(Ne)odmietnutie Istanbulského dohovoru Čaputovou

Bratislava 28. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Je krátko pred voľbami a politický seriál o (ne)odmietnutí Istanbulského dohovoru dospel do štádia, ktoré je typické pre utilitaristický prístup mnohých slovenských politických strán a ich reprezentantov. Pred voľbami nechcú stratiť hlasy potencionálnych starších a konzevatívnejších voličov a strategicky kalkulujú. Čoraz viac sa ukazuje výsledok doterajších politických hier v parlamente, ktoré vyústili do prehodenia tohto horúceho ideologického zemiaku za plot prezidentského paláca

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

Stručný prehľad o tom, čo sa udialo, (viac TU a viac TU) len dokresľuje právnu nejednoznačnosť celej situácie, v ktorej bude do volieb hrať svoju divadelnú rolu Čaputová. Toto má veľký význam pre udalosti, ktoré sú až za horizontom parlamentných volieb, kde už bude tzv. sloboda svedomia poslancov, ktorí sa dnes tvária ako svätí patróni manželstva a rodiny.

Ukazuje sa, že treba naťahovať čas, vydávať politické vyhlásenia, opierať sa o právne analýzy rôznych expertov na ústavné právo, vytvárať zdanie dobrej vôle riešiť túto situáciu, zapojiť do tohto divadla čo najviac inštitúcií a v skutočnosti nič neriešiť len sa alibisticky tváriť, že chybu urobil niekto iný.  Právne názory na súčasný stav sú rôzne, keďže právny systém, ktorého základným kameňom je Ústava SR, je typickým príkladom ohybnosti (flexibility) paragrafov. To, že sa tieto paragrafy ohýbajú najmä na základe ideologických záujmov, ktoré sú v tej ktorej dobe presadzované, mali možnosť vidieť občania SR už mnohokrát za posledných 30 rokov. Uznesenia NR SR či vlády SR, v ktorých sa konštatujú výzvy ku konaniu, ale nikto doteraz nekonal ani podľa uznesení NR SR ani podľa vlády SR.

Dnes si už málokto chce uvedomiť fakt, že práve vláda Radičovej (tzv. pravicová, v ktorej bolo i KDH) má na svedomí tento ideologický paškvil a politický cirkus, ktorý veľa napovedá o tom, ako sú na tom v oblasti základných kultúrnych, etických a antropologických hodnôt jednotliví politici a politické strany. Preto je naivné očakávať, že po voľbách sa niečo zmení a skôr si treba spomenúť, kto sa ako zachoval vo vládnej koalícii Radičovej vlády v čase, keď ideologická služobníčka Žitňanská podpísala ID za SR z predošlého poverenia prezidenta SR (prenesenie určitých prezidentských právomocí na vládu SR).

Posledné vyjadrenie Čaputovej v médiách (relácia Na telo) je pokračovaním jej špekulatívneho taktizovania, ktoré je farizejským lavírovaním medzi tým, čo sama osobne zastáva v etickej, antropologickej, ideologickej či kultúrnej rovine, a tým, čo prezentujú pred voľbami odporcovia ID zo strany politických subjektov, ako aj tým, čo predvádzajú isté politické strany: divadlo konzervativizmu a prorodinnej politiky.

Jej reakcia na mediálnu výzvu KDH a KÚ (na kandidátke OĽNO) bola spoľahlivo odprezentovaná ako dobre naučené a dopredu pripravené stanovisko, ktoré zjavne pripravil expert z úzadia prezidentského paláca:

„Tam je dôležité povedať, že časť ľudí vníma túto tému citlivo, počujem to, vnímam to, zároveň som samozrejme viazaná tak ako ostatné štátne orgány ústavou. Parlament prijal v minulom roku dve politické stanoviská, prijal dve uznesenia, ktoré sa tejto témy týkajú, to, čo ale žiaľ nebolo prijaté, je to, čo ústava predpokladá. A to je vyjadrenie súhlasu alebo nesúhlasu s ratifikáciou, a to je o čom vlastne následne ja potom podľa toho postupujem. Čiže keď vláda preloží Národnej rade SR a prebehne ústavou predpokladaný proces, to je to, čo sa vlastne očakáva, čo znamená prejednanie vo výboroch napríklad, a normálny procesný postup, tak to bude rozhodnutie parlamentu, nie teda politické stanoviská ako bolo minulý rok o tom či ten dohovor bude, alebo nebude ratifikovaný. Následne na to, je možné urobiť krok, o ktorý som žiadaná, nie som samozrejme viazaná požiadavkami alebo teda výzvami vlády alebo parlamentu v tomto smere urobiť krok, ktorý je gestom smerom k zahraničiu, že sa necítime viazaní dohovorom.“ Čo znamenajú tieto vety, ktoré predniesla Čaputová, v politickej a právnej praxi v slovenskom ústavnom systéme?

Čaputová strategicky povedala, že „časť ľudí“ vníma túto tému „citlivo“, čím sa rafinovane a podprahovo naznačilo, že časť voličov alebo občanov SR môže byť i zanedbateľná alebo malá časť (v percentuálnom vyjadrení) k celku, hoci je to v skutočnosti presne opačne.  Druhý termín „citlivo“ bol tiež zvolený strategicky, lebo nahrádza termín „pravdivo“, čím sa evidentne vedecké (napr. biologické, genetické, somatické, biofyzikálne, biochemické) a antropologické fakty, ktorých sa dotýka ID, ideologicky preklápajú z vecnej vedeckej roviny do psychoemocionálnej roviny. A s emóciami ľudí sa dá mediálne a ideologicky veľmi účinne ideologicky pracovať skrze mediálnu propagandu. Ona vraj chce konať v súlade s ústavou, tak ako ostatné štátne orgány. Nuž oponenti jej môžu pripomenúť nielen jej podivnú právnu prax koncipientky, niektoré okolnosti kampane,  ale aj námietky podané na ÚS v súvislosti s prezidentskými voľbami. Jej následné vyjadrenie o uzneseniach a stanoviskách sú omnoho dôležitejšie, lebo je skutočne právnou otázkou, či to, na čom sa dvakrát uzniesla NR SR ústavnou väčšinou, má skutočne nejaká právny význam (záväznosť) pre vládu SR alebo pre prezidentský palác? Tento problém spolu s de jure právnou neistotou ohľadne prezidentských volieb (nevyriešené námietky Harabina) vytvára neprehľadný právny chaos, z ktorého jednoznačne najviac môžu vyťažiť tie politické subjekty, ktoré chcú ratifikovať ID po voľbách.

Lenže Čaputová sa napriek príprave zamotala (čo z právneho hľadiska vôbec neprekvapuje) do právnych nášľapných mín, ktoré sama spolu s inými položila. Podľa nej parlament vraj neprijal to, čo ústava SR predpokladá: „vyjadrenie súhlasu alebo nesúhlasu s ratifikáciou“.  Čo je to vyjadrenie súhlasu alebo nesúhlasu, podľa právničky Čaputovej a jej poradcov? Nie sú to tie dve uznesenia, v ktorých odmietli ID? Alebo toto parlamentné odmietnutie ID musí mať formu ústavného zákona? Alebo musí ísť o jasné hlasovanie o ratifikácii ID, v ktorom by sa právne jednoznane ID neratifikoval? Čiže odmietnutie ID je možné len na základe procesného postupu, ktorým je hlasovanie o ratifikácii ID, v ktorom by ho parlament neratifikoval?

Možno očakávať, že v médiách budú určite prezentované tie správne právne názory expertov na ústavné právo. Avšak Čaputová pokračovala ďalej, keď povedala, že „ona nie je samozrejme viazaná požiadavkami alebo teda výzvami vlády alebo parlamentu v tomto smere urobiť krok“, čím vlastne de facto poprela ústavu SR, o ktorej pred tým vyhlásila, že je viazaná ústavou. Ach, logika niektorých politikov je asi z oblasti teórie právnej relativity, lebo najprv povedať, že som viazaný ústavou a doslova hneď na to o pár sekúnd povedať, že nie som viazaný ústavou, dokáže len politik a právnik v jednej osobe . Totiž o platnosti medzinárodných zmlúv a dohovorov v SR rozhoduje parlament s konečnou platnosťou ako najvyšší zákonodarný orgán v SR, čiže rozhoduje o tom, čo na území SR platí a čo neplatí. Takže ona (Čaputová) je podľa ústavy SR viazaná (ak je prezidentkou) tým, ako rozhodne parlament, aj keď si momentálne myslí niečo iné. Je tu aj ústavný súd, na ktorom sú jej a Kiskovi (čo je vlastne z ideologického hľadiska jedno a to isté) nominanti, ktorý (ÚS) jej určite vyjde v ústrety, ak bude pomoc ÚS potrebná, ale to nič nemení na tom, že definitívne slovo má NR SR.

Určitou právnickou perlou bolo jej vyjadrenie, kde nazvala svoj  potencionálny krok smerom k Rade Európy, „gestom“ smerom k zahraničiu, že sa „necitíme viazaní dohovorom“. Bolo by dobre vysvetliť Čaputovej, že právne medzinárodne zmluvy nie sú len gestá a pocity o pocite akejsi viazanosti, ale že sú to jasné a zmluvne sformulované právne záväzky, ktoré sa zmluvná strana zaväzuje plniť  na základe vyjadrenia vlastnej vôle, ktorú potvrdzuje svojím podpisom. Čiže žiadne emocionálne kolísanie ale racionálne postoje rozhodujú realizácii toho, čo je v zmluve a čo zaväzuje zmluvné strany. Čaputová ešte dodala, že „Ona vraj nebude presadzovať svoje osobné názory:  „Ja som to hovorila počas celej volebnej kampane že pokiaľ ide o citlivé kultúrnoetické témy budem rešpektovať väčšinu v parlamente, keď bude prijatá ústavou predpokladaným spôsobom a  takto by som postupovala.“  Čo však urobila, zjavne odporuje tomu, čo povedala, lebo parlament vydal dve uznesenia, dokonca ústavnou väčšinou, (pričom i vláda SR vyzvala Čaputovú ku konaniu) a aj tak odmietla rešpektovať vôľu parlamentu SR.

Je zrejmé, že v NR SR po voľbách sa bude riešiť opäť tento problém, a tí, ktorí už nebudú musieť hrať pred voličmi divadlo ochrancov rodiny alebo vytvárať ilúziu konzervativizmu, budú mať voľné ruky pri stlačení toho správneho antropologického tlačidla. Tým sa spustí antropologická revolúcia, ktorú zrazu Čaputová bez problémov oznámi svojim ideologickým kolegom v zahraničí, ako veľké víťazstvo demokracie a ľudských práv. Neskôr na občanov SR, najmä na rodičov a ich deti, dopadne lavína nových legislatívnych predpisov, o ktorých sa im doteraz nesnívalo ani v najhoršom sne.

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:05

Americký denník The Wall Street Journal (WSJ) vyzval na vyhostenie ruského veľvyslanca zo Spojených štátov. Ide o reakciu na zadržanie jeho reportéra v Rusku pre obvinenia zo špionáže

20:00

Na severe Španielska horelo v piatok viac ako sto požiarov, ktoré boli založené úmyselne. Oznámili to miestne úrady. Lesný požiar, ktorý vyše týždňa sužuje východ krajiny, sa už podarilo dostať pod kontrolou.

19:47

Rakúske ľadovce ustupujú rekordne rýchlo, vyplýva z údajov, ktoré v piatok zverejnil Rakúsky alpský spolok (ÖAV).

19:26

Niekoľko ľudí utrpelo v piatok zranenia pri dvoch rôznych železničných incidentoch. Vlaky sa vykoľajili na severozápade Švajčiarska, severne od hlavného mesta Bern.

19:21

Šesť ľudí z dvoch rodín našli mŕtvych v močiari na Rieke sv. Vavrinca pri kanadsko-americkej hranici. Pokúšali sa ilegálne prejsť na územie USA, informovala v piatok polícia.

19:17

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce budúci týždeň varovať čínskeho lídra Si Ťin-pchinga, že akékoľvek rozhodnutie Pekingu poskytnúť Rusku vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine by bolo katastrofálne. V piatok to oznámil Elyzejský palác.

19:16

Krajiny východného krídla NATO združené v tzv. Bukureštskej deviatke (B9) vyzvali v piatok na zvýšenie prítomnosti americkej armády v regióne.

19:13

Piráti uniesli šiestich členov posádky z dánskeho ropného tankera pri západnom pobreží Afriky. V piatok to oznámili francúzske námorné sily.

18:35

Štyria uchádzači o turecký prezidentský úrad, vrátane súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sú oprávnení kandidovať v prezidentských a parlamentných voľbách 14. mája. Rozhodol o tom volebný úrad.

17:59

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok podpísal výnos, ktorý určuje smerovania vývoja poľských ozbrojených síl v rokoch 2025 až 2039.

17:39

Americký prezident Joe Biden sa v piatok odmietol vyjadriť k obžalobe svojho predchodcu Donalda Trumpa. Tá súvisí s údajnou platbou pornoherečke Stormy Danielsovej za mlčanie o ich afére pred voľbami v roku 2016. Trump sa stal prvým exprezidentom USA, ktorý čelí obžalobe za trestné činy.

17:23

Britský kráľ Karol III. si v piatok uctil v nemeckom Hamburgu vyše 30.000 obetí bombardovania mesta Spojencami počas druhej svetovej vojny.

Karol s manželkou Kamilou položili veniec ku kostolu svätého Mikuláša, ktorý je v súčasnosti pamätníkom. Vypočul si tiež, ako hamburská evanjelická biskupka Kirsten Fehrsová číta litánie venované zničeniu anglického mesta Coventry nemeckým bombardovaním v roku 1940.

16:54

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Moskva vyhostí z Ruska jeho diplomata. Ide o odvetnú reakciu na rovnaký krok Tallinnu, ktorý nedávno vyhostil ruského diplomata.

16:05

Pápeža Františka podľa očakávania v sobotu prepusteia z nemocnice Gemelli v Ríme, kde sa lieči na zápal priedušiek (bronchitídu). Jeho uzdravovanie pokračuje “normálnym” spôsobom, dokonca jedol spolu s personálom a ochrankou na večeru pizzu. Bude tiež prítomný aj na omši na Kvetnú nedeľu na vatikánskom Námestí svätého Petra.

16:03

Prezident USA Joe Biden v piatok vyzval Rusko na prepustenie novinára amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ). Súd ho poslal vo štvrtok do väzby pre podozrenie zo špionáže.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

ÚKPD: Až 93 percent detí si myslí, že deti ohrozujú psychické problémy

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Až 93 percent detí si myslí, že deti ohrozujú psychické problémy. Upozornil na to detský komisár Jozef Mikloško, vychádzajúc z výsledkov jesenného výskumu Úradu komisára pre deti (ÚKPD). Práve duševné zdravie detí a mládeže, ktoré je podľa komisára akútnym problémom, bolo ústrednou témou…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Čína bude meniť pravidlá hry. Európski lídri začínajú konať

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government)   Čína je jednou z mála krajín, ktoré môžu zmeniť pravidlá hry vo vojne na Ukrajine Novinárom to pred návštevou Emmanuela Macrona v Číne povedal zdroj z kancelárie francúzskeho prezidenta, uviedla CNN. "Je zrejmé, že Čína je jednou z mála krajín na…

Nové informácie v kauze Donalda Trumpa

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Donald Trump sa budúci týždeň zúčastní na súdnom procese v štáte New York v súvislosti s platbami bývalej pornoherečke Stormy Daniels, za ktoré mu hrozí väzenie V televízii ABC to prezradil jeden z Trumpových právnikov Joe Tacopina. Podľa právnika bývalý prezident USA osobne…

Naživo: Matovič medzi ľuďmi opäť bez ochranky. Na začiatku ho vypískali

0 icon

Poltár 31. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Igor Matovič (OĽaNO) sa po fiasku dočasne poverených ministrov Káčera a Naďa v Michalovciach rozhodol ísť bez ochranky medzi ľudí. Tentokrát sa vybral do Poltára, kde ho od časti publika čakalo podobné privítanie ako ministrov - vypískali ho Správu aktualizujeme

Prezidentka pripúšťa vymenovanie úradníckej vlády. Matovič: Nájdite si normálnu výhovorku!

0 icon

Trebišov 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 31. marca 2023 o 15:04 Ak by sa potvrdilo, že dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec porušil zákon a neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia, jednou z možností by bolo aj vymenovanie úradníckej vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa…

Povedať svoj názor je dnes nebezpečné. Svoboda skončil na významnom poste a dostal pokarhanie

0 icon

Praha 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Bývalý český reprezentant v modernom päťboji David Svoboda skončil v komisii športovcov Českého olympijského výboru (ČOV). Pavel Benc, riaditeľ Armádneho športového centra Dukla, mu zároveň udelil pokarhanie za jeho vyjadrenia k vojne na Ukrajine a k návratu ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží…

Medvedev: V Európe sa objavil nový bláznivý nápad. Čo na to poviete?

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ekaterina Shtukina/Sputnik)   Bývalý ruský prezident a terajší podpredseda ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev na sociálnej sieti Telegram zverejnil komentár s názvom: V Európe sa objavil nový bláznivý nápad vyslať na Ukrajinu "mierové sily" pod záštitou NATO. Čo na to poviete? Medvedev pripomína, že krajiny Aliancie…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Majerský: Eurofondy už nezachránia ani voľby, plán obnovy možno áno

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Nová vláda, ktorá nastúpi po jesenných parlamentných voľbách, už nebude mať šancu zachrániť miliardy eur, ktoré Slovensko nedočerpá z eurofondov. Stále sa však ešte bude dať niečo robiť s čerpaním plánu obnovy. V TASR TV to povedal predseda KDH Milan Majerský Podľa KDH…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Erik Majercak

Vojnoštváči Čaputová, Naď, mainstream a iní klamú mladšiu generáciu, že Rusko je náš nepriateľ

0icon

Vojnoštváči v demisii, rezidentka, korporátne zahraničím vlastnené médiá propagujú, že Rusko je náš nepriateľ, musíme proti nemu bojovať podporou Ukrajiny a najlepšie je ho zničiť, či dať také podmienky vzťahov, aby „navždy skončilo“. Dodávajú zbrane a oni samotní zo Slovenska robia nepriateľa Ruska. Potom, keď všetko zbabrú

Armádny Magazín

Budúcich pilotov čínskeho námorníctva začínajú selektovať od štrnástich rokov

0 icon

Čína, 31. marec 2023(AM) –Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády začalo s výberom absolventov stredných škôl v 14 provinčných regiónoch, aby sa zúčastnili na programe pre tínedžerov. Podľa údajov Náborovej služby kadetov námorného letectva sa na ňom zúčastnilo asi 4 500 záujemcov. Program bol schválený čínskym námorníctvom a ministerstvom školstva a bol…

Anglosasi v konfrontácii s Čínou premenili Austráliu na nepotopiteľnú lietadlovú loď

0 icon

USA, 31. marec 2023(AM) – Austrália sa stala jedným z desiatich najväčších dovozcov zbraní na svete. V polovici marca Biely dom v rámci vojenskej aliancie AUKUS súhlasil s nákupom 220 rakiet Tomahawk pre Austráliu. A takisto v rámci AUKUS, tohto "anglosaského NATO", Austrália nakúpi osem ponoriek s jadrovým pohonom v hodnote 268…

V „jadrovej misii“ s Bieloruskom si Rusko nechalo to najdôležitejšie v zálohe

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Senzačný výrok Vladimíra Putina o jadrovej spolupráci medzi Ruskom a Bieloruskom mnohí vnímali ako priamy rozkaz na rozmiestnenie ruských atómových hlavíc v zahraničí. V slovách ruského lídra je však množstvo veľmi jemných detailov. Niektoré nuansy naznačujú, že Rusko nechalo posledný krok na tejto ceste v…

Vážna láskavosť pre Peking zo strany Moskvy

0 icon

Irak, 31. marec 2023(AM) – Zelenský nevie, čo má ešte robiť, aby sa mohol porozprávať s čínskou hlavou štátu Si Ťin-pchingom. Sedí pri telefóne, čaká, píše listy... Vyhlásil, že je pripravený prijať súdruha Si v Kyjeve. V odpovedi však bolo ticho. "Sme pripravení ho tu prijať," povedal ukrajinský líder v rozhovore…

Andrej Fursov: Vedieť, kde je tvoje miesto!" Ruský systém a tajné "náboženstvo" Západu

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Je potrebné povedať, že európska civilizácia vo všeobecnosti patrí vo svojej spoločenskej podstate k najmaterialistickejším. Jej historickým subjektom je v podstate naturallborealistický duch - naturallborealistický nie v zmysle ničenia prírody, ale v zmysle jej podmaňovania, pretvárania a transformácie na umelú, historicky vytvorenú su

TopDesať

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Trápi ťa chrápanie? Skoncuj s ním vďaka týmto trikom

0 icon

Možno to robíš a ani o tom nevieš. Chrápanie trápi mnoho ľudí po celom svete. Niektorých dokonca až tak veľmi, že podstupujú rôzne operácie. My ti dnes ukážeme zopár trikov, ktoré ti možno dokážu pomôcť - prípadne tvojim blízkym. Aj keď si možno neuvedomuješ, že to robíš, chrápanie môže pokaziť…

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali