Nad Donbasom sa zbiehajú tmavé mračná. Čo bude znamenať ďalšie kolo bratovražednej vojny? A čo prinesie nám?

Bratislava 4. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky, Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin)

 

Vojna je jednou z najmenej predvídateľných udalostí, preto tak veľa vojen prehrá strana, ktorá ich začala – hovorí citát klasika. Na druhej strane, útočník má výhodu: môže zaútočiť, keď si je istý víťazstvom. Ako je to v prípade nadchádzajúcej vojny na Donbase? Pozrime sa na pozície jednotlivých strán konfliktu

Ilustračné foto

Spojené štáty americké

O čo ide Spojeným štátom a ich satelitom na Ukrajine? Okrem nejakých šialených washingtonských jastrabov dokonca aj na Západe málokto verí tomu, že by malo zmysel sa v konflikte otvorene angažovať na strane Ukrajiny a riskovať tak priamu vojnu s Ruskom. Jasná je však základná vec: pripravovaný ukrajinský útok v americkej réžii na Donbas je zástupným útokom na Rusko, s cieľom ho čo najviac oslabiť a spôsobiť mu čo najväčšie škody.

Samozrejme, slniečkovo naladení fanúšikovia euroatlantizmu to vidia naopak: že nie USA, ale to zlé Rusko ide útočiť, aby spôsobilo demokratickej Ukrajine čo najviac škody, a obsadilo jej územie. Títo fanatici zámerne nevidia a nechcú vidieť tie húfy amerických poradcov, ktorí sa do Kyjeva a na Donbas zlietajú, vlaky naložené zbraňami, ktoré už dlhé mesiace smerujú na východ, neplnenie Minských dohôd zo strany Ukrajiny, neustále ukrajinské provokácie na hraničnej línii, agresívne vyhlásenia ukrajinských politikov a ďalšie signály.

Čo konkrétne má byť cieľom pripravovaného útoku na Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR), vedeného ukrajinskou armádou zbraňami dodanými najmä zo Západu?

Niektorí analytici hovoria, že to obrovské kvantum techniky, ktoré Západ na Ukrajine zhromažďuje, je dôkazom, že sa chystá bleskové obsadenie Donbasu. Vychádzajú z toho, že na dlhú vojnu Ukrajina/USA nemajú dobré výhliadky vzhľadom na to, že Rusko je v danom regióne takpovediac „na domácom ihrisku“ a dá do boja všetko, keďže jednoducho si nemôže dovoliť prehrať.

Iní tvrdia opak: že USA neveria, že by Ukrajina mohla Donbas dobyť, ale ide im o to, aby Rusko vyčerpali dlhotrvajúcimi konfliktmi nielen na Ukrajine, ale súčasne na viacerých frontoch. Správy hovoria, že protiruské vojenské sily sa aktivizujú aj všelikde inde od Pobaltia cez Sýriu, Abcházsko až po Kaukaz, čo niektoré zdroje interpretujú ako snahu súčasným vyvolaním viacerých konfliktov, alebo aspoň aktivitou na rôznych miestach, rozptyľovať pozornosť ruského velenia.

Niektoré zdroje tiež tvrdia, že cieľom má byť oslabenie Ruska, ktoré vraj tentoraz bude musieť už otvorene priznať, že „svojim“ na Donbase pomáha, aj na medzinárodnej scéne. A napokon sa špekuluje aj o tom, že konflikt by mohol oslabiť ruské vedenie pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, čo však je trochu príliš „americká“ úvaha, pretože útok na Donbas, resp. na Rusko zo všetkých strán môže Rusov naopak skôr zjednotiť v podpore svojho prezidenta a jeho ľudí.

 

Európska únia

Európsku úniu, resp. najmä jej vedúce štáty Nemecko a Francúzsko len málokto považuje za skutočne nezávislých hráčov. EÚ spomíname v tomto výpočte iba z jedného dôvodu, ktorý postrehol aj analytik Saker.

„NATO je len falošná vojenská aliancia. Bola vždy v skutočnosti iba nástrojom USA na kontrolu nad Európou. Áno, historicky zámienkou pre NATO bola údajná hrozba zo strany Sovietskeho zväzu a teraz aj z Ruska. Skutočným ,raison d’être‘ NATO však vždy bola kontrola nad európskym kontinentom,“ tvrdí Saker.

Saker je toho názoru, že plnohodnotné a otvorené zapojenie Ruska do vojny na strane DĽR a LĽR bude dobrou zámienkou pre Washington, aby sa ešte pevnejšie zmocnil kontroly nad Európou a zaviedol pevnejšiu disciplínu vazalských európskych štátov. Vrátane Slovenska, dá sa dodať k Sakerovej predpovedi.

 

Ukrajina

Z Odesy sa vrátil český bloger Ladislav Vétvička. Píše, že tam je ešte mier a plno zábavy, že to vôbec nevyzerá tak, že sa neďaleko odtiaľ zhromažďujú vojská, ktoré by mali začať strašnú vojnu.

Niektorí ukrajinskí predstavitelia však už oficiálne vyhlasujú, že sa začne rozsiahla ofenzíva s cieľom zničiť DĽR a LĽR. Vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny vyzval krajiny susediace s Ukrajinou, vrátane Slovenska, aby prešli do vojnového režimu. Ukrajinské velenie tiež pozýva vojská NATO, aby prišli na Ukrajinu – nedávno im dalo dokonca povolenie cvičiť nad Krymom, čo samozrejme nie je skutočný návrh, ale skôr provokácia Ruska.

Správy hovoria aj o množstve vojenskej techniky, ktorá sa zhromažďuje nielen na Donbase, ale aj neďaleko hranice s Krymom, čo niektorých vedie k domnienkam, že by Ukrajina mohla zaútočiť aj na tomto fronte. To je však trochu fantastická myšlienka – Krym je dnes oficiálnou súčasťou Ruskej federácie a útok na Rusko by znamenal pre ukrajinské vedenie veľmi rýchly koniec nielen na Donbase. Než vážna vojenská hrozba, zdá sa, že aj toto je skôr súčasť amerického „klamania telom“, aby sa ruské vojenské sily rozťahali na čím širšom priestore.

Je verejným tajomstvom, že Ukrajina už čaká iba na pokyn svojich nadriadených z Washingtonu, ktorému však musí predchádzať provokácia – tradičný útok pod cudzou vlajkou. Západ s tým má bohaté skúsenosti, môžeme len hádať, čo to bude tentoraz: atentát na následníka trónu? Prepadnutie vysielača? Zostrelenie lietadla? Údajný masaker civilistov? Údajný vpád cudzej armády?

Ukrajinská rozviedka v tomto smere už čosi naznačuje. Vraj Rusko pripravuje rozsiahlu provokáciu, pri ktorej „nie je vylúčený presun ruských vojsk hlboko na územie Ukrajiny“. Vo svojej správe píše: „Podľa Hlavného riaditeľstva spravodajských služieb Ministerstva obrany Ukrajiny dokončuje Ruská federácia prípravu súboru opatrení, ktorých účelom je primäť náš štát k vojenskej reakcii na nepriateľské akcie okupantov na kontaktnej línii strán na východnej Ukrajine, aby mohla rozšíriť ruskú vojenskú prítomnosť na území tzv. ,DĽR‘ a ,LĽR‘ zavedením pravidelných jednotiek ozbrojených síl Ruskej federácie.“

 

Rusko

Rusko vyslalo viacero pomerne veľmi jasných posolstiev, ktoré by bolo dobré si všimnúť. Rusko naznačuje, že situácia je dnes iná, než bola pred siedmimi rokmi, a aj výsledok prípadnej vojny bude iný. Veľmi dôležitá vec sa udiala už pred pár rokmi, keď Putin umožnil obyvateľom Donbasu získať ruské pasy: teraz žije na Donbase obrovské množstvo občanov Ruskej federácie – a Rusko už otvorene vyhlásilo, že svojich občanov na Donbase bude v prípade ukrajinskej agresie adekvátne chrániť.

Západ pohoršene prináša správy o tom, že Rusko si dovolí na svojom územi presúvať vojská a robiť vojenské cvičenia, pričom Rusko to vôbec nepopiera: ich odpoveď je, že nikoho do toho nič nie je, čo si oni robia na svojom území. Je to signál, ktorému musí naozaj každý veľmi presne rozumieť.

Faktom je, že tak ako Ukrajina, aj Rusko presúva k ohnisku budúceho konfliktu množstvo techniky a ľudí, a to aj na Krym (Krymský most bol uzatvorený a vyhlásený za vojnovú zónu). Moskva tiež neskrýva skutočnosť, že Rusom na Donbase poskytuje vybavenie. A aby bol obraz kompletný, dodajme ešte, že zbrane k hraniciam presúva aj ruský spojenec Bielorusko.

Podľa prieskumov verejnej mienky väčšina Rusov je silne proti vojne, alebo proti dlhodobému angažovaniu sa v konflikte, avšak zároveň je úplne jasné, že Rusi budú svoju vládu podporovať, ak bude brániť ruské záujmy v ruskom svete, do ktorého južná Ukrajina historicky neodmysliteľne patrí.

 

Ukrajinský juhovýchod

Súčasťou juhovýchodnej Ukrajiny sú oficiálne ešte stále aj neuznané štátne útvary DĽR a LĽR. Tie za uplynulých sedem rokov od vojny nespali a svoju obranu výrazne zosilnili, pretože tam je každému úplne jasné, že nie je koniec ukrajinským snahám dobyť ich územie silou – keďže bábková proamerická junta z Kyjeva nemá žiadny iný spôsob, ako si tamojšie, väčšinovo ruské obyvateľstvo, „získať na svoju stranu“. Koniec-koncov, dennodenne to civilnému obyvateľstvu Donbasu ich ukrajinská „vláda“ pripomína náhodnými delostreleckými pozdravmi naslepo do husto obývaných oblastí.

Ruský prezident Vladimír Putin už v roku 2018 na margo situácie na Donbase povedal, že „akýkoľvek závažný útok alebo provokácia zo strany Ukrajiny bude mať veľmi vážne dôsledky pre ukrajinskú štátnosť ako takú“. Podobných vyjadrení zo strany hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova a ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova sa v uplynulých týždňoch objavilo hneď niekoľko, čo je viac než jasné posolstvo: ak kyjevská junta riadená spoza oceánu zaútočí na Donbas, Ukrajina sa rozpadne. Čo tým Moskva myslí? V tejto súvislosti si treba uvedomiť jednu dôležitú vec.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Ukrajina v dnešnej podobe je umelý štátny útvar. Jeho podstatnú časť tvoria dve veľkosťou porovnateľné, ale historicky odlišné časti: jednou je ukrajinský severozápad vrátane Kyjeva, a druhou je juhovýchod plus oblasť pri hraniciach s Ruskom, vrátane veľkomesta Charkov. Deliaca čiara sa vinie severne od Dnepropetrovska, Krivého Rohu, Voznesenska až po hranicu s Podnesterskom, resp. Moldavskom.

Kým severozápad je obývaný prevažne Ukrajincami, na juhozápade je počet etnických Ukrajincov a Rusov oveľa viac vyrovnaný. Nejde však len o etnické, ale aj o historické, ekonomické, kultúrne rozdiely a prejavuje sa to aj výrazne odlišnými postojmi pri voľbách. Preto sa dá predpokladať, že ak by sa Ukrajina mala rozdeliť, tak práve pozdĺž tejto línie.

 

Podnestersko

Do celkového obrazu patrí aj téma enklávy Podnestersko, ktorú obýva zmiešané, sčasti aj etnicky ruské obyvateľstvo, a ktorá je súčasťou Moldavskej republiky. Na tomto malom území sú v pomerne ťažkej situácii izolované neveľké ruské vojenské sily, obkľúčené samými nepriateľskými susedmi.

Moldavsko chce problém Podnesterska riešiť, ale nie vojensky – napokon, Podnestersko sa nachádza 300 km od Krymu, a teda v dosahu prípadného rýchleho ruského zásahu, čo by táto maličká krajina iste neriskovala.

Podnestersko však hraničí s Ukrajinou – a ukrajinský režim, keby sa ocitol v núdzi, by sa mohol v zúfalstve pokúsiť zatiahnuť do hry aj ďalšiu krajinu tým, že by zaútočil na tamojšiu malú ruskú posádku. Rusko by muselo reagovať. Samozrejme, to už by išlo o situáciu, keby Ukrajina hrala vabank v otvorenej rusko-ukrajinskej vojne.

 

Kto zdedí čierneho Petra: zdevastovanú Ukrajinu?

Cynici hovoria, že jedným z cieľov, kvôli ktorým sa Západ snaží rozdúchať nové kolo vojny na Donbase je, aby bolo po vojne víťazné Rusko donútené sa „ulakomiť“ na ukrajinské územie. Toto je však opäť „príliš americký“ pohľad: Moskva nepotrebuje Ukrajinu okupovať, či nebodaj pripojiť k Ruskej federácii.

Úplne scestná a naivná je predstava, že Rusko obsadí toto územie, na ktorom je časť obyvateľstva nepriateľsky naladená, a začne ho nejako stavať na nohy potom, ako bolo požehnané neviditeľnou demokratickou rukou trhu a zbavené sebestačnosti a priemyslu. Rusko, aj keby chcelo, si to jednoducho nemôže dovoliť.

Rusku by oveľa viac vyhovoval scenár, podľa ktorého by sa Ukrajina pozdĺž prirodzeného rozhrania rozdelila na prozápadnú, „ukrajinskú“ časť, tzv. „Ukruinu“, ktorá by s Ruskom možno ani nemala spoločné hranice, a na juhovýchodný a východný proruský, prípadne relatívne neutrálny štát bez americkej kurately, v ktorom by ruské obyvateľstvo tvorilo nemalý podiel, a malo by všetky primerané práva.

Takýto štát by tvoril prirodzenú ochranu ruských hraníc, umožnil by zásobovanie Krymu vodou, ruským občanom a firmám by umožnil suchozemský prístup na Krym, umožnil by Rusku bezprostrednejšiu ochranu svojich krajanov v Podnestersku a v neposlednom rade by znamenal definitívu mieru pre ruské obyvateľstvo na Donbase.

Zdá sa, že práve toto je podstata Putinovho varovania pre tých, ktorí by chceli narušiť momentálny (relatívny) pokoj zbraní v regióne.

 

Ako sa vojna na Donbase dotkne Slovenska?

A čo prinesie demokratizácia Donbasu humanitárnymi bombami nám na Slovensku? Dá sa očakávať, že celková protiruská hysterizácia a militarizácia Európy bude znamenať ešte tuhšie objatie veľkého brata spoza oceánu a ešte nadšenejšie budovanie euroatlantického bratstva, pravdy a lásky.

Ak by sa Ukrajina rozpadla na proruský juhovýchod a proamerický severozápad, tak by to síce prinieslo búrku politickej nevôle na novej Ukrajine (severozápad), ale z dlhodobého hľadiska by to tam upokojilo situáciu, pretože by sa tým na tomto území historické pnutia vyriešili, Ukrajina by ostala naozaj ukrajinskou. (Otázka je, čo by sa začalo diať v juhozápadnom zvyšku krajiny, to je však už iný príbeh.)

Odseknutím bohatšej, juhovýchodnej časti, by však Ukrajina zároveň prišla o podstatnú časť priemyslu a nerastného bohatstva, ako aj o prístup k moru. Z chudobinca Európy by sa tak aspoň načas zrejme stal ešte väčší chudobinec, čo by sme zrejme pocítili aj my na Slovensku.

Na druhej strane, definitívnym oddelením od ruského sveta by sa nová Ukrajina stala definitívne európskou, a teda aj problémom Európy. Zrejme by tam už Ukrajincom čoskoro nepatril ani špendlík, ale životná úroveň by sa po čase predsa len musela zdvihnúť: iná možnosť by Bruselu ani neostala, ak by nechcel mať na východnom okraji EÚ dlhodobý, krvácajúci problém.

A keď už tu porcujeme ukrajinského medveďa, ktorý ešte behá po lese, tak teda spomeňme aj jeho medvieďa. Rozdelenie Ukrajiny by totiž naplno otvorilo ešte jeden problém: Zakarpatie. Separatistické tendencie v tomto regióne by sa iste výrazne oživili a možnosť vzniku tohto štátika by sa stala veľmi reálnou. Z dlhodobého hľadiska by sa potom nový štát iste hlásil do EÚ a zo Slovenska by sa tak jedného dňa mohla stať krajina, ktorá by už neležala na vonkajšej hranici EÚ. Pozitívom by bolo, že by sme možno čosi ušetrili na strážení hraníc, negatívom by bolo, že už by sme možno nemali celkom pod kontrolou migračné prúdy prichádzajúce z tohto smeru.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kremeľ verí, že Macron a Merkelová presvedčia Ukrajincov k dodržiavaniu prímeria

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Rusko verí, že Francúzsko a Nemecko presvedčia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zabezpečil dodržiavanie prímeria na východe Ukrajiny a naplnenie mierovej dohody podpísanej v Minsku v roku 2015. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na ohlásené rokovania ukrajinského prezidenta…

Kolíková: Zmluva o nákupe Sputnika V by mala byť povinne zverejnená

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V by mala byť povinne zverejnená. "Nenašli sme žiadne dôvody na to, aby sa daná zmluva nepovažovala za takú, ktorá by mala byť povinne zverejnenou. Na tomto stanovisku trvám," uviedla v piatok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za…

Predseda vlády Heger prijal na Úrade vlády SR veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Predseda vlády SR Eduard Heger prijal dnes, v piatok 16. apríla 2021 veľvyslankyňu USA na Slovensku Bridget A. Brink, ktorá navštívila Úrad vlády SR na základe pozvania premiéra. Diskusia sa v úvode stretnutia dotkla skúseností v boji proti pandémii ochorenia COVID-19 v EÚ…

Prípadné zrušenie núdzového stavu je ešte predmetom rokovaní

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Keď parlament vo štvrtok 1. apríla rozhodoval o opakovanom predĺžení núdzového stavu, už vtedy bolo jasné, že rozhodnutie vlády zo 17. marca o jeho predĺžení o ďalších 40 dní bolo v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu. Na rozhodnutie…

Bývalý policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril dohodu o vine a treste

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril v piatok s dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dohodu o vine a treste. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Upozornila na to televízia JOJ "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes…

Merkelová dostala prvú dávku vakcíny

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová dostala v piatok prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Informoval o tom jej hovorca Steffen Seibert. Šesťdesiatšesťročná kancelárka prijala vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Stalo sa tak viac ako dva týždne potom, čo Nemecko prestalo touto vakcínou rutinne očkovať ľudí mladších…

Nechceme ju, ale chceme ju? Maďarské kamióny prišli po vakcínu Sputnik V, v Imuna Pharm im ju odmietli odovzdať

0 icon

Šarišské Michaľany 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Dva maďarské kamióny prišli v pondelok (12. 4.) do Šarišských Michalian naložiť 37 paliet vakcíny Sputnik V. Vedenie firmy Imuna Pharm im ich odmietlo vydať s tým, že vakcína je majetkom štátu a musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Následne firma odoslala na…

Kanadský poslanec sa objavil na online zasadnutí nahý

0 icon

Kanada 16. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Kanadský poslanec William Amos sa objavil bez odevu počas online zasadnutí Dolnej snemovne Na záberoch zverejnených 15. apríla 2021 CTV Windsor stojí Amos úplne nahý medzi vlajkami Kanady a Quebecu a prikrýva sa jedným mobilným telefónom. Liberal MP William Amos apologized in a statement…

Biomedicínske centrum vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v súlade so zadaním vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V. Cieľom skúšok bolo overiť, či jednotlivé parametre vakcíny spĺňajú limity uvedené v normatívnej dokumentácii poskytnutej výrobcom. Tieto parametre výrobca garantuje pri prepúšťaní výrobku na trh. V…

Aj Matovič posiela kvety vedkyni. Baťová je „strašne rada, že sa zmobilizovala zdravá časť spoločnosti“

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto: kombosnímka TASR Dano Veselský/fb)   Po tom, čo dnes na podporu riaditeľky ŠÚKL Zuzany Baťovej niekto zorganizoval verejnú podporu kvetmi, svoju podporu vyjadril aj expremiér Igor Matovič. Ale komu?  Podľa neoverených informácií a indícií, ktoré tomu nasvedčujú, hnutie Progresívne Slovenso zmobilizovalo niekoľko desiatok ľudí, aby…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Prečo považujem USA za teroristický štát .

0icon

Najprv je potrebné naštudovať ako je vlastne definovaný terorizmus . Wikipédia -Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. Vedľa individuálneho terorizmu existuje terorizmus skupín, niektoré koordinujú svoju činnosť na medzinárodnej úrovni (medzinárodný terorizmus). Iný zdroj - Terorizmus je veľmi…

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

Lucia Žužová

Božia česť pošliapaná, autorita biskupov zlomená!.... alebo, keď sa vyjednáva s diablom!

0icon

Písať či nepísať? Dlho som rozmýšľala, dlho som váhala... Rok tu zápasíme všetci nie len s niečím, ale hlavne stále s niekým a mnohé je na hlavu postavené. Vyjadrujem tu svoje postrehy, vlastné skúsenosti, osobné vnímanie, ako osoba veriaca. Neprednášam to ako kritiku či patent na riešenie všetkého. Chcem len poukázať na fakt,…

Marek Kupec

Z parlamentu rovno na galeje

0icon

Od nás pacienti, ku nám migranti? Začalo sa tu hrať s verejnosťou čudné divadlo: Slovenskému zdravotníctvu zrazu musia všetci pomáhať: Prišli k nám lekári a sestričky z Rumunska, pacientov ideme prevážať do Poľska, údajne desiatich, Nemecko prebralo zo Slovenska 2 pacientov. Prevoz do Nemecka bol letecký, s jedným letela letecká…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako môžete pridať ľubovoľnú aplikáciu do ponuky kontextového menu vo Windows 10!

0 icon

Ak používate vo svojom počítači niektoré aplikácie vo výrazne vyššej miere, ako iné, tak potom by ste nemali prehliadať návod nižšie, ktorý vám chceme dať do pozornosti. Ide konkrétne o možnosť pridania skratiek, či odkazov na aplikácie, do ponuky kontextového menu, ktoré vyvolávate pravým kliknutím myšky v rozhraní Windows 10.…

Xiaomi je jedna zo značiek, ktorá zvýšila cenu svojich vlajkových smartfónov za posledné roky najviac

0 icon

Xiaomi smartfóny si získali svoju popularitu najme vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu, ktorá robila konkurencií vrásky na čele. Plynúcim časom, cena Xiaomi smartfónov začala prudko narastať, najme keď porovnáme cenový rozdiel medzi Mi 9 a ďalšími vlajkami. Portál xiaomiadictos poukazuje na zaujímavú štúdiu, ktorá sa pozrela na ceny vlajkových…

Nové BlackBerry by mohlo byť už čoskoro realitou. Pozrite sa, ako by mohlo vyzerať!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť BlackBerry chystá veľký návrat na trh. Spoločnosť to deklarovala ešte v auguste minulého roka, a neskôr ešte v januári tohto roka. Naposledy, Peter Franklin, generálny riaditeľ spoločnosti OnwardMobility, ktorá stojí za fyzickou výrobou zariadenia prezradil, že smartfón by mohol byť uvoľnený na trh už…

Xiaomi Mi MIX Fold vstúpil do predaja. Neuveríte, koľko zarobil len za jednu minútu!

0 icon

Skladateľný smartfón od Xiaomi počas svojho predstavovania okamžite zlákal davy ľudí. Mi MIX Fold nasadil bezkonkurenčnú cenu za prémiové zariadenie s dvoma displejmi. Svojou cenovou reláciou tak pokoril gigantov ako Samsung, či Huawei, ktorí na svojich zariadeniach pracovali veľmi dlho a priniesli už niekoľkú generáciu skladateľných smartfónov. Prví nadšenci sa…

Toto sú najlepšie Netflix seriály kombinujúce detektívku, vraždy a psychopatov. Ktoré si pozriete?

0 icon

Netflix platforma je nesmierne populárnou a to aj v našich končinách. Nedávno sme vám priniesli prehľad Zombie seriálov, ktoré vyčnievajú nad inými. Samozrejme, odpichli sme sa od Walking Dead. Našimi favoritmi v tomto prípade boli seriály, ako sú Kingdom, či Black Summer. Tentokrát me sa pozreli na iný žáner, ktorý nemá však…

Armádny Magazín

Idú slovenské obrnence na Ukrajinu? V Nitre sa objavil vlak s bojovou technikou smerujúci na východ

0 icon

Slovensko, 16. apríl 2021 (AM) – V Nitre sa včera podľa očitých svedkov premiestňovala vojenská technika smerom na východ.  Fotografie boli urobené zo železničnej stanice v Nitre vo štvrtok 15. apríla 2021 podvečer. Na snímkach je vidieť približne 20 bojových pechotných vozidiel a niekoľko nákladných vozidiel so slovenskými znakmi.   [caption id=

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali