Komentár Polanského v BR OSN po zamietnutí programu rokovania, ktorý navrhla RF vo veci narušenia hraníc Ruskej federácie ukrajinskými plavidlami v Kerčskom prielive

New York 28. novembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot:un.org)

 

Prinášame vám komentár zástupcu RF D. A. Polanského v Bezpečnostnej Rade OSN dňa 26. 11. 2018 po zamietnutí programu rokovania, ktorý navrhla RF vo veci narušenia hraníc Ruskej federácie ukrajinskými plavidlami v Kerčskom prielive

Za navrhovaný program rokovania hlasovali 4 krajiny (Rusko, Čína, Bolívia, Kazachstan), proti 7 krajín (USA, Veľká Británia, Francúzsko, Nórsko, Poľsko,  Švédsko, Kuvajt), zdržali sa hlasovania 4 krajiny (Peru, Etiópia, Guinea, Cote  D´ivoire).

 

Ďakujem za slovo, pán predseda.

Ľutujeme takýto výsledok hlasovania. Zároveň by som však chcel zdôrazniť, že nikto nemôže Rusku, ako stálemu členovi BR, zabrániť nastoľovať  tie problémy, ktoré považujeme za vážne a pod tými bodmi programu, ku ktorým sú náležité.

Neovplyvní to ani vaše hlasovanie, v ktorom krajiny ašpirujúce na samostatnosť a nezávislosť v zahraničnej politike na základe stádovej inštinktívnosti  a z obavy pred svojim starším americkým bratom podporujú scenár, ktorý je v rozpore s princípmi práce BR a jej procedurálnymi pravidlami.

Teraz ste viac znepokojení nie tým, ako vyriešiť problém, ale tým, pod akým bodom programu uskutočniť dnešné zasadnutie. Úprimne povedané, pripomína to detskú hádku v pieskovisku.

Vy teraz diskreditujete BR rovnako, ako Ukrajina svojimi  provokačnými témami diskredituje Všeobecné zhromaždenie OSN. A včera po tom, ako Rusko požiadalo o zvolanie tohto zasadania BR, naši západní partneri sa pokúšali podávať to tak, ako keby to bola Ukrajina, ktorá o zvolanie BR požiadala.

Prízemné, páni, prízemné. Nemá to parametre. (?)

Keďže ste procedurálnu stránku veci postavili nad záujem riešenia podstaty problému, obmedzím sa iba týmto vyhlásením vo veci hlasovania a nevystúpim v rámci zasadania zvolaného na základe ukrajinského listu, ktorý nie je v súlade s našim bodom programom.

25-ho novembra tri lode vojenského námorníctva Ukrajiny nezákonne narušili štátne hranice RF, zamierili do Kerčského prielivu, nereagovali na zákonné  požiadavky lodí a člnov  pohraničníkov a vojenského námorníctva RF. Vykonávali nebezpečné manévre, čím ohrozovali bezpečnosť  normálnej premávky lodí, ktoré sa nachádzali v akvatórii.

Ako som už povedal, tieto manévre sa konali v rozpore s Chartou OSN, noriem medzinárodného práva vrátane bodov č. 19 a 21 Konvencie OSN o morskom práve z roku 1982, ktoré definujú právo pobrežnej krajiny na zabezpečenie bezpečnosti v morskom priestranstve a tiež pravidlá mierového prechodu v teritoriálnych vodách RF v Čiernom mori. Takéto kroky hodnotíme ako narušenie suverenity Ruska.

Nezákonné činy prinútili pohraničníkov RF použiť silu. Vďaka ich zdržanlivosti a vysokému profesionalizmu sa podarilo predísť obetiam.  V dôsledku incidentu trom  postihnutým ukrajinským vojakom bola poskytnutá nevyhnutná lekárska pomoc , ich životy nie sú ohrozené. Zodpovednosť za tento incident leží na tých, ktorí vydali posádkam kriminálny príkaz.

Zadržané lode narušiteľa sa nachádzajú  v ruskom prístave. Je zahájené trestné konanie.

 

Pán predseda,

v poslednom čase sa Kyjev zdržiaval otvoreného narúšania štátnych hraníc Ruska vojenskými prostriedkami. V Azovskom mori, ktoré je spoločným vnútorným morom Ruska a Ukrajiny boli účinné dvojstranné dohody, ktoré Kyjev bez problémov využíval. Už po skončení výstavby krymského mosta, doslova pred dvomi mesiacmi v septembri, lode ukrajinského vojenského námorníctva za pomoci ruských lodivodov bez prekážok prešli pod mostom z Odesy do Berdjanska. Teda, inými slovami režim prechodu cez Kerčský prieliv je Ukrajincom dobre známy a doteraz sa dodržiaval. Kontrola pri tomto prechode trvá nie viac ako tri hodiny a je zákonným právom ruských pohraničníkov v záujme zaistenie bezpečnosti v teritoriálnych vodách Ruska. Chcem zároveň zdôrazniť, že to aj v situácii vyhrážok ukrajinskými radikálmi, ktorí verejne sľubovali vyhodiť Krymský most do vzduchu.

Čože sa to zmenilo včera? Prečo tri ukrajinské lode nezákonne vtrhli do suverénnych vôd Ruska aby boli zadržané?

Táto provokácia bola vopred naplánovaná priamo na očiach a za plnej zhovievavosti západných krajín, ktoré fakticky už dávno dali „bianko šek“ na ľubovoľné činy svojich kyjevských chránencov.

V auguste predstaviteľ Ukrajiny v OSN, ktorý je tu prítomný, pán V. Jelčenko informoval o príprave nepríjemných prekvapení pre Rusko. Začiatkom novembra jeho delegácia podala do Všeobecného zhromaždenia OSN projekt/návrh rezolúcie o Azovskom mori, v ktorom je Rusko obviňované v militarizácii regiónu. Na podporu tohto proti ruského dokumentu v predstihu začali agitovať. A aby táto propaganda lepšie zabrala, rozhodli sa teraz do toho  zapojiť aj BR.

Okrem toho, v priebehu posledných mesiacov Kyjev za podpory Washingtonu naliehavo „prihrieval“ tému tzv. militarizácie Azovského mora . A to všetko za situácie, keď na vytvorenie novej vojenskej základne Ruska  neexistujú žiadne plány.  Vojenské prostriedky a sily, ktoré sú tam umiestnené sú adekvátne na zaistenie ochrany Krymského mosta.

Všetky tieto manipulácie v medzinárodných organizáciách sú potrebné Kyjevskej vláde nie preto, aby riešili problémy svojej krajiny.

21-ho novembra, tí, ktorí sledujú rýchlo sa vyvíjajúcu ukrajinskú tragédiu, si pripomenuli smutný dátum – piate výročie začiatku protestov tzv. Majdanu. Dnes je všetkým očividné, že Ukrajinci stratili zvyšky dôvery k tým, ktorí ich nabádali k tzv. Revolúcii dôstojnosti.

Za päť rokov zmizlo všetko to, čím sa pýšili naši susedia. Ekonomika, priemysel, sociálna sféra – všetko sa rúca.  Západ, v prvom rade USA, napriek záujmom Ukrajiny celých tých päť rokov rôznymi spôsobmi, počínajúc rozdávaním  sušienok  až po vlievanie miliardov dolárov do „vreckových štruktúr“ tvrdohlavo pretláčal geopolitický projekt „Ukrajina“. Jeho základnou úlohou je vytvoriť bratovražedné spory vo vnútri tradične pokojnej Ukrajiny. A taktiež rozhádať dva bratské národy – Ruský a Ukrajinský a týmto spôsobom oslabiť Rusko.

Napriek tomu je už zrejmé, že tieto plány sa v plnej miere nepodarilo  zrealizovať. A tí, ktorí sa do toho zapojili stratili akúkoľvek autoritu v očiach ukrajinského národa.

Najlepším potvrdením  tomuto je krajne nízky rating prezidenta Porošenka, s ktorým je zahanbujúce ísť do volieb. A voľby nie sú za horami – sú za štyri mesiace.

Tak ako, v takejto situácii, udržať moc? Veľmi jednoducho. Zorganizovať provokáciu, znovu vo všetkom obviniť Rusko, nafúknuť svoj rating, predstaviť sa v očiach svojich voličov opätovne ako jeho spasiteľ od mýtického ruského ohrozenia a zaviesť vojnový stav/stanné právo. Práve toto teraz kyjevská moc robí.

A aký má účel vyhlásenie stanného práva s jeho predpokladaným predĺžením my všetci dobre chápeme –zrušenie volieb. Bez ohľadu na všetky uistenia pána Porošenka o tom, že to nie je tak.

V priebehu týchto päť rokov sa podarilo vymývaním mozgov a totálnou proti ruskou propagandou zasiať nepriateľstvo a nenávisť k Rusku v časti ukrajinskej spoločnosti. Tej časti, ktorá je veľmi aktívna a nanucujúca svojimi nedemokratickými metódami  názor pasívnej väčšine.

Napriek tomu, páni, nepodarilo sa vám zasiať nepriateľstvo k Ukrajincom u mojich krajanov. My ich tak, ako doteraz,  máme radi, veríme v ich múdrosť a ochotne ich prijímame u seba. Počúvame ich príbehy o utrpeniach, katastrofách a nezákonnostiach tvoriacich sa v minulosti bohatej a úspešnej krajine, z ktorej sa dnes rozbiehajú do rôznych kútov sveta ľudia, ktorí chápu, že táto loď sa potápa.

Áno páni, váš päťročný proti ruský projekt, ktorý by sa jednoducho dal nazvať „antirossija“, dnes na očiach všetkých trpí fiaskom. A vy všetci krásne poznáte reálne a nie deklarované tempá „Majdanovských“ reforiem a iné nebezpečné a zničujúce procesy, ktoré posúvajú Ukrajinu bližšie k priepasti.

V tejto situácii všetkým, aj viac, či menej gramotným politickým stratégom, je známy zaručený recept, ku ktorému sa obracajú politickí skrachovanci bažiaci po moci v celom svete – je to vojna. Práve kvôli tomuto a vôbec nie kvôli mýtickej ruskej agresii sa nedarí uhasiť plameň bratovražednej vojny na Donbase. Nedarí sa preto, lebo ho hasíte benzínom, ktorý pozostáva z ukrajinského nacionalizmu a rusofóbii. A pri tom všetkom plán boja s ničivým ohňom je už dávno vypracovaný a potvrdený aj v BR. Sú to Minské dohody. Nie je tajomstvom, že tzv. konflikt na východe Ukrajiny by sa vo Washingtone dal vyriešiť za desať minút – jednoducho dať správny príkaz svojim kyjevským chránencom/„podriadeným“ .

No a teraz, pred blížiacimi sa marcovými voľbami (prezidenta, pozn. prekladateľa) je bankrotujúcemu majdanovskému družstvu veľmi potrebné vážne vyostrenie situácie, ideálna by bola vojna. Bez toho niet nádeje na to, aby ostali pri moci. Je potrebná ďalšia porcia proti ruského durmana aby ľudia, ktorí sa už päť rokov  trápia a sužujú opäť raz uverili, že ich všetka bieda nie je zapríčinená vládou a ich západnými bábkovodičmi, ale Ruskom.

Na rozdiel od vás, my v Rusku sa nebojíme nazvať veci pravými menami.  Nespúšťame hanblivo svoj zrak tak, ako to robia napríklad naši poľskí kolegovia pozorujúc, ako v susednej krajine oslavujú všetkých tých, ktorí v rokoch 2. Svetovej vojny najsurovejším spôsobom zničili stovky tisíc Poliakov, Židov, Rusov. Dnes vaši ukrajinskí chránenci každodenne diskreditujú tie najuniverzálnejšie hodnoty, v ktoré, my v Rusku mimochodom, veríme a uplatňujeme ich sami bez kohokoľvek príkazov a okrikovaní.

Čo sa týka štátnych hraníc Ruska, nemusíte sa o ne obávať. Naša krajina nikdy nezaútočila ako prvá, ale vie sa o seba postarať. Obyvateľstvo Krymu, ako aj iných regiónov Ruska je pod spoľahlivou ochranou.

Vieme, že delegácie, ktoré navrhli hlasovať proti prerokovaniu programu podľa nášho návrhu čakajú nasledovné zasadanie (BR) aby sa vyjadrili. Vieme, že zopakujú známe mantry o tzv. agresii, anexii a   okupácii.

No taktiež vieme, o čom pomlčia. O tom, že režimu v Kyjeve nie je potrebný mier, nesnaží sa vytvoriť pre svoj ľud dôstojný život, nemá záujem o dialóg so svojim vlastnými ľuďmi na východe. Nezaujíma sa o európske hodnoty, ktoré neustále omieľa.

Jediným záujmom kyjevských politikov je zachovanie svojej moci a ospravedlniť svoje neúspechy agresivitou Ruska.

A západní sponzori tohto režimu sú zainteresované len na zachovaní ich nadvlády podkopávaním dobrých susedských vzťahov medzi bratskými národmi Európy, Ázie, Afriky a ostatných regiónov sveta na základe starovekého princípu „Rozdeľuj a panuj“.

Namiesto toho, aby sme opakovali minulosť, treba sa učiť na jeho chybách a budovať nový svet založený na mnohostrannosti a vzájomnom rešpekte a nedeliteľnej bezpečnosti.

Vyzývame všetkých, aby to robili spoločne s nami.

Ďakujem.

 

Preložil: Andrej Rehák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 18:46

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu na začiatku svojej návštevy Egypta povedal, že chce posilniť strategické partnerstvo medzi USA a Egyptom.

Včera 17:23

Podpora Severnej Kórey pre Rusko vo vojne na Ukrajine iba ukazuje, ako veľmi je potrebné, aby zvyšok sveta spolupracoval v oblasti bezpečnosti. Uviedol to v nedeľu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg počas návštevy juhokórejskej metropoly Soul.

Včera 17:14

Miestni obyvatelia a turisti sa už nebudú môcť prechádzať po uliciach chorvátskeho mesta Split iba v plavkách. Tamojšie úrady totiž prijali novú vyhlášku, na základe ktorej dostanú dovolenkári a miestni obyvatelia pokutu vo výške 150 eur, ak budú chodiť po meste bez trička alebo iba v bikinách.

Včera 16:15

Podľa satelitných snímok, ktoré zverejnil ukrajinský vojenský portál Defense Express, továreň na výrobu bômb v Iráne nebola počas nočných náletov zasiahnutá. Informácie uvádzal, že 28. januára približne o 23:30 miestneho času došlo k útoku na tento konkrétny závod. Na satelitnej snímke SkySat od spoločnosti Planet Labs, ktorá bola zhotovená po útoku 29. januára o 10:10 miestneho času, však nie sú vidieť žiadne škody.

Včera 16:10

USA v skutočnosti nechcú Abramsy na fronte predovšetkým preto, že sú vybavené sofistikovaným pancierom z ochudobneného uránu, ktorého zloženie je prísnym štátnym tajomstvom, píše Washington Post.

Včera 16:08

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie.

Včera 16:07

Rusko neplánuje tento rok rokovať s Japonskom o obnovení dohody, ktorá japonským rybárom umožňovala loviť v okolí sporných Kurilských ostrovov, oznámilo v nedeľu ruské ministerstvo zahraničných vecí. Dôvodom je podľa Moskvy prijatie protiruských opatrení zo strany Tokia.

Včera 15:05

„Ak raz vláda padne, tak je fér ísť do predčasných volieb, nemusí to byť v čo najskoršom, ale v rozumnom termíne,“ vyhlásil Gábor Grendel.

Včera 15:02

Čína schválila dva perorálne podávané lieky, vyvinuté domácimi odborníkmi, pre pacientov s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19, informoval v nedeľu čínsky Národný úrad pre liečivá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vážne zraneného lyžiara museli spod Chopku transportovať leteckí záchranári

0 icon

Brezno 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) privolali v nedeľu popoludní k 34-ročnému lyžiarovi, ktorý si pri páde na zjazdovke na južnej strane Chopku privodil vážne zranenie dolnej končatiny v oblasti stehna. Záchranári mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a pripravili ho na letecký transport do…

Volko vyhral na mítingu Elán oba behy na 60 m: „Celková spokojnosť“

0 icon

Halový exmajster Európy v behu na 60 m Ján Volko vyhral oba behy na 60 m na 22. ročníku halového mítingu Elán v Bratislave, ktorý mal challengerový štatút seriálu World Athletics Indoor Tour.

Žilinka: „Zavádzanie občanov nepovažujem za korektné.“ Prezradil, či sa chystá kandidovať na funkciu prezidenta

0 icon

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka na sociálnej sieti reagoval na niektoré vyjadrenie politikov a médií. Jeho stanovisko vám prinášame v plnom znení.

Reznikov: Prísľub tankov nie je „koniec príbehu, ale len začiatok.“ Čo ešte obsahuje „zoznam želaní pre Ježiška“?

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-/Olivier Matthys)   Prísľub tankov nie je "koniec príbehu, ale len začiatok", povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre CBC Canada Priznal, že prijatie tankov a zaškolenie posádok na ich používanie si vyžiada určitý čas, ale dúfa, že budú pripravené na jarnú kampaň. Predbežný termín je…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz: O stíhačkách nemôže byť ani reči

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 20:13 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:00 - Pokusy "byrokratov" z Medzinárodného olympijského výboru vrátiť ruských športovcov na…

Za drzým a nelegálnym útokom na Irán trčia uši USA a Izraela

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Čo je známe o útoku dronov na zariadenie iránskeho ministerstva obrany Večer 28. januára bolo jedno z výrobných zariadení iránskeho ministerstva obrany napadnuté bezpilotnými lietadlami. Jedno z bezpilotných lietadiel bolo zostrelené a ďalšie dve zachytené a zničené. Podľa iránskeho ministerstva obrany, tri bezpilotné lietadlá…

OĽANO navrhuje odmenu pre oznamovateľov korupcie, chce rozšíriť ich okruh

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Patrick Pleul/ZB/dpa)   Oznamovatelia korupcie by mohli mať nárok na odmenu vo výške 50 percent zo sumy majetku navrátenej štátu. Rozšíriť by sa zároveň mohol okruh osôb, ktoré môžu byť nahlasovateľmi korupcie. Išlo by aj o uchádzačov o zamestnanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o…

Blaha: Čaputová, Lipšic, Hamran – čo to stvárate?!

0 icon

V Prahe sa v sobotu okrem prezidentky Zuzana Čaputovej nachádzal aj iný kontroverzný politik. Lipšic. A viete, čo tam robil? Odfotili ho, ako je na zaľúbenej prechádzke s cudzou ženou, zverejnil Ľuboš Blaha.

Chce Rusko dobyť celú Ukrajinu? Orbán odpovedá

0 icon

Maďarský premiér Viktor Orbán neverí, že Putin niekedy upustí od vojny. Vysvetlil aj dôvod.

Parlament skrýva staršie kuriozity, telefónne búdky využívali aj novinári

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nová budova Národnej rady (NR) SR sídliaca v blízkosti Bratislavského hradu sa pamätá ešte na časy bez mobilov. Vo svojich útrobách skrýva telefónne búdky, ktoré využívali poslanci, ale aj novinári. Telefonovať z nich sa dalo zdarma do celého sveta. Na neformálne stretnutia slúži…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Sľub poslanca.

0icon

Čakajú nás voľby do NRSR. Možno v máji, júni, júli, auguste, septembri, alebo možno na budúci rok. To  nevie ani prezident USA. Ak budú, budeme si opäť hľadať zástupcov od ktorých budeme očakávať dôsledné, fundované, dôstojné zastupovanie v našom najvyššom a najdôležitejšom zákonodarnom orgáne. Robili by sme to sami,

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vážne zraneného lyžiara museli spod Chopku transportovať leteckí záchranári

0 icon

Brezno 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) privolali v nedeľu popoludní k 34-ročnému lyžiarovi, ktorý si pri páde na zjazdovke na južnej strane Chopku privodil vážne zranenie dolnej končatiny v oblasti stehna. Záchranári mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a pripravili ho na letecký transport do…

Volko vyhral na mítingu Elán oba behy na 60 m: „Celková spokojnosť“

0 icon

Halový exmajster Európy v behu na 60 m Ján Volko vyhral oba behy na 60 m na 22. ročníku halového mítingu Elán v Bratislave, ktorý mal challengerový štatút seriálu World Athletics Indoor Tour.

Žilinka: „Zavádzanie občanov nepovažujem za korektné.“ Prezradil, či sa chystá kandidovať na funkciu prezidenta

0 icon

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka na sociálnej sieti reagoval na niektoré vyjadrenie politikov a médií. Jeho stanovisko vám prinášame v plnom znení.

Reznikov: Prísľub tankov nie je „koniec príbehu, ale len začiatok.“ Čo ešte obsahuje „zoznam želaní pre Ježiška“?

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-/Olivier Matthys)   Prísľub tankov nie je "koniec príbehu, ale len začiatok", povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pre CBC Canada Priznal, že prijatie tankov a zaškolenie posádok na ich používanie si vyžiada určitý čas, ale dúfa, že budú pripravené na jarnú kampaň. Predbežný termín je…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz: O stíhačkách nemôže byť ani reči

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna) Aktualizované 29. januára 2023 20:13 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:00 - Pokusy "byrokratov" z Medzinárodného olympijského výboru vrátiť ruských športovcov na…

Za drzým a nelegálnym útokom na Irán trčia uši USA a Izraela

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Čo je známe o útoku dronov na zariadenie iránskeho ministerstva obrany Večer 28. januára bolo jedno z výrobných zariadení iránskeho ministerstva obrany napadnuté bezpilotnými lietadlami. Jedno z bezpilotných lietadiel bolo zostrelené a ďalšie dve zachytené a zničené. Podľa iránskeho ministerstva obrany, tri bezpilotné lietadlá…

OĽANO navrhuje odmenu pre oznamovateľov korupcie, chce rozšíriť ich okruh

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Patrick Pleul/ZB/dpa)   Oznamovatelia korupcie by mohli mať nárok na odmenu vo výške 50 percent zo sumy majetku navrátenej štátu. Rozšíriť by sa zároveň mohol okruh osôb, ktoré môžu byť nahlasovateľmi korupcie. Išlo by aj o uchádzačov o zamestnanie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o…

Blaha: Čaputová, Lipšic, Hamran – čo to stvárate?!

0 icon

V Prahe sa v sobotu okrem prezidentky Zuzana Čaputovej nachádzal aj iný kontroverzný politik. Lipšic. A viete, čo tam robil? Odfotili ho, ako je na zaľúbenej prechádzke s cudzou ženou, zverejnil Ľuboš Blaha.

Chce Rusko dobyť celú Ukrajinu? Orbán odpovedá

0 icon

Maďarský premiér Viktor Orbán neverí, že Putin niekedy upustí od vojny. Vysvetlil aj dôvod.

Parlament skrýva staršie kuriozity, telefónne búdky využívali aj novinári

0 icon

Bratislava 29. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nová budova Národnej rady (NR) SR sídliaca v blízkosti Bratislavského hradu sa pamätá ešte na časy bez mobilov. Vo svojich útrobách skrýva telefónne búdky, ktoré využívali poslanci, ale aj novinári. Telefonovať z nich sa dalo zdarma do celého sveta. Na neformálne stretnutia slúži…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Sľub poslanca.

0icon

Čakajú nás voľby do NRSR. Možno v máji, júni, júli, auguste, septembri, alebo možno na budúci rok. To  nevie ani prezident USA. Ak budú, budeme si opäť hľadať zástupcov od ktorých budeme očakávať dôsledné, fundované, dôstojné zastupovanie v našom najvyššom a najdôležitejšom zákonodarnom orgáne. Robili by sme to sami,

Miro Majerník

Ako to bolo s gratuláciou pani prezidentky?

0icon

Naši českí priatelia a bývalí spoluobčania si 27 až 28 januára 2023 volili nového pána prezidenta. Isť k voľbám je to ich občianska povinnosť a nie je na tom nič neobvykle. Veľa bežných Slovákov už počas volebnej kampane fandilo jednotlivým kandidátom a tak čakali ako voľby skončia. V deň vo

Marek Brna

Protest proti vláde a prezidentke! (SNP2)

0icon

Protest treba, vážení a milí, usporiadať proti vláde a prezidentke, ktorá nás zaťahuje do vojny! Celonárodný protest! A Bratislava musí byť na prasknutie zaplnená protestujúcimi. Žiadať okamžitú demisiu - kvôli doterajším, národ ohrozujúcim počinom. Ohrozujú národnú bezpečnosť! Oni majú už dávno zakúpené letenky, tak nech to vyu

Peter Lipták

Čaputová vo vytržení z odchovanca KSČ

0icon

1. Ako uviedla TASR(28.01.2023) slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z

Andrej Sablič

Pravda o vojnách

0icon

>>>Plienenie Austrálie  nespôsobili zajace (voľný radikál,) ktorým chutila mrkva, ale zajace všeobecne, teda aj tie práve okotené!!!>>> Toto platí aj o zisku.

Vášeň v Tebe

Najväčší trapas Haliny Pawlowskej? Z mora ju ťahali vrtuľníkom na lane!

0 icon

Populárna česká spisovateľka a herečka Halina Pawlowská vo svojich knihách čitateľov nielen zabáva, ale odhaľuje aj zážitky zo svojho života. A nebojí sa vytiahnuť aj niektoré trápne situácie, ktoré, priznajme si, sa občas stanú každému. Veľmi vtipnú príhodu prezradila Jánovi Krausovi v jeho Show Jána Krausa. „Najväčší trapas bol, keď som uviazla v Severnom…

Ocot na znečistenú vodovodnú batériu ste už určite použili. Vyskúšali ste však školskú gumu?

0 icon

Častým problémom v domácnosti je usadený vodný kameň na vodovodnej batérii. Domáci trik s octom alebo kyselinou citrónovou ste už určite vyskúšali. Poznáte však trik na usadeniny s klasickou školskou gumou na gumovanie? Zanesené batérie pôsobia nielen neesteticky, ale zároveň môžu jej povrch poškodiť. Na usadeniny na vašej batérii v kuchyni či kúpeľni môžete…

Striekané šaty predviedli na modelke Hadid. Videli ste ale uvarené?

0 icon

Vo štvrtok 26. januára 2023 v novo zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie odovzdávali v 27. ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V centre pozornosti bola Martina Ďurikovič. Podujatie moderovala Adela Vincezová, ktorá sa predviedla v šatách z bioplastických materiálov. Šaty vytvorila mladá dizajnérka Martina Ďurikovič, víťazka súťaže Best Fashion Talent 2022. Mladá…

TOP farby oblečenia, ktoré sa hodia k šedivým vlasom. Máte ich v šatníku?

0 icon

Časy, kedy sa ženy báli otravných šedín, sú už dávno preč. Strieborné, biele a dokonca aj šedivé vlasy sú teraz úplne trendy. Takže ak ste strieborná líška, je čas ponoriť sa hlboko do šatníka, aby ste zistili, čo vyhovuje vám a vašim krásnym vlasom, vyzýva portál Leaf.

Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

0 icon

Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

Armádny Magazín

Wagnerovci obsadili dedinu Blagodatnoe. Nový batalión Azov bol vyslaný do Bachmutu

0 icon

Ukrajina, 29. januára 2023 (AM) – Obec Blagodatnoe, ležiaca juhozápadne od Soledaru, sa dostala pod kontrolu ruských síl, útočné skupiny „Wagner“ obsadili dedinu a začali ju čistiť. Oznámil to šéf a zakladateľ vojenskej spoločnosti Jevgenij Prigožin na oficiálnom kanáli TG. Prigožin, ktorý opakovane vyčítal vojenským korešpondentom unáhlené správy o zajatí tej

Scholz sľúbil občanom Nemecka, že vojna sa nepriblíži k ich hraniciam

0 icon

USA, 29. januára 2023 (AM) – Nemecký kancelár Olaf Scholz po schválení dodávky tankov na Ukrajinu urobil vyhlásenie, ktoré samo o sebe znie veľmi zvláštne. Šéf nemeckého kabinetu podľa vlastných slov prijme opatrenia, aby „zabránil priblíženiu vojny k hraniciam Nemecka“. Scholz na adresu Nemcov poukázal na to, že „v blízkosti prebieha…

O čo ide v ďalšej eskalácii izraelsko-palestínskeho konfliktu

0 icon

Izrael, 29. januára 2023 (AM) –Minulú stredu jednotky izraelských obranných síl (IDF) uskutočnili vojenskú operáciu proti militantom

Ukrajinská pravoslávna cirkev sa bude variť ako žaba. Cirkev a štát

0 icon

Rusko, 28. januára 2023 (AM) – Dmitrij Rode: Dmitrij Anatoljevič Žuravlev, lektor ФВУ(Факультет Высшего Управления-Fakulta vyššieho vzdelávania), má bohaté životné skúsenosti zo služby vo vyšších štruktúrach spojených s náboženskými organizáciami. Preto sme ho požiadali, aby nám dnes porozprával o organizácii, akou je Ruská pravoslávna cirkev (RPC). Nazval by

Ekonóm Chazin: Na začiatku špeciálnej vojenskej operácie všetci západní experti tvrdili, že ruská ekonomika sa zrúti

0 icon

Rusko, 29. januára 2023 (AM) – Všeruské centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM) nedávno predložilo tlačovej agentúre TASS štúdiu s názvom "Tri roky vo funkcii: výkon vlády podľa hodnotenia Rusov. Prieskum ukázal, že väčšina Rusov je vo všeob

TopDesať

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu.  [the_ad id="80455"] 1. Ponožky

10+ fotografií, ktoré ti ukážu, že si nemal až tak zlý deň

0 icon

Každý z nás môže mať zlý deň. Je však dôležité rozlíšiť tie zlé dni a tie oveľa horšie. Po vzhliadnutí týchto fotografií si určite spomenieš na svoje nešťastné dni a povieš si, že až také zlé neboli. Zlý deň môže byť plný stresu, neúspechov a sklamaní. Môže to znamenať, že…

Najsmrteľnejšie vody našej planéty: Môže za to ťažba lítia?

0 icon

Najsmrteľnejšie vody našej planéty. Aj takto by sme mohli nazvať vodné jazerá, ktoré sa nachádzajú v oblasti Atacama v Čile. Jedno z najsuchších miesta na planéte nie je miestom, kde by si očakával, že nájdeš tie najnebezpečnejšie vody na Zemi. Vysoko v Andách v Čile sú soľné pláne Salar de Atacama…

TEST: Dokážeš potlačiť zívanie pri týchto fotografiách?

0 icon

Dokážeš potlačiť zívanie pri pohľade na tieto fotografie? Podľa štúdie zverejnenej v roku 2017 zažívame nákazlivé zívanie, keď vidíme niekoho iného zívať. Takže je čas si túto teóriu vyskúšať na vlastnom tele. Vydržíš nezívať pri pohľade na nasledujúce fotografie? Alebo budeš automaticky otvárať ústa? Čo spôsobuje zívanie? Prečo vlastne zívame? Tento prejav…

Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

0 icon

Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

FOTO DŇA

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali