia o zastavenie takmer sedemmesačnej vojny s Izraelom.

07:23

Kanadská polícia v piatok oznámila, že zadržala troch ľudí, ktorí sú občanmi Indie, v súvislosti s vlaňajšou vraždou sikhského aktivistu Hardeepa Singha Nijjara. Zároveň uviedla, že v súvislosti s vraždou vyšetruje aj možné napojenie na indickú vládu.

07:10

Nepálsky najvyšší súd nariadil vláde, aby obmedzila počet povolení na výstup na Mount Everest a ďalšie vysoké hory. Agentúre AFP to v piatok povedal právnik, ktorý sa zasadzoval o takéto obmedzenie.

06:45

Pozemný útok izraelskej armády na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy sa môže skončiť masakrom, varoval v piatok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podľa humanitárnych organizácií našlo v Rafahu útočisko približne 1,2 milióna Palestínčanov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali