Aktualizované výsledky Eurovolieb: V Chorvátsku, Slovinsku a Bulharsku zvíťazila konzervatívna opozícia, Škandinávia prekvapila

Londýn 26. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Najväčší úspech dosiahla Dánska ľudová strana (DF), ktorá si pripísala viac ako každý štvrtý hlas a získala 26,6 percenta

Pravicoví populisti získali v eurovoľbách v škandinávskych krajinách viac hlasov, než sa očakávalo a do EP pošlú desať poslancov. Informovala dnes o tom agentúra DPA.

Ilustračné foto

Najväčší úspech dosiahla Dánska ľudová strana (DF), ktorá si pripísala viac ako každý štvrtý hlas a získala 26,6 percenta. Jasne tak zvíťazila pred vládnucimi sociálnymi demokratmi, ktorí dostali 19,1 percenta.

DF bude mať v budúcnosti v EP štyri kreslá namiesto jedného. Voči ozajstnému spojenectvu s francúzskym Národným frontom (NF) je však strana skeptická.

Vo Švédsku dostala strana Švédski demokrati podľa predbežných výsledkov 9,7 percenta, pravdepodobne získali dva mandáty a svojich poslancov pošlú do EP po prvý raz.

Šéf švédskych pravicových populistov Jimmie Akesson sa ale k spolupráci s partnermi v EÚ ešte nechcel v nedeľu vyjadriť, podľa jeho slov by to bolo priskoro.

Euroskeptická strana Praví Fíni dosiahla pri eurovoľbách vo Fínsku podľa predbežných výsledkov 12,9 percenta hlasov. Pravicoví populisti sa tak stali treťou najsilnejšou stranou v krajine.

V Dánsku bola volebná účasť 56,3, vo Švédsku 48,9 percenta a vo Fínsku 40,9 percenta. V Dánsku sa zároveň hlasovalo o pristúpení k plánovanému Európskemu súdu pre patenty.

 

V Chorvátsku, Slovinsku a Bulharsku zvíťazila konzervatívna opozícia

Konzervatívne opozičné strany zaznamenali úspech vo voľbách do Európskeho parlamentu v Chorvátsku, Slovinsku i Bulharsku. V Rumunsku sú, naopak, jasným víťazom vládnuci socialisti.

Na snímke rumunský premiér Victor Ponta

Koalícia Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ) získala podľa dnešných údajov volebnej komisie 41,4 percenta hlasov, obsadí tak šesť z 11 chorvátskych kresiel v EP. Vládnuci sociálni demokrati (SDP) pošlú po zisku 29,9 percenta hlasov do Bruselu a Štrasburgu štyroch europoslancov.

Jedného poslanca EP budú mať aj chorvátski Zelení. Volebná účasť v krajine, ktorá je najmladším členom EÚ, dosiahla 25,2 percenta, informovala agentúra DPA.

Víťazom eurovolieb v Slovinsku je opozičná Slovinská demokratická strana (SDS), ktorá si s 24,9 percentami získaných hlasov zabezpečila tri z ôsmich slovinských kresiel, uviedli dnes miestne médiá s odvolaním sa na volebnú komisiu.

Ďalšia konzervatívna volebná koalícia Slovinskej ľudovej strany a Nového Slovinska (SLS/NSi) bude mať v EP so ziskom 16,6 percenta hlasov dvoch poslancov. Po jednom mandáte získali Demokratická strana dôchodcov Slovinska (DeSUS), vládni Sociálni demokrati (SD) a nové občianske hnutie Verím. Účasť dosiahla 24 percent.

V Bulharsku podľa predbežných výsledkov vedie hlavná opozičná stredopravá strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB), ktorej líder a expremiér Bojko Borisov už vyzval na okamžité odstúpenie vlády.

Po sčítaní vyše 75 percent hlasov mala GERB so ziskom 31,1 percenta hlasov dostatočný náskok pred vládnucou Bulharskou socialistickou stranou (BSP) s 18,8 percentami.

Voľby do EP sú veľkou skúškou pre menšinovú vládu premiéra Plamena Orešarského, ktorá od nástupu pred rokom čelila veľkým protikorupčným protestom. Líder socialistov Sergej Stanišev výzvy na predčasné voľby odmietol s poukázaním na to, že vládna koalícia – BSP a strana tureckej menšiny Hnutie za práva a slobody (DPS) so 16,4 percentami – dostala spoločne viac hlasov než GERB.

Štvrtá skončila populistická strana Bulharsko bez cenzúry (BBC), ktorá získala 10,7 percenta hlasov a tiež vyzvala na nové voľby, uviedla agentúra Reuters.

V Rumunsku zvíťazila volebná koalícia Sociálnodemokratickej strany (PSD) premiéra Victora Pontu s dvoma menšími stranami, ktorá získala spolu 37,40 percenta hlasov – viac než 31 percent vo voľbách v roku 2009. Oznámila to volebná komisia po spracovaní výsledkov z 96,18 percenta volebných miestností.

Národná liberálna strana (PNL), ktorá vo februári vystúpila z vládnej koalície, dostala 14,86 percenta hlasov. Demokratická liberálna strana (PDL) si výrazne pohoršila, oproti 29 percentám z roku 2009 klesla na terajších 12,23 percenta.

Rumunský herec Mircea Diaconu, ktorý po vystúpení z PNL kandidoval sám ako nezávislý, získal 6,92 percenta odovzdaných hlasov v krajine. Nasledujú Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku so ziskom 6,47 percenta a Strana ľudové hnutie (PMP), podporovaná prezidentom Traianom Basescom, s 6,21 percentami hlasov.

 

Po spočítaní veľkého počtu hlasov mala strana UKIP 28 percent

Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), označovaná za pravicovopopulistickú, vyhrala eurovoľby v Británii, ktorá sa tak po Francúzsku stala druhou najväčšou európskou krajinou s víťazstvom pravicovo orientovanej strany. Informovala dnes o tom agentúra DPA.

Na snímke líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage

Po spočítaní veľkého počtu hlasov mala strana UKIP 28 percent. Podľa výpočtu BBC by tak mohla získať 24 zo 73 britských kresiel v EP, pritom doteraz ju zastupovalo 13 europoslancov.

Šéf UKIP Nigel Farage, ktorý jasne obhájil kreslo v EP, označil volebný výsledok za “najnezvyčajnejší výsledok za 100 rokov”. Dodal, že to nie je to posledné, čo o strane bolo počuť.

Na druhom mieste sa umiestnili labouristi so zhruba 25,5 percentami a približne 20 kreslami. Tesne za nimi nasledovali konzervatívci britského premiéra Davida Camerona s 24 percentami a 19 kreslami v EP. V eurovoľbách pred piatimi rokmi bodovali konzervatívci lepšie.

Britské konzervatívne noviny Times o voľbách napísali: “Politici v Európe by mali rozumieť, že strach na kontinente nie je len hospodársky. Mnohí voliči sa obávajú, že prisťahovalci sa nezačlenia do spoločnosti. Iní sa obávajú, že kresťanské hodnotové predstavy sú vytláčané nenáboženskými liberálnymi konceptami.”

 

Ľudovci obhájili prvenstvo v eurovoľbách

Eurovoľby v Rakúsku sa skončili víťazstvom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá obhájila prvenstvo. Slobodná strana Rakúska (FPÖ) a Zelení značne získali, informoval dnes rakúsky denník Der Standard.

Na snímke Werner Faymann

ÖVP podľa predbežných výsledkov získala 27,3 percenta hlasov. Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) dosiahla 24,2 percenta. FPÖ získala 20,5 percenta, Zelení mali 13,9 percenta a strana Nové Rakúsko (NEOS) presvedčila 7,6 percenta voličov.

Spočítanie sa však ešte neskončilo, pripomína tlačová agentúra APA s tým, že podľa vysoko pravdepodobných výpočtov by sa FPÖ po spočítaní všetkých hlasov nemala dostať cez hranicu 20 percent. Oficiálny výsledok bude známy 6. júna.

Rakúsky kancelár Werner Faymann (SPÖ) povedal, že jeho strana v nasledujúcich rokoch jasne ukáže, že sú tu pre Európu, ale “pre sociálnejšiu”.

Predpokladá sa, že ÖVP a SPÖ budú mať rovnako po päť europoslancov, FPÖ štyroch, Zelení dostanú tri kreslá a strana NEOS bude mať jedného europoslanca.

Hlavný kandidát ľudovcov (ÖVP) v eurovoľbách Othmar Karas uviedol, že by chcel v EP aj naďalej viesť delegáciu ÖVP. Povedal to krátko pred dnešným stretnutím predsedníctva strany v centrále ÖVP.

 

Dve veľké strany utrpeli v eurovoľbách značné straty

Španielska vládna konzervatívna Ľudová strana (PP) síce v krajine tesne vyhrala eurovoľby, ale v porovnaní s rokom 2009 utrpela silné straty. Informovala dnes o tom agentúra DPA.

Ľudia sa zhromažďovali pred sídlom Ľudovej strany

Šesť rokov po vypuknutí ťažkej hospodárskej krízy potrestali španielski voliči v nedeľu aj sociálnodemokraticky orientovanú Socialistickú robotnícku stranu (PSOE), ktorá vládla v krajine do konca roku 2011.

Vláda v Madride oznámila, že PP podľa predbežných výsledkov získala 26 percent a 16 kresiel v Európskom parlamente (EP) – stratila teda sedem kresiel. PSOE dosiahla 23 percent a 14 mandátov, ale tak isto stratila sedem kresiel.

Zo strát dvoch veľkých strán profitovali hlavne ľavicové zväzy a regionálne strany, ako aj menšie konzervatívne a liberálne zoskupenia. Zjednotená ľavica (IU) strojnásobila počet mandátov na šesť, čím skončila celkovo tretia.

Veľkým prekvapením volieb v Španielsku bola ľavicovo orientovaná strana Podemos, založená v roku 2013, ktorá sa do EP dostala s piatimi zástupcami.

Pravicovoliberálny denník El Mundo k voľbám do EP uviedol, že Európa “bola dejiskom politického zemetrasenia” – vzostupu extrémnej pravice a strán, ktoré sú proti EÚ. Za najväčšmi znepokojujúci príklad označil denník Francúzsko a víťazstvo Národného frontu (NF), ako aj úspech britskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

 

Samarasovej vláde bude dýchať na krk víťazná ľavicová Syriza

Gréckeho premiéra Antonisa Samarasa čakajú ťažké časy – eurovoľby vyhral opozičný zväz ľavicových radikálov Syriza a požaduje, aby sa parlamentné voľby v Grécku konali skôr. Povolebnú situáciu analyzuje agentúra DPA.

Na snímke líder gréckeho hnutia Syriza Alexis Tsipras

Syriza získala po spočítaní 95-tich percent hlasov až 26,5 percenta a do EP pošle šesť poslancov. Konzervatívna Nová demokracia, ktorá vládne spolu so socialistami, sa umiestnila na druhom mieste s 22,8 percentami a piatimi poslancami.

Volebná účasť v Grécku bola takmer 60 percent, oznámilo ministerstvo vnútra. Treťou najsilnejšou stranou sa stal pravicovoradikálny a rasistický Zlatý úsvit s 9,4 percentami, ktorý bude mať troch europoslancov.

Šéf strany Syriza a víťaz volieb Alexis Tsipras povedal, že ľud odsúdil politiku vlády. Dodal, že prvý raz v dejinách krajiny sa stala víťazom “čisto ľavicová strana”. Podľa jeho názoru vláda nemá legitimitu, aby mohla viesť krajinu, a preto sa parlamentné voľby musia konať skôr.

Premiér Samaras uviedol, že výsledok chápe ako posolstvo koaličnej vláde, avšak nie je to v žiadnom prípade dôvod na pád kabinetu, ako by chcela ľavicová opozícia. Povedal, že vie, “čo a ako” musia zmeniť. Možno Samaras v nasledujúcich dňoch urobí zmeny vo vláde, mieni DPA.

ru

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po streľbe v nákupnom centre v Ľubľane zostali traja zranení

0 icon

Ľubľana 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/STA-Nik Jevsnik)   Streľba v nákupnom centre v slovinskom hlavnom meste Ľubľana si vyžiadala troch zranených. V piatok o tom informovala agentúra STA, ktorá sa odvolala na informácie miestnej polície Incident sa odohral na terase baru, ktorý je súčasťou rozsiahleho nákupného centra BTC City. Tri osoby…

Osoby prichádzajúce zo zahraničia budú naďalej povinné dodržiavať karanténne povinnosti

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Napriek zníženiu rozsahu kontrol sú osoby prichádzajúce zo zahraničia povinné dodržiavať karanténne povinnosti. Pripomenula to polícia v súvislosti s prechodom z II. na I. stupeň v rámci Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska. V súvislosti s touto zmenou sa na…

Molčan po neúspešnom debute: “Garin výborne servoval”

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnej dvojhre duelu 1. svetovej skupiny Davisovho pohára v bratislavskom NTC s Čile 0:1. O prvý bod pre hostí sa postaral líder juhoamerického tímu Cristian Garin, ktorý zdolal daviscupového debutanta Alexa Molčana ž:2, 6:4. V druhom singli si…

V Dolnom Kubíne Sagan opäť útočil na víťazstvo, ale zdolal ho obhajca Steimle

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi aj v 2. etape pretekov Okolo Slovenska tesne ušlo víťazstvo. Po druhom mieste v Košiciach líder tímu Bora-Hansgrohe finišoval na rovnakej priečke aj v piatok v Dolnom Kubíne. Sagana v záverečnom špurte predstihol Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck…

Korunný kajúcnik manipuloval v kauze Dobytkár výpovede. “Disponujeme o tom dôkazmi,” tvrdí advokát Juraja Kožucha

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Korunný kajúcnik v kauze Dobytkár Marek K., svedčiaci ako jediný svedok proti Jurajovi K., bývalému generálnemu riaditeľovi PPA, počas kľúčovej časti prebiehajúceho vyšetrovania manipuloval svoje výpovede. Konštatoval to v piatok advokát Juraja K. Roman Balco. Nezrovnalosti, chyby a protirečenia svojej výpovede mal kajúcnik…

Blinken vyzval ďalšie arabské krajiny, aby znormalizovali vzťahy s Izraelom

0 icon

Washington 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, Pool)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v piatok ďalšie arabské krajiny, aby uznali Izrael. Uviedol to na virtuálnom stretnutí so svojimi náprotivkami z Izraela, Spojených arabských emirátov (SAE), Bahrajnu a Maroka pri príležitosti prvého výročia normalizácie vzťahov arabských krajín s Izraelom…

Britská vláda od októbra zjednodušuje pravidlá pre cestovanie

0 icon

Londýn 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alberto Pezzali)   Britský minister dopravy Grant Shapps oznámil zjednodušenie pravidiel pre medzinárodné cestovanie počas pandémie koronavírusu Cestovateľský semafor, ktorý v súčasnosti pozostáva z troch úrovní, od 4. októbra nahradí jeden „červený zoznam“ rizikových krajín, informuje spravodajský portál BBC. Zmeny sa týkajú Anglicka, keďže Škótsko, Wales…

Lengvarský: Na diskusiu o akútnych lôžkach bude ešte dostatok času

0 icon

Bardejov 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na diskusiu o akútnych lôžkach v nemocniciach v súvislosti s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc bude ešte dostatok času. Tvrdí to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Rezort sa bude podľa jeho slov zaoberať petíciami, ktoré spustili v jednotlivých mestách s cieľom zachovať nemocnice…

Maďarská vláda neplánuje sprísnenie pandemických opatrení, tvrdí Orbán

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool Photo via AP)   Maďarská vláda neplánuje prísnejšie opatrenia proti pandémii koronavírusu. Uviedol to v piatok premiér Viktor Orbán vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Radio Rúška by podľa neho mali nosiť iba ľudia, ktorí sú infekční. „Izolácia, karanténa, rúška a tak ďalej náš problém…

Poslanecký klub OĽANO sa zastal zadržaných vyšetrovateľov z NAKA. NBÚ nemôže uviesť, či obvinení vyšetrovatelia NAKA stratia bezpečnostnú previerku

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporuje vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí vyšetrovali najväčšie kauzy, ale po zásahu policajnej inšpekcie skončili za mrežami. Na tlačovej besede klubu OĽaNO to povedal poslanec hnutia Peter Kremský s tým, že sú v…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Ďalších 18 obrázkov, ktoré sú dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Pred nedávnom sme ti priniesli 18 obrázkov, ktoré boli jednoducho dokonalé. Jednalo sa o momenty v ktorom si svoje našli aj tí najväčší perfekcionisti. Dnes sa opäť vrátime k tejto téme. Znova ti ukážeme 18 obrázkov. Na každom z nich uvidíš perfekcionizmus v praxi. Nasledujúce fotky sú naozaj dokonalé. Tak…

Týchto 10 ilustrácií je dôkazom toho, aká je kreativita v živote človeka dôležitá

0 icon

V tomto náročnom a rýchlom svete, musíme jednoducho snívať. Preto nie je v živote nič krajšie, ako mať obrovskú predstavivosť. Ľudia, ktorí majú to šťastie, že majú dar kreativity, môžu snívať neustále bez ohľadu na situáciu. Môžu tak jednoducho vidieť svet v celej svojej zložitosti a zároveň aj kráse. Aj pre…

Prečo Spojenci nechali obsadenie Československa Sovietom?

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa nás bude týkať bytostne ešte bližšie ako obvykle. Spoločne sa pozrieme na to, prečo Spojenci nedobyli Československo, hoci na to mali možnosť a prostriedky, a to skôr, ako Sovieti. Západným Spojencom bol taktiež znemožnený ďalší prípadný postup. Patton na…

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali