Komentár Polanského v BR OSN po zamietnutí programu rokovania, ktorý navrhla RF vo veci narušenia hraníc Ruskej federácie ukrajinskými plavidlami v Kerčskom prielive

New York 28. novembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot:un.org)

 

Prinášame vám komentár zástupcu RF D. A. Polanského v Bezpečnostnej Rade OSN dňa 26. 11. 2018 po zamietnutí programu rokovania, ktorý navrhla RF vo veci narušenia hraníc Ruskej federácie ukrajinskými plavidlami v Kerčskom prielive

Za navrhovaný program rokovania hlasovali 4 krajiny (Rusko, Čína, Bolívia, Kazachstan), proti 7 krajín (USA, Veľká Británia, Francúzsko, Nórsko, Poľsko,  Švédsko, Kuvajt), zdržali sa hlasovania 4 krajiny (Peru, Etiópia, Guinea, Cote  D´ivoire).

 

Ďakujem za slovo, pán predseda.

Ľutujeme takýto výsledok hlasovania. Zároveň by som však chcel zdôrazniť, že nikto nemôže Rusku, ako stálemu členovi BR, zabrániť nastoľovať  tie problémy, ktoré považujeme za vážne a pod tými bodmi programu, ku ktorým sú náležité.

Neovplyvní to ani vaše hlasovanie, v ktorom krajiny ašpirujúce na samostatnosť a nezávislosť v zahraničnej politike na základe stádovej inštinktívnosti  a z obavy pred svojim starším americkým bratom podporujú scenár, ktorý je v rozpore s princípmi práce BR a jej procedurálnymi pravidlami.

Teraz ste viac znepokojení nie tým, ako vyriešiť problém, ale tým, pod akým bodom programu uskutočniť dnešné zasadnutie. Úprimne povedané, pripomína to detskú hádku v pieskovisku.

Vy teraz diskreditujete BR rovnako, ako Ukrajina svojimi  provokačnými témami diskredituje Všeobecné zhromaždenie OSN. A včera po tom, ako Rusko požiadalo o zvolanie tohto zasadania BR, naši západní partneri sa pokúšali podávať to tak, ako keby to bola Ukrajina, ktorá o zvolanie BR požiadala.

Prízemné, páni, prízemné. Nemá to parametre. (?)

Keďže ste procedurálnu stránku veci postavili nad záujem riešenia podstaty problému, obmedzím sa iba týmto vyhlásením vo veci hlasovania a nevystúpim v rámci zasadania zvolaného na základe ukrajinského listu, ktorý nie je v súlade s našim bodom programom.

25-ho novembra tri lode vojenského námorníctva Ukrajiny nezákonne narušili štátne hranice RF, zamierili do Kerčského prielivu, nereagovali na zákonné  požiadavky lodí a člnov  pohraničníkov a vojenského námorníctva RF. Vykonávali nebezpečné manévre, čím ohrozovali bezpečnosť  normálnej premávky lodí, ktoré sa nachádzali v akvatórii.

Ako som už povedal, tieto manévre sa konali v rozpore s Chartou OSN, noriem medzinárodného práva vrátane bodov č. 19 a 21 Konvencie OSN o morskom práve z roku 1982, ktoré definujú právo pobrežnej krajiny na zabezpečenie bezpečnosti v morskom priestranstve a tiež pravidlá mierového prechodu v teritoriálnych vodách RF v Čiernom mori. Takéto kroky hodnotíme ako narušenie suverenity Ruska.

Nezákonné činy prinútili pohraničníkov RF použiť silu. Vďaka ich zdržanlivosti a vysokému profesionalizmu sa podarilo predísť obetiam.  V dôsledku incidentu trom  postihnutým ukrajinským vojakom bola poskytnutá nevyhnutná lekárska pomoc , ich životy nie sú ohrozené. Zodpovednosť za tento incident leží na tých, ktorí vydali posádkam kriminálny príkaz.

Zadržané lode narušiteľa sa nachádzajú  v ruskom prístave. Je zahájené trestné konanie.

 

Pán predseda,

v poslednom čase sa Kyjev zdržiaval otvoreného narúšania štátnych hraníc Ruska vojenskými prostriedkami. V Azovskom mori, ktoré je spoločným vnútorným morom Ruska a Ukrajiny boli účinné dvojstranné dohody, ktoré Kyjev bez problémov využíval. Už po skončení výstavby krymského mosta, doslova pred dvomi mesiacmi v septembri, lode ukrajinského vojenského námorníctva za pomoci ruských lodivodov bez prekážok prešli pod mostom z Odesy do Berdjanska. Teda, inými slovami režim prechodu cez Kerčský prieliv je Ukrajincom dobre známy a doteraz sa dodržiaval. Kontrola pri tomto prechode trvá nie viac ako tri hodiny a je zákonným právom ruských pohraničníkov v záujme zaistenie bezpečnosti v teritoriálnych vodách Ruska. Chcem zároveň zdôrazniť, že to aj v situácii vyhrážok ukrajinskými radikálmi, ktorí verejne sľubovali vyhodiť Krymský most do vzduchu.

Čože sa to zmenilo včera? Prečo tri ukrajinské lode nezákonne vtrhli do suverénnych vôd Ruska aby boli zadržané?

Táto provokácia bola vopred naplánovaná priamo na očiach a za plnej zhovievavosti západných krajín, ktoré fakticky už dávno dali „bianko šek“ na ľubovoľné činy svojich kyjevských chránencov.

V auguste predstaviteľ Ukrajiny v OSN, ktorý je tu prítomný, pán V. Jelčenko informoval o príprave nepríjemných prekvapení pre Rusko. Začiatkom novembra jeho delegácia podala do Všeobecného zhromaždenia OSN projekt/návrh rezolúcie o Azovskom mori, v ktorom je Rusko obviňované v militarizácii regiónu. Na podporu tohto proti ruského dokumentu v predstihu začali agitovať. A aby táto propaganda lepšie zabrala, rozhodli sa teraz do toho  zapojiť aj BR.

Okrem toho, v priebehu posledných mesiacov Kyjev za podpory Washingtonu naliehavo „prihrieval“ tému tzv. militarizácie Azovského mora . A to všetko za situácie, keď na vytvorenie novej vojenskej základne Ruska  neexistujú žiadne plány.  Vojenské prostriedky a sily, ktoré sú tam umiestnené sú adekvátne na zaistenie ochrany Krymského mosta.

Všetky tieto manipulácie v medzinárodných organizáciách sú potrebné Kyjevskej vláde nie preto, aby riešili problémy svojej krajiny.

21-ho novembra, tí, ktorí sledujú rýchlo sa vyvíjajúcu ukrajinskú tragédiu, si pripomenuli smutný dátum – piate výročie začiatku protestov tzv. Majdanu. Dnes je všetkým očividné, že Ukrajinci stratili zvyšky dôvery k tým, ktorí ich nabádali k tzv. Revolúcii dôstojnosti.

Za päť rokov zmizlo všetko to, čím sa pýšili naši susedia. Ekonomika, priemysel, sociálna sféra – všetko sa rúca.  Západ, v prvom rade USA, napriek záujmom Ukrajiny celých tých päť rokov rôznymi spôsobmi, počínajúc rozdávaním  sušienok  až po vlievanie miliardov dolárov do „vreckových štruktúr“ tvrdohlavo pretláčal geopolitický projekt „Ukrajina“. Jeho základnou úlohou je vytvoriť bratovražedné spory vo vnútri tradične pokojnej Ukrajiny. A taktiež rozhádať dva bratské národy – Ruský a Ukrajinský a týmto spôsobom oslabiť Rusko.

Napriek tomu je už zrejmé, že tieto plány sa v plnej miere nepodarilo  zrealizovať. A tí, ktorí sa do toho zapojili stratili akúkoľvek autoritu v očiach ukrajinského národa.

Najlepším potvrdením  tomuto je krajne nízky rating prezidenta Porošenka, s ktorým je zahanbujúce ísť do volieb. A voľby nie sú za horami – sú za štyri mesiace.

Tak ako, v takejto situácii, udržať moc? Veľmi jednoducho. Zorganizovať provokáciu, znovu vo všetkom obviniť Rusko, nafúknuť svoj rating, predstaviť sa v očiach svojich voličov opätovne ako jeho spasiteľ od mýtického ruského ohrozenia a zaviesť vojnový stav/stanné právo. Práve toto teraz kyjevská moc robí.

A aký má účel vyhlásenie stanného práva s jeho predpokladaným predĺžením my všetci dobre chápeme –zrušenie volieb. Bez ohľadu na všetky uistenia pána Porošenka o tom, že to nie je tak.

V priebehu týchto päť rokov sa podarilo vymývaním mozgov a totálnou proti ruskou propagandou zasiať nepriateľstvo a nenávisť k Rusku v časti ukrajinskej spoločnosti. Tej časti, ktorá je veľmi aktívna a nanucujúca svojimi nedemokratickými metódami  názor pasívnej väčšine.

Napriek tomu, páni, nepodarilo sa vám zasiať nepriateľstvo k Ukrajincom u mojich krajanov. My ich tak, ako doteraz,  máme radi, veríme v ich múdrosť a ochotne ich prijímame u seba. Počúvame ich príbehy o utrpeniach, katastrofách a nezákonnostiach tvoriacich sa v minulosti bohatej a úspešnej krajine, z ktorej sa dnes rozbiehajú do rôznych kútov sveta ľudia, ktorí chápu, že táto loď sa potápa.

Áno páni, váš päťročný proti ruský projekt, ktorý by sa jednoducho dal nazvať „antirossija“, dnes na očiach všetkých trpí fiaskom. A vy všetci krásne poznáte reálne a nie deklarované tempá „Majdanovských“ reforiem a iné nebezpečné a zničujúce procesy, ktoré posúvajú Ukrajinu bližšie k priepasti.

V tejto situácii všetkým, aj viac, či menej gramotným politickým stratégom, je známy zaručený recept, ku ktorému sa obracajú politickí skrachovanci bažiaci po moci v celom svete – je to vojna. Práve kvôli tomuto a vôbec nie kvôli mýtickej ruskej agresii sa nedarí uhasiť plameň bratovražednej vojny na Donbase. Nedarí sa preto, lebo ho hasíte benzínom, ktorý pozostáva z ukrajinského nacionalizmu a rusofóbii. A pri tom všetkom plán boja s ničivým ohňom je už dávno vypracovaný a potvrdený aj v BR. Sú to Minské dohody. Nie je tajomstvom, že tzv. konflikt na východe Ukrajiny by sa vo Washingtone dal vyriešiť za desať minút – jednoducho dať správny príkaz svojim kyjevským chránencom/„podriadeným“ .

No a teraz, pred blížiacimi sa marcovými voľbami (prezidenta, pozn. prekladateľa) je bankrotujúcemu majdanovskému družstvu veľmi potrebné vážne vyostrenie situácie, ideálna by bola vojna. Bez toho niet nádeje na to, aby ostali pri moci. Je potrebná ďalšia porcia proti ruského durmana aby ľudia, ktorí sa už päť rokov  trápia a sužujú opäť raz uverili, že ich všetka bieda nie je zapríčinená vládou a ich západnými bábkovodičmi, ale Ruskom.

Na rozdiel od vás, my v Rusku sa nebojíme nazvať veci pravými menami.  Nespúšťame hanblivo svoj zrak tak, ako to robia napríklad naši poľskí kolegovia pozorujúc, ako v susednej krajine oslavujú všetkých tých, ktorí v rokoch 2. Svetovej vojny najsurovejším spôsobom zničili stovky tisíc Poliakov, Židov, Rusov. Dnes vaši ukrajinskí chránenci každodenne diskreditujú tie najuniverzálnejšie hodnoty, v ktoré, my v Rusku mimochodom, veríme a uplatňujeme ich sami bez kohokoľvek príkazov a okrikovaní.

Čo sa týka štátnych hraníc Ruska, nemusíte sa o ne obávať. Naša krajina nikdy nezaútočila ako prvá, ale vie sa o seba postarať. Obyvateľstvo Krymu, ako aj iných regiónov Ruska je pod spoľahlivou ochranou.

Vieme, že delegácie, ktoré navrhli hlasovať proti prerokovaniu programu podľa nášho návrhu čakajú nasledovné zasadanie (BR) aby sa vyjadrili. Vieme, že zopakujú známe mantry o tzv. agresii, anexii a   okupácii.

No taktiež vieme, o čom pomlčia. O tom, že režimu v Kyjeve nie je potrebný mier, nesnaží sa vytvoriť pre svoj ľud dôstojný život, nemá záujem o dialóg so svojim vlastnými ľuďmi na východe. Nezaujíma sa o európske hodnoty, ktoré neustále omieľa.

Jediným záujmom kyjevských politikov je zachovanie svojej moci a ospravedlniť svoje neúspechy agresivitou Ruska.

A západní sponzori tohto režimu sú zainteresované len na zachovaní ich nadvlády podkopávaním dobrých susedských vzťahov medzi bratskými národmi Európy, Ázie, Afriky a ostatných regiónov sveta na základe starovekého princípu „Rozdeľuj a panuj“.

Namiesto toho, aby sme opakovali minulosť, treba sa učiť na jeho chybách a budovať nový svet založený na mnohostrannosti a vzájomnom rešpekte a nedeliteľnej bezpečnosti.

Vyzývame všetkých, aby to robili spoločne s nami.

Ďakujem.

 

Preložil: Andrej Rehák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Nicholsonová robí marketing, zatiaľ nikto nevie, čomu vlastne

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Je už známa vec, že Lucia Ďuriš Nicholsonová "sieťuje" ľudí a snaží sa založiť nový politický subjekt. Žiadnemu novinárovi sa dosiaľ nepodarilo vytiahnuť z nej hodnotové zameranie strany, ktorú mieni založiť. Na to Nicholsonová potrebuje urobiť rozsiahly výskum, podľa jej vlastných slov. A…

Medvedev: Potom poznáte, že ja som Hospodin, ktorý vás bije

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Kyjevskí satanisti sa naviezli do kanonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC). Hľadajú prepojenia s ruským svetom. Zabavujú cirkevný majetok. Bijú kňazov a farníkov. Prenasledovanie UPC sa však začalo oveľa skôr. Keď istý Porošenko obetoval UPC a Minské dohody v záujme svojho neúspešného…

Holandský plán na zatvorenie tisícov poľnohospodárskych podnikov ovplyvní oveľa viac ako len hospodárstvo

0 icon

Amsterdam 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Opäť sa snažíme zistiť, či je zelená askéza možná. Holandská vláda sa v snahe splniť klimatické pravidlá Európskej únie rozhodla odkúpiť až 3 000 malých poľnohospodárskych podnikov v celej krajine s jasným cieľom ich zatvorenia. Vláda sľúbila zaplatiť "oveľa viac", ako je hodnota…

Pravda o strašných stratách ukrajinských ozbrojených síl: Kyjev sa trasie pred zradným zásahom Európskej komisie

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto:TASR/AP )   Príbuzní mŕtvych vojakov žiadajú Zelenského, aby zverejnil osud celých brigád ukrajinskej armády, ale on mlčí. Prečo mlčí, to rozoberajú ruské noviny Komsomoľskaja pravda vo svojom článku A predsa Ursula von der Leyenová svojím výrokom o stotisíc mŕtvych ukrajinských vojakoch, ktorý urobila bez…

Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta

0 icon

Rím 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Bývalého talianskeho cyklistu Davidea Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta. Niekdajší výborný klasikár skonal v stredu 30. novembra v severotalianskom meste Montebello. Informovala agentúra DPA Vďaka spolupráci s nemeckou políciou sa podarilo nájsť 62-ročného muža, ktorý pracuje pre dopravnú spoločnosť…

Česko čelí dlhovej katastrofe

0 icon

Praha 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Zbyněk Stanjura)   Česká republika sa zadlžuje za desiatky miliárd bez reálnej stratégie, píše publicista Petr Kamberský. Problémom, ktorému čelí česká vláda a celá Česká republika, nie je plánovaný jednorazový deficit vo výške 295 miliárd korún (12,1 miliardy eur), ale skutočnosť, že tohtoročný deficit bude ešte…

Štátna ochrana prírody: Kolízia s medveďom poukazuje na význam zelených riešení pri výstavbe R2

0 icon

Banská Bystrica 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v Banskej Bystrici v piatok informovala o usmrtení medveďa hnedého dopravným prostriedkom, ku ktorému došlo na úseku medzi obcami Mýtna a Píla v okrese Lučenec. Hlásenie od odborného lesného hospodára dostala 1. decembra. Podľa…

Joe Biden povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

0 icon

Washington 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden uviedol, že je "pripravený hovoriť" s Vladimírom Putinom o vojne na Ukrajine, ak ruský líder prejaví záujem ukončiť deväťmesačný konflikt, informuje Financial Times "Som pripravený hovoriť s pánom Putinom, ak v skutočnosti prejaví záujem a rozhodne sa, že hľadá…

Stančík: „Návrh na odvolanie premiéra je absurdný”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Facebook/Teraz.sk/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Na aktuálny stav vlády v posledných dňoch upozornila už väčšina slovenských médií. Vo štvrtok totiž opozičná SaS oznámila, že podá do NR SR návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka, vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a prestala…

Bol by turecký plynový uzol pre Európu politicky prijateľný?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Reuters)   Minulý mesiac svetové médiá informovali, že Rusko a Turecko diskutujú o vytvorení plynového uzla v Turecku, píše Irina Slav pre Oil Price. Okamžite sa však objavili pochybnosti, či by to bol dobrý nápad, keďže Európa zasypala Rusko sankciami vrátane sankcií voči jeho energetickému priemyslu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nicholsonová robí marketing, zatiaľ nikto nevie, čomu vlastne

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Je už známa vec, že Lucia Ďuriš Nicholsonová "sieťuje" ľudí a snaží sa založiť nový politický subjekt. Žiadnemu novinárovi sa dosiaľ nepodarilo vytiahnuť z nej hodnotové zameranie strany, ktorú mieni založiť. Na to Nicholsonová potrebuje urobiť rozsiahly výskum, podľa jej vlastných slov. A…

Medvedev: Potom poznáte, že ja som Hospodin, ktorý vás bije

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Kyjevskí satanisti sa naviezli do kanonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC). Hľadajú prepojenia s ruským svetom. Zabavujú cirkevný majetok. Bijú kňazov a farníkov. Prenasledovanie UPC sa však začalo oveľa skôr. Keď istý Porošenko obetoval UPC a Minské dohody v záujme svojho neúspešného…

Holandský plán na zatvorenie tisícov poľnohospodárskych podnikov ovplyvní oveľa viac ako len hospodárstvo

0 icon

Amsterdam 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Opäť sa snažíme zistiť, či je zelená askéza možná. Holandská vláda sa v snahe splniť klimatické pravidlá Európskej únie rozhodla odkúpiť až 3 000 malých poľnohospodárskych podnikov v celej krajine s jasným cieľom ich zatvorenia. Vláda sľúbila zaplatiť "oveľa viac", ako je hodnota…

Pravda o strašných stratách ukrajinských ozbrojených síl: Kyjev sa trasie pred zradným zásahom Európskej komisie

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto:TASR/AP )   Príbuzní mŕtvych vojakov žiadajú Zelenského, aby zverejnil osud celých brigád ukrajinskej armády, ale on mlčí. Prečo mlčí, to rozoberajú ruské noviny Komsomoľskaja pravda vo svojom článku A predsa Ursula von der Leyenová svojím výrokom o stotisíc mŕtvych ukrajinských vojakoch, ktorý urobila bez…

Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta

0 icon

Rím 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Bývalého talianskeho cyklistu Davidea Rebellina zrazil a zabil nemecký vodič nákladného auta. Niekdajší výborný klasikár skonal v stredu 30. novembra v severotalianskom meste Montebello. Informovala agentúra DPA Vďaka spolupráci s nemeckou políciou sa podarilo nájsť 62-ročného muža, ktorý pracuje pre dopravnú spoločnosť…

Česko čelí dlhovej katastrofe

0 icon

Praha 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Zbyněk Stanjura)   Česká republika sa zadlžuje za desiatky miliárd bez reálnej stratégie, píše publicista Petr Kamberský. Problémom, ktorému čelí česká vláda a celá Česká republika, nie je plánovaný jednorazový deficit vo výške 295 miliárd korún (12,1 miliardy eur), ale skutočnosť, že tohtoročný deficit bude ešte…

Štátna ochrana prírody: Kolízia s medveďom poukazuje na význam zelených riešení pri výstavbe R2

0 icon

Banská Bystrica 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v Banskej Bystrici v piatok informovala o usmrtení medveďa hnedého dopravným prostriedkom, ku ktorému došlo na úseku medzi obcami Mýtna a Píla v okrese Lučenec. Hlásenie od odborného lesného hospodára dostala 1. decembra. Podľa…

Joe Biden povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

0 icon

Washington 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden uviedol, že je "pripravený hovoriť" s Vladimírom Putinom o vojne na Ukrajine, ak ruský líder prejaví záujem ukončiť deväťmesačný konflikt, informuje Financial Times "Som pripravený hovoriť s pánom Putinom, ak v skutočnosti prejaví záujem a rozhodne sa, že hľadá…

Stančík: „Návrh na odvolanie premiéra je absurdný”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Facebook/Teraz.sk/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Na aktuálny stav vlády v posledných dňoch upozornila už väčšina slovenských médií. Vo štvrtok totiž opozičná SaS oznámila, že podá do NR SR návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka, vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a prestala…

Bol by turecký plynový uzol pre Európu politicky prijateľný?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/Reuters)   Minulý mesiac svetové médiá informovali, že Rusko a Turecko diskutujú o vytvorení plynového uzla v Turecku, píše Irina Slav pre Oil Price. Okamžite sa však objavili pochybnosti, či by to bol dobrý nápad, keďže Európa zasypala Rusko sankciami vrátane sankcií voči jeho energetickému priemyslu…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Harry a Meghan rozpútali vojnu proti Williamovi a Kate? Vojvoda zo Sussexu: „Nikto nevidí, čo sa deje za zatvorenými dverami“

0 icon

Prvého decembra Netflix zverejnil trailer na dokument o milostnom živote Harryho a jeho manželky Meghan. Názov dokumentu je jednoduchý - Harry a Meghan. S videom sa však spájajú viaceré negatíva. Film by mal vyjsť 8. decembra. Pripravuje sa aj kniha, ktorej vydanie sa očakáva 10. januára. Na povrch sa však dostávajú nové informácie.…

Hubku na riad posypte soľou a zalejte octom. Počkajte 10 minút a uvidíte, čo sa stane

0 icon

Toto je skutočný biotop pre baktérie a mikróby. Možno vás to (ne)prekvapí, ale jedným z najšpinavších predmetov, ktoré máte v kuchyni, je hubka na riad. Hubka na riad je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia. Avšak, veľmi rýchlo sa zašpiní. Preto sa považuje za živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Je preto nevyhnutné…

Ako sa dostať do formy pred zimným lyžovaním?

0 icon

Ak si chcete užiť v zime lyžovanie s radosťou, mali by ste začať s kondičnou prípravou už v jeseni. Zhodli sa na tom viacerí skúsení profesionáli. Určite si chcete užiť lyžovanie aj vo vyššej rýchlosti. Preto by ste sa pri zlepšovaní kondície mali zamerať na posilnenie chrbtového a brušného svalstva. Silné by mali byť aj…

Len 9-ročná Róza je už 4-násobnou darkyňou vlasou. Pomáha onkologickým pacientom

0 icon

Tomu sa hovorí vášeň zameraná správnym smerom. Len 9-ročná Róza Kloknerová z Jilhavy už 4-krát venovala svoje vlasy na dobročinné účely. Rózinka ich prvýkrát darovala vo svojich štyroch rokoch 14. júna 2017. Potom znova 3. apríla 2019 a následne 29. júla 2020, informuje portál DobrýDen.

30 rokov od Sám doma 2: Herec lupiča Harryho priznal, že pri natáčaní utrpel vážne popáleniny

0 icon

Už je to 30 rokov, kedy si diváci mohli v kinách pozrieť film Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Dnes už 79-ročný herec Joe Pesci, ktorý hral banditu Harryho, pre portál People prezradil, čo sa mu počas natáčania skutočne stalo. Ak ste film videli niekoľkokrát, určite vám v pamäti utkvela scéna, ked

Armádny Magazín

Bitka o Arťomovsk môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom

0 icon

Ukrajina, 2.december 2022 (AM) – Veľké problémy majú Ozbrojené sily Ukrajiny pri Arťomovsku (DĽR), kde ich dennodenne ostreľujú spojenecké sily. Ruskí vojaci teraz urobili významný pokrok a systematicky ničia pozície ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere. Bitka o mesto môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom. A

Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

0 icon

Rusko, 2. december 2022 (AM) – NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajin

Japonský expert hovorí, že konflikt na Ukrajine vypukol 16. februára a začal ho Kyjev

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Iwa Osaki, v autoritatívnej japonskej publikácii JB Press, napísal dlhý článok, naplnený túžbou ukázať Japoncom, že nie je správne reprezentovať Rusko a V. Putina ako „krvilačných agresorov“, ktorí snívajú o „obnovení Sovietskeho zväzu“ vojnou na úkor území bývalých republík. Totiž takto americké médiá poslušné Američanom reprezentuj

Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.   &nbs

Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

0 icon

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyse

TopDesať

Iba 1 z 10 ľudí dokáže nájsť chybu na tomto obrázku. A čo ty?

0 icon

Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre teba pripravili jeden obrázok, na ktorom sa budeš pokúšať nájsť chybu. Budeš musieť preskúmať všetky detaily, aby si sa dopracoval k správnej odpovedi. Ak by ti to nešlo podľa plánov tak nezúfaj, pripravili sme ti aj…

Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

0 icon

Dnes si ukážeme fotografie budov, ktorých majitelia sú zrejme tými najtvrdohlavejšími obyvateľmi sveta, pretože sa odmietli odsťahovať zo svojich domov. Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam.…

Máš zlý deň? Títo ľudia ti dokážu, že to nie je až také zlé

0 icon

Máš zlý deň? Alebo máš problém sa s takýmito dňami vyrovnať? Nezúfaj, nie si jediný ani posledný. Ľudia sa podeli o svoje nešťastie na internete týmito vtipnými fotografiami. Existujú 2 spôsoby, ako sa môžeme postaviť k našej smole. Môžem sa ňou nechať vytočiť a hnevať sa, alebo ju môžeme prijať…

18 zaujímavostí, ktoré Dubaj premenil na realitu

0 icon

Všetky tieto javy sú pre obyvateľov Dubaja samozrejmosťou. Pre nás sú však niektoré tieto veci nereálne a pripadajú nám, ako vytvorené na počítači alebo natočené v Hollywoode. Dubaj je naozaj krásnym ale zvláštnym miestom. Dnes ti teda prinášame 18 zaujímavostí, ktoré sa v Dubaji stali realitou. Uži si tieto nasledujúce…

Títo ľudia vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu

0 icon

V každom z nás sa ukrýva trocha kreativity. Záleží len od nás, či ju dokážeme naplno ukázať svetu. Títo ľudia sa rozhodli, že vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu. Nečakané výzvy dokážu rýchlo pokaziť náladu, pretože nie každý má rád prekvapenia, kvôli ktorým musí opustiť svoju komfortnú zónu. To…

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali