PAHREBA: Šachová partia pod názvom brexit. Kto z koho – Európska únia alebo Veľká Británia?

PAHREBA: Šachová partia pod názvom brexit. Kto z koho – Európska únia alebo Veľká Británia?

Bratislava, 16. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)

 

Európania sa nenudia. K rôznym problémom strachom, stresom, sankciám, konfliktom, vojnám, prílevu migrantov a iným radostiam života sa pridal aj ďalší strašiak – Brexit. Mnohí z nás však presne nevedia, čo to znamená…

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ahoj, Jožo. Počúvaj, málo máme problémov a somarín a teraz nás ešte strašia tým Brexitom. Každý pidliká svoju muziku a ani pes nevie, čo to všetko znamená. Jedno je jasné, že budeme mať ďalšie problémy. Otázka je niekde inde: budú to ťažké problémy alebo to v pohode prežijeme? Ako dlho to potrvá a aké sú vlastne varianty?

Reklama

Tak to by ti najlepšie odpovedal Nostradamus, ale ten je teraz zaneprázdnený tam hore, predpovedá nebeské počasie… Čo ti poviem. Všetko je to hmlisté, hnusné a neisté. Nejako to bude, ale jedno je isté, že tak ľahko a tak rýchlo to dobre ešte nebude. Budeme sa hádať s Britmi a každý si zje svoje. Niekto niekoho potlačí, voľakto bude musieť trochu ustúpiť, niekto niečo vyšpekuluje, ale určite ani jedna strana nebude celkom spokojná. Keď rozchod – tak rozchod! A určite to na 100 percent nedopadne podľa predstáv ani jednej strany. Takže všetci budú nespokojní. Otázka je iba v tom, kto bude nespokojný viac a kto menej.

Čítam rôzne správy a komentáre na túto tému, ale priznám sa, že aj tak som jeleň. Ani trochu neviem, čo to bude, ako to dopadne a čo všetko nám hrozí. Niektorí hovoria, že to môže dopadnúť tak alebo onak, ale zasa presne nik nevie – ako. Čo ty na to?

Reklama

Čo som ti – politický alebo ekonomický expert? Tiež iba čítam tie správy a komentáre a tiež som z toho jeleň. Snažím sa dať dohromady dva a dva, ale stále mi vychádza päť. Ani tí naše vrchnosti – politické či ekonomické – nevedia po lopate vysvetliť občanom, čo ich čaká a neminie. Obávam sa, že ani takzvaní experti to presne nevedia. Je to brexit, brate!..

Takže ani ty mi to nemôžeš vysvetliť? Ale Kažimirovi či Sulíkovi nerozumiem. Prvý to vysvetľuje tak komplikovane, že mám taký dojem, že ani sám nerozumie, čo hovorí. Druhý zo všetkého robí srandu a preto neviem, kedy hovorí vážne a kedy žartuje.

Ty si dobrý! Ty nerozumieš iba tým dvom, ale ja nerozumiem viacerým… Keďže naši odborníci sa hrajú na meteorológov a hovoria, že môže pršať, ale môže aj svietiť slnko, tak som sa pokúsil vysomáriť, čo na to hovoria Briti. Možno aspoň ti lepšie vedia, čo robiť so svojim Brexitom. Napríklad, britská premiérka na konferencii Konzervatívnej strany v Birminghame vyhlásila, že mieni aktivovať článok 50 Lisabonskej dohody a tým sa vlastne začne proces vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Teda Briti urobia prvý ťah.

Aha, a potom budeme na ťahu my, teda Brusel? A čo urobia naši veľkomožní?

To zatiaľ neviem. Všetci čakajú na ten prvý britský ťah a potom budú premýšľať ako ďalej. Britská premiérka naznačila, že vraj ten Článok 50 bude aktivovaný v marci budúceho roka a že britská vláda to myslí vážne – aj keď si uvedomuje, že EÚ bude musieť odpovedať. Predovšetkým Briti obmedzia prijímanie migrantov a vydávanie pracovných povolení pre občanov EÚ. Ale to už je dávnejšie známe. Brusel sa im vyhráža obmedzením prístupu na jednotný európsky trh, ale tvrdohlaví Briti mienia dokončiť to, čo už začali.

Reklama

Všetci stále hovoria o rôznych variantoch – môže to byť tak alebo onak. Ale – ako? 

Aha, už som to počul – „tvrdý” a „mäkký” Brexit. Lenže celá sranda je v tom, že mäkký nemôže byť hneď pre obidve strany. Taký kompromis sa dosiahnuť nepodarí – to sa nedá. Takže pre jednu stranu bude mäkší, ale pre druhú zasa tvrdší. Zvíťazí silnejší…

Fajn. No a predsa? Aký je rozdiel medzi týmito dvoma variantmi?

No, nakoľko som to pochopil, že ten „tvrdý” Brexit pre Veľkú Britániu – a zároveň ten „mäkší“ pre nás by znamenal, že Briti stratia prístup na jednotný trh EÚ a k colnej únii. Na druhej strane Briti budú úplne kontrolovať svoje hranice a iba sami budú rozhodovať o tom, koľko príjmu prisťahovalcov, komu dajú pracovné povolenie, umožnia študovať, pracovať na ostrovoch a pod. Skrátka, Brusel v tomto prípade im nebude rozkazovať.

Niečo som o tom čítal. A vraj sa v následku Brexitu budú prepisovať všetky obchodné zmluvy a iné dohody, pretože sa zmenia pravidla hry a Veľká Británia bude žiť podľa iných zákonov ako ostatná dvadsaťsedmička v EÚ. To je všetko?

Reklama

Nie celkom. Veľká Británia bude musieť budovať nové vzťahy s európskymi obchodnými partnermi podľa pravidiel svetovej obchodnej organizácie WTO – už nie ako s „bratskými“ krajinami v rodine, ale ako s cudzími – bežnými medzinárodnými obchodnými partnermi.

A je to zle alebo dobre? Vlastne… čo to hovorím? Jasné, že to všetko bude komplikovanejšie. Ale bude to oveľa horšie alebo to nebude taká silná káva?

Všetko má svoje plusy a mínusy. Napríklad sebavedomí Briti sú presvedčení, že ak všetko budú riešiť sami, zvládnu to lepšie ako pod strechou EÚ. Napríklad britský minister medzinárodného obchodu Liam Fox vyhlásil, že tento tvrdý boj, ten „tvrdší“ Brexit bude pre Britániu užitočný a postupne sa stane svetovým lídrom v oblasti obchodu. Podľa mňa to preháňa, ale Briti vždy boli hrdí a sebavedomí a postupovali tak, ako sa im chce.

A čo Európska únia? Chce alebo nechce, bude sa musieť brániť – nemôže si dovoliť, aby nám Briti sadli na krk. Myslím si, že podnikne nejaké protiopatrenia.

Samozrejme. Určite obmedzí import britských tovarov a služieb. Bude musieť. Sú na to rôzne spôsoby. Na druhej strane Britom hrozí, že ich zaplaví lacný tovar zo zahraničia. Nech žije Čína! Samozrejme, aj Briti budú musieť podniknúť protiopatrenia a sprísniť hraničné a colné kontroly, ale to znamená nárast byrokratického aparátu a značné finančné výdavky. Je tam toho viac. Ale podstata je v tom, že obidve strany to budú ťažko znášať.

A nedá sa nejako dohodnúť, vymyslieť si nejaký kompromisný variant?

No a to by bol ten „mäkší“ Brexit. Ak by sa podarilo vyhnúť razantným zmenám vo všetkých oblastiach – politike, financiách, hospodárstve, legislatíve a pod., potom by sa podarilo  zachovať aj maximálne kamarátske a partnerské vzťahy medzi Veľkou Britániou a EÚ. Tento scenár presadzujú viacerí členovia britskej vlády, ktorí nesúhlasili s výstupom z EÚ, ale v súčasnosti na tom musia pracovať, pretože Briti takto odklepli v referende. Avšak chceli by zachovať čo najužšie vzťahy s Bruselom. Samozrejme, aj v tomto prípade Veľká Británia nebude členskou krajinou EÚ, stratí svoje miesto v Európskej rade, nebude mať vlastných  europoslancov, európskeho komisára a pod. Ale niečo by mohla zachrániť. Napríklad mohla by mať aj naďalej neobmedzený prístup k európskemu jednotnému trhu. V tomto prípade  obchod s ostatnými krajinami EÚ bude aj naďalej prebiehať na bezcolnom základe a finančné spoločnosti si zachovajú svoje pobočky v členských krajinách EÚ. Británia by aj naďalej zostala súčasťou colnej únie s EÚ a teda jej export nebude podliehať na hraniciach kontrolám.

Neviem, v každom prípade zasa to bude niečo nové. Je to vlastne možné?

Prečo nie? Podobné vzťahy má Európska únia s Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom, ktoré tiež nie sú členmi EÚ, ale majú taký osobitný štatút. Majú prístup na jednotný trh v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. Takže Británia by sa „skotúľala“ na úroveň Nórska. Žartujem. Samozrejme, Veľká Británia je to trochu odlišný ekonomický partner… No a v prípade tohto „mäkšieho“ Brexitu by Británia mala všetky výhody, ktoré majú členské krajiny EÚ – voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Takže bola by samostatná, ale mala by viaceré výhody a zasa by musela dodržiavať nejaké pravidla hry platné v EÚ.

A čo na to naši odborníci? Určite nesúhlasia, aby sme ponúkli Britom viac výhod ako oni nám? Malo by to byť nejako rovnocenne a rovnoprávne. Inak by to nemalo zmysel.

Reklama

Samozrejme. Preto tie najtriezvejšie hlavy na obidvoch stranách Lamanšského prielivu navrhujú, aby sa medzi EÚ a Veľkou Britániou zachovali čo najužšie vzťahy a aby sa pravidla hry menili čo najmenej. Potom nebudú ani veľké škody. Razantné rezy by poškodili ako britskú, tak aj európsku ekonomiku. „Tvrdý“ Brexit znehodnotí libru a samotné postavenie Londýna ako významného finančného centra. Pochopiteľne, čiastočne poškodí aj euro a európsku ekonomiku. Takže jednou vetou, rozvod je rozvod a vždy sú to problémy, ale ak manželia zachovajú priateľské vzťahy a budú korektní voči tomu druhému, tie škody a nevýhody budú minimálne. To je všetko, čo ti môžem povedať. Ostatné nech dodajú tí múdrejší experti…

 

Eugen Rusnák

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:23

Slovenský futbalový reprezentant Ivan Schranz pomohol gólom a dvoma asistenciami k triumfu Slavie Praha nad Baníkom Ostrava v 1. kole skupiny o titul v českej lige. Slavia má na konte 75 bodov a v tabuľke je druhá, o bod zaostáva za vedúcou Spartou Praha.

20:10

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan si v sobotu zabezpečil rekordné tretie, po sebe nasledujúce funkčné obdobie a niekoľko mesiacov pred očakávanými všeobecnými voľbami uštedril konzervatívcom ďalšiu porážku.

Sadiq Khan
Znovuzvolený labouristický starosta Londýna Sadiq Khan vystupuje s príhovorom v Londýne
19:58

Taliansky tenista Jannik Sinner sa odhlásil z turnaja ATP v Ríme. Dôvodom nútenej pauzy svetovej dvojky je zranenie bedra, pre ktoré odstúpil v tomto týždni z turnaja ATP v Madride. Stalo sa tak pred plánovaným štvrtkovým duelom štvrťfinále, v ktorom mal byť jeho súperom Felix Auger-Aliassime z Kanady.

19:45

Futbalisti KFC Komárno oslavujú historický postup do najvyššej slovenskej súťaže. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy si definitívne zabezpečili sobotným víťazstvom v dueli 28. kole MONACObet ligy na ihrisku Slavoja Trebišov 3:1.

18:45

Rusko pridalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na svoj zoznam hľadaných zločincov, ukázala v sobotu vládna databáza.

18:33

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu odsúdil útok na svojho spolustraníka a europoslanca Matthiasa Eckeho a uviedol, že takéto útoky predstavujú hrozbu pre demokraciu.

18:06

Berlínska polícia v sobotu oznámila, že otvorila viacero vyšetrovaní po tom, čo musela v piatok zasiahnuť proti propalestínskemu protestu na Humboldtovej univerzite v Berlíne.

Demonštranti na piatkovom proteste kričali kontroverznú frázu: “Od rieky až po more Palestínčania budú slobodní”. Berlínska polícia pritom chce túto frázu klasifikovať ako antisemitskú.

propalestínsky protest
Ľudia sa zhromaždili na propalestínsky protest pred Humboldtovou univerzitou v Berlíne v piatok 3. mája 2024
17:25

Študenti prestížnej univerzity Trinity College v írskom Dubline zabarikádovali hlavný vchod do univerzity a v sobotu zorganizovali protest proti konaniu Izraela v Pásme Gazy. Informovala agentúra AFP.

16:50

Dráma o utečencoch “Ja kapitán” režiséra Mattea Garroneho sa v piatok večer stala tohtoročným hlavným víťazom talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello).

Matteo Garrone
Taliansky režisér Matteo Garrone (vpravo) stojí na pódiu počas ďakovnej reči na 69. ročníku talianskych filmových cien Donatellov Dávid (David di Donatello) v Ríme
16:23

Preletom vrtuľníkov, hymnou Slovenskej republiky, kladením vencov a viacerými príhovormi si v sobotu na Bradle uctili pamiatku 105. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

16:09

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas dorazila v sobotu do Káhiry na rokovania o možnom prímerí v Pásme Gazy, v rámci ktorého by mohli byť do Izraela vrátaní aj niektorí rukojemníci, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Hamasu. Podľa egyptských zdrojov by na rokovaniach mal byť prítomný aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

15:58

Dánska spoločnosť Pandora, najväčší producent šperkov na svete, oznámil za 1. štvrťrok rast tržieb o viac než desatinu a prevádzkového zisku o takmer pätinu. Podporil ju najmä kľúčový americký trh, na ktorom zvýšila podiel. Spoločnosť zároveň prekonala očakávania trhov a v reakcii na vývoj na začiatku roka zlepšila prognózu vývoja tržieb za celý rok.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali