Aktualizované výsledky Eurovolieb: V Chorvátsku, Slovinsku a Bulharsku zvíťazila konzervatívna opozícia, Škandinávia prekvapila

Londýn 26. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Najväčší úspech dosiahla Dánska ľudová strana (DF), ktorá si pripísala viac ako každý štvrtý hlas a získala 26,6 percenta

Pravicoví populisti získali v eurovoľbách v škandinávskych krajinách viac hlasov, než sa očakávalo a do EP pošlú desať poslancov. Informovala dnes o tom agentúra DPA.

Ilustračné foto

Najväčší úspech dosiahla Dánska ľudová strana (DF), ktorá si pripísala viac ako každý štvrtý hlas a získala 26,6 percenta. Jasne tak zvíťazila pred vládnucimi sociálnymi demokratmi, ktorí dostali 19,1 percenta.

DF bude mať v budúcnosti v EP štyri kreslá namiesto jedného. Voči ozajstnému spojenectvu s francúzskym Národným frontom (NF) je však strana skeptická.

Vo Švédsku dostala strana Švédski demokrati podľa predbežných výsledkov 9,7 percenta, pravdepodobne získali dva mandáty a svojich poslancov pošlú do EP po prvý raz.

Šéf švédskych pravicových populistov Jimmie Akesson sa ale k spolupráci s partnermi v EÚ ešte nechcel v nedeľu vyjadriť, podľa jeho slov by to bolo priskoro.

Euroskeptická strana Praví Fíni dosiahla pri eurovoľbách vo Fínsku podľa predbežných výsledkov 12,9 percenta hlasov. Pravicoví populisti sa tak stali treťou najsilnejšou stranou v krajine.

V Dánsku bola volebná účasť 56,3, vo Švédsku 48,9 percenta a vo Fínsku 40,9 percenta. V Dánsku sa zároveň hlasovalo o pristúpení k plánovanému Európskemu súdu pre patenty.

 

V Chorvátsku, Slovinsku a Bulharsku zvíťazila konzervatívna opozícia

Konzervatívne opozičné strany zaznamenali úspech vo voľbách do Európskeho parlamentu v Chorvátsku, Slovinsku i Bulharsku. V Rumunsku sú, naopak, jasným víťazom vládnuci socialisti.

Na snímke rumunský premiér Victor Ponta

Koalícia Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ) získala podľa dnešných údajov volebnej komisie 41,4 percenta hlasov, obsadí tak šesť z 11 chorvátskych kresiel v EP. Vládnuci sociálni demokrati (SDP) pošlú po zisku 29,9 percenta hlasov do Bruselu a Štrasburgu štyroch europoslancov.

Jedného poslanca EP budú mať aj chorvátski Zelení. Volebná účasť v krajine, ktorá je najmladším členom EÚ, dosiahla 25,2 percenta, informovala agentúra DPA.

Víťazom eurovolieb v Slovinsku je opozičná Slovinská demokratická strana (SDS), ktorá si s 24,9 percentami získaných hlasov zabezpečila tri z ôsmich slovinských kresiel, uviedli dnes miestne médiá s odvolaním sa na volebnú komisiu.

Ďalšia konzervatívna volebná koalícia Slovinskej ľudovej strany a Nového Slovinska (SLS/NSi) bude mať v EP so ziskom 16,6 percenta hlasov dvoch poslancov. Po jednom mandáte získali Demokratická strana dôchodcov Slovinska (DeSUS), vládni Sociálni demokrati (SD) a nové občianske hnutie Verím. Účasť dosiahla 24 percent.

V Bulharsku podľa predbežných výsledkov vedie hlavná opozičná stredopravá strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB), ktorej líder a expremiér Bojko Borisov už vyzval na okamžité odstúpenie vlády.

Po sčítaní vyše 75 percent hlasov mala GERB so ziskom 31,1 percenta hlasov dostatočný náskok pred vládnucou Bulharskou socialistickou stranou (BSP) s 18,8 percentami.

Voľby do EP sú veľkou skúškou pre menšinovú vládu premiéra Plamena Orešarského, ktorá od nástupu pred rokom čelila veľkým protikorupčným protestom. Líder socialistov Sergej Stanišev výzvy na predčasné voľby odmietol s poukázaním na to, že vládna koalícia – BSP a strana tureckej menšiny Hnutie za práva a slobody (DPS) so 16,4 percentami – dostala spoločne viac hlasov než GERB.

Štvrtá skončila populistická strana Bulharsko bez cenzúry (BBC), ktorá získala 10,7 percenta hlasov a tiež vyzvala na nové voľby, uviedla agentúra Reuters.

V Rumunsku zvíťazila volebná koalícia Sociálnodemokratickej strany (PSD) premiéra Victora Pontu s dvoma menšími stranami, ktorá získala spolu 37,40 percenta hlasov – viac než 31 percent vo voľbách v roku 2009. Oznámila to volebná komisia po spracovaní výsledkov z 96,18 percenta volebných miestností.

Národná liberálna strana (PNL), ktorá vo februári vystúpila z vládnej koalície, dostala 14,86 percenta hlasov. Demokratická liberálna strana (PDL) si výrazne pohoršila, oproti 29 percentám z roku 2009 klesla na terajších 12,23 percenta.

Rumunský herec Mircea Diaconu, ktorý po vystúpení z PNL kandidoval sám ako nezávislý, získal 6,92 percenta odovzdaných hlasov v krajine. Nasledujú Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku so ziskom 6,47 percenta a Strana ľudové hnutie (PMP), podporovaná prezidentom Traianom Basescom, s 6,21 percentami hlasov.

 

Po spočítaní veľkého počtu hlasov mala strana UKIP 28 percent

Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), označovaná za pravicovopopulistickú, vyhrala eurovoľby v Británii, ktorá sa tak po Francúzsku stala druhou najväčšou európskou krajinou s víťazstvom pravicovo orientovanej strany. Informovala dnes o tom agentúra DPA.

Na snímke líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage

Po spočítaní veľkého počtu hlasov mala strana UKIP 28 percent. Podľa výpočtu BBC by tak mohla získať 24 zo 73 britských kresiel v EP, pritom doteraz ju zastupovalo 13 europoslancov.

Šéf UKIP Nigel Farage, ktorý jasne obhájil kreslo v EP, označil volebný výsledok za „najnezvyčajnejší výsledok za 100 rokov“. Dodal, že to nie je to posledné, čo o strane bolo počuť.

Na druhom mieste sa umiestnili labouristi so zhruba 25,5 percentami a približne 20 kreslami. Tesne za nimi nasledovali konzervatívci britského premiéra Davida Camerona s 24 percentami a 19 kreslami v EP. V eurovoľbách pred piatimi rokmi bodovali konzervatívci lepšie.

Britské konzervatívne noviny Times o voľbách napísali: „Politici v Európe by mali rozumieť, že strach na kontinente nie je len hospodársky. Mnohí voliči sa obávajú, že prisťahovalci sa nezačlenia do spoločnosti. Iní sa obávajú, že kresťanské hodnotové predstavy sú vytláčané nenáboženskými liberálnymi konceptami.“

 

Ľudovci obhájili prvenstvo v eurovoľbách

Eurovoľby v Rakúsku sa skončili víťazstvom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá obhájila prvenstvo. Slobodná strana Rakúska (FPÖ) a Zelení značne získali, informoval dnes rakúsky denník Der Standard.

Na snímke Werner Faymann

ÖVP podľa predbežných výsledkov získala 27,3 percenta hlasov. Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) dosiahla 24,2 percenta. FPÖ získala 20,5 percenta, Zelení mali 13,9 percenta a strana Nové Rakúsko (NEOS) presvedčila 7,6 percenta voličov.

Spočítanie sa však ešte neskončilo, pripomína tlačová agentúra APA s tým, že podľa vysoko pravdepodobných výpočtov by sa FPÖ po spočítaní všetkých hlasov nemala dostať cez hranicu 20 percent. Oficiálny výsledok bude známy 6. júna.

Rakúsky kancelár Werner Faymann (SPÖ) povedal, že jeho strana v nasledujúcich rokoch jasne ukáže, že sú tu pre Európu, ale „pre sociálnejšiu“.

Predpokladá sa, že ÖVP a SPÖ budú mať rovnako po päť europoslancov, FPÖ štyroch, Zelení dostanú tri kreslá a strana NEOS bude mať jedného europoslanca.

Hlavný kandidát ľudovcov (ÖVP) v eurovoľbách Othmar Karas uviedol, že by chcel v EP aj naďalej viesť delegáciu ÖVP. Povedal to krátko pred dnešným stretnutím predsedníctva strany v centrále ÖVP.

 

Dve veľké strany utrpeli v eurovoľbách značné straty

Španielska vládna konzervatívna Ľudová strana (PP) síce v krajine tesne vyhrala eurovoľby, ale v porovnaní s rokom 2009 utrpela silné straty. Informovala dnes o tom agentúra DPA.

Ľudia sa zhromažďovali pred sídlom Ľudovej strany

Šesť rokov po vypuknutí ťažkej hospodárskej krízy potrestali španielski voliči v nedeľu aj sociálnodemokraticky orientovanú Socialistickú robotnícku stranu (PSOE), ktorá vládla v krajine do konca roku 2011.

Vláda v Madride oznámila, že PP podľa predbežných výsledkov získala 26 percent a 16 kresiel v Európskom parlamente (EP) – stratila teda sedem kresiel. PSOE dosiahla 23 percent a 14 mandátov, ale tak isto stratila sedem kresiel.

Zo strát dvoch veľkých strán profitovali hlavne ľavicové zväzy a regionálne strany, ako aj menšie konzervatívne a liberálne zoskupenia. Zjednotená ľavica (IU) strojnásobila počet mandátov na šesť, čím skončila celkovo tretia.

Veľkým prekvapením volieb v Španielsku bola ľavicovo orientovaná strana Podemos, založená v roku 2013, ktorá sa do EP dostala s piatimi zástupcami.

Pravicovoliberálny denník El Mundo k voľbám do EP uviedol, že Európa „bola dejiskom politického zemetrasenia“ – vzostupu extrémnej pravice a strán, ktoré sú proti EÚ. Za najväčšmi znepokojujúci príklad označil denník Francúzsko a víťazstvo Národného frontu (NF), ako aj úspech britskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

 

Samarasovej vláde bude dýchať na krk víťazná ľavicová Syriza

Gréckeho premiéra Antonisa Samarasa čakajú ťažké časy – eurovoľby vyhral opozičný zväz ľavicových radikálov Syriza a požaduje, aby sa parlamentné voľby v Grécku konali skôr. Povolebnú situáciu analyzuje agentúra DPA.

Na snímke líder gréckeho hnutia Syriza Alexis Tsipras

Syriza získala po spočítaní 95-tich percent hlasov až 26,5 percenta a do EP pošle šesť poslancov. Konzervatívna Nová demokracia, ktorá vládne spolu so socialistami, sa umiestnila na druhom mieste s 22,8 percentami a piatimi poslancami.

Volebná účasť v Grécku bola takmer 60 percent, oznámilo ministerstvo vnútra. Treťou najsilnejšou stranou sa stal pravicovoradikálny a rasistický Zlatý úsvit s 9,4 percentami, ktorý bude mať troch europoslancov.

Šéf strany Syriza a víťaz volieb Alexis Tsipras povedal, že ľud odsúdil politiku vlády. Dodal, že prvý raz v dejinách krajiny sa stala víťazom „čisto ľavicová strana“. Podľa jeho názoru vláda nemá legitimitu, aby mohla viesť krajinu, a preto sa parlamentné voľby musia konať skôr.

Premiér Samaras uviedol, že výsledok chápe ako posolstvo koaličnej vláde, avšak nie je to v žiadnom prípade dôvod na pád kabinetu, ako by chcela ľavicová opozícia. Povedal, že vie, „čo a ako“ musia zmeniť. Možno Samaras v nasledujúcich dňoch urobí zmeny vo vláde, mieni DPA.

ru

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vo Francúzsku to vrie. V Paríži skoro 50-tisícicová demonštrácia. Protestuje sa aj v iných mestách. Sporný návrh bezpečnostného zákona prepracujú

0 icon

Paríž 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)   Poslanci z vládnucej strany Republika v pohybe (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona v pondelok oznámili, že navrhnú "úplné prepracovanie" ustanovení sporného návrhu zákona, ktoré mali obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov Oznámili to po tom, ako štyroch francúzskych policajtov obvinili tamojšie úrady v…

Biden a Harrisová dostali prístup k informáciám tajných služieb

0 icon

Washington 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Novozvolený americký prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová získali v pondelok prístup k takzvanému dennému prezidentskému brífingu, ktorý pozostáva z prísne tajných informácií rôznych amerických spravodajských služieb Informovala o tom agentúra AP. Prístup ku každodennému prezidentskému brífingu (Presidential Daily Brief) pre…

Jedenie surovej a varenej zeleniny u žien v SR stúplo, vyplýva z prieskumu

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   U žien stúpa jedenie surovej a varenej zeleniny. Zvyšuje sa aj každodenná konzumácia nesladených nápojov. Údaje o stravovacích návykoch zisťoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v rokoch 2013, 2016 a 2019 dotazníkom Zdravotné uvedomenie a správanie sa obyvateľov SR. Minulý rok tvorilo výskumnú vzorku…

Starbucks prepustil zamestnakyňu: Odmietla nosiť tričko LGBT

0 icon

New Jersey 30. novembra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:TASR/AP-Gene J. Puskar)   V New Jersey vyhodila kaviareň Starbucks zamestnankyňu, ktorá odmietla nosiť tričko „Pride“ propagujúce LGBT hnutie. Baristka spoločnosti Starbucks uviedla, že nosenie spomenutého trička je v rozpore s jej náboženským presvedčením a citovala zamestnávateľovi pasáže Svätého písma o manželstve ako vzťahu muža…

Na proteste proti Lukašenkovi sa zúčastnili stovky seniorov

0 icon

Minsk 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)   Stovky dôchodcov protestovali v pondelok v bieloruskom hlavnom meste Minsk proti tamojšiemu autoritárskemu vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom agentúra AP Protestujúci niesli červené a biele dáždniky a zástavy, ktoré sa stali symbolom protestov. Na jednom z transparentov bolo napísané "Staré mamy a starí…

Zlé správy pre Britov: Ľudia, ktorí sa nedajú zaočkovať proti Covid-19, už nebudú môcť viesť normálny život, naznačuje nový minister pre vakcináciu

0 icon

Londýn/Bratislava 30. novembra 2020 (HSP/Reuters/Foto: SITA/AP-Federica Narancio)   Ľudia, ktorí odmietnu vakcínu proti koronavírusu, by mohli čeliť prekážkam napríklad pri vstupe do reštaurácií, barov, kín či športovísk. Pre umožnenie vstupu do týchto prevádzok totiž by mali mať dôkaz, že sú zaočkovaní, povedal v pondelok nový britský minister pre vakcináciu. Informuje…

Nebudeme na strane Poľska a Maďarska. Prezidentka: Pozícia Slovenska týkajúca sa čerpania financií z EÚ je jednoznačná

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pozícia Slovenska týkajúca sa rozpočtu Európskej únie (EÚ) a fondu obnovy je jednoznačná a zdieľaná naprieč vládou a ústavnými činiteľmi. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti po rozhovore s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou Jourová prezidentku…

Rusko viní Nemecko, že si otravu Navaľného vymyslelo

0 icon

Haag/Moskva 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Ruské zastúpenie pri medzinárodnej Organizácií pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v Haagu v pondelok obvinilo Nemecko, že si údajnú otravu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného novičokom vymyslelo. Berlín ruské obvinenia odmietol Prípad otravy kritika Kremľa Navaľného Rusko opísalo ako "lživý príbeh",…

Morawiecki a Orbán sa opäť stretli, aby pred samitom pripravili spoločnú stratégiu ohľadne rozpočtu

0 icon

Varšava 30. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Illyes)   Premiéri Poľska a Maďarska sa v pondelok stretli, aby pred samitom Európskej únie (10. - 11. decembra) pripravili spoločnú stratégiu ohľadne budúceho sedemročného rozpočtu Európskej únie a balíka pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur Varšava a…

Ambasáda USA v Budapešti odsúdila článok prirovnávajúci Sorosa k Hitlerovi

0 icon

Budapešť 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Americká ambasáda v Budapešti v pondelok rázne odsúdila článok, v ktorom komisár maďarskej vlády pre kultúru Szilárd Demeter prirovnal amerického finančníka a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa k Adolfovi Hitlerovi a nemeckým nacistom. Informovala o tom agentúra AP Ambasáda sa na sociálnej sieti…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Robo Bačinský

Domovníkova óda na Matoviča.

0icon

  Stručne : podporujem neprávom atakovanú rodinu Igora Matoviča. Pavlínka, Rebeka, Klárka ...Igor, sme na vašej strane a je nás oveľa viac, než tých , čo vás prišli v predvečer prvej adventnej nedele zatrašovať pred váš dom. Igor Matovič je v zahraničí príkladom víťaza volieb, ktorému sa podaril výsledok (cez…

Štefan Harabin

Moja úcta patrí i nitrianskym policajtom, lebo poznajú platný právny stav. Pokutu neuložili nikomu, ani mne.

0icon

Slovensko, Vlasť Moja, občianska iniciatíva, včera v Nitre zorganizovala verejný protest občanov proti Covid diktatúre Matoviča a spol. V prejave som poučil detailne prítomných ako sa majú správať a aj právne brániť pri celoplošnej nezákonnosti, resp. neústavnosti Covid opatrení Mikasa a Matovi

Boris Mesár

Biskupi-sekretári Byzantského katolíckeho patriarchátu poslali - Otvorený list českým biskupom ohľadom pripravovaného testovania

0icon

Autor :pravdivosť tohto listu zatiaľ neviem overiť ,dostal som ho do pošty . Vážení českí biskupi, obraciame

Miroslav Jurčo

Luxemburský kompromis o hlasovaní v roku 1966

0icon

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je - každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie…

Ivan Štubňa

Zastavme zločinecké ťaženie USA a DEEP STATE chobotnice... a vládu národnej zrady

0icon

Bill Gates a MIT (Massachusetts Institute of Technology) vynašli kvantovú technológiu bodov na označenie detskej pokožky, aby sa dala skenovať pri  podávaní vakcín. Vedci z MIT, financovaní Nadáciou Billa a Melindy Gatesových a Národným onkologickým ústavom, prišli s totalitným značením beštiálneho systému sledovania a skenovania vakcinovaných ľudí. Táto nová technológia využíva…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Sirény: Symbol ženského zvádzania a vášne

0 icon

V dávnej minulosti sirény vábili spevom námorníkov a požierali ich. Spolovice zvery a spolovice ľudské bytosti zvádzali chlapov a privádzali ich do záhuby. Ich mámivému spevu sa dobrovoľne oddalo mnoho z nich. Tieto morské nymfy boli napoly ženami a napoly vtákmi (nie rybami, ako sa zvykne uvádzať). Aj keď sa básnici nezhodujú na ich počte, uvádza…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Najdlhšie žijúce živočíchy na svete: Niektoré sú staré až 1500 rokov

0 icon

V dnešnom príspevku sa pozrieme na najdlhšie žijúce živočíchy na svete. Niektorým číslám možno nebudeš veriť a o to viac ostaneš prekvapený. Ak sa niektorý človek dožije 90 rokov, je to považované za pozoruhodnú dlhovekosť. V živočíšnom svete je však 90 rokov málo. Teda aspoň u niektorých druhov sa tento vek…

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vo svete IT

Rover americkej NASA, Perseverance, zachytil zvuky z hlbokého vesmíru

0 icon

K červenej planéte v tejto chvíli cestuje najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA. Je to rover, ktorý nesie názov Perseverance a ide zatiaľ o najpokročilejšiu misiu agentúry, píše portál IFLScience. Rover je vybavený špeciálnymi mikrofónmi, vďaka čomu môže zaznamenať cestu na Mars tak, ako sa to doteraz nepodarilo žiadnej misií.…

Xiaomi na 2. najväčšom trhu so smartfónmi predajmi prekonalo svojho najväčšieho rivala

0 icon

Posledné dáta ukázali, že spoločnosť Xiaomi má za sebou vôbec jeden z  najlepších kvartálov vo svojej histórii. V posledných dňoch sme mohli čítať napríklad o úspechoch spoločnosti na území Európy, kde spoločnosť raketovo rástla. Nejde však o jediný región, kde čínsky predajca smartfónov naberá na sile. Generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi…

Ako dlho trvá vyrobiť jeden smartfón? Huawei sa za 5 rokov posunul neuveriteľne dopredu

0 icon

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako dlho trvá vyrobiť jeden smartfón? Nuž, ako taký pohľad prináša do tejto témy viceprezident spoločnosti Huawei China Cloud and Computing, Shi Yaohong. Ten počas konferencie Changsha Cyber Security & Intelligent Manufacturing Conference in China prezradil, že jeden smartfón trvá vyrobiť len niekoľko sekúnd. Na…

Osud legendárneho Volkswagenu Passat vo verzii Sedan je spečatený. Jeho výroba bude údajne čoskoro ukončená

0 icon

Nemecká automobilka Volkswagen údaje dospela ku zásadnému rozhodnutiu, ktoré určite zraní viacerých fanúšikov legendárneho modelu  Passat vo verzii sedan.  I keď investícia 1 miliardy eur do bratislavského výrobného závodu naznačovala snahu o vývoj ďalšej generácie notoricky známeho sedanu od Volkswagenu, opak je nakoniec pravdou. Populárny zástupca strednej triedy sa má…

Xiaomi Mi 11 by mal byť predstavený o niečo skôr ako jeho predchodca

0 icon

Populárne smartfóny Mi 10 a Mi 10 Pro od čínskej spoločnosti Xiaomi sa majú tradične dočkať svojho nástupcu už začiatkom budúceho roka. Posledná generácia smartfónov zo série Mi bola svetu predstavená vo februári tohto roku, pričom na minimálne domácom trhu sa začala predávať krátko po jej predstavení. Najnovšia očakávaná generácia…

Armádny Magazín

Trump chce rozoštvať pred odchodom: Nové útoky na ruské zbrojovky

0 icon

USA, 30. november 2020 (AM)  - Moskva má byť potrestaná za vojenskú spoluprácu s Čínou. USA môžu uložiť nové protiruské sankcie ešte pred zmenou administratívy Bieleho domu. Návrh verzie prezidentského zákona je už pripravený. Stanovuje opatrenia proti ministerstvu obrany RF.   Tím Donalda Trumpa navrhuje zaradiť na

Americký seržant vyrozprával, ako chcel dať lekciu „ruským bastardom“: „Prebral som sa na základni ...“

0 icon

USA, 30. november 2020 (AM) - Američan, ktorý slúžil v Kosove, vyrozprával, ako sa jedného dňa s jeho druhmi, pobúrení správaním ruských spojencov, rozhodli dať malú lekciu „ruským bast

Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

0 icon

Veľké Británia, 30. novembra (AM) - „Kim Philby, dvojaký agent, ktorého vlastizrada na prospech ZSSR stále omračuje Britov, sa v roku 1981 nechal počuť, ako ľahko sa dala oklamať MI-6.   Philby, ktorý žil v Moskve od roku 1963 až do smrti v roku 1988 (zomrel vo veku 7

Sýria : mýtický Bayraktar stiahli z kože, na rade sú sultánove tanky

0 icon

Sýria, 30. novembra (AM) - Je čudné vidieť „turecké výdobytky“ v oblasti zbrojenia, ktoré pomohli azerbajdžanskej armáde tak ľahko zvládnuť konflikt v Náhornom Karabachu, končiť v kúdoloch dymu. Cenzúra je tvrdá v lokálnych médiách a preto nie je možné vidieť príliš veľa podobných záberov. Niečo sa predsa len dokáže dostať von,…

Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

0 icon

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spoluprac

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali