Podľa Chmelára a Hrabka budú pozície Mayovej po voľbách slabšie ako dnes

Bratislava 8. júna 2017 (TASR/HSP/Foto: Juraj Hrabko Facebook)

 

Keď britská premiérka Theresa Mayová v apríli tohto roka iniciovala vypísanie predčasných parlamentných volieb už v júnovom termíne, odôvodnila to potrebou posilniť svoj mandát pred rokovaniami o brexite. Hoci v tom čase prieskumy ukazovali jej Konzervatívnej strane obrovský náskok pred konkurenčnými labouristami, v priebehu dvoch mesiacov sa takmer celý stratil a ukazuje sa, že premiérka svoj mandát zrejme ešte oslabí. „Už dnes sa zoskupujú sily, ktoré smerujú k tomu, že sa zdá pravdepodobnejšie, že novú vládu bude zostavovať líder Labour Party Jeremy Corbyn,“ povedal v TABLET.TV politický analytik Eduard Chmelár.

Na snímke Juraj Hrabko

Takýto scenár predpokladá, že väčšinu v parlamente budú mať sily naladené proti aktuálnej premiérke, teda labouristi, škótski nacionalisti a liberáli, ktorí by mohli vytvoriť koaličnú vládu.

„Corbyn na vás pôsobí, akoby ani nebol líder, ale nejaký akademik alebo dobrácky deduško. Mayová je preexponovaná, preafektovaná. Snaží sa napodobiť Margaret Thatcherovú, ale je to skôr jej karikatúra,“ komentoval Chmelár vystupovanie kľúčových britských politických lídrov. Za fakt, ktorý môže o voľbách rozhodnúť, však pokladá najmä témy krátkej, ale intenzívnej kampane. Hoci sa očakávalo, že to bude v prvom rade brexit, napokon ho zatienili domáce témy.

„Labouristi a konzervatívci sa nehádali o brexite, obidve strany to rešpektovali. Odchýlky boli v tom, že Corbyn je za čo najlepšie vzťahy s Európskou úniou, ale Mayová hovorí, že je lepšia žiadna dohoda ako zlá dohoda. Je pripravená rozbiť to na márne kúsky,“ vysvetľuje Chmelár.

„Pre Európsku úniu môžu byť tieto voľby dôležité iba z pohľadu brexitu, inak nám môže byť jedno, kto ich vyhrá. Či bude premiér podporovaný jednou stranou alebo koaličnou vládou. Koaličná vláda by z pohľadu brexitu možno bola pre Európsku úniu najvýhodnejšia,“ doplnil Chmelára publicista Juraj Hrabko.

„Na základe predbežných prieskumov si myslím, že sa dočkáme koaličnej vlády. Ale ja si predsa len myslím, že nebude jedno, kto vyhrá,“ nadviazal Chmelár. „Premiérka Theresa Mayová vyhlásila tieto voľby, keď si bola istá, a s ňou všetci analytici, že jej náskok je obrovský. A keďže voľby mali byť už o niekoľko týždňov, zdalo sa, že nie je čo riešiť. Stalo sa niečo, čo na mnohých pôsobí ako zázrak alebo šok. Šéf labouristov Corbyn je v istom zmysle už dnes morálnym víťazom, keďže sa dokázal ku konzervatívcom veľmi tesne priblížiť,“ povedal Chmelár.

Dodal, že záleží na šikovnosti lídrov a ich tímov, kto určuje politické témy. „V tomto prípade ich určoval Corbyn. Jeho tím prichytil Mayovú pri klamstve. Sľúbila, že sa nedotkne Národného zdravotníckeho systému. Tento systém je na takmer socialistickej úrovni, u nás o takomto systéme bezplatného zdravotníctva ani nechyrovať. Vážia si to tak voliči konzervatívcov, ako aj labouristov,“ pripomenul Chmelár. „Mayová pripravuje plány na privatizáciu Národného zdravotníckeho systému, čo spôsobilo obrovskú búrku nevôle a je to podľa mňa na prvom mieste z dôvodov, prečo u značnej časti konzervatívnych voličov skončila,“ doplnil. Mayovej podľa neho poškodila aj jej neochota odtajniť správu o financovaní terorizmu a najmä teroristické útoky. „Za normálnych okolností pomáhajú takmer vždy vláde. Ale Corbyn na Mayovú dokázal vytiahnuť to, že počet policajtov v čase, keď bola ministerkou vnútra, klesol o 20.000,“ poznamenal Chmelár.

Ak by Konzervatívna strana vyhrala voľby, ale väčšinu v parlamente mali jej oponenti, nastala by situácia, akú história Veľkej Británie zatiaľ nepozná. Doteraz kráľovná vždy poverila víťaza volieb zostavením vlády, tentoraz by však nemusel byť schopný vládu s väčšinovou podporou vyrokovať. „Dnes sa experti len dohadujú, akým spôsobom to pôjde. Lebo kráľovná nemôže povedať: Tak, vyhrali ste voľby, skúste to. A bude sa blamovať. Ten, koho poverilo jej veličenstvo, nemá väčšinu. Protokolisti z toho majú ťažkú hlavu, predsa nemôže požiadať niekoho, kto môže byť porazený,“ poznamenal Chmelár.

„Rozhodne sa to neskončí tak, že by sa kráľovná blamovala, na to si určite dajú dobrý pozor. Zatiaľ sú to všetko len špekulácie. Dôležité je, aké sú nálady v spoločnosti. Osobne som tam v týchto dňoch nebol a médiám veľmi neverím,“ reagoval Hrabko. „Bude dôležité aj to, aká bude volebná účasť a ktoré skupiny voličov pôjdu voliť vo vyššej miere.

Pravda je, že Mayová si nechala ukradnúť témy, s ktorými sa chystala ísť do volieb. S cieľom získať silnejší mandát, aký dovtedy mala,“ povedal Hrabko.

„Trúfam si povedať s istotou, že toto sa jej nepodarí. Nebude mať silnejší mandát,“ doplnil ho Chmelár. „Ani taký silný, ako mala, keď vyhlasovala voľby. Samozrejme, motyka môže vystreliť, ale nepokladám to za pravdepodobné,“ dodal Hrabko.

Diametrálne odlišné názory mali obaja analytici na aktuálny vstup Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie. Zatiaľ čo podľa Hrabka tento krok posilnil stabilitu a bezpečnosť v regióne, podľa Chmelára skôr zvýšil napätie vo vnútri samotnej Čiernej Hory, ale aj v niektorých iných krajinách regiónu.

„Severoatlantickej aliancii sa darí čoraz menej predstierať, že rozširovanie sa deje z vôle ľudí daných krajín. Z vôle politických elít určite. Keď ministri zahraničných vecí NATO v decembri 2015 odsúhlasili vstup Čiernej Hory, väčšina obyvateľov bola proti, v Podgorici boli veľké demonštrácie,“ povedal Chmelár.

Čierna Hora, ktorá má 2000 vojakov, má podľa neho pre NATO strategický, nie vojenský význam. „Týmto sa fakticky celé Jadranské more stáva akýmsi vnútorným jazerom Severoatlantickej aliancie,“ dodal Chmelár s tým, že podľa neho je jednoznačným trendom skôr budovanie samostatnej európskej bezpečnosti a rozširovanie NATO je slepou uličkou.

„Nemám žiadny problém ani s budovaním európskej armády, jedno a druhé sa navzájom nevylučuje,“ nesúhlasil s Chmelárom Hrabko, ktorý rozšírenie NATO schvaľuje.

„Myslím si, že je dobre, že sa NATO rozšírilo aj o Čiernu Horu. Odmietam špekulácie, že to bolo proti nim. Ak by tam Čierna Hora nechcela ísť, tak tam nejde. Ak by to obyvateľstvu tak veľmi prekážalo, nezvolia vládu, ktorá do NATO vstúpila. Alebo ju potom zvrhnú,“ vysvetľuje Hrabko. „Je to v záujme aj NATO, aj Čiernej Hory, že sa zóna bezpečnosti rozšírila,“ uzavrel.

Veľký študentský protikorupčný pochod bol podľa oboch pozitívnym prejavom občianskej angažovanosti, určite sa však nedá označiť za apolitický. „Samozrejme, že pochod bol politický. Ak vyhlasujú, že bol apolitický, tak tomu nerozumejú. Mohol byť nadstranícky, ale nie apolitický, keďže predniesli politické požiadavky,“ povedal Hrabko.

„Pozitívne hodnotím, že k pochodu prišlo a robia ho mladí ľudia. Niektoré požiadavky už boli naplnené, napríklad zrušenie Mečiarových amnestií a aktuálne ohlásil predčasný odchod z funkcie aj pán Kováčik, čo je tiež jedna z požiadaviek,“ pripomenul. „Policajný prezident naznačil, že ak bude zmenený zákon, skončí vo funkcii. Takže z tohto pohľadu sa študentom darí. Samozrejme, na Roberta Kaliňáka nemajú, to je iná liga,“ dodal Hrabko.

„Ak by Kaliňák pod tlakom ulice odstúpil, tým by sa to neskončilo. Ficovi je jasné, že po Kaliňákovi by nasledoval on,“ reagoval na Hrabka Chmelár.

„Treba to vyzdvihnúť, je to zdravý prejav demokracie, ktorá si občas potrebuje ventilovať emócie. V západnej Európe je to úplne bežné. Ak v Paríži siahnete učiteľom na platy čo i len pol percentom, vyjde do ulíc 60.000 ľudí,“ hodnotí Chmelár.

„My sa tomu ešte stále len učíme. Protesty, na ktorých sa zúčastní päť-, šesť-, či sedemtisíc ľudí považujeme za masové,“ poznamenal. Dodal, že hoci aktuálne podujatie prebehlo na nadstraníckej platforme, má logicky bližšie k opozícii. „Dá sa chápať aj pohľad vlády, koalično–opozičný zápas tu naozaj cítiť. Ale podľa mňa sa môžu tieto protesty skončiť len dvomi spôsobmi, buď vyšumia do prázdna, alebo stratia nevinnosť.

Lebo kľúč k riešeniu má napokon politická opozícia a tá zatiaľ žiadne riešenia neprináša,“ povedal Chmelár.

„Lebo hoci sú požiadavky úplne legitímne, ak si niekto predstavuje riešenie problému korupcie tak, ako to mnohí naivne predpokladajú, že vymeníme politikov a bude po korupcii, tak sa mýli. Korupcia je systémový problém,“ povedal. „Ak by sme žili v spoločnosti, kde väčšina dodržiava pravidlá a pár jednotlivcov ich porušuje, tak by sme to vyriešili tak, že si to vybavíme s jednotlivcami. Ale korupcia v našej spoločnosti funguje ako subkultúra. Väčšina občanov toleruje javy, ktoré nepovažujú za korupciu. Choďte do nemocníc a uvidíte, že babky, ktoré sanitári vozia na vyšetrenia, vedia veľmi presne, koľko im majú dať do vrecka,“ upozornil Chmelár.

„Jeden prieskum ukázal, že dve tretiny respondentov považujú za správne a potrebné, aby mali na správnych miestach svojich ľudí. Preto riešenia musia byť systémové a ani opozícia ich nemá,“ povedal s tým, že za efektívne nepovažuje z tohto pohľadu ani kroky premiéra Fica. „Ak by to Robert Fico myslel s bojom proti korupcii vážne, tak by nehovoril: Ľudia, nahlasujte, učitelia, učte, ale politici, konajte,“ vyhlásil.

Ani Hrabko nepredpokladá, že na odstránenie korupcie stačí aktuálnych vládnych politikov nahradiť vo funkciách dnešnými členmi opozície. „Videli sme, akí nekorupční sú ľudia zo všetkých strán, ktoré sú v parlamente… Mimovládne strany majú problémy so sebou, vôbec nie sú pripravené na to, aby takéto niečo riešili. Ale my nemôžeme brať na zodpovednosť mimovládne strany, ktoré nemajú silu v parlamente, riešenie má v rukách súčasná vládna koalícia,“ zdôraznil Hrabko.

„Richard Sulík má vzácnu schopnosť trafiť niekedy klinec po hlavičke a potom tresnúť niečo také, čo mu rozhodí celú argumentáciu,“ komentoval Chmelár vyhlásenie lídra SaS, že by sa Slovensko nemalo snažiť dostať do tvrdého jadra integrujúcej sa Európy. Sulík týmito slovami reagoval na názor premiéra Roberta Fica, podľa ktorého je integrácia do jadra únie pre Slovensko významnou prioritou.

„Súhlasím s tým, že by sme nemali dávať Európskej únii bianko šek s tým, že za každú cenu chceme byť v jadre, keď nevieme, ako to jadro má vyzerať. Ale Richard Sulík sa dopustil logickej chyby v argumentácii, keď povedal, že nevieme, ako bude jadro vyzerať a hneď nato, že to bude harmonizácia, zvýši sa nebezpečenstvo teroristických útokov…,“ upozornil Chmelár.

„Viem si predstaviť, že pre Slovensko môže byť výhodné byť v užšom jadre. Ale kým tie podmienky nepoznáme, bol by som veľmi opatrný,“ povedal. „Na druhej strane, keď Sulík začal s tým, že by sme mali spolupracovať so štátmi, ktoré majú nízke dane a vysoký rast, tak Čierna Hora má deväťpercentnú korporátnu daň a rast okolo 3,6 percenta HDP.

Nech sa páči, ak máme smerovať k tomu, aby sme spolupracovali radšej s Čiernou Horou, alebo Albánskom, ako s Nemeckom a Francúzskom. Je v neoliberálnej ideológii tak zaseknutý, že nie je schopný vnímať realitu pragmaticky,“ dodal Chmelár.

„Richard Sulík a Robert Fico majú v tejto veci jedno spoločné, a to, že nevedia, o čom hovoria. Ani Richard Sulík, ani Robert Fico dnes nevedia, ako bude to tvrdé jadro vyzerať, aké budú kompetencie a právomoci. Ale jeden už kričí vstúpme a druhý, že tam vstúpiť nesmieme,“ doplnil Chmelára Hrabko.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Jeden zo zranených po nehode v Bratislave je naďalej v kritickom stave

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Jeden zo zranených po nedeľnej (2. 10.) nehode na bratislavskej zastávke Zochova je naďalej v kritickom stave a umelom spánku "Naši zdravotníci robia všetko pre záchranu jeho života," povedala pre TASR hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská Ďalší dvaja pacienti, ktorí zostali…

Ukrajina požaduje od EÚ stabilnejšiu a predvídateľnejšiu finančnú podporu

0 icon

Kyjev 4.októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa denníka Financial Times EÚ doteraz poskytla Kyjevu zo sľúbených 9 miliárd eur len jednu miliardu Vláda požaduje stabilné príjmy, aby mohla plniť svoje rozpočtové záväzky vrátane vyplácania miezd. "Samozrejme, chceme, aby bol proces financovania zo strany EÚ štruktúrovanejší a predvídateľnejší. To ovplyvní aj to,…

Alexander Lukašenko povedal, že na území Bieloruska “nie je potrebné vyhlasovať mobilizáciu”, ale “je potrebné zohľadniť ruské skúsenosti”

0 icon

Minsk 4. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   "Odvedencov sme kontrolovali a budeme kontrolovať prostredníctvom vojenských registračných a odvodových úradov," povedal Lukašenko dal pokyn, aby sa branci kontrolovali "bez akéhokoľvek hluku, bez akéhokoľvek šumu. "Po skončení žatevnej kampane musíme starostlivo obvolať ľudí v oblasti, zistiť ich dostupnosť a overiť všetky naše materiály,…

Premiér apeluje na odhodenie politických tričiek v parlamente a pomoc ľuďom

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ochrániť Slovensko pred následkami energetickej krízy je najvyššia priorita. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti po tom, ako sa Národnej rade (NR) SR nepodarilo odvolať z funkcie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Poďakoval sa poslancom, ktorí ministra vo funkcii…

Stanovisko predsedu vlády SR k účelovému zneužívaniu prijatia členov Deaflympijského výboru Slovenska

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   26. apríla 2022 sa na Úrade vlády SR v Bratislave uskutočnilo oficiálne prijatie členov Deaflympijského výboru a športovcov, ktorí reprezentovali Slovenskú republiku na XXIV. letnej deaflympiáde v Brazílii. Súčasťou delegácie bol vtedy aj generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček. Išlo o oficiálne…

Ján Mazák nepodá odvolanie v prípade stíhanej sudkyne Andrey Haitovej

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák nepodá odvolanie v prípade disciplinárne stíhanej sudkyne Andrey H. Kancelária Súdnej rady SR o tom informovala na svojom webe. V pondelok (3. 10.) ju Najvyšší správny súd oslobodil spod disciplinárneho návrhu Mazák sa stotožňuje predovšetkým s dôvodmi…

Maďarské média: Nová slovenská vláda v područí euroatlantických lobistov

0 icon

Budapešť 4. októbra 2022 (HSP/hungarytoday/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Novovytvorená menšinová vláda na Slovensku vymenovala ďalšieho ministra, ktorý je známy nielen svojimi úzkymi väzbami na euroatlantickú politickú lobby, ale aj nepriateľskými názormi voči súčasnej vláde v Budapešti, píše Dániel Deme pre Hungary today Rastislav Káčer, nový minister zahraničných vecí vymenovaný len pred…

V spojených regionálnych voľbách je možné voliť len v obci trvalého pobytu

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Špecifikom spojených volieb do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov je, že volič môže voliť len v obci svojho trvalého pobytu. Hlasuje vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný. Nie je teda možné požiadať o hlasovací preukaz, ktorý by…

Najpopulárnejší “krajne pravicový starosta” vo Francúzsku

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Robert Ménard, TASR/AP-Laszlo Balogh)   Napriek tomu, že Američania položili svojich európskych "spojencov" na kolená vďaka tomu, že ich donútili uvaliť sankcie na Rusko, a tým zničili ich vlastné ekonomiky, hneď vedľa hlavného javiska sa odohráva hra, v ktorej dochádza k rozdvojeniu medzi nimi, píše konzervatívny…

Barteková na MS chce zabojovať o olympijskú miestenku

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Po trape sa na majstrovstvách sveta v streľbe z brokových zbraní schádza v chorvátskom Osijeku svetová elita aj v skeete. Súťaže v hlavných kategóriách sa uskutočnia 7.-11. októbra a chýbať nebude ani olympijská medailistka Danka Barteková Na nedávnych majstrovstvách Európy vybojovala dvakrát bronz…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Gustáv Murín

Dystópia: Odpáli Zelenský atómovú bombu?

0icon

Už niekoľko týždňov hlásne trúby washingtonskej svetovládnej kliky „varujú“ Rusov pred použitím taktických jadrových zbraní. Tie „varovania“ sa st

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke Spievajúca fontána

Autor: FOTO TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Jeden zo zranených po nehode v Bratislave je naďalej v kritickom stave

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Jeden zo zranených po nedeľnej (2. 10.) nehode na bratislavskej zastávke Zochova je naďalej v kritickom stave a umelom spánku "Naši zdravotníci robia všetko pre záchranu jeho života," povedala pre TASR hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská Ďalší dvaja pacienti, ktorí zostali…

Ukrajina požaduje od EÚ stabilnejšiu a predvídateľnejšiu finančnú podporu

0 icon

Kyjev 4.októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa denníka Financial Times EÚ doteraz poskytla Kyjevu zo sľúbených 9 miliárd eur len jednu miliardu Vláda požaduje stabilné príjmy, aby mohla plniť svoje rozpočtové záväzky vrátane vyplácania miezd. "Samozrejme, chceme, aby bol proces financovania zo strany EÚ štruktúrovanejší a predvídateľnejší. To ovplyvní aj to,…

Alexander Lukašenko povedal, že na území Bieloruska “nie je potrebné vyhlasovať mobilizáciu”, ale “je potrebné zohľadniť ruské skúsenosti”

0 icon

Minsk 4. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   "Odvedencov sme kontrolovali a budeme kontrolovať prostredníctvom vojenských registračných a odvodových úradov," povedal Lukašenko dal pokyn, aby sa branci kontrolovali "bez akéhokoľvek hluku, bez akéhokoľvek šumu. "Po skončení žatevnej kampane musíme starostlivo obvolať ľudí v oblasti, zistiť ich dostupnosť a overiť všetky naše materiály,…

Premiér apeluje na odhodenie politických tričiek v parlamente a pomoc ľuďom

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ochrániť Slovensko pred následkami energetickej krízy je najvyššia priorita. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti po tom, ako sa Národnej rade (NR) SR nepodarilo odvolať z funkcie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Poďakoval sa poslancom, ktorí ministra vo funkcii…

Stanovisko predsedu vlády SR k účelovému zneužívaniu prijatia členov Deaflympijského výboru Slovenska

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   26. apríla 2022 sa na Úrade vlády SR v Bratislave uskutočnilo oficiálne prijatie členov Deaflympijského výboru a športovcov, ktorí reprezentovali Slovenskú republiku na XXIV. letnej deaflympiáde v Brazílii. Súčasťou delegácie bol vtedy aj generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček. Išlo o oficiálne…

Ján Mazák nepodá odvolanie v prípade stíhanej sudkyne Andrey Haitovej

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák nepodá odvolanie v prípade disciplinárne stíhanej sudkyne Andrey H. Kancelária Súdnej rady SR o tom informovala na svojom webe. V pondelok (3. 10.) ju Najvyšší správny súd oslobodil spod disciplinárneho návrhu Mazák sa stotožňuje predovšetkým s dôvodmi…

Maďarské média: Nová slovenská vláda v područí euroatlantických lobistov

0 icon

Budapešť 4. októbra 2022 (HSP/hungarytoday/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Novovytvorená menšinová vláda na Slovensku vymenovala ďalšieho ministra, ktorý je známy nielen svojimi úzkymi väzbami na euroatlantickú politickú lobby, ale aj nepriateľskými názormi voči súčasnej vláde v Budapešti, píše Dániel Deme pre Hungary today Rastislav Káčer, nový minister zahraničných vecí vymenovaný len pred…

V spojených regionálnych voľbách je možné voliť len v obci trvalého pobytu

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Špecifikom spojených volieb do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov je, že volič môže voliť len v obci svojho trvalého pobytu. Hlasuje vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný. Nie je teda možné požiadať o hlasovací preukaz, ktorý by…

Najpopulárnejší “krajne pravicový starosta” vo Francúzsku

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Robert Ménard, TASR/AP-Laszlo Balogh)   Napriek tomu, že Američania položili svojich európskych "spojencov" na kolená vďaka tomu, že ich donútili uvaliť sankcie na Rusko, a tým zničili ich vlastné ekonomiky, hneď vedľa hlavného javiska sa odohráva hra, v ktorej dochádza k rozdvojeniu medzi nimi, píše konzervatívny…

Barteková na MS chce zabojovať o olympijskú miestenku

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Po trape sa na majstrovstvách sveta v streľbe z brokových zbraní schádza v chorvátskom Osijeku svetová elita aj v skeete. Súťaže v hlavných kategóriách sa uskutočnia 7.-11. októbra a chýbať nebude ani olympijská medailistka Danka Barteková Na nedávnych majstrovstvách Európy vybojovala dvakrát bronz…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Gustáv Murín

Dystópia: Odpáli Zelenský atómovú bombu?

0icon

Už niekoľko týždňov hlásne trúby washingtonskej svetovládnej kliky „varujú“ Rusov pred použitím taktických jadrových zbraní. Tie „varovania“ sa st

Vášeň v Tebe

O hrôzach pri tragickej dopravnej nehode v Bratislave prehovorila aj misska Podmanická: „Bol tam aj môj brat so svojím kamarátom...“

0 icon

V nedeľu večer zasiahla Slovensko tragická dopravná nehoda, pri ktorej zomreli piati mladí ľudia. O tom, čo sa dialo po náraze auta, ktoré viedol opitý vodič prehovorila aj 1. vicemiss a modelka Viktória Podmanická. Jednou z obetí je len 19-ročný študent. Bol to kamarát jej brata. „Na zastávke Zochova bol aj môj brat. Bol…

Dominika Cibulková ukázala svoju rutinu, ktorej sa niektoré tehotné ženy vzdajú ihneď. Ona nie! Môže to?

0 icon

Bývalá slovenská tenistka 33-ročná Dominika Cibulková pred niekoľkými dňami oznámila radostnú správu. Je opäť tehotná. Spolu s manželom Michalom Navarom sa teda stanú dvojnásobnými rodičmi. Dominika Cibulková informovala o krásnej novinke na sociálnej sieti: „Jakubko z nás urobil rodinu, ale TY nás doplníš. Naša rodina sa rozrastá a my nemôžeme byť…

5 červených manželských vlajok, ktoré by ste nemali ignorovať

0 icon

Existujú určité manželské problémy, ktoré jednoducho nemôžete ignorovať: podvádzanie, klamstvo alebo dlhá pauza vo vašom sexuálnom živote, ktorej príčinou nie sú zdravotné problémy jedného alebo oboch z partnerov. Niektoré problémy sa však vkrádajú do manželstva záludnejším spôsobom. Odborníci ich nazývajú červené vlajky, informuje portál

Sajfa a Veronika oslavovali narodeniny dcérky vo veľkom štýle. Ktoré známe ženy nazval moderátor Sudičkami?

0 icon

Dcérka známej moderátorskej dvojice – Mateja Sajfa Cifru a Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej – oslávila svoje tretie narodeniny. Rodičia jej pripravili krásnu oslavu. Na oslave nechýbala ani modro-ružovo-zlatá torta s jednorožcom a Sárkiným menom. Oslávenkyňa mala na sebe šaty Snehulienky. Deti, a ako ukázal Sajfa aj rodičia, sa mohli vyšantiť na trampolíne či bazéne plnom…

Vedeli ste, že aj váš malý športovec môže prežívať syndróm vyhorenia?

0 icon

Syndróm vyhorenia sa už netýka len dospelých. A vôbec sa už netýka len zamestnania a určitej pracovnej pozície. Počuli ste už o vyhorení detí v športe? Aj to je už realitou životov niektorých detí. Doktor Chris Stankovich vysvetľuje, že hoci je športové vyhorenie reálny stav, nejde o 

Armádny Magazín

Ďalšie zasadnutie Národného obrodenia riešilo domobranu, potravinovú, zdrojovú a zdravotnícku bezpečnosť

0 icon

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Koncom augusta viac ako sto delegátov zo slovenských spoločenstiev, občín, komunít, spolkov, vybraných hnutí a strán spustilo proces slovenského národného obrodenia. Delegáti Okrúhleho stola sa uzniesli na vzniku organizačnej štruktúry, ktorá postupne predstaví

Kto hovorí ústami miliardára a mierotvorcu Elona Muska

0 icon

Rusko, 4.október 2022 (AM) – Na sieti sa aktívne diskutuje o publikácii amerického inžiniera, investora a miliardára Elona Muska, ktorý ponúka kompromisnú možnosť ukončenia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Na ukončenie nepriateľských akcií je podľa Muska potrebných niekoľko podmienok.   Prvou podmienkou, ktorú vyslovil jeden z najbohatších

Bratislavčan Jozef Kiss bol najlepším stíhacím pilotom rakúsko-uhorského letectva

0 icon

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Pred niekoľkými týždňami sme uverejnili článok o stíhacom pilotovi Františkovi Vognarovi z Trnavy, ktorý patril k leteckým esám rakúsko-uhorského letectva. Ďalší

Alexander Rogers: "všetko je stratené lebo "LIIIIIMAAAAAN!"

0 icon

Rusko, 4.október 2022 (AM) –  Mal som veľmi dobrých učiteľov filozofie (možno aj tých najlepších). A naučili ma, že najdôležitejšou zručnosťou človeka, ktorá okrem iného rozhoduje o jeho prežití, blahobyte a mieste v hierarchii (a neexistujú spoločnosti bez hierarchií, môžete hystericky bojovať a snažiť sa dokázať, že to tak nie je),…

Akú zámienku si Hitler zvolil na prepad ZSSR?

0 icon

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Počas Norimberského tribunálu zaznelo medzi slovami obhajujúcimi nacistických pohlavárov aj tvrdenie, že Hitlerovo prepadnutie ZSSR bolo „vynúteným opatrením“, preventívnym úderom proti agresii sovietskeho vedenia, ktoré sa vraj ako prvé chystalo zaútočiť na Tretiu ríšu a to napriek podpísanému paktu o neútočení.   Táto

FOTO DŇA

Na snímke Spievajúca fontána

Autor: FOTO TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali