Nad Donbasom sa zbiehajú tmavé mračná. Čo bude znamenať ďalšie kolo bratovražednej vojny? A čo prinesie nám?

Bratislava 4. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky, Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin)

 

Vojna je jednou z najmenej predvídateľných udalostí, preto tak veľa vojen prehrá strana, ktorá ich začala – hovorí citát klasika. Na druhej strane, útočník má výhodu: môže zaútočiť, keď si je istý víťazstvom. Ako je to v prípade nadchádzajúcej vojny na Donbase? Pozrime sa na pozície jednotlivých strán konfliktu

donbas
Ilustračné foto

Spojené štáty americké

O čo ide Spojeným štátom a ich satelitom na Ukrajine? Okrem nejakých šialených washingtonských jastrabov dokonca aj na Západe málokto verí tomu, že by malo zmysel sa v konflikte otvorene angažovať na strane Ukrajiny a riskovať tak priamu vojnu s Ruskom. Jasná je však základná vec: pripravovaný ukrajinský útok v americkej réžii na Donbas je zástupným útokom na Rusko, s cieľom ho čo najviac oslabiť a spôsobiť mu čo najväčšie škody.

Samozrejme, slniečkovo naladení fanúšikovia euroatlantizmu to vidia naopak: že nie USA, ale to zlé Rusko ide útočiť, aby spôsobilo demokratickej Ukrajine čo najviac škody, a obsadilo jej územie. Títo fanatici zámerne nevidia a nechcú vidieť tie húfy amerických poradcov, ktorí sa do Kyjeva a na Donbas zlietajú, vlaky naložené zbraňami, ktoré už dlhé mesiace smerujú na východ, neplnenie Minských dohôd zo strany Ukrajiny, neustále ukrajinské provokácie na hraničnej línii, agresívne vyhlásenia ukrajinských politikov a ďalšie signály.

Čo konkrétne má byť cieľom pripravovaného útoku na Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR), vedeného ukrajinskou armádou zbraňami dodanými najmä zo Západu?

Niektorí analytici hovoria, že to obrovské kvantum techniky, ktoré Západ na Ukrajine zhromažďuje, je dôkazom, že sa chystá bleskové obsadenie Donbasu. Vychádzajú z toho, že na dlhú vojnu Ukrajina/USA nemajú dobré výhliadky vzhľadom na to, že Rusko je v danom regióne takpovediac „na domácom ihrisku“ a dá do boja všetko, keďže jednoducho si nemôže dovoliť prehrať.

Iní tvrdia opak: že USA neveria, že by Ukrajina mohla Donbas dobyť, ale ide im o to, aby Rusko vyčerpali dlhotrvajúcimi konfliktmi nielen na Ukrajine, ale súčasne na viacerých frontoch. Správy hovoria, že protiruské vojenské sily sa aktivizujú aj všelikde inde od Pobaltia cez Sýriu, Abcházsko až po Kaukaz, čo niektoré zdroje interpretujú ako snahu súčasným vyvolaním viacerých konfliktov, alebo aspoň aktivitou na rôznych miestach, rozptyľovať pozornosť ruského velenia.

Niektoré zdroje tiež tvrdia, že cieľom má byť oslabenie Ruska, ktoré vraj tentoraz bude musieť už otvorene priznať, že „svojim“ na Donbase pomáha, aj na medzinárodnej scéne. A napokon sa špekuluje aj o tom, že konflikt by mohol oslabiť ruské vedenie pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, čo však je trochu príliš „americká“ úvaha, pretože útok na Donbas, resp. na Rusko zo všetkých strán môže Rusov naopak skôr zjednotiť v podpore svojho prezidenta a jeho ľudí.

 

Európska únia

Európsku úniu, resp. najmä jej vedúce štáty Nemecko a Francúzsko len málokto považuje za skutočne nezávislých hráčov. EÚ spomíname v tomto výpočte iba z jedného dôvodu, ktorý postrehol aj analytik Saker.

„NATO je len falošná vojenská aliancia. Bola vždy v skutočnosti iba nástrojom USA na kontrolu nad Európou. Áno, historicky zámienkou pre NATO bola údajná hrozba zo strany Sovietskeho zväzu a teraz aj z Ruska. Skutočným ,raison d’être‘ NATO však vždy bola kontrola nad európskym kontinentom,“ tvrdí Saker.

Saker je toho názoru, že plnohodnotné a otvorené zapojenie Ruska do vojny na strane DĽR a LĽR bude dobrou zámienkou pre Washington, aby sa ešte pevnejšie zmocnil kontroly nad Európou a zaviedol pevnejšiu disciplínu vazalských európskych štátov. Vrátane Slovenska, dá sa dodať k Sakerovej predpovedi.

 

Ukrajina

Z Odesy sa vrátil český bloger Ladislav Vétvička. Píše, že tam je ešte mier a plno zábavy, že to vôbec nevyzerá tak, že sa neďaleko odtiaľ zhromažďujú vojská, ktoré by mali začať strašnú vojnu.

Niektorí ukrajinskí predstavitelia však už oficiálne vyhlasujú, že sa začne rozsiahla ofenzíva s cieľom zničiť DĽR a LĽR. Vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny vyzval krajiny susediace s Ukrajinou, vrátane Slovenska, aby prešli do vojnového režimu. Ukrajinské velenie tiež pozýva vojská NATO, aby prišli na Ukrajinu – nedávno im dalo dokonca povolenie cvičiť nad Krymom, čo samozrejme nie je skutočný návrh, ale skôr provokácia Ruska.

Správy hovoria aj o množstve vojenskej techniky, ktorá sa zhromažďuje nielen na Donbase, ale aj neďaleko hranice s Krymom, čo niektorých vedie k domnienkam, že by Ukrajina mohla zaútočiť aj na tomto fronte. To je však trochu fantastická myšlienka – Krym je dnes oficiálnou súčasťou Ruskej federácie a útok na Rusko by znamenal pre ukrajinské vedenie veľmi rýchly koniec nielen na Donbase. Než vážna vojenská hrozba, zdá sa, že aj toto je skôr súčasť amerického „klamania telom“, aby sa ruské vojenské sily rozťahali na čím širšom priestore.

Je verejným tajomstvom, že Ukrajina už čaká iba na pokyn svojich nadriadených z Washingtonu, ktorému však musí predchádzať provokácia – tradičný útok pod cudzou vlajkou. Západ s tým má bohaté skúsenosti, môžeme len hádať, čo to bude tentoraz: atentát na následníka trónu? Prepadnutie vysielača? Zostrelenie lietadla? Údajný masaker civilistov? Údajný vpád cudzej armády?

Ukrajinská rozviedka v tomto smere už čosi naznačuje. Vraj Rusko pripravuje rozsiahlu provokáciu, pri ktorej „nie je vylúčený presun ruských vojsk hlboko na územie Ukrajiny“. Vo svojej správe píše: „Podľa Hlavného riaditeľstva spravodajských služieb Ministerstva obrany Ukrajiny dokončuje Ruská federácia prípravu súboru opatrení, ktorých účelom je primäť náš štát k vojenskej reakcii na nepriateľské akcie okupantov na kontaktnej línii strán na východnej Ukrajine, aby mohla rozšíriť ruskú vojenskú prítomnosť na území tzv. ,DĽR‘ a ,LĽR‘ zavedením pravidelných jednotiek ozbrojených síl Ruskej federácie.“

 

Rusko

Rusko vyslalo viacero pomerne veľmi jasných posolstiev, ktoré by bolo dobré si všimnúť. Rusko naznačuje, že situácia je dnes iná, než bola pred siedmimi rokmi, a aj výsledok prípadnej vojny bude iný. Veľmi dôležitá vec sa udiala už pred pár rokmi, keď Putin umožnil obyvateľom Donbasu získať ruské pasy: teraz žije na Donbase obrovské množstvo občanov Ruskej federácie – a Rusko už otvorene vyhlásilo, že svojich občanov na Donbase bude v prípade ukrajinskej agresie adekvátne chrániť.

Západ pohoršene prináša správy o tom, že Rusko si dovolí na svojom územi presúvať vojská a robiť vojenské cvičenia, pričom Rusko to vôbec nepopiera: ich odpoveď je, že nikoho do toho nič nie je, čo si oni robia na svojom území. Je to signál, ktorému musí naozaj každý veľmi presne rozumieť.

Faktom je, že tak ako Ukrajina, aj Rusko presúva k ohnisku budúceho konfliktu množstvo techniky a ľudí, a to aj na Krym (Krymský most bol uzatvorený a vyhlásený za vojnovú zónu). Moskva tiež neskrýva skutočnosť, že Rusom na Donbase poskytuje vybavenie. A aby bol obraz kompletný, dodajme ešte, že zbrane k hraniciam presúva aj ruský spojenec Bielorusko.

Podľa prieskumov verejnej mienky väčšina Rusov je silne proti vojne, alebo proti dlhodobému angažovaniu sa v konflikte, avšak zároveň je úplne jasné, že Rusi budú svoju vládu podporovať, ak bude brániť ruské záujmy v ruskom svete, do ktorého južná Ukrajina historicky neodmysliteľne patrí.

 

Ukrajinský juhovýchod

Súčasťou juhovýchodnej Ukrajiny sú oficiálne ešte stále aj neuznané štátne útvary DĽR a LĽR. Tie za uplynulých sedem rokov od vojny nespali a svoju obranu výrazne zosilnili, pretože tam je každému úplne jasné, že nie je koniec ukrajinským snahám dobyť ich územie silou – keďže bábková proamerická junta z Kyjeva nemá žiadny iný spôsob, ako si tamojšie, väčšinovo ruské obyvateľstvo, „získať na svoju stranu“. Koniec-koncov, dennodenne to civilnému obyvateľstvu Donbasu ich ukrajinská „vláda“ pripomína náhodnými delostreleckými pozdravmi naslepo do husto obývaných oblastí.

Ruský prezident Vladimír Putin už v roku 2018 na margo situácie na Donbase povedal, že „akýkoľvek závažný útok alebo provokácia zo strany Ukrajiny bude mať veľmi vážne dôsledky pre ukrajinskú štátnosť ako takú“. Podobných vyjadrení zo strany hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova a ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova sa v uplynulých týždňoch objavilo hneď niekoľko, čo je viac než jasné posolstvo: ak kyjevská junta riadená spoza oceánu zaútočí na Donbas, Ukrajina sa rozpadne. Čo tým Moskva myslí? V tejto súvislosti si treba uvedomiť jednu dôležitú vec.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Ukrajina v dnešnej podobe je umelý štátny útvar. Jeho podstatnú časť tvoria dve veľkosťou porovnateľné, ale historicky odlišné časti: jednou je ukrajinský severozápad vrátane Kyjeva, a druhou je juhovýchod plus oblasť pri hraniciach s Ruskom, vrátane veľkomesta Charkov. Deliaca čiara sa vinie severne od Dnepropetrovska, Krivého Rohu, Voznesenska až po hranicu s Podnesterskom, resp. Moldavskom.

Kým severozápad je obývaný prevažne Ukrajincami, na juhozápade je počet etnických Ukrajincov a Rusov oveľa viac vyrovnaný. Nejde však len o etnické, ale aj o historické, ekonomické, kultúrne rozdiely a prejavuje sa to aj výrazne odlišnými postojmi pri voľbách. Preto sa dá predpokladať, že ak by sa Ukrajina mala rozdeliť, tak práve pozdĺž tejto línie.

 

Podnestersko

Do celkového obrazu patrí aj téma enklávy Podnestersko, ktorú obýva zmiešané, sčasti aj etnicky ruské obyvateľstvo, a ktorá je súčasťou Moldavskej republiky. Na tomto malom území sú v pomerne ťažkej situácii izolované neveľké ruské vojenské sily, obkľúčené samými nepriateľskými susedmi.

Moldavsko chce problém Podnesterska riešiť, ale nie vojensky – napokon, Podnestersko sa nachádza 300 km od Krymu, a teda v dosahu prípadného rýchleho ruského zásahu, čo by táto maličká krajina iste neriskovala.

Podnestersko však hraničí s Ukrajinou – a ukrajinský režim, keby sa ocitol v núdzi, by sa mohol v zúfalstve pokúsiť zatiahnuť do hry aj ďalšiu krajinu tým, že by zaútočil na tamojšiu malú ruskú posádku. Rusko by muselo reagovať. Samozrejme, to už by išlo o situáciu, keby Ukrajina hrala vabank v otvorenej rusko-ukrajinskej vojne.

 

Kto zdedí čierneho Petra: zdevastovanú Ukrajinu?

Cynici hovoria, že jedným z cieľov, kvôli ktorým sa Západ snaží rozdúchať nové kolo vojny na Donbase je, aby bolo po vojne víťazné Rusko donútené sa „ulakomiť“ na ukrajinské územie. Toto je však opäť „príliš americký“ pohľad: Moskva nepotrebuje Ukrajinu okupovať, či nebodaj pripojiť k Ruskej federácii.

Úplne scestná a naivná je predstava, že Rusko obsadí toto územie, na ktorom je časť obyvateľstva nepriateľsky naladená, a začne ho nejako stavať na nohy potom, ako bolo požehnané neviditeľnou demokratickou rukou trhu a zbavené sebestačnosti a priemyslu. Rusko, aj keby chcelo, si to jednoducho nemôže dovoliť.

Rusku by oveľa viac vyhovoval scenár, podľa ktorého by sa Ukrajina pozdĺž prirodzeného rozhrania rozdelila na prozápadnú, „ukrajinskú“ časť, tzv. „Ukruinu“, ktorá by s Ruskom možno ani nemala spoločné hranice, a na juhovýchodný a východný proruský, prípadne relatívne neutrálny štát bez americkej kurately, v ktorom by ruské obyvateľstvo tvorilo nemalý podiel, a malo by všetky primerané práva.

Takýto štát by tvoril prirodzenú ochranu ruských hraníc, umožnil by zásobovanie Krymu vodou, ruským občanom a firmám by umožnil suchozemský prístup na Krym, umožnil by Rusku bezprostrednejšiu ochranu svojich krajanov v Podnestersku a v neposlednom rade by znamenal definitívu mieru pre ruské obyvateľstvo na Donbase.

Zdá sa, že práve toto je podstata Putinovho varovania pre tých, ktorí by chceli narušiť momentálny (relatívny) pokoj zbraní v regióne.

 

Ako sa vojna na Donbase dotkne Slovenska?

A čo prinesie demokratizácia Donbasu humanitárnymi bombami nám na Slovensku? Dá sa očakávať, že celková protiruská hysterizácia a militarizácia Európy bude znamenať ešte tuhšie objatie veľkého brata spoza oceánu a ešte nadšenejšie budovanie euroatlantického bratstva, pravdy a lásky.

Ak by sa Ukrajina rozpadla na proruský juhovýchod a proamerický severozápad, tak by to síce prinieslo búrku politickej nevôle na novej Ukrajine (severozápad), ale z dlhodobého hľadiska by to tam upokojilo situáciu, pretože by sa tým na tomto území historické pnutia vyriešili, Ukrajina by ostala naozaj ukrajinskou. (Otázka je, čo by sa začalo diať v juhozápadnom zvyšku krajiny, to je však už iný príbeh.)

Odseknutím bohatšej, juhovýchodnej časti, by však Ukrajina zároveň prišla o podstatnú časť priemyslu a nerastného bohatstva, ako aj o prístup k moru. Z chudobinca Európy by sa tak aspoň načas zrejme stal ešte väčší chudobinec, čo by sme zrejme pocítili aj my na Slovensku.

Na druhej strane, definitívnym oddelením od ruského sveta by sa nová Ukrajina stala definitívne európskou, a teda aj problémom Európy. Zrejme by tam už Ukrajincom čoskoro nepatril ani špendlík, ale životná úroveň by sa po čase predsa len musela zdvihnúť: iná možnosť by Bruselu ani neostala, ak by nechcel mať na východnom okraji EÚ dlhodobý, krvácajúci problém.

A keď už tu porcujeme ukrajinského medveďa, ktorý ešte behá po lese, tak teda spomeňme aj jeho medvieďa. Rozdelenie Ukrajiny by totiž naplno otvorilo ešte jeden problém: Zakarpatie. Separatistické tendencie v tomto regióne by sa iste výrazne oživili a možnosť vzniku tohto štátika by sa stala veľmi reálnou. Z dlhodobého hľadiska by sa potom nový štát iste hlásil do EÚ a zo Slovenska by sa tak jedného dňa mohla stať krajina, ktorá by už neležala na vonkajšej hranici EÚ. Pozitívom by bolo, že by sme možno čosi ušetrili na strážení hraníc, negatívom by bolo, že už by sme možno nemali celkom pod kontrolou migračné prúdy prichádzajúce z tohto smeru.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:22

Ukrajinská armáda čoskoro spustí protiofenzívu v okolí mesta Bachmut na východe Ukrajiny. Vo štvrtok to uviedol veliteľ ukrajinských pozemných síl generál Olexandr Syrskyj.

12:19

Čechom sa čoskoro zlepší prístup k liekom na predpis v zahraničí. Ak sú na dovolenke alebo dlhšom pobyte v krajine EÚ a svojho lekára majú v Česku, budú si môcť lieky vyzdvihnúť prostredníctvom eReceptu. Vo štvrtok to uviedla riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SÚKL) Irena Storová.

12:15

Vyšetrovanie vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy ukončili. TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo, upozornil na to portál tvnoviny.sk.

11:38

 Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara postúpil na MS v japonskom Saitame do voľných jázd medzi elitnú 24-ku. Vo štvrtkovom krátkom programe si vytvoril nové osobné maximum 70,29 bodu a pred poslednými dvoma skupinami figuroval na priebežnom 12. mieste. Pre 16-ročného Hagaru je to životný úspech na svetovom šampionáte, vlani skončil na 26. priečke.

11:36

Kanadský spevák Bryan Adams je už druhý rok na celosvetovom turné So Happy It Hurts, s ktorým tento rok zavíta nielen do USA, Japonska, Singapuru, Thajska, Malajzie či Filipín, ale aj k nám na Slovensko. S koncertným programom sa predstaví v nedeľu 17. decembra v Tipos Aréne bratislavského zimného štadióna Ondreja Nepelu.

11:14

Mesto Bratislava zdvihne ceny viacerých poplatkov. Bratislavský primátor Matúš Vallo to zdôvodnil dosahmi prijatej legislatívy i inflácie na rozpočet mesta.

11:12

Ruský minister obrany Sergej Šojgu odmietol počas televízneho rozhovoru odpovedať na otázku, kedy sa skončí vojna na Ukrajine.

11:09

Britský miliardár Jim Radcliffe a katarský šejk Jassim predložia v najbližších dňoch druhé ponuky na kúpu futbalového klubu Manchester United. Pôvodne tak mali urobiť do stredajšieho večera, no konečný termín predĺžili. Informoval o tom internetový portál bbc.com.

10:50

Izraelský parlament schválil prvý z viacerých zákonov kontroverznej justičnej reformy. Jej podoba vyvolala masové protesty kvôli obavám z obmedzovania demokracie.

10:36

Pokus o zatknutie ruského prezidenta Vladimira Putina v zahraničí na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) by Moskva považovala za vyhlásenie vojny Rusku. V stredu večer na to upozornil bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

10:33

Pracujúcim seniorom zvyšuje Sociálna poisťovňa dôchodky za rok 2022. Dotkne sa to 156.782 ľudí, zvýšené dôchodky dostanú v apríli spolu s doplatkom za obdobie od 1. januára. Vo štvrtok o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

10:14

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál, ktorý má jeho plnú podporu.

10:03

Prezidentka SR Zuzana Čaputová požiadala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby vláda stiahla nomináciu Martina Klusa na kandidáta za člena Európskeho dvoru audítorov.

09:47

Spojené štáty sa nedomnievajú, že by bezprostredne hrozila invázia Číny na Taiwan. Sú však pripravené samosprávny ostrov brániť, uviedol predstaviteľ amerického ministerstva obrany.

09:39

Workshopy a rôzne experimenty ponúkne podujatie Kúzelná fyzika. Pre deti ho 24. marca popoludní organizuje Krajské osvetové stredisko v Nitre.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kto pochybil? Hamran informoval o ôsmich zadržaných v dôležitom prípade, v skutočnosti ich bolo desať

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: TASR-Dano Veselský) Aktualizované 23. marca 2023 o 12:10 hod.     Dnes mal tlačovú konferenciu prezident policajného zboru Štefan Hamran a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko V kauze vraždy Daniela Tupého zatiaľ polícia zadržala desať osôb. Osem z nich medzitým prepustila na slobodu.…

SaS: Sme otvorení dohode o školskom zákone. Na rade je Heger

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je otvorená dohode v prípade školského zákona, na ktorého prijatie sú naviazané financie z plánu obnovy. Na rade je však poverený premiér Eduard Heger „Eduard Heger si spolu s Jánom Horeckým až tesne pred hlasovaním o…

Radcliffe a šejk Jassim predložia druhé ponuky na kúpu Manchestru United

0 icon

Manchester 23. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Britský miliardár Jim Radcliffe a katarský šejk Jassim predložia v najbližších dňoch druhé ponuky na kúpu futbalového klubu Manchester United. Pôvodne tak mali urobiť do stredajšieho večera, no konečný termín predĺžili. Informoval o tom internetový portál bbc.com Radcliffe je zakladateľ spoločnosti INEOS, ktorá pôsobí…

Čaká Avdejevku osud Artemovska?

0 icon

Kyjev 23. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   V oblasti Avdejevky majú Rusi úspech. Dostali informáciu, že ich jednotky sa útokom dostali z oblasti Novobachmutovky až k diaľnici. Teraz sa snažia postupovať smerom na Novokalinovo. Obkľúčenie zo severnej časti Avdejevky sa teda rozširuje Má to zmysel: úzky koridor sa nedá napadnúť. Inak…

Žilinka: Návrh veľkej novely Trestného zákona má moju plnú podporu

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál, ktorý má jeho plnú podporu. Uviedol to na sociálnej sieti "Návrh veľkej novely Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý je výsledkom zhody početných odborníkov, považujem za…

Ako to skutočne je? Podľa Blahu Naď dokonal svoj gigantický podvod

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: Wikimedia)   Nemáme čím brániť vzdušný priestor, budeme však schopní zahnať každý torpédoborec v okolí Popradu! To je prvé, čo mi napadlo pri čítaní toho, čo dnes napísal Ľuboš Blaha. Tak som sa tomu prizrel bližšie. O čo ide? Jaroslav Naď je asi presvedčený, že…

Péter Szijjártó Američanom: ”Nepleťte sa do cudzích vecí!”

0 icon

Budapešť 23. marca 2023 (HSP/Remix/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa vyjadril k neustálemu zasahovaniu amerického ministerstva zahraničných vecí do záležitostí, do ktorých sa podľa neho nemá čo miešať, informuje Remix News Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v stredu ostro zaútočil na americké ministerstvo…

Ruská ofenzíva sa začala: AFU má na výber – buď jeden kotol v Bachmute, alebo tri

0 icon

Kyjev 23. marca 2023 (HSP/Svppressa/Foto:TASR/AP-Libkos)   "Cholodnyj Jar" muži z 93. OMBr sú presvedčení, že Syrskij stiahol pancierovú päsť z Časov Jaru na iný smer a nechal ich napospas istej smrti. Situáciu analyzuje článok v ruských novinách Svobodnaja Pressa Situácia na smere Bachmut/Artemovsk sa rýchlo mení. Plukovník Čerevatyj, hovorca východnej…

Zádrhel Čaputovej tvrdenia

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: TASR–Martin Baumann)   "Konečne sa blíži čas , kedy ťa vyhodia s parlamentu a ja už budem len mojim deťom rozprávať že tam bol raz jeden bezvýznamný vysokoškolák, ktorý si urobil kariéru na vražde novinára a potom len útočil na GP Žilinku, aby kryl Špeciálneho…

Načo je kresťanskému voličovi dobré KDH

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: Foto:TASR–Jaroslav Novák)   KDH je strana, ktorá sa prezentuje ako vyslovene kresťanská (nie je na Slovensku jediná, ale je najstaršia a aj najväčšia). Preto sa pozrime na to, aké benefity táto strana prináša kresťanskému voličovi Tak v prvom rade a to je pre kresťanského, veriaceho voliča veľmi…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Verejne obviňujem USA a Veľkú Britániu zo štátneho terorizmu proti ľudstvu!!!

0icon

  Veľkú Britániu môžete s čistým svedomím zaradiť medzi neonacistické štáty…Niet pochýb o tom, že Veľká Británia a Nemecko od konca druhej svetovej vojny sú strážni psi americkej neokolonialistickej politiky

Peter Poláček

Ty Si – Ja Som, Inferno

0icon

Tento krát nebudeme nahliadať do zakázanej komnaty, ale prvýkr

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Armádny Magazín

Pred 88 rokmi nemeckí nacisti tajne zrušili Versailleskú zmluvu

0 icon

Nemecko, 23. marec 2023 (AM) – Konkrétne ňou 16. marca 1935 zrušili ustanovenia, ktoré zakazovali zavedenie všeobecnej brannej povinnosti v Nemecku, ako aj označenie ríšska obrana (Reichswehr) a zaviedli označenie branná moc (Wehrmacht). Zároveň armádu rozšírili o 36 divízi

Stretnutie v Moskve. Keď geopolitický protivník nemá žiadne tromfy nielen v rukáve, ale dokonca ani v balíčku

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – "Väčšina záhad histórie podlieha rekonštrukcii. Aby ste mohli vytvoriť novú krajinu, musíte vytvoriť jej občanov. A občania sa nemôžu objaviť vo vlastnom štáte bez vlastnej histórie. A to je kľúč k veľkému množstvu rozporov v našom svete. Je možné sa týmto rozporom vyhnúť? Som presvedčený, že to…

Deti z Chersonu, Krymu a špinavé hry Západu

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – Podľa Al Mayadeen: Rusko hostí viac ako 4 milióny utečencov z Ukrajiny. "Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov prišli do Ruska približne tri milióny Ukrajincov z ôsmich miliónov utečencov, ktorí hľadajú azyl v susedných krajinách. Podľa ministerstva zahraničných vecí však Rusko prijalo viac ako štyri milióny…

Spojené štáty ponúkli Slovensku vrtuľníky ako náhradu za presun stíhačiek MiG-29 do Kyjeva

0 icon

Slovensko, 23. marec 2023 (AM) – Spojené štáty americké ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s dvojtretinovou zľavou ako náhradu za MiG-29 presúvané do Kyjeva. Na svojej stránke na sociálnej sieti to oznámil šéf Ministerstva obrany SR.  

Francúzsko a neokolonializmus v Afrike. Vojenské základne na čiernom kontinente

0 icon

Francúzsko, 23. marec 2023(AM) –Rastúci záujem o Afriku a snaha niekoľkých popredných krajín rozšíriť svoj vplyv na tomto kontinente nemohli neprilákať pozornosť francúzskych orgánov. Koniec koncov, viac ako polovica afrických krajín má francúzštinu ako svoj úradný jazyk, čo je priame dedičstvo ich koloniálnej minulosti.   Paríž

TopDesať

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali