Nejednotnosť Európy v otázke Číny sa prehlbuje

Nejednotnosť Európy v otázke Číny sa prehlbuje

Peking 24. apríla 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Ludovic Marin)

 

Francúzsko, Nemecko a inštitúcie EÚ sa rozchádzajú v názore na to, či oživiť zastavenú komplexnú dohodu o investíciách s Čínou

francúzsky prezident Emmanuel Macron, čínsky prezident Si Ťin-pching a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron, čínsky prezident Si Ťin-pching a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Keď ste si mysleli, že európska politika voči Číne už nemôže byť nejednotnejšia, dve najmocnejšie krajiny Európskej únie sa teraz rozchádzajú aj v názore na to, či oživiť mŕtvu investičnú dohodu s autoritárskou veľmocou.

Reklama

Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je oživenie takzvanej komplexnej dohody o investíciách medzi EÚ a Čínou “menej naliehavé” a “jednoducho nie je uskutočniteľné”.

Nemecký kancelár Olaf Scholz je medzitým za “reaktiváciu” dohody, ktorá sa zastavila krátko po jej ohlásení koncom roka 2020 po tom, ako Peking uvalil sankcie na niekoľkých poslancov Európskeho parlamentu za kritiku porušovania ľudských práv.

Reklama

V rozhovore pre POLITICO na palube svojho prezidentského lietadla počas návštevy Číny začiatkom tohto mesiaca Macron povedal, že s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom diskutovali o CAI, “ale len trochu”.

“S prezidentom Si som sa vyjadril veľmi otvorene, bol som veľmi úprimný, pokiaľ ide o európsky proces – musia sa doň zapojiť všetky inštitúcie, a pokiaľ budeme mať poslancov Európskeho parlamentu, na ktorých Čína uvalí sankcie, nemáme šancu dosiahnuť pokrok v tejto dohode,” povedal Macron v angličtine pre POLITICO.

Peking sa ukázal ako zručný v tom, ako zabrániť EÚ vypracovať jednotnú politiku voči Číne, pričom využíva hrozby od potenciálnych zákazov francúzskeho a španielskeho vína až po varovania, že Čína bude kupovať americké lietadlá Boeing namiesto francúzskych Airbusov.

Nezhody v súvislosti s CAI sú len ďalším príkladom rozdielov v politike voči Číne v Európe, kde Peking v uplynulom desaťročí skúsene dvoril rôznym krajinám a hral s nimi proti sebe hru “rozdeľuj a panuj”.

 

Reklama

Scholz sa snaží o rozmrazenie CAI

Po siedmich rokoch úmorných rokovaní bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová na konci polročného rotujúceho predsedníctva Nemecka v Rade EÚ koncom roka 2020 urýchlene schválila CAI.

Merkelová sa snažila uzavrieť dohodu a priblížiť sa Pekingu skôr, ako by Washington mohol vyvinúť tlak na jej zablokovanie, čo by vyvolalo napätie s nastupujúcou administratívou amerického prezidenta Joea Bidena.

Nemecko bolo dlho najhlasnejším podporovateľom CAI vzhľadom na rozsah svojich výrobných investícií v Číne, najmä v automobilovom a chemickom sektore.

CAI by európskym spoločnostiam mierne uľahčila investovanie v Číne a ochranu ich duševného vlastníctva. Kritici však odsudzovali slabú ochranu pracovníkov a spochybňovali, do akej miery by sa mohla presadzovať.

Krátko po oznámení dohody Peking uvalil sankcie na niekoľkých európskych poslancov ako odvetu za ich kritiku porušovania ľudských práv v nepokojnej oblasti Sin-ťiang.

Reklama

Dohoda, ktorá si vyžaduje ratifikáciu Európskym parlamentom, sa dostala do politického mŕtveho bodu.

Scholz, ktorý občas akoby napodobňoval populárnejšiu Merkelovú, by rád vytiahol CAI “z mrazničky” – ale upozornil, že “sa to musí urobiť opatrne”, aby sa vyhol politickým nástrahám, ako uviedla osoba, ktorú priamo informoval, ale ktorá nebola oprávnená verejne komentovať.

“Je prekvapujúce, že Scholz si stále myslí, že je to dobrý nápad, napriek tomu, že kontext sa oproti situácii spred niekoľkých rokov výrazne zmenil,” povedal jeden z vysokopostavených predstaviteľov EÚ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol voľne diskutovať o citlivých diplomatických otázkach.

 

Rozdelenie pobočiek EÚ

Nielenže sú krajiny EÚ rozdelené v názore na to, ako pristupovať k CAI – rozpory sú aj medzi inštitúciami v Bruseli.

Európsky parlament, ktorého členovia sú sankcionovaní, určite odmietne akýkoľvek nový pokus o ratifikáciu CAI.

Ale podobne ako Scholz, aj predseda Európskej rady Charles Michel dúfa v resuscitáciu dohody. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa EÚ oboznámeného so záležitosťou, ktorý nebol oprávnený hovoriť verejne, o tom rokoval s čínskymi komunistickými lídrami, a to aj počas svojej samostatnej návštevy Pekingu koncom minulého roka.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová však zabrzdila Michelove pokusy vrátiť dohodu na program rokovania v Bruseli. Von der Leyenová je oveľa skeptickejšia voči spolupráci s Čínou, pričom sa odvoláva na rastúcu agresiu v zahraničí a represie doma.

Von der Leyenová sprevádzala Macrona na časti jeho cesty do Číny začiatkom tohto mesiaca, ale o svojom krátkom stretnutí so Si Ťin-pchingom a ďalšími čínskymi predstaviteľmi povedala, že téma CAI “neprišla na rad”. Verejne tvrdila, že dohodu je potrebné “prehodnotiť” vzhľadom na zhoršujúce sa vzťahy medzi Pekingom a Západom.

Čínski predstavitelia medzitým urobili Michelovi a ďalším sympatizujúcim európskym lídrom predohru, pričom navrhli, že Čína by mohla jednostranne zrušiť svoje sankcie voči členom Európskeho parlamentu – ale len so “zárukou”, že CAI bude nakoniec ratifikovaná.

Reklama

Michelov hovorca uviedol, že 12. mája sa uskutoční neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, na ktorom sa bude diskutovať o vzťahoch medzi EÚ a Čínou. “Po tejto diskusii potom posúdime, kedy sa téma Číny opäť dostane na stôl Európskej rady,” povedal.

Počas toho istého rozhovoru pre POLITICO Macron vyvolal zdesenie v západných hlavných mestách, keď povedal, že Európa by nemala nasledovať Ameriku, ale vyhnúť sa konfrontácii s Čínou v súvislosti s jej deklarovaným cieľom zmocniť sa silou demokratického ostrova Taiwan.

Manfred Weber, šéf stredopravej Európskej ľudovej strany, najväčšej strany v Európskom parlamente, označil vyjadrenia francúzskeho prezidenta za “katastrofu”.

V rozhovore pre talianske médiá uviedol, že tieto poznámky “oslabili EÚ” a “jasne ukázali veľký rozkol v Európskej únii pri definovaní spoločného strategického plánu proti Pekingu”.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:18

Európska únia chce radikálne znížiť Rusku zisk z vývozu energetických nosičov, ale tomu by mohlo zabrániť ďalšie maďarské veto. S odvolaním sa na týždenník Politico to v utorok uviedol server atv.hu.

11:00

Izraelské tanky prenikli v utorok ráno hlbšie do východnej časti mesta Rafah v Pásme Gazy a vstúpili do viacerých štvrtí, uviedli tamojší obyvatelia. Informovala o tom agentúra Reuters.

10:51

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na utorkovom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve vyhlásil, že na Ukrajinu už začal prichádzať nový balík amerických zbraní a ďalšie dodávky sú na ceste. Informovala agentúra Reuters.

Antony Blinken
Šéf americkej diplomacie Antony Blinken (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vítajú počas stretnutia v Kyjeve
10:37

Rakúšana Josefa Fritzla, ktorý dlhé roky väznil a znásilňoval svoju dcéru, môžu presunúť z psychiatrickej väznice do bežného väzenia. Rozhodol o tom v utorok rakúsky súd.

10:26

Štyria ľudia utrpeli zranenia pri ruských útokoch na mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny, oznámili v utorok ukrajinskí predstavitelia.

10:13

Ruský prezident Vladimir Putin navštívi 16. a 17. mája Peking, informovalo v utorok čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Ruský líder sa stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, s ktorým majú hovoriť o vzájomných bilaterálnych vzťahoch. Stretnúť sa má podľa médií aj s premiérom Li Čchiangom, aby prediskutovali spoluprácu v ekonomickej a humanitárnej oblasti.

09:56

Medziročné tempo rastu inflácie v Nemecku bolo v apríli 2024 stabilné a zostalo na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v utorok spresnené údaje spolkového štatistického úradu Destatis, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom.

09:41

Tempo rastu spotrebiteľských cien sa naďalej spomaľuje. V apríli medziročne vzrástli už iba o 2,1 % z marcových 2,3 %. V súhrne za štyri mesiace roku 2024 inflácia dosiahla hodnotu 2,9 %. Medzimesačne spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli vzrástli o 0,3 %. V utorok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:31

Francúzsky horolezec zahynul na himalájskej osemtisícovke Makalu, piatom najvyššom vrchu sveta, oznámili v utorok organizátori expedície.

09:18

Moskovský súd nariadil na desať dní zadržať amerického občana za to, že sa neslušne vyjadroval na adresu policajtov počas bytovej prehliadky. Informovala agentúra Reuters.

09:07

Ruské systémy protivzdušnej obrany v noci na utorok nad Belgorodskou oblasťou zneškodnili 25 rakiet vypálených z územia Ukrajiny.

08:59

Generálporučík Jurij Kuznecov bol zadržaný pre podozrenie z trestnej činnosti, uviedla v utorok ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním na nemenovaný zdroj v bezpečnostných službách.

08:50

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok pricestoval do Kyjeva na vopred neohlásenú návštevu Ukrajiny.

V utorok sa má v hlavnom meste Ukrajiny stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom či predstaviteľmi občianskej spoločnosti.

08:42

Spojené štáty v pondelok vyzvali Irán na zastavenie dodávok zbraní húsíjským povstalcom v Jemene, ktoré im umožňujú “bezohľadné útoky” nielen na lode v Červenom mori.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Váhavce poletujú nad skalami v pobrežnom pásme na okraji hlavného mesta Tallinn v Estónsku

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali