Nad Donbasom sa zbiehajú tmavé mračná. Čo bude znamenať ďalšie kolo bratovražednej vojny? A čo prinesie nám?

Bratislava 4. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky, Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin)

 

Vojna je jednou z najmenej predvídateľných udalostí, preto tak veľa vojen prehrá strana, ktorá ich začala – hovorí citát klasika. Na druhej strane, útočník má výhodu: môže zaútočiť, keď si je istý víťazstvom. Ako je to v prípade nadchádzajúcej vojny na Donbase? Pozrime sa na pozície jednotlivých strán konfliktu

donbas
Ilustračné foto

Spojené štáty americké

O čo ide Spojeným štátom a ich satelitom na Ukrajine? Okrem nejakých šialených washingtonských jastrabov dokonca aj na Západe málokto verí tomu, že by malo zmysel sa v konflikte otvorene angažovať na strane Ukrajiny a riskovať tak priamu vojnu s Ruskom. Jasná je však základná vec: pripravovaný ukrajinský útok v americkej réžii na Donbas je zástupným útokom na Rusko, s cieľom ho čo najviac oslabiť a spôsobiť mu čo najväčšie škody.

Samozrejme, slniečkovo naladení fanúšikovia euroatlantizmu to vidia naopak: že nie USA, ale to zlé Rusko ide útočiť, aby spôsobilo demokratickej Ukrajine čo najviac škody, a obsadilo jej územie. Títo fanatici zámerne nevidia a nechcú vidieť tie húfy amerických poradcov, ktorí sa do Kyjeva a na Donbas zlietajú, vlaky naložené zbraňami, ktoré už dlhé mesiace smerujú na východ, neplnenie Minských dohôd zo strany Ukrajiny, neustále ukrajinské provokácie na hraničnej línii, agresívne vyhlásenia ukrajinských politikov a ďalšie signály.

Čo konkrétne má byť cieľom pripravovaného útoku na Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR), vedeného ukrajinskou armádou zbraňami dodanými najmä zo Západu?

Niektorí analytici hovoria, že to obrovské kvantum techniky, ktoré Západ na Ukrajine zhromažďuje, je dôkazom, že sa chystá bleskové obsadenie Donbasu. Vychádzajú z toho, že na dlhú vojnu Ukrajina/USA nemajú dobré výhliadky vzhľadom na to, že Rusko je v danom regióne takpovediac „na domácom ihrisku“ a dá do boja všetko, keďže jednoducho si nemôže dovoliť prehrať.

Iní tvrdia opak: že USA neveria, že by Ukrajina mohla Donbas dobyť, ale ide im o to, aby Rusko vyčerpali dlhotrvajúcimi konfliktmi nielen na Ukrajine, ale súčasne na viacerých frontoch. Správy hovoria, že protiruské vojenské sily sa aktivizujú aj všelikde inde od Pobaltia cez Sýriu, Abcházsko až po Kaukaz, čo niektoré zdroje interpretujú ako snahu súčasným vyvolaním viacerých konfliktov, alebo aspoň aktivitou na rôznych miestach, rozptyľovať pozornosť ruského velenia.

Niektoré zdroje tiež tvrdia, že cieľom má byť oslabenie Ruska, ktoré vraj tentoraz bude musieť už otvorene priznať, že „svojim“ na Donbase pomáha, aj na medzinárodnej scéne. A napokon sa špekuluje aj o tom, že konflikt by mohol oslabiť ruské vedenie pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, čo však je trochu príliš „americká“ úvaha, pretože útok na Donbas, resp. na Rusko zo všetkých strán môže Rusov naopak skôr zjednotiť v podpore svojho prezidenta a jeho ľudí.

 

Európska únia

Európsku úniu, resp. najmä jej vedúce štáty Nemecko a Francúzsko len málokto považuje za skutočne nezávislých hráčov. EÚ spomíname v tomto výpočte iba z jedného dôvodu, ktorý postrehol aj analytik Saker.

„NATO je len falošná vojenská aliancia. Bola vždy v skutočnosti iba nástrojom USA na kontrolu nad Európou. Áno, historicky zámienkou pre NATO bola údajná hrozba zo strany Sovietskeho zväzu a teraz aj z Ruska. Skutočným ,raison d’être‘ NATO však vždy bola kontrola nad európskym kontinentom,“ tvrdí Saker.

Saker je toho názoru, že plnohodnotné a otvorené zapojenie Ruska do vojny na strane DĽR a LĽR bude dobrou zámienkou pre Washington, aby sa ešte pevnejšie zmocnil kontroly nad Európou a zaviedol pevnejšiu disciplínu vazalských európskych štátov. Vrátane Slovenska, dá sa dodať k Sakerovej predpovedi.

 

Ukrajina

Z Odesy sa vrátil český bloger Ladislav Vétvička. Píše, že tam je ešte mier a plno zábavy, že to vôbec nevyzerá tak, že sa neďaleko odtiaľ zhromažďujú vojská, ktoré by mali začať strašnú vojnu.

Niektorí ukrajinskí predstavitelia však už oficiálne vyhlasujú, že sa začne rozsiahla ofenzíva s cieľom zničiť DĽR a LĽR. Vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny vyzval krajiny susediace s Ukrajinou, vrátane Slovenska, aby prešli do vojnového režimu. Ukrajinské velenie tiež pozýva vojská NATO, aby prišli na Ukrajinu – nedávno im dalo dokonca povolenie cvičiť nad Krymom, čo samozrejme nie je skutočný návrh, ale skôr provokácia Ruska.

Správy hovoria aj o množstve vojenskej techniky, ktorá sa zhromažďuje nielen na Donbase, ale aj neďaleko hranice s Krymom, čo niektorých vedie k domnienkam, že by Ukrajina mohla zaútočiť aj na tomto fronte. To je však trochu fantastická myšlienka – Krym je dnes oficiálnou súčasťou Ruskej federácie a útok na Rusko by znamenal pre ukrajinské vedenie veľmi rýchly koniec nielen na Donbase. Než vážna vojenská hrozba, zdá sa, že aj toto je skôr súčasť amerického „klamania telom“, aby sa ruské vojenské sily rozťahali na čím širšom priestore.

Je verejným tajomstvom, že Ukrajina už čaká iba na pokyn svojich nadriadených z Washingtonu, ktorému však musí predchádzať provokácia – tradičný útok pod cudzou vlajkou. Západ s tým má bohaté skúsenosti, môžeme len hádať, čo to bude tentoraz: atentát na následníka trónu? Prepadnutie vysielača? Zostrelenie lietadla? Údajný masaker civilistov? Údajný vpád cudzej armády?

Ukrajinská rozviedka v tomto smere už čosi naznačuje. Vraj Rusko pripravuje rozsiahlu provokáciu, pri ktorej „nie je vylúčený presun ruských vojsk hlboko na územie Ukrajiny“. Vo svojej správe píše: „Podľa Hlavného riaditeľstva spravodajských služieb Ministerstva obrany Ukrajiny dokončuje Ruská federácia prípravu súboru opatrení, ktorých účelom je primäť náš štát k vojenskej reakcii na nepriateľské akcie okupantov na kontaktnej línii strán na východnej Ukrajine, aby mohla rozšíriť ruskú vojenskú prítomnosť na území tzv. ,DĽR‘ a ,LĽR‘ zavedením pravidelných jednotiek ozbrojených síl Ruskej federácie.“

 

Rusko

Rusko vyslalo viacero pomerne veľmi jasných posolstiev, ktoré by bolo dobré si všimnúť. Rusko naznačuje, že situácia je dnes iná, než bola pred siedmimi rokmi, a aj výsledok prípadnej vojny bude iný. Veľmi dôležitá vec sa udiala už pred pár rokmi, keď Putin umožnil obyvateľom Donbasu získať ruské pasy: teraz žije na Donbase obrovské množstvo občanov Ruskej federácie – a Rusko už otvorene vyhlásilo, že svojich občanov na Donbase bude v prípade ukrajinskej agresie adekvátne chrániť.

Západ pohoršene prináša správy o tom, že Rusko si dovolí na svojom územi presúvať vojská a robiť vojenské cvičenia, pričom Rusko to vôbec nepopiera: ich odpoveď je, že nikoho do toho nič nie je, čo si oni robia na svojom území. Je to signál, ktorému musí naozaj každý veľmi presne rozumieť.

Faktom je, že tak ako Ukrajina, aj Rusko presúva k ohnisku budúceho konfliktu množstvo techniky a ľudí, a to aj na Krym (Krymský most bol uzatvorený a vyhlásený za vojnovú zónu). Moskva tiež neskrýva skutočnosť, že Rusom na Donbase poskytuje vybavenie. A aby bol obraz kompletný, dodajme ešte, že zbrane k hraniciam presúva aj ruský spojenec Bielorusko.

Podľa prieskumov verejnej mienky väčšina Rusov je silne proti vojne, alebo proti dlhodobému angažovaniu sa v konflikte, avšak zároveň je úplne jasné, že Rusi budú svoju vládu podporovať, ak bude brániť ruské záujmy v ruskom svete, do ktorého južná Ukrajina historicky neodmysliteľne patrí.

 

Ukrajinský juhovýchod

Súčasťou juhovýchodnej Ukrajiny sú oficiálne ešte stále aj neuznané štátne útvary DĽR a LĽR. Tie za uplynulých sedem rokov od vojny nespali a svoju obranu výrazne zosilnili, pretože tam je každému úplne jasné, že nie je koniec ukrajinským snahám dobyť ich územie silou – keďže bábková proamerická junta z Kyjeva nemá žiadny iný spôsob, ako si tamojšie, väčšinovo ruské obyvateľstvo, „získať na svoju stranu“. Koniec-koncov, dennodenne to civilnému obyvateľstvu Donbasu ich ukrajinská „vláda“ pripomína náhodnými delostreleckými pozdravmi naslepo do husto obývaných oblastí.

Ruský prezident Vladimír Putin už v roku 2018 na margo situácie na Donbase povedal, že „akýkoľvek závažný útok alebo provokácia zo strany Ukrajiny bude mať veľmi vážne dôsledky pre ukrajinskú štátnosť ako takú“. Podobných vyjadrení zo strany hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova a ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova sa v uplynulých týždňoch objavilo hneď niekoľko, čo je viac než jasné posolstvo: ak kyjevská junta riadená spoza oceánu zaútočí na Donbas, Ukrajina sa rozpadne. Čo tým Moskva myslí? V tejto súvislosti si treba uvedomiť jednu dôležitú vec.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Ukrajina v dnešnej podobe je umelý štátny útvar. Jeho podstatnú časť tvoria dve veľkosťou porovnateľné, ale historicky odlišné časti: jednou je ukrajinský severozápad vrátane Kyjeva, a druhou je juhovýchod plus oblasť pri hraniciach s Ruskom, vrátane veľkomesta Charkov. Deliaca čiara sa vinie severne od Dnepropetrovska, Krivého Rohu, Voznesenska až po hranicu s Podnesterskom, resp. Moldavskom.

Kým severozápad je obývaný prevažne Ukrajincami, na juhozápade je počet etnických Ukrajincov a Rusov oveľa viac vyrovnaný. Nejde však len o etnické, ale aj o historické, ekonomické, kultúrne rozdiely a prejavuje sa to aj výrazne odlišnými postojmi pri voľbách. Preto sa dá predpokladať, že ak by sa Ukrajina mala rozdeliť, tak práve pozdĺž tejto línie.

 

Podnestersko

Do celkového obrazu patrí aj téma enklávy Podnestersko, ktorú obýva zmiešané, sčasti aj etnicky ruské obyvateľstvo, a ktorá je súčasťou Moldavskej republiky. Na tomto malom území sú v pomerne ťažkej situácii izolované neveľké ruské vojenské sily, obkľúčené samými nepriateľskými susedmi.

Moldavsko chce problém Podnesterska riešiť, ale nie vojensky – napokon, Podnestersko sa nachádza 300 km od Krymu, a teda v dosahu prípadného rýchleho ruského zásahu, čo by táto maličká krajina iste neriskovala.

Podnestersko však hraničí s Ukrajinou – a ukrajinský režim, keby sa ocitol v núdzi, by sa mohol v zúfalstve pokúsiť zatiahnuť do hry aj ďalšiu krajinu tým, že by zaútočil na tamojšiu malú ruskú posádku. Rusko by muselo reagovať. Samozrejme, to už by išlo o situáciu, keby Ukrajina hrala vabank v otvorenej rusko-ukrajinskej vojne.

 

Kto zdedí čierneho Petra: zdevastovanú Ukrajinu?

Cynici hovoria, že jedným z cieľov, kvôli ktorým sa Západ snaží rozdúchať nové kolo vojny na Donbase je, aby bolo po vojne víťazné Rusko donútené sa „ulakomiť“ na ukrajinské územie. Toto je však opäť „príliš americký“ pohľad: Moskva nepotrebuje Ukrajinu okupovať, či nebodaj pripojiť k Ruskej federácii.

Úplne scestná a naivná je predstava, že Rusko obsadí toto územie, na ktorom je časť obyvateľstva nepriateľsky naladená, a začne ho nejako stavať na nohy potom, ako bolo požehnané neviditeľnou demokratickou rukou trhu a zbavené sebestačnosti a priemyslu. Rusko, aj keby chcelo, si to jednoducho nemôže dovoliť.

Rusku by oveľa viac vyhovoval scenár, podľa ktorého by sa Ukrajina pozdĺž prirodzeného rozhrania rozdelila na prozápadnú, „ukrajinskú“ časť, tzv. „Ukruinu“, ktorá by s Ruskom možno ani nemala spoločné hranice, a na juhovýchodný a východný proruský, prípadne relatívne neutrálny štát bez americkej kurately, v ktorom by ruské obyvateľstvo tvorilo nemalý podiel, a malo by všetky primerané práva.

Takýto štát by tvoril prirodzenú ochranu ruských hraníc, umožnil by zásobovanie Krymu vodou, ruským občanom a firmám by umožnil suchozemský prístup na Krym, umožnil by Rusku bezprostrednejšiu ochranu svojich krajanov v Podnestersku a v neposlednom rade by znamenal definitívu mieru pre ruské obyvateľstvo na Donbase.

Zdá sa, že práve toto je podstata Putinovho varovania pre tých, ktorí by chceli narušiť momentálny (relatívny) pokoj zbraní v regióne.

 

Ako sa vojna na Donbase dotkne Slovenska?

A čo prinesie demokratizácia Donbasu humanitárnymi bombami nám na Slovensku? Dá sa očakávať, že celková protiruská hysterizácia a militarizácia Európy bude znamenať ešte tuhšie objatie veľkého brata spoza oceánu a ešte nadšenejšie budovanie euroatlantického bratstva, pravdy a lásky.

Ak by sa Ukrajina rozpadla na proruský juhovýchod a proamerický severozápad, tak by to síce prinieslo búrku politickej nevôle na novej Ukrajine (severozápad), ale z dlhodobého hľadiska by to tam upokojilo situáciu, pretože by sa tým na tomto území historické pnutia vyriešili, Ukrajina by ostala naozaj ukrajinskou. (Otázka je, čo by sa začalo diať v juhozápadnom zvyšku krajiny, to je však už iný príbeh.)

Odseknutím bohatšej, juhovýchodnej časti, by však Ukrajina zároveň prišla o podstatnú časť priemyslu a nerastného bohatstva, ako aj o prístup k moru. Z chudobinca Európy by sa tak aspoň načas zrejme stal ešte väčší chudobinec, čo by sme zrejme pocítili aj my na Slovensku.

Na druhej strane, definitívnym oddelením od ruského sveta by sa nová Ukrajina stala definitívne európskou, a teda aj problémom Európy. Zrejme by tam už Ukrajincom čoskoro nepatril ani špendlík, ale životná úroveň by sa po čase predsa len musela zdvihnúť: iná možnosť by Bruselu ani neostala, ak by nechcel mať na východnom okraji EÚ dlhodobý, krvácajúci problém.

A keď už tu porcujeme ukrajinského medveďa, ktorý ešte behá po lese, tak teda spomeňme aj jeho medvieďa. Rozdelenie Ukrajiny by totiž naplno otvorilo ešte jeden problém: Zakarpatie. Separatistické tendencie v tomto regióne by sa iste výrazne oživili a možnosť vzniku tohto štátika by sa stala veľmi reálnou. Z dlhodobého hľadiska by sa potom nový štát iste hlásil do EÚ a zo Slovenska by sa tak jedného dňa mohla stať krajina, ktorá by už neležala na vonkajšej hranici EÚ. Pozitívom by bolo, že by sme možno čosi ušetrili na strážení hraníc, negatívom by bolo, že už by sme možno nemali celkom pod kontrolou migračné prúdy prichádzajúce z tohto smeru.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:29

Vo vojne, ktorú Rusko už 16. mesiac vedie proti Ukrajine, bolo zabitých najmenej 500 ukrajinských detí, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

19:24

Skupina proukrajinských ruských bojovníkov zapojených do nedávnych prienikov do ruskej Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou zajala dvoch ruských vojakov. Navrhla, že ich vymení za stretnutie s tamojším gubernátorom Viačeslavom Gladkovom.

18:38

Sýrsky minister zahraničných vecí Fajsala Mikdáda rokoval počas návštevy Bagdadu so svojím irackým rezortným kolegom Fuádom Husajnom o humanitárnej pomoci a nelegálnom obchode s drogami. 

18:16

Prívrženci lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného sa v deň jeho 47. narodenín zišli na demonštráciách v Rusku a niekoľkých ďalších krajinách. 

18:15

Nemecko vyšle v roku 2024 do indo-pacifického regiónu dve vojnové lode, uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius v súvislosti s narastajúcim napätím medzi Čínou a Taiwanom, ako aj so sporným Juhočínskym morom.

17:28

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom Ankaru, aby prestala namietať proti vstupu Švédska do Aliancie. Štokholm totiž podľa neho podnikol kroky na zahnanie bezpečnostných obáv Turecka.

17:27

 Indické úrady ukončili záchranné operácie po piatkovej tragickej železničnej nehode, pri ktorej zahynulo najmenej 275 ľudí.

15:49

Státisíce ľudí protestujú vo Varšave proti vláde. Poľská opozícia protest označila za skúšku svojej schopnosti ukončiť po nadchádzajúcich voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

15:45

Francúzsky podnikateľ Philippe Pozzo di Borgo, ktorého príbeh zobrazený vo filme Nedotknuteľní dojal celý svet, zomrel vo štvrtok 1. júna vo veku 72 rokov. Kvadruplegik Pozzo di Borgo zomrel v Marákeši v Maroku, informovala stanica Deutsche Welle.

15:25

Pri nočných výtržnostiach vo východonemeckom Lipsku bolo zranených približne 50 policajtov a neznámy počet demonštrantov.

15:23

Vysokopostavení predstavitelia z približne dvadsiatich spravodajských služieb z celého sveta sa tento víkend zišli na tajnom stretnutí na okraji bezpečnostného summitu známeho ako Dialóg Šangri-La (SLD) v Singapure.

15:22

Spojené štáty a Saudská Arábia sa pokúšajú obnoviť rozhovory o prímerí v Sudáne, kde boje medzi znepriatelenými stranami zúria už ôsmy týždeň. 

15:21

Najmenej 14 ľudí zahynulo a ďalších päť osôb zostalo nezvestných v dôsledku zosuvu pôdy v provincii S’-čchuan na juhozápade Číny. 

15:20

Belgický premiér Alexander De Croo spadol z bicykla a nakrátko stratil vedomie, ale vyšetrenia žiadne trvalé následky neodhalili.

15:20

Ruské úrady vyzvali obyvateľov obcí v Belgorodskej oblasti ležiacich pri ukrajinských hraniciach, aby opustili svoje domovy po tom, čo sa tam tento týždeň zintenzívnilo ostreľovanie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hamilton je pripravený podpísať novú zmluvu s Merdecesom: “Vidím tu silu”

0 icon

Barcelona 4. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Britský motoristický pretekár seriálu F1 Lewis Hamilton v nedeľu naznačil, že je pripravený podpísať novú zmluvu s Mercedesom. Sedemnásobný majster sveta po nedeľňajšej Veľkej cene Španielska uviedol, že v pondelok očakáva stretnutie so šéfom tímu Totom Wolffom Hamiltonovi sa vydarilo siedme tohtosezónne podujatie…

Dobrý termín…

0 icon

Praha 4. júna 2023 (HSP/vidlakovykydy/Foto:TASR/AP-Hanna Johre/NTB Scanpix)   Dnes budu pokračovat ve válečném týdnu. Vojenský bacil, který se mě chytil v sobotu, stále ještě nepustil a nutí mě k dalším a dalším úvahám na téma ukrajinské války. Ale asi by mě to drželo i bez zážitku s Andorem Šándorem… Poté,…

INESS: Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže v blízkej budúcnosti zhoršiť

0 icon

Bratislava 4. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže v nasledujúcich rokoch zhoršiť. Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať. V prípade sestier by malo dôjsť k zvýšeniu o 11 osôb. Vyplýva…

Verstappen zvíťazil tretíkrát po sebe, v celkovom poradí vedie o 53 bodov

0 icon

Barcelona 4. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Joan Monfort)   Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull triumfoval na Veľkej cene Španielska a zvýšil svoj náskok v celkovom poradí MS F1. Za ním finišovali Mercedesy Britov Lewisa Hamiltona a Georgea Russella. Verstappen si triumfom v Španielsku zvýšil náskok na čele priebežného hodnotenia šampionátu…

Djokovič postúpil do štvrťfinále: “Zatiaľ môj najlepší výkon”

0 icon

Paríž 4. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Srbský tenista Novak Djokovič postúpil do štvrťfinále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V nedeľu si v pozícii nasadenej trojky poradil na parížskej antuke s Juanom Pablom Varillasom z Peru 6:3, 6:2, 6:2 Djokovič vstúpil do zápasu lepšie, keď dvakrát zobral súperovi…

Sedeli spolu vo vláde, teraz sa kritizujú. Remišová vracia úder a bývalého ministra prirovnáva k Ficovi

0 icon

Bratislava 4. júna 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Richard Sulík sa v dnešnej politickej diskusii s Robertom Ficom (Smer-SD) zhodli, že za premárnené peniaze z Plánu obnovy a následný prepad eurofondov, ktorý bude nasledovať je spoluzodpovedná exministerka Veronika Remišová. Reakcia na seba nenechala dlho čakať Veronika Remišová na sociálnej…

Svet sa opäť rozdelil. Nový mierový plán pre Ukrajinu vyvolal ostrú kritiku aj pochvalu

0 icon

Jakarta 4. júna 2023 (HSP/ft/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Rozdielne reakcie na návrh ilustrujú hlboké rozdiely medzi USA, Európou a globálnym juhom v otázke konfliktu, informuje o tom Financial Times   Indonézsky minister obrany predložil mierový plán pre Ukrajinu, čím vyvolal ostrú kritiku zo strany západných bezpečnostných predstaviteľov, ale pochvalu zo strany…

Viaceré strany zverejnili transparentné účty, minúť môžu 3 milióny eur

0 icon

Bratislava 4. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Viaceré politické strany už zverejnili svoje transparentné účty v súvislosti s financovaním volebnej kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami. Adresy účtov sú zverejnené na webe Ministerstva vnútra (MV) SR. Strany môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur s DPH Transparentný účet majú prístupný strany…

Státisíce Poliakov v uliciach: Protest proti vláde, vysokým cenám, krádežiam a klamstvám?

0 icon

Varšava 4. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Dnes o 12. hodine sa začal veľký protivládny pochod organizovaný občianskymi platformami a opozíciou. Okrem hlavného mesta Poľska Varšavy, protesty prebiehajú aj v ďalších mestách a v uliciach sú státisíce občanov. Pochodu sa zúčastňujú aj politici všetkých poľských opozičných strán. V uliciach to…

Zelenskyj o protiofenzíve, voľbách, Trumpovi aj frustrácii: To zviera, tá šelma dostane chuť

0 icon

Kyjev 4. júna 2023 (HSP/wsj/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Ukrajinský prezident v rozsiahlom rozhovore pre The Wall Street  Journal hovorí aj o voľbách v USA, NATO a Číne Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že je teraz pripravený začať dlho očakávanú protiofenzívu, ale varoval pred úspechom: Môže to trvať nejaký čas a bude…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Je cieľom „zjednotených vlasteneckých síl“ zničiť parlamentnú demokraciu? To je šialené!

0icon

   Túto šialenú myšlienku vyslovil v najnovšom diele mojej internetovej TV relácii „Na moment, blogeri!“ celkom vážne bloger Peter Kohút. Šialenej myšlienky preto, že stále platí Churchillova poučka: &bd

Viktória Hellenbart

Hovoriť pravdu je kľúčom k získaniu dôvery a dôvera je základom úspešného vládnutia

0icon

Medzi blogerov v Hlavných správach som sa zaradila článkom "Homo homini lupus", v ktorom okrem iného poukazujem na dôsledky zneužívania rôznych káuz politikmi v predvolebnom boji a to na pozadí konkrétnej kauzy známej ako "Čistý deň". Dňa 25.5.2023 zorganizovala strana Smer SSD tlačovú besedu, v ktorej sa Robert Fico, Tibor…

Ivan Štubňa

Vojna na Ukrajine je vojnou amerického Deep State na ochranu podriadeného ukrajinského Deep State - biolaboratóriá

0icon

Oranžová revolúcia na Ukrajine v roku 2004 naštartovala „vpád“ amerických záujmov na Ukrajinu. Vo februári 2014 spú&sca

Peter Kohút

Vlastenecký blok – ďalšie spájanie vlastencov s cieľom záchrany Slovenska a obnovy jeho suverenity

0icon

Blížiace sa voľby sa stanú pre Slovensko zlomové. Ak v nich zvíťazia liberálno-progresívne sily, bude to pre Slovensko znamenať koniec jeho existencie. Zločinná mocenská garnitúra na čele s prezidentkou, ktorá doteraz devastovala Slovensko, ho priviedla na pokraj kolapsu. Hospodársky ho ochromila a enormne zadlž

Marek Brna

Sloboda a demokracia v praxi

0icon

Máme tu slobodu a demokraciu. A tak si môžeme slobodne vyjadrovať svoje názory a presvedčenia. Ľudia nie sú hlúpi. Tušia, že v televízii ide len propaganda. Že všetko je presne naopak. Tak, ako aj za socializmu nás v televízii neustále presviedčali o zaručene sa blížiacich svetlých zajtrajškoch, hoci v obchodoch…

Vášeň v Tebe

S manželom sa rozišla po 24 rokoch. Dnes má 55 rokov a vyzerá lepšie ako kedykoľvek predtým

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/ms_ninette). Ninette začala svoju premenu po rozvode s manželom a teraz je v lepšom stave ako pred 18 rokmi. Tvrdí, že „v každom veku môžete zmeniť svoj život“. - "Mladneš", "Úžasná premena" - píšu pod jej fotky užívatelia internetu. Ninette je 55-ročná fitness inštruktorka a osobná trénerka. Nebolo to…

Prečo uhorky žltnú? Pozor na tri chyby. Zmaríte celú úrodu

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Couleur). Uhorky sú jednou z najčastejšie pestovaných zelenín v záhradách, no niekedy im začnú žltnúť a vädnúť listy. Znamená to, že plodiny sú odpísané? Kobieta Gazeta vysvetľuje, prečo uhorky žltnú a navrhuje ako tomu zabrániť.

Spoľahlivé hnojivo pre maliny. Stačí vložiť do vrecka a zaliať vodou. Úrodu vám budú závidieť aj susedia

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/ulleo). Rovnako ako pre ostatné rastliny, aj pre maliny sa oplatí pripraviť domáce hnojivo, ktoré ich bleskovo vyživí. Vďaka cenným živinám, ktoré poskytuje, vám kríky vrátia bohatú úrodu. Budú také dobré, že nebudete stíhať robiť zaváraniny na zimu. Na kŕmenie však nebude stačiť len žihľavové hnojivo.…

Vlasy vám začnú rásť ako bláznivé a skryjete šediny. Neutratíte viac ako 1 euro

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/stevepb). Toto známe indické korenie je celosvetovo cenené pre svoju chuť, vôňu a zdravotné účinky. S veľkým úspechom sa môže používať aj zvonka. Kobieta Gazeta prináša recept ako pomocou masky na báze kurkumy a špeciálneho oplachovania môžeme výrazne zlepšiť stav našich vlasov a do

Odpoveď na túto hádanku pozná len 10 % z nás. Koľko mačiek je na obrázku?

0 icon

4.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/hecticnick). Vnímavosť je schopnosť všímať si a interpretovať detaily, signály a podnety z prostredia. To znamená, že vnímavý človek si s väčšou pravdepodobnosťou všimne veci, ktoré ostatní môžu prehliadnuť. Vnímavosť sa dá precvičovať a existujú na to rôzne typy testov. Kobieta Interia prináša jeden…

Armádny Magazín

R-37 "Strela": ukrajinské Su a MiGy padajú ako zrelé hrušky. F-16 bude čeliť rovnakému osudu

0 icon

Rusko, 4.jún 2023 (AM) – Ruská protivzdušná obrana pokračuje v ničení zvyškov ukrajinských vzdušných síl. Len za posledných šesť mesiacov bolo podľa Ministerstva obrany Ruskej federácie v zóne špeciálnej operácie zostrelených 5 ukrajinských lietadiel a 2 vrtuľníky. Oba vrtuľníky Mi-8, boli zničené v blízkosti obce Lozovoye na hranici DĽR a Charkovskej oblasti…

Kyjev stratil v Arťomovsku trikrát viac ľudí, ako ZSSR za desať rokov v Afganistane

0 icon

Rusko, 4.jún 2023 (AM) – Plk. Eduard Basurin z DĽR to konkretizuje, že Zelenský pochoval v Arťomovsku od 40 do 55 tisíc ľudí a aj tak bitku prehral, hoci plánoval prejsť ňou na Voronež a ďalej na Rostov na Done. (Straty Sovietskej armády v Afganistane boli vyše 15 tisíc padlých vojakov.)   Bachmut (Arťomovsk) je jedno…

Desivejšie a výnosnejšie ako COVID-19

0 icon

USA, 4.jún 2023 (AM) – 76. Svetové zdravotnícke zhromaždenie sa skončilo 30. mája v Ženeve a podľa generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Gebreyesusa WHO vyzvala svet, aby sa pripravil na smrteľnú pandémiu horšiu ako COVID-19. Nový "pandemický" scenár bude pravdepodobne vychádzať zo skúseností z cvičení Event 201 (Event201) a Event-202 (Event-202) financovaných…

Šialenstvo ukrajinských vojakov možno niekedy vidieť z kilometra

0 icon

Rusko, 4.jún 2023 (AM) – Ukrajinskí vojaci sa niekedy na bojisku správajú veľmi zvláštne. Ostreľovač skupiny ozbrojených síl Ruskej federácie "Juh" povedal, že existujú prípady, keď jeho nepriateľ jednoducho vyšiel, bez zbraní, bez brnenia a vybavenia. Vyzeral ako šialenec. Psychostimulanty a nelegálne drogy (metadón a amfetamíny), ktoré sa pumpujú do Banderovcov, sú…

Nebezpečný menový symptóm v ekonomike USA

0 icon

USA,4.jún 2023 (AM) – Jedným z dôležitých makroekonomických ukazovateľov je menový agregát M2. Vyjadruje množstvo peňazí v ekonomike - hotovostných a bezhotovostných. M2 je jedným z ukazovateľov menovej politiky. Je tiež jedným z ukazovateľov súčasného stavu ekonomiky a jej možného budúceho stavu. Teraz chcem hovoriť o tomto ukazovateli v USA.   Federálna…

TopDesať

3-dňový novorodenec prekvapivo lezie, dvíha hlavu a snaží sa rozprávať

0 icon

Čerstvá mamička bola ohromená, keď sa jej 3-dňový novorodenec začal správať ako 3-mesačný. Neuveriteľný moment, ktorý bol zachytený na video a stal sa virálnym, prekvapil ju aj jej vlastnú matku. Lekár sa k tejto skutočnosti vyjadril a vysvetlil, prečo a ako sa to stalo. Prvor

Tieto fotografie vám ukážu, aký fascinujúci je náš svet

0 icon

V dnešnom článku si ukážeme úžasné fotografie, ktoré nám dokážu, že náš svet je aj napriek mnohej zlobe fascinujúcim miestom.  Naša planéta je naozaj krásnym miestom pre život. Na svete nie je núdza o rôzne objavy a pamiatky, ktoré môžeme vidieť na vlastné oči, prípadne aspoň na displejoch svojich mobilných…

Ktorá žena je pre vás najatraktívnejšia? Zistite, čo o vás prezradí vaša voľba

0 icon

Osobnostné črty nie sú neustále stabilné a môžu sa meniť. No napriek tomu aj maličkosti môžu odhaliť, aký ste človek. Napríklad vaša chôdza môže naznačovať vašu úroveň zraniteľnosti, zatiaľ čo spôsob, akým vešiate toaletný papier, môže veľa povedať o vašej asertivite. Vaša voľba tak môže priniesť viac svetla do vášho…

Ak začnete pravidelne plávať, udejú sa tieto pozitívne zmeny

0 icon

Začať pravidelne plávať môže takmer každý z nás. Plávanie vám pomôže nielen fyzicky ale aj psychicky. Poďme sa spoločne pozrieť na pozitívne zmeny, ktoré sa v našich životoch udejú vďaka pravidelnému plávaniu.  Plávanie je nenáročná a efektívna tréningová metóda, z ktorej môže mať úžitok každý bez akýchkoľvek problémov. Odborníci naznačujú,…

Fotografie svadobných outfitov starých rodičov, ktoré vyžarujú krásu

0 icon

Fotografie sú záznamom minulosti, ktoré nám umožňujú nahliadnuť do predošlých generácií a objavovať krásu a štýl ich svadobných dní. V tejto zaujímavej zbierke 21 historických fotografií sa zamierime na svadobné outfity starých rodičov, ktoré nám s láskou pripomínajú ich výnimočné momenty radosti a slávnosti. Tieto snímky nám prinášajú jedinečný pohľad na…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali