PAHREBA. Slovxit – je tak reálny ako Grexit? Môže Slovensko dopadnúť ako Grécko?

Bratislava, 30. augusta 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

 

A zasa sme tam, kde sme boli pred rokmi. To sa nemení. Vláda nás presviedča, že sme na vrchole hospodárskeho rastu a opozícia tvrdí, že tak zle tu ešte nebolo. Kto z nich klame? Sú aj iné závažnejšie – otázky. Napríklad? Môže Slovensko dopadnúť tak, ako Grécko?..

Ahoj, Jožo. Pane bože, zasa čítaš o tom nešťastnom Grécku? Že ťa to ešte baví.

Vôbec ma to nebaví. A vôbec mi nejde o Grécko. Pozorujem zhody a odlišnosti, zákonitosti a náhody, logické vysvetlenia a sprosté výhovorky. Je to mimoriadne zaujímavé.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ale čoho všetkého sa to týka? Vidím, že máš pred sebou článok o Grécku, ale tvrdíš, že vôbec nejde o Grécko. Tak potom nechápem, nad čím vlastne medituješ?

No predsa nad našou súčasnosťou. Vieš, dnes ráno som sa zobudil a zalial ma studený pot. Snívalo sa mi niečo strašné: že sme dopadli ako Gréci – ba ešte horšie! Vieš si predstaviť tú nočnú moru? Normálne sa mi snívalo, že sa Slovensko ocitlo na gréckej ceste a rúti sa ku katastrofe. Takmer som zošalel: prečo, načo, začo? Nemôžeme opakovať také hrubé chyby!

Samozrejme, že nemôžeme. Určite sa poučíme z gréckych chýb a nezopakujeme ich. 

To sa ľahko hovorí. Ale veď sme ich už začali opakovať. To znamená, že už sme vstúpili na tú pochybnú grécku cestu. Ak si včas nevezmeme rozum do hrsti, dopadneme ako Gréci.

Somarina. Kde si to vzal? Gréci zbankrotovali, ale nás chváli celá Európa, vraj sme ten… ako to hovoria? Európsky ekonomický tiger. A ty hovoríš, že sme na gréckej ceste.   

Aha, tiger… Ktorého bolia zuby a preto nemôže hrýzť a preto zasa bude hladný…

Nepreháňaj. Samozrejme, že máme problémy, ale kto ich nemá? Ekonómovia hovoria, že sa rozvíjame najrýchlejšie zo všetkých európskych štátov. Tak čo by si chcel? Postupne dobehneme aj Nemcov, aj Francúzov, aj Švajčiarov.

O, ako vysoko si vyskočil! Budem spokojný aj s tým, keď sa budeme vláčiť tesne za nimi – aj to by nám v súčasnej situácii postačilo, lebo sme veľmi ďaleko vzadu.

Zasa preháňaš. Naša ekonomika je oveľa zdravšia ako grécka. A nemáme siestu. Ale hlavné je, že nie sme tak zadlžení až po uši ako Gréci – to je ich hlavný problém.

Ale aj náš! Veď sa stačí pozrieť, kam sme sa dostali. Že nemáme také dlhy ako Gréci? Pán Boh zaplať! Ale žeby sme boli na tom oveľa lepšie? Kdeže. Nehovorím, že sme klesli tak hlboko, ako Gréci, ale tiež sme sa poriadne zamotali. A tiež máme vysokánsky dlh – preto hovorím, že sme na gréckej ceste. Nie sme ešte tam, kde sú Gréci, ale už tam smerujeme.

To sú iba reči. Nežijeme iba z turizmu a nie sme takí leniví ako Gréci. A neporovnávaj naše dlhy a grécke. Ako hovorí môj kamarát Arpád, to sú dva obrovské rozdiely…  

To by som nepovedal. Vyhlasovať môžeme hocičo, ale čísla nepustia. A tie hovoria, že máme hrôzostrašný dlh. Pozri sa. V súčasnosti sa naša zadlženosť dostala na úroveň viac ako 50 percent HDP. Registruješ? Vlani výška nášho hrubého domáceho produktu – slávne HDP – dosiahla 74,655 miliardy eur a v tomto roku už 76,521 miliardy eur. A výška štátneho dlhu k 1. januáru tohto roka dosiahla až 53,6 % HDP! Chápeš? Štátny dlh tvorí vyše polovice HDP – je to takmer 40 miliárd eur! A teraz mi hovor, že nie sme na gréckej ceste s takýmto dlhom!

No a čo? Niektoré najsilnejšie štáty majú výšku štátneho dlhu ešte vyššiu ako HDP a nič si z toho nerobia, nie je to žiadna katastrofa. Američania majú výšku štátneho dlhu 88 percent HDP, Francúzsko 93,5 %, Nemecko 78,4, Portugalsko 129, Írsko 123, Belgicko 101, Taliansko 132,6 % – no a čo? Žijú, pracujú, nekrachujú. Tvoje milované Grécko to pomaly dotiahlo takmer na 200 percent a preto má problémy. A my máme iba trochu nad 50 percent a neklesáme nižšie. Tak kde sú problémy?

Veď nehovorím, že sme na tom najhoršie, ale opakujem, že sme na zlej ceste. Kde sme boli a kam sme sa dostali? Spomeň si, tesne pred nežnou revolúciou, v roku 1989 zadlženosť celého Československého štátu bola okolo 7-8 miliárd korún. Registruješ? Korún!! Bolo 7 – 8 miliárd a v súčasnosti je 40 miliárd. Akože 5-násobok, však? Ale kurz koruny ku euru bol 30-násobne nižší. Čo to znamená? Tridsať krát päť – koľko to je? A máme tu 150-násobný nárast štátneho dlhu. Tak toto je gól! Nie je to obrovská kríza, nie je to grécka cesta?

Počúvaj. Neporovnávaj neporovnateľné. Súčasná ekonomická situácia je úplne iná a svet žije podľa iných ekonomických zákonov. Vtedy sa nedalo žiť na dlh a teraz – koľko len chceš. Kapitalizmus, bratu! Čo to porovnávaš s časmi „svetlej budúcnosti“? Vtedy bolo všetko úplne inak. Takže tá na prvý pohľad hrozivá výška štátneho dlhu nie je žiadna katastrofa. Veď je tu trend zníženia výšky tohto dlhu.  

Aha, a ako sa to väčšinou rieši? Ako sa mnohé vlády v EÚ snažia „oklamať“ zadlženosť? Veľmi jednoducho. Berú si pôžičky. Je to dnes moderné. Sám si hovoril – kapitalizmus! Všetci si berú pôžičky – ľudia, podnikatelia, firmy, ale aj štáty. A iba si zvyšujú dlhy.

Prečo? Je to bežné. Ako stavebné sporenie. Potrebuješ si niečo vybaviť, vybudovať, vezmeš si pôžičku, potom trochu šetríš a splácaš pôžičku. Je to úplne bežná prax.

Aha, a stále žijeme za požičané. Zadlžovať sa nie je ťažké. Ale každý dlh je nutné skôr alebo neskôr vrátiť. A nielen tak – ale s percentami „za požičané“. To znamená, že vrátiš viac ako si požičiaš. A kde si vezmeš prachy navyše? Kde zoženieš prostriedky, ktoré okrem požičaných peňazí uhradia ešte aj úrok? A vlády si berú a berú pôžičky aj naďalej.

Ale veď ich neberú len tak, pre seba. Potrebujú financie, aby mohli investovať a urobiť niečo užitočné pre tento štát a pre ľudí. A samozrejme, tieto finančné prostriedky musia rozumne investovať, aby priniesli štátu zisk na uhradenie pôžičky, vlastne nielen pôžičky, ale aj dodatočnej sumy – navýšenia o percenta za pôžičku, teda treba splatiť úroky. Ale veď je to bežná prax. Tak to robia vlády po celom svete. Nie sme unikát.

Fajn. A teraz mi pripomeň, ktorá naša vláda za ostatné štvrťstoročie rozumne investovala do rozvoja slovenského hospodárstva – či už do priemyslu alebo pôdohospodárstva? Mali sme tu veľa géniov, ktorí vedeli narábať s pôžičkami v prospech štátu? Stále prerábali a štátny dlh rástol. Ako to riešili? Brali ďalšie pôžičky. A sme tam, kde sme: výška štátneho dlhu už prekročila polovicu HDP. Gratulujem! Vítaj na gréckej ceste.

Nedramatizuj. Nie je všetko také čierne, ako to maľuješ. Veď vieš, že financií je vždy nedostatok a treba investovať do rozvoja podnikov, pomáhať zdravotníctvu a školstvu, pomaly dvíhať platy zamestnancom a pod. Na všetko potrebuješ peniaze. Takže požičiavanie a trochu vyšší štátny dlh je v súčasnosti bežná prax vo svete.

Preboha, ty si taký chladnokrvný ako ľadovec. Tomu hovorím – svätý pokoj. Ale veď požičiavané vždy treba vrátiť! V tom je problém. A navyše. Ako aj Gréci a iní mudrci sme porozdávali všetko, čo sme len mali. Máme prázdnu špajzu. Všetky podniky sprivatizovali, štát nemá takmer nič a môže si pískať. A potom sa čudujeme, že nie sú financie, veď celý zisk ide do vrecka súkromníkov a štát, ako hovoria bratia Česi „má holé ruce“. A potom nech na ministerstvách plánujú rozvoj priemyslu a pôdohospodárstva alebo príjem do štátnej pokladnice, keď všetko závisí od iných, ale nie od štátu. Všetko je fuč.

Rozprávaš ako starý komunista. Ale akurát teraz by si sa mal tešiť – súčasná vláda by všetko zasa znárodnila a vytvorila iba štátne podniky. 

A čo z toho? Vyprávať môže koľko len chce. A ako vráti tie sprivatizované podniky späť – silou?! Znárodní ich? To jej nedovolí ani Brusel, ani Berlín, ani Paríž. Snívajte s nami! A čo mi nadávaš do komunistov? Za to, že chcem, aby sme mali silný štát a ten štát bol bohatý? Nie som komunista a nikdy som nebol. Som realista a ak chceš – patriot. To je niečo iné. A súčasná akože socialistická vláda robí iba kozmetické opatrenia – akože je sociálna. Zaoberá sa populizmom, aby si udržala priazeň občanov. Ako inak? Blížia sa voľby! Ha-ha.  Bezplatné cestovanie pre dôchodcov a študentov, príspevky na lieky, príspevky na detské tábory, príspevky na dovolenky a rekreácie, zvyšovanie dôchodkov – fajn, ale to sú maličkosti a nič kardinálne neriešia. Ľudia by sa mali dávno spamätať. Časy, keď existovali ľavičiari a pravičiari, sú dávno preč. V súčasnosti existuje nejaká čudná zmeska strán, ktoré sa odlišujú iba tým, že majú rôzne odtiene – tie sú trochu ľavicovejšie, iní sú trochu pravicovejšie, ale inak – je to jedno. Ale mali by sa deliť na tých rozumných a tých ešte viac rozumnejších…

Ale-ale, konečne ti to došlo. Fakt, ten rozdiel medzi stranami je čisto kozmetický. Viacerí akože socialisti sú podnikatelia – čistí kapitalisti. Koľko kapitalistov máme v súčasnej socialistickej vláde či vo vládnej strane? Habadej. Preto už aj zmýšľajú inak… Veľa vecí akože ľavičiari a akože pravičiari robia rovnako. Aj prví, aj druhí sú ochotní platiť  zbytočné vysoké školy a univerzity, ktoré vypľúvajú stovky nikomu nepotrebných absolventov – nemajú kam ísť, nie je pre nich zamestnanie, ktoré vyštudovali. Celý školský systém treba meniť, ale nerobí to ani pravica, ani ľavica.

No a to presne je tá grécka cesta. Sami plodíme nezamestnaných a onedlho ich budeme mať toľko ako v Grécku. A nemáme aj tu, ako v Grécku, kopu predražených projektov, ktoré na objednávku štátu uskutočňujú súkromné spoločnosti? A berú za to nekresťanské peniaze. A je to jedno, či sú vo vláde pravičiari alebo ľavičiari. Korupcia je za každej vlády. Ako v Grécku.

Všetko je to tak, ale zasa – ešte sme tak hlboko neklesli, ako Gréci.  

No presne tak – ešte sme neklesli. Ale už sme na ceste – na tej gréckej. Krajina sa zadlžuje viac a viac. Hrozí nám závislosť, poníženie, podriadenie sa, katastrofa. Strácame samostatnosť. Vlastne, o akej samostatnosti môžeme hovoriť, keď sme v EÚ? Za nás rozmýšľajú a rozhodujú iní a pekne nám rozkazujú – ako Grékom. A vidíš, kam tých Grékov dotiahli? Na pokraj priepasti. Môžu sa im poďakovať. Ešte nám chýbajú zahraniční ministri ako na Ukrajine a bude všetko tip top. A ak sa nespamätáme a včas neodbočíme z tej gréckej cesty, skončíme presne tak, ako potomkovia slávneho Odysea. Jaj-jaj, len nech naša Odysea bude odlišná. Nech nedoplávame až tak ďaleko, ako Gréci…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Putin označil rozhovory s lídrami Arménska a Azerbajdžanu za konštruktívne

0 icon

Moskva 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že jeho piatkové stretnutie s arménskym premiérom a azerbajdžanským prezidentom bolo "konštruktívne" a prinieslo sériu dohôd v kľúčových záležitostiach. Informovala o tom agentúra AP Arménsko a Azerbajdžan viedli na jeseň 2020 niekoľkotýždňový…

Premiér vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novou mutáciou

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novým koronavírusovým variantom B.1.1.529 potvrdeným aj v Európe. O stanovisko k mutácii požiadal aj konzílium odborníkov. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR Heger v piatok ráno hovoril o šírení…

Sme v tom sami. Alebo zatváranie kostolov a protinapoleonské povstanie v Tirolsku

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Christianitas/Foto:Screenshot YouTube)   Slovenská vláda na čele s premiérom Hegerom, hlásiacim sa ku kresťanstvu, nám opäť zatvára kostoly a tvári sa, akoby vlastne o nič nešlo. Veriaci bez svojho „kultúrneho podujatia“ predsa dajako prežijú Liberáli sú však opäť pobúrení – čo si to tí kresťania vôbec…

Sestry Fialkové majú dobré spomienky na Östersund, chceli by si ich obnoviť

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Paulína Fialková má po zdravotných komplikáciách a strate formy z minulej zimy opäť veľkú chuť na biatlon. A rovnako to platí aj o jej mladšej sestre Ivone. Počas víkendu odštartuje nová sezóna Svetového pohára 2021/2022 vo švédskom Östersunde, teda na mieste, kde sa…

Seniorovi 500 eurový poukaz za očkovanie? Matovič chce cez zaočkovaných dôchodcov poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam zasiahnutým pandémiou

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štát chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie ochorenia COVID-19. Toto riešenie navrhol minister financií Igor Matovič na piatkovej tlačovej konferencii. Peniaze sa k nim majú dostať cez zaočkovaných dôchodcov, ich deti či vnúčatá, ktorí použijú 500 eurové…

Nový variant koronavírusu dostal pomenovanie omikron, zaradili ho do rovnakej skupiny ako delta variant. Čo o ňom zatiaľ vieme?

0 icon

Brusel 26. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Technická skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok pomenovala nový variant koronavírusu identifikovaný v Juhoafrickej republike ako „omikron“ podľa v poradí 15. písmena gréckej abecedy Klasifikovala ho zároveň ako vysoko nákazlivý variant a zaradila ho do rovnakej kategórie, v akej sa nachádza i celosvetovo…

Putin v decembri navštívi Indiu. Bude rokovať s premiérom Módím

0 icon

Moskva 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Ruský prezident Vladimir Putin pocestuje v decembri do Indie. Pôjde o jeho iba druhú zahraničnú cestu od vypuknutia covidovej pandémie pred dvoma rokmi, informovala v piatok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na Kremeľ Moskva ďalej oznámila,…

Žena neprežila zrážku s autom, zahynul aj jej pes

0 icon

Prievidza 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Život 55-ročnej ženy vyhasol pri dnešnej rannej nehode na Nábreží sv. Cyrila v Prievidzi. Ako uviedla trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti, chodkyňu spolu s jej psom, ktorého mala na vôdzke, zrazilo osobné auto na priechode pre chodcov. Žena zraneniam podľahla, zahynul aj jej…

Školy mali ostať napriek lockdownu otvorené. Mikas vyzval všetky regionálne úrady, aby v prípade zlej situácie zasiahli a zatvorili ich

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková Regionálne úrady už v súčasnosti v okresoch pristupujú k zatváraniu…

Arcibiskup Zvolenský povzbudzuje k individuálnemu pristupovaniu k sviatostiam

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vzhľadom na opatrenia (lockdown), ktoré na základe uznesenia vlády vstúpili do platnosti od 25. novembra 2021, je v čase núdzového stavu a zákazu vychádzania obmedzené [prakticky zakázané] verejné slávenie bohoslužieb. Povolené je len individuálne vysluhovanie sviatostí Pri tejto príležitosti bratislavský arcibiskup metropolita…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Lehotský st.

Tliachanie

0icon

Z Prezidentského paláca sme počuli tliachanie o tliachaní. Viem, že v Pravidlách slovenského pravopisu slovo tliachanie neexistuje, možno pochádza z pezinského nárečia pri riešení problematiky skládky. Ale dajme prednosť normálnemu pohľadu na Covid-19, teda z druhej strany. Ako by riešil boj s touto „hnusobou“ Jano z búdy so zdravým sedliackym…

Ivan Štubňa

Besnie vláda a jej spolupáchatelia preto lebo sa boja odhalenia, že všetko je inak?

0icon

Vládna štatistika k 24.11 2021 Na začiatok treba uviesť, že štatistika si všíma iba údaje týkajúce sa počtu a zvyšovania očkovania a ponúka informácie súvisiace s presadzovaním očkovania. Také informácie, ktoré zhodnotia príčiny stavu, iné formy liečenia alebo zmierňovania choroby, podrobnejšie štatistiky regionálneho charakteru, napr. počet pendlerov, migrácia dovolenkárov, hlavné…

Jozef Slávik

Keď by mala nádej zomierať posledná ...

0icon

Vo štvrtok nás vláda opäť uzatvára. Či sa dá oficiálnym číslam veriť alebo nie, nie je podstatné, podstatné je iba to, aká je reálna skutočnosť chorobnosti a úmrtnosti na koronavírus. Dodnes nie je verejnosť napriek mnohým sľubom vládnych činiteľov pravdivo informovaná o reálnom stave v chorobnosti a úmrtnosti. Dodnes nevieme,…

Boris Mesár

1. Ukrajina sa zapája do ofenzívnych akcií v Donbase - ruské ministerstvo zahraničných vecí 2. Ukrajina pomenovala podmienku pre zavedenie stanného práva 

0icon

1.  Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že ukrajinské ozbrojené sily vedú v niektorých oblastiach Donbasu útočné operácie. Situácia na Ukrajine podľa nej naďalej vyvoláva vážne obavy. "Horúce hlavy kyjevského režimu, ktoré sa zrejme cítia úplne beztrestné, presadzujú silové riešenie vnútornej ukrajinskej krízy. Situácia v oblasti konfliktu sa…

Pavol Lazar

Podvedená Konferencia biskupov Slovenska žiada čo najrýchlejšie zrušenie Lockdownu

0icon

KONFERENCIA BISKUPOV SLOVENSKA sa cíti podvedená. Podľa všetkého to vypadá tak, že došlo k prísľubu zo strany vlády, že pokiaľ budú zodpovedne dodržiavať všetky obmedzenia a otvorene podporovať cestu k zodpovednosti (k vakcinácii), budú môcť nerušene verejne slúžiť omše v kostoloch. „Opätovný lockdown je veľkým sklamaním. Konferencia biskupov Slovenska od…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Koniec zápasu medzi FK Senica a MŠK Žilina kvôli hustému sneženiu

Autor: TASR-Lukáš Grinaj

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Putin označil rozhovory s lídrami Arménska a Azerbajdžanu za konštruktívne

0 icon

Moskva 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že jeho piatkové stretnutie s arménskym premiérom a azerbajdžanským prezidentom bolo "konštruktívne" a prinieslo sériu dohôd v kľúčových záležitostiach. Informovala o tom agentúra AP Arménsko a Azerbajdžan viedli na jeseň 2020 niekoľkotýždňový…

Premiér vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novou mutáciou

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novým koronavírusovým variantom B.1.1.529 potvrdeným aj v Európe. O stanovisko k mutácii požiadal aj konzílium odborníkov. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR Heger v piatok ráno hovoril o šírení…

Sme v tom sami. Alebo zatváranie kostolov a protinapoleonské povstanie v Tirolsku

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Christianitas/Foto:Screenshot YouTube)   Slovenská vláda na čele s premiérom Hegerom, hlásiacim sa ku kresťanstvu, nám opäť zatvára kostoly a tvári sa, akoby vlastne o nič nešlo. Veriaci bez svojho „kultúrneho podujatia“ predsa dajako prežijú Liberáli sú však opäť pobúrení – čo si to tí kresťania vôbec…

Sestry Fialkové majú dobré spomienky na Östersund, chceli by si ich obnoviť

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Paulína Fialková má po zdravotných komplikáciách a strate formy z minulej zimy opäť veľkú chuť na biatlon. A rovnako to platí aj o jej mladšej sestre Ivone. Počas víkendu odštartuje nová sezóna Svetového pohára 2021/2022 vo švédskom Östersunde, teda na mieste, kde sa…

Seniorovi 500 eurový poukaz za očkovanie? Matovič chce cez zaočkovaných dôchodcov poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam zasiahnutým pandémiou

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štát chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie ochorenia COVID-19. Toto riešenie navrhol minister financií Igor Matovič na piatkovej tlačovej konferencii. Peniaze sa k nim majú dostať cez zaočkovaných dôchodcov, ich deti či vnúčatá, ktorí použijú 500 eurové…

Nový variant koronavírusu dostal pomenovanie omikron, zaradili ho do rovnakej skupiny ako delta variant. Čo o ňom zatiaľ vieme?

0 icon

Brusel 26. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Technická skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok pomenovala nový variant koronavírusu identifikovaný v Juhoafrickej republike ako „omikron“ podľa v poradí 15. písmena gréckej abecedy Klasifikovala ho zároveň ako vysoko nákazlivý variant a zaradila ho do rovnakej kategórie, v akej sa nachádza i celosvetovo…

Putin v decembri navštívi Indiu. Bude rokovať s premiérom Módím

0 icon

Moskva 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Ruský prezident Vladimir Putin pocestuje v decembri do Indie. Pôjde o jeho iba druhú zahraničnú cestu od vypuknutia covidovej pandémie pred dvoma rokmi, informovala v piatok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na Kremeľ Moskva ďalej oznámila,…

Žena neprežila zrážku s autom, zahynul aj jej pes

0 icon

Prievidza 29. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Život 55-ročnej ženy vyhasol pri dnešnej rannej nehode na Nábreží sv. Cyrila v Prievidzi. Ako uviedla trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti, chodkyňu spolu s jej psom, ktorého mala na vôdzke, zrazilo osobné auto na priechode pre chodcov. Žena zraneniam podľahla, zahynul aj jej…

Školy mali ostať napriek lockdownu otvorené. Mikas vyzval všetky regionálne úrady, aby v prípade zlej situácie zasiahli a zatvorili ich

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková Regionálne úrady už v súčasnosti v okresoch pristupujú k zatváraniu…

Arcibiskup Zvolenský povzbudzuje k individuálnemu pristupovaniu k sviatostiam

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vzhľadom na opatrenia (lockdown), ktoré na základe uznesenia vlády vstúpili do platnosti od 25. novembra 2021, je v čase núdzového stavu a zákazu vychádzania obmedzené [prakticky zakázané] verejné slávenie bohoslužieb. Povolené je len individuálne vysluhovanie sviatostí Pri tejto príležitosti bratislavský arcibiskup metropolita…

Podkasty

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Môže byť aj zdravotníctvo choré?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Prečo píšu Slovenskí katolíci svojim biskupom? Pýtame sa predsedu Správnej rady OZ Slovenskí katolíci Miroslava Vetríka

icon

Bratislava 24. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Katolíci píšu list svojim biskupom. Zaznievajú v ňom vážne výčitky, týkajúce sa výzvy, aby sa veriaci dali zaočkovať proti Covidu 19. Naliehajú na kňazov, aby šírili správnu osvetu, aby nabádali v prospech očkovania, lebo to je „v čase šíriacej sa choroby konkrétnym a zrelým prejavom našej viery v Boha.“ V...

Osobné vyšetrenie a Ivermektín, odporúča MUDr. Janeková pri liečbe Covidu 19

icon

Bratislava 23. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/DPA-Andreas Gebert) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú desiatky nových infikovaných, v nemocniciach leží s covidom viac ako 3000 pacientov. Pri ľahkom priebehu choroby domáca liečba stačí. Ako však predísť alebo zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, napojeniu na pľúcnu ventiláciu? Nebolo by efektívnejšie nasadiť od začiatku účinnú liečbu všeobecným...

Vybuchne v justícii bomba?

icon

Bratislava 22. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Žijeme v časoch niekedy až chaotických zmien, ktoré sa zvyknú nazývať reformy. Jednou z nich je reorganizácia súdov, ktorej sa hovorí „nová súdna mapa“. Celé to začalo ešte vlani v novembri, keď na základe odporúčaní Európskej komisie pre efektívnosť súdnictva, známej pod skratkou CEPEJ, pripravila ministerka Kolíková zámer radikálne...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Tliachanie

0icon

Z Prezidentského paláca sme počuli tliachanie o tliachaní. Viem, že v Pravidlách slovenského pravopisu slovo tliachanie neexistuje, možno pochádza z pezinského nárečia pri riešení problematiky skládky. Ale dajme prednosť normálnemu pohľadu na Covid-19, teda z druhej strany. Ako by riešil boj s touto „hnusobou“ Jano z búdy so zdravým sedliackym…

Ivan Štubňa

Besnie vláda a jej spolupáchatelia preto lebo sa boja odhalenia, že všetko je inak?

0icon

Vládna štatistika k 24.11 2021 Na začiatok treba uviesť, že štatistika si všíma iba údaje týkajúce sa počtu a zvyšovania očkovania a ponúka informácie súvisiace s presadzovaním očkovania. Také informácie, ktoré zhodnotia príčiny stavu, iné formy liečenia alebo zmierňovania choroby, podrobnejšie štatistiky regionálneho charakteru, napr. počet pendlerov, migrácia dovolenkárov, hlavné…

Jozef Slávik

Keď by mala nádej zomierať posledná ...

0icon

Vo štvrtok nás vláda opäť uzatvára. Či sa dá oficiálnym číslam veriť alebo nie, nie je podstatné, podstatné je iba to, aká je reálna skutočnosť chorobnosti a úmrtnosti na koronavírus. Dodnes nie je verejnosť napriek mnohým sľubom vládnych činiteľov pravdivo informovaná o reálnom stave v chorobnosti a úmrtnosti. Dodnes nevieme,…

Boris Mesár

1. Ukrajina sa zapája do ofenzívnych akcií v Donbase - ruské ministerstvo zahraničných vecí 2. Ukrajina pomenovala podmienku pre zavedenie stanného práva 

0icon

1.  Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že ukrajinské ozbrojené sily vedú v niektorých oblastiach Donbasu útočné operácie. Situácia na Ukrajine podľa nej naďalej vyvoláva vážne obavy. "Horúce hlavy kyjevského režimu, ktoré sa zrejme cítia úplne beztrestné, presadzujú silové riešenie vnútornej ukrajinskej krízy. Situácia v oblasti konfliktu sa…

Pavol Lazar

Podvedená Konferencia biskupov Slovenska žiada čo najrýchlejšie zrušenie Lockdownu

0icon

KONFERENCIA BISKUPOV SLOVENSKA sa cíti podvedená. Podľa všetkého to vypadá tak, že došlo k prísľubu zo strany vlády, že pokiaľ budú zodpovedne dodržiavať všetky obmedzenia a otvorene podporovať cestu k zodpovednosti (k vakcinácii), budú môcť nerušene verejne slúžiť omše v kostoloch. „Opätovný lockdown je veľkým sklamaním. Konferencia biskupov Slovenska od…

TopDesať

TOP10: Netopiere a neuveriteľné fakty o nich

0 icon

Podľa mnohých paleontológov a vedcov žijú netopiere už milióny rokov, ešte predtým, ako ľudia obývali planétu, a patria medzi najúžasnejšie tvory na svete. Aj keď netopiere nemajú dobrú povesť, pokiaľ ide o vnímanie verejnosti, v skutočnosti sú skvelými tvormi. Zaujíma vás, čo ich robí tak úžasnými? Napríklad aj tieto neuveriteľné fakty. 1. V…

Zlom San Andreas ako časovaná bomba? 2. časť

0 icon

O pohybe litosferických dosiek ste už zrejme počuli. Ide o niekoľko kilometrov dlhé a niekoľko kilometrov hrubé dosky, ktoré sa pohybujú na tuhotekutom vonkajšom plášti Zeme. Dve z nich sa stretávajú v pásme Severnej Ameriky- vzniká zlom San Andreas. Je časovanou bombou? Ako dve zle do seba zapadajúce ozubené kolesá…

Fotografie, ktoré sú po priblížení nesmierne zábavné

0 icon

Ak máš rád fotografovanie, tak určite stráviš množstvo svojho času práve tým, že svoje fotografie detailne skúmaš. Mnohokrát sa ti určite stáva, že tvoje fotografie sú po zväčšení a priblížení nesmierne zábavné. Často na nich nájdeš rôzne zábavné momentky, ktoré si si pri fotografovaní ani len nevšimol. Niektoré fotografie si…

Opar môže byť veľmi nepríjemný. Ako sa ho zbaviť?

0 icon

Ak máš okolo úst alebo pier množstvo malých pľuzgierov, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o nepríjemný opar. Prvým príznakom je, že sa ti na ústach objaví škvrna, ktorá páli alebo svrbí. Keď sa stratia prvé príznaky, škvrna môže byť červená, opuchnutá alebo boľavá. Tieto pľuzgiere sa po niekoľkých dňoch môžu prepustiť, vytekať a premeniť…

Fotografie, ktoré ti zaručene zlepšia tvoj deň

0 icon

Posaď sa na zadok, pretože dnes ti ukážeme tieto zábavné fotografie, ktoré zaručene zlepšia tvoj deň. Zvykne sa vravievať, že škodoradosť je tá najlepšia radosť na svete. Musíš si však dávať pozor, aby si sa nesmial príliš hlasno, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že sa ti všetko vráti -…

Armádny Magazín

Bukureštská deviatka rokovala o významnej úlohe odstrašenia a obrany

0 icon

Bulharsko, 27. november 2021 (AM) – Ministri obrany krajín Bukureštskej deviatky (B9) počas dvojdňového zasadnutia rokovali o záveroch samitu NATO 2021 a tiež o spolupráci NATO a Európskej únie. Slovenský rezort obrany na rokovaniach zastupoval štátny tajomník MO SR Marian Majer.   „Rokovania poskytli príležitosť zhodnotiť ak

Vrtuľníky Bell a ich úlohy pri hasení požiarov

0 icon

USA, 27. november 2021 (AM) – Potreba leteckého hasenia požiarov celosvetovo rastie a vrtuľníky Bell zohrávajú v tejto oblasti dôležitú úlohu. Vzhľadom na to, že počet lesných požiarov sa z roka na rok zvyšuje a ich vypuknutie je čoraz ťažšie predvídať, je nevyhnutné zabezpečiť flotilu strojov, ktoré dokážu tieto

Prečo sú USA koloniálnou ríšou?

0 icon

USA, 27. november 2021 (AM) – Novinár britského listu The Guardian Daniel Immerwahr uvažuje nad tým, prečo sa občanom USA páči, keď je ich štát predstavovaný ako republika, kým krajina bola mnoho desaťročí impériom so svojimi kolóniami.   Immerwahr upriamil pozornosť na „Veľké spojené štáty“, ako sa nazývali

V USA vysvetlili, ako jeden nejadrový úder môže zraziť krajinu na kolená

0 icon

USA, 27. november 2021 (AM, Sputnik) – Americká infraštruktúra nemusí odolať útokom s použitím elektromagnetických zbraní zo strany Ruska a Číny, píše The Washington T

Rusko a Čína ignorujúc tlak USA pristúpili k vytvoreniu vojenskej aliancie

0 icon

Rusko, 27. november 2021 (AM, EADaily) – Zahraniční experti sú jednotní v názore, že stretnutie ministrov obrany Ruska a Číny Sergeja Šoigu a Wei Fe

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Koniec zápasu medzi FK Senica a MŠK Žilina kvôli hustému sneženiu

Autor: TASR-Lukáš Grinaj

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali