NAŽIVO

Portugalská vláda prisľúbila 2,5 miliardy eur na pomoc po búrke. Kristin v noci na stredu zasiahla v sprievode intenzívneho dažďa a silného vetra stredné a severné Portugalsko.

19:59

Predseda snemovne USA verí, že k ukončeniu shutdownu dôjde do utorka. Horná komora Kongresu – Senát – už rozpočtový návrh schválila, avšak snemovňa, ktorej viacerí členovia sú mimo Washingtonu, by o ňom mala hlasovať najskôr v pondelok.

19:56

V stredu 4. februára si aj Česi žijúci na Slovensku pripomenú Deň Čechov v zahraničí. „Sviatok krajanov pripomína 4. február 1628, kedy z Česka odišiel z dôvodu neslobody najznámejší český exulant Ján Amos Komenský,“ pripomína portál cesi.sk, najdlhšie fungujúci web českej národnostnej menšiny na Slovensku.
Upozorňuje zároveň, že o dátume krajanského sviatku rozhodol výsledok internetovej ankety, ktorú v roku 2020 inicioval vtedajší český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček. „Za 4. február hlasovalo v ankete najviac, 42 percent respondentov,” dodáva portál cesi.sk.
Vláda ČR schválila oficiálny dátum Dňa Čechov v zahraničí v polovici februára 2021.

19:38

Caracas prepustil ľudskoprávneho aktivistu. Tarazona sa na slobodu dostal ako súčasť prepúšťania stoviek väzňov, ktoré v piatok avizovala venezuelská dočasná prezidentka Delcy Rodríguezová.

18:17

Čína a Rusko chcú pokračovať v spolupráci aj v roku 2026. AFP pripomína, že Peking a Moskva v posledných rokoch zintenzívnili hospodársku spoluprácu aj diplomatické kontakty.

18:16

Hasiči v Pezinku zachraňovali daniela, ktorý mal parožie zachytené v sieti za futbalovou bránou. Zviera sa podarilo vyslobodiť a previezť za mesto, kde ho vypustili späť do voľnej prírody. Bratislavskí krajskí hasiči o tom informovali na sociálnej sieti.
„Keďže sa nachádzal na cvičnom futbalovom ihrisku v meste, jeho okamžité vypustenie do voľnej prírody nebolo možné. Bolo preto potrebné zabezpečiť bezpečný transport mimo areálu,“ priblížili hasiči. Na miesto sa dostavil aj poľovnícky hospodár a lesná stráž s vozidlom s prívesným vozíkom.

17:15

Ruský dron udrel vedľa autobusu a zabil 12 ľudí. K útoku podľa vyhlásenia došlo v okrese mesta Pavlohrad, ktoré leží východne od Dnipra.

17:14

Lev XIV. vyzval svetových lídrov k dodržiavaniu olympijského prímeria. Hlava katolíckej cirkvi v nedeľu vyhlásila, že olympijské a paralympijské hry predstavujú dôležité posolstvo bratstva a oživujú nádej na svet v mieri.

17:13

V Prahe sa na podporu prezidenta Pavla zišli desaťtisíce ľudí. Internetovú výzvu spolku na podporu prezidenta podpísalo podľa Minářa už vyše 600.000 ľudí

17:12

Indonézia opäť sprístupní chatbot Grok. Chatbot Grok je nástrojom umelej inteligencie a je súčasťou sociálnej siete X, no dostupná je aj samostatná aplikácia.

17:11

Nigérijská armáda zabila veliteľa Boko Haram a desať militantov. Oznámenie nasledovalo po tom, čo tento týždeň v štáte Borno zahynuli desiatky ľudí pri dvoch samostatných útokoch militantov.

17:11

Palestínčania budú môcť cez Rafah prechádzať až od pondelka. Hraničný priechod Rafah je jediným vstupným a výstupným bodom medzi Pásmom Gazy a vonkajším svetom, ktorý neprechádza cez Izrael.

17:10

Obyvateľov severovýchodného Slovenska čaká z nedele na pondelok mrazivá noc. Teplota môže poklesnúť až na mínus 15 stupňov Celzia, upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo vydanej výstrahe.
Varovanie platí od polnoci do 08.00 h pre okresy v regiónoch Spiša i horného Šariša a horného Zemplína.

15:12

Bez tepla je v Kyjeve ešte stále asi 1000 bytoviek. Koncom tohto pracovného týždňa v Kyjeve zaznamenali teploty mierne nad nulou, ale počas víkendu nočné teploty na niektorých miestach klesli až pod mínus 20 stupňov Celzia.

15:07

Požiar v Crans-Montana si vyžiadal ďalšiu obeť, celkový počet je 41. Majitelia baru Morettiovci čelia obvineniam zo zabitia z nedbanlivosti, ublíženia na zdraví z nedbanlivosti a podpaľačstva z nedbanlivosti.

15:06

Šéf nemeckej diplomacie Wadephul navštívi Áziu a Tichomorie. Wadephul začne cestu pondelkovou návštevou Singapuru, po ktorej nasledujú návštevy Nového Zélandu, Tongy, Austrálie a Bruneja.

15:06

Po proteste v Turíne vypukli násilnosti. Podľa organizátorov citovaných agentúrou DPA sa na demonštrácii v centre Turína zúčastnilo približne 50.000 ľudí.

14:19

Ukrajina ďakuje Muskovi za opatrenia proti využívaniu Starlinku. Americký miliardár v nedeľu na platforme X napísal, že opatrenia prijaté s cieľom zabrániť neoprávnenému používaniu systému Starlink zo strany Ruska zrejme fungujú.

14:18

MSF ukončí svoje pôsobenie v Pásme Gazy na konci februára. MSF oznámila ešte v piatok, že izraelským orgánom neposkytne zoznam svojich palestínskych a medzinárodných zamestnancov.

14:17

Ruská armáda pri útoku na mesto Záporožie zasiahla pôrodnicu. Fedorov zverejnil zábery zničených miestností určených na lekárske vyšetrenia, ktoré poškodil výbuch.

14:17

Rímsky kostol láka pozornosť: Anjel na freske pripomína Meloniovú. Reštaurátorom fresky bol Bruno Valentinetti, ktorý má podľa denníka La Repubblica dlhodobé väzby na taliansku pravicu.

14:16

Horskí záchranári z Oblastného strediska Kysuce – Oščadnica zasahovali v nedeľu predpoludním v lyžiarskom stredisku Veľká Rača a oživili 45-ročného poľského lyžiara. Ako informovala Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke, muž po výstupe z lanovky náhle odpadol a došlo u neho k zástave obehu.
„U muža bola na mieste ihneď začatá laická kardiopulmonálna resuscitácia. Horskí záchranári po príchode k pacientovi pokračovali v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii vrátane využitia automatického externého defibrilátora,“ priblížila zásah HZS.

14:15

Pri nepokojoch v Balúčistane zomrelo 145 militantov. Pri útokoch bolo zabitých aj 17 príslušníkov bezpečnostných zložiek a 31 civilistov, dodal provinčný premiér.

11:47

Ajatolláh Chameneí varuje USA pred útokom na Irán. Irán nechce vojnu a nezačne ju, dodal iránsky vodca, ktorý má v Iráne posledné slovo pri rozhodovaní vo všetkých strategických otázkach.

11:47

Šiitská aliancia v Iraku podporila Málikího ako kandidáta na premiéra. Málikí je jediným irackým premiérom, ktorý vo funkcii pôsobil dve volebné obdobia, a to v rokoch 2006–14.

11:09
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bude sa poslanec oslovovať pán prezident? Mal by mať právo na 2-násobný poslanecký plat z verejných zdrojov? Kresák volá po zmene právneho poriadku

Neexistujú relevantné dôvody, ktoré by bránili bývalým prezidentom uchádzať sa a v prípade dostatočnej podpory aj získať niektorú ústavnú funkciu. Preto bude zrejme potrebné jednoznačne precizovať, že výkon a výhody spojené s aktuálnou, aj nižšou ústavnou funkciou, majú mať prednosť pred výhodami plynúcimi z postavenia prezidenta po skončení výkonu jeho funkcie. Svoj postoj na sociálnej sieti Facebook vyjadril poslanec NR SR za Most-Híd Peter Kresák

❚❚
.

Podľa neho by tieto dve veci nemalo byť možné ani spájať. Bývalý prezident by tak mal poberať výhody ako plat, funkčné príplatky, paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov z nižšej funkcie, ktorú získal po skončení v úrade hlavy štátu.

Podľa Kresáka bude zrejme potrebné doplniť zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky o riešenie problému, ktorý môže nastať, ak niektorý z bývalých prezidentov začne vykonávať niektorú ďalšiu ústavnú funkciu.

Koaličný poslanec tvrdí, že v Slovenskej republike neexistuje žiadna zákonná a ani iná prekážka, ktorá by bránila prezidentovi po skončení výkonu jeho funkcie uchádzať sa o inú funkciu ústavného činiteľa Slovenskej republiky a vykonávať ju. Je preto potrebné pripraviť právny poriadok Slovenskej republiky aj na situáciu, v ktorej by sa bývalý prezident stal napríklad poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, členom vlády Slovenskej republiky, sudcom Ústavného súdu SR, predsedom Súdnej rady Slovenskej republiky, sudcom, predsedom alebo podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu SR či generálnym prokurátorom.

.

“Ak by sa tak stalo, vznikol by celý rad ťažko riešiteľných situácií a problémov. Niektorých dokonca aj ústavných. Ak by bol napríklad bývalý prezident zvolený za poslanca NR SR, mohol by sa ako jediný poslanec počas výkonu tejto funkcie oslovovať pán prezident/pani prezidentka a mal by teda mať výnimočné postavenie oproti iným poslancom? Mal by mať právo na dvojnásobný poslanecký plat z verejných zdrojov (v zmysle zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky prezidentovi po skončení výkonu jeho funkcie patrí doživotne plat vo výške platu poslanca), či k dispozícii vozidlo s vodičom a popri poslaneckej kancelárii aj prezidentskú kanceláriu a všetko to financované z verejných zdrojov?” pýta sa na Facebooku koaličný poslanec.

Ako Kresák vysvetlil na sociálnej sieti, prezident ako hlava štátu je najvyšším reprezentantom Slovenskej republiky a zástupcom štátu navonok i dovnútra.

“Keďže ide o najvyššiu ústavnú funkciu v štáte, zákonodarca nepredpokladal, že prezident, ktorému sa skončí výkon funkcie, sa bude v budúcnosti ďalej uchádzať aj o niektorú z ´nižších´ ústavných funkcií. Tomu zodpovedá aj pôvodná koncepcia zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky, ktorá priznáva prezidentovi doživotne plat vo výške platu poslanca, a tiež aj na túto úpravu nadväzujúce protokolárne zvyklosti, napríklad doživotné oslovovanie pán prezident/pani prezidentka či rozhodnutie Úradu na ochranu ústavných činiteľov o doživotnom pridelení vozidla s vodičom,” vysvetlil.

Prezident Slovenskej republiky získava nárok na doživotný plat ihneď po skončení výkonu jeho funkcie. Podľa poslanca Mosta-Híd slovenský právny poriadok priznáva nárok na dôchodok okrem prezidenta Slovenskej republiky aj sudcom ústavného súdu. Nazýva sa príplatok za výkon funkcie sudcu ústavného súdu.

“Na rozdiel od prezidenta Slovenskej republiky, ktorý podľa platného právneho stavu získava nárok na doživotný plat ihneď po skončení výkonu jeho funkcie, sudcovi ústavného súdu vzniká nárok na príplatok za výkon funkcie sudcu ústavného súdu iba spolu s nárokom na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku. Asi nebude správne nasledovať tento model a viazať nárok prezidenta po skončení výkonu jeho funkcie na doživotný plat na vznik nároku na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,” zamýšľal sa poslanec.

.

So žiadosťou o reakciu agentúra SITA oslovila všetky parlamentné strany, stranu Spolu – občianska demokracia, Progresívne Slovensko a aj vznikajúcu stranu bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ján Droppa

Gustáv Murín

Erik Majercak

Andrej Sablič

.
.

Ďalšia veľká krajina Európskej únie sa vyslovila proti urýchlenému prijatiu Ukrajiny

Kyjev nemožno prijať do EÚ skôr, ako do bloku vstúpia balkánske krajiny, vyhlásil taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Európa zlyháva. Slovensko nesmie mlčať

Poslanec Marián Kéry sa najnovšie zúčastnil v diskusnej relácii Karty na stôl, kde pomenoval veci priamo. Bez diplomatických fráz a…

01. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Predtým, ako zaútočia na Irán, USA majú v úmysle posilniť systém protivzdušnej obrany na Blízkom východe

O tom píše The Wall Street Journal s odvolaním sa na amerických úradníkov. Zároveň však tvrdia, že letecké útoky na…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Raši pre HS: Psychotesty pre poslancov? Nedá sa to vyriešiť

Koncom minulého roka, pár dní pred Vianocami, sme mnohí iba v nemom úžase sledovali nechutné divadlo, ktoré sa odohralo v…

01. 02. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

Lajčák zlyhal v komunikácii z hľadiska púšťania informácií, vyšetrovať by sa malo aj na Slovensku

Miroslav Lajčák sa podľa predsedu SNS Andreja Danka stal „obeťou hry medzi Západom a Východom“ a jeho prípad by mal…

01. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Taraba chváli politiku na všetky svetové strany

Opodstatnenosť zahraničnej politiky na všetky svetové strany potvrdzuje fakt, že SR má čulé kontakty so všetkými najmocnejšími krajinami sveta

01. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Útok USA na Irán môže vyvolať veľkú regionálnu vojnu. Vučić: Útok na Irán je možný v najbližších 48 hodinách

Útok USA na Irán môže vyvolať veľkú regionálnu vojnu, vyhlásil najvyšší vodca Iránu Alí Chameneí

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prezident požiadal Gašpara v rámci disciplinárky o vyjadrenie do 15 dní

Riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Pavlovi Gašparovi plynie 15-dňová lehota na vyjadrenie v súvislosti s disciplinárnym konaním, ktoré voči nemu vedie…

01. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Zomrel “kráľ Zemplína”, kontroverzný podnikateľ Mikuláš Vareha

Kráľ Zemplína”, kontroverzný podnikateľ Mikuláš Vareha zomrel. Ako informoval televízia Joj, záchranári resuscitovali Mikuláša Varehu v obci Malý Kamenec niekoľko…

01. 02. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Stretnutie Ukrajiny, Ruska a USA v Abú Zabí visí vo vzduchu

Stretnutie predstaviteľov Ukrajiny, Ruska a USA v Abú Zabí, ktoré bolo naplánované na nedeľu, sa zrejme neuskutoční

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo ste nepochopili? Visí nad nami politická smršť

Protivládne sily nepochopili kľúčové aspekty zahraničnej politiky SR. Alebo ich ani chápať nechcú…

01. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ruská federácia nezmenila svoj postoj proti umiestneniu západných vojsk na Ukrajine

„Vyhlásili sme, že je to neprijateľné, žiadne členstvo v NATO a žiadne zahraničné sily. Nezáleží na tom, či bude mať…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Generál je zhrozený z iniciatívy estónskeho ministra zahraničných vecí

Iniciatívu estónskeho ministra zahraničných vecí, ktorý navrhuje, aby ruskí vojaci, ktorí bojovali a bojujú na Ukrajine mali zakázaný vstup do…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prekliatie pomsty? Nemecko opäť plánuje viesť európsky pochod na východ

USA, 1. februára 2026 - Berlín má v úmysle vytvoriť najsilnejšiu armádu v Európe v rámci NATO, vyhlásil minister zahraničných…

01. 02. 2026 | 0 komentárov

Korunnú princeznú dostihol škandál okolo odsúdeného Jeffreyho Epsteina

Nórska korunná princezná Mette-Marit, ktorej syn sa má v utorok postaviť pred súd pre obvinenia zo znásilnenia, sa cez víkend…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Mágovia pre Jermaka zbierali vodu z mŕtvych tiel“

Bývalá tlačová tajomníčka Zelenského Julia Mendelová tvrdí, že bývalý šéf prezidentskej kancelárie Jermak sa niekoľko rokov uchyľoval k magickým a…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusko plánuje nasadzovať vojenské námorníctvo ochranu svojich tankerov

Rusko, 1. februára 2026 - Ruské úrady zvažujú možnosť nasadenia vojenského námorníctva na eskortovanie tankerov „tieňového loďstva“, ktoré prevážajú ropu v…

01. 02. 2026 | 0 komentárov

Pápež Lev XIV. vidí v zimných olympijských hrách príležitosť na posilnenie mieru vo svete

Pápež Lev XIV. v nedeľu vyhlásil, že zimné olympijské hry, ktoré sa začnú o necelý týždeň v severnom Taliansku, predstavujú…

01. 02. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slafkovský prekonal svoj osobný rekord v počte gólov, pochválil ho aj brankár súpera

Slovenský útočník Juraj Slafkovský skóroval v NHL v druhom zápase za sebou a dvadsiaty prvýkrát v tejto sezóne. Okrem toho,…

01. 02. 2026 | 0 komentárov

V odtajnených Epsteinových dokumentoch figuruje aj meno známeho poľského športovca

V odtajnených dokumentoch amerického miliardára a sexuálneho predátora Jeffreyho Epsteina, ktorý mal po celom svete sieť kontaktov medzi vplyvnými politikmi…

01. 02. 2026 | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že Kuba uzavrie dohodu s Washingtonom

Trump vyhlásil, že Kuba uzavrie dohodu s Washingtonom kvôli ťažkej ekonomickej situácii na pozadí blokády dodávok ropy z Venezuely

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Andrej Fursov: Šikovný trik s nahradením ZSSR-1 za ZSSR-2

Rusko, 1. februára 2026 - Postoj Rusov k vodcom - cárom, generálnym tajomníkom, prezidentom - je zaujímavý svojou, aspoň navonok,…

01. 02. 2026 | 0 komentárov

Izrael čiastočne znovu otvoril priechod Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom

Izrael v nedeľu čiastočne znovu otvoril hraničný priechod Rafah medzi zničeným Pásmom Gazy a Egyptom po mesiacoch výziev humanitárnych organizácií.…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo je Oriónov pás a ako ho nájsť na nočnej oblohe

Oriónov pás je pozoruhodné trio mladých, masívnych modrých hviezd, ktoré tvoria stred súhvezdia Orión. Viditeľný je takmer z každého miesta…

01. 02. 2026 | 0 komentárov

Tento druh čaju pomáha v boji s obezitou a starnutím

Zelený čaj sa ukázal ako účinný v boji proti obezite a starnutiu

01. 02. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zoznámte sa: Usmievavý pavúk dažďového pralesa

Pavúk šťastnej tváre je jedným z najnezvyčajnejších tvorov havajských dažďových pralesov a vyzerá, akoby sa na vás priamo usmieval. Tento…

01. 02. 2026 | 0 komentárov

Dve dopravné nehody na juhu krajiny si vyžiadali najmenej 16 obetí

Najmenej 16 ľudí zahynulo v nedeľu pri dvoch dopravných nehodách na juhu Turecka, uviedli miestne úrady

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo nové u Nera?

U Nera je nový – film! Príčetnejší ľudia v USA aj v Británii sa striedavo pochechtávajú a striedavo chytajú za…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Portugalská vláda prisľúbila 2,5 miliardy eur na pomoc po búrke. Kristin v noci na stredu zasiahla v sprievode intenzívneho dažďa a silného vetra stredné a severné Portugalsko.

19:59

Predseda snemovne USA verí, že k ukončeniu shutdownu dôjde do utorka. Horná komora Kongresu – Senát – už rozpočtový návrh schválila, avšak snemovňa, ktorej viacerí členovia sú mimo Washingtonu, by o ňom mala hlasovať najskôr v pondelok.

19:56

V stredu 4. februára si aj Česi žijúci na Slovensku pripomenú Deň Čechov v zahraničí. „Sviatok krajanov pripomína 4. február 1628, kedy z Česka odišiel z dôvodu neslobody najznámejší český exulant Ján Amos Komenský,“ pripomína portál cesi.sk, najdlhšie fungujúci web českej národnostnej menšiny na Slovensku.
Upozorňuje zároveň, že o dátume krajanského sviatku rozhodol výsledok internetovej ankety, ktorú v roku 2020 inicioval vtedajší český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček. „Za 4. február hlasovalo v ankete najviac, 42 percent respondentov,” dodáva portál cesi.sk.
Vláda ČR schválila oficiálny dátum Dňa Čechov v zahraničí v polovici februára 2021.

19:38

Caracas prepustil ľudskoprávneho aktivistu. Tarazona sa na slobodu dostal ako súčasť prepúšťania stoviek väzňov, ktoré v piatok avizovala venezuelská dočasná prezidentka Delcy Rodríguezová.

18:17

Čína a Rusko chcú pokračovať v spolupráci aj v roku 2026. AFP pripomína, že Peking a Moskva v posledných rokoch zintenzívnili hospodársku spoluprácu aj diplomatické kontakty.

18:16

.

Parlament označil armády európskych krajín za teroristické skupiny

Irán považuje armády európskych krajín za „teroristické skupiny“, uviedol v nedeľu predseda parlamentu. Ide o reakciu na rozhodnutie Európskej únie…

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

SpaceX chce vybudovať vesmírnu sieť satelitných dátových centier pre AI výpočty

SpaceX plánuje vytvoriť vo vesmíre sieť dátových centier na vykonávanie zložitých výpočtov v oblasti umelej inteligencie

01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Európski lídri vypracovali tajný plán proti Trumpovi

Európski lídri na mimoriadnej večeri minulý týždeň vypracovali tajný plán proti Trumpovi, píše The New York Times s odvolaním sa…

31. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Je naozaj profesor? Český europoslanec odhaľuje, kto podal trestné oznámenie na Kotlára

Ako sme vás už v priebehu týždňa informovali, český vedec avizoval podanie trestného oznámenia na splnomocnenca vlády Petra Kotlára za…

31. 01. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 01. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










„Strategické prebudenie.” Fico sa vyjadril k rozhovoru s Macronom, ktorý vyvolal rozruch

Premiér SR Robert Fico odmieta interpretáciu správy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o ich spoločnom stretnutí zo strany niektorých médií. Rozhovor,…

31. 01. 2026 | Aktualizované 31. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 01. 2026 | Aktualizované 31. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ján Droppa

Gustáv Murín

Erik Majercak

Andrej Sablič

.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov