Krv nevinného volá do neba o pomstu. Diskusiu treba presunúť na inú úroveň

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:SITA/AP-Fernando Llano, TASR-Michal Svítok, Jaroslav Novák, Pixabay)

 

Anna Záborská so svojím návrhom zákona o potratoch opäť rozvlnila hladinu politického rybníka v našej republike. Teda nie je to žiadne ohromujúce vlnobitie. Záborská neprináša žiadne drakonické opatrenia, ani drastické, radikálne a plošné zákazy, ktoré by zvrhlú prax zabíjania nenarodených odsúdili, zakázali a páchateľov trestali tak, ako vrahov. Hoci, aspoň podľa kvičania liberálov to tak vyzerá

interrupcia potrat
Ilustračné foto

Ale Záborská len požaduje druhý lekársky posudok v prípadoch potratu kvôli genetickému poškodeniu plodu, žiada viac informovať a predĺžiť lehotu pre rozhodnutie plus zakazuje reklamu na potraty. V zásade je to len ďalší zo série návrhov miernych a neškodných úprav, ktoré potratový zákon, tak ako už roky platí, nijako zásadnejšie nemenia. Záborská, rovnako ako celá plejáda ostatných predkladateľov takýchto zákonov, v princípe ani zakázať potraty nenavrhujú. Nevedno či nechcú, alebo to hrajú na „umenie možného,“ ale každý z takýchto návrhov vždy obsahuje niečo, čo tie potraty ako možnosť ponechá.

Anna Záborská
Na snímke Anna Záborská

Argumentov je dosť, potratová turistika, nesystémové riešenie, poľská cesta nie je pre nás, alebo „to je Kotlebov zákon“. Zásadný návrh na plošný zákaz bez výnimiek si nikto netrúfne predložiť. Ani Poliaci takí nemajú. Ľud, z ktorého, podľa dnes vládnuceho konceptu pochádza politická moc, sa momentálne zaujíma ako Sagan dopadne na Tour, koronu a či zostanú otvorené krčmy.

Liberálni komsomolci ale cítia, že sú pri sile a preto spustili kanonádu. Ten kto najviac kričí, ten má najviac pravdy. TA3 celý deň opakovala rozhovor s nejakou bojovníčkou za  „právo na voľbu“, v ktorom sa opakovali stále tie isté argumenty. Treba riešiť dôležitejšie hospodárske otázky a nie potraty, ženy nechávajú svoje deti usmrtiť, pretože ich nedokážu uživiť, lebo nemajú kde bývať, nemajú zamestnanie, opustili ich súložníci, prípadne sa nedokážu dostať zadarmo k antikoncepcii.

Cigániková z SaS sa vytasila vskutku liberálnym riešením. Treba sprístupniť tabletku, čo vyvoláva potrat doma, potom sa počet potratov, ktorý sa vykonáva v nemocniciach, zníži, a všetci budú spokojní. Veď ani liberáli potraty nechcú, ale skúste im na ne siahnuť. Cigániková, v duchu liberálom vlastného nominalizmu, len nadviazala na premenovanie nenarodeného človeka na zhluk buniek, zygotu, časť ženinho tela a niečo ako nádor, ktorý je možné odstrániť. Mimochodom, prečo tí čo, nemajú zamestnanie, nemajú kde bývať a tie deti si nemôžu „dovoliť“, nevyskúšajú napríklad nesúložiť? Tipol by som si, že by tým riziko neželaného tehotenstva dosť znížili.

Jana Cigániková
Na snímke poslankyňa Jana Cigániková (SaS)

Celý tento spor sa vedie zo zúfalo zlých pozícií. Usmrtenie nevinného a neodsúdeného človeka je vražda. Náš zákon neumožňuje usmrtiť ani vinného a odsúdeného. Ľudský život sa považuje za najvyššiu hodnotu a liberáli upierajú právo potrestať usvedčeného a odsúdeného zločinca, hoci by to bol masový vrah, smrťou. Ba ľudský život sa považuje za hodný ochrany aj pred narodením. Ale počaté dieťa je možné usmrtiť. Beztrestne. U nás do 12 týždňov, v špeciálnych prípadoch až do 24.

Z toho plynie, že počatý plod, do 12, v špeciálnych prípadoch do 24 týždňa, nie je pred naším zákonom človek. V iných krajinách nie je človekom ešte dlhšie. V niektorých krajinách bolo a je možné zabiť dieťa plne vyvinuté, v deviatom mesiaci, len nesmie úplne opustiť maternicu, takže keď vyjde hlava, pretnú miechu, prebodnú ju hrubou ihlou a vysajú mozog. V čom je rozdiel? Kde je rozdiel? Kde sa vlastne zhluk buniek, bezcenný a nádoru podobný zrazu stane ochrany hodným ľudským tvorom?

A prečo potom lekári investujú toľko námahy do toho, aby sa naučili prenatálne liečiť a udržať pri živote bezcenné zhluky buniek, na ktoré má Cigániková hrsť piluliek, ktoré nás ich dokážu potichu a nenápadne zbaviť. Ktovie, či aj Beňová, ktorá dojemne lobuje medzi europoslancami za záchranu potratov, považuje svoje dieťa bezcenný zhluk buniek?

Podľa dnes vládnucej doktríny, na všetko potrebujeme odborníkov. Takže aj čas, kedy sa plod z nečloveka, súčasti matkinho tela, s ktorou ona môže zaobchádzať podľa ľubovôle, mení v človeka, potom musia určiť odborníci. Ale akí? Vari lekári? Biológovia? Neurológovia? Aká veda vychováva špecialistov, ktorí sú schopní povedať, čo je to človek?

Dnešnému intelektuálnemu enviromentu dominujú empirické vedy. Tie majú ambíciu zmerať, zvážiť, opísať všetko čo spadá do predmetu ich výskumu. Veda má predmet materiálny a formálny. Biológia ma za materiálny predmet človeka a jej formálny predmet je človek, nakoľko je to živý organizmus. Ale je človek len živý organizmus? Aj ten zhluk buniek, ktorý je legálne možné potratom zahubiť, je nejaký živý organizmus.

Cítime, že človek je niečo viac. Že myslí, má pocity, nálady, vie tvoriť, maľuje, píše básne a sníva. Živočích rozumový, hovorili scholastici. Kde sa to v ňom berie? Tu biológia končí. A hoci sa pokúša vysvetliť myslenie biochemickými funkciami mozgu, sama si uvedomuje, že to nejde, že hmotným nemožno vysvetliť nehmotné. Preto sú všetky tieto pokusy určiť hranicu medzi človekom a nečlovekom meraním činnosti jeho nervovej sústavy odsúdené k nezdaru. Vždy možno pozorovaciu metódu a prístroj vylepšiť a to, čo sme včera mali za zhluk buniek, bez prejavov neurologickej činnosti je dnes zložitým organizmom s plno rozvinutým neurálnym systémom, ktorý sme včera nevideli, ale dnes ho vieme skúmať.

Empirické vedy už z princípu a definície limitujú rozsah svojho predmetu na to, čo sa dá zmerať, zvážiť a ohmatať. Nedokážu a ani nechcú skúmať, či nejaké súcno náhodou nemá aj nemateriálnu, nefyzickú, teda metafyzickú zložku a či táto zložka náhodou nie je pre poznanie tohto súcna, ako celku, rozhodujúca. Biológia, medicína ba ani moderná psychológia na takýto výskum nemá nástroje. Čo ak má človek dušu a čo ak je tá duša zdrojom myslenia a všetkých intelektuálnych procesov a čo ak je táto duša s človekom spojená od jeho splodenia? Potom by telesná zložka bola sekundárnym určením človeka a to že ho tvorí 100 buniek alebo je to už dospelý jedinec by bolo len otázkou rozvinutia potenciálu, ktorý je v ľudskom jedincovi od jeho splodenia.

Ale na toto musí odpovedať iná veda. Veda, ktorá má ambíciu a nástroje, aby uchopovala skutočnosť v celej jej celistvosti, v hmotnej i metafyzickej zložke. Kým sa debata o umelých potratoch neprenesie z empirickej úrovne a kým sa neprestanú, ako rozhodujúce, akceptovať závery partikulárnych vedných disciplín, dovtedy nie je šanca na zastavenie potratov. Diskusiu treba preniesť na úroveň, kde je možné túto otázku riešiť.

interupcia potrat tehotenstvo
Ilustračné foto

K tomu samozrejme pristupuje aj čisto praktická rovina. Katolíci sú ľudia, ktorí vyznávajú a akceptujú náuku katolíckej cirkvi. Táto náuka považuje počaté dieťa za človeka od prvého okamihu. Katolíci, teda ozajstní katolíci, by mali tento záver prijímať. Potrat, ako vražda, je teda pre katolíka jeden z najťažších hriechov, dobrovoľná spolupráca pri potrate uvaľuje na veriaceho trest exkomunikácie a bežný kňaz ani takýto hriech pri spovedi nemôže odpustiť. Po toľkých rokoch predkladania proti potratových zákonov sme stále tam, kde sme boli, v údajne väčšinovo katolíckej krajine. Ako je to možné?

Každý, hocijako biedny zákon, a nech by ho predložil aj tisíckrát Kotleba (pravda, pán Hlina), ktorý zachráni jeden nevinný život, stojí za to aby sa prijal. Ale je to zúfalo málo a zostane to zúfalo málo. Tretia ríša je stelesnením zla, lebo v lágroch bolo zavraždených 20, niekto hovorí 30 miliónov ľudí . Podľa WHO sa ročne vykoná 40-50 miliónov potratov. Spočítajte si to za celé tie desaťročia, čo sa potraty vykonávajú. Tu sa v mene slobody a ľudských práv preliala krv viac ako miliardy nevinných. A krv nevinného volá do neba o pomstu. Ako hlasno dokáže kričať krv miliardy?

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli christianitas.sk.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

ST. NICOLAUS posilňuje výrobu dezinfekcie

0 icon

Leopoldov 30. októbra 2020 (PR článok/Foto:ST. NICOLAUS)   Spoločnosť ST. NICOLAUS na jar, po vypuknutí korona krízy, promptne zareagovala na aktuálnu situáciu na Slovensku a takmer okamžite prijala opatrenia na začatie výroby dezinfekcie. S produkciou neprestala a počas druhej vlny pandémie ešte zvyšuje svoje zameranie na jej výrobu a distribúciu…

Líder Náhorného Karabachu: Azerbajdžanské sily sa blížia k mestu Šuša

0 icon

Jerevan/Baku 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Prezident medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky Arajik Harutjunjan vo štvrtok uviedol, že azerbajdžanské sily postupujú ďalej, pričom sa nachádzajú len niekoľko kilometrov od kľúčového mesta Šuša. Informovala o tom agentúra Reuters "Nepriateľ je niekoľko kilometrov od Šuši, najviac päť kilometrov," povedal vo videu na Facebooku…

Zdravé a bezpečné bývanie pomáha znížiť novorodeneckú úmrtnosť, tvrdí Kusá

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván )   Zdravé a bezpečné bývanie je dôležitým základom aj pre úsilie o znižovanie novorodeneckej úmrtnosti. Preto by v tejto súvislosti bolo potrebné zamerať sa na cielené riešenie bývania tam, kde sa rómske susedstvo nachádza v blízkosti skládok, háld toxického odpadu či priamo kontaminovanej…

Premiér Morawiecki sa bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné

0 icon

Varšava 29. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa podľa vlastných slov bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné Aj napriek nárastu infekcií v krajine sa tak vyjadril v priestoroch novej poľnej nemocnice, ktorú pripravujú na Národnom štadióne vo Varšave. Zariadenie s…

Krajčí: Zubní lekári budú môcť robiť odbery z nosohltana

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Pre potreby celoplošného testovania populácie na ochorenie COVID-19 budú môcť zubní lekári robiť odbery z nosohltana. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti po štvrtkovej kritike Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Minister víta záujem zubných lekárov o zapojenie sa…

Ústavný súd súhlasil s väzbou dvoch sudcov, nesúhlasil pri sudcovi Najvyššieho súdu

0 icon

Košice 29. októbra 2020 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok dal súhlas na vzatie do väzby pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu U. a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida L. Naopak nesúhlasil s väzbou pre sudcu NS Jozefa K. Všetkých troch zadržala…

Trump vyjadril Francúzsku solidaritu po vražednom útoku v Nice

0 icon

Washington 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyjadril solidaritu Francúzsku po tom, čo útočník zabil v Bazilike Matky Božej v Nice nožom troch ľudí. Trump zároveň vyzýva na zastavenie teroristických útokov. Informáciu priniesla agentúra AFP "Naše srdcia sú s francúzskym ľudom. Spojené štáty v…

Ronaldo má za sebou údajne až 18 testov na koronavírus a všetky boli pozitívne. „Štandardné PCR testy na koronavírus sú ‚hovadina'“

0 icon

Turín 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto: Cristiano Ronaldo Twitter)   Portugalský kanonier Cristiano Ronaldo nemohol nastúpiť v drese Juventusu Turín proti FC Barcelona v Lige majstrov a taliansky šampión prehral 0:2. Celý svet vie, že je za tým niekoľko pozitívnych testov na koronavírus. Aktuálne vyšlo najavo, že ich bolo údajne až…

Krajčí: Slovensko by malo mať 180.000 vakcín na COVID-19 začiatkom budúceho roka. Očkovanie vraj bude dobrovoľné

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prvá dávka vakcín proti novému koronavírusu v počte 180.000 kusov by mala na Slovensko doraziť začiatkom budúceho roka. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) to povedal vo štvrtok v relácii TV Markíza Na telo Plus, pričom doplnil, že vakcinácia určite nebude povinná, ale dobrovoľná…

Prezidentka: Situácia v nemocniciach je zlá, prejavuje sa nedostatok personálu

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Zuzana Čaputová Facebook)   Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy Prezidentka SR Zuzana…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Apartheid na Slovensku: ja zrejme budem občanom II. kategórie, akými boli donedávna černosi v Južnej Afrike

0icon

Vláda Igora Matoviča 28. októbra, zhodou okolností (?) v deň 102. výročia vzniku Česko-Slovenska, prijala uznesením č. 693/2020 rozšírenie opatrení v rámci núdzového stavu. A TERAZ SA PODRŽTE: odporúča hlavnému hygienikovi vydať vyhlášku, ktorou uloží povinnosť relevantným subjektom (zamestnávateľom, prevádzkovateľom, atď.) vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát vydaný…

Marián Tkáč

OĽaNO. Sekta s prejavmi obscénneho fašizmu už prekročila Rubikon. Vzoprieme sa.

0icon

Vážení spolutrpiaci, už je más mnoho veľmi, veľmi nespokojných. Mužov, žien i trpiacich detí - o našich starých rodičoch, onáhubkovaných pod zámkami starobincov ani nehovoriac. Ustráchaní, skutoční "obyčajní ľudia"  - nie tí v "strane" už stratili reč, hovoria za nich len vyplašené oči, smútok, či paradoxne hnev a zlosť. Veď…

Ivan Štubňa

Ďalší chaotický krok Igora Matoviča a jeho vlády

0icon

Vláda SR nám pripravila ďalšie diktátorské uznesenie č. 693 z 28. októbra 2020 na 102. výročie vzniku Československa. Uznesenie je k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a…

Peter Švec

Nepremyslené úradnícke opatrenia a politická zaťatosť: cesta do pekla. Pôsobenie proti prevahe. 10. časť

0icon

Už v predchádzajúcej časti som argumentoval o totálnej zvrátenosti stratégie, ktorá pri akejkoľvek vojne vedie k sebazničeniu obrancu. Vychádzam zo známeho postulátu, ktorý ovláda každý stratég aj špičkový politický vodca, že neexistuje vojna bez obetí, ako to chcú politické bábovky. Ak túto vojnu s vírusom nemúdri a zbabelí politici prehrajú z dôvodu neschopnosti myslieť strategicky a správať…

Peter Kohút

Násilie páchané na mužoch

0icon

Asi feministky a „emancipované“ ženy sa pohoršia na mojím vyhlásením, že vo vzájomných vzťahoch medzi mužmi a ženami oveľa viac násilia, aj keď hlavne psychického, je páchaného na mužoch než na ženách. Tým nechcem povedať, že sú tomu viac na vine ženy. Vôbec nie. Na vine je predovšetkým zvrátená liberálna progresivistická ideológia,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Geologické inžinierstvo ako kľúč k záchrane našej planéty?

0 icon

Čo ak sa v priebehu nasledujúcich rokov zvýšia následkom globálneho otepľovania teploty, ktoré povedú k dlhým obdobiam sucha? Žatva môže byť rok od roka menšia a v ohrievajúcich sa oceánoch bude rok čo rok menej rýb. Momentálne je to len jeden z hypotetických scenárov, ktorý by mohol nastať, ak sa…

Xiaomi Viomi SE – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov od Xiaomi teraz za ešte nižšiu cenu!

0 icon

Značka Viomi spadajúca pod krídla čínskej spoločnosti Xiaomi je už roky známa svojimi kvalitnými, no zároveň dostupnými vysávačmi. V posledných rokoch si značku Viomi obľúbili vo svete tisíce spokojných zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnú alternatívu ku overeným, často západným výrobcom. Špičkové modely prináša značka v každej kategórii a nie je tomu…

Záhadný hrdzavejúci asteroid 16 Psyche, by mohol byť jadrom nevyformovanej planéty

0 icon

V asteroidovom páse, ktorý leží medzi Marsom a Jupiterom sa nachádza vesmírny objekt s názvom 16 Psyche. Ide o veľký asteroid plný kovov, ktorý sa radí k  najväčším objektom v tomto priestore. Vďaka svojej veľkosti sa dokonca radí medzi drobné planétky, píše portál Live Science. Astronómovia si myslia, že by…

Technologických gigantov v Európskej únii čakajú výrazne zmeny, ktoré sa im nebudú páčiť

0 icon

Technologickí giganti, akými sú napríklad Facebook, Google, Apple, a ďalší, sú dlhodobo pod kritikou lokálnych autorít. Dôvodom je, že spoločnostiam tohto typu sa mnohokrát kladie za vinu, že potláčajú konkurenciu. Nie tak dávno sme vás napríklad upozorňovali na začatie najväčšieho súdneho sporu vedeného proti Google v USA, kde je spoločnosť…

Pozrite sa, ako môžete pomocou smartfónu odomykať váš počítač

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli návod, ako si môžete uložiť do vášho zariadenia miesto, kde ste zaparkoval auto, a nechať sa neskôr pomocou aplikácie navigovať k danému miestu. Ide o skvelú funkciu, ktorá si nájde využitie hlavne v prípade lokalít, ktoré sú pre vás neznámymi. Dnes sme si pre vás pripravili ďalší tip…

Armádny Magazín

Ďalšie prázdne sľuby: USA hrozia vylúčením Turecka z NATO po teste ruských systémov S400

0 icon

USA, 29.október 2020 (AM) - Turci boli po nákupe Ruských S-400 vylúčení z programu F-35 (našťastie). Trvalo viac ako týždeň, kým americké úrady oficiálne zareagovali na testy týchto už tureckých protilietadlových systémov. Americká zdržanlivosť môže vychádzať z viacerých faktorov. Jedným z ni

Bude Putin zachraňovať aj Francúzov? Macron požiadal o pomoc v boji proti islamistom

0 icon

Francúzsko, 29. októbra (AM) - Po tom, čo čečenský islamistický fanatik odsekol hlavu francúzskemu učiteľovi, sa Paríž obliekol do smútku. Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavra

Ukrajinský historik Jurij Dudkin: Výsadkárom zo Pskova potrvá dobytie Kyjeva iba 30 minút

0 icon

Ukrajina, 29.október 2020 (AM) - Ak sa ukrajinská elita rozhodne pre rozsiahlu ozbrojenú provokáciu proti Luhanskej ľudovej republike - Rusko okamžite zavedie svoje jednotky na územie Ukrajiny. A tentoraz je nepravdepodobné, že by sa ruská armáda zastavila 40 kilometrov od hlavného mesta, ako to bolo v Gruzínsku pred 12 rokmi.   S…

Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

0 icon

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) - Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Svetlo sveta

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

icon FOTO DŇA