(Ne)odmietnutie Istanbulského dohovoru Čaputovou

Bratislava 28. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Je krátko pred voľbami a politický seriál o (ne)odmietnutí Istanbulského dohovoru dospel do štádia, ktoré je typické pre utilitaristický prístup mnohých slovenských politických strán a ich reprezentantov. Pred voľbami nechcú stratiť hlasy potencionálnych starších a konzevatívnejších voličov a strategicky kalkulujú. Čoraz viac sa ukazuje výsledok doterajších politických hier v parlamente, ktoré vyústili do prehodenia tohto horúceho ideologického zemiaku za plot prezidentského paláca

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

Stručný prehľad o tom, čo sa udialo, (viac TU a viac TU) len dokresľuje právnu nejednoznačnosť celej situácie, v ktorej bude do volieb hrať svoju divadelnú rolu Čaputová. Toto má veľký význam pre udalosti, ktoré sú až za horizontom parlamentných volieb, kde už bude tzv. sloboda svedomia poslancov, ktorí sa dnes tvária ako svätí patróni manželstva a rodiny.

Ukazuje sa, že treba naťahovať čas, vydávať politické vyhlásenia, opierať sa o právne analýzy rôznych expertov na ústavné právo, vytvárať zdanie dobrej vôle riešiť túto situáciu, zapojiť do tohto divadla čo najviac inštitúcií a v skutočnosti nič neriešiť len sa alibisticky tváriť, že chybu urobil niekto iný.  Právne názory na súčasný stav sú rôzne, keďže právny systém, ktorého základným kameňom je Ústava SR, je typickým príkladom ohybnosti (flexibility) paragrafov. To, že sa tieto paragrafy ohýbajú najmä na základe ideologických záujmov, ktoré sú v tej ktorej dobe presadzované, mali možnosť vidieť občania SR už mnohokrát za posledných 30 rokov. Uznesenia NR SR či vlády SR, v ktorých sa konštatujú výzvy ku konaniu, ale nikto doteraz nekonal ani podľa uznesení NR SR ani podľa vlády SR.

Dnes si už málokto chce uvedomiť fakt, že práve vláda Radičovej (tzv. pravicová, v ktorej bolo i KDH) má na svedomí tento ideologický paškvil a politický cirkus, ktorý veľa napovedá o tom, ako sú na tom v oblasti základných kultúrnych, etických a antropologických hodnôt jednotliví politici a politické strany. Preto je naivné očakávať, že po voľbách sa niečo zmení a skôr si treba spomenúť, kto sa ako zachoval vo vládnej koalícii Radičovej vlády v čase, keď ideologická služobníčka Žitňanská podpísala ID za SR z predošlého poverenia prezidenta SR (prenesenie určitých prezidentských právomocí na vládu SR).

Posledné vyjadrenie Čaputovej v médiách (relácia Na telo) je pokračovaním jej špekulatívneho taktizovania, ktoré je farizejským lavírovaním medzi tým, čo sama osobne zastáva v etickej, antropologickej, ideologickej či kultúrnej rovine, a tým, čo prezentujú pred voľbami odporcovia ID zo strany politických subjektov, ako aj tým, čo predvádzajú isté politické strany: divadlo konzervativizmu a prorodinnej politiky.

Jej reakcia na mediálnu výzvu KDH a KÚ (na kandidátke OĽNO) bola spoľahlivo odprezentovaná ako dobre naučené a dopredu pripravené stanovisko, ktoré zjavne pripravil expert z úzadia prezidentského paláca:

„Tam je dôležité povedať, že časť ľudí vníma túto tému citlivo, počujem to, vnímam to, zároveň som samozrejme viazaná tak ako ostatné štátne orgány ústavou. Parlament prijal v minulom roku dve politické stanoviská, prijal dve uznesenia, ktoré sa tejto témy týkajú, to, čo ale žiaľ nebolo prijaté, je to, čo ústava predpokladá. A to je vyjadrenie súhlasu alebo nesúhlasu s ratifikáciou, a to je o čom vlastne následne ja potom podľa toho postupujem. Čiže keď vláda preloží Národnej rade SR a prebehne ústavou predpokladaný proces, to je to, čo sa vlastne očakáva, čo znamená prejednanie vo výboroch napríklad, a normálny procesný postup, tak to bude rozhodnutie parlamentu, nie teda politické stanoviská ako bolo minulý rok o tom či ten dohovor bude, alebo nebude ratifikovaný. Následne na to, je možné urobiť krok, o ktorý som žiadaná, nie som samozrejme viazaná požiadavkami alebo teda výzvami vlády alebo parlamentu v tomto smere urobiť krok, ktorý je gestom smerom k zahraničiu, že sa necítime viazaní dohovorom.“ Čo znamenajú tieto vety, ktoré predniesla Čaputová, v politickej a právnej praxi v slovenskom ústavnom systéme?

Čaputová strategicky povedala, že „časť ľudí“ vníma túto tému „citlivo“, čím sa rafinovane a podprahovo naznačilo, že časť voličov alebo občanov SR môže byť i zanedbateľná alebo malá časť (v percentuálnom vyjadrení) k celku, hoci je to v skutočnosti presne opačne.  Druhý termín „citlivo“ bol tiež zvolený strategicky, lebo nahrádza termín „pravdivo“, čím sa evidentne vedecké (napr. biologické, genetické, somatické, biofyzikálne, biochemické) a antropologické fakty, ktorých sa dotýka ID, ideologicky preklápajú z vecnej vedeckej roviny do psychoemocionálnej roviny. A s emóciami ľudí sa dá mediálne a ideologicky veľmi účinne ideologicky pracovať skrze mediálnu propagandu. Ona vraj chce konať v súlade s ústavou, tak ako ostatné štátne orgány. Nuž oponenti jej môžu pripomenúť nielen jej podivnú právnu prax koncipientky, niektoré okolnosti kampane,  ale aj námietky podané na ÚS v súvislosti s prezidentskými voľbami. Jej následné vyjadrenie o uzneseniach a stanoviskách sú omnoho dôležitejšie, lebo je skutočne právnou otázkou, či to, na čom sa dvakrát uzniesla NR SR ústavnou väčšinou, má skutočne nejaká právny význam (záväznosť) pre vládu SR alebo pre prezidentský palác? Tento problém spolu s de jure právnou neistotou ohľadne prezidentských volieb (nevyriešené námietky Harabina) vytvára neprehľadný právny chaos, z ktorého jednoznačne najviac môžu vyťažiť tie politické subjekty, ktoré chcú ratifikovať ID po voľbách.

Lenže Čaputová sa napriek príprave zamotala (čo z právneho hľadiska vôbec neprekvapuje) do právnych nášľapných mín, ktoré sama spolu s inými položila. Podľa nej parlament vraj neprijal to, čo ústava SR predpokladá: „vyjadrenie súhlasu alebo nesúhlasu s ratifikáciou“.  Čo je to vyjadrenie súhlasu alebo nesúhlasu, podľa právničky Čaputovej a jej poradcov? Nie sú to tie dve uznesenia, v ktorých odmietli ID? Alebo toto parlamentné odmietnutie ID musí mať formu ústavného zákona? Alebo musí ísť o jasné hlasovanie o ratifikácii ID, v ktorom by sa právne jednoznane ID neratifikoval? Čiže odmietnutie ID je možné len na základe procesného postupu, ktorým je hlasovanie o ratifikácii ID, v ktorom by ho parlament neratifikoval?

Možno očakávať, že v médiách budú určite prezentované tie správne právne názory expertov na ústavné právo. Avšak Čaputová pokračovala ďalej, keď povedala, že „ona nie je samozrejme viazaná požiadavkami alebo teda výzvami vlády alebo parlamentu v tomto smere urobiť krok“, čím vlastne de facto poprela ústavu SR, o ktorej pred tým vyhlásila, že je viazaná ústavou. Ach, logika niektorých politikov je asi z oblasti teórie právnej relativity, lebo najprv povedať, že som viazaný ústavou a doslova hneď na to o pár sekúnd povedať, že nie som viazaný ústavou, dokáže len politik a právnik v jednej osobe . Totiž o platnosti medzinárodných zmlúv a dohovorov v SR rozhoduje parlament s konečnou platnosťou ako najvyšší zákonodarný orgán v SR, čiže rozhoduje o tom, čo na území SR platí a čo neplatí. Takže ona (Čaputová) je podľa ústavy SR viazaná (ak je prezidentkou) tým, ako rozhodne parlament, aj keď si momentálne myslí niečo iné. Je tu aj ústavný súd, na ktorom sú jej a Kiskovi (čo je vlastne z ideologického hľadiska jedno a to isté) nominanti, ktorý (ÚS) jej určite vyjde v ústrety, ak bude pomoc ÚS potrebná, ale to nič nemení na tom, že definitívne slovo má NR SR.

Určitou právnickou perlou bolo jej vyjadrenie, kde nazvala svoj  potencionálny krok smerom k Rade Európy, „gestom“ smerom k zahraničiu, že sa „necitíme viazaní dohovorom“. Bolo by dobre vysvetliť Čaputovej, že právne medzinárodne zmluvy nie sú len gestá a pocity o pocite akejsi viazanosti, ale že sú to jasné a zmluvne sformulované právne záväzky, ktoré sa zmluvná strana zaväzuje plniť  na základe vyjadrenia vlastnej vôle, ktorú potvrdzuje svojím podpisom. Čiže žiadne emocionálne kolísanie ale racionálne postoje rozhodujú realizácii toho, čo je v zmluve a čo zaväzuje zmluvné strany. Čaputová ešte dodala, že „Ona vraj nebude presadzovať svoje osobné názory:  „Ja som to hovorila počas celej volebnej kampane že pokiaľ ide o citlivé kultúrnoetické témy budem rešpektovať väčšinu v parlamente, keď bude prijatá ústavou predpokladaným spôsobom a  takto by som postupovala.“  Čo však urobila, zjavne odporuje tomu, čo povedala, lebo parlament vydal dve uznesenia, dokonca ústavnou väčšinou, (pričom i vláda SR vyzvala Čaputovú ku konaniu) a aj tak odmietla rešpektovať vôľu parlamentu SR.

Je zrejmé, že v NR SR po voľbách sa bude riešiť opäť tento problém, a tí, ktorí už nebudú musieť hrať pred voličmi divadlo ochrancov rodiny alebo vytvárať ilúziu konzervativizmu, budú mať voľné ruky pri stlačení toho správneho antropologického tlačidla. Tým sa spustí antropologická revolúcia, ktorú zrazu Čaputová bez problémov oznámi svojim ideologickým kolegom v zahraničí, ako veľké víťazstvo demokracie a ľudských práv. Neskôr na občanov SR, najmä na rodičov a ich deti, dopadne lavína nových legislatívnych predpisov, o ktorých sa im doteraz nesnívalo ani v najhoršom sne.

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Minúta po minúte testovania na koronavírus: Matovič: „Nebudeme zvažovať zrušenie zákazu vychádzania“ Pre „tých druhých“ sa teda nič meniť nebude. Návrh prezidentky označil za nemiestny

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR - Silvia Tannhauserová, Jaroslav Novák, Radovan Stoklasa, Martin Medňanský, Milan Drozd, Roman Hanc, Michal Svítok, SITA - Ľudovít Vaniher, Facebook)   Na Slovensku sa dnes o 7:00 začalo celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O 22:00 sa odberné miesto zavrie,…

Úrad vlády odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–Roman Hanc)   Úrad vlády (ÚV) SR odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19. Reaguje tak na stanovisko Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR, podľa ktorého na to chýba právny základ ÚOOÚ tvrdí, že pokiaľ ide o spracúvanie informácie…

Špecializovaný trestný súd poslal do väzby Zoroslava Kollára a dvoch bývalých sudcov

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku poslal do väzby Zoroslava K., bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu U. a bývalého sudcu Davida L. Informuje o tom spravodajský portál Aktuality.sk Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu rozhodol o vzatí do väzby troch osôb,…

Naď: Do 12.00 h otestovali 828.518 ľudí. Matovič: Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči jej včerajšej výzve je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Do soboty 12.00 h bolo v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 828.518 ľudí, z nich malo pozitívny výsledok 7947 ľudí, čo je približne jedno percento. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v…

Ďalší útok vo Francúzsku: Útočník postrelil v Lyone pravoslávneho kňaza a ušiel

0 icon

Paríž 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Útočník ozbrojený brokovnicou so skrátenou hlavňou postrelil v sobotu vo francúzskom meste Lyon pravoslávneho kňaza a následne z miesta činu ušiel. S odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj o tom informovala agentúra AFP K útoku došlo, keď kňaz gréckej národnosti zatváral bránu kostola. Po…

Bránik upozornil na nebezpečný hoax o Orave. Palko poukázal na „lokálne výbuchy“

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto: Facebook, SITA/Diana Černáková)   Bezpečnostný analytik Radoval Bránik upozornil, že v súvislosti s Oravou sa šíri jeden veľmi nepoctivý a nebezpečný hoax. "Armáda falošných trollov podporovaná množstvom ľudí veriacich, že jednoduché vysvetlenie rovná sa správne ohlupuje ľudí túžiacich po zdraví a bezpečí perfídnou manipuláciou," upozornil.…

Úrad pre ochranu osobných údajov nepovažuje vládnu vyhlášku za dostatočný právny základ na kontrolu certifikátov

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – František Iván)   Úrad pre ochranu osobných údajov v predbežnom stanovisku nepovažuje vládnu vyhlášku za dostatočný právny základ na kontrolu certifikátov "Úradu bol pracovný návrh vyhlášky, ktorej vypracovanie ukladá uznesenie vlády 693/2020 v bode C.1 doručený. Úrad vykonal právnu analýzu s ohľadom na ochranu…

Má premiér Matovič problém? Pomoc je ľahká: môže nájsť pomoc v ústave!

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian, Štefan Puškáš)   „Už ma to nebaví. Ja netúžim, vôbec nechcem byť nikdy inokedy už byť premiérom. Mne sa to tak zhnusilo,“ povedal tento týždeň predseda vlády Igor Matovič. A nečudo. Mnohí ho kritizujú, spochybňujú jeho rozhodnutia... Čo by sme mu poradili?…

V Rakúsku od utorka zavedú čiastočný lockdown

0 icon

Viedeň 31. októbra (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Rakúsko v sobotu ohlásilo čiastočný lockdown. Reštaurácie a bary budú fungovať len formou rozvozu alebo výdaja, hotely budú pre turistov zatvorené. Prevádzky, ktorých sa dotknú nariadenia, dostanú 80 % zisku z minuloročného novembra, no nemôžu prepúšťať zamestnancov Zrušili kultúrne, športové a voľnočasové aktivity. Obyvatelia…

Ministerstvo práce: Informácia pre zamestnancov a zamestnávateľov v súvislosti s celoplošným testovaním na COVID – 19

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou bude počas núdzového stavu prebiehať v dňoch 31. 10. 2020, 1. 11. 2020, 7. 11. 2020 a 8. 11. 2020 dobrovoľné testovanie obyvateľov SR. V tejto súvislosti dávame do pozornosti nasledovné ustanovenia Zákonníka práce a Zákona o…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Práve sa začína najmasovejší lekársky pokus v histórii, Mengele by jasal. Urobme z neho referendum o odstavení neschopného premiéra.

0icon

Slaboch sa pomstí - tým slabochom je zakomplexovaný premiér, ktorý na to nemá. Silný človek odpustí – nech je čo najväčšia časť národa silná, aby odmietla podvod, až potom bude môcť odpustiť. Inteligentný človek ignoruje – žiaľ, asi nie všetci inteligentní odignorujú spúšťaný vládny podvod. Začína sa najmasovejší vynútený lekársky…

Marián Tkáč

Nemecká čižma v našich dejinách i teraz?

0icon

Stalingrad, dnes Volgograd je miesto, kde v roku 1943 došlo k obratu celej druhej svetovej vojny. Tu sa skončil plán na vyhladenie slovanskej rasy z povrchu Zeme. Napokon vedel, či len cítil to aj Tiso. Koncom roka 1941 na otázku Jána Mikulu, vtedy šéfa Združenia priemyslu, obchodu, živnosti, bánk a poisťovní: „Čo…

Robo Bačinský

Naď obhajuje Matoviča – každý máme svoju formu komunikácie.

0icon

Týmito slovami obhajuje plešatý modroknižkár aroganciu a svojvôľu boha slnka Wantajma. Dobre, beriem. Tak aj mne nech je teda dovolené vyjadriť svoj názor tým istým spôsobom. Bláznove  vyhrážky a celková komunikácia smerom k občanom, ktorí sa rozhodli dobrovoľne ( pretože vojenská operácia ,,Poserme sa z chrípky“ JE dobrovoľná) nedať sa  testovať, totiž akosi…

Jozef Slávik

Binárny kód ...

0icon

Veľké manévre - celoplošné testovanie sa napriek mnohým pochybnostiam a protestom zo strany odborníkov začalo, aký bude mať priebeh a akú výpovednú hodnotu ? Ľudia, obyčajní, dobrí a slušní ľudia výzvu vlády poväčšine prijali za svoju a ako sa ukázalo pri pilotnom testovaní n Orave a v okrese Bardejov dali…

Roman Huťa

Na nohy národ vyvolený, nadišiel čas!

0icon

Výzva Toto je môj posledný blog, má poradové symbolické číslo 99. Ukončil som tak dlhú púť a naplnil svoje poslanie. Znamená to koniec jednej kapitoly a články nasledujúce už budú písané v novej ére nášho života. Začneme od začiatku. Videli ste, aké rozporuplné boli moje posledné články. Sám som tomu nerozumel,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretie pokračovanie článku s názvom Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese. Boli neznáme lietajúce objekty zachytené letectvom prísne utajený projekt? Alebo to bolo úplne inak? Podľa jednej z teórie sa vo vnútri prísne utajovaného lietajúceho stroja známeho pod označením „astra“ mal nachádzať jadrový reaktor, ktorý mal odporovať zemskému…

Vyberáme si domáce zviera, ktoré sa na nás podobá?

0 icon

Veda tvrdí, že ľudia majú tendenciu vyberať si domáce zviera, ktoré vyzerá podobne ako oni. Gerrard Gethings, profesionálny fotograf zvierat, sa rozhodol, že to dokáže. V sérii pozoruhodných porovnaní s názvom #doyoulooklikeyourdog a #doyoulooklikeyourcat porovnáva portréty ľudí a ich domácich miláčikov a zdôrazňuje spoločné črty. Výsledky sú naozaj pozoruhodné! Či už je to tak, že…

Dievčenský tím inžinierok vymyslel stan pre bezdomovcov na solárny pohon

0 icon

Úspech si vyžaduje čas, obetu, oddanosť a kus tvrdej práce. Skupina dievčat zo strednej školy mala všetky tieto artribúty a dosiahli svoje. Bývanie pre bezdomovcov sa rozhodli riešiť po svojom. Keďže pochádzajú z rodín s nízkym príjmom, nemohli im prispieť finančne. A tak sa dievčenskí tím rozhodol uspokojiť potreby bezdomovcov po svojom. Podarilo sa im…

Vďaka svojmu humoru dokázali pobaviť celý internet

0 icon

Myslím si, že najlepšia vec pri riešení problému je nájsť v tejto veci aspoň trocha humoru. Vraví sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. A aj preto sa ľudia rozhodli, že niektoré ťažké situácie zoberú športovo. Práve vďaka takýmto ľuďom sa potom môže široká verejnosť…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretiu a zároveň záverečnú časť o tajuplnej skupine so sídlom v Holandsku, ktorá nesie názov podľa hotela, kde sa jej účastníci stretli po prvýkrát – Bilderberg. Nad skupinou visí množstvo otáznikov, jedna vec je však istá. Málokto odmietne pozvánku na stretnutie Bilderberg. Účasť na stretnutí skupiny je veľmi…

Vo svete IT

Beta testeri internetu StarLink musia súhlasiť s nezávislosťou Marsu. Píše sa v zmluvných podmienkach

0 icon

Beta testeri nového internetu od spoločnosti SpaceX, ktorý príde v podobe satelitnej konštelácie Starlink, si všimli v zmluve jeden zaujímavý bod, ktorý odkazuje na nášho suseda, planétu Mars. Na tému upozorňuje portál Inverse. Starlink sa začal formovať už od mája minulého roku a nedávno začala spoločnosť naberať ľudí, ktorí by…

Koľko potenciálne obývateľných planét sa nachádza vo vesmíre? Teleskop Kepler priniesol hrubý odhad

0 icon

Astronómovia z celého sveta sa snažia nájsť odpoveď na jednu z najzásadnejších otázok, týkajúcich sa života vo vesmíre: Koľko potenciálne obývateľných planét môže „tam vonku“ existovať?  Ľudstvo hľadá predovšetkým skalnaté planéty, podobné Zemi, ktoré obiehajú okolo „druhého Slnka“ v primeranej vzdialenosti. Vďaka Keplerovmu vesmírnemu teleskopu môžeme poznať odpoveď, píše portál…

ESO zachytilo „strašidelnú“ hmlovinu, ktorá svojim tvarom pripomína lebku

0 icon

Európske južné observatórium (ESO) uvoľnilo fotografiu „strašidelnej“ hmloviny, ktorá pripomína lebku. Ide konkrétne o hmlovinu, ktorá je od nás vzdialená 1 600 svetelných rokov a nájdeme ju v južnom súhvezdí Cetus. Na tému upozorňuje portál digitaltrends.com. Planetárna hmlovina NGC 246 Hmlovina sama o sebe je zaujímavá aj inou vlastnosťou, ako…

Pre ktoré smartfóny má Xiaomi v pláne ešte uvoľniť MIUI 12 nadstavbu? Tu je ich zoznam

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli aktualizovaný zoznam Xiaomi, Redmi a Poco zariadení, pre ktoré bola k času publikovania článku dostupná nadstavba MIUI 12. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti zoznam smartfónov, pre ktoré môžeme ešte len očakávať aktualizáciu s  najnovšou verziou nadstavby. Pre tieto zariadenia ešte…

Samsung chce v budúcom roku predstaviť viac skladateľných smartfónov

0 icon

Mobilnej divízii spoločnosti Samsung sa v posledných mesiacoch vcelku darí. Dokazujú to dáta za 3. kvartál tohto roka, ktoré ukazujú viac ako pozitívne výsledky. Zo zverejnenej kvartálnej správy vyplýva, že prevádzkový zisk spoločnosti v porovnaní s predošlým sledovaným kvartálom vzrástol o 59% pričom dosiahol úroveň 8,6 miliardy €. Čistý zisk…

Armádny Magazín

Hromobitie v NATO: Uchmatne Grécko šesť stíhačiek F-35A, pôvodne vyrobených pre Turecko?

0 icon

Grécko, 31.október 2020 (AM) - Grécka tlač dnes zverejňuje, že pri príležitosti návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Aténach by USA povolili predaj 20 kusov bojových stíhačiek F35A gréckym vzdušným silám, vrátane šiestich lietadiel, ktoré už boli vyrobené a pôvodne sa mali dodať tureckým silám pred vylúčením krajiny

Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

0 icon

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Tvrdohlavý Pašinjan: Arménsko ma málo vojakov - nasadí preto v Karabachu prvú ženskú rotu

0 icon

Arménsko, 31.október 2020 (AM) - Zúfalstvo arménskeho prezidenta pokračuje. Prozápadný politik ostal nakoniec v konflikte v Náhornom Karabachu osamelý a začína doplácať na svoju nezmyselnú protiruskú politiku. Nepomohlo ani povolanie militantných Kurdov a Jezídov zo Sýrie, ani apel k národu.       [caption id="attachment_27

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA